Kicsit csökkent az infláció mértéke

2023-09-08
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Kijött az új KSH adat, némileg csökkent az infláció, de sajnos még mindig elképesztően magas.

A fogyasztói árindex 16,4%-kal magasabb, mint tavaly ilyenkor, ezen belül az élelmiszerek ára 19,5%-kal nőtt. Az uniós módszertan szerint kicsit jobb a helyzet, úgy "csak" 14,2% az éves infláció. A maginfláció 15,2% lett.

A múlt hónaphoz képest is 0,7%-os a növekedés, vagyis az áremelkedés még mindig nem állt meg.

Tavaly május óta van 10% felett a magyar infláció, ezen belül is szeptember és június között 20% felett volt az infláció, három hónapig pedig egyenesen 25% felett.

Hozzászólások:

77 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Én kaptam 8% fizetésemelést, tehát elégedett vagyok... /s

A blog-ot olvasó embereknek nyilvánvaló, de többeket kellett informárnom arról, hogy: ez a növekedés mértéke, nem a nagyságé. Azaz ha az infláció 5% lesz, akkor sem lesz többet 350Ft-os kenyér, "csak" a jelenlegi 1000Ft-os fog 1050Ft-ban maximalizálódni 1400Ft helyett. (Ehhez hozzájön az elmorzsolódott családi kasszák miatti verseny és lesz 899Ft-is kenyér, talán.)

belenéztem a magyar meg a holland lidl újságokba, azt nézem hogy kb ugyanazok az árak, nincsenek elszállva a magyar árak?! zöldségeket, halat, tejet, meg a parkside gépeket tudtam összehasonlítani

itt picit lentebb mentek az árak pl tavaly őszhöz képest, akkor ezek szerint... elvileg magyarországon is?! bilibe lóg a kezem? 🙂

Ez a probléma, hogy uniós módszertant akarunk használni.
Venezuelait kellene. 😀

Holdról is látszik!

"A kormányzati intézkedések továbbra is hatékonyak, folyamatosan szorítják le az árakat, a kereskedelmi üzletek között öldöklő a küzdelem - így összegezte Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter a legfrissebb inflációs adatokat."

Köszönjük és hála néktek, hogy értünk harcoltok!

2023 elején kaptam 20% emelést és azt mondták, 2025-ig nem lesz emelés. Szerintem éhen fogok halni ilyen infláció mellett.

@Kiszamolo Tulajdonképpen azért csökken az eu-s infláció, mert mi magyarok megállítjuk a háborús inflációt, mint anno a törököket. Beáldozzuk magunkat.

Valaki tudja hogy jelenleg hogyan áll az ezekből számolt 2023-as éves átlag? Thx

Az megvan, hogy a vezérünk lényegében ellenzéki politikusokkal nyaral az Adrián? 🙂 Ez az ország elveszett.

@bivol

én a tavalyi alapján úgy látom, hogy nem súlyoznak semmit, simán összeadják a 12 hónap inflációját és elosztják 12-vel, úgy jön ki az átlag.

Tehát ezt bármikor ki tudod számolni, én is ki szoktam havonta a magam szórakoztatására, ha ma lenne vége az évnek és csak 8 havi adat lenne, akkor 21,99% lenne az infláció.

De reaálisan éves szinten 18,5% körülit olvasok mindenhol, plusz/minusz fél %

Nekem 21 január óta 58%-ot emelkedett az alapbérem. Hála kormányunknak, és Orbán Viktornak!
(Ja nem, ez csak egy szemét kizsákmányoló multi béremelése.)

Most végre földre vittük az inflációt, megint.

És örülhetek mint napelemes, hogy kevesebb mint négy hónap múlva az elszámolás.......

Inkább megyek vásárolni, hogy be tudjam vinni a gyerek sulijába a WC papírt...

Cartman
Sajna ezen már egyre kevesebben lepődünk meg.

Szerintem nem csökkent az infláció. Semmi értelme ennek a 16,4%-os értéknek, egyszerűen más a bázis, nem azt jelenti, hogy csökkent az infláció. Akkor csökkent volna az infláció, ha a havi szintű infláció csökkent volna. Ez a 16,4% olyan, mintha azt mondanám, hogy 1970-hez képest 600x-osával csökkent az infláció.

"A múlt hónaphoz képest is 0,7%-os a növekedés, vagyis az áremelkedés még mindig nem állt meg."
Igazából az előző két hónapban 0,3%-os volt a havi növekedés, tehát mondhatnánk, hogy az áremelkedés inkább nőtt/gyorsult, na de persze miért is állna meg?
Ugyanakkor az elmúlt hathavi havi inflációs adatot összeadva 3,2%-ot, az előző hathavit összeadva 12,9%-ot kapunk (pontatlan, mert szorozni kéne, de közelítésnek ez is jó lesz).
Szóval ennek a 16,4%-nak a nagy része már év elejéig megtörtént, az éves infláció értelemszerűen mindig az elmúlt egy teljes évet mutatja. Úgyhogy most minden hónapban ugyanazo(ko)n a múltban már megtörtént eseménye(ke)n sopánkodunk, hogy jaj, jaj, de felfutottak az árak tavaly év végén, meg idén év elején!
Ebből is látszik, hogy az árfigyelő milyen hatékony: júliusi bevezetéssel már február környékén csökkentette az áremelkedés ütemét:-) időgép is van benne:-)

@cartman

Annó 20 éve a családunkak volt egy szomszédja, egy öreg nyugalmazott belügyes bácsi, ő mondta, hogy a parlament és a parlamenti közvetítések, a politika egy óriási színház a proliknak. A politikusok vitáznak, elharapják egymás torkát a nyilvánosság előtt, az ellenzéki küzd a kormány ellen, a kormány küzd az ellenzék ellen. Aztán vége az ülésnek és együtt ebédelnek a büfében, együtt nevetgélnek a dohányzóban, egymás villájában szórakozgatnak...
Szóval nincs új a nap alatt, az öreg akkor is röhögött az egészen, hogy a sok paraszt szidja a másik oldalt, a politikusok meg röhögnek a markukban.

Kiszámoló,

Lehetne esetleg egy kis beszámolót kapni Benedektől (ha még tudod a mail címét), hogy azóta mi történt vele?
https://kiszamolo.hu/hogyan-tovabb/

Tavaly nyár, kora ősz óta erősödött a forint az euróhoz, kivezették az árstoppokat (bár van még valami kötelező akciózás), volt egy minimális (1,6 százlékpont) kisker adóemelés. Vajon mi indokolja, hogy nálunk ennyivel nagyobb legyen az infláció mint az EU-ban? A nominális bérek gyorsabban emelkedtek Mo-n mint az euróövezetben, ez lehet egy ok. Esetleg az energiaárak jobban rá vannak terhelve a cégekre mint máshol? Mivel OV mondta, az kizárt hogy a kisker cégek nyerészkednének ("spekulálnak"). Egyébként a friss hír alapján egyre inkább úgy tűnik, hogy marad az éves szaldó a napelemeseknek. Erről lesz cikk? Ha létezik a témában független szakértő, érdekes lenne egy elemzést látni, hogy ez anyagilag jó-e az áramszolgáltatóknak vagy veszítenek rajta.

@Kiszamolo

Miklós, nem lehet, hogy Viktorunk és bandája esetleg azt szeretné csak hogy kisebb legyen az infláció, hogy a jövőre a kamatfordulóval a PMÁP és társaikra ne 14,5 és felette kelljen fizetniük, hanem elég legyen "csak" mittudomén 12,5 % ot stb? Ezzel kis könnyítve a költségvetést (ill annak hiányát)

🙂

@Rafa: a kenyér és a cirkusz szorzata állandó. Nálunk egyre többet kell költeni cirkuszra...

@jami Ennél komolyabb ideológia van emögött. Azok után, hogy a fasiszta lázadást alig tudtuk belsőleg leverni '56-ban, erkölcsi kötelességünk minden erőnkkel a békét kierőszakolni, és megvédeni Oroszországot attól a nemzeti tragédiától, ami anno Budapesten és Prágában majdnem bekövetkezett az orosz néppel. Ehhez a célhoz legrövidebb út a náci Ukrajna által gerjesztett háborús infláció fojtófogásba helyezésén keresztül vezet, amit viszont sajnos a háborúpárti Nyugat minden erejével igyekszik meggátolni. De a fineszes magyar nép visszaszorítja a háborús inflációt Ukrajna területére, ami agresszíven nyugatra exportálta a háborús inflációját. Ugyanis az ukrán infláció a magyar háborús infláció felére csökkent vissza, ott egyfajta inflációs vákuumot kialakítva, ami az orosz vákuumbomba embertelen továbbfejlesztéseként minden orosz pénztárcájába behatol.

Lesz itt még éjfélkor is harangszó...

Ha jól számolom már most összegyűjtöttük a tavalyi egész éves inflációt (asszem az 14,5 volt, most már 14,6-nál járunk akkor is, ha innentől az év végéig 0 lenne)

@Makk: érdemes ezeket elolvasni (a populizmus árát valahogy meg kell fizetni):

zsiday.hu/blog/rejtett-infl%C3%A1ci%C3%B3

zsiday.hu/blog/%C3%B6r%C3%B6knapt%C3%A1r-felt%C3%B6rekv%C5%91-orsz%C3%A1gokhoz

Eszközbérlésnél futottam bele, hogy olcsóbb ha nem adom vissza és kifizettetik velem a vételárat mintha vennék egyet máshol mert egy ideje nem frissítették a szerződési feltételeket.

De mennyivel jobbak vagyunk, mint Argentína!

3 év múlva fociban is előzzük őket, meglesz a vb-arany!

Populizmus volt a Medgyessy kormány alatt is, akkor az ország a nemzetközi devizaválság előtt 2 évvel belerokkant a válságba.

Úgy látszik nem tanultunk semmit. Sem a törökök, sem mi. Populizmus, pénzszórás.

És megint milyen kiadások nőnek? A hadi kiadások. Ezúttal nem élsport, templomok és stadionok.
Képesek voltunk még egy feneketlen pénznyelőt találni.

PAKS 2 hivatalos céldátuma pedig "2030 után". Kezd egy 4-es metró projecthez hasonlítani.

@usespanner : pont ez a legszomorúbb az egészben. Sok ismerősöm mondigatja, hogy szar a fidesz de hát nincs alternatívája.
Sajnos nem a fidesznek nincs alternatívája, hanem a populizmusnak.
1956 óta minden kormány retteg az újabb ribilliótól.

@cartman Nem. Ellenzéki poltikus családtágjánál (aki viszont nem ellenzéki). Létezik ilyen, hogy egy családban nem mindenkinek ugyanaz a politikai nézete...

A legtöbb nagyobb értékű dolgot nemzetközi oldalról rendelem. Annyival fizetek többet, amennyit az EUR/HUF romlott (meg amit euroban inflálódott). Ez nekem sehogy sem 20%.

Értem, hogy hazai a vásárlói kosár, alapkamat, devizakereslet, meg minden befolyásolja az árfolyamot. De hogy lehet évi 20%-os infláció úgy, hogy 5 év alatt nem romlott 20%-ot az euró. Azért 5 év alatt már érvényesülnek a fundamentumok.

"Elképesztő, hogyan képesek kommunikálni, hogy az uniós infláció háromszorosa a magyar. "

Viharban a Titanic és a Titanicon lévő emberek (eurós országok, másodsorban az EU által dotált barát-szövetséges országok) is kevésbé billegnek, mint a motoros kishajó és az azon lévő emberek.

@patau : nem csak az euró/forint árfolyamtól függ az infláció

@csupakosz a magyar társadalomnak viszont van alternatívája. Ausztriában. Meg onnét nyugatabbra.

Mostanában pedzegettem, hogy valószínűleg csak a 30-as éveim végén tudnék kényelmesen országot váltani, és ijesztő gondolat új életet kezdeni, bevállalni hogy nehezebben ismerek meg új embereket, hogy sok program fog hiányozni az életemből.

Aztán rájövök erre a mondatra, meg amit te is mondasz, és újra érzem magamban a lelki erőt.

Minden földi vagyonomat és a lelkem egy darabkáját is feláldoznám azért, hogy ennek a prolietető eszmének végre egyszer vége legyen.

És az sem érdekel, hogy más országokban ugyanez megy. NEM "ugyanez" megy, ott még a populizmus színe is más!

@ngergo

Konnyen lehet, hogy élelmiszer arban utolertuk Hollandiát: két hónapja voltam Ausztriában és csináltam egy ugyanolyan heti bevasarlast a kinti Hofferben mint amit az itthoni Aldiban/Lidl-ben szoktam: a kinti bevasarlas kb. 10%-al volt olcsóbb.

Benzin kb. ugyanannyi mint itthon. Januartol a jovedeki ado emeles miatt mar az uzemanyag is olcsobb lesz kint, ugyhogy en onnantol kezdve havonta egyszer csinalok egy nagybevasarlast kint, itthon meg legfeljebb zoldseget-gyumolcsot veszek.

Egy nemetorszagi bevasarlas mar 3 evvel ezelott kb. ugyanannyibol megallt mint itthon. Akkor költöztem haza külföldről, amit már ezerszer megbántam....

Úgy törik le az inflációt, mint a kukoricát!

Azért ez félelmetes (tradingeconomics.com/ukraine/inflation-cpi), az ukrán augusztusi infláció (éves) 8,6%, a magyar: 16,4% (tradingeconomics.com/hungary/inflation-cpi). Nem tudom, mennyire van ott hatósági árstop meg ilyenek (elvégre háború van), de ha nem "számottevő", vagy nem drasztikusan nyúltak bele felülről a gazdaságba (aki tud valamit, javítson ki), akkor... ah, menthetetlen ez az ország. Éves 6-8% magyar infla szerintem garantált a következő években, ekkora hiányt csak így tudnak kimozogni, nem véletlenek a 2024-es adóemelések (jövedéki adó, autópályadíj stb.).

@tumpara na de Ukrajnaban nincs haboru a szomszedban!!! NA UGYE!!!

@v Vagy ennél prózaibb oka van: az előző (háború előtti meg közbeni) nagyobb idősávot MIHEZ KÉPEST +8,6 illetve +16,4 emelkedés?

Kb. mintha az alapján hoznád ki a centes részvényt nyerőnek, mert az 484%-ot emelkedett, a MOL/Tesla/stb. pedig "csak" 15%-ot...

Mihez képest? Ugyanis az inflációban is van egy plafon, ha most a banánköztársaságokat nem számítjuk, ahol tényleg korlátlanul nyomják a pénzt a vadbarom diktátorok. Ugyanis ha X+5%-ért már NINCS FIZETŐKÉPEST KERESLET az adott termékre/szolgáltatásra, akkor a piac 2 dolgot tehet.
1. Benyeli és megelégszik alacsonyabb profittal.
2. Csődbe megy és az adott iparág vagy eltűnik (visszaugrik egy szintet a történelemben, pl. a jövőben majd repülés->vasút, illetve eldobható->visszaváltható és így tovább) vagy technológiai szintet lép (zöld technológiák, robotizálás, stb. Persze szereplők tűnnek el, de maga az iparág megmarad.

belenéztem a magyar meg a holland lidl újságokba, azt nézem hogy kb ugyanazok az árak, nincsenek elszállva a magyar árak?! zöldségeket, halat, tejet, meg a parkside gépeket tudtam összehasonlítani

itt picit lentebb mentek az árak pl tavaly őszhöz képest, akkor ezek szerint... elvileg magyarországon is?! bilibe lóg a kezem? 🙂

A blog-ot olvasó embereknek nyilvánvaló, de többeket kellett informárnom arról, hogy: ez a növekedés mértéke, nem a nagyságé. Azaz ha az infláció 5% lesz, akkor sem lesz többet 350Ft-os kenyér, "csak" a jelenlegi 1000Ft-os fog 1050Ft-ban maximalizálódni 1400Ft helyett. (Ehhez hozzájön az elmorzsolódott családi kasszák miatti verseny és lesz 899Ft-is kenyér, talán.)

Ez a probléma, hogy uniós módszertant akarunk használni.
Venezuelait kellene. 😀

"A kormányzati intézkedések továbbra is hatékonyak, folyamatosan szorítják le az árakat, a kereskedelmi üzletek között öldöklő a küzdelem - így összegezte Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter a legfrissebb inflációs adatokat."

Köszönjük és hála néktek, hogy értünk harcoltok!

Elképesztő, hogyan képesek kommunikálni, hogy az uniós infláció háromszorosa a magyar. 🙂

Őket hallgatva az ember azt érzi, hogy a 16-20% feletti infláció tulajdonképpen egy hatalmas sikersztori, amit ünnepelni kellene.

Holdról is látszik!

Az megvan, hogy a vezérünk lényegében ellenzéki politikusokkal nyaral az Adrián? 🙂 Ez az ország elveszett.

@Kiszamolo Tulajdonképpen azért csökken az eu-s infláció, mert mi magyarok megállítjuk a háborús inflációt, mint anno a törököket. Beáldozzuk magunkat.

Azért ez félelmetes (tradingeconomics.com/ukraine/inflation-cpi), az ukrán augusztusi infláció (éves) 8,6%, a magyar: 16,4% (tradingeconomics.com/hungary/inflation-cpi). Nem tudom, mennyire van ott hatósági árstop meg ilyenek (elvégre háború van), de ha nem "számottevő", vagy nem drasztikusan nyúltak bele felülről a gazdaságba (aki tud valamit, javítson ki), akkor... ah, menthetetlen ez az ország. Éves 6-8% magyar infla szerintem garantált a következő években, ekkora hiányt csak így tudnak kimozogni, nem véletlenek a 2024-es adóemelések (jövedéki adó, autópályadíj stb.).

@patau : nem csak az euró/forint árfolyamtól függ az infláció

@ngergo

Konnyen lehet, hogy élelmiszer arban utolertuk Hollandiát: két hónapja voltam Ausztriában és csináltam egy ugyanolyan heti bevasarlast a kinti Hofferben mint amit az itthoni Aldiban/Lidl-ben szoktam: a kinti bevasarlas kb. 10%-al volt olcsóbb.

Benzin kb. ugyanannyi mint itthon. Januartol a jovedeki ado emeles miatt mar az uzemanyag is olcsobb lesz kint, ugyhogy en onnantol kezdve havonta egyszer csinalok egy nagybevasarlast kint, itthon meg legfeljebb zoldseget-gyumolcsot veszek.

Egy nemetorszagi bevasarlas mar 3 evvel ezelott kb. ugyanannyibol megallt mint itthon. Akkor költöztem haza külföldről, amit már ezerszer megbántam....

"Elképesztő, hogyan képesek kommunikálni, hogy az uniós infláció háromszorosa a magyar. "

Viharban a Titanic és a Titanicon lévő emberek (eurós országok, másodsorban az EU által dotált barát-szövetséges országok) is kevésbé billegnek, mint a motoros kishajó és az azon lévő emberek.

Tavaly nyár, kora ősz óta erősödött a forint az euróhoz, kivezették az árstoppokat (bár van még valami kötelező akciózás), volt egy minimális (1,6 százlékpont) kisker adóemelés. Vajon mi indokolja, hogy nálunk ennyivel nagyobb legyen az infláció mint az EU-ban? A nominális bérek gyorsabban emelkedtek Mo-n mint az euróövezetben, ez lehet egy ok. Esetleg az energiaárak jobban rá vannak terhelve a cégekre mint máshol? Mivel OV mondta, az kizárt hogy a kisker cégek nyerészkednének ("spekulálnak"). Egyébként a friss hír alapján egyre inkább úgy tűnik, hogy marad az éves szaldó a napelemeseknek. Erről lesz cikk? Ha létezik a témában független szakértő, érdekes lenne egy elemzést látni, hogy ez anyagilag jó-e az áramszolgáltatóknak vagy veszítenek rajta.

A legtöbb nagyobb értékű dolgot nemzetközi oldalról rendelem. Annyival fizetek többet, amennyit az EUR/HUF romlott (meg amit euroban inflálódott). Ez nekem sehogy sem 20%.

Értem, hogy hazai a vásárlói kosár, alapkamat, devizakereslet, meg minden befolyásolja az árfolyamot. De hogy lehet évi 20%-os infláció úgy, hogy 5 év alatt nem romlott 20%-ot az euró. Azért 5 év alatt már érvényesülnek a fundamentumok.

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram