Jól döntöttem?
Tegnap fejeztem be Rolland és Heidi Baker életéről szóló könyvet. Ők ketten fiatalon, friss házasként 30 dollárral és egy egy útra szóló repülőjeggyel elutaztak Ázsiába, hogy a szegények felé szolgáljanak, majd a polgárháború sújtotta Mozambikba mentek, ahol több ezer háborús árvát mentettek meg az éhenhalástól és az utcai prostitúciótól. Közel 30 éve ott élnek, erre ment el az eddigi életük. (Ha el akarod olvasni a könyvet, kattints az alábbi cikkre:)
Fiatalon úgy gondoltam, az ilyenek elrontották az életüket, hiszen ma sincs semmijük és valószínűleg soha nem is lesz. Hozzájuk hasonlóan vannak a hazájukban sikeres orvosok, akik a jól fizető praxis helyett elmentek Zimbabwébe, hogy 50 ezer nincstelen embernek legyenek az egyetlen szemorvosuk vagy sebészük.
Ma már úgy gondolom, valószínűleg én rontottam el. Amíg nincs semmid, illetve csak azt gondolod, hogy nincs semmid, mert nincs saját ingatlanod, autód vagy nagyon jó autód és így tovább, ami a társadalom közfelfogása szerint “valami”, addig az ember lelkesen belekezd ezek megszerzésébe.
Dolgozik, képzi magát, takarékoskodik, egyik lépcsőfokról a másikra jut. Telnek az évek, egyre több minden megvan, de egyre több időt el is pazaroltál az életedből, hogy ezeket megszerezd. De aztán ott vagy 55-65-70 évesen és azon gondolkodtál, megérte-e?
Te elmondhatod, hogy kényelmesen éltél és van egy drága és nagy házad, Bakerék és a hozzájuk hasonló emberek elmondhatják, hogy kényelmetlenül éltek (európai szemmel nagyon kényelmetlenül, arrafelé az emberek közel 90%-a soha nem használt még elektromos áramot), viszont felneveltek néhány ezer háborús árvát vagy tízezreknek adtak orvosi ellátást.
Amíg az embernek nincsenek meg azok a dolgok, amiknek megszerzésére vágyik, hiába mondják neki olyanok, akiknek már mindez megvan, hogy nem ez az élet értelme. Aztán sok-sok év után az ember eljut odáig, hogy neki is mindaz megvan, amire azt gondolta, hogy az élet értelmét adja, a nagy ház, a jó autó, a kényelmes élet és rájön, hogy valószínűleg egész életében tévedett az élet értelmével kapcsolatban.
De akkor már késő. Ott vagy ötven-ötvenöt éves, van két-három gyereked, az a másik hajó már elment, maradsz azon a pályán, amire fiatalon ráálltál. Gondolkodhatsz, mit adtál a világnak (mert hogy magadnak mit adtál, azt tudod) vagy mit adhattál volna, ha más lett volna a legfontosabb az életben. Ha még megteheted, gondolkozz el, mi igazán fontos.
(Ezt az írást kevesen fogják megérteni és valószínűleg nem is szól mindenkinek. S mivel az ember, amint írtam is, leginkább akkor gondolkodik el, hogy jó célokért hajt-e, amikor már célba ért, vagy közel van a cél, addig gyakran csak fut a feltételezett cél felé gondolkodás nélkül, valószínűleg a negyven-ötven évesek és felette inkább értik, mint a fiatalok. De ha még nem késő, még egyszer, gondolkodj el futás közben is, jó felé futsz-e. S nem, egyáltalán nem azt mondom, hogy mindenkinek Afrikába kell mennie önkéntesnek. S azt sem állítom, hogy család és “hétköznapi” élet mellett nem lehet nagy dolgokat tenni akár itthon is. Sőt, lehetsz anyagilag sikeres vállalkozó is mellette, úgy hogy közben a fontosabb dolgok jobban érdekelnek, mint a vagyon. Csak annyit kérek, ha nem érted, miről beszélek, ne írd le hozzászólásban, csak hogy biztosak lehessünk benne, hogy nem érted. 🙂 )
A legtöbb ember bárhogy próbálja, nem fogja tudni megváltoztatni a világot. De egy ember világát bárki jobbá tudja tenni. És sok ilyen után az egész világ jobb hely lesz.
(hozzátenném: szerintem az az egy ember lehet önmaga is, sőt, azzal kell kezdeni)
Javaslom H Jackson Brown – Kis útmutató az élethez könyvét, ilyen apróságokkal van tele. (de ha az összes, interneten terjedő motivációs mondáshoz is úgy állunk hozzá, hogy “van benne valami” és nem úgy hogy bullshit, tökéletesen megfelel)
Igzaából egyetlen mondatot kell megérteni (és elfogadni): “Happines is a choice”.
Olvassuk el legközelebb a cikket is: “Sőt, lehetsz anyagilag sikeres vállalkozó is mellette, úgy hogy közben a fontosabb dolgok jobban érdekelnek, mint a vagyon.”
Például Bill Gates csinált víztisztítót afrikaiaknak.
Itt egy szerintem analóg hasonlat:
Egy vízben fuldoklót sem úgy mentünk ki a vízből, hogy odaúszunk, hanem okosan hátulról kell megközelíteni, majd nyakánál fogva kiúszni vele, különben minket is lehúz a kapálózásával.
Ez a pár akik a könyvet írták odaúsztak ész nélkül és segítettek az árváknak a nyomorban tovább élni tovább nyomorogni, de ha jól sejtem nagyságrendi változást nem tudtak elérni, csak konzerválták a létüket a nyomorban. Nem?
Ha viszont dolgoztak volna 30 évet, akkor érdemben is segíteni tudtak volna.
Kapcsolódó:
USA-ban ha jól tudom van olyan, hogy adót csökkent, ha egy szerencsétlen egyetemistának fizeted a tandíját, na ez például egy rohadt jó ötlet szerintem és érdemben segít.
Szerintem amúgy nem csak a célba éréskor jönnek elő ezek a kérdések, hanem elinduláskor is. Most született az első gyerekünk, vettünk egy házat is, úgyhogy az elmúlt időszakban mi is sokat rágódtunk rajta, hogy hogyan is viszonyuljunk ehhez az egész vagyon-kérdéshez. Egyelőre ott tartunk, hogy tavaly elkezdtünk rendszeresen adakozni, aztán majd a gyerekekkel lesz érdekes, hogy hogyan neveljük őket egy fokkal jobb anyagi helyzetben, mint amiben mi nőttünk fel.
Szép és nemes dolog más embereknek segíteni. Ugyanakkor nem való minden embernek ennyire elhivatottan. Mások egy monoton melóba őrülnének bele, megint mások a folyamatos karitatív tevékenységbe. Különbözőek vagyunk, na.
Szerintem az is jó dolog manapság, ha adakozik időnként az ember vagy segít egy haverjának/szomszédjának.
A társadalom úgy alakult ki, úgy működik, hogy az emberek nagyobb tömegének kell az átlagos utat bejárni az élete során. Ezen alapszik a nyugdíjrendszer, adórendszer stb.
“Ma már úgy gondolom, valószínűleg én rontottam el. ”
Mit tettél volna másképp?
Elképzeltem magam, hogy egy panel lehet az elérhető cél az életemben és még annak az elérése sem biztos, hogy összejön.
A versenyszférát választottam, nem bántam meg, pedig látom, hogy az egyetemen is vannak projektek, lehet könyvet írni, business schoolban is tanítani, összességében még az sem biztos, hogy YTD nem kerestem volna ott többet. De az se mindegy, hogy a pénzt mikor keresed meg, a pályád elején, vagy a végén, az ingatlanok is ált drágulnak.
Ennél karitatívabb dolog fel sem merült, pénzügy-számvitelt oktatni viszont kihagyható. A legtöbb hallgató utálja.
Ha kukasember/utcasepro lennék, mar tobbet tennék hozza a vilaghoz.
Bár legszívesebben orvos lennék de az nincs levelezőn
Egyébként a gyermekeim az elsők. Legyenek boldogok, egészségesek. Legyen munka, meleg otthon. Többi nem számít. (ha nem lesz férjem az sem).
Továbbá eszembe jutott, hogy azért vannak emberek, akiknek tényleg az önmegvalósítás az életcéljuk, ami nem a jó autóról szól meg a legújabb mobilról, hanem mások segítéséről és az ez általi elismerésről és megbecsülésről.
Továbbá, ha az ember nem nyugati közegben él, sokkal könnyebben lemond egy csomó dologról és ugyanúgy boldog az adott társadalomban. Ha már boldogság, eszembe jutott egy cikk a Nat. Geo.-ból, arról, amikor megvizsgálták műszeresen, hogy kinek a legaktívabb az agyi boldogségközpontja. Nos, a buddhista szerzetes volt a legboldogabb ember. Az, aki vegetáriánus, nincs semmije és senkije.
Az ápolónő szerint az idősek a legtöbbször ezt az öt dolgot bánták meg:
„Bárcsak lett volna bátorságom, hogy önmagamhoz hűen éljem az életemet, ne mások elvárásai szerint!”
“Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!”
“Bárcsak lett volna bátorságom kifejezni az érzelmeimet!”
“Bárcsak tartottam volna a kapcsolatot a barátaimmal!”
“Bárcsak hagytam volna, hogy boldogabb lehessek!”
Jo pelda a szeretot tartok esete, akik allandoan arrol fantazialnak, barcsak eltunne a parjuk az eletbol, hogy kotottsegek nelkul lehessenek a szeretojukkel. Aztan amikor tenyleg elvalnak, altalaban bukjak a szeretot is. Ennek az az oka, hogy maga a vagyakozas okozta az oromforrast, a birtoklassal ez kiuresedik.
Erdemes elgondolkodni azon, hogy vajon valoban az akarod-e, amire vagsz.
moly.hu/konyvek/pal-ferenc-ami-igazan-szamit
A pénzügyi tudás (aminek fejlesztésében egyébként a jelen blog – szerintem – rendkívül nagy segítséget tud nyújtani) ugyanis “csak” egy útmutató egy adott ösvényen történő minél hatékonyabb végigsétáláshoz.
Az viszont már nem pénzügyi kérdés, hogy az az ösvény amin jársz, hová is vezet…tényleg oda akarsz-e eljutni, és ha erre azt is feleled, hogy “igen”, akkor ez nem csak azért van-e, mert (még) nem látod tisztán, hogy valójában sokkal jobb végállomások, sokkal szebb és boldogabban járható ösvények is léteznek.
Én azt vallom, létezik (arany)középút, a “kényelemnek” és (anyagi) biztonságnak egy olyan szintje, ami után már nem az életszínvonal emelésére kell fordítanunk további időnket és energiáinkat, hanem a világ jobbá tételére, más (előlények) segítésére illetve saját magas fokú önmegvalósításunkra.
Mindenki azzal az eszközzel harcol ami a rendelkezésére áll.
Az oktatás nagyon nagy érték, lehetőséget ad az embereknek hogy meglássák az összefüggéseket és olyan életet tudjanak élni amilyet szeretnének.
Van az az unásig ismételt mondás, hogy az éhezőnek ne halat adj, hanem tanítsd meg halászni. Nagyon becsülendő és hősies tett segíteni az elesetteken, nem kérdés. De soha nem lesz vége… Polgárháború van->árvulnak a gyerekek->megyünk segíteni. Mikor lesz vége? Akkor, ha vége lesz a polgárháborúnak. Tehát magát az okot kellene megszüntetni, és azért kellene dolgozni, hogy AZT megszüntessük/sék. Ha valaki ebben teljesedik ki, hogy segít az elesetteken, akkor csinálja. Na de tényleg, nem csak konzerválják ezt az egészet, a csúnyán mondott “ész nélküli segítéssel”? A megoldást nem tudom, talán az összefogás lenne, politikától függetlenül, megváltoztatni a fejekben a gondolkodást arra felé? Lehet, hogy lehetetlen küldetés?
Szabadidomben fejlesztettem egy appot, amit kiadtam – nem volt celcsoport. Ma van kb. 3 ezer fehasznaloja. Nehany het, honap utan tobb latasserult csoporttol is kaptam levelet, hogy mennyire orulnek, amiert mukodik rendesen a felolvasas az appban.
Utobbi app fejlesztese sokkal nagyobb oromet, elegedettseget okoz szamomra, mint az elso esetben. Nem nagy dolog, de tanulsagos volt szamomra. Hasznos kezdeti lokes. 🙂
De ha mindenki így gondolkodna, akkor mi lenne? Ezt Moneymustachnak is feldobták páran, de nem győzött meg a válasza.
Tehát én azt mondom, ha nincs a “nyugatias” gondolkodás, akkor az USA és EU is ott tartani, ahol a szerencsétlen Afrika és Dél-Kelet ázsia. Mert a javak halmozása mellett azért van egy normális demokrácia, egészségügy, szociális és oktatási intézmény, ami valahogy összefügg.
És én alapvetően elítélem a hedonista életmódot, nem lók ki a lábam a takaróm alól.
Ez így valami keresztény hittérítésnek megfelelő hozzáállás és “szokás”, amivel NINCS semmi baj, és ha valaki ezt várja az élettől, nekem sincs vele bajom. De nem nagyobb hősök ezért mint L. Ritók Nóra, vagy mint azok a milliók, akik itthon gyereket nevelnek. Döntöttek, nekik ez jó. Én nem értem, 45+osként sem.
Az életmódcikkeid kevésbé jönnek be, bocs 🙂
A fogalmat jól megvilágítja egy pszichológiai kisérlet: az országútra kitesznek egy könnyű kempingágyat. Mindenki kikerüli, majd gyorsít. A HŐS -miután továbbjutott rajta- megáll és elviszi az útból. Vesztegeti az idejét, pedig már nincs rá szüksége.
Ilyen a méh, amelyik megszúrja a medvét és belehal. Ő már sohasem fog enni abból a mézből, amit megvédett.
A társadalomnak szüksége van hősökre. Ezért ódákat zeng róluk és dicsőiti őket. De ez becsapás. Hősnek lenni nem jó. Vagy legalábbis kockázatos. És nem is kell, hogy mindenki hős legyen. Vagy legfeljebb egy nagyon kicsit.
Ezért nem gondolom, hogy bánni kell, hogy nem vagyunk igazi, életmódjukat, életüket feláldozó HŐS-ök.
Az ilyen “afrikai történetek” viszont mindig emlékeztetnek arra, hogy relatíve önzők vagyunk. Én pl. ott, hogy ragaszkodom a családomhoz, és az európai normákhoz mérten közepes/jó élet-színvonalhoz, ahhoz, hogy a gyerekeim itt nőjenek fel.
Remélem az út során nem veszítem el a motivációt (mind gyermeknevelés, mind hivatástudat terén), nem borítja el az agyamat a következő és a következő és a … anyagi vágy, plusz 20-30 év múlva is elégedett leszek ezekkel a célokkal… no meg a porsche caymanommal ;), amit majd kapuzárási pánik miatt veszek meg.
Sokszor emlegetett közhely, de feltételezem, hogy az önkéntes segítők jó részének a munkája nem csak abból áll, hogy ételt osztogatnak, hanem adott esetben meg is tanítanak a szegényeknek dolgokat, lelkesítenek, motivációt is adnak nekik. Emellett ha közben nem adsz halat, akkor éhen hal az éhező, mielőtt az elsőt kifogja.
Mikor a bagázsról és az igazgyöngyről volt szó, akkor is megjelentek a halat és hálót emlegetők, pedig azok a szervezetek pont azon dolgoznak, hogy hálót adjanak.
Az különösen vicces, hogy gyakran ugyanazok szidják a harmadik világban éhbérért dolgoztató multikat, akik a segélyszervezeteket is. Holott adott helyzethez képest az éhbérért dolgoztató multik és az afrikai szegények win-win szituáció, még ha nem is jó azoknak, akik ott éhbérért dolgoznak, de jobb, mint ha nem lenne ilyen lehetőség.
Egyet se búsulj Miklós, a te blogod nagyon sok emberen segített már. Talán pont az itt olvasottak alapján menekültek meg jó néhányan a lecsúszástól, a szegénységtől. A pénzügyi tudatosság és általában a tudatos élet is nagyon fontos. A saját szakterületeden sokat tettél az emberekért.
Ki mondta, hogy a tevékenységükkel csak a Föld népességét növelték? Bizonyított, hogy az oktatással éppenhogy lassítható a népesség növekedése. Továbbá ha ezeket a népcsoportokat kívülről oktatással segítjük, akkor idővel ők maguk fogják a népüket belülről segíteni. Persze a törzsi háborúk és a katonai diktatúrák miatt sok igyekezet hiábavalónak tűnhet (és lehet hogy az is), de milyen jogon kérdőjelezi itt meg bármelyik fotelhuszár a házaspár tevékenységének hasznát anélkül, hogy bármi tapasztalata lenne a témában?
Persze nem muszáj Afrikába menni, otthon is segíthet az ember, de ez hadd legyen az ő döntése. Lehet, hogy ők sem évtizedekre terveztek maradni, csak mondjuk már nem volt szívük otthagyni.Az ő döntésük.
Bill Gates arra tette fel az élete hátralevő részét és vagyonát, hogy az ilyen reménytelen helyeken segítsen a járványokat megfékezni, a halandóságot csökkenteni. Még nemesebb dolognak tartjuk, ha valaki erre teszi az egész életét.
Eközben az emberiség legnagyobb problémája a túlnépesedés. A globális felmelegedéssel sem az a baj, hogy 2 fokkal melegebb lesz a káposztásmegyeri panelban, hanem hogy emberek százmilliói indulnak el élhetetlenné váló területekről úgy, hogy nincs veszteni valójuk.
A dilemma az, hogy tényleg a halálozást csökkentő programokkal segítünk-e nekik/magunknak, vagy azzal párhuzamosan (az előtt?) a születések számát kell-e valamilyen formában kordában tartani?
Tudom: embertelen és szembe megy az európai-katolikus kultúrkör etikai normáival.
A konstruktív hozzászólások érdekelnek, az indulatosak nem.
(najó, költői túlzással éltem)
Szóval, mint 8,5 éve a blogot követő, mindig értesülhettem arról, éppen milyen kérdések foglalkoztatják Miklóst, éppen miről mit gondol. Változtak is ezek időnként, amit páran bőszen a szemére vetnek (mintha nem lenne teljesen normális, hogy az ember változik)
Az ilyen alap anyagi célok (ház/lakás, jó autó, etc) egész sokaknak idővel elérhető, és amikor megvan, az ember ott marad, sok év után cél nélkül – ezzel szemben aki a 3. világban segíti a gyerekeket, sajnos nem áll fent ennek a veszélyes.
Nekem is hiányzik ez a fajta értelem az életemből, sok lelki tusát is okoz ez – én is autóiparban vagyok, egy olyan terméken dolgozom, ami nem hiszem, hogy viszi előre a világot
Itt nem a plusz 2 fok a problema, hanem hogy az sok helyen felboritja az bioszferat.
Azaz olyan fajok jelennek meg (invaziv) amik nem oda valok es mivel nincs ott termeszetes ellensegük ezert meg jobban megboritjak az elövilagot, fajok kihalasat okozzak.
Emiatt nem lesz mi beporozza a növenyeket, igy nem is lesz eleg elelmiszer.
Es ez a problema a szegenyebb regiokat (Afrika) az atlagnal jobban erinti…
Lasd Sziria nepessege haromszorosara nött az elmult 60 evben 7 M –> 21 M
Ez okozta reszben az ehinseget es haborut is…
Szoval nem biztos h a legjobb ötlet a vedöoltasokkal megmenteni 4 csecsemöt, ugy hogy a születesi arany (8 gyerek egy csaladban) nem valtozik, max nem 2 eli meg a felnöttkort hanem 6…. De a minta ugyanaz.
Tudom: embertelen és szembe megy az európai-katolikus kultúrkör etikai normáival.
Egyetertek de ez van.