A Pénzcentrum írt a QR kódos csalásokról nemrég egy cikket.
A cikk lényege, hogy bárhol, ahol fizetned kell (parkoló, elektromos autó töltő, stb.) gyakran ki van téve egy QR kód az oszlopra, amit beolvasva arra az oldalra jutsz, ahol ki tudod fizetni a szolgáltatást. A csalók ezeket az eredeti QR kódokat felülmatricázzák a saját kódjukkal, ami az ő, az eredeti oldalt lemásoló weboldalukra visz és itt akarják rávenni az áldozatokat, hogy megadják a kártyaadataikat. Az első próbálkozás hibát mutat, de közben átviszik az áldozatot az eredeti oldalra, így a második kitöltés már helyes lesz, ezért senki nem gyanakszik.
Érdemes ellenőrizni a matricát, hogy nem ragasztották-e felül, a weboldalt, hogy az eredeti címre mutat-e, vagy csak valami hasonló oldalra (www.parking.com helyett www.parking.com-atveres.com oldalra), sőt magának a matricának a létét is érdemes szkepticizmussal kezelni. Ha egy parkolóórának van képernyője, miért nem ott jelenik meg a QR kód és miért egy matricán alatta? Ha van a képernyőn is kód, mindig azt használd, felejtsd el az összes többit. Köztéri reklámokon szereplő vagy egyéb QR kódokat is felejtsd el, ha nagyon meg akarod nézni a kínált terméket/szolgáltatást, keress rá kézzel a weben. Ha tudsz appal is fizetni egy elektromos autó töltéséért vagy egy parkolásért, inkább használd azt a lehetőséget.
Sajnos kénytelen vagy ma már kételkedni minden hasonló dolog eredetiségében, ezért ha ismeretlen helyen kell QR kóddal fizetned, különösen közterületen, mindig élj egészséges gyanakvással, hogy eredeti-e a fizetési lehetőség.
További részletek a belinkelt cikkben.