Befagyasztották a három legnagyobb angol ingatlanalap kifizetését
A nemrég lezajlott brit népszavazás egyik legnagyobb vesztese az angol font, ami komolyan veszített az értékéből az Unióból való kilépés hírére. A másik legnagyobb vesztese pedig valószínűleg az ingatlanárak és az ingatlanba fektető alapok.
A várakozások szerint ha valóban megvalósul a kilépés, akkor a londoni irodaárak akár 20%-ot is eshetnek a következő években. Ezért az elmúlt másfél hét alatt 3 milliárd fontnyi összeget vontak ki a befektetők az angliai FTSE 350 REIT indexből, a legnagyobb REIT (Real Estate Investment Trust) pedig 9,1%-ot veszített az értékéből.
Ami igazán izgalmassá teszi a dolgot, hogy a három legnagyobb angliai ingatlanalap kénytelen volt felfüggeszteni a kifizetéseket, mert egyszerűen elfogytak a likvid tőkéből, noha a vagyonuk 7,7-13,2%-át tartották készpénzben a szavazás előtt.
Utoljára ilyen a 2008-2009-es pánik idején volt, amikor még a legnagyobb magyar ingatlanalapok is kénytelenek voltak 90 munkanapra változtatni a kifizetés dátumát, mert a nagy ingatlanáresés miatt mindenki menekítette volna ki a pénzét ezekből az alapokból, de az ingatlanalap az egyik legkevésbé likvid alap, egy-egy irodaházat vagy bevásárlóközpontot nem lehet máról holnapra eladni, csak mert a befektetők mentenék a pénzüket. Főleg akkor nem, amikor éppen senki nem akar ingatlant venni.
A kérdés most az, hogy a többi angliai ingatlanalap is hasonló sorsra jut-e, esetleg kénytelenek lesznek-e hitelt felvenni a likviditás biztosítására, ha a pénzkivételi kedv nem csendesül le a következő napokban-hetekben sem.
Ha ingatlanalapban tartod a pénzed, mert megbízhatónak és kockázatmentesnek gondolod, érdemes figyelembe venned a likviditás kérdését is. Ahogy az ingatlan az egyik legkevésbé likvid befektetés, úgy az ingatlanalap sem éppen a likviditásáról híres, de ez így természetes.
Egyébként a mostani esés semmi nem volt a 2007-es eséshez képest, csak hogy oldjam egy kicsit a világvége hangulatot:
2007-2008-ban bizony negyedére esett a nagy-britanniai ingatlan ETF értéke és a mai napig nem heverte ki ezt az esést. Ehhez képest a mostani esés szinte csak kerekítési hiba, igaz még nagyon nem látjuk ennyi idő után, hol lesz a legalsó pontja ennek a visszaesésnek.
nyilasi.hu/blog/2008szeptember.htm
(2008.08.06. REITett átverés)
Azért az Ishares grafikonját tettem be illusztrációnak, mert abban az összes nagyobb REIT benne van.
Amúgy nincs ilyen alapban pénzem, de pont az ishares ucit uk prop etf-el szemezek egy ideje. Osztalék olyan 2% körül van
A nyíltvégű befektetési alapnál viszont maga az alapkezelő veszi meg tőled a befektetési jegyedet. Ha túl sokan akarják visszaváltani, akkor ő ad el a piacon az alap eszközeiből, hogy legyen miből fizetnie. Csak hát ingatlannál ez nem megy egyik napról a másikra, ez van most.
Ez pszichológia, amíg magad nem kerülsz ilyen helyzetbe, nem tudod elképzelni, milyen az, amikor a logikát felülírja a félelem. Elég erős vagy-e, hogy legyőzd a félelmedet a jövővel kapcsolatban.
A “befektető” is ember, és ez egy természetes emberi tulajdonság, amikor a veszteséget próbáljuk minimalizálni. Itt elég sok cikk szól arról, hogy a nagy számok törvénye alapján a buy-and-hold a nyerő, na de mindenki egyén, nem a nagy számokat fogja elérni, hanem a saját egyéni nyereségét/veszteségét. Kérdés, hogy pszichésen hogyan kezeli a nagy bukót (a többség rosszul, nem vitás).