Lakástakarék új feltételek
A Nagy Lakástakarék Beszántása nap után változtak a már meglévő szerződések feltételei is és nem javukra. Bár ezt már megbeszéltük hozzászólásokban, Kornélnak igaza van, érdemes róla röviden megemlékezni, mert több embert érint, mint ahány olvassa a hozzászólásokat.
A két változás a következő:
– Az eddigiekkel ellentétben csak a szerződéses összeg után jár állami támogatás. Ha 5.000 forintra nyitottad a szerződést és havi 20 ezer forintot fizettél be, a teljes összegre megkaptad az állami támogatást. Eddig. Mostantól csak az ötezer forint után jár a támogatás.
– Ha lejárt a szerződésed, de ennek ellenére nem nyilatkoztál, hogy szeretnéd felhasználni, csak egyszerűen tovább fizetted, megkaptad rá ennek ellenére az állami támogatást. Igen, kitaláltad: eddig. Mostantól ez sem így van.
Tehát mostantól se többet, se tovább nem érdemes fizetned, mert állami támogatást nem fogsz rá kapni. S természetesen hosszabbítani sem lehet a rövidebb futamidejű szerződéseket.
Én is utólag hosszabbítottam meg, de még a törvény hatályba lépése előtti napon.
Viszont ettől ez még “utólag meghosszabbított” szerződés.
Tudom, hogy kicsit kiforgatott dolog, de volt már ezzel kapcsolatban bármilyen hivatalos állásfoglalás?
10 éves szerződésemből nemsoká letelik 4 év, és azt terveztem, hogy kiveszem az eddigi pénzt az állami támogatással együtt előtörlesztésre, majd évente veszem ki a továbbiakban ugyanígy, amit szintén előtörlesztésre szeretnék fordítani.
A lakástakarékpénztárakról szóló 1996. évi CXIII. törvény módosításáról szóló 2018. évi …
törvény hatályba lépését megelőzően kötött lakás-előtakarékossági szerződés megtakarítási idejének
meghosszabbítása esetén a lakástakarékpénztárakról szóló 1996. évi CXIII. törvény 21. §-a szerinti
állami támogatás a meghosszabbított megtakarítási időre nem illeti meg a lakás-előtakarékoskodót,
az állami támogatás ezen meghosszabbított megtakarítási időre nem igényelhető.”
tehát nem a szerződéses összeghez igazodó mértékben jár az állami támogatás, hanem a befizetés szerint. Hol van ennek a további árnyalása?
A továbbfizetés szabályozása is zavaros: “29. § * A … törvény módosításáról szóló … törvény hatálybalépését megelőzően kötött lakás-előtakarékossági szerződés megtakarítási idejének meghosszabbítása esetén a 21. § szerinti állami támogatás a meghosszabbított megtakarítási időre nem illeti meg a lakás-előtakarékoskodót…” De ha nem hosszabbítom meg, csak tovább fizetem?
3. A már meglévő szerződések állami támogatását nem vehetik el?
A 2018. október 17-én hatályba lépett, 2018. évi LXIII. törvény szerint: a támogatás mértékének és felső határának módosítása a már megkötött szerződéseket – a lakás-előtakarékossági szerződés megtakarítási idejének 2018. október 17-étől történő meghosszabbítását, valamint a szerződéses összeg emelését kivéve – nem érinti.
A 2018. október 16-ig aláírt lakástakarék szerződés ajánlatokra jár az állami támogatás, kivéve, ha ez a szerződés 2018. október 17-étől meghosszabbításra vagy emelésre kerül. A módosítást követően, a meghosszabbított megtakarítási időre vagy megemelt szerződéses összegre nem igényelhető már állami támogatás.
2018. október 17-től – a 2018. évi LXIII. törvény hatálybalépésétől – csak a módozat szerinti havi betét befizetésre jár az állami támogatás. A szerződésszerű befizetések esetén, az eredetileg megkötött lakástakarék szerződés módozata szerint vehető igénybe az állami támogatás. Egy megtakarítási éven belül a szerződés helyreállítását célzó befizetések teljesíthetők, amennyiben a teljes megtakarítási évet tekintve nem haladják meg az adott évre vonatkozó havi betétbefizetések összegét. Az adott módozathoz tartozó havi betétbefizetéseinek összegét (megtakarítási évenként) meghaladó befizetésekre nem jár állami támogatás.
7. Módosítható-e szerződés (hosszabbítás, emelés)?
Szerződés módosításra továbbra is lehetőség van a 2018. október 16-ig aláírt szerződések esetében. A módosítást követően, viszont csak az eredeti 2018. október 16-ig megkötött/módosított lakástakarék szerződés módozata szerint vehető igénybe az állami támogatás.
Megtakarítási idő hosszabbítás, szerződéses összeg emelés (havi betétbefizetés növelése) esetén is az eredeti 2018. október 16-ig megkötött lakástakarék szerződés módozata szerint vehető igénybe az állami támogatás. A meghosszabbított megtakarítási időre, és az eredeti szerződés szerinti betétbefizetések feletti összegre nem jár állami támogatás.
Az eddig egy kiskapu volt, hogy az állam nem törődött a szerződéses összeggel, a teljes befizetésre adta a támogatást. Mostantól betartja a törvényt, csak a leszerződött összegre fizet és csak az eredeti (vagy időben módosított) futamidőre.
az adott szerződés alapján betétként elhelyezett összeg. Ezt mondja a törvény. Ha te többet fizetsz, az nem az adott szerződés alapján történik.
Ha nem hitelt igenyel az illeto, hanem lejarat utan tovabb fizeti a szerzodeses osszegig, akkor azzal mivan pl?
Illetve ha nem is fizeted tovabb de nem is akarod meg felhasznalni, akkor azt meddig lehet bent tartani?
Szerintem továbbra is a befizetés után jár egyébként. Nem látok változást.
Ami változott, hogy ezzel eddig nem törődtek, mostantól pedig igen.
Eddig a kiutalási időszakban is lehetett befizetni, most is lehet, de már arra sem jár az állami támogatás.
Ha már a kiutalási időszak 2 vagy 3 hónapjára sem adnak állami támogatást, majd az önkényes 5 éves hosszabbításra fognak?
Van egy 20eFt-s szerzodesem, amit tv. modositas elott megosztottam (uj adoszamra), tehat most ket szamlam van.
Ha mindkettore 20-at teszek jar ra (mindkettore kulon kulon) a tamogatas vagy csak az eredeti 20eFt-s szerzodesre, a masiknal a 10-et veszik alapul VAGY nem erdemes tobbt fizetni egyikre sem csak a 10-10-et es igy (szinte) semmi ertelme nem volt a megosztasnak?
En tovabbra is ugy gondolom, hogy ha a ket szamlara 40-et fizetek megkapom a 2*72eFt-t, hiszen az alapszerzodes 20eFt-s es ket eve kotottem. Lehet rosszul ertelmezem?
d) Kiutalás elutasítása (II/2.) B pont.
A szerződés szerint fizetek tovább a fenti lehetőség alapján, nem önkényesen!
A megtak. év. kezdete április. Azóta fizetem 20-al, de a szerződés 15.000 -es. Tehát mostantól csak a 15- el fogom fizetni. Viszont még mindig azt írja ebankingon, hogy 0 Ft az állami támogatás összege. Még az első 6 hónapon belül fizettem, le is könyvelődött szeptemberig, és októberig fizethettem volna… Aki csinált megosztást mostanában: megjelent az állami támogatás összege?
Mivel bezárták a cikkben lévő 2 lehetőséget, így amikor lejárnak a szerződések előtörlesztem őket.
Még egy dolgot felvetnék, hogy fogyasztóbarát hitelnél játszthat, hogy befizetek egy nagyobb összeget, igaz állami támogatás nem jár, de ingyenes az előtölresztés ltp-ből. Tehát, most még érdemes lehet megosztani utolsó évben, tegyük fel lesz 2db 800-as szerződés, és a megoszottra befizetni a 800-at,majd előtörleszteni.
Az új törvény csak a hosszabbítást zárja ki az állami támogatásból. szerinted ha havi 5e megtakarításra szerzodtem, és az első honapban befizetek 60e-t (az egész évest), akkor csak 5e után fogom kapni az állami támogatást? Hiszen ekkor sem a szerződés alapján fizetem.
Ráadásul aki kisebb összegre szerződött, az éppen hogy a csúnya vállalat profitját csökkentette, hiszen a magasabb szerződéses összegen az állam nem nyer, akkor meg minek ebbe belenyúlni?
Én azért még megvárom, hogy mi lesz ezzel, mert ha tényleg így van, akkor nem érdemes tovább fizetni a 20 ezreket. Talán év végén a következő elszámolásnál már látszani fog, hogy mennyi támogatást is írtak jóvá.
Jó tudni…
Rendkívül igazságtalannak tarottam, hogy aki 20e-el köt annak magasabb a belépési 1%-os díj, mint aki csak 5e-el, és utána kimaxolja a befizetést és ugyanúgy megkapja a 30%-os állami támogatást.
Ez igazságtalan azzal aki mindent jogszerűen csinált. (Anno nekem is mondta ismerős, de visszadobtam az ötletet, mert ez a magyar gondolkodás a kormányra is jellemző és ha vissza nyal a fagyi akkor lehet a bibi)
Amúgy itt a közlönyben a módosítás, ajánlom mindenkinek olvasgatni.
magyarkozlony.hu/dokumentumok/c9058e0063861fef07c12a616bfd446162066fc4/megtekintes
Tudom, gonosz vagyok, de olyan szívesen olvasnám a hivatalos dumát, amivel el kell adják a terméket, meg amivel szegényeket hülyíti a vezetőség, erre egy sem jön ide észt osztani. Lehet, hogy fel kell hívjam a Fundát, hogy küldjenek már rám egy ügynököt, mert nyitni szeretnék egy számlát? Másképp már nem fogom megismerni a varázs-dumát? 😀
Nézegetem a sok lízingelt autójukat, még ott a Fundamenta felírat az új autókon, vajon hogyan fogják tovább fizetni?
Ellenkezo esetben visszamenolegesen lenne ervenyes a tv…igaz nem vagyok jogasz…
Mivel itt egyénenként, az érintett olvasók számával felszorozva meg pláne komoly pénzügyi döntésről van szó (“még 3 évig x db 5 ezres szerződésre 5 vs 20 ezer forintot fizessek havonta???”) feltennéd az eddig megszerzett tanácsadó hitelességedet arra, hogy márpedig a törvényből valóban feketén fehéren az következik hogy a többlet illetve a továbbfizetésre nincs többé állami támogatás? Ha azt mondod igen én hiszek neked és már most novemberben sem fizetem be a 3 szerződésemre a megtakarítási év első félévére járó állami támogatást kimaxolandó a 3*120 ezer forintot (csak 3*30 ezret). Legelőbb jövő júniusban derül ki, hogy a pénztár mekkora összeg után hívja le az állami támogatást. Szóval csak nekem a válaszod 162 ezer forintos téttel bír (ennyivel kevesebb támogatást kapok, ha a tanácsod esetleg rossz), vs félmillióval kevesebb cash flowt kötök le évekre ha igazad van. Köszi!
Nagyon nem mindegy, hogy évi 504.000 FT-ot kapunk vagy csak 126.000 Ft-ot. 10 év alatt közel 4 millió forintot vettek el tőlünk. És ez csak 1 család, hány ilyen van még?
Felháborító!!!