Napi ábra 01.19 Mennyire drágultak az ingatlanok az Unióban?
12 év távlatában továbbra is őrzi Magyarország a második helyet a legnagyobb ingatlandrágulás dobogóján. (Hozzá kell tenni, hogy az első helyezett Észtországban a fizetések sokkal jobban nőttek, mint idehaza. Számszerűen 2011-ben 5.603 euróról 12.213 euróra nőtt a medián nettó bér 2020-ig, míg itthon egy sokkal szerényebb növekedés volt a fizetésben, 4.493 euróról 6.494 euróra.
De vajon hányadikak vagyunk az áremelkedésben, ha 2015-től nézzük az áremelkedést, amikor is berobbant a CSOK és a többi ingatlantámogatás?
Büszkén jelenthetem, hogy senki még csak a poros lábunk nyomába sem ért áremelkedés tekintetében, Magyarország toronymagasan vezet.
S vajon igaz-e az az állítás, hogy csak azért nőtt ekkorát a magyar ingatlanár, mert sokkal nagyobbat zuhant itthon az ingatlanár 2008 után, mint más európai országokban? Szerencsére erre is van statisztika, amiből kiderül, hogy számos európai országban sokkal nagyobbat zuhantak az ingatlanárak, mint nálunk. (A kivastagított zöld vonal piros karikával jelölve Magyarország.)
Ott a link a cikkben. 🙂
Van esetleg olyan ábrád is, ami a fővárosokat mutatja?
Idevágó sztorim, hogy pár éve még dolgozott egy jóbarátunk testvére a gazdasági minisztériumban. Ő mondta el a “nagy illiberális titkot”, hogy a fontos döntések két szotyiköpés között születnek (néha bepálinkázva) egy focimeccsen, hiába dolgoznak jó szakemberek százával a minisztériumban. És mivel ők még nálunk is jobban látják az elcseszéseket, sokan a jó fizetés dacára is inkább továbbállnak (lásd: ismerősünk) lelkiismereti okból.
Oszinten megmondom,hogy nem volt ertelme a tamogatasoknak.
.
Ha összeadod az EUR-HUF árfolyam hatását, a rekord ÁFA-t, az árszínvonal emelkedését, az átlagos egy főre eső jövedelmet stb. rájössz, hogy 10 év alatt sehova sem jutottunk, talán még visszafelé is mentünk.
Persze vannak kivételek, csak helyezkedni kell tudni…
banki hitelekből (gyakran az illető “hóna alá nyúlva”, különösen ha valami arab/thai/orosz idemenekült oligarcha), lásd MFB, MKB, OTP hitelek szinte ingyen a csókosoknak, később csődbevitt cégek elvégeztetik a munkát, a házakat/lakásokat pedig küldöldiek veszik befektetésnek, esetleg a NER, meg persze a millió magyar aki képes 20-30-40 évre hitelt felvenni. Ugye nem hír, hogy nálunk az eladósodottság lakossági szinten nagyon magas, míg a megtakarítások átlagos szintje szinte semmi, még régiós szinten is.
Rengeteg százmilliomos és kisebb milliárdos féltucatjával, tucatjával veszi az új építésű lakásokat (sokszor már a kiadással sem törődik), mert úgyis csak megy fel az ára és van annyira magyar és újgazdag, hogy még az ő fejében is az ingatlan a nagy érték. Ezt hallom több helyről is. Egy asztalos haveromék múltkor voltak új építésűeket a tulaj ízlése szerint befejezni egy lakóparkban és 6 lakásba mentek ugyanott egymás után, amiket ugyanaz a vidéki “kis milliárdos” (van 1-2 milliárdja) vett meg épp pár száz milláért. Az ilyenek egy egész nagy szeletét lefedik az ingatlanpiacnak.
De már sokan ha összegyűlik néhány millió megtakarításuk a 2. (egyben 1. befektetésinek vett) lakásról kezdenek ábrándozni.
Egyébként jól írta valaki, az építőiparban kellene hatósági árakkal és kötelező veszteséges termeléssel izmozni az állampártnak. Ráadásul indokoltabb is lenne, hiszen az magyar családok (olyan népszerű kifogás) a profitéhes építési vállalkozók miatt elveszítik a támogatások vásárlóerejét. Ez veszélyes! /s
Persze, mind tudjuk merről fúj a szél…
Nincs itt semmi látnivaló, kitömték az építőipart pénzzel. Szinte ez az egyetlen iparág Mo-n, amit évek óta mesterségesen pörgetnek. Ha elvennék a támogatásokat, bedőlne az egész. A kieső 10-20M senki se akarná kifizetni pluszban a saját zsebéből. Az ingatlanban ülők nem adnák ennyivel olcsóbban el, mert akkor bukóban lennének. Kicsit befagyna a piac. Miközben az “építőipari” szakik (sokszor teljesen más területen van képesítésük) se akarnának olcsóbban elvállalni melót, mert jelenleg többet keresnek, mint egy diplomás.
Támogatások nélkül sok embernél a felújításokra se lenne igény. Ahogy megfigyeltem inkább vesznek egy menő autót, mert az státusz szimbólum, lehet mutogatni. Miközben otthon a fürdőszoba legutóbb 1970-ben látott friss festéket.
Viszont most az autóárak is elszálltak.
Tudom, az elmúlt napokban több cikk (komment) is volt ebben a témakörben, de itt is látványos a dolog.
De az árindexek emelkedése amúgy sem egy túl acélos eszköz fundamentális elemzéshez (van-e buborék vagy sem). Sokkal beszédesebb lenne az abszolút árak összehasonlítása egy ábrán (nyilván euróban). 178%-ot lehet emelkedni a többiek szintjéről meg a béka segge alól is. Mivel abszolút árszintben továbbra is az EU hátulján kullogunk, ezért az utóbbi látszana egy ilyen ábráról. A nálunk elhúzódó 2008-as válság után irreálisan alacsony lett idehaza a lakásár 2014-re, euróban számolva inkább csak visszarendeződtünk a mezőny aljára, a simán csak “keleti, olcsó” kategóriába.
De most se fog érdekelni ez itt senkit
Hülyeséget írsz. A magyar lakosság eladósodottsága uniós szinten nagyon alacsony, míg a megtakarításai – jövedelem arányosan! – viszonylag magasak
Pont tegnap kérdeztem rá a Kopaszi gát/Budapart legújabb épülő házában egy lakásra, hogy kb. mennyiért megy.
Nos, 2 szoba, 60 m2 120M + garázs + tároló.
Persze értem, az Buda, “elit”, de ezeket szerintem átlag magyar család nem veszi meg, CSOK ide vagy oda. Csak ilyenkor mindig felb*sz, hogy átlag felett keresek, le tudnám tenni ennek a lakásnak a 20-30%-át kp-ban, a mostani lakásom is ér valamennyit, de még mindig kellene min. 40M hitel, hogy a végén 25 évig 60 m2-en neveljem a gyerekem… Hogy akkor kinek épül?
[kérdeztem nagyobbat is, 100 m2, 4 szoba, ez már egy nagyobb családnak is élhető-> 200M+ …]
köszönöm hogy elmondhattam 🙂
Olasz banknal, 20 ev fix 1.5% Euro hitellel.
az asztalos haverod ma vállalkozóként hülyére keresi magát, csak szólok. És ő lesz a következő, aki lakást vesz a keresményéből.
A hitellel semmi baj sincs, ha ésszel veszi magára terhet az ember.
Ez a újgazdag-milliárdos-NER-satöbbi meg annyira primitiv. Mindig lesznek nyertesei egy rezsimnek, ahogy voltak is. Kérdés, h mi csorog le az alsóbb szintekre a pénzbőségből. Dől a pénz a gazdaságba, ennek minden előnyével és hátrányával.
Ja, majd’ elfelejtettem, tudom, már a románok is megelőztek bennünket. Mindenben. Is.
További jó köpködést és siránkozást.
Masik erdekesseg hogy pl olaszoknal mekkorat csokkentek az arak. Azert ott kivancsi lennek, hogy a foldrengesek mennyire befolyasoljak az arakat. 4-5 evente eleg komoly foldrengesek szoktak lenni, ezt biztos bearazza a piac is.
Egyébként elég nagy sz.rban van a költségvetés, a választások után nem fogják már tudni fenntartani a pénzszórást:
index.hu/gazdasag/2022/01/17/csaladtamogatasok-kivezetese/
Kérdés mi lesz a rezsicsökivel, ha marad a hatósági áras gáz, áram, benzin és csirkefarhát, csak az el fog vinni 2500 milliárdot. Ha meg nem akkor a napi megélhetési költségek emelkednek majd meg olyan szinten hogy nem tudom mennyire fogják tudni fizetni az (akár kedvezményes) hiteleket a népek.
Hát már a zöld hitel is felfelé tolja ezeket az új lakásokat, még ha azokat direktbe nem lehet azzal megvenni.
“Dől a pénz a gazdaságba, ennek minden előnyével és hátrányával.” – 7%-os infláció mellett.
Nagyon sok a munkánk, nem csak lakossági. De mindenki fèl, hogy egyszercsak jóvilágból munkanèlkülisèg lesz, nulla megrendelèssel, hirtelen. Èn egy leeresztèsben bízok, hátha tudunk tovább dolgozni becsülettel, kevèsbè leterhelve. Fele ennyi támogatást kellett volna kiszórni vagy annyit se, de azt kiszámíthatóan, igazságosan. Próbálok B tervet kitalálni baj esetère, de ebben vagyok jó, nem keveset tanultam èrte. Nem èltem mèg át válságot, nem tudom mi törtènik akkor. Ha valakinek van szakirodalma 2008-ból szívesen olvasnám.
Egyszerűen túl olcsó volt a magyar ingatlan, de még most sem drága.
A témához még annyit tennék hozzá, hogy nem az átlag, meg a medián bért kéne nézni, hanem hogy mennyi marad elkölteni való pénz az alapvető élelmiszerek, szolgáltatások kifizetése után. Ebben Magyarország nagyon rosszul áll. Nagyon-nagyon rosszul.
Ha az emberek az elején azt mondják, hogy nem veszünk ingatlant 10-20 millióval többért, mint 2 hónappal ezelőtt, akkor megállt volna az egész dominódőlés. De nem, megvették, utána megvették még 10-20 millióval többért, és így tovább. Ez hozta magával a túlkeresletet, a kevés szaki miatti gányolást, az évek múlva tömegesen előbukkanó minőségi gondokat és így tovább.
Ezt csak azért írom le ide, mert majd 10 év múlva vissza lehet olvasni. Nem OV-t kell (csak) köpdösni, hanem a túl mohó embereket is.
https://kiszamolo.hu/lakasarak-alakulasa-1990-tol/
Eszerint nagyon sok, tömegesen felhúzott házban nem a rejtőzködő milliárdosok laknak, hanem az utolsó fillért is felhajtó, nagypapa/nagymama/szülők házára jelzálogot felvevő kisemberek. Plusz CSOK, babaváró és anyámkínja. Végső soron ők fogják megszívni ezt a túlzott mohóságot, ha visszaesik a gazdaság, ők kerülnek nehéz helyzetbe. Ha pukkan a lufi és reálértéken csökken a ház ára, akkor ők buknak, ráadásul a következő 20 évben akkor is ki kell termelni a túl magas törlesztőt, ha apuka munkanélküli/munkaképtelen lesz, vagy jön egy újabb gazdasági válság. Mindezt Magyarországról, a filléres fizetések hazájából.
Nekem jó időben (2011-14) sikerült két kis “befektetési” lakást vásárolnom, akkor még a bérleti díj hozama volt a kecsegtető; de utánaszámolva az inflációtól megtisztított értéknövekedés simán többet hozott mostanra. Örülök ennek persze, de itt a nagy kérdés: nem lenne-e most érdemes reaélizálni az értéknövekedés hasznát és inkább másba fektetni; főleg hogy a jelen eladási ár vs bérleti díj a korábbi 6-7%-os hozamról 3-4,5%-ra olvadt.
Mi a véleményetek?
Inkább abban lantnék fantáziát, talán ezen blog keretei között is, hogy egy, a jelenlegi magyar viszonyokkal dacoló, un.: lenyúlás és inflációálló életstratégiát kéne kitalálni az erre fogékony értelmesebb rétegek számára.
Ez egy jó feladvány lenne… Kinti bankszámla és befektetési lehetőségek nyújtotta, kétlaki életstratégia modelljében gondolkodnék. Hisz a hazai zavarosban halászás és állandó gyomorgörcs, az nem megy mindenkinek.
arra van esetleg grafikon, hogy az eu tagállamokban mennyi az egy főre jutó hiteltartozás? esetleg súlyozva a medián (vagy legalább az átlag) bérrel? hol vadásszak ilyesmi adatokat?
Az egyik legalacsonyabb az eladósodottság Magyarországon.