A készpénz még sokáig velünk marad
Bár a fejlett világban egyre jobban előretörnek a pénzhelyettesítő eszközök, világszinten a vásárlások 85%-a készpénzben történik. Ebben semmi meglepő nincs, hiszen a világ lakosságának legnagyobb részének még bankszámlája sincs, a fejlődő országokban Dél-Amerikától Ázsiáig ez az arány 49-86%. Ennyi embernek esélye sincs nem készpénzt használni banki szolgáltatásokhoz való hozzáférés teljes hiánya miatt.
Ami kicsit meglepőbb, hogy még Németországban is a vásárlások 80%-a készpénzben történik, ez hasonló a magyar adatokhoz, de az európai uniós átlag is tranzakciószám alapján elgondolkodtató 79% az Európai Központi Bank jelentése szerint. Az Egyesült Államokban már csak 32% a készpénz aránya a vásárlási tranzakciókban.
Sok kormány lelkes igyekezete ellenére a készpénzre még hosszú ideig szükség lesz, még a fejlett világban is. Érdemes elolvasni a fentebb belinkelt cikket, mekkora zendülés lett abból Németországban, amikor be akarták vezetni 2016-ban a maximum háromezer eurós felső határt a készpénzes vásárlásokra.
A teljesen készpénzmentes társadalomhoz legközelebb a svédek állnak. Ennek ellenére egy felmérés szerint 68%-uk egyáltalán nem szeretné ezt. A felmérést egy ATM üzemeltető cég rendelte meg, ennek ellenére könnyen elképzelhető, hogy nem az emberek szeretnének megszabadulni a készpénzüktől.
Az emberek még mindig szeretik a készpénzt és nem azért, mert adócsalók vagy terroristák lennének. A 2008-as bankválságban sokan mentették ki készpénzbe a vagyonukat a bankokból és örültek, hogy megtehették. Ha nem lett volna készpénz, nem tudták volna kivenni a pénzüket a bankokból, mert az elektronikus jelet nem tudták volna hazavinni egy táskában.
De a nemrég történt Visa és Mastercard rendszer-összeomlás, illetve hackertámadás, a puerto-ricoi hurrikán, amikor áram hiányában minden banki szolgáltatás és pénzfelvételi lehetőség hosszú ideig megszűnt, a görög összeomlás, amikor nem engedték az embereknek, hogy pénzt vegyenek fel a bankszámláikról mind rámutatott arra, hogy a világ még nincs kész a készpénzmentes életre.
A készpénz forgalma ütemesen nő évről-évre. Mondjuk ebben semmi meglepő nincs, nő a gazdaság, ami több pénzt igényel, nő a népesség is, különösen ott, ahol szinte csak a készpénz az egyetlen vásárlóeszköz. De az ATM automaták száma is dinamikusan emelkedik világszerte, a következő 3 évben 20%-os növekedést várnak a darabszámukban. Márpedig egy ATM másra nem jó, csak készpénz-felvételre. (S némelyik még készpénz-befizetésre.)
Jelenleg 500-700 milliárd darab bankjegy van forgalomban a világon és minden technikai fejlődés ellenére még mindig a készpénzes fizetés a leggyorsabb, csak 22 másodpercig tart egy átlagos készpénzes tranzakció, szemben a bankkártya 29-31 másodpercével. A készpénzes fizetés járulékos költségei átlagosan 0,3 euró, míg a betéti bankkártya 0,49 euróba, a hitelkártya átlagosan 3,59 euróba kerül.
Kevesen tudják, hogy a világ bankjegyeinek harmada egyetlen cégtől származik, a londoni székhelyű De La Rue-tól. Nem csak az angol fontot tervezte a több mint kétszáz éves cég, de a Fidzsi szigeteki dollártól az iraki és a kuvaiti dináron át a Seychelle szigeteki rúpiáig rengeteg bankjegy születik meg itt, évente 7 milliárd darab.
A bankjegyekkel szemben rengeteg követelményt támasztanak.
Egyrészt meg kell felelnie az ország kultúrájának, a nemzet büszkeségeit megfelelő méltósággal kell ábrázolnia. (Aztán pedig gyorsan kell tudni cserélni a bankjegyeket, ha a méltóságok már nem annyira közkedveltek. Például rekord gyorsaság alatt kellett megtervezni és legyártani az új iraki dinárokat Szaddam Husszein bukása után.)
Ugyanennyire fontos a tartósság is. Rengeteg szegényebb országban az emberek készpénzben tartják a teljes vagyonukat, amit összehajtogatva a cipőjükben vagy az alsóneműjükben hordanak akár éveken át, ezt mind ki kell bírniuk a bankjegyeknek. A legújabb technológia a polimerből készült bankjegyek, amik sokkal tartósabbak a hagyományos bankjegyeknél. (Igaz, komoly lázadást is okozott az ország vegánjai között, hogy az új angol bankjegyek marhafaggyút is tartalmaznak.)
Nem utolsó sorban pedig a bankjegynek hamisíthatatlannak kell lennie. Ha érdekel egy kis ízelítő a legújabb technikákról, itt találsz néhányat.
Egyszóval, nem mostanában fog megvalósulni a készpénzmentes társadalom és ez nem is olyan nagy baj. Hogy miért? A fentebb leírt dolgokon túl ezért is:
Online oktatás a pénzügyekről. 15 órányi anyag, nézz bele ingyen.
Valódi pénzügyi tanácsadás termékértékesítés nélkül csak 35 ezer forint.
20 millió forintos életbiztosítás havi 4.990 Ft-ért, életkortól függetlenül.
faktor.hu/faktor-internetes-csalas-aldozata-lett-tata-netbank-e-mail
Én próbálok minél több helyen kártyával fizetni, de van dugiban annyi készpénz, hogy pár napos netbank / ATM / áramkiesés esetén ne kelljen kukáznom.
Melyik ez, hogy mukodik?
A 2%-os díjhoz: a Paypass fizetésre is ilyen magas a díj? Akkor csak időt spórol vele a boltos és a vásárló, hogy nem ellenőriz rögtön, hanem gondolom néha, csomagonként küldi fel a tranzakciókat.
Ahol nincs paypass terminál vagy lassú a terminál, ott én is csak a legalább párezer forintos vásárlásokkal kártyázok.
Persze, nem kell megszüntetni a kápét, de ahol az infrastruktúra, gyors, érintéses terminál adott, ott nagyszerű és gyors kártyát csippantani.
Amúgy nem értem, ilyen magas díjaknál miért nem jön valami konkurrencia, aki nem 2%-ért hanem 1%-ért adja a kártyaelfogadó terminált. Vagy maga a VISA és a Mastercard kér ilyen sokat? Akkor lehetne versenyképesebb mobilfizetés.
A Revolut hogy oldja meg, hogy ingyen leszedi? Benyeli?
Azon kívül olvastam, hogy az emberek többet költenek ha kártyával vásárolnak, mert nem látják a pénzt. A KP vásárlásnál látjuk a pénzt és nehezebben költjük el. Spórolásnak is jó a KP vásárlás.
“Egyértelmű, hogy készpénzben a legkönnyebb nyilvántartani a költéseket. Látod ahogy folyamatosan kevesebb bankjegyed marad, és azok is egyre kisebb névértékűek. A bankszámlás pénzköltés esetén egyszerűen nem tudatosul az emberben, hogy fogy a pénze, mert nincsenek előtte a bankjegyek, nem tud mihez viszonyítani.”
Pár év tudatosodás és költségek vezetése, és nálad is pont fordítva lesz! 🙂
Mi a neve ennek a ktg.elemző appnak?
Akkor ezek szerint nem mindenhol. Meg lehetne nézni, van-e még kivétel 😀
@Károly
Én is kp-ban kapom a fizetésem. Kártya nem kell, mert annak költségei vannak, a villany-víz-gáz számlákat is csekken adjuk fel, azt nem tudja elrontani a bank 😀 Igaz, volt hogy kiküldtek pár téves számlát, de azt nem fizettük be. Ha véletlenül befizeti valaki, levonják a következő számlából.
Engem nem érdekelne, legyen az a legnagyobb öröme, hogy azt lesegeti, mit vásároltam… amúgy sok mindent netről rendelünk, de ahogy nő a verseny, egyre silányabb kereskedőkbe futunk bele…
Semmi köze ahhoz, ha valakit feketén foglalkoztatnak, számlára megy az utalás, mellé meg a boríték.
Nekem arra jo, hogy a kolteseket nem kell bepotyogni, kiveve ha cash…
Én nem szeretem a KP-t, vagyis maceásabbnak tartom, hogy azzal szórakozzak, mennyit kell felvennem egy hónapban. (sajnos kell) Pár száz forintot is kártyával fizetek. Az viszont igaz, hogy tényleg könnyebben költök így.
A magyar valóság meg örökké az lesz, hogy KP marad, mivel fent lopnak, lent is lopni fognak. Kis kereskedő/vállalkozó kb. harmadik alkalommal már nem ad számlát/nyugtát, mert megjegyzi az arcom, és nem vagyok NAV-os. 🙂
Az állam mindent megfigyel és majd elemzi a vásárlási szokásokat és kivégez, amiért vettem 3 pendriveot.
Eközben a Wallet-nek, amiről semmit nem tudnak, simán hozzáférést biztosítanak a számlaforgalomhoz. A legszebb, hogy eközben a legnagyobb konteosok mindent kiposztolnak facebookon.
Semmi sincs ingyen. Amit megosztasz (adat), az mind felhasználható.
Az adatbányászathoz erőforrás kell, ide értve elsősorban a szellemi kapacitást. Nah, államigazgatásban ilyenről nemigen beszélhetünk, mert nem tudják közpénzből megfizetni, úgyhogy inkább tartanék a marketing cégektől a “nagytestvér” szerepében, mint az államtól. De a basic user ezt nem látja át, önként és dalolva tolja be az adatait valami külföldi multiba. Szánalmas.
a villamossági boltban vásárolt dolgokat az üzemanyag közé sorolta
az aliexpresst a cipő, ruházat közé
KP-felvét automatából étel/ital közé
hitelkártya törlesztést gépjármű karbantartás közé
építőanyagátutalást étterem közé
folytassam???
Miért nem meri meglépni egyik kormányzat sem, hogy nagyon rövid idő alatt kivezeti / érvénytelenít (=bevonja, lecseréli), egy bizonyos bankjegy címletet, majd kibocsát egy újat!?
Rengeteg fekete pénz semmisülne meg pillanatok alatt, ez egy hihetetlen lökést adna a gazdaságnak…
https://kiszamolo.hu/talalt-penz/
Erre gondolsz?
“önsegélyező ” szóvak kell keresni a témába vágó cikkeket
50 EURt már találtam a tengerben lebegve, bankkártyát még nem 🙂
szerintem azért tanul egy idő után, a nagyobbakat át lehet kategorizálni ha zavar, amúgy meg kerekítési hiba nekem, a lényeg úgyis, hogy lásd mennyi az összes költés és rá tudj kattintani, miért annyi az adott kategória, akkor meg átnyomod a helyes kategóriába, ami nem lenne jó…
Amúgy szerintem is lehetne jobb, a kimutatásoknál engem pl. nem az érdekel, hogy ez adott kategória az előző hónaphoz képest mennyit változott, hanem az, hogy sok hónap átlagában hogyan alakul az adott kategória. Egyik hónapban sok ruhát veszek, másikban semmit – a lényeg mondjuk az átlag egy évre.
A múlt havi “riportomban” pl. a legnagyobb költségek változása előző hónaphoz képest, költségtételek csökkenő sorrendjében:
-32%, +171%, -29%, -60%, -51%, … – hát ez nem sokat mond. Az átlagokat ellenben nem mutatja, grafikont se rajzol több hónapra, pedig tehetné.
Van cash párti ismerősöm…
Aki paranoiás, azt nem értem. Ha hazai balhé lesz, a huf cash semmit nem fog érni, mert a huf maga nem ér majd semmit. És pl. 1955-ben csak a pénzen keresztül zaklathattak? Londonban tudtommal szó szerint méterre lehet tudni, merre jársz.
Nekem egy kérdésem lenne a rettegők felé: hol tartod pl. a 10-100 millás megtakarításod? Nem félsz, hogy kirabolnak és az asszony is elviszik egy körre? Vagy a széfet veled nyittatják ki, és megteszed, és utána asszony megy még egy körre?
Nem csípom a bankokat, annyit tudok tenni, hogy minél kevesebbet fizetek nekik, vagy inkább fizessenek ők. De cash alig legyen, ha megoldható. Ha vhová kell, az más, akkor kell vinni, de mai életemben itthon ritka, utazásoknál releváns.
Mindennek megvan a kockázata, én ezt futom inkább.
Kis OFF: Booking.com…. tavaly Egerbe mentünk kicsit pihenni a Balaton partjáról. Első felindulásomban a booking.com-on néztem szállást. Találtam is, de olyan Horvátországi áron 4-5 nap 120eFt. Mivel ingyenes volt a lemondás, így nem kockáztattam semmit. A képekből látszott, hogy kultúrált a hely, ezért neki is álltam a barátommal (google.com) keresni. Meg is találtam a szállást a neten. Megnéztem a weblapra kitett árakat, 1500 Ft-tal lett volna olcsóbb ha direktben náluk foglalok…. áh mondom annyit nem ér az egész.
De a kisördög csak nem nyugodott, írtam nekik egy e-mail-t, hogy x személy 5 napra, mennyi a szállás….. na ekkor esett le az állam, le is mondtam a booking.com-os foglalást.
Kiderült, hogy a Booking-on 120eFt-os szállás, amúgy csak 75-80eFt… én értem, hogy meg kell élni a cégnek is valamiből na de 40% haszonkulcs nem semmi.
Off vége: KP-ban fizettem.
Ez alsó hangon 6-7 kategória nálam.
Vagy ha a DM-ben veszek az óvszer mellé nasit (élelmiszer), két esernyőt és megint kell annak a kutyának enni vinni, akkor az minek lesz elszámolva?
Én ebben a bolt alapjáb történő kategorizálásban nem hiszek, de mondjátok el hol tévedek…
—
A paranoid alakoknak: ha már kártyát nem használsz, remélem mobilod sincs, nameg az utcára is is burkában mész ki (térfigyelő kamerák)…?
Ha egyszer valami rám jönne, és mondjuk egy fűnyírót a Tescóban vennék meg valami miatt, akkor lehet, hogy azt levonnám és külön beírnám a Housing – Maintenance kategóriába, de ilyet se csináltam még soha, nem is tudom, árulnak-e fűnyírót.
Megnéztem egy hónapot, egyedül egy állatkaja-áruház tételt lehetett volna átkategorizálni, a többi SPAR, piac, stb. teljesen jó helyre került ebben a kategóriában – de hagytam, mert nem osztott-szorzott semmit…
Nekem bőven elég, ahogy bekategorizálja, a lényeg, hogy csak a kivételes kápés költségeket (étterem, ilyesmi) kell pötyögnöm és van rálátásom.
Az ingyenes lemondásért is plusz pénzt szoktak néha kérni.
Ekkora jutalék szerintem nem lehet – de szöcske majd megírja… 🙂
Más: Romániában a kártyás fizetéseimet úgy vonta le a bank, hogy a Lei-t átváltotta USD-re, majd azt számolta át Ft-ra, dupla konverzió volt elég rossz árfolyammal. Ez normális?
Ha a szálláshely a forgalma miatt ÁFA-t is fizet sz megint nem kis tétel. Idegenforgalmi adó 450ft/fő/éj, akkor is ha 1000ft a szállásdíj egy kempingben, akkor is ha 50ezer valami sok csillagos hotelben.
Hogy miért? Mert többet keresnek rajta.
Bár nem vagyok hitelkártya mániás, sőt hitelkártyám remélem sosem lesz, de debit kártya mániás az talán vagyok, ugyanakkor nem zavar, ha mások készpénzt használnak. Az viszont zavar, hogy egyrészt ennek az elektronikus pénzhez képest magasabb költségeit én is fizetem, lásd pénznyomtatás, sárga csekkek, stb. Meg az is zavar, hogy a megoldjuk okosban világ is belőlünk adófizetőkből él, és elég magas a korrelációja a készpénzezéssel.
nem akarom, hogy megszűnjön a kápé (nem is fog), csak legyen mindenhol csippantós kártyaelfogadás… 🙂 A konverzió elkerülésére valóban jó a Revolut, amit Mikorka Kálmán is ajánlott.
Jó lenne, ha olcsóbb lenne a kereskedőnek is – nem értem, itt a verseny miért nem szorítja le az emlegetett 2%-os költséget, miért nem jön egy új belépő, aki olcsóbban adja és elfogadja a kártyákat. Persze lehet, hogy ennek az oroszlánrészét a VISA és Mastercard veszik le? Azt viszont azért nem hiszem, mert akkor a bankok miből fizetik a combos visszatérítéseket…
A Revolutot (devizás) kártyáról feltölteni ingyen van – ott a Revolut, mint “kártyaelfogadó” szintén fizet valami komolyabb díjat a banknak/kártyatársaságnak?? A 0 költségből, amit én fizetek neki??
Lehet, h külföldön olcsóbb? Devizás kártyáról olcsóbb levenni?
Lehet, hogy már elmagyarázta ezt valaki, de lemaradtam.
Attól, még hogy jópáran papírfetisizmusban szenvednek, szerintem szépen lassan, de el lehetne engedni.
Van, akinek megéri a hitelkártya. Bár én abszolút hitel-ellenes vagyok, nem is volt nekem soha hitelem, csináltattam egyet, mert külföldi autóbérléshez kellett volna (aztán kiderült, hogy mégis elfogadják a debitet is). Éppen akciós volt az OTP-nél (5% visszatérítés mindenre, az első 2 hónapban, de max. 8000 Ft), így gyorsan szereztem vele 8000 Ft-ot csak az autóbérléssel. Az első évben ingyenes, utána 4100 Ft, csak a 273 Ft-os havi zárlati díja van.
Azonban, ha összességében nézzük, nem sok pénzt lehet vele szerezni. 1% mindenre, Lidl, MOL meg egy két helyen 3%. Neten azért nem szívesen használom, ott inkább a virtuális debit kártyámat. Annak jó a hitelkártya, aki sokat költ (havonta legalább 150.000 Ft-ot, kártyával). A spórolósabbaknak, mint nekem nem éri meg, igaz összességében pozitívan jövök ki vele, de ennyiért nekem nem éri meg foglalkozni vele.
Köszönöm, így már tiszta. Ez számomra így használhatatlan, mert pont a költségvetésezés lényege veszik. Máshogy állunk hozzá a personal budget témakörhöz, de nem áll szándékomban meggyőzni senkit.:)
“A már bevezetett digitalizációs eszközök csábító ízelítőt mutatnak arról, mennyivel lehetne hatékonyabb egy kevésbé készpénzzel terhelt gazdaságban az adóbeszedés.”
Hogyan csinálod a kártyák láncolását?
De ahhoz kell csekk is, azt honnan szerzed be?
Igen, köszönöm erre gondoltam.
Ha ilyesmi előfordul, akkor ott van annyi gond a világban már, hogy senkit nem fog érdekelni, van-e készpénzed. Az lesz a kérdés, ki az erősebb. Szóval inkább akkor már tarts otthon egy komolyabb fegyvert és hozzá tartozó töltényből végtelent.
De leginkább ha ilyesmitől félsz, akkor szerezz be egy második(harmadik) útlevelet, hogy vész esetén bárhova menekülhess.
A másik: Tényleg ennyire hetvenes IQ-val rendelkeznek az emberek, (ti olvasók, nem Mari néni), hogy azér’ jó a KP, mert látom, ha fogy, kártyával meg ész nélkül? Ember, tudod, hogy havonta mekkora a kereted, és abból meg tudsz-e engedni egy 790-es cappuccinot. Nem olyan nehéz az elvont gondolkodás.
Ne azt nézzék amit mondok, hanem amit csinálok. És volt erre sok szép példa az elmúlt8évben. Persze ha a bankszámla külföldön van, akkor no para.