Diákok: lakásvásárlás vagy bérlés?

2017-08-16
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Hanna gyereke egyetemre megy egy vidéki városba és kérdezi, hogy mit csináljon: vegyen lakást a gyerekének és kockáztassa, hogy leesnek később az ingatlanárak, vagy inkább béreljen arra az öt évre, de akkor pedig azt kockáztatja, hogy a bérleti díjak nőnek tovább.

Jelenleg a bankban tartott pénzére szinte semmi kamatot nem kap, ha lakást venne, akkor megúszná a bérleti díjat, ami több lehet, mint a kamat, amit kap.(Viszont ekkor az elmaradt banki kamatok is veszteségként jelentkeznek, hiszen a lakásba fektetett tőke többet nem kamatozik a bankban.)

Azonban további kockázat, hogy a gyereke szinte biztos, hogy nem fog az egyetem után a városban maradni, de ha mégis, még pár év és úgyis kinövi azt a lakást, amit vennének neki. (Összejön valakivel, előbb-utóbb gyerekük születik, stb.)

Ott van alternatívaként a kollégium is, ami lényegesen olcsóbb, mint a lakásbérlés.

A kérdés érdekes és talán minden szülő fejében megfordul, aki másik városba kénytelen a gyerekét egyetemre küldeni.

Milyen kockázataink vannak?

- A jelenlegi ingatlanárak még vidéki egyetemi városokban sem mondhatóak alacsonyaknak. (Éppen a hetekben beszéltem valakivel, aki arról panaszkodott, hogy most akarnak házat venni és még Miskolcon is úgy megnőttek az ingatlanárak, hogy gyakran budaörsi árakat kérnek egy-egy házért. Engem kicsit megleptek az árak, amiket említett.)

Azonban mivel jelenleg a jövedelmek is nőnek (bár kérdés, meddig még), egyáltalán nem biztos, hogy öt év múlva újra nagyot esnek a lakásárak. Azonban ezt nem tudhatjuk, ez egy kérdőjel a történetben. Mivel ez egy befektetés lenne, ahol a hozam a megspórolt bérleti díj, ezzel együtt kell tudni élni, de érdemes kiszámolni, mennyi lenne a számla vége a számunkra legjobb és mennyi a legrosszabb esetben.

- A gyerek most kezdi az egyetemet, de egyáltalán nem biztos, hogy be is fejezi, vagy hogy itt fejezi be. A lemorzsolódás elképesztően nagy az egyetemeken, közel 40% és ennek zöme az első évben vagy második év első felében valósul meg. (Szaktól függően a tanulók 20-40%-a soha nem fejezi be a főiskolát/egyetemet, a többiek pedig komoly csúszással.) Én ezt sokkal nagyobb pénzügyi veszélynek érzem, mint az árak esését. A vásárlásra elköltünk sok pénzt (ingatlanos jutaléka, ügyvéd, 4% illeték, némi felújítás, bebútorozás), közel az ingatlan árának 10%-át, aztán esetleg fél év múlva kikukázhatjuk ezeket a költségeket, mert a gyerek megbukik Stat egyből és nem is akarja újra megpróbálni, vagy rájön, hogy mégse olyan mókás az állatorvos élete, mint gondolta.

Ha a nyakunkon marad a lakás, vagy eladjuk gyorsan, áron alul, vagy az ország másik végéből próbáljuk azt kiadni, ami nem biztos, hogy rentábilis vállalkozás.

- További hátrány, hogy az ingatlant nyáron is fenn kell tartanunk, illetve minden amortizáció, felújítási költség, üzemeltetési költség, berendezés költsége minket terhel. Ha bérli a lakást a gyerek, akkor nyáron sem kell feltétlen fizetni a díjakat (vagy csak a felét) és a tulajdonosnak fáj a feje ez miatt.

Milyen előnyei vannak a saját lakásnak?

- A gyereknek biztos helye van és olyan körülmények között él, amilyenben mi szeretnénk, nem a meghalt dédi 100 éves bútoraival berendezett lepukkant lakást kell bérelnie.

- Maga mellé vehet valaki mást a lakásba, aki fizeti a költségek egy részét. (Persze mással is bérelhetnek lakást, akkor is kevesebbet kell fizetni a bérlésért.)

- Ha emelkednének is a bérleti díjak, ez már minket nem érint. Ha pedig tovább nőnek az ingatlanárak, még nyerhetünk is a dolgon.

Hogy ne kelljen sokat gondolkodni, csináltam Hannának és nektek egy kalkulátort.

Írd be az adatokat (ingatlan vételára, ráfordítás, bérleti díjak, banki kamatok mértéke, ingatlan-áremelkedés legjobb esetben, áresés a legrosszabb esetben).

Kiszámolja neked, hogy mennyit nyersz vagy buksz legjobb vagy legrosszabb esetben a bérlésen vagy a vásárláson.

Játszhatsz vele, hogy mennyivel kell nőnie az ingatlanárnak, hogy megérje a vásárlás, vagy mennyit eshetnek az árak, hogy még mindig a vásárlás legyen az olcsóbb.

Lehetne szofisztikálni még jelenérték-számítással, megbecsülni a bérleti díjak változását évente, esetleg megnézi, ha hitelből vesszük az ingatlant és a többi, de kiindulási alapnak ennyi is elég.

A kalkulátort itt találjátok.

Használjátok egészséggel.

Valódi pénzügyi tanácsadás termékértékesítés nélkül csak 35 ezer forint.

Oktatás a pénzügyekről: hat alkalmas tanfolyam csak 25 ezer forint.

20 millió forintos életbiztosítás havi 4.990 Ft-ért, életkortól függetlenül.

Hozzászólások:

Komment szekció frissítés alatt!

Kedves Kommentelők!
Éppen egy új kommentmotorra állunk át, azonban a Kiszámoló blog régi kommentjei mind elérhetők, és az elmúlt 1 év Disqus hozzászólásait hamarosan, a következő napokban importáljuk az új rendszerbe. Ha van fontos észrevételed, kérjük, oszd meg velünk! Köszönjük a türelmeteket és megértéseteket.
135 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

A kulcsszó a demográfia. Kicsit utánaszámolva, vidéken 20 év múlva kis túlzással több lesz a lakás mint az ember. Nem gondolom jó befektetésnek az ingatlan vásárlást bizonytalan célokkal. Budapesten ez kicsit lassabban történik majd a vidéki beáramlás miatt de meg fog. Még 5-10 évig nőhetnek az árak, de utána szerintem a vidéki piac le fog fordulni.

Még mindig jó befektetés a belvárosi ingatlan. Az új lakások építési ktg-e megugrott a munkaerő és az alapanyagok drágulása miatt, a kedvezményes ÁFA megszűnhet 2020-tól, pár éven belül olyan műszaki tartalommal lehet majd építeni, ami a mostaninál 30%-kal drágább. Az új lakások drágulása húzza fel a használt lakások árát is. A realjövedelem nő, CSOK lesz használt lakásra, erős a külföldi kereslet a belvárosi részeken. Még mindig érdemes jó áron venni szerintem. Persze mindig van kockázat, de a pozitív jel több és erősebb.

Pestimrén Kádár kockák, vagy régebbiek 15-17 m. 1 hét, ház megy kukába, fél év, és már költöznek is be.. azért kíváncsi leszek, hogy az elkövetkező 1 évben milyen érdekességek jönnek elő a penész mellett.. most is elkezdték az egyik udvarán irtani a fát, szerintem mire vasárnap otthon leszünk, a kis ház már kint lesz valamelyik bányameddőben...

Szép munka, jó kis kalkulátor. Érdemes a várható ingatlan árnövekedés mértékével játszani. Ha lejjebb veszed a 25%-ot, akkor érdekes számok jönnek ki. 🙂

Ennél lényegesen komplexebb kalkulátorok is léteznek a neten, amelyekben hitellel megspékelt vásárlás vagy bérlés elemezhető. Az szerintem reálisabb forgatókönyv, Hanna esete irígylésre méltó, de nem tipikus.

Kedves Kiszámoló, sajnálom, hogy az előző kérdésemet nem engedted megjelenni, mert tényleg érdekelne a téma és a kapcsolódó topicba nem lehet már írni. 🙁

kolesz. ugyan nem fejedelmi lakosztály, de elsőrangú szocializációs közeg. Mindenki döntse el, hogy az arany csaptelep vagy az éltre szóló kapcsolatok azok, amik a kis csemete javára válnak.

Amúgymeg az egyetem szomszédságában és a városközpontben mindig eladható egy lakás.

@nandu Azért ne vegyünk minden vidéki várost egy kalap alá: pl. Nyíregyházán és Győrött stagnál, Kecskeméten pedig nő a népesség.

Kiszámoló, nem néztem. 🙂 De már nézem is, köszi!

Kollégium! Egyrészt pénzügyileg is a legolcsóbb és a legkevesebb is a kockázat. Abból a szempontból is, hogy a gyerek befejezi-e az egyetemet, vagy sem. Ez a kockázat albérletnél nem teljesen tűnik el, mert valószínűleg egy évre fog szerződni és ha év közben hullik ki, már nem biztos, hogy talál valakit maga helyett. Másik pozitív hozadéka a kollégiumnak a szocializáció. Jobban lehet közösen tanulni, igaz a bulik meg ennek rovására is mehetnek. Lakást ráérnek akkor venni a gyereknek, ha úgy néz ki, befejezi a sulit. Azt a pénzt inkább tegyék el valami tartós befektetésbe, aminek hozama is van, akár lakástakarékba, ha már úgy is ez a cél.

Kedves Kiszámoló!

Már nagyon régóta várok Tőled egy írásra, amiben levezeted, hogyan célszerű elkezdeni az életet egy 25-30 évesnek, nulla szülői támogatással.
Köszi

Szerintem is koliban érdemes kezdeni (már ha van szabad hely és be tud kerülni, ez nem mindig triviális!), abból a legkönnyebb kiugrani. Ha nem jön be, bármikor lehet helyette albiba menni.

Csak egyetem okán lakást venni szerintem baromság, max ha LTP-t kell valamire elszórni... Bár akkor is inkább kiadható pesti lakás a gyerek nevére, az albérleti díjból megvan a gyerek albérlete és még a kiadás adóalapja is csökkenthető a gyerek bérleti díjával. 🙂

Hosszútávon sokkal előremutatóbb úgy.

@emberes Nyilván vannak egyenlőtlenségek, de a társadalmunk durván fogy és öregszik. Ennek egyik jele hogy faluról városba, városból Bp-re, Bp-ről nyugatra vándorolnak az emberek. (nyilván nem kizárólag ebben a sorrendben). Az utánpótlás pedig fogytán. A falusi ingatlanok ára alacsonyabb mint a tégláé ami bennük van sok helyen. Szerintem hamarosan a vidéki városokban is romlani fog a helyzet. Nyilván egy Mercedes gyár ezt segíthet elkerülni, de mondjuk annak jövőjével kapcsolatban is szkeptikus vagyok. Egy elektromos autóban ötödannyi alkatrész és tizrdannyi hardveres komplexitás (a software más téma) van sajnos és a Mo. típusú összeszerwlő nagyhatalmaknak könnyen leáldozhat a sorsa hosszú távon.

Koli, koli, koli. Pláne vidéki városban, ez nem is kérdés. Már több mint 10 éve is voltak 3 csillagos hotel szintű kolik (pl Debrecen Campus), amik egyébként nyaranta hotelként is működnek. Modern, légkondi, heti 1szeri takarítás, és ahogy már előttem is írták, abban a pár évben a közösségi élet és szocializáció utólag megfizethetetlen lesz. Minden másra ott a...

Cikk végén szerepel link az oktatásra, ahol viszont márciusi dátum van kiírva. Lehet tudni hogy mikor lesz legközelebb tanfolyam?

A kollégiumokba bekerülni nem mindenhol alap. Debrecenben annyi koli van, hogy szinte csak az van albérletben, aki akar. Pécsen és Budapesten ellenben nagyon kevés kollégiumi hely van, oda nem egyszerű bekerülni. Szerintem is a koli a legjobb, de ez lehet, hogy csak 2., 3. évben jön össze egy jó tanulmányi átlag alapján. A maradék időre viszont kell hol lakni, ha az ingázás nem megoldható.

Eleve olyan városba kell menni, ahol van kollégium. Nagyon keves olyan szak van, amit csak egy városban oktatnak.
Egy fiatalnak sokkal jobb az a közeg, mint ketten egy alberletben.
Sajat lakás semmiképpen, mégha pénzügyileg megéri se. Mire motivál, ha a segge Alá van tolva minden?

Ha lakást akar végezze el az egyetemet, majd a keresetéből+szülői segítség vehet.
Ellenben ha kap egy lakást Nyíregyházán, hajlamos ott megragadni egyetem után, valami középszer állásban, pedig lehet, hogy dolgozhatna pár évet Németországban vagy az Audinál is.

Pl Sopron tele van erdőmérnökkel, mert ott képzik az összeset, járnak oda soproniak is, és néhányan ott ragadnak családi okból. Ha egy hallgato kap ott lakást, és nem akar emiatt később elköltözni, nem sokra megy a diplomájával, mert Sopronba évi 1-2 nell több nem kell.

Naná, hogy koli, ez nem is kérdés.
Ha koliba nem veszik fel, akkor albérlet többedmagával, és persze nem gond, ha tanulás mellett maga keresi meg a rávalót.
Lakást meg vegyen magának, az majd segíti megtanulni küzdeni, lemondani, a dolgok valós értékét megtanulni. Kicsit ismerje meg a való világot, különben lehet, a lakás jó befektetés lesz, de hosszú távon a gyerek nem lesz életrevaló, ami jóval nagyobb hiba.

Üdv,
Silhouette

Vegyen.

, Ampera ügyben érdemes lehet bekopogtatni a típus facebook csoportjába, ha valahol, ott kapsz bőven információt. Persze biztos vannak elfogult tagok...
Nekem személyes tapasztalatom nincs róla, csak olvasgattam róla sokat, de ha nem 4 személyes lenne kis csomagtartóval, akkor esélyesen ilyen állna a garázsban a prius helyett...

"gyakran budaörsi árakat kérnek egy-egy házért Miskolcon"

Hát itt dobtam egy hátast... Na ne vicceskedjünk már, hogy az ország egyik (ha nem) legfejlettebb városát Miskolchoz hasonlítsuk (aminek a lakossága úgy zuhan mint a kő)! Amikor ezt olvastam onnét tudtam, hogy egy vicc ami ezután jön. :))))) Főleg,hogy ha jól tudom Miklós is Budaörsön él, gondolom nem véletlenül. 😉

Nyugodtan lehet fikázni, de a tények azért tények maradnak.

Van Opel Amperánk, a zöldrendszámosra gondolsz, ugye ?

Egyértelműen kolesz.
Minden számolgatás csak időpazarlás.

, de az is biztos, hogy hasonló állapotú házak voltak?
Miskolcon kapsz kádárkockát vagy hasonlót 10-15M között, de vehetsz akár ugyanabban az utcában hasonló méretű házat hasonló telken 30M felett is, de az néhány éve épült...

Szóval lehet, hogy a budaörsi egy lepukkant ház volt 30M-ért, amire még 10-et költeni kell, hogy lakható legyen, a miskolci 30M értékű pedig egy új építésű ház amibe csak be kell bútorozni...

Prius és a lopás: tény, hogy az autók 99%-át Pest megyében lopják el, így én vidékiként lényegesen "védettebb" vagyok.
De Bp-re is van megoldás:
- a teljes casco éves 60-100ezer (biztosítótól függően), ha nem is 100%ban, de legalább kármentesítenek, és nem csak lopás esetén.
- egyedi lopásvédelem beépítése priusba 100 ezres tétel, ezzel nullára csökken a lopás esélye.

Auris hybrid kombi. Baromi nagy csomagtartó, 5.5 l fogyasztás, ujan 6,5 mft volt, (Toyota napon) Cegesen a lízingafa miatt negatív kamat.

A témához visszatérve: a blog olvasói az átlagnál Sikeresebbek. Nagy részük koliban lakott, Valószínűleg azért javasolják. Ergo koli--> siker

Kiszamoló nekunk kb 5 eves van, itt vettük használtan, de akitől vettük Németországbol hozta. Vegyes a motor, benzinnel es árammal is megy, ezert zöld rendszámos. Ird meg a kérdéseidet az email cimemre. A férjem válaszol rá, ha tud.

3 éve nézegetem a lakásárakat, ezalatt a házunkban: 3 éve kb. a 10 évvel ezelőtti új ár-20%-ért, 1,5 éve a régi-új árért mentek a lakások. Mostanra 30-40% (!!!) az emelkedés a hirdetésekben, akinek sürgősebb, az csak 25%-ot tesz rá (és adja el annyiért gyorsan). És már használt lakás, azaz hiába van pl. konyha- és más beépített szekrény, de illeték, csok szempontjából nem annyira vonzó - de nézve az általános kínálatot mégis.

Ha lehetséges alternatíva, akkor a kollégiumnál jobb nincsen - nem csak anyagi értelemben.

Csak anyagi szempontból prosperáló (nem Veszprém) egyetemvárosban nagyot nehéz bukni lakással, csak nagyon meg kell nézni, mit vesznek.
Ha a kérdés esetleg a gyereket is figyelembe veszi, akkor isten ments', menjen koliba. Albiban marad a mama kicsi szemefénye, ha főbérlőként, akkor meg olyan helyzetben, amiért nem ő dolgozott meg.
Az egy jobb megoldás, hogy albérlet közeli városban (kontroll), a bevételből bérelni helyben, ha nem viszi végig az 5 évet, akkor sem bukta.

+1 arra az érvre, hogy biztosan kinövi a lakást. Pont ez a jó: minek gyerektelenül, esetleg egyedülállóként akkora ingatlant megvenni ÉS fenntartani, ami tuti jó lesz 10 év múlva is. Ki tudja lesz-e pl. 4 gyerek vagy csak 1? Vagy egy sem? Kicsi lakás, kicsi rezsivel, egyetemvárosban - könnyen kiadható, eladható, ha kicsit parlagon van, az sem nagy veszteség - szemben egy 3-4 szobással.

Kedves Miklós!
Nekünk használt Opel Amperrank van. Kérdezz bátran.

Közben olvasom, hogy neked benzines tapasztalat kéne, de a miénk hibrid.

, nem vásároltam, de a hirdetéseket szoktam nézegetni, és megerosithetem, egy 100-150m2 közötti néhány éve épült ház, 600-800m2 telekkel attól függően, hogy a város melyik részen van 30-40M között van. Ezekre költeni nem kell. Meg durvább a helyzet Egerben, ott aktívabban nézelődők, ott 30 körül, igaz belváros közelében, cserébe apró telekkel olyat kapok, amire 5-10M meg simán rá kell költeni. Ezek szerint Budaörs olcsó 🙂

; ampera mind külföldről hozott, aki ott ilyet vett, nem a boltba járt, reális a 150ezer. Viszont ennek jó részét elektromosan tette meg, így ez a motornál nem jelent ekkora futást.
Prius is 150ezer körül van szinte mind, a hollandok 3ev alatt ennyit mennek, és az autók jó része onnan jön. Mondjuk a priusnal ez nem pára, 400ezret elmegy csak olajcserevel, az ampera benzinmotorja nem egy díjnyertes darab. Azért a 150ezertol én ott sem aggódnék meg.

Valódi fogyasztást nem fogsz kapni, hisz ha max 80kmre mész vele, akkor 0... (ok, ha átszámolod az áram arat benzinre, akkor mondjuk 1,5 liter, de egyelőre a nyilvános töltés ingyenes)
80 km után egy alul motorizált benzines, ezért országút, város meg oké, autópálya kevésbé. De ha évente 2000 km-t megy maximum benzinnel, akkor kit érdekel, hogy 6 vagy 9 liter?

Amperan egy ideje en is gondolkozom, lehetne itt nyilvanosan is irni a tapsztalatokrol

Kollégiumot javasolom én is. Veszprémben minden elsőévest fel tudnak venni kollégiumba. Az lakásbérlés, lakásvásárlás indokolatlanul drága.

Kollégiummal kapcsolatban: nem minden esetben ajánlott. Függ az ember személyiségétől, introvertáltak nagyon nem fogják szeretni. Vannak akik nem szeretnek bulizni, piálni stb. számukra jobb az albérlet, főleg akkor, ha valami kifejezetten sok tanulást igénylő szakra jár pl. orvosi, jogász stb. Ilyenkor rosszabb esetben csúszhat is a tanulmányaival, ha nem tud nyugodt körülmények között tanulni (elpazarolt év)

A hallgatói szerződés miatt már nem tehetik meg következmények nélkül, hogy 1-2 év után otthagyják az egyetemet, mert vagy visszafizetik az ösztöndíj felét vagy vállalják, hogy ledolgoznak legalább annyi időt, amennyit a állami ösztöndíjasként egyetemen tanultak. Tehát az nem játszik hogy kimegy külföldre dolgozni (persze lehet, hogy még akkor is megéri, ha vissza kell fizetni 100 ezreket, mert a kinti jövedelméből simán kifizeti).

Nekem 2 fiam tanul Budapesten, egyik koliban lakik, a másik albérletben. A koliban lakónak milliószor több programja, társadalmi élete, hatalmas baráti köre van, míg a másiknak ennek a tizede sincs. Ő egyelőre nem tud koliba menni bélproblémák miatt - nem örülnének a többiek, ha reggelente és naponta többször is félórákra lefoglalná a WC-t. De ha javul a helyzet (diéta, gyógyszerek és nem utolsó sorban életmódváltás) ő is megpróbálja. Bár ő sokkal nehezebben barátkozik, mint a bátyja.
A nagyobbiknak nagyon bejött a koli, sokkal jobban mint az albérlet. Első évben ő is albérletben lakott, következőben őt a váltotta a tesó.
Vidéki városban én biztos nem vennék lakást egyetemi időre, Budapesten már nagyon megfontolandó lenne - persze, ha meglenne az ára.

Haha, Kiszamoló szétoffolja a saját cikkét!? 😀 😉

A hahus kínálat reális. Akinek 3-4 év után valós 40k km van az autójában, az vagy nem adja el, vagy ha igen, a hahu-ig már nem jut el (max. pillanatokra), lecsapnak rá addig.

Egy jól karbantartott 150k-s autó még hosszú évekig ki fog szolgálni a Te éves futásoddal. A szimpatikus példány alapos, vétel előtti átvizsgálásával meglesz a jó járgány.

A koliban nem kötelező bulizni, ha valahol az van, halom lehetőséget találni a tanulásra (tanulószoba, kolikönyvtár, egyetemi könyvtár, másik szint folyosója, csoporttárs szobája stb.). Ellenben aki kifog bulizós albitársat, annak költöznie kell, de mindenképp sok vita lehet.

(Középsulis koromtól voltam kolis, nagyon jól lehetett tanulni (egyetemen kellett is, mert átlaggal lehetett bejutni a jobb koliba és nekem csak az ösztöndíj volt a bevétel+alkalmi munkák), nem mellesleg mindig volt kitől jegyzetet/segítséget kérni, ha én magyaráztam az sokat segített nekem is.)

Plusz nem árt ismerkedni sem, egyetem után első "komolyabb" kapcsolatot nehezebb kiépíteni, az egyetem alatt nincs tétje. Pont ezért írtam, hogy nagy kérdés: csak anyagi szempontból nézni a lakás/albi döntéshelyzetet, vagy bevonni a gyerek szocializációját is.

Továbbá az is fontos tényező, hogy manapság néhány szakot leszámítva, a mester diplomának semmi értelme sincs, tehát lehetséges, hogy 3-4 évre rövidül az az idő, amit a gyerek az albérletbe töltene.

A mi épp 3 éves kor alatt vett hibridünkben óra szerint 70e volt, szerintem inkább 100e, az ára az új 1/3-a volt. Én évi 10e alatt megyek vele...

, nem tudom hová mennek annyit a hollandok, lehet a szomszéd országba ingáznak dolgozni, vagynemtudom.
Azén priusom is Hollandiából jött magyarországra, 3 évesen 145ezer km-rel, én már itthon vettem 160ezerrel.
Ha egy autóval 3-4 év alatt mennek ennyit (nem taxi üzemben), akkor vszínű sokat ment autópályán, akár 1 személlyel, így az utastér szinte újszerű tud lenni.
Épp ezért tudják a nepperek visszatekerni 160-ról 60ezerre, mert hihető, hogy a 3 éves autó csak éves 20ezret ment és az utastér állapota is alátámasztja ezt.

A használati mód mellett nagyban függ a felhasznált anyagoktól is azért a kopás.
Az előző autóm (g astra) még a családban van, most 10 éves és garantáltan 110ezer km van benne, de sokkal rosszabb állapotban van utastér, mint a priusom 5 évesen 190 ezerrel. Az astrában kopott a kormány, kezd kiszakadni a váltón a bőr, a priuson semmi hasonló, tényleg újszerű.

úgy látom többeket is érdekel itt az Ampera, szerintem kérd meg a típus fb csoportjában a srácokat, hogy írjanak egy összefoglalót, és majd az alatt beszélgetünk róla 🙂

, az elmúlt években állt a miskolci lakáspiac, hiába volt olcsóbb. 1-2 éve emelkedni kezdett és egyre több az üzletkötés. Ez azt mutatja, hogy van vevő a 30 milliós házakra, akár reálisnak tűnik Budaörshöz képest, akár nem.

Mi ugyan nem Miskolcon élünk, de ez a vidék, az utcánkban évek óta eladó (volt) 9 db ház.
Idén tavasszal hármat, nyáron kettőt megvettek ezek közül. Igaz ezek közül egyik sem a 30 milliós kategória, de a piac egyértelműen beindult BAZ megyében is.

Kicsit nagy az értetlenség (és főleg a lenézés) Miskolc irányában... Az elmúlt 8-10 évben marha sokat fejlődött a város, de néhány múltbanélőnek még mindig a szürke acélváros jut eszébe róla, holott már egy jó ideje a turisztika a fő irányvonal. A cigókat paterolják kifele a városból, az Avas pár évig volt csak "fertőzött", mára a fészeklakósokat sikerült eltávolítani, mégis mindenki fejében az van, hogy az Avas maga Mordor, mert anno ez volt a hír a Tv-ben. 🙂 Azért valljuk be, az egyik legszebb fekvésű város Miskolc, a hegyek és az alföld találkozásánál, nincs dugó mint Pesten, élhető. Munkahelyek vannak, az nem dolgozik csak, aki nem akar.Az Avason, a kettes ütemben (közel az egyetem) a panelok 50-60k/hó/fő áron mennek albérletként, lakásként pedig 6-7-8 millió. Kertvárosban, pl. Szirmán egy 80 m2-es, 50-es években épült, felújításra szoruló Kádár kocka, 17-18 misi.

Folyt. köv: megmondom őszintén, Budaörsöt azt sem tudom hol van, de valszeg ott magasabbak az árak, nagyobb embertömeg, nagyobb piac. De Miskolc nagyon nincs a fejekben a helyén kezelve, úgy látom a miskolc turisztikai szakembereknek még sok munkájuk lesz. 🙂

A kollégium mellett szól az ár mellett ált. a lokalizáció, jobb helyeken nagyon közel van az egyetemhez, egyetemi egységekhez. Másrészt egy rendes kollégiumban, szakkollégiuman: Schönherz, Eötvösök olyan kapcsolati hálót lehet összeszedni, ami igencsak előnyös lesz később.

off: Ha már hibrid, akkor érdemes megnézni a Honda Insight-ot. Hasonló futásteljesítményt nézve közel 1millióval olcsóbb az Ampera-nál. Igaz "csak" egy mild hibrid, de magas felszeretsége és nagyobb helykínálata miatta szerintem versenyben lehet. Ha az ár és a környezetszennyezés is fontos, akkor is versenyben tud lenni, főleg, egy LPG beszereléseel.

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram