Nyaralni mész? Vegyél helyi SIM kártyát.
Ha Európán kívül mész nyaralni, a mobilszolgáltatók nagyon le akarnak húzni. Ennek oka, hogy az Unión belül meg van kötve a kezük, hogy mennyit számolhatnak fel úgynevezett roaming díjat, amiért hívást fogadsz vagy indítasz, amíg külföldön tartózkodsz. (Vicces módon sokkal olcsóbb külföldről SMS-t küldeni magyar számra – maximum 23,5 Ft- mint itthonról.)
Az így kieső pénzt Európán kívül akarják behozni.
Ez a költség például a közkedvelt Egyiptomban 301 Ft/perc hívásfogadási díj és lélegzetelállító 768 Ft/perc hívásindítási díj. A mobilinternet díját már megnézni sem mertem. (Nagyon fontos, hogy még otthon a reptéren kikapcsold a mobilnetet és letiltsd az adatbarangolást, mert egyébként a gatyád is rámegy, ha néhány 25 MB-os program úgy gondolja, hogy magától frissít egyet Egyiptomban vagy Thaiföldön, esetleg jön egy levél egy nagyobb melléklettel.)
Nem akarod, hogy elszegényedj a mobilszámla miatt? A megoldás egyszerű: vegyél helyi prepaid (eldobható) SIM kártyát mobilnettel.
Ilyen internetes SIM kártya például Egyiptomban combos 15 egyiptomi font (529 Ft), hozzá 1,2 GB internet pedig 25 font (881 Ft). Vagyis 1310 forintból megúsztad az internetet. Ezzel a nettel aztán nyugodtan hazatelefonálhatsz 3,6 Ft-ért VOIP-on, (bővebben itt, aktuális percdíjak pedig itt.) ha pedig hív valaki, kinyomod és visszahívod szinte ingyen. Természetesen a Skype és a Viber is működik.
További előny, hogy nem kell a többi turistával versenyezned a hotelportán található szűkös internet-erőforrásokért, hanem úriember (úriasszony) módjára a parton is netezhetsz. Nem kell mindenkinek külön-külön kártyát venni, ma már minden okostelefon és tablet tudja azt, hogy a netet meg tudod osztani másokkal az úgynevezett mobil hotspottal. Ők ilyenkor wifi routerként látják az internetet. (Androidon: Beállítások- vezeték nélküli és egyéb hálozatok- továbbiak- megosztás és hord. csatl.- wifi hotspot bekapcsolása. Egy jelszót meg kell adnod)
Szintén jól jön az internet, ha eltévedtél, ha mondjuk könyvesboltot keresnél a környéken, vagy nem tudod, mikor indul haza az utolsó komp, vagy mikor zár a múzeum.
A hurghadai hotelsoron a KFC és a Mcdonald’s-szal szemben lévő oldalon háttal állva a McDonald’s-nek jobb kéz felé egy olyan 50 méterre van egy telefonbolt Mobileshop névvel, ott Mina szívesen segít, angolul jól beszél és szerintem németül is.
Amit vigyél: útlevél és egyiptomi font, mert dollárt nem fogad el. Ezen kívül legyen ott a telefonod is, mert be kell állítania a SIM kártyához a kapcsolat adatait. (A telefon akkor is kell, ha elfogyott az egységed és szeretnél még rátölteni pénzt. Árak és gigabájtok itt.)
A legtöbb bankautomata Egyiptomban vált dollárt és eurót. Kiválasztod a pénzváltás funkciót az ATM-en és ott dugod be a pénzt, ahol kiadni szokta az automata a pénzt. Arra vigyázz, hogy legalább 10 dolláros bankjegy kell, annál kisebbet nem szoktak elfogadni az automaták.
Ennyi az egész. Ha nyelvtudás miatt ez túl sok lenne (nem az), vagy messze vagy a belvárostól, kérd meg a takarítót, hogy hozzon neked kártyát internethez. Ők általában 30 fontért árulják a 15 fontos kártyát. Erre még töltened kell 25 fontot. De ekkor neked kell megoldanod a telefon netes beállításait, ez a program segít benne.
Ha nem használod, a kártya 3 hónap után deaktív lesz.
Ha biztos szeretnél lenni a jó hangminőségben, mert üzleti telefonjaid szoktak érkezni, akkor vegyél egy egyiptomi normál SIM kártyát is másik 15 fontért és a cikk elején belinkelt VOIP program callback funkcióját használd. Ilyenkor nem a saját interneteden keresztül telefonálsz, hanem először felhívják a te egyiptomi számod majd azt a (magyar) számot, amit hívni akartál. Ilyenkor 6 eurócent (18 forint) egy perc beszélgetés a Voipblazerrel plusz egyszeri 3,9 eurócent a kapcsolási díj, de a hívás minősége nem múlik azon, hogy milyen az internetkapcsolat minősége a strandon. A hívott fél a választásod szerint vagy a magyar vagy az egyiptomi telefonszámodat látja hívóként.
Amint látod, nyugodtan elfelejtheted a 768 Ft-os mobil roaming tarifákat, két perc árából lesz saját neted és 3,6 Ft-os tarifád Magyarországra.
Törökországban sem volt nagy dolog SIM vétele, bemész az első mondjuk Vodafone logos boltba a közeli városban egy útlevéllel és tudsz venni kártyát. Az árakra már nem emlékszem.
Ha más országokban (Thaiföld, Bali, stb.) már vettél nyaralás alatt SIM kártyát, az árakat és a tudnivalókat oszd meg a hozzászólásokban.
Update: Egy gyűjtőoldal országokra bontva a prepaid SIM-ekről itt: Prepaid kártyák.
Ennek ellenére írd le a saját tapasztalataidat, mert hasznosabbak lehetnek, mint az általánosságok. (Kártyavásárlás módja, nehézsége vagy éppen könnyű volta, hol vetted, mit vettél, mit kellett volna venned, a reptéren nagyon lehúztak vele most már tudod, a lefedettség pocsék volt/jó volt, a tengerparton a másik szolgáltatót kellett volna választani, stb.)
Ami még a véleményem a témáról: szerintem ki lehet bírni 1-2 hetet anélkül, hogy 5 percenként emaileket olvasna az ember, meg frissítené a cicás posztjait. Bőven elég, ha naponta egyszer frissülnek csak az emailek a hotel várójában vagy az étteremben. A strandra sem üzleti tárgyalni megy az ember általában. Én legalábbis nem ezért megyek nyaralni.
Természetesen nem kell mindenkinek internet a nyaraláshoz, de ha haza kell naponta telefonálnod mondjuk a gyerekeid miatt, akkor nem úszod meg.
Aki nem tudja, hogy nyaralsz, de fontos vele beszélni, azt is vissza akarod hívni. (Nem munka, lehet, hogy egy ismerős.)
Meg miért pihentetőbb papírmagazint olvasni a tengerparton, mint mondjuk az indexet vagy a totalcart? Kikapcsolódni is lehet online, nem csak dolgozni.
Na, amikor megérkezel, te fordulj balra, ahogy belépsz az ajtón, ott van egy bank. Ott 25 dollár a vízum felár nélkül és nem 32 meg 35 dollár, mint az utazási irodák pultjainál. Szinte mindig van valaki a bankban.
Este aztán lehet beszélgetni, koktélozni, sörözni és a többi.
De ha gondolod, menj oda mindenkihez és kérdezd meg őket, miért olvasnak és miért nem koktéloznak inkább.
Az egyiknek az a nyaralás, ha elbújhat mindenki elől. A másiknak az, ha végre van ideje találkozni vagy beszélni mindenkivel.
Az egyik örül, ha végre nem kell olvasnia. A másik örül, ha végre van ideje olvasni.
Az egyiknek az a nyaralás, ha nem kell semmit csinálnia, a másiknak az, ha legalább öt várost meglátogat egy nap.
Ezért teljesen butaság azon vitatkozni, mit kell csinálni egy nyaraláson és kell-e hozzá telefon, vagy sem.
Ennyi. Jó mélyen nézzen magába az, aki csak abba tud belekötni, hogy ki mivel tölti a szabadságát.
Kb. az a szint, amikor valaki beszól, hogy “gépezel”. Ja persze, mivel kb. a wc-re menésen kívül már kb. értelmiségi feladathoz (legyen az hobby vagy munka) kell a számítási támogatás, vagy csak egyszerűen online-offline érhető el bizonyos tartalom (kindle, hello?) Különösen vicces, amikor az ilyen megmondó emberek egész nap a mobiljukon lógnak a fészen, de az persze nem “gépezés”.
Itthonról a ReadySIM nevű kártyát néztük ki, ez jó ár-érték arányban, de végül nem ezt sikerült beszereznünk. Azért belinkelem ide, a kinti szállásodra is tudsz házhoz szállítást kérni, ha időben cselekszel: readysim.com/shop.html
Egy másik kártyát vettünk, ami $43 volt, korlátlan belföldi hívás+belföldi, külföldi sms volt benne, 4 GB adatkapcsolat, és 1,5 óra külföldi hívás. Ezzel telefonáltunk haza, bőven elég volt.
A cikk a helyi SIM kártya vásárlásáról szól. Ha ehhez van érdemi hozzászólásod, akkor írj hozzászólást, egyébként ne vitassuk már azt meg, hogy ki szerint mit kötelező tenni nyaralás alatt.
On: Norvégiában a MyCall-t ajánlom, trafikokban (van a reptéren is), benzinkúton vagy nagyobb szupermarketekben árusítják a feltötőkártyát.
“Az adatroaming-használat díja max 3500 Ft/1MB. Az adatforgalom elszámolása 100 kB-os egységekben történik.”
Köszönjük a hasznos tájékoztatást a helyi telefonszolgáltatásokról!
Google maps + Wikipedia + TripAdvidor kb. kivalt egy utikonyvet. Google translate egy utiszotarat. Foursquare magaban sokkal tobbet tud, mint barmilyen utikonyv. Google maps segit, hogy ne verjen at a taxis kerulouttal, de akar telefonnal mehet az Uber vagy WunderCar taxi feleert. Google kiolvassa emailjeidbol a szallas helyet, idejet, repulojegyet meeting helyszinet, sot, nemely orszagban vonat- es buszjegy informaciot, stb – leirhatatlanul egyszerubb internettel navigalni es a naptarba is berakja. Nem kell beszallojegyet nyomtatni repulore. Menet kozben megveheted online a jegyeket sorbanallast elkerulendo. Helyi tomegkozlekedes es idegenvezeto appok is sokat segitenek
Raklap papir, konyv es jegyzet helyett zsebrevagsz egy telefont es elvezed az utat 🙂
No de a témához: tavaly Berlinben majdnem vettem egy adatkártyát: emlékeim szerint 10€ körül volt egy 2GB adatforgalmat biztosító, 2 hétig érvényes kártya a Vodefone-nál és pont a Waze miatt akartam megvenni (végül nem vettem meg). Fényképes igazolványt kértek hozzá egyébként.
Egy üzenet a hotel wifiről megérkezéskor, hogy megérkeztünk oszt kész…
Mi tavaly Madeirán megvoltunk így és jól éreztük magunkat…..
Oszt ha eltévedtél a városban és a thai tudásod gyenge, mit csinálsz?
Keresel egy könyvesboltot, de nem jut eszedbe, hogy mondják arabul, hogy könyvesbolt, akkor de jó lenne egy kis Google segítség.
Mikor indul haza az utolsó komp?
Meddig van nyitva a múzeum és hogy jutok el oda?
Folytassam még?
Kimész a világ végére egy vagyonért, szerintem érdemes még 1200 forintot elkölteni egy helyi kártyára.
Amúgy meg:
“Én mást látok a sok offból, de ez most mindegy…” – mélységesen egyetértek, mindemellett ezen hangosan felröhögtem. You made my day… 🙂
Net-re kellene, és ne kérjenek semmi papírt.
Ha már Bali az idén kimarad. 😀
Nekem egy A1 b.free smart van, ami nem túl olcsó (a1.net/handys-telefonie/bfree-smart-plus), bajom nincs vele, de vannak jobbak.
Viszont a feleségemnek egy ilyet rendeltünk:
vectonemobile.at/en/offer/hungary-all-in-one.aspx
Nem rég jött meg, úgy hogy sok mindent nem tudok róla mondani saját tapasztalatból, de a leírás és az árazás elég kecsegtetőnek tűnik.
Jah, egyikhez sem kellett semmi papír. Bármelyik A1-be bemész és veszel, a Vectone-t meg neten rendelsz és 4-5 nap alatt kiküldik (UK-ból jön:) )
Viszont ennek ellenére naviból az iGO North America vált be, ami kicsit arcpirító módon sokkal olcsóbb, mint az európai, és jobb is. Nagyon praktikus az elővárosi autopályadzsungelben, hogy azt is jelzi, hogy a 10 közül melyik sávban érdemes helyet foglalni, és akkor is precíz, ha nincs 3G térerő. (pl. a nevadai sivatag közepén a szellemvárost megtalálja…:)) És általában a legtöbb hotelt, kajálási és vásárlási lehetőséget, látnivalót, fotópontot, parkolót stb ismeri mint POI. Ez is roppant hasznos lehet.
A netes helyi kártya amúgy azért is jó, mert egy csomó hídon, alagútban pl. online lehet/kell fizetni, nincsenek bódék.
Ezen kivul van par eleg jo offline navigacio is.
Erdemes elore gondolkodni, es elmenteni a szallas helyet, mert ha gyalog tevedtunk el, gyalog is hamar hazatalalunk, de ahhoz tudni kell a helyes iranyt. Autos parkolasnal pedig az auto helyet erdemes menteni (bar ez tobbszintes parkolohazaknal mar nem mukodik, ott par ismerosom fotozni szokta a helyet).
Meg ne probalj helyi kártyát. Annál minden olcsobb.
Vegyél egyet a német Aldi-ba és máris telefonalhatsz EU+Svajcba 3 centért mobilra vagy vezetékesre (roamingal egyutt)!
Ez mondjuk durva hogy megérné M.o on német ALDI-s kártyát használni de az egy másik történet.
Ugyen ez a svajci Aldi kartyaval 39cent + roming dij.
Ha be akarsz jutni a Vatikan Muzeumba, akkor 2 lehetoseg all elotted:
-vegigallod az orszag meretevel osszemerheto hosszusagu sort (par ora)
-regisztralsz elozo este neten, odamesz a kert idopontra, es odaadjak az elore elokeszitett jegyedet
Szoval elegge praktikus. Amikor arra jartunk, meg nem volt ennyire elterjedt a mobilnet, es a McDonald’s-ban sem tudtunk netezni (telefonszammal regisztralni kell, es ezt csak helyi szammal lehet), szoval maradt a wardriving. Szerencsere talaltunk a szallas kozeleben nyilt wifit. 🙂
Szép napot!
Az utcán is található publikus nyílt hálózatról tábla, ami már egyre sűrűbb, akár Európán kívüli helyeken is.
Hogyan?