Változik a napelemesek elszámolása

2023-08-21
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Már háromnegyed éve is nagy vihart kavart egy eldugott törvény, amiből hosszú matekolás után csak az derült ki, hogy megszüntetik a szaldós rendszert a meglévő napelemesek számára is.

Végre megtudtuk, meddig marad a napelem szaldós elszámolása

Azóta nagy hallgatás van, semmit nem kommunikálnak, majd megtudja a paraszt, hogy járt, ha eljön az ideje. (Vagyis január elseje után, nemsokára.)

Itt van augusztus vége, s sajtómegkeresésre újra előjött a téma és újra semmit nem mondanak, az Energetikaügyi Minisztérium annyit volt képes kiizzadni magából négy hónappal a bevezetés előtt, hogy már dolgoznak az ügyön, talán októberben az érintettek orrára tudják kötni, mi lesz a napelemesekkel. Mostanra csak annyi derült ki, hogy biztos lesz változás. De ez is csak ilyen elejtett félmondatokból. (Hát hova kapkodjanak, nem igaz? December 31.-e 23 óra 45-ig még bőven ráérnek.)

Arra sem válaszoltak, hogy maradnak-e a napelemesek az egyetemes szolgáltatás státuszában, vagy piaci árazásra térnek át. (Vagy valami hibrid verzió a vételezett és eladott áram tekintetében.)

Ha eddig a havi elszámolás borzolta az idegállapotodat, akkor jobb ha tudod, hogy most már negyedórás elszámolásról beszéltek.

Akár jól is kijöhetnél a dologból, van rá sok jó külföldi példa, például bruttó elszámolás, de amíg túltermelésed van, addig annak terhére csökkentheted az áramszámládat. (Ez majdnem szaldós elszámolás lenne, igaz hálózathasználati díjjal súlyosbítva, viszont magasabb átvételi árral könnyítve.)

Kaphatnád lakossági áron az áramot, az általad termelt áramot pedig piaci áron eladhatnád. (Ami sokkal jobb a mostani 4,8 forintos díjnál, igaz, azért a szaldó most sokat segít ezen a nevetségesen alacsony áron.) Itt is bejönne a hálózathasználati díj, de megint csak segítene a magasabb felvásárlási díj, tehát akár nem is igazán éreznéd meg a változtatást.

Mondhatnák azt is, hogy az első tíz vagy tizenkét évben marad a támogatás valamilyen formában (jobb árazásban), amíg megtérül a napelem, amit csak a szaldó ígérete miatt rakattál fel, utána viszont piaci alapon fog működni.

De sajnos én szkeptikus vagyok, valószínűleg csúnyán meg fognak szívatni, hogy egy életre megtanulod, mikor tervezel ebben az országban bármivel több év távlatában. S valószínűleg olyan nyakatekert lesz a rendszer, hogy nyáron inkább 45 fokra fűtöd a jakuzzit, akkor is, ha egész nyáron nem használod és 18 fokra állítod az összes klímát és kinyitod az ablakokat, hogy azért mégse fázzál meg, télen meg visszatérsz a gázfűtésre.

De ne legyen igazam.

A lényeg, hogy a sorsfordító határidő előtt négy hónappal még mindig nem tudunk semmit, csak annyit, hogy biztos a változás és valószínűleg majd megint kihánynak valamit 23:45 perckor, hogy két nappal később hogyan alakul át a rendszer.

Mindenesetre figyeld a híreket, hátha társadalmi vitára bocsátják a tervezetet. (Hehe...)

De van jó hír is: könnyítik a lakossági napelemtelepítések engedélyeztetését. Ha még lesz olyan bolond, aki igényelné azt, ha tényleg annyira negatívan fogja érinteni a napelemeseket a változás, mint sokan tartunk tőle. Mert 30 éves megtérüléssel nem olyan nagy üzlet egy 25 éves élettartamra gyártott rendszert vásárolni.

Hozzászólások:

Komment szekció frissítés alatt!

Kedves Kommentelők!
Éppen egy új kommentmotorra állunk át, azonban a Kiszámoló blog régi kommentjei mind elérhetők, és az elmúlt 1 év Disqus hozzászólásait hamarosan, a következő napokban importáljuk az új rendszerbe. Ha van fontos észrevételed, kérjük, oszd meg velünk! Köszönjük a türelmeteket és megértéseteket.
264 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

kéne csinálni ilyen tippelős a játékot, a nyertes... büszke lehet magára! mégpedig pontosan megtippelni, hogy mennyi idővel a bevezetés előtt jön a hirdetmény (negatív szám is ér, ha valaki szerint utólag fog jönni)

én nem vagyok ennyire borúlátó mint Miklós a 15 percével, én mondok egy 38 órát! tehát ha január 1 éfjél a bevezetése az akárminek, akkor dec 30 délelőtt 10 a bejelentés

#tegyékmegtétjeiket

... télen meg visszatérsz a gázfűtésre.

Ezt is akarjak.
Kell a ruszki gazbiznyiszt tovabb is fentartani.

Lehet bolond vagyok, de én ezek ellenére/vagy mellett is telepíttetek, a most épülő új házra napelemet. (és nem lesz gázfűtés. Hőszivattyú lesz H-tarifával.)

3 fázisú bekötésem van, de történelmi okokból 2 db 1 fázisú rendszer.
Gondolkoztam bővítésen a jövőre tervezve, ezért tavaly októberben a nagy stop előtt be is adtam egy igényt.
Idén áprilisban jött az MGT (höhö, előtte jelentették be, hogy túl sok a 30 napos elbírálás csökkenteni kell).
Májusban úgy döntöttem, nem veszem meg a harmadik rendszert, egyrészt mert bizonytalan a jövő, másrészt, mert idén van a 3. éve, hogy felét sem termeli a napelemem, mivel mikor süt a nap stabilan 253V feletti a hálózati feszültség.
Időnként bejelentem a hibát, néha kijönnek mérni, párszor utaltak 5000 Ft kötbért is, mert igazam van, de csak romlik a helyzet. Sokan sztem nem is tudnak erről a hibáról, mert nem nézegetik a monitoringot.

De végre van olyan villanyautó töltőm, ami túl magas feszültségre indítja automatikusan töltést, így inkább autóba töltöm, amit meg sem termelne a napelem, mert leállna.

...nem gondolom hogy a H-tarifával tudok tervezni... de ahogy te leírtad, semmivel nem lehet tervezni... a gázzal lehet?! Dehogy lehet!...A jelen tudás szerint most ezt gondolom jó megoldásnak. (A napelem termelést igyekszem majd még az elektr. kocsiba tolni... )...

Hagyjuk már ezt a borzolást Miklós, semmi extra nem történt csak a clickbait sajtó uborkaszezonra gyárt cikkeket.
Eddig is lehetett tudni hogy 2024 január 1-től változás lesz EU-s szabályozás miatt.
Azt is lehet tudni, hogy impotens b****sz kormányunk semmire se képes, semmit sem csinált az elmúlt 13 évben, tehát kizárt, hogy 2 éven belül meg tudjanak valósítani bármilyen érdemleges működő változást. Nincs ugyanis kész a hardveres háttér hálózati és végponti oldalon.
Tehát jó eséllyel még kínlódás lesz, meg kamuzás, meg riogatás, amiből majd visszavesznek, hogy a sok birka megnyugodjon, hogy nem vittek el mindenkit a Gulagra, "csak" a padlást söpörték le.

Siralmas ez az egész , a szakembereket elűzték az uram-bátyám (NER-em ) meg felvirágzott , csak az a baj hogy így a egyre kilátástalanabb a helyzet és itt nem csak a napelemre gondolok. Bár az is egy állatorvosi ló a tervezhetetlenségre a szakmai , gazdasági és esetleg a hülye állampolgárok érdekeinek, érveinek a figyelmen kívül hagyására.Egyszerű mint a kommunizmusban az ember van a vezetőkért és nem a vezető az emberekér. A 2,5-3 millió lángelme meg büszkén és fényes tekintettel masírozik a szakadékba , csak az a baj hogy minket is magukkal rántanak

@szocske pontosan ott a pont. az a gond a házi napelemekkel, főleg ahol túl sok van, hogy nincs aki elfogyassza azt a megtermelt áramot. elszállítani meg drága, bonyolult.
ráadásul a feszültséggel bármikor játszhat a szolgáltató, hogy ne tudd betermelni az áramodat. hogy fogod ezt bizonyítani? és pontosan mit is? 🙂

nem az a baj a szaldóval, hogy megszüntetik, hanem az, hogy egyáltalán valaha lehetővé tették ezt. részemről kb a devizahitelekhez hasonlítanám az egész rendszert. a rendszer minden eleme független a felhasználó-termelőtől, viszont annak minden kockázatát vállalja.

@Tomi A napelemes rendszert jelenleg az ún. mindennapszaki mérőre csatlakoztathatod, ettől eltérő tarifájú mérőre (H, B) nem. Ha össze akarod hozni a hőszivattyús berendezést a napelemmel, akkor azt csak az A1-es (nappali) tarifájú mérőn teheted meg (E.ON területen legalábbis), ami pedig a mindenkori lakossági áron számolódik el, amivel meg bukod a H-tarifát a hőszivattyúra. Persze ki tudja mit találnak még ki, de jelenleg - tudomásom szerint - ez van. Ez a baj, hogy nem lehet tervezni. Nekünk is most van kivitelezés alatt a napelemes rendszer és tessék, ki tudja mi lesz a megtérüléssel. Kb. mintha kib@aszásra menne ki ez a történet vagy nem tudom már mit gondoljak...

Nem úgy volt, hogy aki 2022 végéig felteteti az 10 evig, de minimum 2025 vegeig marad a szaldo rendszerben?

Minden cikkben leírják, hogy az EU miatt kell megszüntetni a szaldót, így meglesz a bűnbak.

Közben ez csak részigazság, mert a konkrét megoldás a kormányon múlik, elég nagy szabadsága van abban, hogy szívatni vagy ösztönözni akar.

Továbbra is tartom a véleményemet: egy napelemes beruházás mindenképpen meg fog térülni, mégpedig belátható időn belül. A szaldós elszámolás nem "JÁR". Abszurd, hogy amit betáplálsz nyáron, azt télen felhasználod. Aki valamennyire is ért az árampiachoz, a teljes rendszerhez, tudja, hogy a dolog nem így működik. Télen nem ugyanazt az energiát használod fel, a betáplált áram a rendszert "terheli", ha túltermelés van, akkor az országos szinten akár abszurd helyzetet is teremthet (ld. pl. 0 ft, vagy a német mínuszos ár). Ha valaki túltermel és betáplál, ott egy korrekt elszámolás kell és kész. A beruházás pedig meg fog térülni. Csak az tud nagyot csalódni, aki hitt abban, hogy állambácsitól örökre jön az ingyenebéd. Nem jön. Ahogy itt más is írja: érdemes megfontolni a telepítést és van aki így is telepít. Érthető okokból. Mert még mindig meg tudja érni hosszútávon. A cikk mást sugall.

talán a legjobb megoldás a hőszigetelés amit nem fogyasztok el azzal nem tudnak mit csinálni (bár ebben sem vagyok biztos ha kibaszásról van szó nagyon kreativak)persze ha hirtelen rohadt olcsó lesz az energia az szivás

Negyedórás elszámolásnál kapsz majd egy 50 oldalas, 5760 tételből álló számlát? 😮

@attila
Én is gondolkodtam hőszigetelésen.
Nálunk nagyjából 3-3,5m lenne az ára, a szakik szerint.
Egész éves gázfűtés költségem 150-170e.
Ilyen kamatok mellett hagyom inkább fialni a hőszigetelés árát.
Sokkal jobban járok.

0%-os energetikai hitelből van fenn a napelem, még pár panelt rakattam tavaly hozzá. Így tök ok - de ez kb véletlen. Hihetetlen, mennyire nem lehet tervezni.

"Kaphatnád lakossági áron az áramot, az általad termelt áramot pedig piaci áron eladhatnád."

Ez biztos jó lenne? Nem az van, hogy amikor igazán sokat termel a napelemem, akkor az összes többi is sokat termel és ilyenkor szokott nulla lenni a piaci áramár?

@gaborr és @polubiosz véleményeivel értek egyet. Kicsit olyan íze van a cikknek, hogy "én bezzeg kimaradtam a sokéves ingyen áramból ez nem igazság".
Miért gondolták/gondolják a szaldó pártiak, hogy igazságos és jó az a rendszer hogy: "én betápláltam a többletenergiámat a hálózatba, pont nemérdekel mi lett vele, de nekem akkor adják vissza az ÉN ÁRAMOMAT amikor azt én kérem(télen) hiszen korábban beletettem a nagy közösbe, az nekem jár vissza". Miért nem a piaci alapú elszámolást kérik bevezetni (rendszerhasználati díjjal, ugyanis az áram utaztatása nincs ingyen). Ha van kereslet megveszi valaki, ha nincs akkor nem és csinálhat az áramával amit akar; túlfűtheti a jakuzzit, túlhűtheti a lakást, vagy beleteheti egy(sok) akkumulátorba.

Egy ideje tervezem hogy kellene egy 2.5kw-os 1 fázisu rendszer. Hibrid inverterrel, akku miatt a jövőben ha úgy alakul.. NEM váltja ki a teljes fogyasztást, viszont lényegesen csökkenti, főleg nyáron.. illetve az áram olcsóbb nem lesz már, csak drágább.. és kitudja mennyivel.

Ma csak mondjuk 20K-ból csinál 10K-t átlagosan.. de ha 5 év múlva 50ből csinál 25K-t máris másképp néz ki.

A fel nem használt energia a legolcsóbb.
Ezért redukáltam én is okos használattal és energiahatékony eszközökkel nevetséges szintre a saját energiafogyasztásom. Így nem kell napelemmel, hőszivattyúval, szaldóval, tarifákkal, törvénybarkács ámokfutással veszödnöm -arra ott a munkahelyem 🙂

@tomi a napelemes termelést most sem lehet összevezetni a H-tarifával. Az egy külön mérőóra és elszámolás.
Emiatt engedtem végül inkább el az igénylését (nameg azért, mert a H tarifa az tényleg az, amit egy tollvonás beszántani).
Meg a napelemet is elengedtem, pedig nagyon szeretnék, emiatt nem is lenne kritérium, hogy hűdenagyonjó megtérülése legyen, csak azért teljes bizonytalanságban telepíttessen akinek hat anyja van…

Az igazi probléma, hogy annyira kicsi ez az ország, hogy bármi történik, bármilyen jogszabályt hoznak, a Föld lakosságának többségét éppen nem érdekelné. Kellően kicsik vagyunk, hogy ne számítsunk, és kellően nagy a Parlament, hogy a legdrágább időszakban is 23 fok legyen ott. Aki most építetett ki napelemes rendszert nem értem. Több, mint egy éve tudjuk, hogy magas lesz a kamat, és még ezután is magas lesz. Mintha lenne még 1-3-5 felnőtt a családban, aki minden reggel korán felkel, hogy megkeressen egy minimálbért, akár félig betegen is, fájó lábbal, sántán, stb. Mert nem két embernek ez a valóság. Igen, cash-flow-ban a magas kamat tud ennyit hozni nem annyira magas tőke mellett. És valaki betegen, nyugdíjkorhatár felett is erre kényszerül. Kemény az élet, de ha tudsz félretenni most dolgozik a megoldóképlet (rövidtávon). Carpe diem és sok a szúnyog!

A CSOK-rol es egyéb támogatásokról azért meg is volt itt a vélemény, teljes joggal. Napelemnel kis számban működik a szaldo, nagyobb elterjedés mellett meg abszurd hogy télen bedurrantsak a lignit erőműveket, mert a sok ingatlanra megérte szaldoval a legolcsóbban beruhazhato elektromos fűtést telepíteni napelemmel. Mert a tetőn lévő napelemet bizony 60-80%-ban ki kell télen egészíteni, és az szinte biztos hogy fosszilis lesz. Nem a kormányt védem, mert természetesen ezt sem sikerült emberi módon végig vinni, ahogy a csok is arra volt jó hogy aki első évben felvette az nyert, mindenki más veszített.

Egy kis rendszerrel rendelkezek. Értéke kb 2 havi nettó bérem. Támogatás nélkül.

Pontosan ugyanaz zavar, amit Miklós indulatosan leírt. Itt nem lehet semmivel tervezni. Értem, hogy nem lehet tárolni az áramot. Környezetemben a sok nyugdíjas mégis felveszi (253V alatt maradunk).
Megcsináltattam, hogy átmeneti időszakban klímával fűtsek (háború, gáz minimalizálás, fűtés diverzifikálás. Van fa is)

Idén leolvasás idejére maradt pluszban 300kWh-m. Ezzel elfűtenék 1-2 hónapot egy 180m2-es házat.
Átveszik 1500Ft-ért, visszavehetem 12000-ért, amíg a kedvezményes tarifa alatt maradok. Nem kenyérre kell, de bosszantó.

Akkor inkább dacból lekapcsolom a rendszert vagy maxon járatom a klímát, de más ne gazdagodjon rajta...

Miért csak a simlis megoldás itt az életképes?
Majd 2-3-4 részre osztom a házat a 2-3-4x-es gázkvótáért, meg vezérelt áramról töltök elektromos autót 26 Ft-ért 40-42 helyett.

Valószínűleg ebben az országban olyanba érdemes pénzt fektetni, ami max. 1 éven belül megtérül, tekintve a jogszabály "alkotási" folyamatokat.
A 15 perces "szaldó" az most jött be egyébként, és elég "vicces" ötlet. Az igazán korrekt, ami mindenkivel szemben korrekt az a normális elszámolás, és a villamos hálózat megfelelő vezérlése lenne, ami intelligensen tudná kezelni az összes villamos energia szolgáltató forrást, köztük a napelemeket is.
Persze erre költeni kellene, de hát a rezsicsökkentés ugye nem engedi, hogy még hálózatfejlesztésre is költsön a szolgáltató.
A napelemesek részéről most az lesz a kérdés, hogy csak kicsit vagy nagyon szívják meg?

@gaborr
Az áramszolgáltató nem játszik a feszültséggel. Az inverterek emelik a feszt, "licitálnak egymásra" a kertvárosban. A cél az, hogy olyan tarifák legyenek, hogy a HMKE fogyasztói magatartás tudatosabb legyen: pl. napsütésben a napenergiával töltse az elektromos autóját.

@polubiosz
"Ha valaki túltermel és betáplál, ott egy korrekt elszámolás kell és kész. "

Igen. Pl így:
- Amit felhasználsz, az 40 Ft/kWh
- Amit betermelsz, az 20 Ft/kWh

Ez így viszonylag korrekt?
Szerintem igen.

Az, hogy 25 év alatt kuka egy ilyen rendszer, az hogy jött ki?
Jelenleg olyanokat garanciákat vállalnak egy szerződésben, hogy a napelemek kapacitása 25 év múlva is legalább 80%-os.
Inverterek meg kaphatóak pl. 15 éves garanciával.

Hogy kell értelmezni a negyedórás elszámolást? Az én értelmezésem szerint a negyedórás elszámolással gyakorlatilag megszűnne a hálózati visszatáplálás kompenzációja. Mint az okos leány népmesében: lesz is szaldó meg nem is.

2 héttel a tanév előtt nem tudták még megszülni, mikor lesznek az iskolai szünetek. Szóval szerintem majd Dec. 27-n lesz törvény kb.

"Legalább tudnak kormányozni"

Szerintem ez nem a direkt szívatásról szól, hanem megint csak mással - jelen esetben a napelemesekkel - szeretnék kifizettetni a számlát - jelen esetben a rezsicsökkentés (részbeni) költségét. Másrészről mindeközben lehet mutogatni Brüsszelre és óva inteni, hogy az emberek önállóan gondolkodjanak, önállósodjanak, mert fontos, hogy a kedves vezetőben kell bízni, hisz ő az aki minden megold, minden jónak a forrása (lásd rezsicsökkentés, végtörlesztés, stb).

Technikailag pedig a tárház hatalmas: a 15 perces szaldó elszámolástól (a szaldó papíron megmarad), a piaci árazású áramon át (70Ft? vagy majd kitalálnak ide is egy más számot mint az üzleti felhasználóknak) vagy a rendszerhasználati díj "okos" számításával (pl. nem mindegy melyik fázison táplálsz vissza és melyiken fogyasztasz, majd arra is számolnak külön, nem levonják az egyiket a másikból), stb.
folyt..

... folyt
Részemről pl. a gázos HMV kiváltásban gondolkodtam "okos" villanybojlerekre (3 hónapja van napelemem), mert azt még egy havi szaldóval is el tudom használni. De így hogy pl. worst case egy téli napon melegvíz felfűtéshez kapok egy pl. 200Ft/kWh áramdíjat aminél még a 750Ft-os gázzal is olcsóbban jövök ki, nem merek belevágni.
Persze ez egy igazán worst case, de mivel sohasem lehet tudni semmit sem előre, így most egyelőre kivárok, talán 1 év múlva már beáll valami egyensúly és jobban lehet tervezni...

"A 2,5-3 millió lángelme meg büszkén és fényes tekintettel masírozik a szakadékba , csak az a baj hogy minket is magukkal rántanak"
Van arra mód, hogy az országban maradjak, de ne rántsanak magukkal engem is?

Olyasmire gondolok, mint amikor a multi kiküldi a dolgozóját egy civilizálatlan országba. A helyiek szenvednek (esetleg a saját ostobaságuk miatt), de a kiküldetésben ott levő idegen dolgozó élvezi az olcsóságot.
Olyasmikre gondolok, mint például:
Kiszállni a HUF rendszerből. Külföldre adózni, hogy legyen egészség biztosításom.
Esetleg: shortolni az országot, valahogy pénzt keresni az ostobaság mértékének növekedésén?

Autózni például tök jó lesz, amikor csak annyian engedhetik meg maguknak az autót, mint az átkosban (kis forgalom).

@attila Egyetertek, a hoszigetelessel nem lohetsz melle. Amikor 20 akkumlatorgyar lesz az orszagban, amelyek nagyon energiaehesek, es mi mar jelenleg is importra szorulunk, attol nem kell felned, hogy olcso lesz az energia.

@elhizott-energetikus "mintha kib@aszásra menne ki ez a történet"

Ez is siman benne van. Ossze-vissza kapkodnak, benaznak. Ennyit tudnak a "szakpolitikusaik": amihez hozzaernek, tonkremegy az enyves karmaik kozott.

Nos,megéri, nem éri meg? Ezt a kérdést majd akkor tegyétek fel, amikor a villamosenergia rendszer üzemzavarai sűrűsödnek, és akinek van lokális energiaellátása, az kevésbé érzi meg.
A rendszert (erőművek,távvezeték,áramszolgáltatók, stb.)üzemeltetők létszáma folyamatosan csökken és a korfájuk durván szélesedik felfelé. Képzés gyakorlatilag nincs, mert senki sem hajlandó költeni rá, és ez a "koszos" és többműszakos munka egyáltalán nem vonzó a fiataloknak. Ezt erősíti az elmebeteg, excelközpontú személyzeti politika is, ami ellehetetleníti a folyamatos utánpótlást.
"Megvesszük a piacról", ahogy volt főnököm hajtogatta, amikor már-már rimánkodtunk neki, vegyenek fel elekrtikust, mert a fiúk túlterheltek, rengeteget túlóráznak,s mivel 50+ mindegyik, a roncsbahajtás nem vezet sok jóra. Az elmúlt öt évben ketten dőltek ki. Helyettük lasszóval fogtak két kollégát, egy 60 évest és egy 53 évest.

A szaldó védelmében: nyáron is magas mar az áramfogyasztás a klimatizalás miatt plusz az ipar is felveszi. Emiatt valójában az van, hogy nyaron nem kell elegetni annyi foldgazt a gazos eroművekben, azt pedig lehet tartalékolni télre. Amíg nem Paksot kell visszaterhelni a tulzott napelemtermeles miatt, addig a nyari napenergia nem felesleges!
Halozatot kene fejleszteni, hogy eljusson oda, ahova kell!

Ne haragudjatok buta volt, aki ezt a napelem sztorit elhitte… szaldo- sose volt ingyen ebéd. Elég volt csak nyugatra nézni… Németországban, Ausztriában csak az tudja jelentősen csökkenteni az áramszámláját, aki a megtermelt áramot saját maga akkor fel is használja. Évek óta így van. Ott bizony megy a mosogatógép, mosógép, Boiler, klima minden is ha kisüt a nap. Eleve Solar jeles háztartási gépek vannak. De sok putri tetejére néhol felkerült Magyarországon, néha nem is értem eleve , hogy kaphatott állami támogatást???

@polubiosz ez rohadt jó, hogy csak így megírod, h nem jár, meg csak a pofánk jár, de abba belegondolsz esetleg, hogy nem ezt mondták? A lényeg az, hogy ha vmit kitalálnak rendszer néven, vagyis, hogy ez várható és arra alapoztatnak beruházási döntéseket - legyen akármilyen hülyeség is -, akkor az már igenis JÁR. Különben az egy kaotikus szarosseggű ország, egy balkán, majombanda.
Ha te vmit megígérsz, akkor az már a másiknak JÁR, főleg, ha te vagy a krva állam.

@polubiosz mi alapjan allitod, hogy meg fog terulni? Mi tamasztja ala mindezt? Az, hogy egy kommentben ezt tobbszor leirod, meg nem valik igazza.

Három dolog miatt gondolkodom hogy itt hagyom az országot:
1, Egészségügy. Nem kevés pénzt (idén ~ 3millió) fizetek be TB járulékként (tudom, hogy már adó, de a bérpapíron így szerepel) de fizetnem kell a ha kell MR, vagy egy kisebb műtét. 2 év a várólista, de csak azért, mert várólista van, hogy felkerülj rá

B, Tanárhiány: Ki fogja tanítani a gyerekem, ha nincs tanár, milyen esélye lesz Európában egy jó boldog élethez, ha nem kapja meg az alapvető tudást, amivel boldogulni tudna?

III, Kiszámíthatóság: 2017-ben építkeztünk, Sokat paráztam a költségeken, terveket készítettem, hogy hogyan fogom visszafizetni. Lakástakarék + Cafatéria, Egy év sem telt el a beköltözésünktől, de már kicsinálták mind a kettőt. 2021 év elején raktam fel a napelemeket, megint előre terveztem megint meg beszoptam.

A fizetésem kimagasló, de nagyon el vagyok keseredve…

Erdekességként írom: Svajc 2050-re kitüzte célként a 100%-os energia-függetlenség elérését, mindezt csak zöld enerigàra alapozva. A politikai döntés tavaly nyàron az orosz-ukràn hàborù hatàsàra született meg, bàr 2017-ben màr megszavaztàk a zöld energiàra valò àtàllàst - akkor igen nagy vitàk alakultak ki a szélerömüvek telepìtése körül. (Valamennyi épìtését megtàmadtàk a bìròsàgon.) Azzal szàmolnak, hogy a svàjci energiaellàtàsi rendszer szintjén 2020-hoz képest 30-32%-ot tudnak majd megspòrolni az energiaköltségeken. Nem is annyira az energiafüggetlenség a tét, hanem, hogy Svàjc energialelosztò pozìciòba kerüljön, s adott idöszakokban energiaexportörként léphessen fel a piacon. Itt kell hozzàtenni, hogy a francia helyzet a svàjciakat sokkolta, ott egyes orszàgrészekben gyakorivà vàltak a több napos àramkimaradàsok. Az elektromos energia àra 20-40%-al nött kantononként 2022-ben.

Nagyon okos vagy @polubiosz , de teljes tévedésben vagy, senki nem vár ingyenebédet örökre.

Csupán annyit, hogy ha aláírsz egy szerződést, akkor ne szarják egyszer csak azt telibe, tudj előre tervezni.

A szaldónak megvolt az oka, megérte a hátrányaival együtt is _mindenkinek_.

Lehet változtatni egy rendszeren normálisan is: mondjuk 5 évvel a szaldó eltörlése előtt közlik az új játékszabályokat, hogy innen kezdve ennek vége, ezzel kalkulálj, és így tervezz 20 évre.

Erről szól a cikk.

Kérdés: ki tudja milyen törvény tiltja jelenleg a visszataplalást?

@geri
Nem azzal van a legnagyobb gond, hogy kivezetik a szaldót. Ez egy érthető, logikus lépés. Lenne.....
DE
- 2021-ben amikor telepítettem, akkor úgy volt, hogy június 1-től nem lehet új szaldós szerződést kötni. Természetesen az utolsó pillanatban eltolták. Beszéltem szolgáltatóval, és több ágazatban lévővel, akik megerősítették, hogy addig maradok szaldós elszámolásban, amíg nem kell a szerződést módosítani (Új Inverter, új tulaj...)
- Utána jött, hogy a telepítéstől számított 10 évig lehetsz szaldóban. Nagyon nem tetszett, mert ilyet senki nem mondott amikor telepítettük. (ilyenkor még gondolkoztam hőszivattyúban)
- Most ott tartunk, hogy.....hogy azt sem tudjuk mi lesz egy fél év múlva.

Csak gratulálni tudok ennek a "szakértő" nemzeti keresztény kipcsak bagázsnak.

Nacionalista,
Az őszi szünetnek az egy kicsit későn lesz.
(Tervezetben azért július vége óta minden le van írva, nem valószínű, hogy változni fog.)

"Igaz, iparágakat tesznek tönkre egy éjjeli Magyar Közlönyben közzétett törvényváltoztatással, ehhez képest ez már tényleg semmiség.

Sok hozzászóló szerint ez így normális."

Mivel az embereknek ez így normális és elfogadható, miért is törné magát a kormány, hogy máshogy tegyen dolgokat?

Az összes szomszédomnak napeleme van, feltolták a nappali feszültséget 250v-ra a konnektoromban. Az új LG hűtőm panelja kiégett....
A kibaszott hőszivattyú is itt búg velünk szemben. Remélem most ezután már nem éri meg ezeket a szarokat üzemeltetni.

A megtérülési idő... ami tudjuk h. közgazdaságilag pontatlan fogalom...lényegesen jobb lesz ahogy közelít majd a lakossági átlagár (nem a rezsivédett) a piaci valósághoz. Aki már telepített és főleg aki támogatással tette ezt, azt nem látom hogy tudna rosszul járni 20 éve időtávon - nem ideszámolva azt hogy leviszik a lakossági áram árát. A rendszer sem pont 25 évig termel, mindössze ennyire számol a gyártó, nem fog 26. év jan 1-én 0-át termelni...Nekem hozta az évi 1100 Kwh per beépített Kwh termelést (Bp. déli tető).

@kortefa Alapesetben az embereknek, különösképp a felnőtteknek, van belső elképzelése arról, mit akar, tud csinálni, pláne arról, mi a célja. Jelen kormányzási 'stílusnál' az a legnagyobb baj, hogy semmi konkrét cél (a hatalom, korrupció eszköz/módszer), teljes sodródás. Írtam már itt régebben, hogy engem ez nagyon tud stresszelni. Az ájtatoskodást kibírom, vallásos környezetből jöttem, sok újdonság nincs benne. De az anarchikus kormányzás az teljesen más szint, az élhetetlenné tesz pár év alatt egy országot.

Hátha van valaki, aki már utánanézett ilyesmiknek:
1. A lehetséges felmerült új elszámolási ötletek közül volt-e olyan, amivel átlag fogyasztó kevesebbet fizetne a napelem (akár időszakos, pl nyári) lekapcsolásával, mint az üzemeltetésével?
2. Megtehetem-e, hogy hivatalosan kérvényezve és szakemberrel leköttetem a napelemrendszert a hálózatról, szigetüzemet kialakítva, és pl az autót tölteném csak vele?
3. Van-e olyan fűtési rendszer, ami közvetlenül a napelem által termelt áramot használja, mármint pontosan a megtermelt áramot? Ha jól emlékszem, a napelem DC áramot termel, változó feszültségen, és inverter használat és AC fogyasztó esetén az lenne a gond, hogy ha épp több áramot igényelne a fogyasztó, mint a termelés (pl jön egy felhő), akkor az inverter lekapcsol - így tehát gondolom valamilyen DC üzemű fűtőszál kerülne szóba, inverter nélkül, már ha létezik és biztonságos otthonra.

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram