Hitelkártya-csapdák: ezekre figyelj

2013-06-04
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Sokan elcsábulnak a hitelkártyák ajánlatára. Bár nem értik, miért fizet rá a bank minden egyes vásárlásukra (A számlavezető bank 0,6%-ot kap egy hitelkártyás vásárlás után, ebből jön le a tranzakciós adó 0,2%-a. Ezzel szemben 1-4% kedvezményt ad a kártya tulajdonosának. Vagyis minden egyes tranzakció nettó ráfizetés a banknak.), miért ad nekik ingyen hitelt 45-51 napra, amin szintén komoly költsége van a banknak.

Nyilván azért, mert nagyon megéri a banknak a hitelkártya és nem hülye ő, de most nem erről szeretnék írni.

Hanem arról, milyen csapdákra figyelj, ha hitelkártyát használsz, mert könnyen mindenféle büntetést fizethetsz a tudatlanságod miatt.

Hitelkeret-túllépés: Amennyiben a számodra engedélyezett hitelösszegnél többet költesz, büntetést fizetsz, amely összege havonta 3.500 Ft körül van. A legtöbb bank engedi, hogy bizonyos összeggel túllépd a keretedet. Ha oda is figyelsz, hogy ne lépd át a keretet, gyakran a hónap végén kiszámlázott költségek miatt (havi díj, SMS havi díja, éves kártyadíj, de akár múlt hónap miatti büntetés és a kamatok is lehet ilyen.) mégis büntetést fogsz fizetni. Ezért soha ne centizd ki a hitelkeretedet, inkább jóval előtte állj meg.

Késedelmes fizetés: Ne várj az utolsó napig, mert minden bankban van egy úgynevezett cut-off time, amikor lezárják az aznapi számlákat. Ha ez a te bankodban 17 óra, te pedig az utolsó fizetési napon 17:02 perckor helyezed át az internetbankon a havi fizetnivalót a számládról, akkor bizony büntetést fogsz fizetni, melynek mértéke 3.500-4.000 Ft alkalmanként és elveszted a kamatmentességedet is arra a hónapra, vagyis 10-15 ezer forint kamatot is ki kell pluszban fizetned. Ezért inkább fizess a lehető leghamarabb.

Mindig kell fizetned számlazárás után! Ha rájössz arra, hogy egy ötszázezres hitelkártya-tartozásra havonta 18 ezer forintot fizetsz csak kamatot, akkor jó ötletnek tűnik a lehető leghamarabb minél többet előtörleszteni. Ezért mondjuk hónap közben előtörlesztesz 300 ezer forintot, majd számlazárás után semmit nem fizetsz, hiszen már befizettél egy rakás pénzt abban a hónapban. Hát, ilyenkor is te jártál pórul, ugyanis számlazárás után mindig kell fizetned, minimum a tartozásod 3-5%-át plusz a kamatokat és a költségeket. Ebben az esetben maradt 200 ezer tartozásod, annak az öt százaléka 10 ezer, a kamata másik közel 10 ezer és az egyéb költségek. Ezt a pénzt akkor is be kell fizetned, ha már törlesztettél elő abban a hónapban, akár ennek az összegnek a sokszorosát! Ezért mindig inkább számlazárás utánra időzítsd a törlesztést, vagy hagyj elég pénzt a minimumdíj befizetésére is. Ellenkező esetben megint büntetést fogsz fizetni és kamatokat is arra a hónapra.

Állítsd be a számlazárást fizetésnap utánra! Nagyon rosszul jársz, ha a hónap második felében kell(ene) befizetni a hitelkártyádat, amikor már a fizetésed nagyját elköltötted. Ezért ha a bankod engedi, válassz fizetésnapod utáni zárási dátumot, ha nem lehetséges választani, eleve úgy nyiss hitelkártyát (ha már mindenképpen szükséged van rá), hogy ekkorra essen a ciklus vége.

Már 100 forint elmaradás esetén is teljes kamatot fizetsz az egész összegre! Sokan félreértik a kamatmentesség feltételét. Csak akkor jár a kamatmentes periódus, ha a megadott határidőig az utolsó fillérig kifizetsz minden tartozásodat. Ha csak 100 forinttal fizetsz kevesebbet, akkor a teljes összeg, nem pedig csak az elmaradt 100 forint fog kamatozni, éves 40% körüli kamatköltség mellett. Ezért soha ne maradjon még egy fillér tartozásod sem.

Az akár 45 nap az nem 45 nap! Nem a vásárlástól számított 45 napig nem kell visszafizetni a pénzt, hanem havi ciklusok vannak, amit lezárnak a ciklus végén, majd onnan számított 15 napod van rendezni a teljes számlát. Vagyis ha a ciklus utolsó napján vettél valamit, azt már mindjárt ki is kell fizetned a következő 15 napban teljes összegben. Ezért ha fontos a kamatmentesség, inkább várj a vásárlással a következő ciklus első napjáig.

Pénzfelvétel aranyáron: a hitelkártyáról pénzt felvenni elég úri mulatság. Ennek díja 2,5-2,8%, minimum ezer forint és bónuszként ez az összeg nem kamatmentes, vagyis mindenképpen kamatozik a felvétel napjától évi 40%-os kamat mellett. Ezért inkább kerüljük ezt és arra is vigyázzunk, hogy például a postán való fizetés is pénzfelvételnek minősül.

Ne kerülj be a pusztító spirálba! Bár sokan nem hiszik el, a hitelkártya nagyon veszélyes dolog, amiből roppant nehéz kikecmeregni és borzasztó drága a fogságába esni. Ha például egyik hónapban nem tudod kifizetni a teljes számlát és csak ez a pár ezer forint tartozást mindig görgeted hónapról-hónapra, akkor minden hónapban elveszted a kamatmentességedet és 500 ezres kártyaforgalom mellett kifizetsz 200 ezret csak kamatokra, miközben minden hónapban csak pár ezerrel fizetsz kevesebbet, mint a teljes tartozásod.

Vagy például elveszíted a munkádat és egy-két hónapig a hitelkártyából akarsz megélni. Mi fog történni? Nem tudsz törleszteni, ezért fizetsz késedelmi díjat minden hónapban (3.500 Ft) plusz kamatokat 10-20 ezer forintot. A kamatok miatt aztán rövid úton átléped a hitelkeretedet is, ezért azért is fizetsz újabb 3.500-4.000 Ft-ot. Vagyis havonta fizetsz 7.000-7,500 Ft büntetést és 40% éves kamatot. Meg persze az egyéb díjakat, mint számlavezetés, kártyadíj és egyebek.

Mire kikecmeregsz ebből a helyzetből, százezreket fogsz bukni és rájössz, miért erőltetik a bankok a hitelkártyát és miért tesznek csaliként a horogra ingyenhitelt és visszatérítést.

Ezért fogadd meg, hogy soha nem használod újra a kártyádat addig, amíg a teljes tartozásod vissza nem fizetted, illetve ha elveszted a munkád, az első dolgod legyen összeaprítani a hitelkártyád, hogy eszedbe ne jusson használni.

Szeretnél többet tudni a pénzügyekről? Gyere el az Akadémiára, még van hely a júniusi turnusra. :-) Részletek itt.

Valódi pénzügyi tanácsadásra van szükséged, eleged van már az ügynökökből? Kattints a linkre további információért.

Olvasd el a többi pénzügyekről szóló írást is a kiszamolo.hu oldalon.

Ha szeretnéd tudni, hogy új poszt jelent meg a blogban, jelölj be minket a facebookon.

Hozzászólások:

Komment szekció frissítés alatt!

Kedves Kommentelők!
Éppen egy új kommentmotorra állunk át, azonban a Kiszámoló blog régi kommentjei mind elérhetők, és az elmúlt 1 év Disqus hozzászólásait hamarosan, a következő napokban importáljuk az új rendszerbe. Ha van fontos észrevételed, kérjük, oszd meg velünk! Köszönjük a türelmeteket és megértéseteket.
170 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Mi párommal Erste Joker hitelkártyával rendelkezünk. Úgy gondolom ez a legjobb hitelkártya jelenleg (ha nem, akkor szóljatok). Évente 20.000-25.000Ft-ot tudunk vele összeszedni pluszba, amihez még hozzájön az el nem költött saját számlán lévő pénz kamata.
Ha okosan csinálja az ember, akkor jó választás.

Raiffeisen mindenhol 2%-ot fizet vissza. Nem tudom, ez jobb-e ki kell számolnod!:)

Amiről nem esett szó a cikkben, de fontos lehet: a Raiffeisennél meg lehet adni, hogy hó végén automatikusan törlesszen a bankszámládról. Csoportos beszedés-féle, csak máshogy hívják. Ez is egy plusz biztonság. Nem tudom, a többi banknál hogy van.

Szintén Joker-es vagyok, és egyetértek az előttem szólóval.

Ezek mellett szerintem egyszerű szabályokkal nagyon könnyen ki lehet kerülni a bank által állított csapdákat. Úgymond mindent arra kell használni, amire lehet. A szabályok szerintem:
- Legyen minimum, annyi pénzed tartalékban, mint amennyi a hitelkereted!
- Utalj a türelmi időszak elején, mire odaér, és elszámolják az akár 4-5 nap is, 10-20 Ft vs 10-20eFt. Ilyenkor fizess ki mindent!
- Ne nyújtózkodj tovább, mint ameddig a takaró ér!

Ha ezeket a szabályokat betartod, akkor csak nyerni tudsz vele ;).

már nem azért, de ha megvan a pénzed akkor miért jó hogy hitelből vásárolsz?

Az 1-2-3-4 százalékos visszatérítésekre hajt, valamint az is számít valamennyit, hogy a bank pénzét ingyen használhatja kb. egy hónapig. Ha valakinek van pénze, és fegyelmezetten csinálja a dolgot, nyer vele, de ha bármi apró gond van, a bank kegyetlen költségeket ver rá. Egyéni preferencia kérdése, hogy ilyen feltételek mellett csinálja-e valaki.

Hello!
Az utolsó bekezdésen kívül teljesen korrekt és hasznos ez a cikk.

"Bár sokan nem hiszik el, a hitelkártya nagyon veszélyes dolog, amiből roppant nehéz kikecmeregni és borzasztó drága a fogságába esni... "

Ezt kicsit túlzónak tartom. 🙂
Ennyi erővel mondhatnánk azt is, a mobiltelefon előfizetésre hogy "nagyon veszélyes dolog". 🙂
Gondolj bele felhívod ausztráliát és beszélsz velük 300 órát egy hónapban. Mikor tudsz majd kikeveredni belőle? 🙂
Vagy a konyhakésre is mondhatjuk, hogy "veszélyes". Sokan nem hiszik el, de a konyhakés nagyon veszélyes 🙂 évente többtízezren vágják meg vele magukat. 🙂

Mindent ésszel kell használni. 1 A hitelkártyát vásárlásra és ne készpénzfelvételre használja az ember. 2 Azt vegye meg vele az ember, amit addig is megvett volna. 3 Fizesse be hónap végén, amit elköltött.
Okosan használva 3-5 ezer Ft-t meg lehet vele spórolni.

Figyi, én például annyira átlag felett analitikus, rendező, írásbeli elme vagyok, hogy az összes ismerősömet az őrületbe tudom kergetni vele. Naptáram néha nem tudom, minek van, a következő 3 hetemet általában fejből tudom előre. (Nemrég azt mondta valaki, aki egy év alatt elég jól megismert, hogy a rendezettség jó dolog, de a rendezettségtől való függőség nem jó. :-))

Na most én évente legalább 4-szer megcsúszom a könyvtári könyvek határidejével, ami egy remek mutatója annak, milyen lenne az életem hitelkártyával.

Akkor vajon mennyire veszélyes a hitelkártya az átlagember számára?... Értsd: valóban mindent csak tudni kell használni, csakhogy a HK esetében valószínűleg sokkal kevesebb felnőtt képes erre, mint a késeknél.

Mi a mostani hitekartya piaci ajanlat? Mely bankok ajanlatait erdemes osszevetni az egyeni fogyasztassal, hogy az esetleges legjobb ajanlatot ki tudjuk valasztani szamunkra?

Jellemzoen a Citilife / Erste Jokert szoktak emlegetni. Utobbival egyetertek, elobbi mar egyre kevesbe eri meg. evi 8000ft + tranzakcios ado is van a vasarlasoknal. Ha ma kene dontenem nem kernek, de korabban jo termek volt.
Ezenekivul a Rafazom 2%-os cucc is megfontolando ha rafazomos vagy es nem akarsz masik bankkal szorakozni. Asszem ennel van az h a KP-felvetel a szamlaegyenlegbol megy, a vasarlas a hitelkeretbol ami egy baromi jo dolog szerintem. Ezzel alapbol sporolsz ~3ezer forintot h nem kell masik kartyat fenntartani.

Ja nekem is vannak ilyen überokos kollegáim/ismerőseim. Egyik éves 20-30 ezret spórol, a másik évente kap egy repjegyet (csak ide Európába) stb.

Meg van olyan is, aki már megcsúszott, aztán az évek alatt öszejött megtakarítást pár hónap alatt bukta. Ilyenkor persze hülye szemét a bank, meg az is aki nem sajnálja "szegény kárvallottat".

Amikor az első csoport figyelmét felhívom a 2.-ra, akkor meg élhetetlen hülye vagyok, és annál ők sokkal okosabbak.

A szitu nagyon emlékeztet a devizahitelesekre...
"Okosak" - örülnek és dicsekednek, hülye aki nem ért egyet - pofára esnek - aztán mindenki hibás hülye szemét csaló csak ők nem.

Erste joker hitelkártyát használok, céges költéseimre, tavaly kb 120.000 HUF visszatérítést kaptam. Elég fegyelmezetten használom, mindig amint lehet visszavizetem jóval a határidő elött. De sajnos így is megesik, hogy magán költésekre is használom, néha nagy értékű vásárlásokra, és igen fájdalmas tud lenni hónap végén amikor még oda is fizetni kell.

Bár igazán nem értem azt az érvet - bank részéről-, hogy mennyire megéri ha a havi költségeinket hitelkártyával fedezzük, hiszen csak az első hónapban nyerünk időt. Már ha rendesen visszafizetünk mindent- szóval csak a kisértés marad.

A bank reszerol pont azert erheti meg, mert igy nagyobb osszeggel lehet megcsuszni:) Vegso soron meg tenyleg 1 havi koltest tudsz magad elott gorgetni.

Nekem Citilife-om van, es az a szimpatikus benne, hogy a teljes osszegre is adhatok megbizast, igy a bank automatikusan kiegyenliti a tartozast, csak arra kell odafigyelnem, hogy tenyleg legyen a szamlan eleg penz. Mondjuk en szoktam elotte is fizetni, nehogy egyszer megfeledkezzek rola, es emiatt kelljen 100-150e ft kamatait kifizetni.

Erdekes, ha ennyit utazol akkor miert nem adnak ceges kartyat?

Én Citi Life kártyát használok (3% élelmiszerre, 2% üzemanyagra, 1% minden másra) amit csoportos beszedésivel egyenlítek ki a Budapest Go kártyámról (3% üzemanyag, 1% minden más) Erről a kártyáról mennek a közüzemi számlák, a hiteltörlesztések a Fundamenta megtakarítások csoportos beszedési megbízással. A Go mellett tartok egy befeketési kártya számlát ahol mindig tartok a havi költésnek mefelelő összeget. (Ezt a hitelkártya tartalékot át fogom tenni família betétszámla pluszba nemsokára mert a befektetési kártya értelmét veszti ebben az alacsony kamatkörnyezeten. Ez a első hónap hitelkártya nyeresége amit soha nem költök el!) A Go kártyát minden hónapban határidőre visszafizetem a befektetési kártyáról. Így már szerintem kicsi az esélye a megcsúszásnak. A Citi Life-nál sajnos nem lehet kérni a hielkeret túllépés tiltását, így ezt figyelni kell sajnos...

Ezt nem egészen értem a Citi banknál csak Citi bankos számláról lehet átvezetni a Citi life kiegyenlítésére pénzt. Legalábbis nekem nem sikerült mást találnom az online bankban, te ezt hol tudtad megadni a Citi life-nál, hogy más bankról menjen a csoportos beszedés?

Citi Life-ot AXA Bankos számláról fizettem sokáig (tranzakciós adó bevezetéséig) csoportos beszedésivel, soha semmi gond nem volt. Szóval lehet(ett?) külső bankból is fizetni csoportos beszedési megbízással, de ezt anno még telefonon egyeztettem le velük.

A hitelkártya a kamatospénz 'úri' formája.

Kicsit ugy vagyok a hitelkartyakkal, mint a unit linked konstrukcioval - szandekosan annyira bonyolult a feltetelrendszere, hogy mernok letemre nem ertettem meg teljesen sose az osszes kondiciot egyiknel sem. Volt hitelkartyam, annak idejen gondosan at is tanulmanyoztam a kondicios listat, es megis tudott ujat mondani a cikk!

Ket evvel ezelott kivaltottam egy Erste Joker hitelkartyat, mert ugy volt, hogy kulfoldi autoberleshez kell. De kint talaltam olyan konstrukciot, amihez nem kertek hitelkartyat, es az utazas utan nem sokkal vissza is adtam a kartyat - nem eri meg kibiztositott kezigranattal jatszani, foleg ilyen relative kicsi nyereseg mellett...

(Off: Kiszamolo, tudtad, hogy a ferfiak eve van? Kollegamra ezzel a felkialtassal akartak telefonon eletbiztositast rasozni...)

Gondolom arra gondoltak, hogy EU miatt már nem lehet különbséget tenni az életbiztosításoknál a férfiak és nők között. Így a tavalyi árakhoz képest a férfiak olcsóbban, a nők meg drágábban köthetnek maguknak.

Nekem is ugy mukodik, hogy havonta egyszer automatikusan kiegyenlitik a szamlamrol, szoval eselyem sincs elfelejteni utalni.

Nagyon jó és hasznos post!

"A számlavezető bank 0,6%-ot kap egy hitelkártyás vásárlás után"
Kitől? Jó lenne tisztázni itt az érdekeltségi viszonyokat.

A szövegben előtte és utána álló félmondat világos, de ez magyarázatra szorul.

Citi Life-os kártyánál előfordult, hogy a január 10-én a Tescoban vásárolt Tv árát csak március elején kellett visszafizetni, ráadásul a 3 %-át is jóváírták.
Néhány hónap után fel is hívtak a banktól, hogy látják odafigyelek a törlesztései időpontokra, ezért tudnak ajánlani egy remek személyi hitelt 😀

Ez nagyon-nagyon aljas.

A kenyérmorzsát/kukoricaszemet lerágtad a horogról, erre ahelyett, hogy békén hagynának és ráállnának a könnyebb halakra, kapsz gilisztát.

Kedves Kiszámoló!

Régebben írtál a készpénz költségeiről, de százalékokra nem emlékszem. Ha a kártyával való fizetés kb. 2%-ba fáj az eladó cégnek, ha ugyanazt a cuccost készpénzben fizetik ki, akkor annak mennyi a költsége, amikor pl a bankba viszik a bevételt?

Szerintem is veszélyes dolog a hitelkártya. Egyszer mi is beleestünk és amikor láttuk, hogy szinte egy fillérrel sem csökken a kölcsön összeg és hosszú ideig csak a kamatot törlesztettük, úgy döntöttünk, hogy akármennyire is fáj, de megtakarításból visszatörlesztettük egy összegben a fennmaradó tartozást, így egy fillér kamatot nem kellett utána már fizetnünk. Így még úgy ahogy jól kijöttünk belőle, az addig (8-10 hónapig) fizetett törlesztőrészlet összegeket pedig elkezdtük a megtakarításba visszaforgatni. A megtakarításunk 10 év alatt sem hozott volna annyi kamatot, mint amennyit a hitelkártya elvitt volna kamatot 1 év alatt...

"Szerintem is veszélyes dolog a hitelkártya."

Szerinted mi a veszélyesebb egy hitelkártya vagy egy kés vagy egy autó?

Ésszel kell használni mindent és kész.
🙂

Eddig világos. De ebből az következik, hogy betéti kártyára és hitelkártyára szintén 0.6%-ot kap a bank, a kiindulópont pedig az volt, hogy miért éri meg a banknak hitelkártyákat teríteni.

Tehát akkor nem konkrétan emiatt, hanem csak az egyebek miatt?

Nyugaton is van ilyen %-os visszatérítés vagy ez csak keleti, netán magyar specialitás?

figyelo.hu/cikk_print.php?cid=1669_lelemenyes_hitelkartyasok

MÁK-nál a kártyás fizetés készpénzfelvételnek minősül, úgyhogy itt valami nem stimmel.

Több fórumban is olvastam róla, hogy az állampapírvásárlásra is kaptak %-os visszatérítést, úgyhogy azért lehet vagy lehetett benne valami. Amit te mondasz, az nemcsak mostanában van így?

ezen en is gondolkoztam, es elolvastam tobb hitelkartya uzletszabalyzatat. Konkretan penzugyi szolgaltatora es szerencsejatekra nem ervenyesek a visszateritesek.
Amugy en is olvastam a korrol, ahol hitelkartyara Kincstarjegyet veszel, majd 2 hettel kesobb kifizeted a hitelkartyadat... de ez igy sajnos nem mukodik.

"kártyás fizetés készpénzfelvételnek minősül"
A nagymenők mintha azt magyarázták volna, hogy különbség van a kártyás fizetésnél aközött, ha egy MÁK irodában fizetsz vele vagy a Webkincstáron.

De stimmel! Régen elég jól jártak vele egyesek. Sokkal nagyobb pénzeket lehetett így szerezni, mint cigánykodással az IKEAban. Sajna én már ebből kimaradtam. Lehet, hogy etikátlan volt, de teljesen szabályos kiskapu.
Azóta már rég bezárták ezt az állampapíros lehetőséget. Az ikeás-módszer elvileg ma is működik, bár sose próbáltam, mert ahhoz azért pofa kell, szerintem.

Az elmúlt 1 évben kb. 60 ezer forintot kerestem BB GO kártyával (költségek levonása után). És ez úgy, hogy a közüzemi számlák az első félévben még nem innen mentek.
Tisztában kell lenni a játékszabályokkal, és nem szabad megcsúszni. Ennyi.

Viszont a Citi az egy gyanús banda nekem. Kiváltottam egy Citis hitelkártyát, csak arra, hogy a T-s számlákat arról fizessem (10%-ot ad a BB GO 1%-ja helyett). Minthogy semmi másra nem akarom használni max. 200-as hitelkeretet kértem, mert mondom a T-s számlák 100-ba tuti beleférnek, és ki tudja alapon legyen plusz 100 tartalékba.
Nos 500-at kaptam.

És ezek után még folyamatosan bombáznak azzal telefonon, hogy nyugodtan vegyek fel nagyösszegű kp-t róla, mert most vmi részletfizetési kedvezmény van.
Lehet hogy itt konkrétan vmiféle balekot látnak bennem?

Számlák fizetése hitelkártyáról. szerintem: ez addig jó míg van állása az embernek. Ha véletlen elveszti, akkor a számlák be lesznek fizetve, de így ki nem fizetett tartozás keletkezhet a hitelkártyán. (bár arra ott van a min. 6 hónapra elegendő vésztartalék)

Itt a baj forrasa nem a hitelkartya, hanem

a) hogy elvesztette az ember az allasat
b) hogy nem mondta le azonnal a hitelkartyas fizetest, amint latta, hogy nem fog tudni torleszteni

Ha van 6 havi vésztartalék.Sajnos az emberek igen elenyésző részének van megtakarítása..

"
Mondjuk en szoktam elotte is fizetni, nehogy egyszer megfeledkezzek rola, es emiatt kelljen 100-150e ft kamatait kifizetni.
"

Ezzel csak nagyon óvatosan, ugyanis (legalábbis az erste-nél) ha nincs fennálló tartozásod, és a havi elköltött pénzt a periódus lejárta előtt fizeted rá a HK-s számlára, akkor az nem "jogszerű" használat, és elvileg SZERZŐDÉSSZEGŐ magatartásnak minősül! (pontosan azért hogy elejét vegyék a sok "előtörlesztésnek".) Én is így csináltam régen, míg az egyik banki ügyintéző rám szólt hogy ebből baj lesz, elolvastam az ÁSZF-et és igaza volt.

Ha ez tényleg így van (remélem csak félre értés), akkor bizony mindenkit óva intenék hogy Erste hitelkártyája legyen. Ezt én inkább egyoldalú szerződésnek és a PSZÁF általi felülvizsgálatra méltónak tartanám, mintsem ember által elfogadandót. Mi az, hogy óvatosan az előtörlesztéssel? Szerintem az előtörlesztés lehetőségének PTK általi alapjognak kellene lenni mindenütt, amiért egyetlen hitelintézet sem számíthatna fel külön díjat! Különösen az elektronikus rendszerek korában. Mert azt értem, ha ügyintézőt igényelne, az erőforrást jelentene, stb. No de így, én kattingatok, és még költségbe kerülne sőt SZERZŐDÉSSZEGÉS? De egyelőre valószínű még nem a hitelfelvevőt szolgálja a törvény.

"
Erről a kártyáról mennek a közüzemi számlák, a hiteltörlesztések a Fundamenta megtakarítások csoportos beszedési megbízással.
"

Hogyan lehet HK-val ilyeneket fizetni? Mi a titok? HK-val nem csak vásárolni lehet, lehet róla utalni is?

Szerintem az a láncszem hiányzik neked, hogy a Fundamentának adhatsz beszedési megbízást is a vállalt megtakarításod összegére. (Így nem tudsz kevesebbet utalni, ha nincs elég lóvéd - kivéve persze, ha előtte gyorsan visszavonod az engedélyt -, viszont érdekes módon mindig 1-3 napot csúsznak a levonásával a beígért időponthoz képest. :-))

Jó is, hogy eszembe juttattátok, pont most kell átállítanom... 🙂

a közüzemi azámlákra két megoldás van, néhány bank enged csoportos beszedést a hitelkártyára. Másrészt díjnet-en tudsz kártyával fizetni, ami normál fizetési tranzakció, nem kp-felvét (mint a postán).

A Fundamenta feltehetőleg működik, ott, ahol a csop. beszedés alapvetően lehetséges.

A hitel törlesztést már én sem értem, általában a bankok előírják, hogy náluk vezetett számláról kell törleszteni. Ha ez a bank esetleg éppen olyan, aki enged csop. beszedést a hitelkártyáról, akkor sem hiszem, hogy ezt a hiteltörlesztés esetén megengedné...

Citis hitelkártyákhoz tartozó számlákra netbankon tudsz adni csoportos beszedési megbízást, és erre is jár a visszatérítés.
Az ERSTE hitelkártyáknál úgy tudom nincs erre lehetőség.
Más bankoknál nem tudom mi a szabály.
Ugyanígy a CITI olyat is tud, hogy a teljes összeget csoportos beszedéssel egy másik számláról törlesztheted. ERSTE csak a minimumot szedi be.

Pedig jó lenne, ha mindkét opció menne mindenhol, mert akkor 2-3 hitelkártyával egymásról csoportos beszedéssel beszedve egész komoly visszatérítéshez lehetne jutni, és csak több hónap után kiegyenlíteni a tartozásokat betéti számláról.
Azt hiszem ez lenne a pénzügyi perpetum mobile 🙂

"Nagyon rosszul jársz, ha a hónap második felében kell(ene) befizetni a hitelkártyádat, amikor már a fizetésed nagyját elköltötted."

Na, szerintem akinek ez probléma, AZ az az ember, akinek a nem számlazárás napját kell tologatni, hanem nagyon távol maradni minden hitelkártyától!

Ez teljesen igaz!:)Csak sok ember nem azért költi el a fizuját, mert nem tud bánni a pénzzel, hanem mert annyira keveset keres..

Nem akarom elvenni kiszamolo kedvet, de a hitelkartyasok meggyozese parttalan probalkozas, ok okos befekteteskent tekinteknek kartyajukra es kirohogik a beteteseket, kisbefektetoket is ha ravilagitanak a kockazatokra.

Regebben gyakran hivogattak nehezen levakarhato holgyemenyek szuper hitelkartya-ajanlatokkal. Sok ilyen hivas utan megtanultam a varzsmondatot: "Havonta novekvo megtakaritasaim vannak, koszonom, nincs szuksegem hitelekre." Erdemes kiprobalni, utana udvariasan elkoszontek es nem farasztottuk egymast tovabb.

Szerintem csak olyan embernek szabad hitelkartyaban gondolkoznia, aki minden honapban tud rendesen felretenni, es ha elromlik a huto vagy mosogatogep, akkor hitelkartya nelkul is gond nelkul tudja cserelni. Masnak veszelyes uzem.

Amugy szerintem az a 12% akik jol hasznaljak a hitelkartyat nyilvan tudjak, hogy oda kell figyelni, mert elegge meg lehet csuszni vele

Tetszik a blog, de főleg az, hogy úgy tűnik, csupa SorosGyörgy 2.0 jár ide. Én egyszerű parasztgyerekként nem nagyon értem, ha van annyi pénzem, hogy finanszírozzam a folyó kiadásaim és esetleg még van néminemű megtakarításom, akkor minek a hitelkártya???? Értem, hogy klafa, trendi, esztétikai élmény, de pár tízezer Ft (ennyi max a reális) esetleges haszonért minek vállalni a kockázatot, hogy akár több százezer Ft-ot bukjak? Az ismeretségi körömben is van néhány életművésszel keresztezett pénzügyi guru, akik folyamatosan ellátnak mindenféle hasznos tanáccsal, hogyan kamatoztassam a pénzem, viszont az elmúlt pár évben akadt néhány közülük, aki megbillent és volt aki tőlem, az addig kikacogottól kért segítséget....A bankkártya más, azt kénytelen-kelletlen én is használom, de jobban kedvelem a készpénzt és a takaróhoz mért nyújtózkodást.

én és a párom, ha lehet mindenhol kártyával fizetünk. nem kell bajlódni, h kinél mennyi kp van.

Aha. Gondolom ti vagytok azok, akik az aldiban 2 tejfölt és 4 kiflit is így fizettek,(vagy kicsit bonyolítva kuponokkal és erzsébet utalvaánnyal) háromszor annyi ideig feltartva az utánatok sorban állókat. Nem értem, miért akkora nyűg 40-50kHUF-ot tartani magánál egy embernek. Ja... tudom, a pénz addig is kamatozhat! A mai őrületes betéti kamatok mellett tényleg nem elhanyagolható bevétel.
Hirtelen az ostoba raiffeisenes reklám jutott eszembe..."Minél többet költ, annál többet spórol!"

Szerintem semmi közöd hozzá, ki mivel fizet. Elfogadják? El. Aki zsebbe kapja a fizut, vagy nem képes kártyát használni, az engem egyáltalán nem érdekel, az ő baja. Ahol csak tudok, kártyával fizetek, mert sokkal egyszerűbb, mint a visszajáró fémpénzekeket tartogatni a tárcában. Ha meg kiszámolod a pénzt, tovább tart, mint a kártyás fizetés. Szóval nem csak azért fizetnek emberek kártyával, mert szarrágóskodnak a minimálkamaton.

Inkább olyan kasszákat kéne csinálni, ahová a csak 1-5-10 terméket vásárlók állhatnak, mert én úgy tapasztalom, hogy nem a fizetés hosszabbítja meg igazán a vásárlást, hanem ha egy tejföllel kell kivárnod a nagybevásárlást csinálót.

Az Erzsébet-utalvány szerintem is fasság, adják ide kápében, ne ilyen játékpénzekkel szórakozzunk, de aki ezzel fizet, nem azért teszi, hogy a becsületes kápésokat feltartsa, hanem mert ezt is kap.

A készpénz előbb-utóbb akarva-akaratlanul meg amúgy is kimegy majd a "divat"-ból, ezt a folyamatot feltartóztatni egyikünk sem tudja. A gond ott van, hogy ezért előbb-utóbb nagy árat fogunk fizetni érte, talán már meg is fizettük ... Viszont ha felgyorsulnak az elektronikus ügyintézés folyamatai (egy-két helyen szerintem ez elég korrekt már) akkor még a kiflit is gyorsabb lesz kártyával fizetni, és nem kell számolgatni a visszajárót (ezzel is idő megy el), ami nem egy utolsó szempont. Én a múltkor az egyik nagy bevásárló központban majdnem 9000 Ft-ot buktam, mert készpénzzel fizettem (váltani akartam a 20000-est). Már eljöttem a kasszától, az autóba pakolva szembesültem, hogy hiányzik a visszajáró, visszamentem és a hölgy szó nélkül vette ki a visszajárót a kasszából és adta oda, még elnézést is kért. Tehát tudott róla ...

".A készpénz előbb-utóbb akarva-akaratlanul meg amúgy is kimegy majd a “divat”-ból, ezt a folyamatot feltartóztatni egyikünk sem tudja. A gond ott van, hogy ezért előbb-utóbb nagy árat fogunk fizetni érte, talán már meg is fizettük …"Akkor jön el a szép, új világ, amikor csakis virtuális formában, számítógépekre bízva létezik majd a pénzed. Nem vagyok nagy összeesküvés-elmélet gyártó, de onnantól kezdve gyakorlatilag a hatalom marka összezárult körötted. Ha rossz kisfiú leszel, akkor másnap nincs kifli, és soha többet, csak, hogy megtanuld. Nekem némi megnyugvást ad, hogy ha fizikailag is birtokolhatok valamit. (Persze tudom, annak is csak addig van értéke, amig elég sokan bíznak benne)Ja, az apró.A fémpénz megy a plexi gömbbe, kalapba, valahol mindig jut neki hely. A papír meg kifejezetten hasznos, ha a hajlott hátú anyókától veszek kis dobozka epret a piacon, vagy virágot a temetőnél.

Persze, igaz-igaz 🙂

Viszont most látom csak, hogy a hozzászólásokra adott reflexiókról nem jött email, pedig meg is kellett adni. Kár, mert így ez a blog használhatatlan. Én pl. egy share-elt infó alapján találtam ide, de nem fogok mindig ide járni. Ma csak azért jöttem vissza, mert kíváncsi voltam, hogy a hozzászólásom maradéktalanul kikerül-e. És kikerült, köszönöm szépen. Viszont RSS feed-et sem találtam. Kár ... Pedig egy számomra nagyon hasznos diskurzus folyt is, köszönöm szépen a hozzászólók aktivitását 🙂

Én is egyszerű paraszt gyerek vagyok, na nem a földműves fajta, hanem az a tapló féle, viszont hamar megértettem, hogy más pénzét használni míg az enyém kamatozik JÓ.
Évi százer forintot kapni azért mert nem a sötétkék kártíát húzom elő hanem a világoskéket JÓ.
Én abba a kis százalékba tartozom akiknek való a hitelkártya, viszont a maradékra nagyobb százalékra azért van szükség, hogy nekem jó legyen, szóval Kiszámoló cikkén most jól fel is háborodok. 🙂

De miért buknék több százezer forintot?
Nekem ERSTE-Wizzair hitelkártyám van.
Mióta megvan ezzel fizetek minden vásárlást, amit előtte sem kp-val, hanem betéti kártyával fizettem.
Minden hónap 10.én kapok egy smst a fennálló tartozásról.
Belépek a netbankba és átutalom.
Cserébe kapok 2% visszatérítést, amit a wizzairnél válthatok repülőjegyre.
Tavaly szeptemberben elmentünk belőle a barátnőmmel Londonba.
Idén őszre ismét összegyűlik egy rep.jegyre való.
Egy forinttal sem költök többet, mint előtte, csak egy másik kártyát adok át a pénztárosnak.

Miért ne használnám ki az éves egy ingyen repülőjegyet?

És mivel dombornyomott kártya, még utasbiztosítást is kapok hozzá, amit sajnos volt szerencsénk tesztelni is, szó nélkül megtérítették a külföldi gyógyszertári számlát, igaz csak néhány ezer forintos tételről volt szó.

A hitelkartya nyilvan nem a meggazdagodashoz vezeto ut, meg nem azt jelzi, hogy valaki mit ert el ( Max olyan ertelemben, hogy aki tobbet keres, annak konnyebben ad a bank nagyobb hitelt )

de amugy igen, jol lehet latni, ahogy kommenthaborut vivnak a hitelkartyak elvakult hivei es az elvakult ellenzoi:)

Ha ésszel használod, nem fogsz rajta bukni több százezret. (Nem is értem, ezt hogy számoltad ki?)
Saját példánkat tudom mondani, 2 bank hitelkártyájával éves szinten 100.000 Ft jóváírást tudunk realizálni! Mindez egy 4 tagú család privát költése és rezsije után (semmi céges költés vagy egyéb ügyeskedés). Azért ezt az összeget nem szívesen engedném ki a kezem közül, sokan ennyit (sem) keresnek havonta. Bár hozzáteszem, aki ennyit keres, annak pont nem való hitelkártya, mert elszalad vele a ló, mondván végre tudok költekezni.

én szeretek bankkártyával fizetni. nem keletkezik közben több kiló apró, és nem adja ki az ATM a teljes havi fizetésemet néhány Deák arckép formájában, amiből aztán mindenki cuccog meg hümmög, ha vissza kell adni. és az eladó még le sem tudja tagadni bevételként 🙂

"Tetszik a blog, de főleg az, hogy úgy tűnik, csupa SorosGyörgy 2.0 jár ide."

Tudom hogy szarkazmus, de komolyan veve ez nem veletlen. Jellemzoen az fog kommentelni egy penzugyi temaju blogban, akit erdekel a tema. Es bar statisztikailag nincs korrelacio valszeg, de keves ember lesz "gazdag" a tema iranti nem erdeklodve.

Ettol fuggetlenul soha senki nem gazdagodott meg hitelkartya-visszateritesbol, azonban evi 20-30-40-50-100 ezer forintokat boven meger az a minimalis evenkenti ~10 ora raforditas amit egy hitelkartya fenntartasa igenyel.

Jól írod! 🙂

Én CITI -> AMEX -> BB UPC kombót próbálom összehozni. Minden a citiről menne (0.8-2.8% 0.2%tr.adó miatt), amex 1%, upc 2% azaz össz.:3,8-6,8% visszatérítés és 3 hónap kamat az el nem költött pénzre,minusz kártyadíjak. Jelenleg csak amexem van, a citi folyamatban, ha a kettő kooperál(csop.besz), akkor jöhet a upc-s. Sajnos többet a magyar piacon nem találtam, ami csop.besz. után is visszatérít, és a TELJES tartozást lehet rendzeni csop.besz.-el. Ha tudtok még ilyet, szóljatok

Majd számolj be róla, hogy működik-e...
A BB-UPC kártyát én is néztem, de mivel nincs privát telefonom, sem mobil sem vezetékes, nem igényelhetek. Vicces, hogy manapság ezen múlik egy hitelkártya...

Nekem meg az vicces picit, ha valaki elektronikus pénzügyi műveleteket mobiltelefon nélkül szeretne intézni ... beszedés kontroll, másodcsatornás megerősítés nélkül én egyáltalán nem bíznék a kártyás tranzakciók biztonságában. Egyelőre pl. meg sem fordul a fejemben, hogy paypass kártyám legyen pedig azt is elég jól nyomják mostanában ...

nem azt mondta Szöcske, hogy nincs telefonja, hanem hogy privát telefonja nincs. Feltehetőleg céges mobilt használ, és furcsállja, hogy emiatt kiesik egy bank ügyfélköréből.

Ugyanakkor ezt a kártyát BB-UPC-nek hívják, kizárólag UPC előfizetőknek szól, és lehet, hogy csak azoknak szánják, akik a komplett szolgáltatást igénylik, telefonnal együtt.

Az OTP-s Amex-et lehet csop. beszedéssel rendezni más hk.-ról? ez tuti? Én amiről tudok: Cetelem hk költés - csop.beszed . Citilife - csop. beszed BB HHK (tesco). Tesco-sat csak most fogok igényelni. Én tavaly próbáltam az amex-et és akkor nekem azt mondták a bankban, hogy nem lehet csoportos beszedést kérni a havi teljes összegre.

ha már kiszámoló blog: tételezzünk fel évi 60 ezres visszatérítést. ehhez mondjunk évi 4 milliós forgalmat, szerintem lehetnek reális számok. vagyis havi 333 ezres vásárlással havi 5 ezret spórol. ha csak ennyi a bevétele, akkor kb. 2e órabérrel dolgozik. éves átlagban elmegy havi 1 óra mindenféle pepecselésre a kártya körül, vagyis marad havi 3e, napi 100 ft "nyeresége". cserébe aláírhatja a 60 oldalas szerződést, amiben 40 oldal arról szól, hogy csak akkor kap büntetőkamatot, ha van sapka a fején, vagy ha nincs. ezért, szerintem, a sok "kártyabűvész" nem is a pénz miatt csinálja, hanem hobbiként. de akkor tessenek már ezt is odaírni. én hobbiként mikrovezérlőket programozok, mégsem ajánlom mindenkinek, hogy csinálja 😀

Jól foglaltad össze! Még annyit tennék hozzá, hogy mindehhez méretes kockázatot vállal: csak egyszer késse le a számlafeltöltést, pl. mert betegen fekszik 40°-os lázzal, ő vagy a gyereke, és elfeledkezik, akkor azonnal hatalmasat veszít. Sok munkával kis pénz óriási kockázattal.

Azért ebben volt egy elég erős csavar 🙂
Az órabéremmel miért is kell csökkenteni a jóváírás összegét?
Mondjuk a számokkal is vitatkoznék, 4 millióra nagyon kevés a 60 ezer visszatérítés. Ha ilyen kártyád van, cseréld le gyorsan. Az sem életszerű, hogy az összes költés az utolsó forintig hitelkártyáról menjen. Valamennyi kp. nyilván kell, és a sima átutalások (pl. megtakarítási számlákra) sem tudnak a hitelkártyáról menni (sajnos).

Viszont egyetértek: hobbinak is jó, hozza a pénzt és nem viszi.

Ez nem teljesen igaz.
1%-os visszateritesnel mellett evi 6M forintot kell kolteni 60ezer forintert.
2%-osnal evi 3M-t, 3%-osnal mar csak evi 1.5M-t.

6M sok, 1.5M mar nem olyan sok.

Ezenkivul van akinek nem megterhelo 60 oldalas (ami picit tulzas azert) szerzodest elolvasni es ertelmezni.

talán csak én nem tudom követni a gondolatmeneted, de ha havi 5000 Ft a bevétel és havi 1 óra megy el a pepecselésre, akkor hogy jön ki a 2000 Ft órabér?

A másik kérdésem, hogy miféle pepecselésre megy el havi 1 óra? Arra, hogy nem betéti kártyával vagy kp-val fizetek a tescoban a pénztárban?
Vagy arra, hogy havonta egyszer át kell utalnom az egyik számláról a másikra a megadott összeget?

Azért sztem az is ér egy misét (bár nem feltétlenül a blog tematikájához tartozik), hogy azok között, akik hisznek a hitelkártyában és használják (csak a poszthoz hozzászólókról beszélek), kisebb arányban vannak olyanok, akik szerint "aki nem használ hitelkártyát, az hülye".
Ellenben a komplementer halmazban egész komoly aránya van azoknak, akik annyira qrvára felsőbbrendűek pénzügyekben, hogy bátran beleállnak a "aki hitelkártyát használ, az hülye" állításba. 🙂

Annak idején csak azért igényeltem wizz HK-t, mert adtak rá ingyen 10e ft-ot, gondoltam utána visszaadom.

Visszaadás előtt rájöttem az alábbi előnyökre:
- nem árt ha mindig van olyan vésztartalék kéznél amihez AZONNAL hozzáférsz (nem a 6 havira gondolok, mert ha az lekötött betétben van, először fel kell törni, vagyis már eleve kell net és egyéb macera)

- ha a fizumat lekötöm és nem folyószámlán áll, többet hoz

- a SIMA HK nem éri meg, ugyanis több a költsége mint a visszatérítés. Eddig az egyedüli jó HK a wizz volt, mert sok plusz kedvezményt adott (amiket az utóbbi időben szépen elvontak) így már nem is olyan nagy buli.

Wizz HK számítása esetemben:
- havi díj: 200
- évi kártyadíj: 4500

össz.: legyen mondjuk 8000. Vagyis ha ennyit visszatérít akkor még mindig csak nullszaldó. És nyílván évi 10e nem szarakodunk, legalább hozzon évi 30e-t. Vagyis évi 40e visszatérítés esetén talán már megérheti, és persze még ekkor is csak hobbi, mert valóban szórakozni kell havi 3e ft-ért.

Viszont Wizz esetében: ha van HK-d, ingyenes a klubtagság, amivel azért lehet egész szépen is spórolgatni, plusz régen még a pontokból való repjegy vásárlás is ingyen volt (amit most megszűntettek). Vagyis egy repjegyen mondjuk lehetett spórolni akár 20-30e ft-ot is. Repülsz évi 2-3* plusz a visszatérítéssel már megéri. Most ez már nincsen, mert kb. minden plusz kedvezményt megvontak 🙁

További előnyök a HK mellett:
- mindenkori azonnali rendelkezésre állás (volt olyan hogy a számlámon volt 10e ft de 20e-ért kellett vásárolnom)

- bizonyos netes helyeken eleve csak HK-t fogadnak el, sima betéti bankkártyát nem
- amíg HK-ra költesz, a fizudat le tudod kötni. Vagyis a bevétel oldalon a pont jóváírás mellett oda kell még számolni a havi betéti kamatokat is, ami legyen mondjuk 1000 huf, ami újabb évi 10e.
- ha ígyis-úgyis vennél nagy értékű cuccot (hűtő, mosógép, stb) azt már megéri kártyával venni a visszatérítés miatt, és nem kell sok KP-val rohangálni
- külföldi útra én két kártyát viszek a biztonság kedvéért: sima betéti és hitelkártyát. Ha ne adj isten egyiknek lába kelne, ott legyen a másik. Ilyenkor nem számít hogy a KP felvétel díja horror, ha esetleg arról van szó hogy egyáltalán pénzez juss, akkor nem ezen fogsz agonizálni. És mivel 6 havi tartalék meg úgyis van, max. 2 napon belül vissza tudod utalni annyi időre meg nem olyan sok a kamat.

"
éves átlagban elmegy havi 1 óra mindenféle pepecselésre a kártya körül,
"

Azért ez költői túlzás, max. 10 perc amíg ráutalsz a netbankban.

Kétségkívüli hátrányai:
- észrevétlenül is bíztat a költésre, viszont ez előny is lehet, mert jobban látszik mire megy a pénz

- nagyon figyelni kell, a legkisebb hanyagság (nem időben visszatörlesztés, KP felvétel, több költés mint amennyit szabadna) is nagyon nagyon sokba kerül

Lehet okosan használni, kis tételben (évi 30-50e visszatérítésnél) valóban inkább csak szórakozás, aki meg ennél többet költ, az úgyis keres annyit hogy nem számít 🙂

Ha kevesebbet költesz, de több kedvezményt kapsz rá (Wizz) úgy már megérheti.

A baj akkor van, ha túlköltekezel, de éppen ezért meg kell fogadnod magadban (és tartani is hozzá magadat) hogy csak azt veszel HK-val amit egyébként is megvennél (kaja, ruha, csekkek kifizetése).

az előnyöket kiegészíteném még egyel:
Kiszámolótól származik az ötlet, hogy ha nagyobb beruházás előtt állsz, várj 7/14 napot az igény felmerülése és a vásárlás között, ez alatt talán rájösz, hogy nincs is rá szükséged.

A hitelkártyát ellenzők itt biztos azt mondanák, hogy a hitelkártya miatt ezt nehezebb megtenni, hisz azonnal megveszed a hitelkártyáddal, mert az vásárlásra csábít.

Nálam ez inkább fordítva működik. Ha hónap végén vagy legelején eszembe jut, hogy kéne egy új plazmatévé, akkor várok vele a (következő) hónap 10. napjáig, mert akkor 45 napos kamatmentes hitelre vehetem meg.

Addig meg talán le is beszélem róla magam.

"észrevétlenül is bíztat a költésre, viszont ez előny is lehet, mert jobban látszik mire megy a pénz" - ezt is előnyként értékelem: igyekszem ahol lettel HK-val fizetni, így jegyzetelés nélkül is jobban látom egyben a havi költéseim, mintha kp-t használnék.

"Ha hónap végén vagy legelején eszembe jut, hogy kéne egy új plazmatévé,"

Ácsi, tv-t (meg barmi mast) nem akkor kell venni amikor az elozo elromlik? 😀

Én úgy dekódolom az általad leírtakat (és nagyjából egyezik is a véleményünk) hogy a hitelkártyánál elég erős a csapda faktor, a realizálható haszon esetleges és köztünk szólva azért nem túl jelentős.

"a hitelkártyánál elég erős a csapda faktor, a realizálható haszon esetleges és köztünk szólva azért nem túl jelentős."

Amikor engem megpróbáltak "befűzni" a mostani hitelkártyámra, akkor előttem igényelt egy 50 év körüli fószer. Ránézésre is egy pénzes fazon volt. Kicsit beszélgettem vele és kiderült hogy bőven millió feletti a nettója. Kérdeztem is tőle, hogy pont ő, minek foglalkozik 1-2%-al? Annyit mondott rá, hogy pont azért keres annyit, amennyit, mert odafigyel az ilyen kis előnyökre is. Megteheti, hogy pénzt kapjon vissza a vásárlásaiból, akkor miért ne élne vele? Ha ez előnyösebb fizetőszköz, mint amit eddig használt, akkor miért ne váltana?

Én értem amit mondasz, hogy mindössze 12% használja jól a hitelkártyát, és amíg ez az arány 50% alatti, addig a bank jár jól.
Az én dolgom, hogy a 12%-os oldalon legyek.
Ennyi.

“Na most én évente legalább 4-szer megcsúszom a könyvtári könyvek határidejével”
e-book? 🙂

“Akkor vajon mennyire veszélyes a hitelkártya az átlagember számára?”

Én egy “átlagember” vagyok. És ha én jól tudom használni, akkor bárki más is tudja jól használni.
A telefonszámlád vagy az elmű számlát be tudod fizetni időben? Ha igen, akkor nincs miről beszélni.
PL gondolj csak bele, hogy amikor munka után hazaérsz, ledobod a cipődet és felkapcsolod a lámpát, akkor kell-e a konnektorba dobni a 100Ft-ost?
Kell? Nem? Miért nem? talán “hitelbe” használod egész hónapban az áramot? Talán nem kell kifizetni?
víz-gáz-telefon stb stb ugyanúgy működnek mint a hitelkártya.(csak más a neve)

“Értsd: valóban mindent csak tudni kell használni, csakhogy a HK esetében valószínűleg sokkal kevesebb felnőtt képes erre, mint a késeknél.”

Hitelkártyával még nem szurkáltak halálra senkit. 🙂

“Értsd: valóban mindent csak tudni kell használni, csakhogy a HK esetében valószínűleg sokkal kevesebb felnőtt képes erre, mint a késeknél.”

Szerintem ez nem igaz, de ha igaz is lenne, akkor mi ennek az oka? mi a megoldás erre?
A kést megtanítják neked, hogyan mire mikor használd. Milyen kockázatai vannak a kés használatának stb stb stb és nem azt mondják, hogy "aki kést használ az hülye" 🙂

Én úgy vagyok vele, hogy egy alap hitelkártyát is jó használni. Nem kell visszatérítés, hogy megérje használni.
Az, hogy most spórolok 40-50ezret, az egy plusz dolog.
Önmagában a hitelkártya, mint "szolgáltatás" vagy "termék" már megéri.
Sok előnye van. VIP lounge-ok a reptereken, utasbiztosítás, külföldi vásárlás, autóbérlés, internetes vásárlás és persze bármikor ott van a keretösszeg, amit fel tudok használni stb. Gyakorlatilag egy plusz pénztárca.

Ez nekem megér x-ezer forintot egy évre.

"...Gyakorlatilag egy plusz pénztárca...."

Öööö... és melyik a másik pénztárca? Vagy ez egy ilyen "É nelmentem a vásárba félpénzen! tipusú dolog?

A hitelkártya is olyan, mint a bankszámla. Van akit abszolút nem érdekel (nem is érti), hogy miket hogyan fizet a banknak a számla használata során. Van aki tudatosan olyan számlát választ ami a bankolási szokásainak megfelelően a legolcsóbb, van akit meg nem érdekel. Nos ezen utóbbiak fizetik meg a nekem adott kedvezményeket a banknak.
Tehát egyszerű: oda kell figyelni. 12 éve használok CIB hitelkártyát majd' 1 millás kerettel. Soha nem csúsztam meg, mindig tudom hogyan áll a keretem, és ez gyakorlatilag része a havi kiadásoknak. Csupán nem kell foglalkozzak azzal, hogy mindig legyen szabadon forint a számlán, hanem csak egyszer a hónapban - amikor fizetni kell. Addig szépen fial a betét lekötésekben az én pénzem. Ha pedig rövid idejű kölcsönnel kell egy barátot, rokont kisegíteni, akkor nagyon szívesen teszem, ha ezzel fizethetem ki a költségét, amit gyakorlatilag kölcsönadok.

Sokan irtatok a baromi nagy kockazatott itt, a 3000 Ft-os buntire gondoltok + az egyhavi 2.5%-os kamatra, amit akkor vonnak, ha nem utal a cegem fizetest?

igen, csak azt a 2.5%ot visszamenoleg is ki kell fizetni. ez amugy a sok kicsi sokra megy, csak 1-2 tetel tenylegesen nem olyan kicsi.

Kedves Kiszámoló!
Régóta olvasom a blogodat, de a hitelkártya témakörben, kezd eluralkodni a reklámszagú hozzászólások tömkelege.
Szerintem sok banki ügynök is írkálhat a blogodban. Normális ember nem kockáztat pár ezer Ft-ért azért, hogy egyszer nagyot bukjon.
Az átlag magyar havi költés szerintem 150.000 Ft-nál nincsen több, gondolok itt élelmiszerekre, közüzemi és egyéb szolgáltatások kiegyenlítésére. Vagyis éves szinten ez 1,8 millió, ami 2%-os visszatérítés esetén is csa 36.000 Ft. Ebből levonjuk a hitelkártya éves díját ami min. 7-8000 Ft és a fentmaradó 28.000 Ft- ból is jönnek le még egyéb banki költséget. Az aki azt írja, hogy addig a fizetése 1 hónapot kamatozik és csak utána utalja el az összeget a hitelkártyára az hazudik, vagy hülye, vagy banki alkalmazott. A mostani kamatok szerint a 1 hónapra 500.000 Ft lekötés esetén 1850 Ft a kamat (EBKM 4,5%).Ami szintén elég csekély.

Itt az a 12% vedi nagyon a hitelkartyat, aki jol jar vele ( + a 88% azon resze, akik meg nem csusztak meg) , nem kell ide ugynok:)

"
De felőlem mindenki használhatja, meg mindenki gondolhatja, hogy a bankok jótékonysági intézménye a hitelkártya, amin csak sokat lehet keresni.
"

Sok ember hozzáállásával van a baj. Putriban laknak és iphone-t vesznek, stb. pontosan Kiszámoló az, aki rengeteg ilyen példát tudna még hozni, amikor nem a lehetőségeikhez képest költenek az emberek. Akkor a HK valóban biztos út a hitelspirálba. Azoknak NEM való akármennyit is térít vissza.

A kártya "bűvészeknek" arra jó hogy egy kicsit keressenek rajta. Évi 50-60e ft nem sok, de ha azt nézzük hogy van aki ennyit keres egy hónapban, már nem is olyan rossz... pluszban egy 13. fél-havi fizu.

Az viszont biztos hogy nagyon oda kell rá figyelni, kérdés hogy erre ki alkalmas/ki akar ezzel szórakozni.

Mint annyi minden a hitelkártya is egyéni (pénzügyi) kultúra függvénye.

Én például alapvetően nem nagyon használok készpénzt, viszont költök legalább havi 100 ezer forintot olyan kategóriákban (menza, kultúra, utazás) amire 4% visszatérítést ad az Erste. A havi ilyen költéseim többszöröse a megtakarításom, így teljesen mindegy hogy ezeket a cuccokat debit vagy credit kártyával fizetem ki. Mindemellett nincs affinitásom hozzá hogy 2-3 hitelkártyát tartsak és egymásra épülő tornyokat építsek belőlük, mint itt feljebb páran.

Ezzel párhuzamosan hiába próbálom rávenni a barátnőm édesanyját hogy adja vissza a -200-250 ezerbe lemerített kártyáját; kifizetem helyette előre, csak ne fizesse a kamatot... de képtelenség, mert: "NÉZZEM felnőttnek" + "neki KELL a hitelkártya". Ilyen is van, de ez nem a termék hanem a felhasználó hibája.

Előre leszögezem, ez tömör és sarkos lesz, nem finomkodó.

Fura ez a vehemens nagy tiltakozás a hitelkártyák ellen. Gondolom a nagy ellenzők mind megégették magukat, és most azt hiszik náluk van a bölcsek köve.

Ezzel szemben a helyzet az, hogy a hitelkártya két fajta embernek nem való:

1. a csóróknak
2. aki háromig sem tudnak elszámolni

Vegyes válaszok az érintetteknek...

Megcsúszni a visszafizetéssel? Ugyan hogyan? Az ugye megvan, hogy nem csak 1, egyetlen napon utalhatod, hanem kvázi két-három heted van rá? Vagy te mindent az utolsó pillanatra hagysz? Mindig mindenről megfeledkezel?

Nincs elég pénz a számládon a visszafizetésre? Eleve akkor minek költöttél olyan pénzt, ami nem a tied? Mi az, hogy nincs 3-6 havi tartalék a számládon?

folytköv.

kicsit félrecsúsztál, de legalább megtudtuk, hogy mekkora király vagy.

Nem hiszem, hogy itt tiltakozás lenne a kártya ellen, senki nem akarja betiltani, beszántani, stb. Arról szólt az írás, hogy a hk bizony veszélyes jószág, mivel orrba szájba hirdetik, és igyekeznek boldog-boldogtalanra rátukmálni, miközben az emberek 80%-ának nincs rá szüksége, mert hülye/lusta megtanulni az értelmes használatát és/vagy az anyagi körülményei nem olyanok, hogy kellene neki.
Akinek van félhavi tartaléka, és még brilliánsan okos is, azt a kutya nem akarja szerintem lebeszélni a hitelkártyáról. Tehát ez az írás hangsúlyosan nem nekik szól.

...

Miattam meg aztán nem állsz tovább sorba a pénztárnál, mert paypass-szel csak lecsippantom (3 másodperc), amíg te vadászod össze az aprót a pénztárcádból vagy épp vársz a visszajáróra...

Eleve miért fáj, hogy mi kártyások kapunk visszatérítést? Ha jó évem van (sok üzleti út), jóval több visszatérítést kapok, mint a magyar átlagfizetés, csakhogy nálam az a bruttó nettóban realizálódik... Tudom, biztos én vagyok a lúzer.

Többet költenék? Ugyan miért? Eddig is azt vettem meg, amit akartam, és a számlakivonat írásos bizonyítéka még nagyobb garancia, hogy tényleg minden költésemet felírom az excel táblámba.

A járulékos előnyökről (biztosítás, lounge, maga a tudat, hogy "van", sose gond egy netes foglalás vagy autóbérlés) nem is beszélve. Ahogy egy filmben elhangzott:

"Funny isn’t it? You get rich and everything comes free.”

Jaj, kolléga... Nem irígylek én kendtől semmit, nem vagyok én telhetetlen. Csak amiről te beszélsz, ahhoz nem kell hitelkártya. Nekem is van dombornyomott visa-m meg 'kedvezménykártyám' a Raiffeisentől, meg egy autóimportőrtől... nem ájulok el a nagy lehetőségektől, hogy alapból túlárazott dolgokhoz némileg olcsóbban juthatok hozzá. Ez főként az utóbbi kártyára áll. Kicsit parasztvakítós.

Kicsit kezd csöpögős lenni a hozzászólások a hitelkártyáról, mint valami amerikai reklámban. Azért nem akkora nagy üzlet a hitelkártya, mint azt sokan állítják. Az a két %-k sokszor semmi, ha az ember okosan és tudatosan vásárol.
pl. a napokban vettem egy klímahűtőt a kocsimba, mert a régi kilyukadt.
Minden neves autóalkatrész cégnél 40 ezer fölött volt az ára, neten megrendeltem ugyanazt a márkát külföldről és kemény 9500 Ft volt szállítással együtt.
Arról nem is beszélve, hogy sok marha bemegy az első szakszervizbe a kocsijával és ott a Bárdis, Unixos, Lángos kisker alkatrészárra ráteszik a saját árrést, de a nagyker ár a kiskerhez képest -55%.
Ez csak egy példa volt hogy aki rendszeresen autót használ, azon is mennyit lehet spórolni, nem kell hitelkártya stb.
Más szolgáltatásoknál is megvan ez az árrés különbség.
Sajnos sokan 100 %-os árréssel dolgoznak, ami szerintem gerinctelen.

Az internetes vásárlással egyetértek, de a autós dolgokkal nem. Nekem az autómban elromlott a kormánykapcsoló, a Láng, Bárdi helyeken csak vakarták a fejüket, hogy akkor mi is ez, pedig forgalmi alapján célozták meg a kiszemelt alkatrész(szokásos duma: "hozz már be, mert így nem tudjuk, ezt látni kell"). Haver haverja 90 ezerért tudta volna megcsinálni okosban, a márkaszerviz 78 ezerért + egy év garanciával megoldotta.
Van ilyen is.

Ezt a hitelkártya trükköt mintha arra találták volna ki bankárék, hogy jogszerűen csatornázhassák át a plebs folyószámla egyenlegét a bank számlájára. (Felveheted a saját betétedet 40% kamatra. LOL)
A leírás alapján az esetek 80%-ban igy működik. Ha mindenki tudatosan használná a hitelkártyáját, akkor a bankok megszüntetnék ezt a formát, mivel ő bukna mindent. Ilyen egyszerű.

Én azért szeretem a hitelkártyát, mert ez ma jóformán az egyetlen olyan banki hiteltermék, ami a jó adóst jutalmazza, a rossz adóst bünteti.
Vö.: lakáshitelek változtatható kamtozással - amikor a hitelek elkezdtek bedőlni, megemelték a bankok a hitelkamatokat, hogy a még fizetni tudó adósokon hajthassák be az elbukott hitelek elmaradt kamatbevételeit is.

Géza: klímahűtőt nem vásárolok, mert a céges kocsimban bármi elromlik azt számomra díjtalanul javítja a flottakezelő. Puff.

Ellenben van pl. lakáshitelem, rezsim, kaja, étterem, konditerem, szálloda, repjegy, na azok után szépen jön a visszatérítés. És ezeket elég nehéz lenne fél- meg negyedáron beszerezni, amit te próbálasz implikálni. Lehet van néhány marginális terület, ahol az utánajárással sokat spórolhatsz, ugyanakkor vannak az emberek 95%-ának meglévő ÁLLANDÓ költések, amiből szépen visszacsorognak a százalékok.

pdw: ugyan nem nekem szólt, de válasz: van céges kártyám is, de hülye lennék azzal fizetni, ha egyszer a privát kártyára jár a visszatérítés...

Én kérek elnézést.

Ok, igy ertheto. Nalunk kotelezo a cegest hasznalni ha mar egyszer van.

Azért az se igaz, hogy az emberek 95%-ának állandó költés az étterem, konditerem, szálloda, repjegy. :)))
Maximum a te életdormád beleillik a hitelkártyák visszatérítési rendszerébe, és ezért te egész szépen kapsz vissza. Az emberek 95%-ra vonatkoztatni ugyanezt, azért egy kicsit túlzás.
Az emberek 95%-a inkább kajára, rezsire költ, feltéve, ha marad. Bár nekik végképp nem való semmilyen hitel / hitelkártya.
Igazából te azért kapsz annyi pénzt, mert van nagyon sok nem tudatos hitelkártyahasználó.
A hitelkártya lényegében ugyanúgy működik, mint a kábítószer. Az elején a beetetés a kedvezményekkel, ajándékokkal, stb. aztán, amikor az illető már függő, akkor jön a bukta rész. De ahogy vannak, akik a kábítószert is tudják (állítólag) "okosan" használni, azért a kábítószer fogyasztók nagy része is bebukik, kis része ki tud kerülni belőle. Ugyanez van a hitelkártyáknál is.

a lakáshitelt árulja már el valaki, hogy hogyan működhet? Minden bank kiköti, hogy nála vezetett bankszámláról vonja a törlesztést. Ez lehet hitelkártya-számla? Vagy valahol működik, hogy másik bankból vonasd?

Fundamenta sztem mehet beszedessel, bar nem vagyok szaki.

A Fundamenta talán valóban, mivel ő nem vezet folyószámlát, így felteszem, hogy bármely bankból elfogadja a csop. beszedést.

Viszont a Fundamentától csak speciális esetekben vehetsz fel hitelt (megtakarítás lejárt, vagy áthidaló hitel).

Másfelől valaki fent végigböngészte a bankok feltételeit, és a pénzügyi termékek meg a szerencsejáték ki vannak zárva a visszatérítésből. Ezt alapvetően az államkötvény kapcsán írta, de szerintem egy másik hitel is pénzügyi termék.

A Tesco hitelkártyáról mi a véleményetek? Hónap végéig kell visszafizetni a vásárlásokat, vagy 15-ig?

"
Minden neves autóalkatrész cégnél 40 ezer fölött volt az ára, neten megrendeltem ugyanazt a márkát külföldről és kemény 9500 Ft volt szállítással együtt.
"

Ez NEM egy átlagos eset, ugyanis speciális szakismeret meglétét feltételezi, ami nem mindenkinek van meg. Amíg az autóalkatrész katalógos progi (talán ETA?) nem dobja ki hogy pontosan milyen cikkszámú cucc kell, addig én sem biztos hogy megvennék valamit csak úgy, mert nagyon sok esetben motorkódonként eltérő alkatrész kell ugyanahhoz az autóhoz. Sokaknak az autó egy féltett "fekete doboz" amihez nem mernek hozzányúlni nehogy elszúrják -> szaktudás hiánya.
A tudás pedig pénz. Szóval ez nem általános példa (szerintem), így nem mondhatod azt hogy aki mondjuk nem így csinálja az nem tudatos, inkább csak nem ért hozzá. Mint ahogy te sem tudsz mondjuk operálni, így akár többet is fizetsz érte ha azt gondolod hogy az jó.

"
Az a két %-k sokszor semmi, ha az ember okosan és tudatosan vásárol.
"

Tapasztalatom alapján (legalábbis aki a környezetemben "kártyabűvész") az egyben tudatos vásárló is, és ha valami a neten olcsóbb, akkor neten veszi HK-val, így a netes eleve olcsóbb árból is kap még PLUSZBAN visszatérítést. Viszont vannak esetek amikor nem tudod neten megvenni (ruha, kaja, cipő, nagyobb méretű cuccok (hűtő, mosógép)) vagy nem tudod kivárni amíg kínából áthajózik röpke 2-3-4 hét alatt, mert mondjuk másnapra kell.

Aki szórakozik azzal az 1-2%-al, az jellemzően figyeli az akciókat is, leárazásokat és adott esetben minden árnál hozzászámolja a visszatérítést is, és így számolja ki hol a legolcsóbb.

Persze van akit beránt a "HK orrba szájba csak hogy visszatérítés legyen" -> számolás és tervezés nélkül -> na ők fogják kitermelni a 10%-nyi bűvész "nyereségét".

"Az a két %-k sokszor semmi, ha az ember okosan és tudatosan vásárol."

Ezt mondjuk nem egészen értem hogy jött ide a tudatos vásárlás. Okosan és tudatosan vásárolva kijön, hogy X összeg a gázszámla, villanyszámla per hó. Ezt eldönthetem, hogyan fizetem. Hagyományos módokon, vagy kártyával amire kapok visszatérítést. Az összeg ugyanannyi, csak eldönthetem, hogy kérek-e egy kicsit vissza belőle vagy sem. Én élek ezzel a lehetőséggel, hisz miért is ne, ha csak nyerni lehet vele? Nekem nagyon furcsa, hogy más hagyja elveszni, miközben talán nálam jobban ért a pénzügyekhez és egyik banktól ugrik a másikig csak mert fél százalékkal magasabb ott a betéti kamat mondjuk. De az éves szinten 6 számjegyű összeg, amit a kártyás visszatérítésre kaphatna az nem kell. :))
Csak nem értem miért nem, de nekem végül is mindegy. Pedig visszatérítés megfelelő betéti kártyára is van akár, 0 kockázattal.

"
Ezt a hitelkártya trükköt mintha arra találták volna ki bankárék, hogy jogszerűen csatornázhassák át a plebs folyószámla egyenlegét a bank számlájára. (Felveheted a saját betétedet 40% kamatra. LOL)
"

Szerintem pedig a HK az egyik legkorrektebb termék. Amíg Te jó vagy a bank megjutalmazza, ha rosszul viselkedsz, a bank bűntet. Az hogy az emberek nagy része idióta és/vagy felelőtlen, már nem a bank hibája, inkább csak társadalmi "lenyomat".

Pusztán azért van meg még mindig a hitelkártyám, mert az elmúlt 5 évben jó párszor kisegített már az átmeneti gondjaimból. Bizony. Ezek között olyan is volt, amikor a betéti kártyám egyszerűen nem működött (később ki kellett cserélni), meg olyan is volt, amikor egy tényleg váratlan kiadás miatt tényleg nem tudtam semmi máshoz nyúlni. Volt megtakarított pénzem, de iszonyú sokat buktam volna, ha éppen akkor töröm fel. Szóval nem rossz dolog a hitelkártya, csak oda kell rá figyelni. És ha véletlenül mégsem tudod a teljes összeget határidőre visszafizetni, akkor ne a minimumot fizesd be, hanem annyit, amennyit még éppen hogy megtehetsz. De még jobb, ha előre szólsz a banknak, hogy konvertálják át kedvezőbb kamatozású hitellé azt, amivel megcsúsztál. A CITI-nél ilyen például a telekölcsön. De a Life kártyánál még olyan is van, hogy kamatnullázó, ha partnerüzletben vásároltál 20.000 Ft fölött.

Nekem ebből az egészből az jön le, hogy aki okos, és odafigyel, az jól jár a hitelkártyával, mert évente megspórol vele 20-25 ezret.

Én buta vagyok, ezért nem értem, mennyivel jobb ez, mint mondjuk naponta bedobni egy 60-es a malacba?

Talán azért, mert ha mondjuk veszel egy tévét 100.000,- Ft-ért, és annak visszajár mondjuk 2%-a, azaz 2000,- Ft, akkor lesz egy tévéd 98ezerért, meg 2ezer pénzed.
Ha viszont elteszel x ideig x forintot, hogy legyen 2ezer pénzed, az nagyon jó, de a tévéd 100ezerbe került, tehát összesen az akciód 102.000,- Ft-ba került.
Persze ugyanez nagy számokkal sokkal érdekesebb 🙂

Ez a példa nagyon szemléletes.... na, de mit is akartál pontosan ezzel szemléltetni????
Azt, hogy kb. egy hónapig az egyenleged több volt 100.000.-Ft-tal? Vagy mit?
Mert ugye nem azt, hogy a hitelkártya használattal lényegesen több lett a pénzed?

Nem egészen. A pénzed az alaptétel szerint eleve megvolt a tévére. Csak kihasználtál egy olyan lehetőséget, amitől az kvázi 2%-kal olcsóbb lett. Mármint az okos esetben. Buta esetben nem volt pénzed a tévére, és akkor jönnek a kamatok...

igen, ez jó példa, de vonjuk is le egyből az éves kártyadíjat ebből az összegből, és máris olcsóbb a tévém :).

És igazad van, a nagy számoknál természetesen már más a helyzet, csak hát ugye, itt most éppen arról a 80%-ról van szó, akiknek feleslegesen van hitelkártyája, mert nem tudják okosan használni, és eleve a nagy számok nem rájuk jellemzők.

Az én olvasatomban a cikk nem azt mondja, hogy a hk a megtestesült gonosz, hanem azt, hogy sokaknak van, akiknek nem kéne, hogy legyen.

"igen, ez jó példa, de vonjuk is le egyből az éves kártyadíjat ebből az összegből, és máris olcsóbb a tévém ."

Valamilyen bankkártya nélkül 21. században nem lehet élni. Márcsak az internetes vásárlás miatt sem.

Szóval legfeljebb azt érdemes vizsgálni, hogy a hitelkártyák éves vagy havi díja nagyobb-e, mint a derbit kártyáké.

igen, kb. így gyűlik a visszatérítés, egyedül annyi a különbség, hogy nálad te dobod be a napi 50-est a malacba, nálam pedig a bank.

50-est akart lenni

Egyszer kiszámolhatná valaki, hogy a hitelkártyával való utalgatás, figyelés, stb. az egy évben mennyi munkaórának feleltethető meg, és ehhez képest mennyit lehet vele nyerni átlagosan. Mármint ha mi abban a 12%-ban vagyunk, akik rettentő okosak 🙂

Jah igen, és ez ugyebár fogyasztás ösztönző is, legalábbis tuti, hogy elfedi a havi/évi bevétel-kiadás egyenlegét. Én még akkor sem nyúlok a megtakarított pénzemhez, ha a havi fizetésemen éppen túlmentem és mínuszba megy a folyószámla, pontosan azért, hogy lássam mennyit kell a következő hónapban spórolni, hogy ne a tartalékokat kezdjem felélni.

A fogyasztás és hitel eleve nem is nagyon szerepelhetne egy mondatban, ellentétben ugye a beruházás és hitel szavakkal.

Rám is próbáltak ilyen szart tukmálni már, de el kell küldeni őket a picsába és ennyi.

"a hitelkártyával való utalgatás, figyelés, stb. az egy évben mennyi munkaórának feleltethető meg"

Ezt a ráfordított időt már többen felhozták, de én nem igazán értem...
Amikor a pénztárnál fizetek, pont ugyanannyi idő hitelkártyával fizetni, mint betétivel.
Csoportos beszedést engedélyezni a netbankon éppen annyi idő a hitelkártyához tartozó számlán, mint a betéti számlán.

Nálam az egyetlen többlet "munka": minden hónap 10 és 25 között legalább egyszer belépni a netbankba és átvezetni a teljes tartozás összegét.
Kb. 2 perc havonta. De legyen 5 perc azoknak, akik kevesebbet használja a netbankot és keresgélni kell, hogyan is csinálja...

Egyedül a hitelkártya igénylése időigényesebb.
Ehhez legrosszabb esetben munkáltatói igazolást kell kérni, néhány közüzemi számlával besétálni a bankba, és eltölteni ott egy fél órát. Jobb esetben gyorsabb (pl. adott bankba megy a fizetésem...)

1. Banktol SMS: benne a fizetendo osszeg es datum - 0 perc (olvasassal egyutt 30mp)
2. Netbankba belep: utalas beallitasa a datumra, elore felvitt partner/sablon alapjan - 2 perc

Ez a ~3 perc meg millios nettoval is elhanyagolhato.

milliós nettóval még véletlenül sem óhajtanék hitelbe vásárolni 🙂

100 ezressel meg pláne

jah... és melyik boltban jár visszatérítés? pont abban ami a legközelebb van, ahol a legolcsóbb éppen a termék? a piacon tudom fizetni a kaját, vagy a tescós szemetet kell ennem, ha pár forintot akarok megtakarítani?

havi 2500 Ft-ot megtakarítasz akkor is, ha otthon főzöd a lekvárt, meg hasonlóak

nem akarok senkit megbántani, de ilyen kártyát csak a balekok használnak, mert elhitték, hogy ez nekik jó lesz

és igen, a tapasztalat azt mutatja, hogy ez a valóság és nem elmélet

Azt ertsd meg hogy ez nulla erofeszitesbe kerul annak aki fogekony az ilyesmire. Ugyanugy kartyaval tankoltam es ugyanugy kartyaval fizetek mindenhol ahol lehet (bolt, mozi, etterem, stb.) eddig is.
Az a kulonbseg, hogy most 20-30-40ezer forintot visszakapok belole.

Ez miert hulyeseg?

Nekem van 1milla hitelkeretem 2 kartyara, ehhezkepest havi 130nal nem koltok tobbet, arrol max100at a kartyarol. Ez a koltsegek levonasa utan 30-40ezer nyereseg nalam. Es mint irtam ez semmibe sem kerul nekem. Mert az nem "teher" hogy havi 2-t utalni kell a netbankbol.

"nem akarok senkit megbántani, de ilyen kártyát csak a balekok használnak, mert elhitték, hogy ez nekik jó lesz"

Jajj, ezzel nagyon mellé lőttél. Pontosan fogalmazva így mondhattad volna: nem akarok senkit megbántani, de ilyen kártyát csak a balekok nem használnak, mert azt hiszik, hogy ez nekik nem jó.

Nézd, nem arról van szó, hogy az utolsó zöldséget is kártyával kellene fizetni a piacon, mert arra sajnos nincs mód. Ám egy háztartásban sokszor jelentős tétel a rezsi és azért sok egyéb kiadást is fizethetsz kártyával. Szigorúan arról beszélek amit amúgy is fizetnél, csak mondjuk sárga csekken.

Aki nem bízik magában, hogy kezelni tud egy hitelkártyát úgy hogy az előnyére váljon, az vegyen igénybe betéti kártyát. Létezik olyanra is visszatérítés. Azzal mi a gondod?

Na megint általános válaszok mindenkinek, csak nem voltam provokatív? Azt azért tartsátok szem előtt, hogy én VALÓS, személyes tapasztalatot írtam le, kamuzás nélkül. Ehhez képest tényleg olyan reakciók jöttek néha, hogy el sem hiszem van annyi eszetek, hogy kommentelni tudtok - de még pénzt is inkább csak anyucitól láttak itt egyesek, amikor uzsira adta.

Keressétek meg Kiszámoló Urat egy pénzügyi tanácsadásra, mert rátok férne. Már akinek inge...

- Lakáshitel: nem, nem kell számla annál a banknál, ahol van a hitelem, és lehet csoportos beszedéssel intézni. Ha a tied nem ilyen, az nem érdekel, nekem ilyenem van
- Fundamenta: dettó
- Visszatérítés: akárhol, ismétlem AKÁRHOL vásárolhatok vele, ahol van POS terminál. Nincs megkötve a kezem, ez nem egy hülye mekis hűségpont kártya. Ergo semmiben sem változtak a vásárlási szokásaim, ellenben a bank elkezdett nekem "adakozni"

folytkov

- A sportolás, utazás látom kiverte a biztosítékot. Látom csak a lényeg nem ment át... Megintcsak azt tudom mondani, hogy a visszatérítés BÁRMIRE jár. Áramot, vizet, netet fogyasztasz? Kaját veszel? Lakáshitel? Könyveket, ruhákat veszel? Tisztítószereket? Folytassam vagy érthető már végre...?
- Kábszer meg beetetés? Ugyanmár, te elhiszed magadnak amit írsz? Tökéletesen ugyanazt fizetem ki a HK-val, amit egy debittel vagy akár cash-sel is megtehetnék. De miért tenném meg, ha 1x a HK-hoz jár egy csomó extra szolgáltatás?
- Sok idő megy el rá? Ma fizettem vissza az egyik magyar kártyámon a tartozást. Direkt figyeltem, kb. másfél perc volt cakkumpakk. Havonta. 1x. Aki ilyen blődséget mond, hogy ez időbe telik, az nemhogy internetbankot, de kb. még pénzt sem látott életében...

Látszik, hogy vannak az örök kifogás-keresők, hát hajrá, boldog életet... Én inkább megoldásokat keresek.

Még egy komment a "balekos" témához: érdekes, valamiért mindig azok a "balekok" állnak jobban anyagilag, akik:

- képesek kézben (és fejben) tartani a költéseiket, exceleznek, terveznek, nem csak élnek a vakvilágba
- képesek mozdulni, tenni: olcsóbb / jobb (ha mindkettő az mégjobb:)) internetre, kábeltv-re, telefonra, bankszámlára VÁLTANI, és nem csak ülni a meleg fosban, meg hőbőrögni, hogy "mijendrága"
- képesek figyelni az akciókra, nyitottak az új konstrukciókra, és nem önti el vörös köd az agyukat ha meghallják pl. a "hitel" szót

A sort a végtelenségig lehetne folytatni. Persze ez nyilván fáj a mindentudó okosoknak, hát akkor az ő szemükben én vállalom, hogy balek vagyok...

Tökre egyetértek veled, és megértem ha kicsit kiborultál a balekozást olvasva. Nekem is rosszul esett.

De racionálisan gondoljuk csak át: neked vagy nekem jobb lesz ha más is használ ilyen kártyákat? Szerintem nem. 🙂 Úgyhogy minek győzködni őket?
20-40 ezrekkel dobálóznak éves szinten, hogy annyiért nem éri meg. Pedig okosan csinálva van aki bőven 100e fölött összeszed vele. Aki ismeri az előnyeit az kihasználja. Másokat meg ritkán győzköd, pláne nem ad ötleteket a kártya még erőteljesebb kihasználására, mert semmi haszna belőle.

Azért a másik poszt alapján nem úgy tűnik, hogy mindenki ilyen sikeres, mint te. Tudom, okosan kell használni a hitelkártyát.
Azért neked gratulálok így ismeretlenül is, hogy ilyen tudatos vagy a pénzügyekben.
Én egyelőre maradok az excelezésnél, csomagváltásnál, akcióknál. Talán hitel(kártya) nélkül is állhatok majd jobban anyagilag. 🙂

Sikeres? Ugyanmár. Tudatos vagyok a pénzügyekben, ennyi - ez még elég messze van a sikerességtől. De köszi a bókot.

Szerintem a sikeres ember az nem mikromenedzsel ilyen szinten. A sikeres embernek tejel szépen a 3-5-10-20 cége, a befektetései, képes delegálni, látja a big picture-t, a trendeket, jó ötletei vannak, nyitott a világra, és nem utolsó sorban az ideje jelentős részét a családjával tölti vagy éppen önmegvalósít.

Egyébként igaza van a kollégának, franc se akar itt győzködni, nekem jó így. Hiába akarom megosztani a pozitív tapasztalatokat, segíteni másokon, ha ők nem igénylik a segítséget. Minél kevesebben nyerünk, annál jobb, annál később figyel oda ránk a bank.:) A többiek meg kerüljenek csak hitelcsapdába, de szép egy szó. Éljen a magyar mentalitás!:)

Van abban valami amit írsz... ezzel együtt ha jobban belemegyünk, akkor be kell látni, ebbe a mikromenedzsmentbe rendesen bele lehet gabalyodni. Folyamatosan agyalni, hogy melyik banknál, milyen kártyát és arról mit fizetni, hol van akciós kamat, extra visszatérítés. Kicsit olyan guberálós ez nekem. Állandóan az út szélet nézni, hátha ott egy eldobott sörösdoboz (~8Ft/db alu árban számolva) akkora összegért, amit 1 hét alatt megkeresel. Ugyanis a bónuszok felülről limitáltak sok banknál. Pl. a raiff esetében max havi 10kHUF. Hobbinak persze jó, de akkor már inkább horgászom.
Nem arról van szó (Kiszámoló sem ezt állítja), hogy esetenként, egyénenként nem lehet tudatosan használva profitálni a creditcardokból, hanem arról, hogy a banknak mi a célja ezzel a pénzügyi konstrukcióval. Egészen biztosan nem a tudatos pénzkezelésre nevelés.

"hogy a banknak mi a célja ezzel a pénzügyi konstrukcióval."

Csak annyi, hogy még nem az övék a betéted. Nem nehéz észrevenni. Látni kell, nem csak nézni.

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram