Olyan kihívással találta magát szemben az emberiség, amivel már bő száz éve nem, ráadásul egy olyan új vírus okozta a járványt, amiről semmit nem tudunk, így mindenki csak találgat, mi lesz a gazdasági hatása a mostani eseményeknek.
Nem tudjuk, tényleg kialakul-e teljes körű immunitás azok között, akik átestek a járványon, mikor indul egy második hulláma a fertőzésnek, meddig kell fenntartani a korlátozásokat és rengeteg hasonló kérdés van, amit egyelőre csak találgatni tudnak a szakemberek is.
Azonban ha még lennének is pontos válaszaink a járvány jövőbeni alakulásáról, a gazdasági hatásokat akkor is csak tippelgetni tudjuk.
A bajba jutott amerikai kis és középvállalkozásoknak 2 millió dolláros hitelt ígértek, amire annyian jelentkeztek, hogy 15 ezer, majd 10 ezer dollár lett belőle, már annak, aki egyáltalán kap bármennyit is. Ez az összeg egy rossz vicc lett, nem segítség.
Egy másik hasonló programban 10 ezer dollár segélyt ígértek a kisvállalkozásoknak, a tervezett maximum egymillió jelentkező helyett már most 3 millióan igényelték az összeget. A munkanélküliek aránya néhány amerikai államban (például Michiganben) már most meghaladja az 1929-es Nagy Depresszió idején mért értéket, április végére az egész Egyesült Államokat nézve 20%-ra várják a munkanélküliek arányát.
Az így kieső vásárlói réteg azonban csak egy dolog. A bizonytalanság további vásárlókat ösztönöz a vásárlás elhalasztására vagy egyéb módon befolyásolja a vásárlói döntést.
A kínai vásárlók 38%-a lemondott a mobiltelefonjának a cseréjéről, bizonytalan ideig elnapolta a kérdést. Az autóvásárlók elkezdték mérlegelni, hogy egy recesszió kezdete előtt érdemes-e új autót venni, aminek jelentős lesz az áresése, ha közben a gazdasági helyzet miatt a vásárlóerő szerény lesz 2-3 év múlva, amikor el akarja majd adni a most vásárolt autót a tulajdonosa. Szintén a halasztás mellett szól a gyártók várható akciói a csökkenő értékesítési számok miatt, illetve a szintén valószínű állami támogatások, amivel az új autó vásárlását fogják támogatni adókedvezményekkel, ahogy ezt tették 2008 után is. Tehát jó eséllyel sokan a munkanélküliség miatt, míg mások a várható kedvezmények miatt fogják elnapolni az autóvásárlást.
Legalább egy évig nem lesz olyan nagyszabású sportesemény, ami miatt az emberek le szokták cserélni a televíziójukat. Ha csak az emberek 10%-a mond le a nagyobb lakás vásárlásáról vagy a pénze ingatlanba való befektetéséről, máris érezhetően visszaesik az ingatlanpiac is.
S a sort még nagyon hosszan lehetne sorolni. Gazdasági válság akkor van, amikor az emberek visszafogják a vásárlásaikat, akár külső ok miatt (mint a munkanélkülivé válásuk), akár azért, mert rájönnek, hogy mégsem olyan gazdagok és mégsem olyan biztos a jövőjük, mint eddig gondolták.
Ezért aki azt mondja, hogy tudja mekkora lesz ez a válság és meddig tart, az finoman szólva is túlzott önbizalomban szenved.
A krízis lefolyása két fő tényezőtől függ, mennyire sikerül kezelni a járványt és mennyire sikerül kezelni a gazdasági hatásokat. (Ezek a gazdasági hatásoknak kisebb részét okozza a járvány, nagyobb része magától is megtörtént volna 12 év erőltetett gazdasági növekedés után. A gazdasági válság nagy részének a járvány nem az oka, csak a kirobbantója.)
A McKinsey egy nem túl régi tanulmányában így ábrázolja a lehetőségeket:
Rossz esetben egy bankcsődökkel és vállalati csődökkel tarkított teljes összeomlás is lehet belőle, ami több éven át elhúzódik, mielőtt ki tudna belőle kecmeregni a világgazdaság. A legpozitívabb esetben két-három hónap alatt mindenhol feloldják a korlátozásokat és az emberek ugyanolyan önfeledten szórják a pénzt tovább, mint 2020 elején.
A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet elég borúlátó a mostani jelentésében. A mostani lezárások 2,7 milliárd munkavállalót érintenek, de hosszabb távon is a munkavállalók 38%-ának van veszélyben a munkája vagy a jövedelmének egy része. (Érdemes összevetni a három héttel ezelőtti jelentéssel, akkor mennyire úgymond optimista volt a szervezet a mostani jelentéshez képest.) 2008-2009-ben összesen 22 millió munkahely esett áldozatul a válságnak. Most 195 millió munkahely fog megszűnni csak ebben a negyedévben. Grafika a Bloombergtől.
A WTO szerint a világkereskedelem optimális esetben idén csak 12,9%-kal esik vissza, pesszimista esetben idén ez az érték 32.9% is lehet. (Összehasonlításul 2009-ben volt a legrosszabb év az elmúlt évtizedekben, akkor 12% volt a visszaesés.)
Az IMF szerint az 1929-es válság óta nem látott gazdasági visszaesés következhet, sok bizonytalansággal. Az IMF részletes jelentése kedden fog megjelenni.
Röviden összefoglalva: annyit tudunk biztosan, mint eddig. Ami a semmi. Nagyjából csak beállítottság kérdése, ki mennyire derűlátó vagy borúlátó, még túl korai bármit is mondani. Mindenesetre úgy tűnik, a világszervezetek egyre pesszimistábbak, ahogy telnek a hetek.
Készüljünk a legrosszabbra, reménykedjünk a legjobba. Pénzem harmadáért már vettem ETF-ket, részvényekett. A többit tartalékolom.
Szerintem annyit kellett volna csinalni februar vegen (amikor az elso igazolt koronavirusos beteget azonositottak, aztan keresni kellett orbannak egy migranst, hogy o legyen az elso HIVATALOS fertozott), hogy ket het felkeszulesi idot adni mindenkinek a legszuksegesebbek bevasarlasara, megszervezni azoknak az ellatasat, akik ezt nem tudjak megtenni, aztan ket het mulva - azaz marcius kozepen - egy teljes, 2-3 hetes kijarasi tilalmat bevezetni.
qubit.hu/2020/03/26/mikor-es-mennyi-idore-erdemes-bevezetni-a-kijarasi-tilalmat-magyarorszagon
Részben moderálva.
Pedig mar akkor is lattuk, hogy ez lenne a legmegfelelobb strategia - gazdasagilag is.
Talán okosabb lett volna az időseket elkülöníteni, védeni, a többieket meg hagyni, hogy működjenek úgy, ahogy korábban.
A fiatalabbak között alacsony a halálozás, és ezt a rizikót bevállaltuk volna azért, hogy inkább ne dőljön be minden.
Ami biztosnak tűnik: a gdp 10-20%-ára rúgó mentőcsomagokat az ezzel egyidőben 10-20%-ot csökkenő gdp mellett valakinek csak ki kell fizetnie. Valami azt súgja: a végén ismét az átlaghangyák dobják majd össze. Ezzel kapcsolatban milyen szcenáriók lehetségesek? Milyen hatása lesz az inflációra? Hogyan hathat még az átlaghangya átlagéletére, s hogyan minimalizálható a veszteség?
Sportfogadásban és a tőzsdén is megtanultam, hogy a közvélekedés általában elég jó kontraindikátor szokott lenni. Vagyis nem az fog történni, amit a többség gondol.
Most szinte csak a két szélsőséges véleménnyel találkozom. Ebből az szokott következni, hogy döntetlen lesz a meccs / nem változik az árfolyam. Ez azt jelentené jelen esetben, hogy nem is lesz nagyon durva, hosszan tartó válság, de nem is ússzuk meg szárazon. Mint amikor óránként légiriadó van, és az óvóhelyre kell menni, de a bombázás sose jön.
2019 februárjában kezdtem a tőzsdei befektetést (ekkorra lett értelmezhető összeg), javarészt ETF, kisebb részt részvény az érdekesség kedvéért. Sikerült beletrafálni az elmúlt 10 év emelkedés legjobb évébe. És most könnyen lehet, hogy történelmi esést kellene végignézni. Szerencsére visszapattant annyit a tőzsde, hogy majdnem 0-án vagyok (belevásároltam az esésbe végig, nem vizionálva tartós válságot). Engem ezek az adatok már erősen óvatosságra intenek, nem szállok ki, de árgus szemmel figyelem a folyamatoakt, és amint visszafordulunk, átcsoportosítom a tőke nagy részét valami konzervatívabb termékbe.Minden partner és beszállító fékezni kezdett a cégünknél, nálunk is válságkezelő lépések vannak. Olyan ismerőseim, akik sosem tőzsdéztek, most tudatlanul számlát nyitnak. Ez így bűzlik.Bármi is legyen a betegség végkimenetele, olcsón nem fogjuk megúszni.
@q Amit eddig tanultál... csak ilyen még nem volt soha.
A nagy pénzügyi tartalékkal, jó és keresett munkahelyi állással rendelkezők fogják élvezni ezen gazdasági válság előnyeit, mind a fogyasztás, mind az utazás, mind a hosszútávú befektetés területén ! Egy arany korszak kezdődik ezen réteg számára, ha nem számolok a társadalmi katasztrófa esetleges hatásaival...
Erről mi a véleményetek?? (nem teljesen off-topic, lazán ugyan, de ide kapcsolódik)
zerohedge.com/markets/why-did-hundreds-ceos-resign-just-world-started-going-absolutely-crazy
Károly: Az idősek elzárása nem megvalósítható, valakinek el kell látnia őket. Ami most történik az idősotthonokban az egy szörnyű bizonyíték erre.
@karoly
A nyájimmunitásos stratégia esetén nagyon kicsi (szinte nulla) a valószínűsége annak, hogy el tudjuk a veszélyeztetett embereket úgy különíteni, hogy ne kapja el nagy részük a vírust, és ne terheljék le ugyanúgy az eü. rendszert, mint a görbelaposítós stratégiánál.
"Az idősek elzárása nem megvalósítható, valakinek el kell látnia őket."
Így van, és kellő óvatosságal kell ellátni őket, vigyázni kell rájuk. Ahogy az idősotthonos példa mutatja, 100%-os megoldás úgysincs, hiszen most a korlátozásokkal alatt fertőződtek meg, vagyis a korlátozás önmagában nem jelent biztonságot.
Ahogyan lehetett tudni, hogy lesz egy válság, de a pontos időpont nem volt tudható ( vagy aki tudta, nem árulta el, lévén, hogy ez egy millárd dolláros info ), úgy most is ez a helyzet.
Ha tudná bárki is, hogy melyik naptól fogva lehetne lezártnak tekinteni és térnének vissza a boldog békeidők, úgy szintén nem mondaná meg, mert billiárdokat ér.
Így marad a reménykedés, tippjáték, spekuláció.
Aztán meglátjuk, sikerül e tanulni belőle és mit / mennyit.
@Károly: te még mindig nem akarod érteni, nem tudom, miért olyan nehéz ez.
Ha a "fiatalok" ugyanúgy élnék az életüket, mint korábban, ők is tömegével feküdnének már a kórházakban.
Abba ne is menjünk bele, hogy az időseket sem olyan egyszerű hermetikusan elzárni a világtól.
Aki libsizik, az megy a kukába.
Mit értesz azon a kifejezésen, hogy "bankcsőd"?
Ugyanis szó szerint véve "a bank megy csődbe", de már észrevettem, hogy párszor az angol "bankruptcy" helyett használod, de az meg bármilyen vállalkozás csődjére vonatkozhat.
Blend, most éppen a valódi bankok csődjére gondoltam, ami aztán visszahat a gazdaság minden szereplőjére, ahogy az volt 1929-ben. A cégek csődje miatt mentek csődbe a bankok, miattuk meg a többiek.
Nekem nagyon szükségem volt erre az extra időre amit a home office-os munkavégzés ad. Több órám marad meg amit autóban szoktam tölteni. Az évek óta tartó erőltetett menet miatt a szervezetem már néha jelzett, hogy sok lesz.
Ha rendeződik a helyzet akkor is megpróbálok részben ebben az üzemmódban dolgozni, évek óta nem voltam ilyen jól.
A válság miatt egyelőre nem aggódom, évekkel korábbra vártam már - így nem is buktam rajta, bár az utóbbi pár évben sem lovagoltam meg a rallyt. Remélem, hogy egy fenntartható jobb világ születik meg belőle.
Ezt a válságot a kisemberek fogják megsz.pni, de nagyon. És mielőtt bárki is hujjogna, én is kisember vagyok, a nem kisember számomra az, akinek már élete végéig megvan a megélhetése. Ez a réteg nagyot fog kaszálni azon, hogy sokak babokért eladják a dolgaikat, legyen az a munkaerő, mobil, kocsi vagy lakás. De ez mindig így működik, jó sok politikus- vagy bankárdinasztia emelkedett fel úgy, hogy bajba jutott emberek értékeit vette át zálogként, babokért. Egyikük családból egy amerikai elnök is kikerült mostanában..
Ahhoz a részéhez szólnék hozzá a cikknek, amelyhez a legkevésbé értek: mennyire alakul ki védettség.
Tudomásom szerint nincs olyan betegség, amely ellen ne alakulna ki a betegség leküzdése során nagyfokú védettség. Ha nem akalulna ki, akkor sosem gyógyulnánk meg, illetve visszafertőznénk saját magunkat a még a betegség során a vírussal megfertőzött tárgyakkal.
Attól józan mérlegelés alapján nem kell tartanunk, hogy a vírust újra el lehet kapni és ugyanannyira megfertőződhetünk, ha egyszer már túlestünk rajta.
Az influenza 10 évente mutálódik akkorát, hogy a korábbi védettség elavul, ez itt is előjöhet, de a leírások alapján kicsit ritkábban változik a genomja, mint az influenzáé, úgyhogy 10 évente lehet számítani hasonló helyzetre, de az oltóanyag akkorra már meglesz és nem kell egy évig fejleszteni.
Unemployed, attól függ, mekkora a védettség, hogy mekkora volt a sokk. Könnyen átvészelt betegséget a szervezet gyorsan elfelejt. Egyébként 1-2 évre tippelik az emlékezést ennél a fertőzésnél, de ez is csak tipp egyelőre. A sokkal halálosabb SARS és MERS esetén is csak 2 és 3 év az emlékezés, a szintén koronavírusokhoz tartozó nátha esetén alig valami, azért is lehet sűrűn elkapni.
Ideje átgondolni az egész világgazdaságot, a vásárolj ész nélkül, mert akkor tudunk mit termelni, nyersanyag pazarló, földet kizsákmányoló és az emberiség néhány százalékát gazdaggá tevő rendszert.
Nem vagyok semminek a fanatikusa, de ha már a klíma változás nem, akkor talán ez a járvány végre ráébreszti az emberiséget, hogy változtatni kell. (szerintem nem fogja).
Az én logikám szerint árcsökkenésnek kellene lennie, mert különben a polcon fog megrohadni az, amit már legyártottak. Persze nem nálunk, mert a forint árfolyama gondoskodik arról, hogy amit külföldről szerzünk be az ne legyen olcsóbb.
De azt is látom, hogy beleunnak az emberek a járvány dologba és szép lassan, ha körültekintően is, de egyre lazábban veszik.
Véleményem szerint benne van a pakliban, hogy a fejlett gazdaságok nagyságrendekkel jobban fognak kijönni a helyzetből, mint a többiek. Lehetnek iszonyúan lecsúszó országok akár 50%-os munkanélküliséggel. Az olyan országok, ahol a politika pörgeti a gazdaságot, a nem piaci viszonyok szerinti működés hátrányt jelent. Ezen országok állampolgárainak érdemes lehet idegen nyelvet tanulni, vagy a meglévő képzettség mellé újat szerezni. És amint lehet, a fejlettebb gazdaságok irányába lépéseket tenni.
Az is kérdés, hogy beválik-e a magyar kormány válságkezelő stratégiája. Mert most alapvetően szembemegyünk a világgal. Utóbbi úgy gondolkodik, hogy most lehet pénzt nyomtatni, ami a csövön kifér, mert elsősorban likviditási gondok vannak, és nyugodtan elszállhat egy időre a költségvetési hiány, és attól sem kell tartani a mostani helyzetben, hogy ettől számottevően meglódulna az infláció. Majd ha a válság véget ér, akkor az állam és a jegybank gyorsan elkezdni kivonni ezeket a pénzeket, és ott vagyunk, mint a válság előtt.
Ezzel szemben Orbánék max. 3%-ig akarják elengedni a hiányt, és a pénznyomtatás olyan nekik, mintha a fogukat húznák, mert félnek az inflációtól, és "aki nem dolgozik, ne is egyék" felfogásukba se fér bele. Ez békeidőben oké, csak nem biztos, hogy most is az, mert az állam a versenyszférából szerzi a bevételeit, és ha azt hagyja elvérezni, akkor ő is megszívja.
@gabor
Na igen, ilyenkor azért többen meg tudnak állni, egyet hátralépni és úgy szemlélni a dolgokat. Több mint egy évtizeden át megfeszített tempóban túlpörgettünk mindent is. Erre berendezkedve meg annyira torz világ alakult ki, hogyha teszem azt vírustól függetlenül egyszer csak 20%-al kevesebb ember vesz 3 évente új autót, vagy cseréli le a telefonját, tv-jét évente, illetve 20%-al kevesebb ember megy el nyaralni már darabjaira hullik ez a nagyszerű világ.
A nagy növekedéstől meg szétkapjuk idegileg is magunkat, látható mennyi komment van a kiszámolón is a cikkek alatt, hogy jobban érzi magát a lassulástól. Én a melóhelyemen ideiglenesen feljebb léptem a vírus miatt, kilépve a hülye pörgésből, meg a kollégák eszetlen hajtásából a bónuszokért. Fekete betűs nap lesz, amikor visszakerülök oda (pár % esély van, hogy nem), persze másik részről meg jó, mert azt jelenti vége a vírusnak.
Copywriter jó látja, megint a javak újraosztásához értünk. Ez a mostani vagyonos réteg számára ôrási lehetőség, hiszen gombokért fogja felvásárolni a tulajdonában még nem lévő különféle eszközöket és vagyontárgyakat, az imgatlanoktól a részvényekig mindent. Aki szegény volt még szegényebb lesz a gazdagok még gazdagabbá fognak válni. Mire vége a válságnak és újra emelkednek majd az árak addigra még több eszköz és vagyon kerül a gazdagokhoz. A szegények fizethetik aranyánytalanul nagyobb részben a terheket, dolgozhatnak kevesebb bérért és fizethetik a frissen felvett hiteleiket is. A modern kori rabszolgatartás rosszabb időszaka következik most.
Ma már úgy leszel rabszolga, hogy elhitetik veled, hogy jobban élsz és a lehetőségeid felett költesz, persze hitelből, örök adosságszolgálatba kényszerítenek bele. Ebből kitörni csak kevesen tudnak..
@Késői belépő
Figyelj és jegyzetelj. Valószínűleg nem most fogsz meggazdagodni, de ezek a mostani benyomások és tapasztalatok nagyon értékesek lesznek a KÖVETKEZŐ válságoknál. Igazából még hasznos is lenne így az elején egy kis tanulópénz, egy akkora bukó, ami nem vág földhöz, de segít beégetni a tanulnivalót.
Én 2008-ban kezdtem a tőzsdézést... Most is tartok még néhány mtel-részvényt emlékként 900 körülről. 😉
Szerintem itt nem lesz "V" alak, mert elegge eldurvulnak az adosagok. En inkabb egy hirtelen jott kisebb felpattanast tippelnek, azutan egy lasabb emelkedest par evig mire elerjuk a 2020 januart. Viszont vagy lesz gyogyir ellene, vagy 1-2 ev alatt legyartunk annyi lelegeztetogepet, hogy nem lesznek mar leallasok miatta, es az apolo lesz az uj sztarszakma. Mas megoldas nincs, mert ezt nem fogja birni a tarsadalom. Raadasul pont azokra nem tul veszelyes, akik szivnak ( gyerekek, es a meg nem tul idos szuleik)
@gabor: Most epp allnak a gyarak, es nem gyartanak. Nem lesz olyan nagyon sok le nem gyartott holmi. Raadasul sokan atalltak olyan eszkozokre, amik a jarvany ellen kell. Ruha helyett maszk, szelvedomos helyett fertotlenito... Szoval siman lehet hiany is sokmindenbol.
@copywriter :
Akinek mar van 2-3 evnyi tartaleka, es kepes fejlodni, az nem fogja megszivni. Max pihen most egy kicsit, felel egy keveset a tartalekabol. Par ev, es megint lesz munka boven, fizetes is. Akkor kell majd joaron eladni a munkaidodet. Addig viszont tanulni erdemes, hogy minel tobbet tudj majdan elkerni. Ez azoknak rossz, akiknek meg 3-5 havi tartalekuk sincs, mert ok nagyon csunyan meg tudnak ilyenkor csuszni, de ettol a mondjuk 6 havi -3 evi tartalektol meg valoban nem leszel nagymeno:)
@player Valóban nem is olyan rossz, aki megteheti, hogy otthonról dolgozik folyamatosan, ráadásul a gyereket se kell iskolába vinni, meg lehet csinálni régen tervezett otthoni munkákat, elég hetente/kéthetente vásárolni menni, stb...
De ez is csak addig megy, amíg a munkaadód / megbízód nem kerül annyira nehéz helyzetbe, hogy újra kell tervezni / le kell építeni pl. azt is, amivel most foglalkozol...
Szóval bárkit utolérhet, ezért is igaz, amit Kiszámoló ír, hogy mindenki kicsit behúzza a féket, visszafogja a fogyasztást, ami önmagában is válságot generál egy ilyen túlpörgetett, hitelre épülő gazdaságban.
A jegybankok minden elképzelhető, brutális méretű vagy egyenesen KORLÁTLAN mentőcsomagot bedobtak már, de ez is csak addig megy (ment), amíg lehetett egyre növelni a pénzöntést...
Én igazából nem értem, hogy miért lenne ennek bármilyen tartós gazdasági hatása. Most azért csökkent le a kereslet, mert egy csomó mindenről le vagyunk tiltva, és egyrészt ennek a következményeként, másrészt a korlátozások miatt zártak be a gyárak/szolgáltatások is. De ha vége lesz, és megint lehet mindent csinálni, akkor az emberek ugyanúgy akarják majd azokat a szolgáltatásokat/termékeket, mint eddig, és akkor a cégek is elindulhatnak, és megint lesz munka is, termék is.
Szerintem max 1-2 hét és kiderül hogy a Svéd modell működik. Mert sokkal előrébb jár a járvány mint egy hónappal ezelőtt mindenki gondolta, már sokkal többen elkapták, ergó sokkal enyhébb lefolyású mint a kezdeti számok sejtetni engedték. Ez tette például lehetővé hogy viszonylag észrevétlenül elterjedjen az egész világon.
New Yorkban már csökken a kórházban kezeltek száma, van már hatékony gyógyszeres kezelés amit Amerikában már a hivatalos protokoll része.
Ez a vírus semmi amit az emberi faj, ami eljutott a holdra több mint 50 évvel ezelőtt ne tudna kezelni. Kézmosás, maszk és ajánlott WFH még a nyáron, illetve az idősotthoni gondozókat nem ártana minden reggel munka előtt tesztelni. 15 perces gyorstesztek vannak, szóval megoldható lenne.
Én csütrötökön megyen a Róbert kórházba. 30 ezer forint a teszt, egy csepp vér és helyben megmondják átestél-e már a betegségen.
Unemployed!
Az immunrendszer rettenetesen összetett, ezért egy hasonlattal modellezném. Legyen az ember egy kertes ház. A vírus a betörő.
Jön a betörő, a kapun nem jut be, (az a veleszületett védettség,) de ha látja, hogy nincs bezárva a kapu, bemegy, elviszi a fűnyírót, a kamera felveszi, a rendőrség keresni fogja (antitestek, szerzett immunitás). Ha a betörő módszert vált pl: máshol jut be, vagy maszkot húz (mutáció) már nehezebb védekezni ellene. És a betörőnek nem mondja meg senki, hogy hány évente válthat módszert, a vírusnak sem, hogy mikor mutálódhat. Minden egyes alkalommal, amikor egy emberi sejttel szaporíttatja magát ott van a lehetőség a mutációra.
A nagyfokú védettséget én nem értem. A védettség igen vagy nem. Nincs szintje.
Remélem komoly mutáció nélkül, hamar túl leszünk rajta. Bízok az immunrendszerben, oltásban és remélem, hogy megfelelő komolysággal kezeli az emberiség
Biztos nem azt hozza, amire számítunk, de szerintem nagy hiba kapaszkodni a korábbi helyzetünkbe. Mint amikor stop nélkül kereskedik valaki és tolja bele a pénzt...A végére semmi se marad. Le kéne írni a veszteséget és csendesebben, lassabban építkezni.
@kekfrankos kíváncsi leszek én arra a 2,7%-os hiányra... Igaz, tényleg nem sok valódi költségvetési kiadást jelentettek be eddig (hiába durrogtak GDP10-20%-os nagyságrendek), de már ettől az 1-2 hónap leállástól és rengeteg munkanélkülitől rendesen meg fog nőni a hiány. Egy 3%-hoz nagyon vissza kéne fognia magát az államnak.
Más országokban viszont ha nem sikerül a giga csomagok mellett pár hónapon belül talpra állni, akkor bőven 10% feletti hiányok alakulhatnak ki. Aztán lehet a vírus után ezek miatt az adóssághegyek miatt aggódni.
Legyünk optimisták.
2020 végén meglehet a vakcina,
azt egy év múlva meg is kaphatjuk.
Akkor már látjuk, hogy ezt az egészet megússzuk 20% alatti GDP csökkenéssel
és 20% alatti munkanélküliséggel.
Gyors visszapattanás jön,
a makroadatokat tekintve 5 év múlva már
nagyjából ugyanott tartunk, ahol a járvány előtt.
OTP- t majd 4000-ért veszünk,
az alját úgysem tudjuk megcsípni,
ez egy örök szabály a tőzsdén...
No panic.
Miklos, a te belatasod eleg nyilvanavalo. Eleg pesszimista.
Hogy veletlenul vagy ezt erositve csusztatsz a cikkben, ezt nem tudom - bizom benne veletlenul.
Pl.: a munkahelyes abra az nem a megszunest tippeli meg, hanem megszunes es fizetes csokkentes. Mindketto rossz, de azert kozel sem ugyan az a ketto. Ugye ebben egyetertesz?
Majdnem pont annyira valid a tobbi hivatkozott varakozas is, mint amik ezeknek az ellentettjei (azaz hurraoptimistak).
A cikk vegen meg is fogalmazod a teljes bizonytalansagot, megis mindossze a negativumokat emeled es citalod. Legalabb te ne fujd mar ezt a panik lufit.
A kisbefektetok meg nagyjabol eselytelenek jobban megmozgatni az egyedi reszvenyarakat, nem is ertem miert irtal mar tobb cikket olyan hangvetellel, ahol a sok uj szamlanyitasrol te erre asszocialsz.
Dont szó szerint ezt írtam: de hosszabb távon is a munkavállalók 38%-ának van veszélyben a munkája vagy a jövedelmének egy része.
Pont azt írtam, amit ki akarsz javítani.
A munkáját "csak" a 195 millió fogja elveszíteni ebben a negyedévben, ami nagyon messze van a cca. 3.4 milliárd fő 38%-ától.
Egyébként se az államok, se a cégek nem olyan optimisták, mint a befektetők. Elég csak a brutális mentőcsomagokra gondolni, vagy hogy nincs olyan autógyár, amelyik ne rohant volna több (tíz) milliárd dolláros vagy eurós hitelért már, miközben sokmilliárd a készpénz állományuk is.
Nem úgy tűnik, hogy a gyors felpattanásban és a további dübörgő értékesítésben bíznának.
Azért én nagyon irigylek mindenkit, aki a karatén miatti bezártságot lassulásként éli meg. Nekem pl két állásom lett az eddigi egy helyett, mostantól általános iskolai tanár is lettem, ráadásul egyszerre hét darab. Mindemellett szerencsére megmaradt az eredeti munkám is. Ilyen fáradt mint most péntek estékre még életemben nem voltam.
Körülbelül 5-6 millió forint választ el az első lakásomtól.
Utána jöhetne a gyerek..de még ekkora összegre sem merek hitelt felvenni, mert mi van ha pl holnap megszűnik a munkahely.. (autóipar)
Babaváró, csok nem játszik, volt a családban válás..semmi esetre sem akarok a későbbiekben sem fél lakást sem fél hitelt. (Pedig 4.5 éve minden OK)
De lehet ha várok esik ennyit a lakásár..vagy nekem tűnik el a munkahelyem és áldást adok a döntésemért, vagy a kettő egyszerre következik be.
Szomorú vagyok, de már legalább 2 éve benne van a válság a levegőben.
🙁
Nem nagyon ertem mit szenvedunk az adossagon annyit. Eddig volt 20 trillio, most lesz 40...so what?
A fold bolygo minden orszaga tartozik es eddig is mukodott a dolog.
Az emberek meg fogyasztanak ez igy is marad. Ugyhogy szepen visszaall minden, ahogy volt belathato idon belul.
Szerintem az igazi csúszda még hátra van. Bármelyik válságot nézve, mindig volt egy kis visszapattanás, aztán jött a hatalmas esés.
Az egész világ várja az év második felében a fellendülést. A történelem során kevésszer történt bármi is úgy ahogy a nagy többség várta.
Én - 8-10 éves távlatban - egy monetáris resetet se tartok kizártnak...
Az a pénz nyomtatás ami pl. Amerikában megy, inflációhoz, a dollár elértéktelenedéséhez fog vezetni...
@ Kiszámoló
@ DonPanic
Miklós pánikkeltése/csúsztatása egy nagy tévedésből ered ami az általa hivatkozott ILO tanulmány felületes fordítására vezethető vissza...
A tanulmány nem azt írja angolul, hogy a "világ munkavállalói 38%-ának van veszélyben a munkája vagy a jövedelmének egy része." hanem azt hogy
a "világ munkavállalói 38%-ának van veszélyben a munkája vagy a jövedelmének egy része a KOCKÁZATI SZEKTOROKBAN."
KOCKÁZATI SZEKTOROK: lakossági kereskedelem, vendéglátás és gyártóipar.
Szerencsére ezeken a szektorokon kívül van még pár másik szektor amire nem érvényes a 38%... 😉
Ez egyértelműen látszik a Bloomberg garafikon címéből is "in at-risk sectors" csak át kellett volna gondolni és rendesen lefordítani...
@philosopher :
Szerintem ezt most igy jol csinaljak. Valamit lepni kellett, kellett egy csomag, mert mar mindenki hianyolta, hogy a 2-3 hete tarto bezarasok miatt mikor mentenek meg vegre mindenkit... Valoszinuleg lesz majd meg csomag, de ezzel most nem kapkodnak. Es jol is teszik, a munkanelkuli 3 honap, annak a megnyujtasara is van meg ido, vagy alternativak kitalalasara. Amugy se kell 2 het utan megmentegetni mindenkit. Ha tenyleg kicsit jobban elhuzodik, majd raernek akkor azokat megmenteni, akiknek volt 1-2 havi tartalekuk. Most meg 3% a hianycel ( amihez a GDP lassulas miatt eleve meg kellene, hogy vagjak a koltsegvetest), de lesz meg az 10%felett is, csak nem most, hanem kesobb:)
Először az egyik azt kéri számon, hogy nem a munkája, hanem a munkája vagy a jövedelmének egy része. Szó szerint ezt írtam. Most te azt kéred számon, hogy nem minden szektorban igaz a 38% mindenkire, amit én soha nem is állítottam.
Én nem azt mondtam, hogy minden szektorban mindenkinek veszélyben van a munkája, hanem az összes munkavállaló 38%-ának mert ez is van a jelentésben. Te olvasol olyat bele, amit én nem állítottam, aztán gondosan kijavítasz....
Ha csak ennek a 38%-nak nem lesz munkája vagy csak jelentősen csökken a jövedelme, azt az egész világ meg fogja érezni.
The majority of job losses and declining
working hours will occur in hardest-hit sectors.
The ILO estimates that 1.25 billion workers,
representing almost 38 per cent of the global workforce, are employed in sectors that are
now facing a severe decline in output and a high
risk of workforce displacement. Without
appropriate policy measures, workers face
a high risk of falling into poverty and will
experience greater challenges in regaining their
livelihoods during the recovery period.
@netudki: tudom, egyszerűbb Orbánozni mint gondolkodni, de ha annak idején a Kína által támogatott WHO főigazgatója nem azt javasolta volna, hogy a kínai határt nem szabad lezárni az utazgatások elől (az áruk ugyanúgy mozoghattak volna), mert nem szabad diszkriminálni a kínai embereket, akkor nem itt tartanánk ma. Lehet hogy igen, de legalább elmondhatta volna a WHO hogy van valami haszna, legalább megpróbálta.
Ami felértékelődik: városi élet helyett tanyavilág, kútfúrás, vízszűrők, napelem, fatüzelés, vetőmagcsere és minden ami mezőgazdaság. Meg kellene teremteni a lehetőségét, hogy külterületre több házat/mobil lakhelyet lehessen építeni (mint USA-ban a lakókocsi-parkok). Már most ész nélkül kellene gyártani a szendvicspaneleket.
Sok embernek csak ez lesz a kiút, nem a szállodákat kell menteni szerintem, hanem azokat akik teljesen legatyásodnak.
@Györgyi
Jól írtad le a következtetést, csak kimaradt az időtényező a gondolatmenetedből.
Tegyük fel 10% elveszíti a munkáját, 10% pedig a jövedelmének egy részét, plusz a többiek egy része óvatosabban fog költekezni. Ez sok szektorban simán eredményez majd egy 30%-os forgalomkiesést, ahol így kerekítve 30%-kal kevesebb munkaerő kell.
A cégek akkor fogják újra felpörgetni a kínálatot, ha lesz hozzá kereslet. De a kereslet addig nem épül majd fel, amíg nem lesz miből költeni, de ahhoz munkahely kell, ami meg akkor lesz, ha lesz újra kereslet. 22-es csapdája.
Természetesen elindul majd szépen minden felfelé, de lassan. Miklós is ezt próbálja posztok óta leírni: ami most 1-2 hónap alatt összezuhan, az 1-2 év múlva kezd újraéledni, és ki tudja mikor lesz újra ott, ahonnan esett.
Tervben voltak nekem is itthonra pár százezres fejlesztések. Napoltam 1 évvel őket! Pedig nőtt a bevételünk.
@Kiszamolo : Édesanyám magyartanár, és évek óta fogja a fejét, hogy egyre kevésbé megy a gyerekeknek a szövegértés része az érettséginek. Szóval nem csodálkozom 😀
@h-peter
Van egy rossz hírem. A mai világban, ha nem veszel fel hitelt, jó eséllyel le fogsz maradni a lakásvásárlásról.
Arról nem is beszélve, hogy ha minden kp-t a lakásra költesz, utána nagyon kifeszítve fogsz élni egy darabig.
A legjobb, ha vásárláskor felveszel a lakásra hitelt, de nem csak annyit, amennyi hiányzik, hanem 5-10M-val többet, így lesz tartalékod, amiből a hitelt is tudod törleszteni akár évekig, ha elveszítenéd a munkádat. A lakáscélú hitelnél nincs olcsóbb hitel, ezért ha később akarnál felvenni akár felújításra, akár szabad felhasználásra, akkor már csak rosszabbul járnál.
Ha jól mennek a dolgok, legfeljebb pár év alatt előtörleszted.
A munkanélküliségi grafikonon látszik, hogy ez legjobban Európát és Észak-Amerikát érinti. Csak nem annak a következménye ez, hogy ezek a gazdaságok a gyártás helyett átálltak a szolgáltatásokra, és minden értelmes dolog gyártását kiszervezték Ázsiába? A szolgáltatási szektorok dőlnek be legjobban, különösen a turizmus, ami eddig is egy erősen túlpumpált terület volt.
Az én kérdésem az lenne, hogy miben érdemes most a megtakarításokat tartani, az új összegeket mibe biztonságos tenni? A forint állampapír még mindig biztonságos, vagy a további infláció veszélye miatt valami stabilabb devizába?
@cikk
"meddig kell fenntartani a korlátozásokat és rengeteg hasonló kérdés van, amit egyelőre csak találgatni tudnak a szakemberek is."
Ameddig meg nem születik a védőoltás és a fejlettebb államok lakosságának nagy része nem lesz beoltva.
Miért?
- jelenleg -a legmagasabb becslések szerint is- a lakosság kevesebb, mint egy százaléka beteg
- a felgyógyulás kb. 1 hónapig tart
- ezzel a tempóval nagyságrendileg 100 hónap ~ 10 év alatt alakulna ki a nyájimmunitás
- ezt nem lehet gyorsítani, mert az egészségügy nem bír ki több beteget.
- a vírust távolságtartással nem lehet teljesen kiirtani, ezért minden enyhítés újra visszahozza a járványt.
A becslések szerint 0,5-1,5 év mulva lesz vakcina. A beoltás további 0,5-1 év.
Szóval nagyjából 2021 közepe, 2022 vége. Akkorra válik a járvány olyanná, mint most az influenza.
Addig takarékon marad a világgazdaság. 🙁
@zsolt nem érted ! ha az emberek bizalma megroggyan a jövőt illetően akkor hiába adsz nekik hitelt, nem fognak fogyasztani ! lásd 2008 után sokáig, az hogy az usa tőzsde szárnyal eközben az más kérdés, az nem a kis emberek játszótere ! "A kisbefektetok meg nagyjabol eselytelenek jobban megmozgatni az egyedi reszvenyarakat, nem is ertem miert irtal mar tobb cikket olyan hangvetellel, ahol a sok uj szamlanyitasrol te erre asszocialsz." ez egy nagyon jó kontraindikátor mindig, jól mutatja hogy lesz még lejjebb a következő hónapokban !