CSOK után itt a NOK
Ma beterjesztették a NOK-ról (Nemzeti Otthonteremtési Közösség) szóló törvénytervezetet, amit borítékolhatóan holnap meg is fognak szavazni.
Update: itt a cikk folytatása
Annyi a különbség a mostani lakástakarékokhoz képest, hogy ezek a NOK-ok mint vásárlói csoportok működnek, a befolyt pénzből pedig új építésű lakást vehetnek a csoport részvevői.
Az állami támogatás mértéke szintén 30%, de maximum évi 300 ezer forint lehet, ez több mint négyszerese a lakástakarék év maximumának. A családtagok itt is összeadhatják a megtakarításaikat.
Szervező olyan részvénytársaság lehet, amelyik az elmúlt évben legalább ezer lakást épített vagy értékesített és legalább 100 milliós alaptőkéje van. Ezek a számok akkor igazak, ha már meglévő társaság kíván szervezővé válni. Hogy a szervezésért mennyi pénzt kérhet, a törvénytervezetből nem derül ki.
Ahogy az sem, miért jobb ez az új rendszer, mintha csináltak volna egy “lakástakarék plusz”-t, ahol négyszer annyi lehetett volna az éves állami támogatás, 10 év a futamidő és csak új lakásra lehetne a pénzt felhasználni.
Ehelyett egy teljesen új, párhuzamos rendszert hoztak létre, ami további 100 milliárdjába fog kerülni az adófizetőknek évente. Egyetlen új eleme a sorsolás (és/vagy a licit), ami elég sok félreértést okozott már eddig is a fogyasztói csoportok működésében.
Valószínűleg hamarosan megtudjuk, miért volt szükség egy újabb kvázi lakástakarékra.
Lehet, hogy laikus vagyok, de számomra túl szép a 10+10 milliós csok és ez az újonnan bevetett nok. De én lennék a legboldogabb, ha hosszútávon működne.
– Képzeld, anyu, a párommal belevágtunk a NOK-ba, lesz majd saját új házunk!
– Nagyon jó, és mikor?
– Hát, legalább három év, legfeljebb tíz év múlva.
Nem látom, mi a ráció ebben a sorsolásos mókában? Miért jó így az államnak?
S lám, mi lett a végeredmény. 🙂
Tippem már most is lenne 🙂 a cégre kell majd ránézni, aki csinálja, hogy hova köthető… kérdés, rontják-e közben a többi ltp-t…
Nem lehetne már, hogy jön az a Csősz, és MINDENKIT kizavar az erdőből?! <- Hofi
“A törvényjavaslat kizárja a kettős államit támogatás lehetőségét annak kimondásával, hogy az
államilag támogatott betétnek a közösségbe történő befizetése után a tag a betét összegére
vonatkozóan nem veheti igénybe az állami támogatást.”
Szóval NEM, attól, hogy valakinek, valaha volt már lakástakarékja, nem esik el a NOK állami támogatásától. Ebből a törvényből még csak az sem következik nekem, hogy párhuzamosan ne lehetne egy embernek LTP és NOK szerződése is, mindkettő állami támogatással.
Sorsolás, fogyasztói csoport, kiválasztás, hókuszpók …
1) Létrehoznám a nok-ot
2) a mai naptól kötött új ltp szerződések állami támogatását lecsökkenteném 10%, max. 24.000 Ft/év-re
3) miután bevezettem ezt a rendszert, hirtelen azt mondanám, hogy a gonosz nemzetközi karvalytőkétől megmentendő visszamenőlegesen is csökkentem 10%-ra, és, hogy ne kavarjak bele visszamenőlegesen magánszerződésekbe, ezért kegyesen felajánlanám, hogy aki nem akarja a visszamenőleges csökkentést, az áthozhatja hozzám a jelenleg élő ltp-jét kezelésre, és akkor természetesen 30% marad, mert ez állami, meg nemzeti, meg magyar, meg leginkább az enyém!
(ez fikció, a valósághoz nincs köze ám!)
:D:D:D:D:D
Nincs koze? Hat, nem tudom, szerintem inkabb ne adj otleteket…
Bár nekem az a kitétel is tetszik, hogy ha belépsz a csoportba, akkor jelzálogot rakathat a csoport az ingatlanodra, mert csak 🙂
Ebből kimaradok inkább, és maradok LTPs, pedig építkeznék.
Szép egy ország.
ok, jelzálog, stb. de mire ebből pénzt látnak a többiek bedől az egész csoport.
Vagy majd az állam kisegíti a többieket?
és ha sokan lesznek, akik nem tudnak/akarnak fizetni?
Az én környékemen például a CSOK-os új lakások négyzetméter ára 100-150 000 forinttal magasabb, mint a hasonló paraméterekkel rendelkező újszerű lakások, ami azt jelenti, hogy egy 100 m2 lakást 10-15 milliós felárral adnak, ami teljesen benyeli a 3 gyerekes családok 10 millás CSOK-ját.
Arról meg nem is beszélve, hogy egy 100 milliós társaság miből tud garanciát vállalni milliárdokra. Ha meg esik az ingatlan piac vagy szimplán eltűnik az új lakások árából a prémium, miután átadták azokat, akkor össze fog omlani a rendszer, mint egy piramisjáték!
Már utána is jártak, összesen ketten felelnek meg a feltételeknek. Mindkettő ***** kötődésű (direkt nem írom le a párt nevét, de annyit segítek, hogy nem ellenzéki).
2. Demagógia, hogy a lakástakarékok hibája, hogy nincs új lakás. Tessék kérem számolni.
Egy 10 éves lakástakarék 8 000 000 Ft-ot ad hitellel együtt.
. Utána 66 800 Ft törlesztés jön 122 hónapig.
Nézzünk egy négy fős családot : 4*8= 32 000 000 Ft a max összeg.HA HITELKÉPES mind a 4 szerződés.
Ez havi 80 000 Ft megtakarítás 120 hónapig, majd 267 200 Ft törlesztés 122 hónapig.
Ha a fizetés 20 %-ig terheljük a jövedelmet megtakarításnál, akkor a négy fős család minden tagjának a következő egy főre jutó jövedelemmel kell rendelkeznie havonta:
A megtakarítás alatt: 100 000 Ft
A törlesztés alatt: 334 000 Ft
Ha 2 keresős a család akkor ez
Megtakarításnál: 200 000 Ft nettó jövedelemnél
:T668 000 Ft nettó fizetésnél igaz
No ezért nem épülnek új lakások. Nincs a 166 000 Ft havi átrlagjövedelemben akkora tartalék, hogy ezt ki tudja gazdálkodni.
Persze a kormányerők védik, hogy ez olyan, mint a nyereménybetétköny sorsolás.
Úgy tűnik nagyon el kell terelni a tanártüntetésről a témát valami másra. Ez kb. olyan, mint a reklámokban, amikor beteszik a bombázót bikinibenm vagy anélkül, hátha jobban fogy a termék. Itt meg, ha valamivel el kell terelni az emberek figyelmét, akkor gyorsan jön egy kis ingyenpénzes ötlet, hátha a szemek előtt megjelenő pénzkötegek elhomályosítják az emberek látását.
Egyébként ki tudja, hogy valaki az elején bevállal mondjuk 30 milliós lakásértéket, amit 6-8 év után “megnyer”, mennyit fog az éppen érni? Mit tud érte venni, lesz-e éppen olyan új lakás, ami neki jó?
Nagyon bizonytalan ez az egész. Én nem vagyok gazdasági szakember, de nincs más módja rövid távon pörgetni a gazdaságot? Vagy kell-e egyáltalán? Nem lesz-e ebből is egy jó nagy lufi, ami majd jól kipukkan és megint meg kell menteni valakiket a mértékletesebb embereknek?
Én nem is értem, hogy lehetnek Magyarországon szegények, lepukkant iskolák, korházak, stb.? Annyi felesleges pénz van ezek szerint: CSOK, NOK. Csak a végén meg az ne angolosan távoZOK a pénzetekkel legyen.
Haat, azert mert a “csaladi osszefogassal” mar kicsit elcsepelt magyarazat arra, hogy hogy vesz hirtelen harminc+ evesen egy miniszter 160 millas hazat ugy hogy a fizuja kozel 2 millio..
“A fentiek miatt arra számítunk, hogy csak a szegényebbek befizetésein nyerni kívánó spekulánsok, illetve a legnagyobb kockázatot is vállaló, legkevésbé tudatos szegény rétegek fogják igénybe venni a NOK-ot. Kérdés, ezzel a várhatóan korlátozott keresleti hatással eléri-e célját a konstrukció az új lakások építésének fokozására.”
Másik eset a 10 milliós sztori: ez is legyen 15 éves futamidejű. Ehhez évente 666ezer kell, amiből 512 a polgáré, 154 az államé. Az havi 43000Ft a jelentkezőnek. Nem hiszem, hogy ezt a legszegényebb családok be tudják vállalni, úgyhogy ebben nem értek egyet a Portfolio-val.
Ha nekem a 10 milliós ingatlan kell, kezdésnél nettó 2 milliót be kell tolnom, hogy az első lehetséges alkalommal már számítson a befizetésem. Így viszont 300 bukta, mert évente csak 300-at ad állam. Aztán a maxot kell fizetni. Hm?
A kilencvenes években az egyik legjobb dolog épp ezért a Carion volt. Nem is volt rá panasz, ellentétben az összes, zárt rendszerben működő csoportszervezőkre, ahol hazudtak az ügyfeleknek, azt állítva, hogy három havi befizetés után lakáshoz jutnak.
Tudni kell a vásárlói csoportokról, hogy alapvetően inflációs környezetben piacképesek, hisz arra épül a rendszer, sikerrel, hogy kikerülje a magas banki kamatokat.
Ahogyan csökkent a banki hitelek kamata, úgy vált egyre kevésbé gazdaságossá az ilyen befektetés, alapvetően ezért szűntek meg.
Egy-két cég fennmaradt, akik kifejezetten a hazugságra építették az üzletüket; ezután tiltották be a szisztémát.
Elso mindenki szivesen lenne:) Nem ez a gond. A kerdes inkabb az, hogy utolso is szivesen lennel-e?:)