Újabb menekülés a tranzakciós adó elől. Mi lenne a megoldás?

2024-07-18
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Írtam egy cikket a napokban, hogy mennyire elképesztő módon felemeli a kormány a tranzakciós adót és a pénzváltás díját a következő hónaptól, sőt az értékpapírvásárlás is sokkal drágább lesz, ahogy a készpénzfelvétel is.

Az egész tranzakciós adó egy elfuserált találmány, nem véletlen, hogy egyetlen normális ország sem alkalmazza úgy, ahogy itthon teszik. (Brazíliában van valami hasonló, de az nem sújtja a belföldi utalásokat, csak a külföldi kártyás vásárlásokat, a valutaváltást és a hitelfelvételt. Mondjuk az is ritka kártékony "találmány" lehet.) A megszüntetés helyett a kormány a további emelés mellett döntött, amire már tényleg nincsenek szavak. (Illetve vannak, de úri ember olyat nem is mond és nem is ír le.)

El is kezdtek jönni a levelek a postaládámba, sok vállalkozásnak most esett le, hogy mennyivel fog nőni a bankköltsége a következő hónaptól. Mindenki ugyanazt kérdezte, hogyan tudná legalább egy részét megspórolni ennek az újabb népnyúzásnak.

Egyből felmerül a kérdés, hogy a Wise vagy a Revolut, vagy bármilyen külföldi bankszámla erre megoldást ad-e.

A törvény elég egyértelmű, a NAV állásfoglalása ezzel szemben elég sokértelmű.

A törvény szerint "(6) A belföldi jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság - törvény vagy kormányrendelet eltérő rendelkezése hiányában - a készpénzben teljesíthető fizetések céljára szolgáló pénzeszközök kivételével, köteles pénzeszközeit pénzforgalmi bankszámlán tartani, pénzforgalmát pénzforgalmi bankszámlán lebonyolítani, s ennek érdekében bankszámlaszerződést kötni. E rendelkezést alkalmazni kell a gazdasági tevékenységgel kapcsolatos pénzeszköz tekintetében az általános forgalmi adó fizetésére kötelezett magánszemélyre, ideértve az egyéni vállalkozót is."

Máshol is írja a jogszabály ugyanezt: "i) pénzforgalmi számlanyitásra és adóköteles tevékenységével összefüggő kifizetéseinek e számlán való teljesítésére."

Vagyis minden cég, áfaköteles egyéni vállalkozó és magánszemély köteles pénzforgalmi (köznyelvben céges) számlát nyitni. Ezt meg is csinálja mindenki, aztán mindenhonnan máshonnan utalgatja a pénzt és fogadja a bejövő fizetéseket.

Sajnos a törvény nem csak azt mondja, hogy köteles számlát nyitni, hanem azt is, hogy a cég minden pénzét (ami nem készpénz) és minden pénzforgalmát pénzforgalmi számlán lebonyolítani.

S itt a bökkenő. Ha te magánügyfélnek nyitott számláról utalgatsz vagy oda jön a pénzed, akkor már megszegted a szabályt. (Más kérdés, hogy még nem hallottam olyan esetről, amikor ezt bárki is ellenőrizte volna. De sajnos ez nem garancia a jövőre nézve.)

A kérdés, hogy a külföldi szolgáltatónál nyitott céges számla jó-e, illetve a divatos Wise vagy Revolut business számla ide tartozik-e. (A Wise hosszú oldalakon írja, mennyire jó is a business számlája, de még csak nem is utal arra, hogy megfelelne a magyar előírásoknak vagy a NAV-nak.)

Akárhány pénzforgalmi számlád lehet, akár belföldön, akár külföldön, egyetlen kitétel, hogy mindet be kell jelenteni a NAV-nál. S arra semmi nem kötelez, hogy az agyonadóztatott magyar bankszámládat használd bármire is. (Egyetlen előírás, hogy lennie kell egy magyar pénzforgalmi számlának is és csak ilyenről intézheted a cég pénzügyeit.)

Sok évvel ezelőtt, még a tranzakciós adó bevezetése után félévente jártam Szlovákiába, hogy leírhassam, aktuálisan hogyan tudnak a magyar cégek ott számlát nyitni. Sorban álltak a magyar cégek az akkori adó miatt a szlovák bankoknál, annyival olcsóbbak voltak, mint a magyarok. Nem tudom, mi lesz most, hogy nemcsak az adót emelték, de már a pénzváltást is elképesztő adó sújtja itthon augusztustól, ami sok cégnél napi feladat. (Rossz hír, hogy aztán a szlovák és egyéb bankok is megunták a magyar számlanyitásokat és behúzták a kéziféket. De úgy látom, hamarosan mehetek megint érdeklődni.)

A hatalmas kérdés, hogy a Wise és Revolut számlát elfogadja-e a NAV pénzforgalmi, azaz céges számlának?

Adott már ki olyan állásfoglalást a NAV, hogy igen:

"A pénzintézet fogalmát sem az Art., sem más jogszabály nem határozza meg... (következnek Hpt. idézetek)… Összességében megállapítható a rendelkezésre álló információk alapján, hogy a TransferWise Ltd. pénzforgalmi szolgáltatást nyújt, ezért a fentiekben részletezettek alapján külföldi hitelintézetként, azaz az Art. rendszerében külföldi pénzintézetként indokolt kezelni. Ennek értelmében a TransferWise Ltd.-nél nyitott külföldi fizetési számlát az adózó gazdasági társaságnak be kell jelentenie az állami adó- és vámhatósághoz az erre a célra rendszeresített nyomtatványon (19T201T).”

Meg olyat is, hogy nem. Fontos, hogy ez utóbbinál nem az volt a kérdés, hogy te, mint számlatulajdonos, használhatod-e a Wise számládat fizetésre, hanem, hogy neked utalhat-e magyar belföldi partner Wise számlára pénzt. Az adóhivatal szerint mivel a Wise nem belföldi szolgáltató, csak úgynevezett határon átnyúló szolgáltatás, ezért nem fizethet egyik belföldi cég a másik belföldi cégnek Wise számlára pénzt, mert "A pénzforgalom lebonyolításáról szóló 35/2017. (XII. 14.) MNB rendelet 2. § (1) bekezdés 2. pontja értelmében belföldi fizetési forgalom: azon fizetési műveletek összessége, amelynek keretében mind a fizető fél pénzforgalmi szolgáltatója, mind a kedvezményezett pénzforgalmi szolgáltatója Magyarország határain belül nyújtja pénzforgalmi szolgáltatását."

Persze bennem felmerül a kérdés, hogy ha nem tekintem a Wise-t belföldi szolgáltatónak, akkor miért ne tekinthetném külföldi szolgáltatónak, s akkor miért ne utalhatnék egy külföldi számlára forintot egy céges számla ellenértékeként? Szóval szerintem nagyon gyenge lábakon áll az érvelés. (Hacsak nincs külön törvény arra, hogy két belföldi piaci szereplő csak belföldi számlára utalhat egymásnak.) S hát az Uniónak is lenne egy-két szava hozzá, hogy a nemzeti adóhivatal önkényesen megkülönbözteti a helyi és az uniós pénzintézeteket, semmibe véve a határon átnyúló szolgáltatás uniós lehetőségét.

(Sokáig nem lehetett céges számlát nyitni a Wise-nál, most úgy látom, megint él a lehetőség.)

Ha nem akarsz kockáztatni a Revolut vagy Wise számlákkal és külföldön sem tudsz hagyományos számlát nyitni, akkor érdemes megnézned a Binx-et, ami nemrég indult és a szamlazz.hu hozta létre.

A nagy trükk benne, hogy elektronikus pénzt bocsát ki, amire nem (mindig) vonatkozik a tranzakciós adó. Ennek ellenére rendes magyar pénzforgalmi számlának minősül, így nyugodtan használhatod, jelenleg a normál banki céges díjaknál fényévekkel olcsóbban.

Akár csak arra is, hogy egy nagyobb tételt beutalsz és innen küldöd tovább a sok kis utalást, így is spórolsz valamennyi pénzt, kihasználva, hogy 4,4 millió felett már ki van maxolva a tranzakciós adó. Itt írtam róla nemrég, olvasd el, még több infó a honlapjukon.

S még valami, a Revoluttól jövő minden utalás nemzetközi forint utalásnak számít (mert az is) és nagyon sok céges bankszámlánál a fogadó fél komoly összeget, több ezer forintot fizet érte. Lehetőleg senkinek, főleg cégnek ne fizess Revolutról,  vagy ha mégis, utalj pár ezerrel többet, ha nem akarod, hogy (joggal) anyázzanak a plusz költség miatt.

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram