Ma elmentem az OBI-ba egy gégecsőért, többen éppen uszodavegyszert vásároltak, csak éppen fogalmuk sem volt, hogy mi mire való és nekik ezek közül melyik kellene. Ahogy az eladóknak sem volt fogalmuk se, így ott álltak tanácstalanul. Pár embernek segítettem, de aztán el kellett jönnöm.
Meleg nyári napokon minden harmadik bevásárlókocsiban ott figyel a kerti felállítható medence, aztán jön otthon a probléma, mert már a második napon nyálkás a víz, hiába dobnak bele egyre több klórt, a medence egyre büdösebb a klórtól, de az algák, köszönik jól vannak és hiába megy egész nap a szűrő, opálos a víz. Ilyenkor szokta mindenki elátkozni a napot, amikor megvette "azt az átkozott medencét".
Pedig a vízkezelés nem olyan nagy tudomány, ha pár dologgal tisztában vagy. Csak sajnos senki nem segít neked, így vagy rájössz a magad kárán, hogy mit kell csinálni, vagy nem.
Gyorstalpaló jelleggel a legfontosabb dolgok:
Vízszűrés: Fontos, hogy a medencében lévő vizet naponta kétszer átszűrd. Ez azt jelenti, hogy ha 10 köbméteres a medencéd és a hozzá kapott szűrő óránként 1 köbmétert (ezer litert) tud átmozgatni, akkor 20 órán keresztül kellene járnia a szűrőnek. (Soha ne legyen bekapcsolva a szűrő, ha valaki van a medencében.) A bolti medencékhez adott szűrők általában használhatatlanul alulméretezettek, nagyjából azonnal ki is dobhatod és vehetsz legalább eggyel nagyobb szivattyút. Ha még jobb szűrést akarsz, gondolkodj el egy homokszűrőben (amibe majd homokot is kell venned), ami sokkal jobban tisztítja a vizet. Ha a medence valamelyik sarkában pang a víz, ott érdemes kézzel felkavarni, hogy az is átmenjen a szűrőn.
A papírszűrőt elhasználódás esetén cserélni kell, jellemzően hetente. A homokszűrőből is ki kell mosni a sok kiszűrt koszt, hetente legalább egyszer rakd át "backwash" (visszamosatás) állásba és mosd jó alaposan ki belőle a hét közben kiszűrt szemetet. Utána válaszd a "rinse" (öblítés) állást, ha van rajta olyan, majd tedd vissza normál állásba a kart. Ezzel a művelettel nem kevés vizet elhasználsz, erre készülj fel. A visszamosatás ellenére is maximum ötévente cserélni kell a szűrőhomokot a szűrőben.
Fertőtlenítés: legtöbb esetben klórral történik, lehet még aktív oxigén vagy bróm is. Vegyél klórtablettát, van belőle maxi verzió is, amiben van algaölő is. Az adagolás rá van írva. Fontos, ha sokan vagy sokat használják a medencét, vagy nagy a meleg, akkor sokkal többet kell használni, mint rá van írva. Ne dobd bele a medencébe a klórtablettát, mert kimarja a fóliát. Vagy oldd fel először vödörben vagy vegyél úszó vegyszeradagolót.
Itt jön az egyik legfontosabb dolog, ami miatt sokaknak rémálommá válik a kerti medence. Ha magas a víz pH értéke, akkor a klórtabletta hatástalanná válik, ugyanis a fertőtlenítést eredményező hipoklórsav átalakul hipoklorit ionná, ami már alig fertőtlenít. Ilyenkor szoktak az emberek még több klórt beletenni, teljesen értelmetlenül. (Az aktív klórnak nincs érezhető szaga, a klórszagot a kötött klór adja, ami nem vesz részt a fertőtlenítésben. Ha erős klórszag van a medencénél, akkor valamit már biztos, hogy rosszul csinálsz.)
A pH a feltöltés után folyamatosan nő, legjobban a feltöltést követő egy-két hétben, amikor a széndioxid kiválik a vízből. Fontos, hogy mindig 7,2-7,6 között tartsd a pH értékét.
A pH értékét úgynevezett "pH mínusz" vegyszerrel tudod csökkenteni, rá van írva az adagolás. Ha túltoltad a csökkentést, akkor pedig "pH Plusz"-ra van szükséged, de ezt csak akkor vegyél, ha elszúrtad.
A pH értékét digitális pH mérővel tudod mérni, de a 2-3 ezer forintos gagyikat inkább felejtsd el, azok minden hülyeséget mérnek. Vehetsz még tablettás mérőt, amit a mintába dobva elszínezi a vizet és egy színskálán kell(ene) leolvasni az eredményt. Én ezeket nem szeretem. Nekem a tesztcsík jött be a legjobban, abból is egy olcsó Bestway Pool&Spa, lehet kapni mindenhol. Az aktív klórt is méri, segít a klórtartalom beállításában is. Jól leolvasható, szerintem sokkal jobban, mint a tablettás mérők. (A kapott értékek reálisnak tűnnek, remélem, ez így is marad.) Az első néhány hétben legalább hetente mérd meg a pH és a klórtartalmat is. De tényleg, ne csak úgy találomra szórjál bele a medencébe mindenféle vegyszert.
Algaölő: a boltokban kapható algaölők általában vérgagyik. Akkor is, ha rá van írva, hogy extra meg plus vagy szuper. A zöld alga ellen még csak-csak érnek valamit, de a fekete, barna és egyéb sötét algák csak nevetnek rajtuk. Azoknak ráadásul a klór sem árt. Ami nekem bejött, a DYNAX Algi-cid, az tényleg algaölő, ráadásul nem is habzik, nem úgy, mint a habzásmentesnek ígért bolti algaölők. Drágább, mint a bolti vackok, teljesen más az összetétele is, de legalább használ. Tipp: viszonteladóknál gyakran olcsóbb, mint magánál a Dynax-nál, ráadásul valamiért nagyon drágán szállítja ki a Dynax a saját termékeit. Keress rá google-lel, hol mennyibe kerül postaköltséggel együtt.
Amint írtam, sok alga ellenáll a klórnak, így mindenképp kell algaölő is a vízbe.
Opálos víz: gyakran előfordul, hogy hiába teszel minden vegyszert a vízbe, hiába megy a szűrő folyamatosan, mégis opálos a víz. Ez azért van, mert olyan apró szennyeződések vannak benne, amik túl kicsik ahhoz, hogy a szűrő ki tudja szűrni. Ekkor kell a pelyhesítő vagy flokkuláló folyadék. Ez annyit csinál, hogy ezeket az apró szennyeződéseket összeragasztja, utána vagy kiporszívózod a medence aljáról vagy ha homokszűrőd van, akkor egy visszamosatással kimosod őket a szűrőből. Kombi tablettákban előfordul, hogy már eleve benne van. Használati utasítást itt is találsz a csomagoláson.
Adagolásnál minden vegyszernél van első feltöltéskor használandó mennyiség, majd heti mennyiség is, amit emelni kell, ha túl meleg van vagy sokan használják a medencét.
Ha már beütött a baj, akkor sokkolni kell a vizet, ami annyit jelent, hogy sokkal több klórt és algaölőt teszel bele. Erre leginkább az úgynevezett gyors klór való, ami gyorsan oldódik. Adagolás szintén a leírásban.
Ha nagyon beütött a baj, lehet, hogy olcsóbb leengedni a vizet, hypóval kimosni a medencét és friss vizet tenni bele, mint beleszórni 15-20 ezer forintba kerülő vegyszert, ami aztán vagy megoldja a gondot, vagy nem.
A medence tisztántartásához kell még egy háló is, amivel kihalászod a vízbe esett rovarokat, leveleket és egyéb úszó szemetet. Az aljához pedig egy medenceporszívó kell, kisebb medencékhez ez jellemzően 15-25 ezer forintba kerül. Ne felejts el hozzá nyelet is venni, ha nem adtak hozzá. Ezekből van saját akkumulátoros és olyan is, amit a szivattyúra kell kötni.
Érdemes fedőtakarót is venni a medencére, hogy ne legyen tele mindig szeméttel.
A medence alá érdemes rakni XPS lapokat, mert nagyon sokat hűl a víz a talaj felé. Az EPS nem jó, mert nem is vízálló és nagyon könnyen törik. A felszínére lehet rakni szolárfóliát, hogy gyorsabban melegedjen. Van, aki pukifóliával körbe is tekeri az egész medencét, hogy éjjel kevésbé hűljön ki.
Ha nem raktál alá XPS-t, akkor kell geotextil, hogy az alóla kinővő gyomok ne szúrják ki a medence alját.
Ha ennyit tudsz a medence vízkezeléséről, akkor már nagy baj nem lehet.
A témáról írtam bővebben itt, illetve arról is, hogy például a 305 centisnek hirdetett medence miért csak 235 centi a valóságban. Erről pedig itt találod a cikket.
A te útmutatásaid alapján 3 éve sosem volt gond a vízzel nálunk 🙂 Köszi!
Annyi észrevételem lenne, már nem emlékszem milyen márkás volt, de a tesztcsík nekem totál félremérte a PH-t, emiatt nem is csökkentettem eléggé, így volt opálosodás az első évben, hiába volt pelyhesítő. Aztán 2-3 hét után megjött a folyadékos elemző, azóta is azt használom, heti egyszer, melegben kétszer, az pontos.
En az utobbi idoben az erkelyen nyaralok, igy nalam a szegeny ember medenceje az egy huvos vizes muanyag tal a labamnak 🙂
25 éve van medencénk, 3,6 átmérőjű a földbe süllyesztve. Úszó adagolóban van mindig egy kombitabletta, és reggel kb. 10-től sötétedésig megy a vízszűrő. Sosem volt problémánk az algával. Amúgy miért nem szabadna pancsolni működő vízszűrő mellett? Az elektromos rèsze nem a vízben van.
Gondolom két idősebb ember kéthetente megmártózik a vizben.
Ha majd két-három gyerek rohangál ki-be a medencébe és hordja be az összes koszt a medencébe, akkor kicsit nagyobb gond lenne a tisztántartás.
a víz vezeti ám az áramot
A legfontosabb dolog ami érdekelne. Ilyen melegben milyen hőmérsékletű vízre vágynak az emberek, hogy XPS-t raknak alá, éjszakára körbetekerik, meg még napfényszórót is raknak rá nappal. Én alig várom hogy 10 fokos vízben zuhanyozhassak.
A jövő héten majd nem lesz ilyen meleg és éjszaka nagyon le fog hűlni a víz.
25 fokos víz az, amit csak addig érzel hidegnek, amíg belemész, utána jó lesz.
22~23 fokos víz kellemetlen, főleg gyerekeknek.
Ah, az nem esett le, hogy itt elsősorban gyerekekről van szó.
Viszont magamra ismertem, amikor a linkelt cikkben írtad, hogy ki akar fürdeni szeptemberben 17 fokos vízben. 😀 Szerintem ezerszer jobb, mint 38 fokban 29 fokos vízben. Sőt, legszívesebben októberi napsütésben megyek 13-15 fokos vízbe.
Igen, a rozmárok is szeretik a hideg vizet.
De azért az átlagember nem. 🙂
Engem az érdekelne, hogy miért olyan nehéz a tönkrement medence helyett venni egy mindenféle sallang nélkülit. Mindenhol csak a fullos, szűrős, alátétes verziót árulják, a medencét magában csak néhány eldugott webshopban tudom megkapni.
Mert miért vegyek szűrőt, ha van homokszűrőm? Alátétfóliát meg kaptam tavaly a Lidl-ben, ami nem égett szét, ellentétben az Intexes sokkal drágábbal...
Mióta van lehetőségem, én ioncserélt vízzel töltöm a medencét. Lényegesen kevesebb vegyszer kell, mint korábban és gyöngytiszta a víz...
Hát ha ilyen bonyolult, akkor inkább nem:)
Semmi bonyolult nincs benne, ha rájössz, hogy a legtöbb gond a pH miatt van.
A papírszűrőhöz egy tipp: én hármat használok egyszerre, és naponta forgatom őket. Amikor a használtat kiveszem, slaggal átmosom, majd tömény hypóba áztatom egy napra. Amelyik a hypóban volt, azt félreteszem a levegőre száradni, amelyik meg már száraz, az mehet vissza a szűrőházba.
Kicsit több így a tennivaló, de nagyon sokáig jó egy ilyen hármas szett.
(Persze tudom, jobb lenne egy homokszűrő, de nekünk Lay-Z Spa felfújható jakuzzink van, a teljes gépészet egybe van építve.)