Megéri-e TBSZ számlát nyitni?

2013-04-03
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

A tartós befektetési számlát (TBSZ) pár éve lehet nyitni, akkor lehet előnyös, ha hosszabb távra is tudjuk nélkülözni a megtakarításainkat. Ha a gyűjtőévet követő harmadik év végéig nem nyúlunk a számlához, a kamatadó csak 10% a normál 16%-hoz képest, míg ha öt teljes évet kibírunk, kamatadó-mentes lesz a megtakarításunk.

(Mivel már írtam bővebben a TBSZ számláról, hogy ki mikor és hol nyithat, mit lehet rá vásárolni és mit kell tudni róla, ezért kérlek olvasd el ezt a cikket erről.)

Ha valami adót nem kell megfizetni, az mindig jónak tűnik, azonban vannak árnyoldalai is a TBSZ számlának. Az első az éves számlavezetési díj, ami általában 2.000 Ft szokott lenni, vagyis 3 év alatt már 6.000 Ft. (Természetesen van ennél drágább és olcsóbb lehetőség is, pár millió forintos megtakarítás felett már nincs komoly jelentősége.)

A másik, hogy a TBSZ számlát nem lehet mozgatni a bankok között, ezért 3-5 évig egy adott bankhoz vagyunk kötve, ami gyakran komoly hátrányt jelenthet.

Ha például bankbetétes TBSZ számlát nyitunk, akkor a legtöbb esetben a befizetéskor a pénzünkre még megkapjuk az új pénzre járó magasabb kamatot, azonban az első kamatforduló után már csak a régi pénzre járó, nem egyszer igen sovány kamatokat kapjuk öt éven át. Ilyenkor kamatadó ide vagy oda, sokkal jobban jártunk volna, ha inkább akciós betétlekötéseket csinálhatunk volna öt éven át. Ha pedig három-öt éves betétet választunk, könnyen azzal szembesülhetünk, hogy a kamatok közben megemelkedtek, de mi nem tudunk változtatni. (Például 2006-os akciós kamat 6%, 2009-2010 akár 11-12%, 2011 9%)

Ezen túl az öt éves tartási idő is gyakran igen kellemetlen, hiszen ezer minden történhet öt év alatt, amiért mégis szükségünk lenne a pénzre, vagy abból egy kisebb összegre. Azonban a TBSZ számláról egy fillért sem vehetünk fel, csak akkor, ha az egészet megszüntetjük. (Mivel egy ember egy pénzintézetnél évente csak egy TBSZ számlát nyithat, kicsit segít a dolgon, ha a férj és a feleség is nyit egy-egy számlát, így elég csak az egyiket feltörni végszükséglet esetén. Persze ilyenkor a dupla számlavezetési díj dolgozik ellenünk.)

Egyáltalán mennyit nyerünk a kamatadó-kedvezményen 3-5 év távlatában?

Kis összegnél meglepően keveset. De hogy ezt pontosabban is lássátok, csináltam egy táblázatot, ahol a költségeket is figyelembe véve kiszámoltam 3 és 5 évre a teljes nyereségünket a sima lekötéshez képest. Egy átlagos évi 6%-os és egy jelenleg jónak mondható 8%-os befektetést néztem meg.

A számításnál kamatos kamattal számoltam minden esetben. Mivel a gyűjtőév hossza változó, ezért december végi befizetéssel számoltam, azaz nem vettem figyelembe a gyűjtőévet.

Az évek alatt elért hasznot átszámítottam éves kamatra (szintén kamatos kamatot figyelembe véve, éves kamatfizetéssel), így pontosan érzékelheted, mennyit is nyersz azzal, hogy lemondasz a pénzedről 3-5 évre. (Nemegyszer csak 0,3-0,4%-ot egy normál lekötéshez képest, hiába kapsz kamatadó kedvezményt.)

A táblázatból kiolvashatod, adott összegnél, kamatnál és futamidőnél mennyi lenne a teljes hasznod egy TBSZ számlával és vajon annyiért neked megéri-e a sok kötöttség, ami ezzel a számlával jár.

(Bár szerepeltettem egy átlagos számlavezetési költséget a táblázatban, ez pár millió felett már nem bír komoly jelentősséggel.)

Kattints a táblázatra, hogy nagyobb méretben megnyíljon.

Amint az kiolvasható a táblázatból, 3 év után és 6% kamat esetén még 20 millió esetében is a teljes nyereségünk megfelel 0,37%-os kamatnak, azaz ha csak 0,4%-kal magasabb kamatot érnénk el kamatadó-fizetési kötelezettség mellett, már jobban járnánk a normál számlával. (Amint fentebb írtam, a régi pénz-új pénz miatt a legtöbbször ennél még nagyobb plusz kamatot is elérhetünk 3 év alatt.)

Ezzel szemben öt éves távlatban 8%-os éves kamat (hozam) mellett 20 millió forintnál már közel másfél milliót nyerünk a TBSZ számlával, ami megfelel 1,45% kamatfelárnak a kamatadó miatt. (Vigyázz! A bankok éven túl nem kamatos kamattal számolnak, ezért éven túli lekötések esetén (is) csak az EBKM értékre figyelj, a reklámozott kamatot felejtsd el.)

Vagyis rövidebb távra és kisebb összegre a TBSZ szerintem inkább nyűg, mint haszon, azonban igazán komoly tőke mellett, ha biztos nem kell a pénz 3-5 évig, elég magas összeget meg tudunk takarítani vele.

(Azonban a kamatok folyamatos csökkenésével rohamosan veszít a vonzerejéből a TBSZ számla, 4%-os kamatok mellett már 5 évre sem fogja igazán megérni. Aki pedig 2,5%-os hozamú eurós megtakarítást tesz TBSZ-be, nem biztos, hogy utánaszámolt. Neki még 20 millió forintos megtakarítás esetén is csak 86 ezer forint a teljes nyeresége 3 év alatt.)

Tehát a tanulság, mint mindig: körültekintően dönteni a költségek, előnyök és hátrányok gondos mérlegelésével.

Kövesd a blogot a facebookon: . . vagy RSS és gyere el az Akadémiára, hamarosan indul a következő.

Csekély 25 ezer forintért hat alkalom alatt megtanulsz mindent a pénzügyekről, amit alapfokon tudnod kellene.

Valódi pénzügyi tanácsadásra van szükséged, eleged van már az ügynökökből? Kattints a linkre további információért.

Olvasd el a többi pénzügyekről szóló írást is a kiszamolo.hu oldalon.

Hozzászólások:

Komment szekció frissítés alatt!

Kedves Kommentelők!
Éppen egy új kommentmotorra állunk át, azonban a Kiszámoló blog régi kommentjei mind elérhetők, és az elmúlt 1 év Disqus hozzászólásait hamarosan, a következő napokban importáljuk az új rendszerbe. Ha van fontos észrevételed, kérjük, oszd meg velünk! Köszönjük a türelmeteket és megértéseteket.
67 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

TBSZ-t nyitni az Államkincstárnál jó buli inkább, ahol éves számlavezetési díj sincs, az új pénzt sem különböztetik meg a régi pénztől, és mindenki választhat, hogy inkább forgatja a rövid lejáratú diszkont kincstárjegyeket egymásba, magasabb kamatra várva, vagy hosszabb lejáratú papírt vesz, esetleg a mostanság nagyon népszerű, lakosság számára elérhető inflációkövető prémiumpapírokat, amikkel a (bevallott) inflációhoz képest még most is elérhető 2,5-3% reálhozam évente.

Szerintem az nem evidens hogy mindenhol 2000Ft a szamlavezetes.
Erste Netbrokernel pl. 0.125% sima es TBSZ szamlanal is, de ha csak Erste-s alapod van akkor max 1000ft/ho barmilyen osszetetelben.

Ja, de megint csak Erste Netbrokernél a minimum havi számlavezetési díj 250 Ft, amit pdw írt, az a maximum erstés papírok esetében, és ez a 250 minimum nem a TBSZ-re vonatkozik, hanem összes TBSZ (évente lehet 1-et nyitni) + normál értékpapír számlára összesen. Amíg nem voltam 26 éves, addig meg ingyenes volt a számlavezetés, beleértve 2 db. TBSZ-emet is.

Államkincstárnál meg teljesen ingyenes a számlavezetés.

Ja és értékpapíros TBSZ-nél az sincs hogy nem kamatos kamat, mivel a kamatok újra befektethetőek.

Hozzáteszem, egyetlen problémás oldala van az értékpapír TBSZ-nek, ha közben mégis kell belőle pénz, nem csak hogy kamatadót kell fizetni, hanem az összes értékpapírt el kell adni, még akkor is ha mondjuk 1 millió kell de 2 milliónyi értékpapír van a számlán. Azaz plusz tranzakciós költség van, hiszen ilyenkor a dolgok menete az, hogy mindent eladsz, minden pénzt leszedsz főszámlára, ami kell, átvezeted vagy felveszed, ami nem kell, abból meg újra megveszed az értékpapírokat, na itt van a tranzakciós költség.

Hm, az én TBSZ-emnek nincs éves díja és a leköthető kamatkonstrukciók ugyanazok, mint a normál folyószámlámon (értsd: az adott banknak nincs "új pénzes" betétkonstrukciója). Mondjuk ez részben szerencse, mert a háztartásunk két bankja között az egyiknek volt ilyen konstrukciója: előfordulhatott volna, hogy mindkettőnél fizetős a TBSZ.

Megjegyzem, lehet az államkincstárnál is TBSZ-t nyitni és annak sincs költsége.

Nálam mindenesetre azért fontos a költségmentesség, mert egy adott évben csak a megtakarításaim kis részét teszem be TBSZ-be, pont azért, mert a feltörés kockázatát csökkenteni akarom...

Ez 100% igaz, kis összegnél különösen érdemes utánaszámolni - minden költséget figyelembe véve.

De a teljesség kedvéért azt tedd hozzá, hogy vannak olyan műintézmények, ahol 0 Ft a havi számlavezetési díj - lásd Webkincstár, sőt vannak brókercégek is, emlékeim szerint Random Capitalnál is 0Ft a TBSZ havidíj.

Ez nem a TMSZ? Tartós megtakarítási számla? Legalább is az Ersténél szerintem ez a neve. A TBSZ-ükön nem is tudsz betétet lekötni, az kifejezetten értékpapírra van, és az osztalék/árfolyamnyereség miatt érdekes.

Van, ahol
TBSZ: tartós befektetési számla (tehát a bankbetétes)
TBÉSZ: tartós befektetési értékpapírszámla

Szerintem TBSZ-re azt a pénzt érdemes rakni, amit az ember olyan célra szán, amihez nem is szabadna hozzányúlni. Pl. nyugdíj célú megtakarítás, gyerekek továbbtanulására félrerakott pénz stb. Ekkor még jobb is, hogy az ember nem tud egyszerűen hozzányúlni, kisebb az elcsábulás esélye...
Ami talán kimaradt, hogy a MÁK-nál is lehet TBSZ-t nyitni, és egy jobb 5 éves prémium államkötvénnyel a viszonylag jó hozam is garantálva van a futamidőre (bár a mostani PMÁK ajánlatok nem túl vonzóak, de mondjuk tavaly lehetett 5 éves infláció+4%-os papírt venni, az szerintem jó deal volt 5 éves TBSZ-re).
Egy másik jó felhasználás lehet, ha mondjuk az ember részvény alapba akar fektetni (amibe amúgy sem célszerű 5 évnél rövidebb távra gondolkodni), akkor azt célszerű TBSZ értékpapír számlára rakni (Erste értékpapírszámlánál pl. nincs külön díja, a havi díjban egybe számolják a TBSZ-t a normál számlával).

Bár azt hozzátenném, mielőtt valaki félreérti, hogy ne a TBSZ miatt vegyen részvényalapot valaki, csak ha egyébként részvényalapban gondolkodk, akkor célszerű TBSZ-re rakni.

Tudom, de általában ilyenkor be szoktad linkelni az ilyen cikkeidet, ez most kimaradt 🙂

A nyugdijjal kapcsolatban egy megjegyzes: annak is az egyetlen adomentes alternativa aki kulfoldon dolgozik de itthon is tart penzt (ami szerintem igen gyakori). Ugye a ONYP meg NYESZ-re csak akkor jar adokedvezmeny ha van adoalapod, kulonben semmi elonyuk nincs. A TBSZ ezekhez kepest szinte kotottseg nelkuli.

Aham, és aki külföldön dolgozik, ergo külföldön adóköteles, annak a külföldi adóhivatal csak úgy elnézi, hogy "offshore" magyar számlán fialjon a pénze? Egyáltalán, adójogilag hogy néz ez ki? A disszidensek új hazájukban szabadon választhatnak kamatadómentességet?

Mi koze van hozza?
Most is lehet neked ausztriaban meg szlovakiaban bankszamlad (es lekotesed). Meglevo penzrol van szo, nem ujonnan keletkezett jovedelemrol.

A kamatjövedelemről van szó, ami többnyire a lakóhely szerinti országban adóköteles, függetlenül a számlavezető bank országától. Aztán ki tudja, jön-e vagyonadó (Cipruson jött).

A lakóhely szerinti ország törvénye hihetőleg nem ismer olyat, hogy TBSZ. Pláne nem ad kiváltságot bevándorlóknak a sajátjaival szemben.

Hogy nem törődnek vele, az helyesebben úgy értendő, hogy (még) nem tudnak róla. Mivel számlanyitáskor magyarországi lakóhelyet adtál meg, az adatok nem kerülnek automatikusan a jelenlegi lakóhely szerinti ország adóhivatalához. Az adóbevallásban azonban szokott lenni olyan kérdés, hogy van-e külföldön (onnan nézve Magyarország a külföld) bankszámlád...

Brit és svájci rezidens voltam már, a kutya nem foglalkozik a magyar bankszámláddal. Angliában nem kell adóbevallást készíteni, Svájcban kellett, de nem foglalkoztak vele.

Eszembe nem jutna banknál nyitni TBSZ-t. A bank egy felesleges láncszem a TBSZ világában. Államkincstár és ügyfél, alapvetően csak e két szereplő kellene legyen. A bank jelenléte csak az ügyfél hozamát csökkenti (számlavezetési díj, később alacsonyabb kamat, ilyen-olyan apróbetűs költségek).

Furcsállom, hogy nem került megemlítésre a cikkben a közvetlenül a MÁK-nál történő TBSZ nyitás. Nulla költség, Webkincstár, teljes kényelem. Gondot szerintem csak a pénz átutalása okozhat, ld. tranzakciós adó, bár bankkártyás fizetéssel ez is megkerülhető, meg hogy vidéken nehezebben elérhető a kirendeltségük (bár, max. évente 1 alkalommal kell bemenni).

Elnézést, hogy ennél a bejegyzésnél teszem fel ezt a kérdést, de eddig úgy gondoltam, hogy mindent tudok a TBSZ-ről, azonban a fent hivatkozott, 2012-01-27-én 11:24-kor kelt cikkedben azt írod: "Ezért cserébe kínlódhatunk az adóbevallással és egy adott bankhoz lettünk láncolva közel négy évig és futottuk a hosszú lekötés kockázatát." Ezek szerint TBSZ normál fenntartásakor (tehát idő előtt nem töröm fel, kivárom a 3, illetve 5 évet) szerepeltetnem kell valamilyen adatot róla az SZJA bevallásomban? Jól értettem? Köszönöm a válaszod!

Most ez komoly?

Normál tartásnál? Ezek szerint már az első év után is írni kell valamit az SZJA bevallásba? de mit? a bank nem állít ki róla igazolást, csak ha meg lett szüntetve. nem?

Ez engem is érdekelne!

Tegyük fel, hogy 5. év végéig tartjuk a TBSZ-ünket. Idő közben akkor kell bevallást csinálni erről (1., 2., 3., 4. évben) vagy nem? Szerintem erre vonatkozott supiro kérdése.

Tisztelt kiszámoló!

Hogyan jöttek ki a táblázatban szereplő adatok? Ha 1000.000 ft-nak nézem egy évre 6% kamatát, az 60000 ft. Ebből 9600 a kamatadó. Akkor hogyan jött ki önnek, hogy 3 év alatt 5461 ft csak a nyereség???? Inkább 9600x3=28800 ft 3 évre a nyereség alaphangon számlavezetési díj nélkül. Kérem segítsen, hol számoltam rosszul.

http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/575785_10151384125847638_1472501733_n.jpg

Sok brokercégnél nincs költsége a TBSZ-nek.

Ami érdekes, hogy a TBSZ osztalékadómentes, míg a NYESZ nem. A TBSZ mindenképp jobban megéri, hiszen kamatadómentes, az osztalékot sem terheli adó, továbbá bármikor változtathatsz a portfóliód összetételén, és ha kell, bármikor hozzá is férhetsz a pénzhez, meggyőződésem hogy nyugdíjcélra is ez a legmegfelelőbb, elvégre 5 év után ha nem kell a pénz ismét nyithatsz TBSZ számlát, mint minden évben az adott befektetési társaságnál. A NYESZ hátránya, h tőkeáttételes ügylet nem nyitható rajta.

Viszont a NYESZ-re alapbol 20% hozam jar az eves befizetesre. A TBSZ-re semmi. Ergo ha te itthon tervezed a jovod (eleted vegeig), akkor hulye lennel nem nyitni NYESZ-t.

Ha egyáltalán jövőt tervezel bárhol is, a NYESZ öngyilkosság, mivel bármikor változtathatnak úgy a feltételein, hogy már nem jársz jól vele, esetleg utólag levonják a támogatást, ugyanakkor még jobban megnehezítik a pénzed kivételét. A manyupból kiindulva nem sok jóra lehet számítani. A TBSZ viszont bármikor viszonylag kis fájdalommal (papírok likvidálása) bontható, így ha gáz van, a pénzed biztonságba helyezhető.

Paranoiás vagyok, de szerintem a NYESZ és a TBSZ között legfeljebb fokozatbeli különbség van abban, hogy mennyire nyúlhat hozzá az állam. Ciprus óta tudjuk, hogy a bankbetétekhez is hozzányúlhat, és ezt úgy teszi, hogy ne legyen időd biztonságba menekíteni a pénzedet (másképp nem is lenne értelme). Hat-hét éve a unit-linked biztosításokról gondolták úgy sokan, hogy azt aztán nem lehet elvenni, az adókedvezmény meg adómentesség kőbe van vésve. Azóta tudjuk, hogy mindkettőt elvették. Sajnos amíg a pénzügyi termékeket törvények szabályozzák, a törvényeket meg a politikusok hozzák, addig a politikusoktól is függ a megtakarítás biztonsága. Ha szorít a cipő, onnan vesznek el, ahol a legkisebb ellenállást gyanítják. (Az adórendszer olyan, akár a libatépés: cél a minél több toll, minél kevesebb sziszegés árán.)

Az Erste broker az egyik legdrágább, ki lehet mondani, amelyik hozzászóló írt róla, az szerepeltette is a költségét, sztem érdemes megemlíteni, hol nincs számlavezetési díj, főleg h addig is a tranzakciókért fizetünk a brókercégnek, hisz előfordul hogy változtatunk a portfólión.

Szerintem nem draga annyira. Oke, nyilvan van olcsobb es amig a legjobban fajo h nincsenek ETF-ek, de nem tartom sokkal dragabbnak mint mas bankoknal pl.

Kedves Kiszámoló,
Állampapír esetében mi lesz az éves kamatfizetéssel, ha TBSZ számlán van a befektetés? A kamatot fel lehet venni adómentesen? Vagy azt is csak 3-5 év után?

Továbbra is gondolkodóba ejtet a Tbsz történet, de például kiváncsi lennék relevanciájára ennek a post-nak tükrében is.
//kiszamolo.hu/az-okos-ember-es-a-vihar/
Majd másfél éve még a gyors likviditásra, biztonságos betétlehetőségekre helyezted a hangsúlyt.

Másképp kérdezek: Szerinted stabilizálódott-e annyira a nemzetközi(magyar) gazdasági helyzet, hogy érdemes legyen hosszabb távokban gondolkodni vagy még mindig a résen levés, rajtra készen levés a legfontosabb? Amúgy én is olvasom a napi gazd. híreket de feltételezem jobban ki tudod (tudjátok) hámozni a lényeget, meg hogy szakadék szélén táncolunk-e még vagy nem...

Köszi a blogot, csak mostanában találtam rá.
Nekem az Ersténél van egy Hozamplázás számlám és ehhez hozzá van kötve 3 TBSZ számla (2010, 2011, 2012), 2013-ast még nem nyitottam. A bank a Hozampláza számlán és a TBSZ számlákon lévő pénzt/állományt egynek veszi. 3m feletti pénz van a számlámon és a havi számlavezetési díj mindennel együtt 300 ft, szerintem nem vészes. Szóval nem TBSZ-enként 300 hanem az összes együtt + a főszámla.

Tisztelt Kiszámoló!
Nekem nem világos, hogy miképp jöttek ki a táblázat értékei.
(Én azt gondolnám, hogy pl 10.000.000 Ft 1 év után 6%-os kamattal + 600.000 Ft nyereséget ér el. 3 év után 3x600.000-et. Ebből lejön utánna a 10% kamat adó és számlavezetési díj, de sokat nem változtatnak a dolgon. Nálad viszont a teljes nyereség 108.000 Ft.)
Hol gondolkodom rosszul?
Ha van rá 2 perced kérlek írd le számokkal is a műveleteket.
Köszönöm

Tetszik a TBSZ. A TBSZ számlán ha jól tudom nem lesz EHO: A TBSZ hátránya, hogy megtakarításra nagyon macerás. Még pár tipp a TBSZ -ről:

http://szendreiadam.wordpress.com/2013/06/21/tbsz/

Zoltánhoz és Bencéhez hasonnlóan én is félreértettem a táblázatot és csak most esett le: az abban kiszámolt nyereség csupán a TBSZ-re járó kamatadó mentességből származó haszon ahhoz képest, amit a kamató levonása után nyernénk.

Lenne egy kérdésem: MÁK-nál vezetett TBSZ (tehát a TBSZ-en tartott, de nem befektetett pénzre járó) kamatát sehol nem találom. Tudna valaki egy aktuális értéket vagy linket?

A cikkben szerepel: "Azonban a TBSZ számláról egy fillért sem vehetünk fel, csak akkor, ha az egészet megszüntetjük."

Nem teljesen igaz tudtommal. A 3. év végén az utolsó banki napon lehet kivenni 10%-os kamattal pénzt. Ettől függetlenül a számla megmarad és a maradék összeget 2 év múlva adómentesen felvehetjük.

"a TBSZ számlát nem lehet mozgatni a bankok között, ezért 3-5 évig egy adott bankhoz vagyunk kötve, ami gyakran komoly hátrányt jelenthet."

Ha jól rémlik, a 2014-es gyűjtőévtől már lehet.

Pont.

Hiba, hiba! Elrontottam az előző hozzászólásom...

A 3. év végén az utolsó banki napon lehet kivenni 10%-os kamattal pénzt.

HELYESEN:

A 3. év végén az utolsó banki napon lehet kivenni 10%-os kamatadó mellett pénzt.

Van különbség.

Picit változott, de az idei évben, nem 6%ot spórol aki tbsz-en vezeti megtakarítását ha nem 12% Mert:
Nem kell adót és EHO-t fizetnie befektetéseinek kamata/hozama után, ha a számlanyitás évét (gyűjtőév) követő 5. év végéig nem veszi ki megtakarítását;
ha a gyűjtőévet követő 3. év végén vagy azt követően veszi ki megtakarításait, a kedvezményes adó mértéke 10% lesz és a 6 %-os EHO-t nem kell megfizetnie;
Tehát a 3. év végén lehet ki venni részösszeget! Ha pedig megtartjuk 5 adóévig (Ha 2014 dec.20-án nyitok TBSZ számlát az 5. év 2018 dec 31-ig tart)Ezzel a betéti formával az évi 22% ot spórolja meg a betétes.

Azt tedd hozzá, hogy havi befizetésekkel kalkulálva írtad a táblát, mert ha egy összegben berakok 20.000.000 Ft-ot január 2-án és évi 6%-ot kamatozik, akor nem tudom hogy jön ki neked 3. év végére 230.000 Ft! Ezt levezetnéd kérlek?!

@mzx Annyival TÖBBET kapsz kamatban, nem annyi kamatot kapsz!

Szuper cikk! Én is erősen gondolkodom valami hasonló megkötésén. A Concorde oldalán találkoztam először a témával: premiumbanking.con.hu/tartos-befektetesi-szerzodes-tbsz-adomentes-befektetes/ (vagy ez a cikk volt, vagy egy másik. Már nem tudom biztosra)

De így a netet olvasgatva szinte mindenhol azt írják, hogy kisebb összeggel nem éri meg belevágni. Nekünk 5 millió lenne most erre a célra. Hát nem tudom.

Egy apró információt osztanék meg.A TBSZ-ben államkötvényben lekötött megtakarításunk, most hozott először kamatot. ÉS EZT - NEM ADÓZVA- A TBSZ-en ÍRTÁK JÓVÁ. Nekem ez most azt jelenti, hogy az eredeti befektetésemhez tartozó ad és egyéb kedvezményeket nem vehetem igénybe ha hozzá szeretnék férni a kamatokhoz-kivenném.Néhány cölöpöt levernék:

- Az állampapírom 2017-ben jár le-nevezzük törzstökének
- a kamat -természetesen nem kötődhet hozzá-ÉS A TBSZ FELBONTÁSA NÉLKÜL NEM VEHETŐ KI
-olyan papírt kellene keresnem - TBSZ-en belül maradva- amelybe a kamatot be kell fektetnem és egyidőben jár le mint a törzs
-jövőre ugyanezt kell eljátszanom.

Bár nem vagyok gazdasági szakember-de biztos van erre jó kifejezés-kényszerítés,bankhoz kötés.

Szerintem nem lehet végigvinni az öt évet úgy, hogy nem sérülnénk.
Vagy elveszítjük az adómentességet,vagy éppen a lekötésem ideje nem fog megegyezni ...

@csepeli

1, A cikkben is le volt irva, hogy nem lehet kedvezően pénzt kivenni (a 3. év utolsó napjának kedvezményes adózásán kivül) vagy betenni. Ez anno (2009-ben) is látható hátrány volt.
2, A TBSZ szabályait nem a bankok, hanem az állam hozta (és módosithatja)
3, A két fajta transzferálhatóság segit elkerülni a röghöz kötést, anno még nem volt
4, A pénzintézet üzletpolitikáján múlik, milyen lekötést/befektetést enged/javasol TBSZ-en. A MÁKnak is több évébe került mire 1 forint cimletértékű, elvileg sok éven keresztül elérhető (vagyis újrabefektetésre kedvező) állampapirral előállt.

Kedves Hudi!
Köszönöm a választ.
Az állam által előírt de az Ő bevételeit csökkentő konstrukcióról beszélhetünk?
A szabály szerint a TBSZ 2014-hez hozzákötnöm nem szabad.De a kamatokkal -évente- növelem.Amennyiben a befektetett kamatokkal 2018-ban kimagasló kamatokat realizálok; akkor azt is adómentessé teszem 2019-ben.jól értem?
Csepeli

@csepeli

A 2014-ben nyitott TBSZ 2019.12.31-én jár le. Ha addig kamatot kapsz, vagy a kamatból veszel valamit, ami szintén fizet kamatot, akkor az összes ilyen kamat adómentes, a tőke pedig megmarad.

Pl. ha most a kamatból veszel 3%-os kamatozó kincstárjegyet, aztán jövőre a lajárat után a kamattal növeltből újra veszel, majd így teszel 2019. májusig (feltéve, hogy a termék akkor is létezni fog), 2019. májusban aztán veszel féléves kincstárjegyet, ami 2019. novemberben lejár, akkor minden adómentes.

Egy a betűs cég reklámozza most nagyon a TBSZ számláját azzal, hogy ha idén legalább 1M-val megnyitjuk, akkor 2016-ban és 2017-ben 0,5% extra jóváírást adnak, cserébe a listájukon lévő befektetési alapokba kell tenni az 1M Ft-ot.
Költségeket az ismertetőben egyedül egy 5000 Ft-os végső számlazárási díjat láttam, igaz a részleteknek nem olvastam utána.
Mi a véleményetek erről az ajánlatról, érdemes ezt választani vagy sem?

Tisztelt Kiszámoló!
A KBC honlapján (kbcequitas.hu/menu/tamogatas/tudastar/szolgaltatasok#tbsz) találtam ezt az igen érdekes bekezdést:
"Hogy történik az adó megállapítása és befizetése?
....
Külföldi értékpapírok esetén az adók minden esetben levonásra kerülnek, mivel a TBSZ-en keletkezett bevétel utáni adózás szabályait tartalmazó Szja. törvény hatálya csak a Magyarországon keletkezett jövedelmekre terjed ki."
Ezek szerint ha én külföldi értékpapíron osztalék vagy árfolyamnyereséget érek el be kell fizetnem a 16%-os SZJA-t és a 6%-os EHO-t akkor is ha TBSZ számlán tartottam 5 évig? Ez nagyjából értelmetlenné tenné a TBSZ számla nyitását...

Kaptál esetleg választ?

2010.09.16-án TBSZ nyitottam az Erste Banknál. Szó sem volt gyüjtőszámlárol, sem arról,hogy aTBSZ majd csak 2011.01.01-el indul. A havi egyenlegközlőket már szeptembertől TBSZ meglelőléssel kaptam 5 éven át.2015.09.16-án,mivel lejárt az 5 év a bankkal előzetesen egyeztetve a számlát lezártuk, a pénzt ugyanott,rögtön más megtakaritási formába lekötöttem. Semmi figyelemfelhivás a pénzkivét adóvonzatára,amivel 2016 februrjában már szolgálatkészen emlékeztettek.A pénzre nem volt szükségem, továbbra is ottmaradt, ha tájékoztatnak 3 és fél hónapig simán maradhatott volna TBSZ-en. 2010-ben szerintem a bank hibázott, véleményem szerint a lekötést végző alkalmazottak nem ismerték a TBSZ-re vonatkozó előirásokat, de a központból jövő egyenlegközlőkön is,kezdettől fogva TBSZ van jelőlve. Mi az igazság, mit tehetek. Válaszukat várva. Köszönettel.

Attól még, hogy gyűjtőév, TBSZ volt már az a számla, szerintem a bank nem hibázott. Maximum ott, amikor pontosan 5 év után a felmondáskor nem szólt, hogy ezzel ugrik az adómentesség (illetve részlegesen, mivel a számla túl volt a 3 éven, cska 10% adót kellett megfizetni). De gondolom az aláírt szerződésben, legalább az apróbetűben benne volt ez. A TBSZ ilyen szempontból nem változott a bevezetése óta, a kezdetekkor is ezek voltak a játékszabályok.

véleményt szeretnénk kérni: szülői NYESZ számlát szeretnék kiszedni, arra gondoltam, hogy a pénzt beteszem egy TBSZ-re és részvényekbe fektetem.

Van értelme szerintetek?
(alapvetően osztalékos papírt vennék, nyomda, ilyesmi)

A NYESZ-ből mindenképp ki szeretném venni a pénzt, és valami hasonló konstrukción gondolkodom. (5-7 m Ft körüli összegről van szó)

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram