Amire már régóta számítani lehetett, Luxemburg után Ausztria is beadta a derekát és csatlakozott az uniós automatikus banki adatcseréhez. Így Svájc és a többi menedékhely után már a szomszédunk is kötelezettséget vállalt, hogy automatikusan lejelenti az adott betétes elért hozamait annak illetékes adóhatóságához.
Sőt, a tervezet szerint még ki is terjesztik azokat a pénzügyi termékek körét, amiről jelentést kell küldeni.
Az átállás nem azonnali, Luxemburg január elsejét vállalt, Ausztria állítólag még egy év haladékot kapott.
Ha érintett vagy az ügyben, érdemes utánajárnod a kérdésnek. Itt egy cikk, bár ebben szerintem el van írva a dátum, Luxemburgról szinte mindenki más 2015 január elsejét írt eddig és nem 2016 január elsejét.
Itt meg egy további hír arról, hogy Gibraltár, Jersey, Bermuda, Kajmán-szigetek, Brit-Virgin szigetek és még sokan mások is csatlakoztak az automatikus adatcseréhez, ami legkésőbb 2017-ben meg is fog történni.
S mit lehet tenni?
Ha valaki ma felszámolja a számláját és költözik, akkor is ott a "számlamúltja", nem ?
Ööö, lehet, hogy afrikai útlevéllel kellene bankszámlát nyitni, akkor arra nem vonatkozik az EU-n belüli információcsere 🙂
@osztrak
"szomszédunk is kötelezettséget vállalt, hogy automatikusan lejelenti az adott betétes elért hozamait annak illetékes adóhatóságához"
Ha jól értem ez azt jelenti, hogy ha 2015-ben megszünteted a számládat, akkor 2016-ban nem leszel betétes, ergo nem lesz elért hozamod, amit le kell a banknak jelenteni.
Jól értem, kiszámoló?
es ha megszünteted, hova viszed utána? hazahozod? na ne...:)
A Simon Gábor ügy szerintem többek között arra is rámutatott, hogy a banktitok valójában már most is csak egy illúzió... 🙁
Információcsere ellen is van megoldás:
-adócsaló állampapír! 🙂
-tartsd a vállalkozás számláján a pénzt egy offshore államban.
-hozz létre magáncélú offshore alapítványt.
-BITCOIN
-vegyél panamai útlevelet, alapíts azzal svájcban bankszámlát
Minél több pénzed van annál nagyobb biztonságot/védelmi szintet tudsz kialakitani
Név szerint jelentik le, vagy összesített adatot szolgáltatnak?
Ha bekövetkezik az információtovábbítás, akkor biztosan természetes adatokat név szerint fogják továbbítani.
Simon szerintem pénzmosási törvények miatti adattovábbítás miatt bukott le vagy jóakarója akadt a politikai harcmezőn.
Mindenképpen paradigmaváltás....kb. innentől kezdve vagy a tartod a matracban, vagy olyan szintű konspiráció kell, ami már csak valóban nagyobb összegnél éri meg (pld.offshore)
Adócsaló államkötvényben nem hiszek...
"2015-ben megszünteted a számládat, akkor 2016-ban nem leszel betétes, ergo nem lesz elért hozamod, amit le kell a banknak jelenteni."
ez is nagyon jó kérdés, tényleg ilyenkor mi van?
Információtovábbitás - szerintem csak a hatálybalépés időpontjától számit. Ellentétben velünk más országokban nem jellemző a visszamenőleges hatály. Megt a banknak is "költség" lenne visszamenőlegesen mindent összeszedni - amig nem nagyon muszáj addig nem fogják megtenni.
A svajci bankszovetseg legutobb azt nyilatkozta, hogy barmilyen elmeleti automatikus adatcsererol szolo megallapodas termeszetesen csak a jovore vonatkozhat, a multbeli szamlakat forrasadoval es/vagy onkentes bevallassal lehet majd legalizalni. Ez persze nem jelenti azt, hogy az EU-n belul is igy lesz - pl az USA-nak is kiadtak visszamenoleg, bar ott azert komoly sulya volt a bizonyitottan adocsalast elosegito banki alkalmazottaknak es az oriasi amerikai piacnak is.
CFS: az adocsalo allampapir azellen nem ved, ha bizonyitottan lathatoan megvolt mar elotte, pl bankszamlan, amit megtalal a NAV. Arra jo, hogy amikor kiveszed, akkor lobogtathasd, hogy te bizony ezt most szerezted, ha regebben nyoma nincs.
Az offshore cegek szamlain tobbnyire (ujabban mindig) van egy BO megadva (beneficial owner / beneficiary) ami gyakorlatilag a szamlatulajdonos maganszemely, es bizony annal fogva jol latszik, hogy kie a penz. Ezt a bankok pont a penzmosas/adoelkerules ellen talaltak ki, igy ha eppen ugy alakul, akkor ennel fogva szepen latszik majd, hogy melyik szamla/ceg kie.
És akkor megjelenik a közelémny az automatikus adatcseréről az OECD-nél, köztük a legelterjedtebb offshore paradicsomokkal:
oecd.org/newsroom/tax-oecds-gurria-welcomes-international-progress-towards-automatic-exchange-of-information.htm
Ha jól látom Seyhelle-szigetek nem csatlakozott az automatikus adatcseréhez, se Panama.