Napi ábra: a világ országainak adósságállománya
Melyik országban mekkora a GDP arányos államadósság? (A kép kattintásra nagyobb lesz, második kattintásra még nagyobb.)
Büszkék lehetünk, az első hatban a rangsorban két európai állam is megtalálható. 🙂
Kérdés viszont, hogy milyen mutatót érdemes mellérakni, hogy rendelkezzen tényleges információtartalommal egy-egy gazdaságra vonatkozóan? Mindezt úgy, hogy minél egyszerűbb legyen az értékelés.
BUY THE DIP! 🙂
Esetleg nem az észt példát kellene/kellet volna követnünk az eddigi bénázás/lopás/populizmus helyett?
Japán elég lojális ország, kíváncsi lennék ha a kormány megkérné az embereket, hogy adják már össze az adósságot az állampolgárok adócsökkentés fejében,vajon megtennék-e.
Szóval ezt historikusan is jó lenne látni. Meg aztán az a nem mindegy, hogy ezeket a hiteleket mire fordítják. Mert ha fejlődésre, akkor simám megérheti. De ha pl. ellopják… 🙂
2022-02-10 at 11:16
megtették (mármint kérni sem kellett), gyakorlatilag csak japán tulajdonban vannak, jó része jegybanki ott is tudtommal.
A legnagyobb hitelezőkről van esetleg hasonló ábra? Érdekelne..
Technikai értelemben pénzteremtés történik és az “adósság” lejárata akár végtelen is lehet.
Szóval, ha önmagamnak tudnék “kölcsönt” folyósítani pénzteremtéssel, az valódi adósság magam felé?
Az így adósságknént nyilvántartott számok létezésén túl, egyáltalán érdekel ez valakit? Számít ez valamit? Vagy csak tényleg számok a semminek és senkinek, melyek egymással szemben bármikor akár el is felejthetőek? Bár, felőlem aztán létezhetnek is a világvégéig, csak úgy kérdezem…
Amúgy megdöbbentő, hogy kik vannak 100% felett…
Azokhoz képest van valamire büszkének lennünk?
Ugye egy magánember esetében azt szokták mondani hogy hitelt max ház vásárlásra vegyen fel, egy cég pedig fejlesztési beruházásra vegyen fel hitelt.
Na most az állam esetében egyik se kell, egy ideális világban az állam csak az alapvető szolgáltatást adná, a többit oldják meg az állampolgárok.
Gondolom ilyen a való életben nincs, a bürokrácia elkezd mindenhol önmagáért létezni, de elméletben mi történne ha valamelyik ország nem élne hitelekkel?
Szlovénia miért nem jó?
Miért más a finn, német államadósság, mint a miénk? Még az fontos lenne, mennyi a külső és a belső adósság. Már nemi s Japán lenne a legveszélyeztetettebb.
Hasonlót a hasonlóhoz. Ne azt nézd, Mészáros mennyi hitelt vett fel,meg egy milliárdos hol vacsorázik, hanem hogy a munkatársaid hogy állnak.
Fordítsuk meg: ha az összes kelet-európai ország fényévekkel kisebb adósságállománnyal bír, ők a bénák vagy mi?
Ha a többi deviza vagy alig romlik vagy még erősködik is, a forint meg 35%-ot romlott, ki a hibás?
“Miért cél az orszagoknak a hitelek fenntartás , és nem mielőbbi törlesztése mikor van rá lehetőség.”
Röviden az elméleti makróök. alap:
Egy ország jellemzően olcsóbban jut forráshoz, mint az adott országbeli magánszemély vagy a vállalati szektor, azért, mert elvileg kisebb a kockázata. Az így begyűjtött forrásból csupa hasznos és termelő eszözbe beruházva többlet adó bevétele keletkezik, ami elvi síkon több, mint ami kamatot fizetnie kell. Így jól jár mindenki. Öööööö… ja.
A fentiek miatt elvileg az adósság csak ilyenből lenne, az adóból kéne fenntartani az államot és visszafizetni az adósságot. De ha egy állam rákap az ízére, hogy agyonfejlesztheti az országot, azt melyik politikai oldal mondaná, hogy ne, maradjunk szegények?
Románia anno megpróbálta.
Szerintem ilyen lehet Bhután (nem találom a listábában) és É-Korea tuti 🙂 Mondjuk mindkettő másra céloz…
Azt hittem nincsenek is kint a piacon… Előítéletek mindenhol 🙂
Ez a “majd elinflaljak az adossagot” pedig a dialektikus materializmus alapteteleihez foghato bullshit, pl. a “mennyiseg atcsap minosegbe”. Mindenki, akinek van harom ep agysejtje, pontosan tudja, hogy ez maximum a Weimari koztarsasag hiperinflaciojaban tortenik meg. Az adossagot le lehet dolgozni vagy ki lehet noni (ha annyit fejlodik a technologia), de kedvesen es kenyelmesen elinflalni nem lehet, mert ahogy a hitelfelvevok szamitasa bejon, ugy egyre tobb hitelt vesznek fel. A GDP aranyos adossag pedig no folyamatosan.
Szerencsére Csau alatt csak úgy hasított az ország gazdasága
Eszköz a gazdasági uralom gyakorlására. Minek tartalékolj ha a FIAT pénzek mellékterméke: az infláció az időpreferenciádat felborítja és félsz tartalékolni, arra vagy ösztönözve, hogy azonnal költs nehogy az “adó” == infláció elvigye a pénzed…
A schildai polgárokból vett példa nyilván ott hibádzik, hogy a valóságban már az első „gödröt” se lehet betemetni, mert a máshonnan kiásott „föld” fele eltűnik „kamat” és „infláció”, illetve „adminisztrációs költség” néven.
Meg hogy az első 22 harmada európai…
2009-ben, tehát a 2010-es kormányváltás előtt 78.2% volt a KSH szerint a bruttó államadósság, vagyis 12 év alatt, a magánnyugdíjpénztár 3000 milliárdjának elvétele + az éves manyup befizetések államnál tartása után (ami összességében ennél még több), hatalmas mennyiségű EU támogatás után az államadósság kb. ugyanott van, ahol a 2008-2009-es nagy válság után volt…
Ja, és a mostani választási osztogatás hiány- és adósságnövelő hatása nincs benne az adatokban még.
Ennyit a nagy Államadósság Elleni Harcról…