Amerikai lottóláz
Az amerikai Powerball főnyereménye a következő héten már 1,3 milliárd dollár lesz, vagyis közel négyszáz milliárd forint.
Az ügy azért érdekes, mert a nyerési esély egy a 292 millióhoz és egy szelvény csak 2 dollár.
Vagyis 584 millió dollárért az összes kombnációt meg lehet játszani.
Hogy a múlt heti 800 milliós, vagy az eheti 940 milliós főnyereményt miért nem játszotta meg valaki ezzel a szisztémával?
Nos, a válasz a részletekben rejlik.
Az egyik ilyen részlet, hogy ezt az összeget az ottani szabályok szerint 29 év alatt fizetik ki, mégpedig kamatmentesen. Vagyis mai dollárban kell befektetni, de későbbi dollárban fizetik ki. A 800 milliós nyeremény mai értéke így csak 500 millió dollár körüli összeg.
A másik az adó, ami ilyen éves bevételnél mintegy 40% évente, attól függően, melyik államban élsz. Vagyis mindjárt csak 300 millió dollár mai értéken a nettó bevételed, míg a biztos kiadásod 582 millió dollár. (Bár én biztos lemondanék az amerikai állampolgárságomról és elköltöznék egy adóparadicsomba és ott adóznék az éves jövedelmem után, ha ezzel 100-150 milliárd forint adót spórolnék.)
Itt jön az érdekes állapot: 1.3 milliárd dollárnál már mindezekkel együtt is megéri megjátszani az összes számot. (Már ha az adót nem kívánjuk befizetni 29 éven át.)
Már csak egy komoly kockázat maradt: vajon hány embernek vagy lottóklubnak jut ugyanez eszébe? Kíváncsi leszek, hány nyertes szelvény lesz a következő hétvégén.
Kapcsolódó írás: Lottómilliárdok: áldás vagy átok?
Update: Na, el is vitték a héten a főnyereményt, mindjárt hárman is eltalálták, amit eddig senki. Még jó, hogy nem vágtunk bele. 🙂
Matematikailag ugyanakkor korrekt. Kerdes mennyi ido alatt lehet feladni ennyi szelvenyt…?
Illetve ad e ilyen uzleti tervre hitelt a bank?
Na ezért mondanak le tömegek az amerikai állampolgárságról, de ebben semmi adócsalás nincs.
Adócsalás az lenne, ha azt hazudnám, hogy Dominikán élek, miközben otthon Iowában.
Persze ott a gond, ha valaki csak úgy, egy szelvénnyel eltalálja.
De akár ezer szelvénnyel is megéri, ha nem is veszel mindjárt 292 milliót, mert a várható értéke pozitív.
Utána ha nyertél akkor a nyereményed ennél biztos hogy több lesz. Mert ott vannak a majdnem teli találatos szelvények…
Persze, sok kérdés van, itt inkább a matematika az érdekes, azért írtam róla.
A nyeremény jellegű jövedelem jellemzően ott adózik, ahol részt veszel a szerencsejátékban. Európában már eleve a netto összeget kapod meg lottó nyereményként. Így ha valaki átruccan Romániából játszani a magyar lottón, ő is megfizeti a magyar adót, és nemigen tudja visszaigényelni.
Ezekszerint Amerikában neked kell még utólag bevallanod és megfizetned az adót, nem a játékszervező vonja? És a nyeremény bruttó? Nem ismerem az amerikai törvényeket, meg a kettős adóztatást kizáró egyezményeket, de nemigen hiszem, hogy az működne, hogy amerikai állampolgárként nyersz az amerikai lottón, és később kivándorolsz, akkor megúsznád az adót
De ha kicsit reálisabban nézzük, és fejenként csak 1000 szelvényt töltenek ki naponta, akkor már egy hónapog tart a munka.
Esetleg maradnak 1960-ban és tényleg mindenki kézzel tölti ki a szelvényt és sorban áll egy lottózóban.
youtube.com/watch?v=IvE84AGMWpE
Bocsánat… 🙂
Nem csak a szelvénykitöltés a szűk keresztmetszet, mert tetszőleges fogadási csatorna feldolgozási ideje úgy van belassítva (vagy eleve lassú), hogy jó esetben 30-60 másodpercenként tudsz egy fogadást megtenni. Akár bolti terminál, akár SMS, akár online.
Azaz csatornánként max heti kb. 20.000 fogadás mehetne, tehát tizezres nagyságrendű csatornán kellene párhuzamosan tolni a siker érdekében.
DE
– nem minden csatorna 24 órás
– egy fogadóirodában agyonvernek, ha megpróbálod így feltartani a sort.
– online vagy SMS-es megoldás indítása rendkívül kockázatos, nagyjából 10 perc alatt szólal meg a fogadási rendszer belső riasztója ha látják az extrém tranzakcószámot, aztán felemelik a tranzakciós válaszidőt 5 percre és máris bukta az ötlet meg a százmilliók.
Egyáltalán nem biztos, hogy meg akarják akadályozni a nagytételű fogadást, sőt tuti, hogy már most is tízezrek játszanak meg több ezer vagy tízezer szelvényt egyszerre. Tízezer szelvény 20 ezer dollár, 950 milliónál sokan bevállalnak ennyit.
Nem hiszem, hogy mindenki csak egy-egy szelvényt akar feladni.
“Egyáltalán nem biztos, hogy meg akarják akadályozni a nagytételű fogadást, ”
Rosszul érted.
Nem megakadályoznák. Csak annyira csökkentenék a feldolgozási tempót, hogy racionálisan alacsonyra csökkentsék a nyerési esélyedet. Mondjuk 20%-ra.
Miközben a saját bevételüket még mindig bőven növelik.
De a feldolgozási tempó most is olyan alacsony pl. a magyar lottót tekintve, hogy elméleti esélyed sincs az összes szelvényt beküldeni.
Az offline lottózó kiszolgáló pontok lehetetlenül lassúak a trükkhöz, az SMS meg simán a normál response time (feldolgozási idő + 4 SMS küldési ideje) olyan lassú, hogy több ezer mobil céleszközön kellene küldened a számokat.
Amúgy látszik, hogy fogalmatok sincs nagy tranzakciószámú rendszerek működéséről, fraud lehetőségekről. Ezzel a tudásszinttel nagy hiba lenne belevágni…
K.va jó 🙂
Nem kell annyira fennakadni, csak elmélkedünk, morfondírozunk. Teóriák.
Ti itt szelvényekről beszéltek, minden egyes szelvényt ikszelgetni, meg ilyenek… de kombiszelvény nem létezik még mindig? (Mondjuk én gyerekkorom óta nem játszok lottót, pont azért, mert ugye a lottó adó azoknak, akik nem jók matekból: )
Az automata igencsak lassu, en azon jatszom, lehetetlen kello szamu szelvenyt kitolteni vele, raadasul a keszpenz miatt a tranzakciobol bekerulo papirpenz is problema egy ido utan ($20 a legnagyobb elfogadott bankjegy).
Kiszámoló kérdése játékelméleti volt, de a valóságban a lottózás akkor van jól kitalálva, ha egy csomó egyéb szempontot is figyelembe veszünk. Úgy kell pénzt kihúzni az emberek zsebéből, hogy
– ne okozzon káros és kóros függőséget,
– igazságos legyen a győzelmi esély.
Talán ezért vannak fékek a rendszerben.
Ott helyben omlana össze lelkileg aki megnyeri.
index.hu/tudomany/til/2015/10/25/voltaire_az_allami_lotto_kijatszasaval_lett_milliomos/
🙂