Inkább hagyd békén a befeketetéseidet?

2014-07-01
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Régi bölcsesség, hogy a gondos befektetőnek legkésőbb félévente-évente érdemes átnézni a portfóliót és a magasabb hozam érdekében vagy a piaci eseményekre reagálva át kell rendezni a befektetéseket.

Ezzel a széles körben elfogadott tézissel megy szembe a Dalbar immár huszadik éve mindig megjelenő tanulmánya, ami a nagyon akadémikusan csengő "A befektetők viselkedésének kvantitatív elemzése" címet viseli.

A befektetési alapokba és alapokból kiáramló pénzeket, illetve az alapok közötti váltásokat vizsgálva modellezik le az átlagos befektetőt.

Azt a befektetőt, aki reagál a hírekre, tőzsdei esések esetén kivonja a pénzét a tőzsdei alapokból (így realizálva a veszteségét), alacsony bankbetéti és kötvénykamatok esetén, illetve ha hosszabb távon szárnyal a tőzsde, akkor pedig talicskázza be a pénzét a részvényalapokba a múltbeli hozamoktól megrészegülve, hogy azután megijedve az első korrekciótól, kivonja az összes pénzét, újabb veszteséget szenvedve így el.

A tanulmány a pénzmozgásokat elemezve egész lehangoló képet ad az átlagos befektetők által elért hozamokról.

30 év távlatában az amerikai tőzsdére befektetési alapokon keresztül befektetők igen szerény, mindössze évi 3,69%-os átlaghozamot értek el, miközben a S&P 500-as index átlagosan 11,1%-kal nőtt évente. A hatalmas különbség egyik oka, hogy igen sok hatalmas esés volt ebben az időszakban a tőzsdén. (1987-es, ázsiai és orosz válság, 2007-es válság, stb.)

20 év távlatában már "csak" 5,02% kontra 9,22% a különbség, 10 évnél 5,88% kontra 7,4%.

Érdekes módon három évnél, illetve egy évnél a különbség újra felugrik évi 5,3 és 6,9%-ra. Ennek oka a nagy emelkedés alatti túl korai hozamrealizálás lehet.

(Az alapok költségeit nem tartalmazza a felmérés, vagyis nem a költségek miatti eltérést mutatják az adatok.)

Tehát az kereste toronymagasan a legtöbbet, aki nem akart semmit csinálni, csak benn tartotta a pénzét az alapokban. Ezzel szemben aki rossz hírre eladott, jó hírre vett részvényeket, viharos időben pedig kötvényekbe menekült, az nagyon csúnyán alulteljesítette a piacokat.

A felmérés szerzői további hasonló megállapításokat is tettek. Az egyik ilyen megállapításuk, hogy bár a veszteséget az emberek viselkedése okozza, bebizonyosodott, hogy a vélekedésekkel szemben ezen képzéssel érdemben nem lehet segíteni. Egy másik felmérés arra mutatott rá, hogy azok az emberek, akik tudatában vannak valamilyen rossz döntési hibájuknak a befektetések területén, nem tudnak jobb döntést hozni, mint akik nincsenek ezzel tisztában. Vagyis önmagában a tudás és az ismeret nem segít jobb befektetési döntéseket hozni, mert az emberek általában zsigerből döntenek piaci helyzetekben és nem racionálisan.

Másik ilyen megállapításuk, hogy a képzett tanácsadók sem hoznak jobb befektetési döntéseket, mint az ügyfeleik. Őket a túlzott magabiztosság, túl sok kereskedés és a csorda követése jellemzi. (Csak egy példa, amikor a tanácsadók 80%-a szerint további emelkedés várható, ez csak az esetek 40%-ában jön be. Ennél még a fej-vagy-írás is jobb eredményt hoz.)

Megoldás lehet, ha egyrészt a befektetők a reális piaci átlag alá viszik a hozamelvárásaikat, másrészt ha rájönnek, hogy egy átlagos befektető nem tudja megverni a piaci átlagot.

Továbbá a befektetőknek tisztában kellene lenniük a valódi kockázatokkal és a saját kockázattűrő képességükkel. Ha így tennének, nem adnák el az összes értékpapírjukat a legkisebb piaci korrekcióra és nem támasztanának irreális hozamelvárásokat alacsony kockázat mellett. (Erről már írtam: Neked hány százalék hozam elég?)

Szintén segítene, ha a befektetők nem hajszolnák a hozamokat, mert a hozamvadászat melegágya a rossz és rosszul időzített döntéseknek. A "megveszem olcsón-eladom drágán" befektetők minden felmérés szerint a legrosszabb hozamokat érik el a sorozatos hibák miatt.

Egy igen érdekes és tanulságos felmérés ez, akinek van kedve, olvassa el itt.

Ha szeretnél többet tudni a pénzügyekről, gyere el az Akadémiára, hamarosan indul a következő.

Valódi pénzügyi tanácsadásra van szükséged, eleged van már az ügynökökből? Kattints a linkre további információért.

Olvasd el a többi pénzügyekről szóló írást is a kiszamolo.hu oldalon.

Ha szeretnéd tudni, hogy új poszt jelent meg a blogban, jelölj be minket a facebookon:www.facebook.com/kiszamolo vagy RSS-en

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram