Régóta gondolkodtam, hogy írni kellene erről a témáról, most kérdést is kaptam erről, ezért végre nem halogatom tovább.
Az újságokban rendszeresen lehet látni ezekhez hasonló hirdetéseket:
Szokták még úgy is hirdetni ezeket a lehetőségeket, hogy BAR-listásoknak és nyugdíjasoknak is, jövedelemigazolás nélkül. (Bár mostanában erről leszoktak, talán a Fogyasztóvédelem a nyakukra lépett.)
Ha a számokat összeadom, azt kapom, hogy például 1.000.000 Ft-os hitelt kapok és kamatmentesen tudom törleszteni 15 vagy 30 évig. Na jó, ott az apróbetűben, hogy szerény 2,1-3,92% kezelési költséget, vagy megbízási díjat csak felszámolnak minden évben, de ez elenyésző a banki kamatokhoz képest.
Mielőtt továbblépünk, én egy pillanatra elmerengenék azon, hogy a hirdetésekben se egy cégnév, se egy cím, se egy weboldal, se egy iroda, se egy vezetékes telefon nincs feltüntetve. Ilyen cégre én még a döglött macskám temetését sem bíznám, nemhogy a pénzügyeimet 30 évre.
Ha ezen az apróságon túltesszük magunkat, akkor jusson eszünkbe, amit már évek óta mondok: ha egy ajánlat túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, akkor nem is az.
Ugyanis ezek a cégek bár azt sugallják, hogy hitelt adnak a hozzájuk fordulóknak, valójában semmi ilyenről nincs szó.
Ezek a cégek úgynevezett fogyasztói csoportokat szerveznek, amik előtakarékosságot adnak és nem hitelt.
Belépve egy ilyen csoportba, évekig csak gyűjtjük a pénzünket, amire kamatot nem kapunk, sőt még mi fizetünk évi 3-4%-ot a cégeknek.
Minden hónapban a csoportból vagy kisorsolnak egy szerencsés "nyertest", aki idő előtt megkapja az általa igényelt pénzt a csoport által összegyűjtött pénzből, vagy ha nem sorsolnak, akkor aki a legnagyobb havi törlesztést ígéri, az vihet el az addig összegyűjtött összeget.
Tehát az egyik szerencsés (vagy többet fizetni képes) már az első hónapban megkaphatja a hőn áhított pénzt, amit aztán törleszt, a másiknak pedig 30 évet kell rá várni és addig kamatmentesen, sőt 4% költség levonása mellett szív.
Ha valaki kilép a rendszerből, mert rájön, hogy ez neki nem megoldás, akkor vele csak a futamidő (5-10-20-30 év) végén kell elszámolni, a költségeket vonva és kamatokat nem fizetve valószínűleg egy marék gombot fog visszakapni a befizetéseiből.
Nem kell matektanárnak lennünk, hogy ráérezzünk, az átlagos esély alapján a futamidő közepe táján, vagyis 8-15 év múlva jutunk mi sorra.
Tehát ha előtakarékoskodni akarsz, ezer másik lehetőséged van, ahol te kapsz kamatot és nem neked kell még fizetni is. Ha a szerencsédet akarod megkísérteni a kaszinókban gyorsabban lemegy a meccs.
Ha viszont hitel kell, itt nem fogsz kapni, ezért jól gondold meg, mibe vágsz bele.
Ha szeretnél többet tudni a pénzügyekről, gyere el az Akadémiára, február 7-én indul a következő. Csekély 25 ezer forintért hat alkalom alatt megtanulsz mindent a pénzügyekről, amit alapfokon tudnod kellene.
Valódi pénzügyi tanácsadásra van szükséged, eleged van már az ügynökökből? Kattints a linkre további információért.
Olvasd el a többi pénzügyekről szóló írást is a kiszamolo.hu oldalon.
Ha szeretnéd tudni, hogy új poszt jelent meg a blogban, jelölj be minket a facebookon.
A 90 években működött a portugál érdekeltségű Poligrupo, ugyanezekkel a csalásos, pénz sorsolásos módszerekkel. Ők szerencsére beszüntették a tevékenységüket, gondolom több ezer károsultja lehetett, mert régen a Poligruponak még országos hálózata volt.
Gondolom sok egykori poligrupos ügynök kitanulta a szakma fortélyait és csinálják tovább a csalást. Sajnos sok a naiv ember egyszerű ember, és a nyugdíjasokat könnyű megtéveszteni, ezt a piaci rést használják ki ezek a csalók.
Kíváncsi lennék, hogy hány károsult lehet az elmúlt 20 évben az ilyen sorsolás alapon működő csalásoknak?
Én úgy tudom, hogy a Poligrupo se fizette ki a futamidő végén a befizetett összegeket. A Poligrupot mindössze potom 10 millió bírság fizetésére kötelezte a Gazdasági Versenyhivatal 2006-ban. http://www.jogiforum.hu/hirek/14192
A következtetésem az, hogy PSZÁF se figyel elég alaposan az ezekhez hasonló fogyasztói pénzügyi csoportokra. Normális országban hitel hirdetést, felhívást cím és cégnév nélkül nem is engednek megjelentetni. Igaz itthon is a szuperinfo, expressz szintű ingyenes újságokban jelennek meg.
függetlenül attól, hogy a színvonalat ki milyennek ítéli, az expressz nem ingyenes.
a hirdetesi ujsagok, illetve oldalak nem szoktak onkentesen szelektalni, csak akkor, ha erre torvenyi kotelezettseguk van. Nekik nem kell utanamenni, hogy egy hirdetes tisztesseges-e vagy sem. Ez elvileg a szabalyozok dolga lenne, hogy ez ne fordulhasson elo
Nettó átverés.
"Nem kell matektanárnak lennünk, hogy ráérezzünk, az átlagos esély alapján a futamidő közepe táján, vagyis 8-15 év múlva jutunk mi sorra."
Azért ez hátborzongató.
Tettél bejelentést valahol?
Miről? Hogy az emberek annyira buták, hogy elhiszik, hogy minden igazolás és jövedelem nélkül kapnak kamatmentesen akár 20 milliót 30 évre?!
Ezek a csoportok hitelt nem adnak és betétet nem gyűjtenek, csak megszervezik a csoportokat. A PSZÁF sem tud velük mit csinálni.
A hirdetésben sehol nincs benne, hogy hitel lenne, csak az emberek akarják azt hinni.
Régebben nagyon hitelnek akartak látszani, ezek már sokkal szelidebb szövegek.
Hát ez elég furcsa. HA hitelt ígér, akkor hitelt kellene adnia. A hitel úgy tudom nem 8 év múlva jön. Részletek, persze. Egy normálisan megírt törvénnyel ki lehetne őket iktatni, ha akarnák...
Én eddig úgy voltam vele, mint a bejövő ,,ön nyert'' e-mailekkel vagy levelekkel, ahol nem is játszottam, de nyertem, persze. Bele sem gondoltam, hogyan oldják meg a hitelt, mert nem is érdekelt, gondoltam verőlegényekkel.
Ismét megemelem kalapom a mindent tudó kurmányunk és a pszáf előtt, persze ha nekem lenne 10 ezer forint adókedvezményem, amit nem vehettem volna igénybe, egyből jönne a fenyegetés, hogy te gonosz adócsalód mocsadék...
ez is kb akkora bombauzlet mint egy barmilyen pilotajatek.
Ez nem pilótajáték, csak éppen aki beleugrik, az gyorsan akar pénzt, aztán lehet, hogy 30 év múlva fog kapni.
Az a legnagyobb probléma, hogy ezek az álszent cégek pont azt használják ki, hogy a PSZÁF a PÉNZÜGYI szervezetek állami felügyelete, márpedig egy fogyasztói csoport szervezésével foglalkozó kft nem pénzügyi szervezet, tehát nekik nem kell ilyen jogosultsággal rendelkezni, ezzel viszont kiesik a PSZÁF látóköréből. A Fogyasztóvédelem is csak akkor kezdhet el velük foglalkozni, ha valaki feljelenti őket megtévesztés, szándékos károkozás miatt, de ma már annyira kifinomultak a módszereik, a hirdetéseik, hogy nem igazán lehet rajtuk fogást találni. Tudatosan olyan nevet választanak, amitől bank látszatát keltik, olyan helyeken működtetnek irodát, ahol a laikusok banknak képzelik őket. Amíg az emberek pénzügyi kultúrája ennyire a béka feneke alatt van, ezek a cégek még sokáig szedni fogják az áldozataikat.
a megoldás az, hogy bele kell illeszteni az alkotmányba, hogy ilyet csak ..... ha nem illesztik bele, az egyértelmű jelzés, hogy nem akarják megoldani, szabad a gazda. no nem az akinek feleséget keresett a .....
Tőlem ugyanígy lop vmi TB nevű intézmény havonta a fizetésem 34%-nak megfelelő "nyugdíjjárulék nevű díjat", amiért cserébe állítólag 105 éves koromban kapok majd havonta egy liter tejet.
Ráadásul meg sem kérdeztek, akarsz-e beszállni! 🙂
Abból a 34%-ból 24%-ot már át is neveztek "szociális hozzájárulási adó"-nak. Igaz mondják, hogy ez voltaképpen nem is adó.
De, ha 20 év múlva előveszik a papírokat, akkor csak az ADÓ szó lesz ott a mézes-mázas ígeretek helyett.
Az egészségbiztosítási járulék is max. annyira jó, hogy egyáltalán beengedjenek a kórházba, hogy aztán majd tejeljek a dokiknak.....
Az a jó az ilyen jellegű átverésekben, hogy amíg vannak emberek, akiket ilyennel át lehet verni, és a hatóságok is engedik, addig kevés az olyan csalás, amivel okosabb embereket is át lehetne verni, hiszen minek törje magát a csaló, ha tömegesen vannak hülyébb balekok is.
Sosem tudtam, mik lehetnek ezek a hirdetések (mondjuk nem is érdekelt - ha valami BAR-listásoknak is elérhető, volt elképzelésem, miféle feltételeket kínálhat). Ledöbbentett a magyarázat. Még a piramisjátékokba is inkább megértem, ha beszáll valaki, mint EBBE.
pedig egyszeru a magyarazat. Ha elhiszed, hogy ezen kivul nincs mas lehetoseged, akkor belemesz. Raadasul az emberek egy resze a hirdetesben szereplo "lehet" vagy "akar" szavakat a "garantalt" szora csereli fejben... Peldaul amikor internetszolgaltatoval kotsz szerzodest. Gondolnad, hogy az internetszolgaltatok nagyresze havi kb 5 perc internetezest garantal? Ezt ugy erik el, hogy beleirjak a szerzodesbe maximum 3 napig allhatnak le a szolgaltatassal... de 3 nap szunet utan ha visszater a net par percre, akkor megint leallhatnak.
Azért ez így nem igaz. A rendelkezésre állás (97-98 %) is benne van a szerződésben csak el kellene olvasni. Azért az nem havi 5 perc.
Ez az amikor kiragadunk egy részletet és azzal bizonygatjuk az igazunkat.
Én bejelentettem két helyen is, mert engem átvertek ezzel. A Pszáf elküldött a fogyasztóvédelemhez. de semmit nem tettek! Nem nagy összeg, de nekem az: befizettem 50 ezret, aztán 16500-első részletet, és azt már 1 év 3 hónapja várom vissza, mert már kértem, de eddig semmi! Látszik, hogyha a tulajdonosok jogi végzettek, és nagyon jó összeköttetésük van a hatóságokkal! Nekünk pedig kuss!
Az emberi hiszékenységre és/vagy pénzéhségére garantáltan mindig lehet számítani.
Eléggé régi ez a bejegyzés, de egy érdekes hír jelent meg ezzel kapcsolatban: origo.hu/gazdasag/20130917-vegleg-betiltanak-a-fogyasztoi-csoportokat.html