Lakástakarékot mindenkinek
A lakástakarékpénztári megtakarítás elsődleges célja az ügyfelek lakáscéljainak segítése lenne. A mai ingatlanárak mellett az a négyévente szerződésenként maximálisan elérhető 1,3 millió forint inkább kerekítési hiba, mintsem komoly segítség. Még ha összefog is a család, 4-5 szerződés is kevés még az önerő összeszedéséhez is.
Azonban van egy dolog, amire remek a lakástakarék.
A legtöbb ember ugyanúgy választ ingatlant, ahogy nem is olyan régen még autót vett: megvette a létező legdrágább autót, amire még hitelt kapott, aztán rácsodálkozott, amikor nem volt pénze szervizelni és fizetni a menet közben felmerülő egyéb költségeket.
Ugyanezt látom a magyar ingatlanállományban is. Akármerre megyek, még gazdagabbnak számító környéken is, kisebbségben vannak azok az ingatlanok, amikre ne kellene néhány millió forintot rákölteni.
A környékünkön a legrégebbi ház 20 éves, az átlagkor szerintem 15 év körül lehet. Ennek ellenére már vagy ráköltöttek 5-8 milliót a házakra, vagy gyorsan rá kellene költeni, mindezt természetesen a napi karbantartáson túl.
Kerítés, tető, szigetelés, vakolat, kazán és a többi kiadás. Aztán nemsokára majd nyílászárók, járólap és sok egyéb kiadás.
Az emberek legtöbbször rácsodálkoznak, hogy a házuk is öregszik és ahogy az öreg autóra egyre többet kell költeni, az ingatlannal sincs másként. Azonban nem készülnek fel a több milliós kiadásra, így nem marad más, mint tologatják maguk előtt a felújítást, aminek az eredménye, hogy egyre gyalázatosabb állapotba kerülnek az ingatlanok.
Ha az ingatlanvásárláson nem is tud segíteni a lakástakarék, ezen igen.
Attól függően, hogy lakásban, sorházban vagy magánházban laksz, köss 1-5 lakástakarékot és gyűjtsd ezekben a lakásfelújításra szükséges pénzt. Ha havonta félreteszel 20-100 ezer forintot erre a célra, jó eséllyel a nagyobb kiadásokkal járó felújítási munkákra négy-öt évente mindig lesz pénzed, de legalábbis az összeg nagyobb része a rendelkezésedre fog állni. (Természetesen csak akkor igaz ez, ha nincs már most is katasztrofális állapotban az ingatlanod.)
Erre remek a lakástakarék, segít az ingatlanod karbantartásában és abban is, hogy ne kelljen rácsodálkoznod 4-5 évente, hogy bizony a saját ingatlan fenntartása is pénzbe kerül és nem is kevésbe.
További tudnivalók a lakástakarékokról a Nagy Lakástakarékpénztári Összefoglalóban:
Online oktatás a pénzügyekről. 15 órányi anyag, nézz bele ingyen.
Valódi pénzügyi tanácsadás termékértékesítés nélkül csak 35 ezer forint.
20 millió forintos életbiztosítás havi 4.990 Ft-ért, életkortól függetlenül.
A felújítás mellett viszont jó a hitel előtörlesztésre is!
egyetértek.
és az is baj, hogy ha széjjelrohad a kazánom, a hűtőm, a mittudoménmim, akkor nem várhatok arra, hogy lejárjon a befektetés. (ja persze, áthidaló hitel, hát köszi, akkor inkább talonba – borítékba – teszem a havi 20 ezreket)
Ez ugyanolyan, mint az UL. Van akinek bukta, van akinek nem.
Nekem nem éri meg az LTP, jobban járok ha én fektetem be azt az évi 240.000 – 1.200.000 forintot.
Én remélem ezek a támogatások előbb-utóbb megszűnnek, ugyanis Bözse mama “okos” lakásfelújítását mi, az egyre kevesebb számban jelenlévő dolgozó adófizetők finanszírozzuk. A CSOK is kb. arra volt jó, hogy jelentősen feljebb menjenek az árak, illetve khmm bizonyos lakossági rétegeket a még korábbi gyerekvállalásra sarkalljon.
Egyszerűen azzal a tévhittel kell leszámolni, hogy akár van pénzen, akár nincs, nekem
JÁR, hogy a nagyváros belső területén lakjak. Ha máshogy nem megy, majd az önkormányzat adjon lakást. Rossz hírem van: nem jár.
ha csinalunk szerzodest, szamlat, az legalabb szamonkerheto, megkovetelheto, szerintem jobban jartunk volna mint igy.
Már csak a költségeket kell figyelni, hülyeség kifizetni a nyitási díjat.
Gondoljatok bele, hogy az milyen drága, ha pl csak kicseréled a gázkazánt és “nem kérsz számlát, mert drágább”, aztán adódik valami probléma, akkor pedig elviszed a balhét? Mert ugye nem tudod semmivel sem igazolni, hogy nem Te kókányoltad. A maszek meg úgyis letagadja. 🙂
Szóval kicsit át kellene gondolni, hogy az olcsó az valóban olcsó-e, csak mert nem kapsz számlát.
Allamnak nem kerult sokba nekunk meg megiscsak olcsobb…
Nyilvan lakashitel betorlesztesre a legjobb …
Pluzs figyelembe veszed a szezonalitást. Pl. redőnyt/szúnyoghálót november-február között érdemes csináltatni; festőt, cserépkályhást is már ősz végén lekötni.
Eleve jó vezetni egy listát a várható/tervezett munkákról a házon vagy házban vagy kertben, kb. árakat mellé rakni és ütemezni (excellel szűrést használni).
Mellette/másik fülön a várható lakáscélú megtakarítások/betétek, azaz a forrás – lehetőleg legyenek összhangban.
A gond az, hogy sokan akkor csinálnak valamit, mikor
1. nagyon-nagyon muszáj (azonnal kell mester is, pénz is – azaz duplán drágább lesz)
2. valahonnan beesik valami pénz – na, ilyenkor valahogy a látványberuházások vagy valami nagynak a fele lesz megcsináltatva.
Kerttől házig rengeteg helyen látni, hogy megvesznek valamit, aztán nem gondolnak arra, hogy az költség és munka.
Ha tervezed a lecserélést és nem a szétrohadáskor veszel újat, akkor nem ér váratlanul.
Persze lehet, hogy a tervezett lecserélés előtt szétrohad, de ha rendszeresen karban van tartva, akkor látod, hogy közeleg a csere, mert gond van vagy a terv szerint elég lesz cserélni.
TT: A burkolás a drága, nem a csempe, a kondenzációs kazán kialakítása egy horror folyamat, inkább vettem használt kazánt. Nyílászáró cserére olyan árajánlatot adtak, hogy csak pislogtam, ismerősnek a rendeléstől számított 3. napon kijöttek a kínai munkások és számla nélkül tökéletesen kicserélték a bejárati ajtót. Sok hasonló példát tudok még, van amikor megéri számlával kérni a beépítést/felújítást, de nem jellemző, garanciaérvényesről is inkább csak horrorsztorikat hallottam, amiatt felesleges.
Vészhelyzetre meg legyen lakásbizti. Tervezett felújításra ltp.
Szóval emiatt én kötvényekbe tettem a pénzt.
ha nem 20×20-s fehéret tesztel fel – vagy 15×15 cm-st – akkor drága lesz.
Nézegettem ilyen építési segédletet, abban le volt írva, hogy a füri a legdrágább (akkor 150-200e / nm). Egy kicsit fel lett dobva a füri ezzel-azzal – igényesebb zuhanykabin, csaptelepek, szálhúzott élvédő, dekor csempecsík – simán kijött ez az ár 2010-ben.
Akkor a burkolás valami 3000 Ft volt (nm), ha jól rémlik (ez anno kicsit drága volt)
Ha a gyerekre kötöm, és 4 év múlva nem éri el a 18-t, akkor az ő részükből cserélhetek tetőt?
A szamla kérdésről úgy gondolom hogy kell a szamla, hogyan mész a szaki után különben. Szamla nélkül akkor éri meg, ha rokon csinálja meg aki ért hozza, illetve vállal felelősséget, ha valami gaz van.
Egyetértek, az ország nem egyenlő Budapesttel és a megyeszékhelyekkel. Nagyon nem. Sok helyen bizony 1.3 millió simán eléri az ingatlan árának 20%-át, ami már elég az önerőre. És akkor még csak 1 szerződésről beszéltünk.
Kifizetni az anyagot meg a munkadíjat sokkal drágább, mint ellopni azt. Ugyanúgy nem éri meg, mint az áfafizetés 🙂
portfolio.hu/finanszirozas/hitel/ha-ez-bejon-soha-nem-latott-dragulas-var-a-magyar-lakasokra.283680.html
Vagy például tervezz előre 90 nappal, baszki…
Az ilyen ostoba kérdésektől kikészülök…
Ma egyébként ha valaki tényleg akar haladni, akkor komolyabb céggel kell hogy szerződjön. Ami nyilván nem a legolcsóbb. Cserébe jó minőségű lesz az elvégzett munka és lesz rá garancia.
Olcsón ma csak úgy lehet építkezni, ha mindent maga csinál az ember v. esetleg rokon, ismerős segít. Az utcánkban van pár ember, akiknek sikerült így komoly felújításokat elkövetni. De nem könnyű és szvsz. nem is megy mindenkinek.
– 15 millió, de rá kell költeni, tetőcsere, 30 éves parapetet kidobni, papírrá rohadt nyílászárókat lecserélni, új csempék, festés, stb., ilyen helyeken nyuggerek laktak, akik 30 éve nem költöttek rá
– 20 millió, itt már jó eséllyel új a tető és a nyílászárók, a fűtés cirkó, a vízcsövek és az áram már cserélve van, plusz amper feltetetve
– 25 millió, ez már felújított, de attól még mindig egy kádár kocka a fix kialakításával
Ez konkréten a csok miatt szállt el így.
Persze anyósomék Szolnok mellett laknak, a gyerekek 60%-a halmozottan hátrányos helyzetű az első osztályban. Az egyik családnál a lányok kimentek Amerikába, az özvegy anyuka 4,5 millióért árulta a 2 szintes családi házukat, garázzsal. Most egy öreg bácsi beköltözött a gyerekeihez Szolnokra, a 3 szintes házát 7 millióért árulják. Persze 5 méterre onnnan már autót bontanak a feketebontók.
Én a kicsit kintebbi kertvárosokba nem voltam hajlandó költözni 🙂
Mondjuk az azért büszkeséggel töltött el, hogy aki látta a lakást akár képeken, vagy élőben az a seggét a földhöz verte hogy milyen jó:)
Ne azt nézzük már megint, hogy mit miért nem lehet…
“Az a baj, hogy számlával sokkal drágább, mint anélkül.”
Jaja, s ezzel elindulsz egy olyan úton, aminek a végére nem akarsz elérni sem te, sem a téged körülvevő társadalom, csak épp minden egyes lépésnél rövid távon kifizetődőbbnek tűnik. A hosszú távon való gondolkodás (amire jami és ptrs is írtak példákat neked) hosszú távon megéri. 🙂
Miskolc panel 55nm2 ha nagyon jó állapotban lévőt veszel 6MFt.
Ott nőttem fel, tehát élhető. 🙂
Egyéb kérdés?
Mondjuk itt is a munkadíj ment számla nélkül, minden másról volt számla. Persze telefonban, ajánlatban x Ft+áfa, ami a valóságban számla nuku áfa sincs. És ezek nem ilyen hétvégi szerelők voltak, hanem rendes gázos cég.
Én is anno azt számolgattam, hogy felújításnál az ltp-t leginkább az anyagköltségre lehet felhasználni. Nem egyszerű számlás szakembert találni, de már javul a helyzet.
Bármely helyen, megyei jogú városokban simán kapsz 10 millió alatt ingatlant. Ahol élnek a lakásokban és nem megélni akarnak belőle ott ilyen árak vannak.
ingatlan.jofogas.hu/magyarorszag/ingatlan?max_price=10000000&o=2&st=s
Tényleg?
Nem járna jobban az ember, ha azt a pénzt inkább arra fordítaná, hogy megemeli a lakáshitel havi törlesztőjét, és hamarabb lejárna a hitele?
Mert én úgy gondolom, hogy amíg hitele van az embernek, addig, csak az a legjobb “befektetés”, hogy azt kifizeti az ember
Van elég széles spektrumon munkahely, nem túl leszakadt a népesség, élhető hely.
Viszont a demográfia, a vándorlás nem kedvező: hiába jönnek a szomszéd leszakadófélben lévő megyéből, innen is sokan távoznak nagyvárosba, Budapestre, külföldre. Egyre több a nyugdíjas, akiknek a mortalitási rátája értelemszerűen magasabb. A kevésbé kedvelt városrészekben egyre eladhatatlanabbá válnak a házak, egyre több áll üresen, egyre több a lepukkant.
A lakáskasza, ugyanúgy, mint a CSOK, csak ideig-óráig pörgeti az ingatlanvásárlásokat.
Hosszú távon a demográfia dönt majd.
Akit érdekel, mi lesz itt, Japánt figyelje. Ott már érettebb fázisban tartanak a folyamatok.
Kérdezd Tasnádi urat, hány kilakoltatott devizahiteles lakását kapta meg 5 millióért a bankár barátaitól.
Hogy neked mi az élhető, és másnak mi az, az két külön dolog. Miért gondolod, hogy csak a tiédhez hasonló helyzetű emberek élnek az országban? Nincs ám mindenkinek 2-3 gyereke, nem mindenki annyi idős, mint te, és nem mindenkinek ugyanazok a preferenciái. Szóval nagyokosozás előtt próbálj inkább más fejével is gondolkodni.
Konkrét példa: Jász-Nagykun-Szolnok megye, nem a világ vége után egy megállóval, de azért egy kis faluban. Friss nyugdíjas házaspár vette meg egy rokonom örökölt házát 6.9 millióért. Nincsenek luxusigényeik, nem kell dolgozniuk, ketten vannak. A ház 3 szobás, elférnek az unokák is, ha ott vannak.
Rákölteni nagyjából 2-3 millió között kell, és tökéletes lesz nekik.
Nemrég írta Kiszámoló, hogy ne a saját helyzetedből kiindulva ítéld meg másokét. Hasznos tanács!
Sziasztok, valamit nem értek az LTP-kben. Ha nem januárban kötöd, hanem valamikor év közben, akkor bukó az utolsó törtév állami támogatása?
Ha mondjuk holnap kötsz 4 éves LTP-t, amit lejár ~2022 áprilisban, kiutalják ~2022 júliusban, akkor a 2022 január-áprilisi betétekre már nem kapsz 30% állami támogatást?
(Ha ez így van, akkor az év második felében kb értelmetlen LTP-t kötni. Vagy valamit félreértek.) Köszi!