Ferenc, aki egy webáruházat üzemeltet, kérdezte, mi a véleményem a Sofort Bankingről, (link) ami nemrég jelent meg Magyarországon.
Neki azért tetszik, mert mint kereskedő, csak 0,9% jutalékot fizet, szemben a bankkártyák elfogadásakor felszámított 2%-os jutalékkal.
Hát, szerintem elég érdekes ötlet a Sofort. Itt nem a bankkártyáddal fizetsz, hanem meg kell adnod az internetes belépési adataidat(!!!) az internetbankodba és ők helyetted, a te nevedben elutalják a pénzt a kereskedőnek a te számládról, mintha te utaltad volna.
Mivel az utalás költsége a tiéd lesz, nyilván olcsóbb a kereskedőnek, de vajon miért jó ez neked?
Nemhogy a számlámhoz nem adok hozzáférést egy idegennek, de még azt is megnézem, hogy a bankkártyámat hol és kinél használom. Ha nem ismerem a helyet, még a bankkártyám adatait sem adom meg, maximum paypallal fizetek. Ha nem lehet, viszlát.
Szerintem elég felelőtlen az, aki megadja az összes hozzáférési kódját egy vadidegen weboldalon, még akkor is, ha a cég esküdözik, hogy de becsszó nem fogjuk lenyúlni azt, csak éppen helyetted utalunk egyet a számládról.
A Sofort nyilván megbízható cég, sok nagy cég webshopjában megtalálható, de mi van, ha feltörték a kereskedő oldalát és én nem a Sofortnak adok hozzáférést a teljes számlámhoz?
Meg aztán a költségek. Találd ki, ki fizeti az utalás költségét? Igen, te.
Találd ki, mennyi lesz a bankköltséged, ha 10 euróért vásároltál a Soforttal mondjuk Németországból? Igen, legalább másik 15 euró. (Szemben az ingyenes kártyás vásárlással.)
Megy a mellébeszélés a Soforton. Arra a kérdésre, hogy engem mint vásárlót milyen költség terhel, nem azt mondják, hogy semmilyen (ami hazugság lenne), hanem azt mondják, hogy ők ezért nem számítanak fel külön pénzt a vásárlónak. Persze, mert éppen elég szerencsétlennek, amit a bankja felszámol.
(Vedd észre, sehol nem állítják a weboldalukon, hogy a vevőnek nem kerül pénzbe a Sofort használata.)
A Sofort a weboldaluk szerint egy nemlétező problémára ad megoldást: így sokkal gyorsabb, azt mondják. Minél? A négyóránkénti utalás, ami külföldre napok alatt ér el, a kártyaelfogadásnál, ami 15 másodperc, meg a paypalnál, ami egy másodperc alatt Kínába utalja az összeget a számládról? Meg hogy a kereskedő hamarabb küldi így ki az árut. Ugyan már.
Ezek után már csak azt nem értem, miért számol fel ezért a Sofort 0,9%-ot, amikor semmit nem csinál, csak helyettem kitölti az utalást a netbankomban és helyettem, az én költségemre elutalja azt.
Meg még azt sem értem, ki az a balek, aki ebbe belemegy az ingyenes kártyahasználat vagy paypal helyett?
(Update: mint kiderült, Németországban felszámíthatja a kereskedő a kártyaelfogadás költségét, ezért a vásárlónak olcsóbb előre utalni, ha spórolni akar. Ekkor tényleg némi időt nyerhet a Soforttal és a netes utalás költsége is elenyésző eurózónán belül. Nálunk pont fordított a helyzet, utalni sokkal drágább, mint kártyával vásárolni.)
Gondolom azt is végiggondoltad, hogy míg a paypalnál, vagy hitelkártyánál visszakérheted a kifizetett pénzt, ha a kereskedő nem küldi el az árut, vagy nem olyat küld, itt semmi ilyenről nincs szó, hiszen nem vásároltál, hanem utaltál valakinek a számládról.
A Sofort pont az ellentéte, mint a paypal.
A paypalt éppen azért találták ki, hogy még a kártyaadataidat se kelljen megadni egyetlen helyen se, nehogy visszaéljenek vele. Ott csak az egyszeri paypal tranzakcióra jogosult a kereskedő, nem is látja a te adataidat. Ez a lényege a paypalnak: a teljes biztonság, hogy még a kártyaadataidat se lássák soha a neten.
Itt éppen ellenkezőleg, egyenesen a számládba mennek be és a te nevedben utalnak el pénzt a számládról. Pont a két véglet: a semmi adat rólad és az összes adat, beleértve a bankszámlád belépési kódja és a login neved.
Ilyenkor hogyan bizonyítod be a bankodnak, hogy nem is te utaltál, meg nem ennyit akartál? Bizony, sehogy.
Ha átverés áldozata leszel egy csaló weboldalon, mit mondasz a bankodnak, amikor te adtad meg egy ismeretlennek a teljes netbankos hozzáférésedet? Minden banki szerződésben le van írva, hogy ha te adtad ki a banki hozzáféréseidet vagy PIN kódodat, akkor tiéd minden felelősség.
Ha ezek után van kedved használni, hát akkor tedd meg, bár nem tudom, itthon mit nyernél vele.
Most erre tényleg kellett egy ilyen cikk? Soha nem hallottam még róla, valószínűleg nem is fogok.
Azért erre mérget ne vegyél, most kezdtek el terjeszkedni idehaza és ha néha olvasol híreket, sokat hallhattál a cégről mostanában.
Egyébként ha te nem hallottál valamiről, akkor már kár is írni róla?
Ez most komoly? Ilyen tényleg létezik? És tényleg van, aki ezt használja??
Érthetlen, hogy valaki hajlandó megadni a banki adatait bárhol, ami nem a bankja. De ennek ellenére elég komoly partnerei vannak külföldön a Sofortnak, ami viszont meglepő. (Media Markt, Conrad, Metro...)
Milyen gyönyörű adathalászatot lehet ebből csinálni.
Feltörni egy weboldalt, a Sofort helyett magunkhoz irányítani a gyanútlan áldozatot, aki beléptet minket a webbankjába, hogy minden pénzt elvigyünk onnan, beleértve a lekötött betéteket is.
Én pl. hallottam, és hirdetéseik elég meggyőzőek, és ugye a magyar embereknek (még ha vállalkozók is) kényelmesebb hinni a reklámnak. Mindenesetre ez a poszt már a 7. találat a googliban, így aki utánanéz, az nem csak az önajnározást olvassa, ami az első 6 helyen van.
A cikk miatt kerdeznem a kovetkezot:
Tudja valaki hogy mi a helyzet a Transferwise-al?
En azt rendszeresen hasznalom es a (nemzetkozi) banki utalast helyettesitem vele. Egyreszt mert sokkal jobb arfolyammal dolgozik, masreszt meg sokkal gyorsabb mint a hagyomanyos utalas. Harmadreszt toredeke az utalasi koltseg mint a sajat bankomnal. Technikailag amugy a kartyammal fizetek ilyenkor (mar ha jol tudom).
Ez a penzkuldes vajon biztonsagos lehet?
//kiszamolo.hu/transferwise-mit-kell-tudni-rola/
Pl. az én netbankomnál mobiltelefonra küldött kód kell az utaláshoz. Ezt hogyan oldják meg?
Egyébként ez tényleg az elgurult a gyógyszer kategória. Engem az is érdekelne, honnan jön bárkinek az ötlet egy ilyen szolgáltatás beindításához.
Nem tudom, egyébként Nyugaton egyáltalán nem általános az SMS biztonsági kód, ez magyar specialitás.
Itthon a Webshopexperts nevű cég propagálja ezerrel. Ők egy felhő alapú webáruház rendszert üzemeltetnek (szerintem drágán) és folyamatosan próbálják erre rábeszélni az ügyfeleiket.
Egyébként meg ha valaki el is kezdi itthon használni, nem fog egy-két Németországba utalás után kiábrándulni az egészből és hagyni a francba? Nem tűnik fenntarthatónak a modell.
Koszi! 🙂
@Kiszamolo "Gondolom azt is végiggondoltad, hogy míg a paypalnál, vagy hitelkártyánál visszakérheted a kifizetett pénzt, ha a kereskedő nem küldi el az árut, vagy nem olyat küld, itt semmi ilyenről nincs szó, hiszen nem vásároltál, hanem utaltál valakinek a számládról."
természetesen itt is vásároltál, és így itt is visszakérheted a pénzt, ha nem kaptad meg az árut. De a kereskedőtől kérheted (rosszabb esetben perelheted) vissza, nem áll rendelkezésre a "chargeback", ahol elegendő vevőként a bank felé jelezned, hogy ezért a tranzakcióért nem kaptad meg az ellenértéket, és a bank alapól neked ad igazat, a kereskedőnek kell bizonyítania, hogy ő mégiscsak teljesített.
Amúgy a webáruház üzemeltetés kockázatai között tartják számon, hogy a vevő visszaél a chargeback lehetőségével (visszakéri a pénzt, pedig megkapta az árut). Úgyhogy ez a webshop üzemeltető számára előnye a sofortnak.
A német netbankok (ahonnan a sofort indult) is elvárnak az utalás megerősítéséhez valamilyen kódot, ami más csatornán érkezik. Elég elterjedt, hogy időnként postai levélben küldenek egy halom kódot, és utaláskor kérik pl. a 68-ast. Más bankok használják a spéci kódgenerátor készüléket, és van, ahol az sms dívik.
Mindenesetre a sofort leszerződik a konkrét bankokkal, integrálja az ő rendszerüket, tehát kéri azt a megerősítő kódot, ami az adott banknál szükséges. Így plusz tranzakciót nem tud később indítani, de az adott tranzakció összegét elvileg meg tudná machinálni, vagy a belépési adataidat később felhasználni olyasmire, hogy nézegesse az egyenlegedet. Szóval én sem ajánlom, hogy vevőként használd.
Lehet, hogy a Sofort tisztességes, de mi van, ha a kereskedő oldalát törték fel? Léptessek be egy vadidegent a bankszámlámba?
Meg aztán miért én fizessek a vásárlásért? Persze ez Nyugaton nem kérdés, ott nyilván a legtöbb utalás ingyenes euróban neten keresztül. De nálunk milyen horror költsége van már egy eurós utalásnak?
"Sofort", vagyis azonnali átutalással nagyon sok komolyan vehető webshopban is lehet fizetni, a cég tehát ezen gyorsteszt alapján nem veszélyes.
A szolgáltatás létjogosultsága abban rejlik, hogy a kereskedő azonnal megbizonyosodik a vevő likviditásáról, mivel a Sofort interfésze visszaigazolást kap a bankodtól az átutalás befogadásáról, tehát a kereskedőnek nem kell megvárnia az átutalás átfutási idejét a postázással (a hanyatló nyugaton ez még mindig egy munkanap, nincs még 4 órás átutalásuk csórikáimnak), a vevő hamarabb megkapja az árut. Ebbéli minőségében versenyez vele a hitelkártya, ami viszont drágább, a paypal, ami szintén drágább, ennélfogva a kedvező árú webshopok gyakran nem is ajánlják fel ezeket. Van még a "Lastschrift", a terhelési megbízás, amikor az ügyfél megadja a bankszámlaszámát a kereskedőnek (kb. a kártyás vásárlás megfelelője), szintén van valami díja.
Csakhogy a befogadott, de el nem küldött utalásokat bármikor tudom töröltetni, rengeteg csalás volt ebből idehaza.
Vitte a papírt a csaló, hogy elutalta a pénzt, átvette az autót, aztán töröltette az utalást még indítás előtt a bankjában.
Egyébként ha kártyával fizetek is, azonnal tudja a kereskedő, hogy van-e pénzem és a bank azonnal foglalásba is teszi azt a pénzt, tehát egyáltalán nem értem, kinek és miért lenne jobb ez a rendszer. (A soforton kívül persze.)
Ez a tökéletes nem létező problémára adott válasz. Mint az aquatub wc guriga.
Nagyon izzadságszagú a weboldaluk is, hogy akkor most miért is jobb az ő rendszerük, mint bármelyik másik. Igazából egy épkézláb okot nem hoznak fel.
Én rendszeresen használom Németországban, mert csak így lehet gyorsan utalni (pl. transferwise-al, vagy mobilt feltölteni (direktaufladen.de/)). Mindig SMS-ben jön az igazoló kód (TAN) meg az utalni kívánt összeg - az igazoló kód nélkül nem megy el a pénz. Teljesen biztonságos - annyira mint pl. a netbank, ott is meg kell adnod a belépési kódot meg a felhasználó neved.
graphite, talán azért nem mindegy, hogy te lépsz be a saját netbankodba a saját bankodnál, vagy valaki a te nevedben utalgat a bankszámládról.
Lehet még utánvéttel vagy utólagos fizetéssel (számlára, vagyis inkább "hozomra") fizetni, ezek is lehetővé teszik az azonnali postázást, de szintén drágák az adminisztráció illetve a fizetési fegyelem esetlegessége miatt (a hozomra vásárlást sok esetben nem is vállalja a kereskedő). Összefoglalva: ha nem akar a vevő plusz egy munkanapot várni az árura, akkor olcsó (nem ingyenes, de viszonylag olcsó) fizetési módnak ott van a terhelési megbízás vagy a "Sofort" banking. Mindkét esetben bizalomra van szükség a webshop illetve a fizetési szolgáltatóval szemben, csakúgy, mint bármilyen más fizetés esetén! Ha abból indulnánk ki, hogy minden, ami az interneten van, az zsiványság, akkor semmit sem vásárolhatnánk interneten. Transferwise-t sem használhatnánk. Ha feltörték a kereskedő oldalát, akkor semmiféle fizetési mód nem biztonságos (pl. utalásnál a bankszámlaszám lehet hamis).
De a kártyás vásárlásnál vagy a paypalnál miért kellene várni egy napot??? 3 másodperc alatt Kínában van a pénz paypallal.
Ez maximum annál lehet előny, ha én utalom manuálisan, mert itt a sofort miatt hamarabb láthatja a kereskedő a visszaigazolást. (De még egyszer, azt az utalást utána én nyugodtan töröltethetem még indítás előtt.)
Tehát továbbra sem értem, mitől lenne ez jobb bármelyik eddigi módnál.
S ha kártyával vásárolok és átverés áldozata leszek, akkor a bank legtöbbször visszatéríti a káromat.
Ha kiadtam a banki hozzáférésemet, akkor tuti nem fog fizetni a bank egy fillért sem.
Egyetlen előnye van: a kereskedőnek olcsóbb, mert a költség másik felét a vásárló fizeti.
igen, egy átutalási megbízást gond nélkül törölni tudok, míg a bankkártyás fizetésnél azonnal lefoglalódik az összeg. Ezen kívül átutalási megbízást sok bank úgy is befogad, hogy nincs fedezet. Ekkor az esedékesség napján többször próbálkozik elutalni (hátha időközben jött jóváírás), és csak a nap végén lesz sikertelen a tranzakció. A bankkártyás fizetésnél viszont azonnal visszaigazolást kap a kereskedő, hogy a tranzakció sikeres (bár maga a jóváírás az ő számláján tovább tarthat).
De mivel a sofort leszerződik a bankokkal, így lehet, hogy ezt mégsem sima utalásként kezelik, és nézik, hogy van-e fedezet, és ha van, azt azonnal lefoglalják, és nem engedik később törölni.
Nem hinném, hogy szeretnék a bankok a sofortot, hiszen az ő üzletüket rontja.
Az unióban is csak kényszer hatására működnek együtt vele, nem hinném, hogy a kötelezőn túl bármit megtesznek neki.
@Kiszamolo : Beérkező "Lastschrift" vagy hitelkártya terhelést is visszadobhat az ügyfél, ez esetben a bank ellenőrzi a terhelés jogosságát, és az adminisztráció költségével megemelve ismét benyújtja az ügyfélnek, ezúttal nem visszadobhatóan. A "Sofort" átutalásnál, ha az ügyfél utólag tud sztornózni (én nem tudok), akkor ennek adminisztrációját a Sofort vállalja.
Kicsit nehéz volt elfogadnom magyar ésszel, hogy alapvetően a bizalomból is ki lehet indulni az internetes vásárlásoknál, főleg, ha valamennyire ismert belföldi kereskedőről van szó. Ez ott igaz, ahol a zsiványok aránya elég kicsi, mert nem éri meg zsiványkodni. Ebben a helyzetben a paranoid hozzáállással egy csomó jó lehetőségről maradnék le.
@Kiszamolo nem tudom, olvasod-e a válaszokat. Olcsó azonnali fizetési mód Németországban kettő van: a Lastschrift és a Sofort. A paypal és a hitelkártya sokkal drágább! (Javasolom, keress meg egy kurrens terméket az idealo.de-n, és nézd meg, a kereskedők mennyivel többet számítanak fel paypalos és hitelkártyás fizetésre, az előreutaláshoz, a Soforthoz és a Lastschrifthez képest). A Sofort nem a banki kódjaidat kapja meg, hanem egy speciális interfészt kap a bankoktól, a beírt kódok közvetlenül a bankhoz mennek, a Sofort csak visszaigazolást kap az átutalás fedezetéről.
A Sofort egy komolyan vehető cég, és létező problémát old meg az alternatívákhoz képest kedvező áron, valamint nem veszélyesebb, mint az egyetlen olcsó és azonnali fizetési alternatíva, a Lastschrift.
Mivel idehaza pont fordított a helyzet, hogy az utalás sokkal drágább, míg a kártyás vásárlás költségét nem lehet áthárítani, akkor se éri meg használni a rendszert.
A kereskedő meg kérhet egyszerűen manuális előreutalást, ő is spórol 0,9%-ot, max négy óra alatt a számláján a pénz.
Egyébként meg nekem mindegy, mit kap a Sofort a banktól, ha én megadom az összes adatomat, akkor már nem oszt-nem szoroz, hogy a sofort ezt hogyan továbbítja.
Nos utánanéztem a Sofort.com-on, a cégen mégiscsak átmennek a banki adataid, tehát elvileg megtehetné, hogy lenyúlja a teljes számlaegyenlegedet. Igen, ha pont a te számlád egyenlegére vágyna, hogy aztán lehúzhassa a rolót, a főnök meg mehessen hűvösre. Ehelyett inkább a 0,9%-ra vágynak még éveken keresztül, amit bezsebelhetnek, ha tisztességesek maradnak. (2005 óta működik a cég.) Pont annyi bizalom kell hozzá, mint a TransferWise-hoz.
Egyes bankok 2011-ben megpróbálták ÁSZF-sértésre hivatkozva az ügyfeleknek megtiltani a Sofort használatát (kódok kiadása miatt), de ezt a gyakorlatot a német versenyhivatal beszüntette.
Nem a Sofort nyúlná le az adataimat, hanem egy adathalász.
Egyébként ha a kártya 2%-át felszámolják a cégek, a sofort 0,9%-át miért nem?
@Kiszamolo : nyugaton egy munkanap az a négy óra! De még Magyarországon is, azon a négy órán egy teljes nap vagy akár több nap (hétvége) postázási késés múlhat. Nem tudom, szoktál-e online vásárolni: nekem sokszor számít, hogy mennyit kell várnom az árura, hiszen a kényszerű várakozás a legfőbb hátránya az offline vásárláshoz képest.
Attól, hogy a kártyás vásárlás költségét nem lehet áthárítani, attól még a vásárló fizeti azt. Csak a perverz magyar törvények nem teszik lehetővé, hogy a vásárló rá legyen szorítva az olcsó megoldásra, mert kötelezően elrejtik előle a költséget, így aztán a rendszer a nagyobb költség irányába mozdul el.
@Kiszamolo : az adathalász ellen a hitelkártya, a bankkártya és a Lastschrift sem védett. Egyáltalán, semmi sem véd, ha nem pillantasz a böngésződ címsorára, csak megadsz bármilyen banki adatot.
A Sofort jutalékát külön nem számlázzák ki a boltok, mint ahogy a terhelési megbízás díját sem, és azt sem, hogy a beérkező utalást valakinek vagy valaminek figyelnie kell, és az sincs ingyen. Ez benne van az alap árban meg postázási díjban. Ehhez képest kerül a hitelkártya meg a paypal többe. Példa: idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/4317804_-color-laserjet-pro-mfp-m476dw-cf387a-hewlett-packard-hp.html
Nem tudom, a linken mit kellene látnom.
Egyébként tévedsz, maximálva van a kár, amit neked kell fizetni, ha bankkártyát vagy hitelkártyát használsz.
Ha egyértelműen átverés áldozata vagy, azt sem kérik el a bankok, hanem benyeli a kártyatársaság.
Ezért van az, hogy általában visszaadják a pénzed, ha egy preparált ATM-nél szerezték meg a kártyád adatait.
De ha azért ért kár, mert filccel ráírtad a kártyára a PIN kódod (vagy nem tudod bizonyítani, hogy nem tetted), vagy te magad adtad ki azokat a banki adatokat, amit amúgy nem adhatsz ki, akkor egy fillért sem fognak neked visszatéríteni, a te károd teljesen.
@Kiszamolo : azt kellene látnod, hogy a paypalért meg a hitelkártyáért tendenciózusan plusz díjat számítanak fel a kereskedők (magasabb a postaköltség, ha úgy fizetsz). Nem mindig, de a tendencia ez. Meg azt is láthatnád, hogy komoly kereskedők is használják a Sofortot.
A Sofort ugyanúgy jótáll, ha rajtuk keresztül leszel csalás áldozata. A cég állítása szerint 2005 óta még nem károsult egyetlen vásárló sem. Ha meg csaló oldalra írod be a banki adataidat, például előre utalnál, de a bankod helyett adathalász oldalra lépsz be, akkor pontosan ugyanúgy jártál. A phishing ellen semmiféle fizetési mód nem véd! Ránézel a címsorra, az véd.
Manapság, amikor egy American Express-től is százezrével lopják a kártyaadatokat, valóban nem túl okos dolog harmadik félre bízni a bankszámlánk elérését, mert a bank ezért hülye lenne felelősséget vállalni.
Már az is kellemetlen, hogy ha idegenek megfigyelhetik az egyenlegedet és a számlaforgalmadat, nemhogy az, ha még a betéteidet is lenyúlhatják.
Úgy látszik nyugaton sikerült az embereket ilyen beteg dolgokba belehajszolni. Én örülök, hogy nálunk még a kereskedők versengenek a vevőért azzal hogy lehetővé teszik a kártyás vásárlást.
@Kiszamolo : "vagy nem tudod bizonyítani, hogy nem tetted"
Ez a rész konkrétan szop@s (
Nem kell a SOFORT-ot megvedenem, de probaljatok meg egy teljesen mas kornyezetbe belehelyezni (Nemeto-i viszonyok), mint ami Mo-n van. A biztonsag resze szamomra nem kerdeses: az egyszer hasznalatos TAN miatt ha valaki fel is tori a rendszeruket, akkor is csak a bankszamlamat nezegetheti, arrol penzt nem tud utalni. A dijak: Paypal kereskedoi dijak min. 1,5% + 0,35 EUR. Ez alapbol tobb a 0,9%-nal. A kartyas fizetesek utan a vasarlo fizet banktol fuggoen 1,5-3%-ot (igen, ez Nemetorszagban igy van), plusz a kereskdo POS dija. Maris ugrott par %. Itt a legtobb embernek csak EC kartyaja van, tehat nem opcio a dombornyomott kartyas fizetesi (az elektronikus VISA, MC nem elfogadott) lehetoseg. Paypal-ja sincs mondjuk a legtobb embernek. A SOFORT ekezheto a magyar korulmenyek kozott, mivel nem egy oda valo termek, de mas korulmenyek kozott egy igenis jo szolgaltatas.
Tip, nem az a lényeg, ha rajtuk keresztül. Hanem amikor azt hiszed hogy, pedig nem is.
Nézz rá a címsorra: hidd el, engem nem fognak ilyennel becsapni. Ellenben naponta vagy egymillió ember bedől a hasonló csalásoknak.
Én egyszer belefutottam már a Sofortba egy webshopnál. Meg is örültem, hogy végre bevezették a kártyás fizetést, csak mikor megláttam, hogy nem kártyaadatokat kérnek, abban a pillanatban zártam is be az oldalt és írtam a boltnak, hogy inkább utalással fizetnék.
Kedves Miklós! Mi a véleményed a Barionról? barion.com/ Szerintem webshop-okban ugyanúgy használható mint a Sofort vagy a PayPal. A Sofort-hoz képest előnye, hogy nem fér hozzá a számládhoz, a PayPal-hoz képest pedig előnye, hogy parkolást is lehet belőle fizetni. Persze mindkettőhöz képest "hátrány", hogy először fel kell tölteni a Barion-egyenleget, pl. átutalással és csak utána lehet vele fizetni vele, de nekem ez inkább előny, mert ettől sokkal biztonságosabb a rendszer. Ami pénz meg rajta marad, azt előbb-utóbb elparkolom. 🙂 Végső esetben pedig vissza lehet utaltatni, de az már költséges (0.4%, min. 100 HUF)... Mondjuk azért az látszik, hogy elsősorban a kis összegű adás-vételekre találták ki a rendszert, nem hiszem, hogy egyhamar autót vagy lakást fogunk venni Barion-számláról.
@tip "A szolgáltatás létjogosultsága abban rejlik, hogy a kereskedő azonnal megbizonyosodik a vevő likviditásáról, mivel a Sofort interfésze visszaigazolást kap a bankodtól az átutalás befogadásáról, tehát a kereskedőnek nem kell megvárnia az átutalás átfutási idejét a postázással (a hanyatló nyugaton ez még mindig egy munkanap, nincs még 4 órás átutalásuk csórikáimnak), a vevő hamarabb megkapja az árut."
Úr isten, egy napot is várni kéne! Inkább add meg az összes adatodat... Na ne, a hülyeségnek is van határa.
A dombornyomott hitel kártya havi díja 10EUR körül van (Commerzbank), nyilván a legtöbb ember nem tart ilyet. "Sima" kártyával pedig ingyenes a készpénzfelvétel és a kártyának sincs éves díja (adott fizetés felett). A vásárlásokat pedig minden esetben engedélyezned kell. A megtakarításaidat pedig nem fogják látni, mert ahhoz külön számla tartozik, külön kártyával (más a színe), amivel be tudod fizetni a pénzt az automatánál (aprópénzt is elfogad az ATM). Pl. ha hétvégén eladod az autódat, nem kell otthon tartsd a pénzt, elmész az első ATM-hez, és elhelyezed a megtakarítási számládra.
@gab :"Úr isten, egy napot is várni kéne! Inkább add meg az összes adatodat"
Vannak a világnak olyan részei, ahol a bizalom természetes. Ez a bankoknak is érdekük, mert rengeteg plusz költségtől megkíméli őket. Nyilván, ha majd elég csaló lesz Németországban, majd áttérnek a hazai rendszerre 🙂
@Kiszamolo : az állításom nem az volt, hogy egy phishing nem veheti célba a Sofort bankinget, hanem az, hogy ugyanazzal az erővel bármelyik bankot célba veheti. Az tehát, hogy phishing áldozatává válhat a vásárló, nem érv a Sofort ellen, mert ugyanúgy bármelyik fizetési módszerrel ez előfordulhat (a paypallal például elég sok próbálkozást kapok, pedig van spamszűrőm).
@gab (a hülyézésen túlteszem magam.) Nem az összes adatot kell megadnod, hanem a bankszámlaszámot, amit egyébként is, meg egyetlen tranzakció végrehajtásához szükséges adatokat (figyelem, Németországban mindenképpen egyszer használatos jelszó (TAN) vagy SMS-azonosítás kell minden átutaláshoz). A postázási idő 1 max 2 nap, tehát 1 nap előny a fizetésnél a vásárlást akár kétszer gyorsabbá is teheti. Neked ez esetleg sosem számít, másnak igen.
Azért nem ártott volna utánanézni a német nyelvterületeken miért is terjedt el. Ugyanis nem létezik ott debit kártya (visa vagy mastercard) tehát mindenki cirrus/maestro kártyát kap a bankjából. Ezekkel nem lehet online fizetni. A hitelkártya olyanoknak akik nem utaznak tök fölösleges. Maestro kártyával fizetni, pénzt kivenni ingyenes. Átutalási díj? A legtöbb banknál ilyen Sepa országba nem létezik. Szinte mindent sofort-tal csinálnak, hiszen ez az egyetlen mód hitelkártya nélkül repülőjegyet venni például, és sok társaság 10-15EUR költséget számol fel hitelkártyás fizetésnél. Sofortnál ilyen nincs. Megadod egy németországban bejegyzett, 10 éve működő oriási biztosítással rendelkező cégnek a belépő adataid? És? mit fog vele kezdeni, egyszer kiderül hogy visszaélt vele végük van, és mivel van sms jóváhagyókód szinte minden banknál nem ér vele semmit!!
Azt nem értem, hogy a 2011-ben alapított brit TransferWise-ban miért szabad megbízni, amikor nekik is van alternatívájuk (Kiszámoló szerint tehát "nem létező problémát oldanak meg"), ők is levonnak fél százalékot a szolgáltatásért, ők is leléphetnének néhány nap bevételével, feláldozva az évek alatt bezsebelhető jutalékok reményét, meg a büntetlen előéletet, őket is megphishingelhetik - a 2005-ben alapított német Sofortban meg ugyanezekért miért nem szabad megbízni?
Most nézem, a Sofort nagyobb tételben nem százalékot, hanem fix 35 centet kér, és ez még csak a nyilvános ajánlat - valaki megnézte egyáltalán az ajánlatukat a véleményalkotás előtt?
Slusszpoén: a TransferWise-nak Soforttal is lehet fizetni. Ennek a költségét a TransferWise állja (mint pl. a magyar átutalás díját is). Ez az egyetlen olcsó módja annak, hogy egy német-magyar utalás hamarabb megérkezzen, mint egy német-német.
Hát nem sok alternatívája van egy transferwise-nak egyelőre, ami árban akárcsak hasonlóan versenyképes, de persze lekoppintani bármikor le lehet.
Értsd meg, nem azt mondom, hogy magában a Sofortban nem lehet megbízni.
Hányszor kell még leírnom?????
Külföldi, értem én, hogy ez miért jó egy németnek, de idehaza mi a hozzáadott értéke?
Sokkal drágább, sokkal kockázatosabb, mint egy kártyaszámot megadni, a kereskedőnek sem akkora hanyattesés (0,9% kontra 2%, amiből még lehet alkudni, ha nagy a forgalmad), tehát nem értem, miért lenne erre itt bárkinek is szüksége.
@Kiszamolo : "sokkal drágább" - mihez képest? Legalább kétszer olcsóbb a kereskedőnek, mint a kártyás fizetés! A vevőnek meg mindegy.
"sokkal kockázatosabb" - meg kell bíznod a fizetési szolgáltatóban, mint bármelyik alternatíva esetén - ha úgy gondolod, egy 9 éves, német felügyelet alatt álló, milliárdos bevételű cég megbízhatatlan, lelked rajta - némelyik magyar banknak nincs annyi vesztenivalója, mégis inkább annak adod meg a kártyaszámodat?
Az elismerem, hogy a 4 órás utalás mellett kisebb a versenyelőnyük, de ezt a piac majd eldönti.
Jó szerintem hagyjuk.
Egy utolsó gyenge kisérlet: ha a kártyaadataiddal éltek vissza, van esélyed, hogy visszakapd a pénzt, a bankok a kár kb. 80%-ában megtérítik a károdat. A maradék 20%-ban nem tudod bizonyítani, hogy nem te vagy a felelős. Ha a te kártyáddal, a te PIN kódoddal költöttek róla és az adott helyen mással ilyen visszaélés nem történt, azt mondják, hogy biztos filccel ráírtad a PIN-kódod és ellopták.
Vagy ellopták, de te nem jelentetted tőled elvárható módon.
Ha ellopták is, csak valami összeghatárig vagy felelős.
Ezzel szemben ha a banki hozzáférésedet kiadod egy harmadik személynek, akkor az egyedül a te hibád.
A papírforma szerint még a házastársad sem tudhatja azt és még ő sem használhatja például a bankkártyád.
Ezért kegyetlen veszélyes kiadni az összes hozzáférésedet.
De ha ez téged nem zavar, felőlem nyugodtan használd.
"A vevőnek mindegy." Mi, hogy 15 eurót fizet a nulla forint helyett? Értem én, hogy Németországban a legtöbb számlánál nincs, vagy kevés az utalási díj, de én most Magyarországról beszélek.
Zoli, jó ötlet ez a Barion, de nagyon az elején tartanak még, Budapesten van 10 bolt meg országosan 20 webshop?
@Kiszamolo : nem tudom, ez technikailag hogyan megy Magyarországon, Németországban a Sofort átutaláshoz egyetlen banki utalás tranzakciós azonosítóját (TAN, egy listából kiválasztva) kell megadni, több utalást tehát nem végezhet vele a Sofort. Ha visszaélnek ezekkel az adatokkal, börtönbe kerülnek. Sok a vesztenivalójuk. Az elmúlt 9 évben nem éltek vele vissza. Amelyik bank úgy gondolta, hogy az ügyfél banki adatainak átfuttatása egy másik szolgáltatón nem helyes, azt a versenyhivatal jobb belátásra bírta. Természetesen mi ezt is tudhatjuk jobban.
Nem tudom, honnan jön ez a 15 eurós díj, önmagában a Sofort használata a vásárlónak ingyenes.
Tip, nagyon lassan írom:
NEM A SOFORTTAL VAN A BAJ, AZ EGY MEGBÍZHATÓ CÉG HANEM HOGY RÁSZOKSZ ÉS VÉLETLENÜL EGY ILLETÉKTELENNEK ADOD MEG A TELJES HOZZÁFÉRÉSEDET A BANKSZÁMLÁDHOZ Ez nagyon veszélyes, ilyet tenni elég nagy felelőtlenség. Főleg, hogy idehaza neked, a vásárlónak kerül sokba a Sofort használata.
A Sofort használata ingyenes, de a banki utalásért fizetsz, ami Németországban nem tétel, de idehaza egy Németországba menő utalás alsó hangon 10-15 euró és ez bizony a vevő költsége.
De országon belül is a legtöbb csomagnál 0,3%-tól indul a tarifa plusz a banki költségek.
@Kiszamolo : én is lassan írom: nem az internetes vásárlással van gond, hanem azzal, hogy rászoksz, hogy egy olyan csomagért fizetsz, amit előtte nem nyitsz ki. Nem a bankkártyát kibocsátó céggel van a gond, hanem hogy rászoksz a bankkártyád adatainak kiadására. Nem a TransferWise-zal van gond, hanem azzal, hogy rászoksz az idegeneknek utalásra. Nem az airbnb-vel van gond, hanem azzal, ha idegeneket engedsz a lakásodba. Ne telekocsizz, hiszen rászoksz az idegenek fuvarozására, és akár egy gyilkost is felvehetsz.
Én is szeretem a paranoiát 🙂
Hogy a bankod mennyit számít fel neked egy utalásért, azt én nem tudom. Nyilván Magyarországon úgy versenyképes a szolgáltatás, ha országon belüli utalással működik.
A transferwise-t sem használnám, ha a bankszámlámon akarna turkálni egyébként.
Ez a sofort pont az ellentéte, mint a paypal.
Azt azért találták ki, hogy még a kártyaadataidat se kelljen megadni egyetlen helyen se, nehogy visszaéljenek vele. Ott csak az egyszeri paypal tranzakcióra jogosult a kereskedő, nem is látja a te adataidat.
Itt éppen ellenkezőleg, egyenesen a számládba mennek be és a te nevedben utalnak el pénzt a számládról.
Egyébként nincs részvényem a cégben, még csak nem is használom gyakran, csak azt gondolom, megalapozatlanul alkottál véleményt.
Látod Miklós, ennyit tesz egy jó honlap meg a marketing. 🙂
@Kiszamolo "Ezzel szemben ha a banki hozzáférésedet kiadod egy harmadik személynek, akkor az egyedül a te hibád."
Gusztus kérdése, hogy olyan bankoknak adod ki az információt akik bizonyítottan évekig lenyúlták az ügyfeleiket (tisztességtelen kamat + árfolyamrés), vagy olyanban bízol, akiről még soha nem derült ki, hogy lenyúlná az ügyfeleit.
@zsoca : azt hiszem, nem azzal érveltem, hogy a szolgáltatónak szép honlapja van, meg hogy jó a marketingje. Hanem azzal, hogy komolynak ismert cégek is használják, és hogy sok a vesztenivalója.
Magyar ésszel én sok mindent nem értettem, hogyan tud működni Nyugat-Európában, mikor simán vissza lehetne élni vele. Aztán rájöttem, hogy ha elég kicsi a simlisek aránya, és elég nagyot lehet bukni a csalással, akkor a rendszer működik. Sőt, hatékonyabban működik, mint az a rendszer, amiben az alapfeltételezés az, hogy mindenki bűnöző.
@Kiszamolo "egyenesen a számládba mennek be" - kik? Nem a kereskedő!
Lassan szerintem hagyjuk. 🙂
A verzió: nem ismered az oldalt eléggé, ezért félsz megadni még a kártyád adatait is. (Például a VOIP feltöltését csak paypalról csinálom pont ezért, pedig a Dellmont egy 10 éves cég, hatalmas forgalommal.) Tehát paypalt használsz, hogy semmihez ne férjen még véletlenül se hozzá az oldal.
B verzió: egyenesen megadod a teljes bankszámla-hozzáférésedet, a jelszavaddal, tokkal-vonóval, sőt még a banki kódot is begépeled egy weboldalon, abban reménykedve, hátha tényleg csak az kapja meg, akinek szántad és hátha nem élnek vissza vele.
Ha neked nincs különbség a kettő között, akkor tényleg már csak szócséplés erről vitatkozni.
@Kiszamolo : a különbség annyi, hogy nem a paypalban kell megbíznod, hanem a Sofort-ban. Nem "egy weboldalon", hanem a Sofort weboldalán. Egyik esetben sem a kereskedőnek adod meg az adataidat, és nem is egy ismeretlen cégnek. De elfogadom, hogy itt definíció szerint neked van igazad 🙂
Miért, kártyás fizetésnél elvileg nem egy biztonságos banki oldalra küldenek tovább? Mondom, elvileg.
Ha adathalászat során megszerzik a számlaadataimat, nem tudják elutalni a pénzt a jóváhagyó sms kódja nélkül.
Na de ha én adom meg még az azonosító SMS kódját is önként és dalolva? Az meg kinek tűnik fel a visszaigazoló SMS-ben, hogy az összeg után van még két nulla? Csak gyorsan végiggörgetem, hogy lássam, mi a kód.
@Kiszamolo : "Na de ha én adom meg még az azonosító SMS kódját is önként és dalolva?" - hogy ebbe fuss, kell hozzá egy magát kereskedőnek álcázó bűnöző vagy egy kibertámadás áldozatává vált kereskedő (és hogy ez a banda ne tűnjön fel a Sofortnak, és ne tiltsák le rövid időn belül), és kell egy figyelmetlen vásárló. Akárcsak a paypalnál. A Sofort ez esetben jótáll a kárért, akár a paypal. Igen, a Sofort egyszerre leüríthetné a számládat, mint ahogy a paypal a hitelkártyádat, ha egyszeriben feltámadna bennük a bűnöző hajlam. Hogy melyikben bízol meg jobban, a paypalban vagy a Sofortban, az a te dolgod. Én igyekeztem tényekre alapozni.
Még mindig nem érted?
@Kiszamolo "Ha adathalászat során megszerzik a számlaadataimat, nem tudják elutalni a pénzt a jóváhagyó sms kódja nélkül.
Na de ha én adom meg még az azonosító SMS kódját is önként és dalolva? Az meg kinek tűnik fel a visszaigazoló SMS-ben, hogy az összeg után van még két nulla? Csak gyorsan végiggörgetem, hogy lássam, mi a kód."
Ugyanúgy jársz, ha a bank weboldalát másolják le - mert most ezt mondod. Ha adathalászat keretében megszerzik az adataidat, akkor azzal nem tudnak mint kezdeni, mivel neked kell végül igazolnod SMS-ben kapott kóddal. Tehát a netbank és a Sofort között nincs különbség, esetleg annyi, hogy arra gondolsz, a banknak profibb informatikusok dolgoznak mint a Sofortnak? Nem mondok bank nevet, de láttam olyat, hogy a gyakornok kimásolt 40 000 számlát CD-re amit haza vitt (megtakarítás, számlaadatok), hogy gyakoroljon rajta. Ez Budapesten történt meg.
graphite,
Ha adathalászok megszerzik a belépési kódjaidat, semmit nem tudnak vele csinálni, ha te nem indítasz egy utalást ott és akkor a hamis oldalon és nem írod be a kapott sms-t. De azok az oldalak kamu oldalak, nem is látod az egyenleged, meg nem is tudsz utalni.
Meg miért is akarnál utalni, amikor azért léptettek be, hogy úgymond ellenőrízd a jelszavad.
De itt konkrétan utalsz és konkrétan megadod az utaláshoz kellő kódokat is.
De befejeztem, századjára mondom el ugyanazt.
@Kiszamolo : értem és elfogadom, hogy szerinted a paypal egy fokkal hülyebiztosabb. Ennek ellenére én személyesen neked még mindig nyugodt szívvel ajánlom a Sofortot, ha a költségei versenyképesek lesznek Magyarországon is.
Némelyik bank, például a német DKB vagy az osztrák Raiffeisen Bank (horribile dictu) bátorítja az ügyfeleit a "Sofortüberweisung" használatára, és részletes útmutatót ad hozzá:
dkb.de/kundenservice/haeufige_fragen/zahlungsauftraege/
raiffeisen.at/eBusiness/01_template1/832356855794358399-832404027420196225_832404542279401740-944455871117794403-NA-40-NA.html
Reménytelen 🙂
Van akinek ott kezdődnek a felelős pénzügyi döntések, hogy nem vesz UL-t, van akinek meg már ott hogy nem ad hozzáférést másnak a bankszámlájához.