Napi ábra: melyik a legboldogtalanabb nép?
Az Ipsos szokott csinálni egy boldogság felmérést évente, nemrég jött ki a legújabb. Tippeljük meg, mennyire elégedett az élettel a magyar és melyik lehet a legboldogtalanabb nép?
Segítségül az indiaiak 39%-a vallja magát nagyon boldognak.
Hogyan alakult egyes országok mutatói az elmúlt években?
Érdekes, milyen rossz kedve lett a törököknek a magas infláció miatt. (Gondolom az argentinok is ezért végeztek a lista végén.)
A táblázatok kattintásra nagyobbak lesznek.
További adatok a fenti linken.
Amúgy sok meglepetés volt benne számomra.
Érdekes lenne egy mennyire volt boldog a magyar “Mátyás Király” uralkodása alatt, “Osztrák Magyar monarchia” alatt, “Horthy Miklós idejében” aztán a “Kádár Korszak-ban” és végül a rendszerváltás “első 5évében”. (Persze ezek csak kiragadott évtizedek).
De ha megnézem, hogy, hogy eltűnt az emberek hétköznapjaiból a humor, de a médiából is kivesztek a vidám szórakoztató műsorok a színvonalas kabaré előadások, már szilveszterkor is ugyanazt a “sz..t, ontja a média (de hogy nem csak a klasszikusok kabaré tűnt el, hol van már egy Markos-Nádas, Irigy Hónalj Mirigy, L’art pour l’art társaság?), jobbára, csak a napi, vagy a megélhetési gondok, a munkahelyi stressz, az amivel el vannak foglalva az emberek..stb.
De sok kis városban már közösségi vagy a szórakoztató rendezvények is kihaltak, megszüntek.
Szaúd-Arábiánál szintén érdekelne, mennyire volt ez reprezentatív. De hát ugye nem panaszkodnak a nők, ha nem engeded őket megszólalni.
Egyetértek, dánia, Finnország kimaradt, pedig ezek a legvidamabbak az elmúlt jópár évben.
(Tudtommal Dániában fogyasztják egyben a legtöbb antidepresszánst is…. Könnyű így vidámnak lenni 🙂
Üdv Dániából.
film.indavideo.hu/video/f_remeny_2
“A miniszterelnök nem örül, hogy a nemzetközi kutatások szerint országa a legszomorúbb Európában. Ám egy frissen kifejlesztett csodagép felcsillantja a reményt. Megindul a keresés, hogy megtalálják a legszomorúbb magyart, mert ha rajta működik a gép, mindenkin működni fog.”
De legalább nyár van, nőnek a virágok és a valutaárfolyamok, néha esik az eső és folyamatosan az életszínvonal.
400 Ft-ért az euro már nem drága…
Mocskos áruló banda.
Mielőtt nekem esik valaki, igen az.
Elég megnézni a cseheket.
Másképp is lehetne, lehetett volna ezt csinálni, de ezek mindenáron a magyarokat akarják kizsebelni a vagyonuk folyamatos elértéktelenítésével és a brutálisan nagy inflációval. Ez kevésbé feltűnő, mint egy nagy adóemelés.
Jó lenne már befejezni ezt a mi vagyunk Európa olcsó összeszerelő üzeme hozzáállást az immár havi 4,8 milliót kereső, (ebből már csak kijön, ha eddig nem tudott szerencsétlen megtakarítani nagyon az utóbbi 3 évtizedben), “rendszerváltó” ügynöklista takargató vezetőnek.
Valójában az ország nagy része (a legszegényebbek kivételével) óriási luxusban él, én is, bár az itt kommentelők többségénél jóval szűkebb anyagi lehetőségek közt. Autóval mész bevásárolni? Válogathatsz, hogy mit eszel? Folyik a melegvíz a csapból? Esetleg még mosogatógép is van? Ez mind luxus, ezek nélkül ugyanolyan egészséges és teljes életet lehet élni.
A boldogtalanság forrása a megéléseinkben van, ami a saját és a környezetünk lelki épségével függ össze szerintem.
A magyar nyelv tökéletesen visszaadja, miért nehéz boldognak lenni, amikor az ember feje tele van GONDolatokkal. Finnország valóban ott szokott lenni a lista élén, pedig ők a hideg miatt eleve sokkal többet vannak bezárva, magas az öngyilkossági ráta, a társadalom nagy része mégis boldognak érzi magát.
Nem egyértelmű, hogy a magas infláció oka-e a török és az argentin számoknak. A migráció Törökországban jóval nagyobb mértékben volt/van jelen, ami már megadhatta az ‘alaphangot’, illetve az argentinok az elmúlt három éveben emelkedő infláció mellett is egyre boldogabbak. Ad egy negatív löketet a hangulatnak, de a hatása nem tűnik tartósnak.
Mi, magyarok sem voltunk boldogabbak infláció nélkül 🙂
Ez nagyon jó, el is tettem talonba, köszi!
Annyira nagy a boldogság Kínában, hogy a gyárakban hálókat feszítenek ki, mert a túlfizetett dolgozók örömükben csak úgy kiugrálnak az épületekből. Tehát ja, lehet valami abban a fejbelövésben.
Nem csak neked szól, csak most untam meg.
Az itt irogatok 80% ezeket a marhaságokat ismetelgeti.
Többek között ezt az ugynokosdit is el lehetne végre felejteni, már évek óta nyilvános…
index.hu/belfold/2021/01/24/az_ugynokaktak_teljes_nyivanossaga_lehet_egy_ugyes_bloff/amp
“Ma már szabadon kutatható, és így megismerhető a legteljesebben megmaradt nyilvántartás”
Az osszeszerelo üzemezés is nagyon uncsi, látszik, hogy fogalmad sincs róla (nem csak neked), mi az az osszeszereles. Tudod te mennyi beszallitonak ad ez munkát? Hány szó szerint vilagszinvonalu magyar céget termeltek ki ezek a multik? Van fogalmad micsoda mérnöki tudás van az osszeszereles mogott? Milyen minőségi elvarasai vannak egy osszeszerelo multinak a beszallitok felé?
Mennyit tettek ezek a multik a roma asszimilacioert?
És ennek semmi koze a fideszhez, még mielőtt, csak nem bírom a butasagot.
Az ügynöklistákat 32 éve takargatja/takargatta mind a Fidesz, mind az MSZP kéz a kézben egymasnak falazva.
Ez tény. Azért, mert neked nem tetszik, attól még ez az igazság.
Összeszerelő üzem. Nekem is uncsi, hogy évtizedek óta azzal akarnak versenyképesek lenni a mindenkori Fidesz/MSZP kormányok, hogy babszemekért dolgoztatnák a magyar embereket, miközben szándékosan értékelik le a forintot. Euróban így alig kell bért emelni kedvenc multijaiknak.
És igen, lehetne máshogy csinálni. Lásd csehek, ahol nem árulók vannak hatalomban, hanem az országért és az ott lakó emberekért dolgoznak. Kicsit másképp áll a cseh valuta árfolyama 12 év után, mint a forint árfolyama az euróhoz képest. Elég beszédes, többet mond ezer szónál.
400 Ft-os euró, de még a 350 Ft is árulás, így kizsebelve a magyar embereket. Gusztustalan. Hányok már ettől a politikai elitnek nevezett gittegylettől.
Amíg ezzekkel a fogalmakkal nem korreláljuk a statisztikát, addig nem az abszolút értékek, hanem inkább a változások az informatívak.
A boldogságot meghatározza, hogy 1.: hol tartasz, 2.: mire vágysz? Nem feltétlenül baj, ha valaki többre vágyik, mint ahol tart. Ha ezt rajta kívül álló tényezők akadályozzák, az ami az objektív boldogtalanságot okozhatja.
Ügynökakták: a cikket is olvasd el, mielőtt elhiszed, hogy ezek nyilvánosak lennének.
Összeszerelőüzem: sorold azokat a világhíres és világszínvonalú magyar vállalatokat. A multik beszállítói is multik hazai leányai egy-két kivételtől eltekintve. És ez így tetszik is urainknak.
A multiknak köszönhető kb minden, de szerencsés lett volna, ha a tehetségre, tudásra, szorgalomra épülő hazai vállalatok is meg tudtak volna teremni és működni. Bárhova mész külföldön, van valamilyen (sokszor a világpiacra termelő) üzem a kis településeken, nálunk (nagy általánosságban) meg a semmi.
A “legteljesebben megmaradt nyilvántartásból” lehet sejteni hogy viktort milyen pórázon tartja vlagyimir?
+1
Mókás itt olvasni a sok megkeseredett kommentelőt, kik közül sokan máskor dagadó mellel dicsekednek a végtelen+1 mennyiségű dolláreurósvájcifrank megtakarításukkal, közben persze harsogva osztják az észt, kinek hogyan kellene élnie.
Ahogy a mondás tartja, nekik a sz@r sem lesz elég büdös sosem. Szalonképesen: mindig félig üres lesz a poharuk 🙂
Lelkük rajta.
A boldogság, az elégedettség nem mérhető pénzben, nem eredeztethető az anyagi javakból. Azt hiszem, volt erről már itt poszt.
vanguardinvestor.co.uk/investments/vanguard-uk-inflation-linked-gilt-index-fund-gbp-acc/overview
A problema ott van, hogy az osszeszereles adja a legkisebb hozzaadott erteket, ez a legkonnyebben kiszervezheto, elviheto munka. A masik gond, hogy az osszeszerelo uzemekben zomeben kepzetlenek, betanitott munkasok, max. erettsegizettek dolgoznak. Pont azert, mert a technologiat a zomeben itt dolgoztato nemet multik mar nem szervezik ki olcso orszagokba, mint pl. Mo. A technologia, a K+F es a tobbi magas hozzaadott erteku dolog jellemzoen az anyaorszagban marad.
Vegul nagy az orszag kitettsege is ezeknek az osszeszerelo uzemeknek.
Az állampapír hozamok emelkedtek. Induljunk ki abból, hogy nem inflation linked. Kb. 8 éves átlagos hátralévő lejárati idejű állampapírok vannak benne. Ha 1%-ot emelkedik a hozamkörnyezet, akkor ez azt jelenti, hogy a meglévő 8 éves lejárati idejű álllampapírod a másodpiacon legalább 8%-ot esik (többet, mert kamatos kamatot nem számoltam bele), azért mert olyan feltételek mellett tudod eladni, amilyennel az újakat kibocsátják.
Ehhez képest ezeknek az inflation linked állampapíroknak a névértékét igazítják az inflációhoz, illetve a másodpiacon beárazódik a várható infláció is. De ha az infláció 1%-ot emelkedik, akkor az nem azt jelenti, hogy mind a 8 évre 1% emelkedést áraznak be, ezzel teljesen ellensúlyozva a hozamemelkedés miatti esést. A piac a most megbecsülhető legvalószínűbb inflációs pályát árazza be, 7 év múlva nem valószínű a mostani magasságú infláció.
*
A lényeg, hogy ezek a papírok nem úgy működnek, mint a PEMÁP, ahol az állam visszaváltja neked mindig 99% + időarányos felhalmozott kamaton (ez egyébként nem garantált!!!). Hanem mindig a másodpiac árazza be. Ha a PEMÁP is így árazódna be, akkor most egyébként a régiek többet érnének, hiszen van amelyik infláció + 1%, a legújabb meg csak infláció + 0.5%.
Amúgy nyugi, nekem is van némi inflation linked ETF-em, sokkal kevesebb, mint PEMÁP, de nem adom el, lesz az még pluszban is, nem fog ez az infláció hamar eltűnni…
MNB-ben és a Fideszben kezdhetnek imádkozni.
Ide egyszeri nagy kamatemelés kellene, nem maszatolás.
Ja, sok a nullás hitel.
Saját maguk által készített csapdába mentek a narancs komik, csak helyettük ezt az egész ország fogja megszívni és megfizetni ezen trógerek helyett.
A politika tényleg hányinger, ezért erről nem is akarok beszélgetni, az euro árfolyamhoz pedig nem értek, így erről sem.
Az összeszereléshez viszont értek, a világ minden részére szállítottam már automata összeszerelő gépet, ezért zavar ennyire, hogy lenézed a szakmámat és az abban Mo-n világszínvonalon dolgozó több száz vagy inkább több ezer embert.
A babszemért dolgoztatott emberek meg idejétmúlt sztereotípia, iszonyatos operátor hiány van, bármelyik operátor 200 nettó felett keres. Tudok cégeket, ahol már a mérnökség dolgozik a soron, munkaidő után plusz pénzért. Közben olyan szintű automatizálás folyik, ami itt sokaknak sci-fi kategória. 20 év múlva már nem is lesznek operátorok a gyárakban, csak mérnökök. Ha hiszed, ha nem, már kínában is automatizálnak, mert már ott sincs ember.
Nem fogok példákat hozni, a saját cégemet nem járatom itt le, a konkurenciát meg nem reklámozom.
Keress rá, hogy célgép vagy ipari automatizálás és csodálkozz, vagy mondhatnám, az IT-t is.
A multiknak köszönhető, hogy a tehetségre, tudásra, szorgalomra épülő hazai vállalatok is meg tudtak teremni és működni.
Az ügynöklistás cikket elolvastam, ami azt bizonyítja, hogy az idevonatkozó hőbörgés értelmetlen. Ami megvan az meg kutatható, ha nem akkor a levéltárosok hazudnak nem én.
A probléma szerintem a te fejedben van, ha a magyar és a világszínvonal szavak nálad nem egyeztethetők össze. Fogalmad nincs arról, amiről beszélsz.
A termékfejlesztést javarészt tényleg nem adják ki, bár nagyobb multiknak van itt is fejlesztő részleg.
A technológiát hogy tartanák meg? Akkor mivel megy itt a gyártás meg a szerelés? Pont technológiát adják itt hozzá a magyar mérnökök és beszállítók.
A kitettség tényleg nagy, de én hiszek a fejlődő magyar cégekben, előbb utóbb nem lesz szűkség a külföldi multikra,
de kellettek a fejlődés beindításához.
“A babszemért dolgoztatott emberek meg idejétmúlt sztereotípia, iszonyatos operátor hiány van, bármelyik operátor 200 nettó felett keres.”
Vagyis 500 eurót. Konolyan, ezzel akarod cáfolni az összeszerelő üzem sztereotípiát? Nyugat-Európában mennyit keres gyári munkás?
Bár én a személyes életemben pont azzal küzdök, hogy ne válasszam mindig a nehezebb utat és ne akarjam az egész világ gondját a vállamra venni, de mégis üdítő volt olvasni a kommentedet. Annyira egyet értek vele. És ami a lényeg, hogy tapasztalom is a hosszú távú előnyét annak, hogy mindig beleálltam a kényes szitukba. Az egész párkapcsolati hozzáállásom miatt mindenki hülyének nézett annak idején, de mégis én vagyok az aki most már egy stabilan működő, jól fejlődő rengeteg kalandot és örömöt jelentő párkapcsolatban él. Rohadtul nem fáklyás menet az élet szerintem senkinek, de az rajtunk áll hogyan éljük ezeket meg. Néha nagyon boldog vagyok, néha nagyon nem. És vannak átlagos napok. De szerintem ez így van rendjén. Cserébe elégedett vagyok az életemmel, legalábbis mikor nem érzem azt, hogy még tennem kéne valami ,hogy jobb legyen. Ilyenkor általában csak rontok rajta 🙂
” 20 év múlva már nem is lesznek operátorok a gyárakban, csak mérnökök”
Akkor kb mostanában képzik azokat a tanárokat akik majd azokat tanítják akik 20 év múlva mérnökök lesznek, nagy számban… kínában igen, ott alacsony bázisról indulva egyre több pénzt tolnak (módszeresen!) a műszaki felsőoktatásba. Nálunk a gyorstalpaló IT-képzésre felvételizésnél beszakad a neptun (az átképzettek képességeiről meg már sok komment szólt itt a blogon)
Nyugateuropaban mindenki többet keres, még egy Zabálnit is, Ukrajnában meg kevesebbet, meg még lőnek is. Az ilyen összehasonlítgatasoknak szerintem nincs értelme.
Az az 500 eur, ami inkabb 700, hatalmas elorelepes a sokat emlegetett borsodi zsakfalubol busszal hordott embereknek.
Én nem a multikat dicserem, hanem a hozadekukat. A magyar ipar erosodeserol, sőt bizonyos szegmensekben elozeserol beszélek. A lenezett osszeszereles bonyolultsagarol, ami hatalmas lehetőséget hozott, amivel élni kell, és élünk is. Aki akarja, az érti.
Nézd meg Észtországot, milyen az, amikor nem összeszerelő üzemmé silányítják az országot és nem állandó devizaleértékeléssel biztosítják, hogy garantáltan keveset keressenek a magyar munkások.
Éppen te mondod, hogy még 15 év és ezekre az emberekre semmi szükség nem lesz. Ezért kellene inkább oktatás és kideríteni, mit kellene csinálni ahelyett, hogy lyukat fúratunk emberekkel egy tengelybe.
A kurta életbe, de felröhögtem most ezen :))) halálosan meggyőztél!
Elárulom, nem elég a 200e nettó gyereknevelésre.
Persze jobb, mint a hatalmas nyugdíjminimumhoz kötött GYES. És az a csp, ami azóta ugyanannyi, hogy megszületett az a gyerekem, aki már középiskolás…
Közben a matekot én (!) magyarázom, bioszt, kémiát, fizikát úgy tanulnak, hogy keresik maguknak vidiket a yt-n.
Nem árbefagyasztott csirkefarhát, liszt, étolaj, cukor kell, hanem normális bérek, amiből ki lehet fizetni mindent.
Mellesleg a befagyasztott termékek ára már bőven be van építve más termékek áraiba, csak ezt nem mondják be az M1-en.
Lidl 100-as papírzsepi árváltozás.
Január: 139 Ft/csomag
Február: 159 Ft/csomag
Április: 189 Ft/csomag
Június (tegnap): 219 Ft/csomag
De ugyanez a tendencia, tej, sajtok, tejtermékek, hús, felvágottak, szinte bármi más és csak 10,7% a hivatalos infláció, ami ordas nagy kamu véleményem szerint.
Úgy repkednek fél év alatt a 30-60%-os áremelések, mint a huzat.
Igen, ennek egy része a forint szándékos leértékeléséből adódik, amely bűn megbocsáthatalan mind az MNB-nek, mind a papíron nagynemzeti, nagymagyar Fidesz-KDNP-nek.
Az összeszerelőország jellegnek pont az a lényege, hogy az alacsonyabb hozzáadott értékű munkákat az alacsonyabb bérszinvonalú országba hozzák a multik. Te meg az összeszerelő ország jelleget akartad ezzel a bérrel cáfolni, erre most meg kijelented, hogy az összehasonlítgatásnak nincs értelme.
Nyilván a munkanélküli országnál az összeszerelő ország is jobb. De épp te vezetted le az összeszerelő munkahelyek megszűntetésével, hogy csak erre alapozni miért zsákutca. Igen, ezek a munkahelyek kellenek, de nem csak ez kellene, hanem az oktatás fejlesztése a visszafejlesztés helyett, hogy a lakosság nagyobb aránya végezzen nagy hozzáadott értékű munkát.
Egyébként pedig az ilyen és ehhez hasonló kvantitatív kutatások rendkívül behatároltak és így az eredmények is torzak.
Pl. Csak a kutató által megadott kategóriákat választhatod; a választ befolyásolhatja sok minden (pillanatnyi állapot, vagy pont hogy számot vetsz az elmúlt évtizedekről és búskomorrá válsz); sőt, az sem biztos, hogy a kitöltők ugyanazt értik egy dolgon, és egy fókuszcsoportos interjú során mindenki mást mondana, hogy pontosan mitől boldog vagy boldogtalan. Ez olyan, mint amikor a vallásosságot mérik, te egy kis gyülekezet tagja vagy, és valasztanod kell: „vallásos vagyok az egyház tanítása szerint“ / „vallásos vagyok a magam módján”. Köztes lehetőség nincs.
Tehát a boldogság számozásával meg sorrendezéssel a kutatók játékát is játszod.