Két ajánlott cikk

2015-08-21
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

József ajánlott egy érdekes cikket, ami nemrég jelent meg, azonban maga az írás egy 1909-es újságcikkről szól, a fővárosi luxusról. Érdekes írás és aktuális ma is, itt tudjátok elolvasni.

Egy másik cikk az érintős bankkártyák biztonságát feszegeti, ha ilyen kártyád, van, akkor olvasd el itt.

Hozzászólások:

14 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Akkor még nem lehetett autóval villogni a szomszéd előtt, volt helyette házicseléd. 😀

Jaj, régen nem volt mobil, inkább francia nevelőnő 🙂

A héten volt valami BB -t érintő kártyafelhasználás ázsiából, erről tudsz valamit? A BB szerényen azt mondta, hogy más is érintett, viszont ezt senki más nem erősítette meg, azóta is sunnyogás van. Na most ugye az államé lett a BB és ismerjük milyen "jó gazda" az állam. Nem szívesen mennék el onnan, mert sok csoportos beszedésem van, de ha muszáj akkor lépnék.

Én is ajánlok egy cikket:

mandiner.hu/cikk/20150822_szabo_gergely_vegre_rajottek_hogy_a_magas_alapkamat_nem_csokkenti_az_inflaciot

Jegybanki kamatpolitika.

Szerintem nagyon jól magyarázza a dolgokat. Érdekelne a blogíró véleménye is.

A századeleji cikk is mutatja, hogy akkor is a pesti felvágós, rátarti volt. Az európai nagyvárosokhoz képest több cseléd volt háztartásokban, pedig a gazdasági helyzet ezt nem engedte meg. Az hitel akkor is virágzott az uzsoráról nem is beszélve, pl. az ír felmenőkkel rendelkező Egán Ede is ennek az áldozata lett a Munkács-Ungvár lovaskocsiúton.

Én szlovákiai vagyok és nálunk vidéken ugyan az a helyzet mint az 1909 es pesti (cseléd=új bmw,legdrágább okos telefon,okos óra....) szerintem ez inkább magyar mentalitás mint pesti

@tarzaan Jézusmária.. szóval szerinte az államadósság magas kamata miatt több államadósság lesz, amitől több pénz, és ettől nő az infláció. Itt a szerző összekapcsolt két nagyjából helyes állítást, csak nagyon rosszul. Alapesetben igaz, hogy az államadósság növekedése inflációt generál, ha az állam elkölti közszolgáltatásokra. Na de a kamatok miatti növekedést nem közszolgáltatásokra költötték, hanem gyakorlatilag kifizetés helyett adtak egy újabb ígérvényt a - jellemzően - külföldi hitelezőknek. Ez pedig nagy kerek nulla inflációt fog generálni.

A bankokon keresztül levezetett államadósság kamata - alapkamat kapcsolata végül is jól hangzik, érdekes módon mégis az mnb-s kiszorítósdi óta van sokkal több állampapír a bankok kezében. Végül is annyiban igaza van, a felpattanást a bankok extra kereslete enyhíteni fogja.

Ez az érintőkártya egy agyatlanság, nem is értem, mire jó az egész. SMS nem jön az ilyen fizetésekről, ezt már tisztáztam a bankkal, miután felhívtam őket. Ráadásul napokkal később lesz lekönyvelve az összeg is, mert nem online megy a fizetés, így az ember még az egyenlegét sem tudja biztosan (tudom, össze lehet számolgatni a nyugták alapján, de akkor is!). Olvastam, hogy az egészet azért találták ki, hogy az ügyfél biztonságosan tudjon fizetni, anélkül, hogy a kártyát kiadná a kezéből. Ehhez képest a paypass-os helyeken is azonnal kikapja a pénztáros a kezemből a kártyát, és ő érinti a készülékhez. Szóval értelme semmi, viszont ha lenyúlják a kártyám, nyugodtan vásárolgathatnak vele, még csak meg sem tudom azonnal.

Nem vagyok biztos benne, hogy nálunk a cselédtartás feltétlenül a jómód (vagy annak látszata) jele akart lenni. Valószínűbb, hogy annyi szegény paraszt jött fel tömegesen a fővárosba, hogy gyakorlatilag fillérekért lehetett cselédhez jutni. Olvastam, hogy Budapesten a századfordulón sokan pusztán ágybérletért is dolgoztak, olyan elterjedt volt a nyomor.

@tarzaan
"Szerintem nagyon jól magyarázza a dolgokat."
Már csak az kérdés, hogy fogalmatlanságból vagy direkt megtévesztési célból írt tele 3 oldalt hülyeségekkel.
Illetve persze nem tömény hülyesség, de lényeges összefüggéseket figyelmem kívül hagy, cserébe olyanokat fogalmaz meg, amik hamisak.
Tipikus politikai cikknek néz ki...

@gyorgyi Akkor "rossz" banknál vagy, nálam minden paypassos után jön sms. És a pénztárosnak esélye sincs elvennie a kártyám, csak kinyitom a tárcát, és úgy tartom oda. Kamera is esélytelen, azt se látja, milyen kártya.

@alfa
Valóban, van néhány meseszerű fordulat a szövegben, de az alapmondanivalója igaz: nem azért volt magas az alapkamat, hogy az inflációt leszorítsák. Inkább az igazságot kellene kimondani: azért tartották magasan, hogy legyen elegendően nagy felár, és megvegyék a magyar államkötvényeket, a deviza tartalékot meg ne porszívózzák ki. Ez persze rögtön fölveti az előző vezetés felelősségét, hogy miért tartották még mindig magasan, amikor az USA és a D papírok hozama már a béke feneke alatt volt, hogy a 2008 őszi csetlés-botlásukról már ne is beszéljünk. De hát, tudjuk, amit tudunk.

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram