Valamiben megint elsők vagyunk
Az Economist grafikonja alapján a magyarok költik a legtöbbet alkoholra és cigarettára, a fizetésük kerek 10%-át, míg ételre és alkoholmentes italokra 18%-ot költünk.
Már többször volt szó arról, hogy tedd el a fizetésed legalább tizedét. Látod, milyen egyszerű a megoldás? 🙂
Kezdjek el inni és cigizni, hogy később félre tudjam tenni? 😀
Komolyra fordítva a szót, alacsonyak a bérek, drága a pia meg a cigi. Ez már bőven elég ahhoz, hogy megelőzzük a legtöbb országot. Lehet egy átlag német többet iszik és dohányzik, csak épp nem látszik a fizetésén… ugye többet lehet füstölni 4000 euróból, mint 350-ből…
De a burzsuj amerikaiak is dollárban kevesebbet költenek ezekre a cuccokra, pedig ott sokkal drágább a cigi szerintem.
Itt egy érdekes táblázat az egy főre jutó alkohol fogyasztásról: Magyarország a 3., vagyis dobogós. Igaz ez a táblázat csak a zárjegyes italok értékesítéséből készítették. A valós adatokban a poszt-szovjet térség és egyes balkáni országok megelőznének, ha mérhető lenne a házi főzések mennyiségi adatai is.
Moldova világelsőségén nem lepődök meg. Mivel nagy bor és konyak nagyhatalom. Milesti Miciről és Cricováról nem is beszélve, vagyis a világ leghosszabb borospincéi ott találhatók. Moldovában ilyenben isszák a munkások a vodkát, csak nem 100 ml-esből mint az oroszok, hanem 200 ml a legkisebb.
http://alcohole.ru/upload/iblock/a12/list-6.jpg
A világranglistán második Csehország, azonban a 8,5l/főre jutó sörfogyasztásuk végett, amelyben világelsők. Borfogyasztásban Franciaország az első.
Dél-Korea tömény fogyasztásban 1
A köztes alkoholtermékek (14 és 22 % közötti) fogyasztásában Uganda, Örményország, Nigéria a dobogós.
Örményországot megértem (9,36l/fő), mert ott sok a desszertbor somból, berkenyéből, áfonyából. Ugandában és Nigériában nem jártam, talán ott a banán és egyéb trópusi növények likőrjei lehetnek népszerűek.
http://www.who.int/substance_abuse/publications/global_alcohol_report/msbgsruprofiles.pdf
A cigaretta fogyasztás adatai:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_cigarette_consumption_per_capita
A sorrend nem meglepő Görögország, Szlovénia, Ukrajna. Magyarország a 26. évi 1,6szál/fő.
Végül pár adat a kábítószer használókról (szerencsére itt nem vagyunk az élmezőnyben, ami nagyon jó!). http://en.wikipedia.org/wiki/Annual_cannabis_use_by_country
Mármint 1623.
– Lényeg: az (átlagosan) 10%-nyi elpiált és elfüstölt jövedelmet félre lehetne tenni esetleg értelmes dologra (pl hőszigetelés) költeni.
– Kommentekben: relativizálás (hogy mer’ a német az abszolutértékben jóval több) statisztikák mutogatása, hasonlítása és magyarázása, csak arról nincsen szó, ami fontos: hogy sírunk a szegénységről, közben a jövedelmünk 10%-t kidobjuk. Cigire meg piára költjük. (Lenne e témában más említendő is, de a cikk erről szól.)
De 10%-t megtakarítani nem tudunk, mert az képtelenség.
HOZZÁÁLLÁS ???
Olyan kirívó esetekről nem is szólva: szakadt emberke előttem boltban fizet 1200-1300 Ft, abból a 200-300 a kaja többi a cigi meg a 2 kisüveg… Nem egyszeri eset.
Hofi után szabadon: Nem csak a zsömle kicsi, a pofánk is nagy.
A http://kiszamolo.blog.hu/2013/03/28/menekulnek_a_cegek_a_tranzakcios_ado_elol cikkben azt írod,hogy “ha a ferihegyi euros K&H automatát fejed meg”. Én úgy tudom ez már nem működik, mert Ferihegyen 1-en volt és az bezárt. Van esetleg valahol egy újabb?
Itt a munkas kb 1300-1400 eurot keres, mondjuk egy villanyszerelo. Nemettanar 1600 euro korul.
A cigi 5,6 eur korul van ha jol emlekszem.
Vagyis kb 1.5szer annyit tud venni a Nemet a havi fizujabol mint a Magyar.
Aki itt 4000 eurot keres, az otthon is megkeresi a 6-700e ftot. Aki meg otthon 350 eurot, az itt kint is max 1200at…
A statisztika 3 okból hülyeség, főleg nálunk:
1, 1200 ember megkérdezésével… ja, az ugye semmi…
2, akik készítik, sokszor ők sem értenek hozzá
3, az emberek sem a pontos adatokat mondják be
Hogyan lenne már válság? Nézem reggelente az autókat, mindegyikben maximum két ember ül… Oks, mondjuk van olyan falu, ahonnét egy amúgy negyed órás út egy óra alatt tehető csak meg tömegközlekedve.
kp, aki olvassa a kiszamolo.hu-t, annak sok újat nem tudsz írni. Aki meg nem, az úgysem fogja olvasni. Röviden kb. ennyi. Minden féle állami baromságra van pénz, ,,ingyenes” orvosi vizsgálatok meg termékbemutatók, ilyen-olyan ügynökök amik/akik segítenek költekezni, de olyan hogy pénzügyi oktatás, az sehol, még a béka segge alatt sem található meg… kb. mint az orosz realizmus, máshogy nem tudnám hasonlítani.
“- Lényeg: az (átlagosan) 10%-nyi elpiált és elfüstölt jövedelmet félre lehetne tenni esetleg értelmes dologra (pl hőszigetelés) költeni.”
számomra a valóság teljes nem ismeretét sejteti. Aki 10%-ot elcigizik, az pont egy nem tudatos, elég szerencsétlen, kilátástalanságban vegetáló réteg. Ha nem cigizné el a 10%-ot, akkor se változna az élete. Teljesen felesleges ezen a statisztikán sajnálkozni.
http://www.ers.usda.gov/data-products/food-expenditures.aspx#26654
Legalul találhatók a kimutatások. Tehát ez azt mutatja, hogy a Magyarok otthon sok alkoholt és cigit fogyasztanak. De attól még lehet, hogy az Amerikaiak kocsmában sokkal többet isznak és cigiznek vagy bármely más országban. Lehet, hogy egy országban az a divat, hogy máshová mennek, lehet, hogy valahol a vallás miatt inni sem szabad. Ez a kimutatás nekem nem tetszik, mert ferdít.
A magyar fogyasztói kosár, jövedelmi ötödök szerint:
http://szamvarazs.blogspot.hu/2012/11/hass-alkoss-fogyassz.html
Alkoholfogyasztás :
http://szamvarazs.blogspot.hu/2012/12/o-mister-alkohol.html
Cigaretta fogyasztás:
http://szamvarazs.blogspot.hu/2012/12/dohanyzasi-szokasok.html
Szóval, ha statisztika csupán az elszívott doboz/fő alapján készült, akkor jó, ha ezt is figyelembe vesszük.
Ugyanis leginkább a csóró rétegek költik a fizetésük nagy százalékát cigire és piára, és ez nem úgy megy, hogy ha holnaptól nem költenék, akkor az >10% megtakarítás, ugyanis ezek az emberek kajára, higiéniára, normális emberi körülmények megteremtésére nem költenek eleget, ennek rovására isznak és cigiznek, az alkoholmámorból felébredve elképzelhető, hogy eszükbe kapnának, hogy hogyan is élnek, így még az is lehet, hogy a felszabaduló pénz a szesz és a cigi árából sem lenne elég a gyökeres változtatásra.
– Kovács, ha maga nem inna ennyit, már rég százados lehetne.
– Igen, de amikor berúgok, akkor tábornoknak érzem magam.
Szóval egyáltalán nem véletlen, hogy a csóróbb rétegből több a szenvedélybeteg. Hogy kicsit közgáz oldalról közelítsem meg a dolgot, honnan tudod, hogy ezeknek az embereknek ezen jövedelem szint mellett nem ez a legmagasabb elérhető hasznosság, ha elisszák, elcigizik a pénzüket? Jó, nyilván mikor már keményen függők, akkor nem lehet tudni, de valamiért mégis ezen úton indultak el.
Kedves Kiszámoló!
Erről mi a véleményed?
http://gurulohordo.blog.hu/2013/03/29/ciprus_utani_elso_evszazad