Hogyan adózol a külföldi bankbetétjeid után?
Bár már írtam erről a kérdésről (itt), de továbbra is több embernek kérdés, hogyan kell kezelni a külföldi bankbetétek kamatadóját, illetve a külföldi állampolgárok magyarországi kamatjövedelmét.
Ezért összefoglalom, mit kell tudnotok a kérdésről.
(A fő kérdés ezzel kapcsolatban természetesen nem az, hogy például a szlovák 19, vagy a magyar 16% szerint adózol-e, hanem hogy a Szlovákiában tartott pénzed utáni kamatjövedelmet lejelentik-e a magyar adóhivatalnak. Mert a kamatból elég gyorsan lehet következtetni a betét nagyságára is, amit sokan szeretnének elkerülni.)
A törvény szerint az EU-ban a devizabelföldi (rezidens) személyek a helyi adókulcs szerint adóznak, a külföldi, másik tagállam személyektől azonban nem vonják le a kamatadót, hanem a kamatjövedelem tényét csak lejelentik a területileg illetékes adóhatóságnak, amely továbbítja azt a magányszemély számára illetékes adóhatóság felé. A magyar szabályok szerint az ilyen kamatjövedelmet a negyedév vége utáni hónap 12. napjáig kell befizetni és az év végi adóbevallásban feltüntetni.
A törvényhez csatlakozott Andorra, San Marino, Liechtenstein, Monaco, illetve az európai államok tengerentúli területei, mint Aruba és a Kajmán szigetek.
Nem csatlakozott Ausztria és Luxemburg, ahol az elért kamatra 35% forrásadót vonnak le, aminek 75%-át elküldik az illetékes adóhivatalnak, de cserébe nem nevesítik, hogy kitől származik a kamatjövedelem.
Rezidens, vagy devizabelföldi az a személy, aki rendelkezik, vagy rendelkezhetne az ország személyazonosító iratával.
Van olyan bank, ahol a számla megnyitásakor az iratok alapján beállítják, hogy devizabelföldi, vagy devizakülföldi-e a számlatulajdonos és a rendszer automatikusan ez alapján vonja, vagy nem vonja le a kamatadót.
Máshol alapértelmezetten levonják a kamatadót, kivéve, ha az érintett igazolja, hogy ő másik EU ország, vagy egyéb, adóegyezmény alá eső ország állampolgára és szeretne a számára kedvezőbb otthoni adókulccsal adózni.
Úgy tűnik, idehaza sem egységes a bankok adatkezelése ebben a kérdésben.
Valószínű, hogy ez külföldön is így van, ezért egy egyszerű módon megtudod, hogy jelenti-e a kamatjövedelmeidet a külföldi bank: ha nem vonja le a kamatadót, akkor igen, ha levonta, akkor biztos nem jelenti le. Ezért számlanyitáskor érdeklődj a bankban, hogyan végzik ezt, vagy nézd meg a számlád kivonatát, látod-e a nyomát a kamatadó levonásának.
Amennyiben levonták a kamatadót, akkor is be kell jelentened ezt Magyarországon. Amennyiben a magyar kamatadó magasabb, a különbözetet kell megfizetned idehaza.
FONTOS! A beidézett uniós rendelkezés szerint akkor is lejelenthetik az elért kamatjövedelmet, ha egyébként abból leadóztál külföldön. Hogy megteszik-e, az kétesélyes.
(A cikkben a bankbetétekről van szó, a többi, a kamatadó (árfolyamnyereség-adó) hatálya alá tartozó pénzügyi termékek nem egyformán viselkednek, például Magyarországon a befektetési jegyeken elért árfolyamnyereség nem tartozik ebbe a körbe automatikusan, ott csak külön államközi egyezmények alapján lehet kérni a kamatadó alóli mentességet. Amennyiben ilyennel rendelkezel, érdeklődj a bankodnál.)
Valódi pénzügyi tanácsadásra van szükséged, eleged van már az ügynökökből? Kattints a linkre további információért.
Szeretnél többet tudni a pénzügyekről? A hat alkalmas tanfolyamról itt találsz további információt.
Olvasd el a többi pénzügyekről szóló írást is a kiszamolo.hu oldalon.
Ha szeretnéd tudni, hogy új poszt jelent meg a blogban, jelölj be minket a facebookon:www.facebook.com/kiszamolo vagy RSS-en
En pedig ugy tudtam, hogy itt elokent es dolgozokent itt kell adoznom (nem csak szja, hanem kamatadot is), igy elvileg a magyar kamatadot vissza kene igenyelnem ha mar levontak, itt meg bejelenteni es itt befizetni. De en nem vagyok penzugyi szakerto, szoval lehet tevedek.
Tudom, ez nem a temaba vago eset, itt a Magyarorszagon elo magyaroknak szol a tanacs a kulfoldon tartott penzre. Amire ra akartam vilagitani/kerdezni, hogy valami nem egeszen ugy mukodik ahogy irva vagyon.
Úgysem az infláció feletti 1%-os kamatokból fogtok meggazdagodni! Akinek fontos a magántitok, nyisson 0%-os, netán iszlám bankszámlát, a 0% kamat után 0 adó fizetendő, nem kell róla senkinek tudnia. A kérdés, hogy magyar ember hol nyissoan ilyen bankszámlát?
En pl Irorszagban dolgozom, itt van allando lakcimem es PPS szamom (~adoszam+szemelyi szam) igy az ir kamatado erint. (Bar valahogy nem vonz hogy saving account-ot nyissak, a normal bankszamla meg nem fizet kamatot)
Azt viszont eddig nem tudtam elérni a magyar bankoknál, hogy ne vonják a kamatadót, mondván én majd befizetem annak az államnak az adókasszájába (nyilván van külföldi lakhelyem, adószámom, munkszerződésem, stb.) Ilyen esetben szerintetek mi a teendő? 2x fizetni a kamatadót (magyar + külföldi) eléggé ellenkezne az elveimmel…
Meg persze nem ismerem a jogi hatteret, de az itt levo penzed, itt kamatozik es itt vonjak a kamatadot akkor nincs letudva az egesz?
Miert akarnad a masik orszagnak is megmondani h hol es mennyi penzed van?
pdw: Azért gond, mert egyes nyugati országok adóhivatala jóval hatékonyabb, és mert az a SZABÁLY abban az országban. Nem csak a magasabb fizetést kell ám felvenni, hanem betartani a fogadó ország tövényeit is.
Lehet furcsa, de ez az ottani törvény. Mint mondtam, nem csak a pénzt kell felvenni, hanem a szabályokat is betartani.
Mondjuk egy kártyaszámlára, ami érdekes lehet majd a hitelkártyás posztodhoz. Így kvázi prepaid kártyának használva a hitelkártyát, megtartva a hitelkártya előnyeit.
Keletkezik annyi kamatjövedelem egy év alatt a számlán (eurókamat úgyis 0 körüli), hogy egyáltalán érdemes legyen a számlám bejelentésével vacakolni, vagy ilyen kis tétel elhanyagolható ? A kártyát nyilván csak külföldön használnám.
Jó, nyilván legyen a számla Ausztriában vagy Luxemburgban, ez egyértelmű, csak elméleti érdeklődés.
Más. Eszerint Andorra, San Marino sem jelent: http://en.wikipedia.org/wiki/European_Union_withholding_tax#Countries_providing_for_tax_withholding_under_the_Transitory_Provisions. Illetve korábban Belgium sem jelentett, de azóta meggondolták magukat.
Magyar szamlam regota nincs, a tb-s mizeria volt kicsit maceras mert elfelejtettem lejelenteni, h matol leleptem skacok, de az is megoldodott.Botranyosan konnyen! 😀
Meg az utlevelhosszabbitas van hatra, utana mehet a kijelentkezes, igy reszemrol 1000%ra mondom, h haza max. evente 1x fogok menni…Persze, ha anyameknak lenne eszuk eladni a csaladi hazat, amit nem birnak fenntartani, vigan elhetnenek svjacban abbol a penznek a kamataibol amit a magyar szamlan kapnanak…
Bővebben:
http://jjluna.com/Ghost-Addresses
Szamlanyitaskor kernek min. 2 kozmuszamlat is, ami a nevedre es a cimedre szol.
illetve: kitöl lehet biztosat – de ovatosan – megtudni ?
a kinti bank azt mondja, kerdezzek Magyarorszagon.