Új gyászos rekord
Ezt is elértük, ma már 404,7 forintot kellett adni egy euróért.
Ezek után izgatottan várjuk, hogy holnap az MNB a kamatdöntő ülésén tovább fog-e töketlenkedni a fél százalékpontos kamatemelésekkel vagy végre értelmes módon fogja-e emelni a kamatokat.
2003-ban és 2008-ban is 3 százalékponttal emelték az alapkamatot egyszerre, sikerült is megmenteni a forintot.
Most meg már annak szurkolhatunk, hogy vajon megáll-e az euró 410 forint alatt.
Ezúton is gratulálok minden döntéshozónak, akiknek soha el nem múló érdemük van ebben a tragikus pénzromlásban. Sok év kemény munkája van benne, de végre beért a gyümölcse, a forint lett a második leggyengébb deviza a török líra után egész Európában az elmúlt években.
154. § (1) A munkabért – külföldön történő munkavégzés vagy jogszabály eltérő rendelkezése hiányában – forintban kell megállapítani és kifizetni.
(2) A munkabért utalvány vagy fizetőeszköz helyettesítésére szolgáló más formában kifizetni nem lehet.
Vajon miért nem engedik más devizában? :))
Párom cégénél felmerült beszélgetés szintjén, hogy EUR-hoz kötnék a fizetéseket (nem kötelező, csak lehetőség), amit mindig az előző hó 15-ei MNB árfolyamon forintosítanának, majd így kerülne bérszámfejtésre. Kérdés, hogy ebbe – jogilag – bele lehet-e bármilyen szinten kötni. Kár, hogy nálam a cég hatalmas forintbevétele miatt ez nem játszik…
A gond, hogy olyan magasra szaladt fel az infláció, hogy innen nem lesz gyors visszaút, a költségvetés és a NEM megszorítások 5.8%-os inflációval (bruhaha) és 370-es EURÓ-val (bruhaha 2) készültek. Ősszel jön a következő extraprofit adós csomag azoknak, akik az első körből kimaradtak.
Orbán ráadásul túl messze ment a szankciós csomagok szabotálásával, egyedül is maradt, példát fognak vele statuálni.
Felesleges emelni az alapakmatot, inkább tegyék vissza 0,75%-ra, az euró így is elszáll, úgy legalább a hitelek nem bánják.
Szerintem 2-3-4 éves távlatban az 500 forintot fogjuk nyaldosni.
Engem a bérem devalválódása sokkal jobban izgat, mint az árfolyamváltozás…nem a 10%, hanem az újonnan tartalom-csökkentett áruknak az 50%-os áremelkedése (totális túlárazás folyik, régen nem a valós piaci viszonyokat tükrözi).
Tépjük a szánkat, de mégis mi változik? Antal után szabadon: Tetszettek volna kormányváltást csinálni. Ahhoz meg gyengék vagyunk, hogy egy forintos nyomorban tengődő társadalom elsöpörje regnáló vezetést. Még a fenyegetőzéshez is gyenge ez a pusztába kiáltott szó.
Vigyázó szemünket nem ártana nyugatra vetni, ahol ezenközben cirkuszi bohóc módjára nyeherésznek a kontinensünk totális kifosztásán. “Szegény” Gréta 🙂
Örülünk mi még az 500Ft-os Euro-nak is, ha közben télen meleg lesz…Persze ez nem cél jelenleg (ahogy a béke sem.
M1 ezt hogy tálalhatja? Így?
Egyre több pénzt kapnak az emberek egy euróért, így még több pénzt tudnak fogyasztásra költeni, ami által tovább nőhet a magyar gazdaság.
Hol lesz az a szint, amikor sorban állás lesz a pénzváltó előtt? Ha nem lesznek EU-s pénzek, simán lehet 500 Ft is ilyen hozzáállás és “szakértelem” mellett.
/Mnb idézet, igaz nyugodt időkből/
Azért ez is milyen már..
Budapest közepén egy jó helyen olyan ócska állapotban van egy ház, hogy leomlik a tető.
Durva az a videó amit erről lehet látni.
Ez is mindent elmond, hogy aranyaron lehet az ilyen lepukkant ingatlanokat is megvenni Pesten.
Nem az a baj, hogy drága, legyen az, de a főváros központjában osszedől egy tető, az nagyon gáz.
De kérdem én, miért nem az innovációba fektettünk be? Miért nem erősítettük a vállalkozó kedvet Magyarországon? Már régóta lehet látni, hogy a szolgáltatásokból, szellemi termékek eladásából vígan meg lehet élni, sokszor hatalmas profitaránnyal. Kevés magyar cég (pl szoftverfejlesztők) meg tudták csinálni állami támogatás nélkül is a szerencséjüket, de képzeljük csak el, ha még ösztönözték is volna ezeknek a cégeknek az alapítását, fejlődését. Lehet, hogy ez a hosszabb út lett volna, de egy egyenlőbb társadalmat hozott volna létre.
Milyen érdeke fűződhet a jelenlegi kormánynak a forint erősödéséhez ill. gyengüléséhez? Gondolom (talán tévesen), hogy pl. a forint alapú államadósság tekintetében előnyös a forint gyengülése, de nem látom, hogy milyen tényező merülne fel a mérleg másik oldalán. Van bármilyen racionalitás a forint erősödésével kapcsolatos várakozásban? Ez nem csak a forintban megtakarító állampolgár vak reménye?
ui: Bocsánat, ha kétszer küldtem, az előző böngészőből látszólag nem ment.
Márton Tamás: “Milyen érdeke fűződhet a jelenlegi kormánynak a forint erősödéséhez ill. gyengüléséhez?” A NER lovagok off-shore cégeiből dollárban jön a bevétel!
Mert aztán ha még jobban nyomjuk az öntökönlövő szankciókat, az aztán baromira jó lenne. A Kirill patriárkás dolgot kivéve kb semmibe nem lehet belekötni Orbánék “akadékoskodása” kapcsán, mindenben igazuk volt, hogy ezzel csak magunkkal baszunk ki.
Akkor inkább legyen egy kormányváltás? Ha a cseh korona folyamatosan erősödik, a forint meg zuhan mint a kő, akkor valami hiba van itthon.
Csak hát a kettő összefügg. Pl. van a benzin mizéria, hogy árrögzítés nélkül vagy 800huf a nem kedvezményes. De hát az olaj most 109 dollár, volt az 2011-2012-ben 120 is, 2008-ban meg 140, mégse volt 800 1l benzin. A különbség, hogy most 380 a dollár/huf meg 27% az áfa, mert ugye nem az emberek fizetik meg.
Persze, hogy hogy a hiba itthon van. Abban, hogy mennyire kiszámítható a hazai adórendszer és milyen felelős gazdaságpolitika zajlik. Nyilván senki se szívesen fektet be olyan országban, ahol máról holnapra veszteséges ágazatokra dobnak extraprofitadó címen pluszterheket. Pontosabban befektet sok mindenki, csak ahhoz az országkockázathoz passzoló potenciális megtérülés kell, amihez pedig gyenge forint. A piac gyönyörűen beárazza az egészet. Viszont ennek orvoslására a jegybanki kamatemelés, legyen akár 5%-os is, pont annyit ér, mint nyílt törésre az algopirin.
nem, annak minden honapban kell valtani. De szigoruan csak ami kenyerre kell
Innentől kezdve el lehet gondolkozni, vajon Multis Főnök urat miért is nem érdekli, hogy a tisztelt beosztott rinyál valamiféle inflációkövető béremelés miatt. A kocsija céges – nem érinti a drágulás; a mobilja céges – nem érinti a drágulás; a fizetése meg törvényileg lehet akár euró, akár dollár is….
1-2 havi költőpénzt nyugodtan lehet. Illetve, ha valami drágább dolgot akarsz most megvenni. Sokkal többet csak akkor válts, ha úgy gondolod, hogy innentől tartósan erősödni fog a forint.
A tuzzel jatszanak konkretan. Ha ralepnek a torok utra ezek a szerencsetlen analfabetak, akkor meg innen egy 50-70% gyengules siman kinez..
Azert meg remenykedem, hogy mostmar a “piac kikenyszerit egy nagyobb kamatemelest”.. De kivancsi lennek most a ner huszarokra, hogy magyarazzak meg, hogy kifosztjak oket.
Engem jobban elkeserít, hogy év elején harcoltam ki 20% emelést – and it’s gone. Előtte is ahányszor sikerült ezt elérni: ugyanez volt 12-15 hónapon belül.
Mennyire tekintsen előre az ember? Hiába váltogatsz folyamatosan munkahelyet, +50%-ért még a szakmájában legjobbakat se fogja elvinni más munkáltató – és akkor vásárlóerőn mondjuk be vagy biztosítva megint 12 hónapra? Itthon az előrelépés azt jelenti, hogy te nem fulladsz meg a víz alatt; nem neked lesz többed, hanem mellőled szegényedik ki a többi munkavállaló.
Egyáltalán nem mondható alacsonynak a jegybanki alapkamatunk Európa többi országához képest. Talán csak a cseheknél magasabb kicsivel, ahol egyébként röpke 16%-os az infláció. Lehet inkább azon kéne elgondolkodni, hogy nem egy újabb semmit sem érő kamatemelés a megoldás legyen az akár fél, akár három százalékos…”
Nem alacsony valóban, de nem is elég magas. Emelni kell, mert orbi csődbe viszi az országot, elindulunk a török úton. Ez az ember 12 év után már így is burokban él, nem hatná meg az 500as euró sem. Szokásához híven hazudozna valamit és menne tovább.
De majd kivetünk extraadókat a még meglátjuk kikre is, hogy jobb legyen a helyzet. Aztán majd az azzal okozott inflációt egy újabb csoportra kivetett adókkal, aztán egyszercsak elfogy az ötlet. Ami most történik, az már nem a fidesz tudatos árfolyamgyengítő politikája, hanem a büntetés érte. Ők már csak nem mernek durván belenyúlni, hanem stratégiai nyugalommal kapkodnak.
Sajnos a folyamat, ami történik most nálunk már dokumentált, nem itt kell kitalálni.
“Ebben az esetben bevett gyakorlat, hogy a munkaszerződésben külföldi pénznemben megállapított munkabért a munkaszerződés megkötésekor érvényes MNB-árfolyam alapján számítják át forintra”
Azonban, más szabály vonatkozik a vezető állású munkavállalókra!
“Az Mt. 154. §-a értelmében a munkabért – külföldön történő munkavégzés vagy jogszabály eltérő rendelkezése hiányában – forintban kell megállapítani és kifizetni. A vezető állású munkavállalókra vonatkozó eltérő szabályokat az Mt. 209. §-a rendezi.
E szerint a vezető munkaszerződése, a Második Részben foglalt 154. § rendelkezésétől eltérhet, így a vezető állású munkavállaló esetében az euróban megállapított munkabér a felek jogszerű megállapodásának minősül.”
Te miről beszélsz? Orbán így is túl engedékeny volt inkabb. Ő az egyetlen ott aki ki meri mondani a racionális álláspontot. Még páran vannak akik így gondolják, de ők nem mondhatják ki nyíltan, a médiájuk miatt, csak szurkolnak titokban Orbánnak. Többi EU-s vezető meg simán USA báb. Egyik szankció se lehet érdeke egyik európai állampolgárnak se. Az oroszok meg röhögnek a markukban, magunkat tesszük tönkre.
Vagy te mire gondolsz, döntsék el az EU ban, hogy akkor stop olaj, stop gáz, tönkretéve ezzel sok millió ember életét?
Inkább a békét kellene sürgetni, jah hogy az nem jövedelmező eléggé bizonyos körökben. Akkor küldjük a fegyvereket stb.
Érdekes hogy az USA nem korlátozza pl. az urán importot.
van par nalunk joval erosebb orszag az EU-ban, ha nekik jo, nehogy mar mi fingjuk a passzat szelet. Ha meg nekik sem jo, hagyni kell oket is vetozni, nem mindenre ugrani mint hulyegyerek az ovodaban…
Es remelem nem gondolod, hogyha minden eus orszag levalik az orosz gazrol, akkor majd ide jonni fog… Ha mar csak mi leszunk a cso vegen, az ukranok boldogan zarjak el a csovet. Amennyire kib@szott orban veluk, Zelenszkij szemelyesen es boldog vigyorral fogja elzarni 30 ujsagiro tarsasagaban, elo adasban
Az Mt. 154. §-a értelmében a munkabért – külföldön történő munkavégzés vagy jogszabály eltérő rendelkezése hiányában – forintban kell megállapítani és kifizetni, ettől sem a felek megállapodása, sem a kollektív szerződés nem térhet el (Mt. 165. § (1) bekezdés).
Más szabály vonatkozik a vezető állású munkavállalókra!
Az Mt. 154. §-a értelmében a munkabért – külföldön történő munkavégzés vagy jogszabály eltérő rendelkezése hiányában – forintban kell megállapítani és kifizetni. A vezető állású munkavállalókra vonatkozó eltérő szabályokat az Mt. 209. §-a rendezi.
E szerint a vezető munkaszerződése, a Második Részben foglalt 154. § rendelkezésétől eltérhet, így a vezető állású munkavállaló esetében az euróban megállapított munkabér a felek jogszerű megállapodásának minősül.