Hogyan adózol a külföldi bankbetétjeid után?

2012-12-25
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Bár már írtam erről a kérdésről (itt), de továbbra is több embernek kérdés, hogyan kell kezelni a külföldi bankbetétek kamatadóját, illetve a külföldi állampolgárok magyarországi kamatjövedelmét.

Ezért összefoglalom, mit kell tudnotok a kérdésről.

(A fő kérdés ezzel kapcsolatban természetesen nem az, hogy például a szlovák 19, vagy a magyar 16% szerint adózol-e, hanem hogy a Szlovákiában tartott pénzed utáni kamatjövedelmet lejelentik-e a magyar adóhivatalnak. Mert a kamatból elég gyorsan lehet következtetni a betét nagyságára is, amit sokan szeretnének elkerülni.)

A törvény szerint az EU-ban a devizabelföldi (rezidens) személyek a helyi adókulcs szerint adóznak, a külföldi, másik tagállam személyektől azonban nem vonják le a kamatadót, hanem a kamatjövedelem tényét csak lejelentik a területileg illetékes adóhatóságnak, amely továbbítja azt a magányszemély számára illetékes adóhatóság felé. A magyar szabályok szerint az ilyen kamatjövedelmet a negyedév vége utáni hónap 12. napjáig kell befizetni és az év végi adóbevallásban feltüntetni.

A törvényhez csatlakozott Andorra, San Marino, Liechtenstein, Monaco, illetve az európai államok tengerentúli területei, mint Aruba és a Kajmán szigetek.

Nem csatlakozott Ausztria és Luxemburg, ahol az elért kamatra 35% forrásadót vonnak le, aminek 75%-át elküldik az illetékes adóhivatalnak, de cserébe nem nevesítik, hogy kitől származik a kamatjövedelem.

Rezidens, vagy devizabelföldi az a személy, aki rendelkezik, vagy rendelkezhetne az ország személyazonosító iratával.

Van olyan bank, ahol a számla megnyitásakor az iratok alapján beállítják, hogy devizabelföldi, vagy devizakülföldi-e a számlatulajdonos és a rendszer automatikusan ez alapján vonja, vagy nem vonja le a kamatadót.

Máshol alapértelmezetten levonják a kamatadót, kivéve, ha az érintett igazolja, hogy ő másik EU ország, vagy egyéb, adóegyezmény alá eső ország állampolgára és szeretne a számára kedvezőbb otthoni adókulccsal adózni.

Úgy tűnik, idehaza sem egységes a bankok adatkezelése ebben a kérdésben.

Valószínű, hogy ez külföldön is így van, ezért egy egyszerű módon megtudod, hogy jelenti-e a kamatjövedelmeidet a külföldi bank: ha nem vonja le a kamatadót, akkor igen, ha levonta, akkor biztos nem jelenti le. Ezért számlanyitáskor érdeklődj a bankban, hogyan végzik ezt, vagy nézd meg a számlád kivonatát, látod-e a nyomát a kamatadó levonásának.

Amennyiben levonták a kamatadót, akkor is be kell jelentened ezt Magyarországon. Amennyiben a magyar kamatadó magasabb, a különbözetet kell megfizetned idehaza.

FONTOS! A beidézett uniós rendelkezés szerint akkor is lejelenthetik az elért kamatjövedelmet, ha egyébként abból leadóztál külföldön. Hogy megteszik-e, az kétesélyes.

(A cikkben a bankbetétekről van szó, a többi, a kamatadó (árfolyamnyereség-adó) hatálya alá tartozó pénzügyi termékek nem egyformán viselkednek, például Magyarországon a befektetési jegyeken elért árfolyamnyereség nem tartozik ebbe a körbe automatikusan, ott csak külön államközi egyezmények alapján lehet kérni a kamatadó alóli mentességet. Amennyiben ilyennel rendelkezel, érdeklődj a bankodnál.)

Valódi pénzügyi tanácsadásra van szükséged, eleged van már az ügynökökből? Kattints a linkre további információért.

Szeretnél többet tudni a pénzügyekről? A hat alkalmas tanfolyamról itt találsz további információt.

Olvasd el a többi pénzügyekről szóló írást is a kiszamolo.hu oldalon.

Ha szeretnéd tudni, hogy új poszt jelent meg a blogban, jelölj be minket a facebookon:. . vagy RSS-en

Hozzászólások:

Komment szekció frissítés alatt!

Kedves Kommentelők!
Éppen egy új kommentmotorra állunk át, azonban a Kiszámoló blog régi kommentjei mind elérhetők, és az elmúlt 1 év Disqus hozzászólásait hamarosan, a következő napokban importáljuk az új rendszerbe. Ha van fontos észrevételed, kérjük, oszd meg velünk! Köszönjük a türelmeteket és megértéseteket.
21 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Mi a helyzet Európán kívüli betétekkel?

Pont ezt akartam en is kerdezni, foleg USA-ra osszpontositva.

Ez erdekes. Eszerint tolem itt Angliaban nem vonhatnanak kamatadot, hiszen nem rendelkezem es nem is tudnek rendelkezni angol szemelyazonosito irattal. Viszont ettol meg vonjak. Mareszt a magyar bankban tartott penz kamatabol is vonjak odaat. Valaki tuti rosszul csinal valamit 🙂
En pedig ugy tudtam, hogy itt elokent es dolgozokent itt kell adoznom (nem csak szja, hanem kamatadot is), igy elvileg a magyar kamatadot vissza kene igenyelnem ha mar levontak, itt meg bejelenteni es itt befizetni. De en nem vagyok penzugyi szakerto, szoval lehet tevedek.
Tudom, ez nem a temaba vago eset, itt a Magyarorszagon elo magyaroknak szol a tanacs a kulfoldon tartott penzre. Amire ra akartam vilagitani/kerdezni, hogy valami nem egeszen ugy mukodik ahogy irva vagyon.

Srácok, lányok!

Úgysem az infláció feletti 1%-os kamatokból fogtok meggazdagodni! Akinek fontos a magántitok, nyisson 0%-os, netán iszlám bankszámlát, a 0% kamat után 0 adó fizetendő, nem kell róla senkinek tudnia. A kérdés, hogy magyar ember hol nyissoan ilyen bankszámlát?

@foldip: "Devizabelföldinek (vagy más néven rezidensnek) nevezzük azokat a gazdasági társaságokat, amelyek belföldön vannak bejegyezve, továbbá azokat a magánszemélyeket, akiknek a tartózkodási helye vagy állandó lakhelye belföldön van."

En pl Irorszagban dolgozom, itt van allando lakcimem es PPS szamom (~adoszam+szemelyi szam) igy az ir kamatado erint. (Bar valahogy nem vonz hogy saving account-ot nyissak, a normal bankszamla meg nem fizet kamatot)

ja szoval ezzel csak azt akartam irni hogy gondolom neked is van Angliaban allando lakcimed, meg ilyesmi, ezert szamitasz devizabelfoldinek.

Jó írás, viszont (érthető okokból) a hazai magyar viszonyokat elemzni. Ellenben szerintem sokan érintettek lehetünk egy fordított felállásban is: ugyan "kivándoroltunk", kint dolgozunk tetszőleges EU-s államban, de megtartottuk a magyar bankszámlát is. Nos, annak a bizonyos külföldi államnak az adóhatósága tudni akar MINDEN bevételről, származzon az a világ bármely részéről - including a magyar betétek utáni kamatok.

Azt viszont eddig nem tudtam elérni a magyar bankoknál, hogy ne vonják a kamatadót, mondván én majd befizetem annak az államnak az adókasszájába (nyilván van külföldi lakhelyem, adószámom, munkszerződésem, stb.) Ilyen esetben szerintetek mi a teendő? 2x fizetni a kamatadót (magyar + külföldi) eléggé ellenkezne az elveimmel...

Én meg elértem, hogy Magyarországon ne vonják a kamatadót. Egy igazolás kell a lakhelyed szerinti adóhivataltól, pl. Bergengóciától, hogy ott vagy devizabelföldi és ott adózol. Akkor itthon nem vonhatják a kamatadót.

Jack Stevens: Hát a vicc az, hogy nekem is volt igazolásom, de elhajtottak, mondván "magyar állampolgár vagyok". Na ennek nekifutok jövőre újra...

pdw: Azért gond, mert egyes nyugati országok adóhivatala jóval hatékonyabb, és mert az a SZABÁLY abban az országban. Nem csak a magasabb fizetést kell ám felvenni, hanem betartani a fogadó ország tövényeit is.

Ez oke, de ezekszerint akkor ha ott elsz (melyik orszag ez amugy?) akkor nem lehet mas orszagban penzed? Ezt furcsallanam.

pdw: Németország. Lehet pénzed bárhol a világon, csak adózz utána.:) Nem hiába fizettek milliókat a Svájcból kicsempészett banki adatokért, amely busásan megtérült a kiszabott büntetések miatt.

Lehet furcsa, de ez az ottani törvény. Mint mondtam, nem csak a pénzt kell felvenni, hanem a szabályokat is betartani.

De ez miert problema? Itt 16% a kamatado, a te orszagodban kevesebb?
Meg persze nem ismerem a jogi hatteret, de az itt levo penzed, itt kamatozik es itt vonjak a kamatadot akkor nincs letudva az egesz?

Miert akarnad a masik orszagnak is megmondani h hol es mennyi penzed van?

Az 1 % koruli kamat miatt (svejciek epp most 2%-ot adnak) miatt teljesen mindegy mit vonnak, mert a kutya vacsoraja.

Magyar szamlam regota nincs, a tb-s mizeria volt kicsit maceras mert elfelejtettem lejelenteni, h matol leleptem skacok, de az is megoldodott.Botranyosan konnyen! 😀

Meg az utlevelhosszabbitas van hatra, utana mehet a kijelentkezes, igy reszemrol 1000%ra mondom, h haza max. evente 1x fogok menni...Persze, ha anyameknak lenne eszuk eladni a csaladi hazat, amit nem birnak fenntartani, vigan elhetnenek svjacban abbol a penznek a kamataibol amit a magyar szamlan kapnanak...

Mi van, ha csak tranzakciós számlának tartok egy külföldi számlát? Jön rá a havi juttatásom, de amint megérkezik, (max. 1-2 nap múlva) tovább is utalom.

Mondjuk egy kártyaszámlára, ami érdekes lehet majd a hitelkártyás posztodhoz. Így kvázi prepaid kártyának használva a hitelkártyát, megtartva a hitelkártya előnyeit.

Keletkezik annyi kamatjövedelem egy év alatt a számlán (eurókamat úgyis 0 körüli), hogy egyáltalán érdemes legyen a számlám bejelentésével vacakolni, vagy ilyen kis tétel elhanyagolható ? A kártyát nyilván csak külföldön használnám.

Jó, nyilván legyen a számla Ausztriában vagy Luxemburgban, ez egyértelmű, csak elméleti érdeklődés.

Más. Eszerint Andorra, San Marino sem jelent: http://en.wikipedia.org/wiki/European_Union_withholding_tax#Countries_providing_for_tax_withholding_under_the_Transitory_Provisions. Illetve korábban Belgium sem jelentett, de azóta meggondolták magukat.

Megvan az az alapvető trükk, hogy nem a valós lakcímed adod meg a számlanyitáskor? Már csak azért is érdemes, mert úgyis gyanúsak lennének a külföldről a lakcímedre érkező szamlakivonatok.

Bővebben:
http://jjluna.com/Ghost-Addresses

Privacy,
Szamlanyitaskor kernek min. 2 kozmuszamlat is, ami a nevedre es a cimedre szol.

es vajon ausztriai ertekpapir alapjan hogyan kell eljarni ??
illetve: kitöl lehet biztosat - de ovatosan - megtudni ?
a kinti bank azt mondja, kerdezzek Magyarorszagon.

Ha Magyarországon van euró és dollár folyószámlám, és e kettő deviza folyószámla között vezetek át x összeget, az azon képződő árfolyam nyereség után is kell adózni?

@csanad Valoszinuleg tudod, de figyelj arra, hogy iszonyatos koltsege lehet annak az utalasnak, legalabb 15000 forint osszegtol fuggetlenul, ha kulfoldi levelezo bankon keresztul vegzi a bank!

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram