Mától pályázható az új uniós, kamatmentes hitel, amit az ingatlanok energetikai korszerűsítésére, megujúló energiákra lehet felhasználni, mint ablakcsere, szigetelés, árnyékolás, világítás-korszerűsítés, kazán és napelemek, kollektorok, hőszivattyúk telepítése. (Letöltés)
Lakásonként 7, családi házanként 10 millió forint a felső határ. Folyósító bank az MFB, az igénylés az ilyenkor szokásos kacifántos úton megy. (Nyilatkozatok, hitelkérelmi nyomtatvány, miegyéb. Innen tudod letölteni.)
Hitelbírálat van, magánszemélyeknél a KHR, társasházaknál a túl sok nem fizető lakó a kizáró ok.
Amire jó lehet: lakástakarékkal kombinálva belátható időre rövidítheti a napelemek és egyéb megújulók megtérülését.
(Update: valamiért lakástakarékpénztári megtakarítások nem törleszthetők be a hitelbe:
"Lakástakarék-pénztári megtakarítások a kölcsön törlesztésénél nem vehetőek figyelembe, kizárólag önerőként számolhatóak el." Forrás. Köszönjük C-nek az infót.)
Hoppá, így már olcsóbb a normál hitel. Cikk erre.
Hitelköltség, finanszírozási költség nulla, hitelfelvételi díj, előtörlesztés díja szintén nulla.
Ha felveszed 15 évre és a villanyszámlád mondjuk havi 20 ezer forint, akkor akár 3,6 milliós napelem-rendszer is belefér, csak a havi villanyszámládból finanszírozva, ami azért már elég sok mindenre elég. (A kamatmentes hitelből nem létesíthető olyan energiatermelő beruházás, ami meghaladja a lakóház várható fogyasztását.)
Egyre több embertől hallom, hogy az épülő házába már nem is tervez gázkazánt, eleve árammal, napelemmel, klímával és hőszivattyúval akar fűteni, cserépkályhával kiegészítve. Nekik különösen érdekes lehet ez a lehetőség, 10 milliós ingyenhitel lakástakarékkal teljesen más számokat eredményezhet a megtérülésben. (Azonban itt pedig arra figyelj, hogy csak lakhatási engedéllyel már rendelkező ingatlanra kérhető a hitel.)
Amire figyelned kell még, hogy utólagos finanszírozású a hitel, ezért az átmeneti időt valahogy meg kell oldanod. Vagy te finanszírozod, vagy a vállalkozó.