Ha te is úgy érzed, hogy nincs se időd, se pénzed semmire, ajánlok neked egy egyszerű gyakorlatot.
Ha bankkártyával szoktál fizetni, vedd elő a múlt havi bankszámlakivonatodat. Ha úgy könnyebb, ki is nyomtathatod.
Kezdd el bekarikázni (vagy összeírni, ha nem nyomtattad ki) azokat a tételeket, amiket nem azért vettél meg, mert valóban szükséged van rá, hanem csak a vásárlás vagy birtoklás öröméért vagy amikor beugrottál a Mekibe "csak az íze kedvéért" és így tovább.
Minden ruhát, kütyüt, apró vackot, új telefont, miközben a réginek semmi baja nem volt, kávéházi kávézást és hasonlókat írj össze.
Ne felejtsd ki az élelmiszervásárlásnál sem azokat a dolgokat, amiket megvettél, de nem volt rá szükséged. Ezek általában az i-re végződő dolgok: ücsi, ropi, süti, fagyi, csoki, és társaik.
Kijön egy valószínűleg megdöbbentő összeg.
Ezt oszd el kettővel, mert senki nem akarja, hogy úgy élj, mint egy remete.
Az így kapott összeget írd be a megtakarítási kalkulátorba.
A példa kedvéért, ha csak havi nyolcvanezret költesz el a valódi szükségeid felett, akkor mostantól negyvenezret költs csak nem szükséges dolgokra havonta. Ha a maradék negyvenezret elteszed évi 2%-os infláció feletti hozam mellett, tíz év múlva 5,31 millió, húsz év múlva pedig közel 12 millió forintod lesz mai értéken.
S ez csak a felesleges költéseidnek a fele, nem kellett spórolni a mosószeren, az autózáson, a ruházkodáson és semmi máson sem. Továbbra is ehetsz lazacot, ha azt szeretnél enni vagy járhatsz dolgozni autóval tömegközlekedés helyett.
De itt ne állj meg. Nézd meg, hogy mennyi időt pazarolsz el naponta telefonnyomkodással (az újabb androidos telefonoknál meg tudod nézni visszamenőleg a Digitális jólét menüpontban, hogy melyik appban mennyi időt töltöttél el naponta, de gondolom az Iphone is tudja ugyanezt. Előre szólok, hogy sokkoló lesz látni, mennyit töltesz a telefonod nyomkodásával), számítógép előtt felesleges hírek olvasásával és tévénézéssel.
Valószínűleg itt is kijön napi 4-5 óra, ha nem több. Ezt az időt is felezd meg, annyi untig elég lesz a Facebook, Instagram, Tiktok pörgetésére, a Netflix bámulására vagy a semmiről nem szóló hírek olvasására.
Mindjárt találtál napi 2-3 órát, amit értelmes dolgokra is fordíthatsz: sportra, családra, tanulásra és így tovább.
Egyből kiderül, hogy lenne időd sportolni, együtt lenni a gyerekeiddel vagy évente megtanulni egy új nyelvet középfokon.
Ahogy könnyedén el tudnál tenni havi 40-80-200 ezer forintot még úgy is, hogy nem spórolsz az étkezésen, ruházkodáson vagy mondjuk az autózáson, sőt még csak nem is mondasz le minden felesleges pénzköltésről.
Mostantól nem kell panaszkodnod, hogy nem tudsz félretenni és nincs időd semmire, megtaláltuk a megoldást. Semmi bonyolult technika vagy időmenedzsment nem kell hozzá, csak egy kis önfegyelem és figyelem.
Online oktatás a pénzügyekről. 15 órányi anyag, nézz bele ingyen.
Valódi pénzügyi tanácsadás termékértékesítés nélkül csak 45 ezer forint.
40 millió forintos életbiztosítás havi 5.990 Ft-ért, életkortól függetlenül
I-re végződő: krumpli, husi, gyümi stb 🙂
Akkor te ezekre se költsd a pénzed. 🙂
Stablecoinokra (USDc,USDt) nagyon alacsony kockázat mellett megvan az éves 9-12% kamat, de milyen hagyományos befektetés hoz a jelenlegi környezetben a 7,4%-os (hivatalosan elismert...) infláción felül még 2%-ot, ami nem gambling kategória?
Az elmúlt 10 év inflációja dollárban volt 1,5% évente, a tőzsde, ami azért messze nem coin őrület, hozott 15%-ot évente. Szóval azért annyira mission impossiblének nem hívnám a dolgot.
@safu
Ja, mert a stablecoin az racionális befektetés, mi? LOL
Akkor inkább beleveszek a Waberersbe, a mögött legalább van cég és vagyon.
Bevallom, röhejesnek találom, hogy valaki kitalál egy új blockchain alapú pénzt, belerakja hogy “stable” és egy random fő devizát, és mindenki veszi mint a tulipánhagymát boldog békeidőkben. 😉
Nekem az idővel van főként gondom (no nem állítom, hogy nincsen hangulatvásárlás). Ezért nem halad a főiskola. Pedig már nyáron végeznem kellett volna! Most már nagyon rá kellene állnom. Főként, hogy a kedvem is egyre jobban elmegy a sulitól (pedig nem kellene az eddig beleölt munkát/időt kidobni).
Hagyjuk már ezeket a stablecoinokat... Az egész egy hatalmas bukta lesz. Aki kicsit is képben van az jól tudja hogy a usdt (tether) talán korunk legnagyobb átverése, már évek óta húzódik az ügyük de régóta nyilvánvaló hogy nincs mögötte elég dollárfedezet pedig milyen sokáig védték magukat hogy nem kell aggódni 1-1 a fedezet mögötte... Az usdc jónak indult, de mára ahogy tudom az is hasonló úton jár, már ők sem állítják hogy a stablecoinjuk mögött 1-1 fedezet van.
Ez az egész stablecoinba fektetés gondolom nem más mint margin tradingre kölcsönzés. Az egész addíg meg amig bikapiac van és még egy kicsit tovább hiszen monopolipénzből könnyű hozamot garantálni...
Nem fogok senkivel vitatkozni, csak azért írom ezt ide, hogy mások ne fektessék a pénzüket ilyen zavaros hátterű valamikbe.
"csak egy kis önfegyelem"
Valoszinuleg itt bukik el sok ember.
Én azért is pazarlom most az idomet mert ugyan sok dolgot tudom hogy kéne csinalni, de felek tole hogy nem terul meg.
A masik meg hogy tul sok dolgot kellene csinalnom, es akkor ha az egikbe belerakok egy rakas idot, es nem jon be, akkor “miert nem a masikat valasztottam..”.
Igy marad a halogatas.
És akkor most jobb, hogy semmivel nem haladsz? 🙂
Ok, mit legyen a megtakarítással, ami napról napra inflálodik?
Amióta a munkahelyemen lehet kártyával fizetni az étel és ital automatáknál, tuti többet költök. Amíg aprópénz kellet hozzá, jól tudtam korlátozni magamat, de amióta csak oda érintem a kártyát, azóta "megtehetem" alapon megveszek mindent amit meg kívánok, persze jó drágán.
Ettől függetlenül nekem megy a megtakarítás, még ha nem is nagy léptékben, de bőven költök én is olyan dolgokra amikre nem feltétlen kellene, pld nassolni való. De az elektronikai eszközeimet addig használom, amíg csak működik, vagy amíg el nem lehetetlenül a használta. Vagyis ezen a téren sokat megspórolok.
Életvitel terén én munka után nem a TV elé ülök be újsággal és sörrel, ha nem netezek, kattintgatok, főleg mert előtte 8-10órában fizikai álló munkát végzek és jól esik henyélni, de a sport az életem része maradt, rendszeres kondi és túra kerékpározás
Minden bejegyzés komment szekciója rövid időn belül - témától függetlenül - nyomorult kripto dicsőítésbe-fikázásba csap át.
KÖNYÖRGÖM LEGYEN MÁR ENNEK A BETEGES SZÁNALOMNAK VÉGE!!!
KRIPTOSOK TAKARODJATOK MÁR EL INNEN, MERT CSAK TÖNKRETESZITEK A BLOGOT!!!
Mi ez a sok crypto-s komment te jóég. Nekem is van pénzem BTC-ben, de IWDA-ban és MÁPban is. Ismerjük fel hogy ez a mostani magas ár még mindig csak hype-nak, és a sok fiatal tapasztalatnak hülyének köszönhető mint pl én. Egyszer vége lesz ennek és majd akkor kiderül ki az aki azt gondolta okosabb a "boomereknél".
stabil coin: ezen az egészen gondolkodtam én is és látom kb ugyan az a baja néhány hozzáértőnek feljebb is, hogy van e mögötte valóban fedezet, vagy csak bemondják.
De tegyük fel van fedezet, akkor nézzük a kölcsönadás oldalát. Ha nekem pénzre van szükségem, akkor alaphelyzetben eladom és lesz pénzem, megvehetem belölle a pizzámat, de ha arra számítok, hogy felfelé fog menni az ára és jobban mint a kamat, akkor akár érdemes felvenni helyette hitelt, fedezetként az eszközt (itt BTC, ether stb.) betenni, jobb esetben pizzát veszek belőlle, rosszabb esetbe még valamilyen coint (tipikus tőkeáttétel), amire akár újra hitelt veszek fel. Na ez addig a pillanatig nem gond, ameddig emelkedik az eszköz ára, de mi van akkor ha nagyot zuhan (erre mondjuk a kripto eszközök kifejezetten hajlamosak), na ekkor elérkezhet egy olyan pont, mikor neméri meg visszafizetnem a hitelt, inkább jobb ha elbukom.
Abbahagytuk, hogy a sok coinmániás minden poszt alatt szét akarja trollkodni a hozzászólásokat.
Mivel egy halvány utalás sincs ezekre a marhaságokra a cikkben, az ilyen hozzászólások mennek a kukába.
@gabor Az inflálódó megtakarítás is sokkal jobb, mintha az az összeg sincs, vagyis máshol van, mert elköltötték...
Ahogy az tudás is jobb, amit ugyan nem teljesen tudunk (még) használni, de arra ment el az idő és nem sorozatra.
Megint tanulok, és az hihetetlennek tűnő tapasztalatom van, hogy kevesebb időm van - hülyeségekre. A fontos dolgokra megvan, kicsivel több listát gyártok és néha van, hogy bealszom este 9-kor. Nem mondom, hogy nem gondolkodom el néha azon, normális vagyok-e 3 gyerekkel, ennyi idősen, munka mellett csinálni. Viszont élvezem. O
Idő: két kisgyermekkel ez a legnehezebb, tényleg zsonglörködni kell. Amik kikapcsolása nem megy: FB\hírek\kiszámoló kommentek olvasása (mondjuk híreket csak átfutom, mentem őket, hogy később majd átolvasom, de soha nem olvasom), ezekre elmegy minimum napi 1/2-1, de lehet több idő is. Este (éjjel) TV, mondjuk közben általába olvasok, átnézem a tőzsdei történéseket stb. Ezeket lehetne, azért minimalizálni.
Ami viszont szerintem nagyon fontos, a szokások: nekem reggel angolnyelvű podcast hallgatása (gyakorlás), közben kávéfőzés, gyerekek elkészítése esetleg egy laza futás, napközben 1/2 óra angol nyelvtan\reading stb; 1/2 óra angol beszélgetés. Már hiányzik és lelkiismeret furdalásom van ha kimarad.
Amit szeretnék felépíteni még az a napi 1/2 óra olvasás + napi 1-2 óra befektetéssel kapcsolatos (ön)képzés.
Nekem a mobiljátékok a rekreációs kategóriába mennek. Ha minden máshoz nyűgös vagyok, az kikapcsol és utána még egész jól használható vagyok.
Ami gáz, az a nassolás. Mivel kb 6 éve minden fillért írok, amit költök, látni hogy mennyi megy el nassolásra, fájó (évi egy havi fizu, ami van hogy jól jönne másra)... Viszont szépen leköveti a kríziseket az életemben 😀
Amit még így megtanultam, hogy a feszes tempóba a tudatos pihenést is be kell iktatni-tervezni, mert ha túlhajtod meged, az egész terved bukhat rajta.
Hehe, jó kis közhelyszótár lett, bocsi.
@hunt3r
"Bevallom, röhejesnek találom, hogy valaki kitalál egy új blockchain alapú pénzt, belerakja hogy “stable” és egy random fő devizát, és mindenki veszi mint a tulipánhagymát boldog békeidőkben. "
Stable mint istálló, nem? 😉
Mint mondottam, abbahagytuk....
Oké, akkor stablecoinok kilőve. A decentraland metaverzumában befektetési céllal történő földterület vásárlásról mi a véleményetek? Vajon az fog hozni infláció felett legalább 2%-ot?
Most engem az "évente megtanulni egy új nyelvet középfokon" fogott meg. A spanyolt már nem iskolai oktatásban tanultam/tanulom, igaz még nem középfok, de az utóbbi időben kicsit belassultam. Emelnem kellene az ezzel töltött időt. Volt mostanság egy cikk a Hetekben a funkcionális (és alap) analfabtizmusról. Elgondolkodtatott, hogy nevezhető-e funkcionálisan analfabétának az is, aki egy idegen nyelvből olvas ugyan folyékonyan, de a nem megfelelő szókincs hiányában nem mindig érti hogy mit? A minap találtam is egy 1974-es Vitray interjút Lomb Katóval, akiről lehet tudni, hogy 16 nyelven volt szinkrontolmács a kezdeti nehézségek után. Inspiráló volt, van még hova fejlődni ezen a téren is...Kösz!
Szerintem meg semmi értelme (vagyis szintén időpocsékolás, csak mellette még kemény munka is) sok nyelvet jól megtanulni középfokú szint felett, KIVÉVE, ha pl. munkádból, stb. adódóan tudod is gyakran használni.
A magam példája: anno egyetemi felvételi miatt angolból, németből felsőfokú, oroszból középfokú nyelvvizsgám volt. Ebből az angolt használom a munkám során gyakrabban, ha nem is napi szinten. Ennek megfelelően a német és orosz nyelvtudásom alaposan megkopott. Érteni értem, olvasom a nyelveket, de a beszéd az, amit szigorúan folyamatosan használni kell, mert pár év és borzasztóan elkopik. Ezen persze az sem segít, hogy angolul az én szakmámban mindenkinek illik tudni, így gyakran ha gyorsan, hatékonyan kell tárgyalnom véletlenül egy német vagy orosz ügyféllel, akkor is angolt használok, mert "nincs idő szórakozni".
Nyelvet tehát csak akkor, ha tudod is folyamatosan használni.
@sajben
Bármilyen nyelv folyamatos használata csakis szándék kérdése. Ha akarod, használhatod. A XXI. században élünk...
@hemond milyen platform(ok)on, vagy hogy tanulsz angolul? koszi
Miklós @Kiszamolo esetleg az idei karácsonyról van valami jó történted, vagy nem tervezel valami jó cikket mint pár éve? 🙂
Az inflációt is figyelembe véve idén már most többet költöttek az emberek.. elvileg 15,5%-al haladjuk meg a tavalyi “keretet” családonként GKI szerint.
Én azt látom, hogy a tv-t, laptopot, iphonet úgy viszik mint a cukrot, piros műszaki áruház hitelpultjánál meg úgy áll a sor mint a régi időkben..természetesen mindenki autóval, egy sima hétköznapon (ami nem péntek) nem tudtam közlekedni/nézelődni normálisan (ne lökjenek meg /menjenek el előtted félpercenként) annyian voltak a boltokban és a városban.
Minden évben átélem ezt, de idén ez halmozottnak tűnik..persze az is lehet, hogy csak én öregszem 🙂
@sajben: némettel hasonlóan állok, de reménykedem abban, hogy ha tényleg kell majd, visszajön hamar. Egyébként pedig sokszor jól jött az életemben. Német filmekre, podcastra vissza kellene állnom. De beszélni is kellene. Az oroszt csak pár évig tanultam, de szigorú volt a tanár és jó is voltam belőle. Ezzel is kacérkodom, hogy visszahozzam. Pedig konkrét célja nincs, de a nyelvtanulás remek agytréning.
Mostanában azon is szoktam tűnődni, hogy a nagyon feszes időbeosztás sem jó. Engedni kell az agyat "unatkozni", tűnődni dolgokon, hogy kipörögje magát. Szerintem ez építő. Itt nem az éjszakába nyúló horrorfilm és zombis játék űzésére gondolok, hanem a céltalan random sétákra, merengésre, látszólag értelmetlen beszélgetésekre (ami nem direkt zavaró) és persze a mozgásra. A túltervezett, beosztott, mért életmód is lehet kontraproduktív. És akkor az elcsépelt lózung: sem keveset, sem sokat..
>Ne felejtsd ki az élelmiszervásárlásnál sem azokat a dolgokat, amiket megvettél, de nem volt rá szükséged. Ezek általában az i-re végződő dolgok: ücsi, ropi, süti, fagyi, csoki, és társaik.
Szóljon már az, akinek a bankszámlakivonatán ez rajta van. Nekem csak annyi, hogy Aldi/Lidl 😛
Én pénzügyek terén neveltetésemből adódóan eléggé "control freak" vagyok, bankszámlakivonatok alapján statisztikáztam sokáig a költéseimet (tulajdonképpem most is, mert már a bankom megcsinálja automatikusan - végre). A baromi nagy tanulság nekem az az volt, hogy nincs sok értelme. A rendszeres, kötelező kiadások + nyilvánvaló nagy költések mellett az ilyen "sűrű fillér" dolgok tényleg elenyészőek. Persze számolgatni lehet, hogy ha 150 évig nem nasizol, akkor Ferrarit veszel belőle, csak szerintem ennek nem sok értelme van. Ha a nagy költéseken tudsz faragni, palotát is vehetnél, arra több értelme van lőni
Ugye megvan, hogy ez a cikk azoknak szól, akik azt állítják saját maguknak is, hogy nem tudnak félretenni, mert nincs miből/nincs időm semmire?
Havi 40 ezer forint el nem költéséből még nem leszel soha milliárdos, de a semminél pont havi 40 ezerrel több.
Hogy mennyit költesz édességre, néhány blokk elrakásával gyorsan megtudod.
@h-peter: "Én azt látom, hogy a tv-t, laptopot, iphonet úgy viszik mint a cukrot, piros műszaki áruház hitelpultjánál meg úgy áll a sor mint a régi időkben.." -> A látszat néha csal! Karácsony van, lehet az emberek nagy része most veszi meg azt, amit egész évben nem. Majd nézd meg az összes boltot, műszaki áruházat január közepén... kongani fog az ürességtől.
Egyébként én is vettem most hitelre műszaki dolgot, aminek annyi a törlesztője, mint amennyi kiadást lefaragtam a felesleges szolgáltatások visszamondásával (telefon előfizetés lemondása és TV/net/vezetékes telefon downgrade). Megvehettem volna készpénzre a terméket? Igen, többször is, de így most megvan az érzés, hogy kvázi ingyen kapok egy nagy értékű, már régen vágyott műszaki cikket 😉
kiszámoló! írhatnál egy cikket a coinokról, mert a coinosok 99%-a nem is érti mi vele a baj, köszi
Már írtam....
"Majd nézd meg az összes boltot, műszaki áruházat január közepén… kongani fog az ürességtől."
Van rá egy nagy összegű fogadásom, hogy nem így lesz. Januárban mennek majd az akciók, hiszen az üzletek akkor is el akarnak adni. Plusz új év, gyerünk, vegyünk valamit! Kaptam pénzt a nagyitól-ettől-attól, hajrá!
Arról nem is beszélve, hogy rengeteg ember annyira kreatív, hogy vásárlási utalványt képes ajándékozni karácsonykor. Azt is gyorsan el kell majd költeni.
Akkor legyen megint kriptos cikk hogy lehessen kommentelni alá! Most az a divat, anélkül egy pénzügyi blog ma már nem trendi!
@safu
Természetesen. 🙂 De ne felejtsd el megvenni a CSO-ban az új skineket se, tuti a duplájáért el fogod tudni adni a desert camo MP5-öst jövőre!
A Holdon van már telked? Mert az is aranyat érhet még egyszer!
@maxi: podcast, én a google podcastját használom és innen ezeket hallgatom (középfok felett): Luke's English podcast, English Across the pond (mostmár ritkábban, mert teleszorták reklámmal), Culips English Podcast (ez szerintem max középfokig jó, ezt se hallgatom mostmár). + hallgatok nem "angol tanító" podcastokat (kerékpár, sport főleg a téma, mert az érdekel)
A platform, amit használok, az a learnlight, DE ez nem tudom mennyire használható magánszemélynek, nekem céges előfizetésem van, ha nem fizetné a cég akkor vagy italkit használnék vagy esetleg lingodat használnék. Az elsőben rengeteg magántanár (értékelést és árat látsz mindenkinél) van akiktől tanulhatsz, ezzel az a gondom, hogy nincsen egy konkrét tanmenet, a második pedig lényegében egy angol online nyelviskola (hasonlít a learnlighthoz). A lingodáról egyébként hallottam nagyon jó meg nagyon rossz véleményeket is.
@maxi
A learnlight eléggé komplex: van egy klasszikus nyelvtankönyv szerű része gramma, reading, video, szövegértés, szótanuló feladatok.
Ezenkívül van egy napi téma, amivel kapcsolatban minden nap van lehetőség 25 percre belépni egy un. kávéházi beszélgetésre (minden félórban indul), ahol van egy tanár + néhány másik tanuló és kérdések mentén, képekkel stb. a napi témát átbeszéljük.
Van egy olyan típusú lecke, amikor kapunk egy újságcikket, majd szószedet hozzá és végül néhány egyszerűbb kérdést, vagy csak javasolnak néhány weblapot, hogy onnan olvass el egy cikket és szépen írd fel, milyen szavak a fontosak, mit tanultál belőlle.
Van egy saját nyelvtanárunk, akivel nekem majdnem (minden harmadik hét marad ki) minden héten van egy 25 perces beszélgetésem, általában ad házit.
Illetve van egy email cím, amire küldhetek fogalmazásokat és azt kijavítva visszaküldik (heti max kétszer)
szerintem túléli a blog, ha a trendi kriptos népek átcsoportosulnak máshova messzire 🙂 lehet nem lesz trendi, de a minőség nőne, úgyhogy mindenkinek win-win
@orok-korok "Persze számolgatni lehet, hogy ha 150 évig nem nasizol, akkor Ferrarit veszel belőle..."
Na igen, pont ez az, egy kicsit sem hoz lázba, ha évente a felesleges kiadások megfelezésével megspórolok 300-400 ezret, amiből még évtizedes távlatban sem lehet semmi értelmes célt megfogalmazni, mert 4 millió forint is csak egy marék rizs. (Elbulizni sok, minden másra kevés) Egy középkat. autó 8 millió, egy lakás meg 40.
Több mint 10 év telt el már úgy, hogy a tücsök-hangya versenyben az járt rosszul, aki ült a pénzén, ezek a spórolós tanok nem ebben az inflációs meg gazdasági környezetben érvényesek. Egy értelmetlenül és full feleslegesen megvett LED tévé is jobban megéri, mint az a 150000 Ft amit hiába teszel be TV helyett állampapírba meg ebbe-abba, a végén csak egy köteg petrezselymet veszel belőle, pedig 174000-re hízott...
@xavv
Ne csak magadból indulj ki. Ha olvastad Kiszámoló korábbi posztjait, ő gyári munkásoknak is tartott előadásokat ahol az a plusz süti/nasi/cigi az a félretendő pénz egy látható része volt.
Ha amúgy éves szinten félreteszel 3-4 milliót akkor ne foglalkozz azzal, hogy elmegy ilyen olyan élményekre 3-400 000, egyszerűen nem neked szól a poszt.
Viszont ha van összesen 1 millió huf félretett pénzed, és komoly gondot okoz ha megtörik a kocsidat és beugrik egy 3-400 000-s kár, akkor igenis oda kell figyelni a croissontra is.
Én is tojok a napi túrórudira mert nekem sem oszt/szoroz a büdzsémben (csak az egészségemet rontja...), de pld. a gyári munkás apámnak nem kéne minden h*lyeségre elszórnia a pénzt (ami persze meg az ő baja, csak aztán meg ideges hogy ha egy hónapban nincs elég túlórapénz, mert akkor már nem adja ki a matek)
@nacionalista Ha minden pénzemet összekaparom innen-onnan, kb 4M megtakarításom van. (4 éve dolgozom, évi 1M) Nincs megoldva a lakhatásom.
Ha nem lett volna 4 évig croissant meg reggel kakaó, és most emiatt 4 helyett 5,1M lenne a megtakarításom, akkor sem érezném azt hogy hűű mennyivel előrébb vagyok. Igen, ha összébb szorítom a fogamat, akkor most lehetne 5,1. Csakhogy nem érte volna meg, mert élni is szeretnék. Egyik croissantomat meg hamburgeremet sem bántam meg pénzügyi szempontból. Amíg ezt a hozzászólást leírtam, a 40M lakás már 42,5M Forintra emelkedett, nincs értelme gyűjteni ha azért minimálisan is azt érzed hogy le kellett mondani bármiről.
@nacionalista
eltérőek vagyunk. négy év alatt 4m helyett 5m megtakarítás az nekem 25% különbség, amiért én bőven tennék
helyesbítek, teszek is. de hát mások vagyunk. nekem 40+ évesen számít, hogy x+3 évnyi és nem x évnyi bérem van megtakarítva, és mondjuk 2-3 évvel korábban (mondjuk 50 évesen és nem 55 évesen) mehetek "korai nyugdíjba", mintha ezt a 25%-os különséget nem raktam volna félre
@xavv Ha 4 éve dolgozol akkor úgyis ráérsz meg lakást venni. Keveset láttál még. Lehet, hogy a 40 milliós lakás 10 év múlva is 40 millió lesz amikorra te meg minimum megduplazod a fizud (volt már ilyen). Ha meg nem, akkor pont jó lesz arra a félretett sokmillió hogy dobbants innen.
Olvass több Kiszámolót ne csak ezt a posztot. Nem kell aszkétànak lenni, de csak arra költs ami TÉNYLEG örömet okoz, és nem csak 5 percre. Annyi csak az üzenet, hogy légy tudatos. Tudjad hova folyik a pénz. Tudjad mi okoz örömet. Aztán ha elégedett vagy vele akkor szuper, nincs min változtatni. Ha meg nem vagy elégedett, akkor látni fogod mihez lehet hatékonyan hozzányúlni.
@lvjtn
Nagyon attól függ, mire költöd/költenéd a különbözetet. Ha impulzusvàsàrlàsokra ami 5 perc örömet okoznak, akkor egyetértek veled. Ha viszont egy olyan hobbira amit imadsz csinálni és boldogabb vagy tőle, akkor sztem érdemes elkölteni azt a pénzt és nem a sírig spórolni. (Szóval a napi túrórudi az pont rossz példa volt, az egy olyan szokás amitől még kéne szabadulnom 😀 )
De igen, ez nyilván full szubjektív, hogy mi mekkora örömöt okoz neked és ez mennyit ér. A lényeg, hogy tudatos döntés legyen hogy mire költöd (vagy nem költöd) a pénzed és ne csak elfolyjon.
@lvjtn "négy év alatt 4m helyett 5m megtakarítás az nekem 25% különbség"
Ingatlan szempontból tökéletesen mérhetetlen összeg, még egy teljes emberélet alatt is. Másra meg nem kell a pénz, mert futja mindenre amire szükségem van. Egy autó nem telik ki a különbözetből 20 év alatt nemhogy ingatlan szempontból bármit is jelentsen, miközben 20 éven keresztül nem vettél egy csoffadt szendvicset ha éhes voltál!! Wrong way!
(Nekem az évi 1M a kényelmes és vállalható félretevés, gondolom te sem kenyéren és vízen élsz, pedig akkor többet tudnál félretenni te is 😉 )
Aki első ingatlanra spórol, muszáj összeszorítania a fogát, és minden fillért félretenni az önerőre, majd maxi hitel. Amúgy valóban, a megtakarítók kifosztása zajlik, immár 13 éve minimum, mióta elodázták a válságot a pénznyomtatással. Egy új világrend alakul, amiben még több szupergazdag lesz, meg egy rakás nyomorgó. Az ide írogató középosztály is megy a levesbe úgy érzem, még ha most biztonságban is érzi magát. Aki bérből, nyugdíjból, stb. él, annak el lesz inflálva a jövedelme/megtakarítása, csak a top tőkések gazdagodnak további szintekre. Mindenki marad a saját kasztjában, társadalmi mobilitás megszűnik. Megoldás? Nem tudom. Azt sem tudom, a társadalmi robbanást hogy oldják meg. Rendvédelemmel? Azok is csak a rendszer áldozatai. Űznek-hajtanak az egyre kockázatosabb befektetések felé, ha meg akarod őrizni a pénzed értékét. De a legjobb, ha nem takarítasz meg, legyél kiszolgáltatott.
NAGYBEFEKTETŐ lettem. Felmentem a Coinbase-ra, és ex-has vettem Shiba Inu-t. Azért ezt, mert az értéke valami 0,01 Ft/token. Mondjuk majdnem padlót fogtam, mert amikor beérkezett, ezt láttam:
Received Shiba Inu
Completed
+334,027.6152 SHIB
+4,051,541,746.5500 HUF
Reméltem hátha 4 milliárdot kaptam, és holnap költözök valami szigetállamra, aminek nincs kiadatási egyezménye senkivel, de aztán csak valami bug volt, mert most ér 3626 Ft-ot.
De miért csináltam ezt? Tök vicces lenne, ha a token értéke felmenne 1 Ft-ra, mert akkor 100x-oztam a befektetést. Ha pedig ennél többre is, akkor megveszem Lölöt zsebre. Komolyra fordítva a szót, szívesen nézegetem a grafikonok le- és felfelé mozgását, 3000 Ft-ot megér ez a szórakozás.
De ha felmegy 100 Ft-ra, akkor valaki szóljon, mert minden kiszámolóst meghívok egy sörre!
Egy egész sörre? Te aztán úriember vagy, Copywriter. 🙂 Inkább várjuk meg, amíg 1.000 forint lesz és szóljon Hawaiira az a sörmeghívás.
Félreértés ne essék, a crypto piacot egy 5 méteres bottal sem piszkálnám meg, de az írás már ott van a falon. Egyre több és egyre nagyobb cégek fogadjék el a cryptot mint fizetőeszközt, például olvastam, hogy a Visa is bevásárolta magát egyikbe. (fogalmam sincs melyikbe), nyilván valamilyen fantáziát láthatnak a dologban.
Ugyan úgy, ahogy a tesla is ekézve van a blogon, hogy nincs mögötte annyi és a racionalitással szembe megy az árfolyam, ez nem akadályozza meg az embereket, hogy kereskedjenek a részvénnyel, és profitot realizáljanak. Kockázatos : IGEN, lehet rajta nyerni IGEN, lehet rajta bukni: IGEN
Midnenkinek egyéni a kockázat tűrő képessége és a lehetőségei, a világot egy jó ideje már nem a racionalitás működteti és senki sem tudhatja mit hoz a jövő. 20 évvel ezelőtt Magyarországon bankkártyát használtál ufónak néztek
Semmi baj a kriptoval, ha nem hiszed el, hogy befeketetés. Kaszinózás, semmi más. Arra teszed a tétet, hogy jönnek még utánad hülyék. Sokat lehet nyerni rajta. Csak senki ne gondolja, hogy befektet éppen. Annyira befektetés, mint a sportfogadás.
A Teslával sincs semmi baj, szépen növekszik. Néhány év és már egy középméretű autógyár lesz. Csak éppen most többet ér papíron, mint az összes többi autógyár együttvéve.
@xavv a megtakarítás mértékének, az élet prioritásainak a megtalálása szubjektív, egyéni dolog, mindenki maga tudja.
befektetési szempontból viszont nevetséges az érvelésed. ha valaki a pályája elején tud x vagy 1,25x megtakarítást produkálni, az már középtávon is egyre durvábban szétnyíló olló lesz (lásd még, hozam, kamatos kamat), pláne ha a megtakarító mentalitás elsajátításával a fokozatosan növekvő bére mellett képes nem elinflálni a szükségleteit is
te olvasod is ezt a blogot, vagy write-onlyban ragadtál?
Mi pont felújítjuk a lakàst. Most született meg a kislànyunk. Sporolàs most kb 1 évig nuku. Utàna pár tízezret el tudunk tenni. Amikor a feleségem vissza megy dolgozni akkor az egyik fizut teljes mértékben el tudjuk tenni. (Eddig is így volt) így kb 4-5 milliót tudunk évente félre tenni és befektetni, és igazàból mindent megteszek amit szeretnénk. Mi nyaralni nem jàrunk meg moziba meg étterembe. Ezen spórolunk. Időm eddig volt(most nyilván babàzàs) meg pénzem is. Remélhetőleg így azért 20 éves időtàvon majd meglátszik hogy lesz a nyugdíj mellé
Nekem meg agyamra ment a spórolás. Addig olvastam ezt a blogot.:-) 48 vagyok, a ház ki van fizetve van egy lakásom is mellette kiadva, egy szar állás, nem sok, kb havi 450 jön be. MÁP+ : kb 7M . Pont semmire nem elég. Mindent sajnálok magamtól egy 6eft-os casio órám van meg egy Suzukim. Addig nyomtam el magamban az álmokat amig elmúltak. Minden barátom két végén égeti a pénzt , BMW meg stb én meg arra spórolok hogy ha holnap lerobbanok mi lesz velem ki tart el? Na mindegy. bocs hogy leírtam.
Én a 450 ezres állásban látnám a problémát, ha van probléma valahol, nem abban, hogy nem élsz a lehetőségeid felett kettővel....
Angolul tudóknak, ezeket minőségi olvasmánynak találtam:
- Krónikus halogatás esetére ( @nemjogasz ): waitbutwhy.com/2013/10/why-procrastinators-procrastinate.html
- Hírek olvasásáról/nézéséről: markmanson.net/why-you-should-quit-the-news
De itt is nagyon érdekes lenne egy olyan cikk, ami az ilyen ön-szabotáló szokások OKAIRÓL szól és úgy keresi a megoldást (pl. a "Rossz pénzügyi minták, amiket magunkkal hoztunk" volt egy egész jó ilyen), mert a "vegyél erőt magadon" meg "önfegyelem", ha működne az illetőnél, akkor már alkalmazta volna (erről még: 'If Self-Discipline Feels Difficult, Then You’re Doing It Wrong' markmanson.net/self-discipline).
És hova tegyem azt a havi 40 ezret, hogy infl + 2% legyen belőle? (És hogy fogom tudni, hogy valaki válaszolt anélkül, hogy percenként nézném? Miért nincs még használható komment rendszer?) Köszi!
@janos jo, h felreteszel 4-5 millat, de saját tapasztalat: a gyerekekkel a közös nyaralás majdnem minden penzt meger. Tegnap jöttünk vissza Gran Canariarol. Egy hétre mentunk, de olyan olcsó volt a covid miatt, h kétszer hosszabbitottunk és egy hónapig maradtunk, nyomokban home-schooling, home-office. A szallodaban rengeteg szinvonalas gyerek- és felnottprogram. Evek óta járunk ide és eletreszolo elmeny a gyerekeknek, ráadásul egy balatoni nyaralas aranal olcsobban. Regen aszketa voltam, de egy betegseg+covid megvaltoztatott. Most mar megvan bennem az egyensuly és rajottem, h van amire megeri kolteni. Családi közös nyaralás abszolút, de pl. 2-3 havi beremnel dragabb autóra egyáltalán nem. Hyttebe, satrazni is sokat járunk, erdo és tenger mellett lakunk, de az nem ugyanaz az elmeny, luxus kimondani: az már szinte hetkoznapi.
Nekem a mobiljátékok a rekreációs kategóriába mennek. Ha minden máshoz nyűgös vagyok, az kikapcsol és utána még egész jól használható vagyok.
Ami gáz, az a nassolás. Mivel kb 6 éve minden fillért írok, amit költök, látni hogy mennyi megy el nassolásra, fájó (évi egy havi fizu, ami van hogy jól jönne másra)... Viszont szépen leköveti a kríziseket az életemben 😀
Amit még így megtanultam, hogy a feszes tempóba a tudatos pihenést is be kell iktatni-tervezni, mert ha túlhajtod meged, az egész terved bukhat rajta.
Hehe, jó kis közhelyszótár lett, bocsi.
@hemond milyen platform(ok)on, vagy hogy tanulsz angolul? koszi