Lépj hátra egy lépést
Gyakran előfordul, hogy a tanácsadások fő témája egy ingatlanvásárlás, építkezés illetve annak anyagi oldala. (Mennyire reális a cél, vállalható-e ekkora hitel és így tovább.)
Bár nem általános, de rendszeresen visszatérő elem, hogy egy már meglévő telek vagy egyéb ingatlan az, ami az egyetlen biztos sarokköve a tervezésnek.
Vettünk egy zártkertet vagy nyaralót öt éve, örököltünk egy telket a világvégén, hogyan tudnánk oda felhúzni egy házat.
Ilyenkor a legnehezebb kizökkenteni a kérdezőt abból az alaptézisből, hogy csak ebből az ingatlanból lehet kiindulni és minden megoldásnak ide is kell torkolni. Mindössze csak azért, mert ez már megvan és másban már nem is tudnak gondolkodni.
Igaz, hogy zártkert, messze van az aszfaltos úttól, hogy nyaralóövezeti, hogy messze van a munkahelytől, kicsi a beépíthetőség, nincs jó óvoda a környéken, nyáron túl forgalmas, télen túl kihalt, meredek és járhatatlan az utca, télen aztán meg főleg, de már a miénk.
Mi van akkor, ha a tiétek? Nem lehet eladni és venni egy másikat, ami nem ennyire kompromisszumos?
Zártkertre, nyaralóra nem csak te nem tudsz hitelt felvenni, de az se, akinek majd el szeretnéd adni 15 év múlva. Ahogy a CSOK-ot sem lehet igényelni. Így már mindjárt kiesett a potenciális vásárlók fele. Csak olyan embernek tudod eladni, akinek készpénze van és zártkertben akar lakni. De legyen sok pénze, hogy árában megvegye tőled a házat. A baj az, hogy akinek sok pénze van, az jellemzően nem zártkertben szeretne lakni.
Szép-szép, hogy a jelenlegi munkahelyed éppen most engedi a home office-t, ezért az sem baj, ha 120 kilométerre költözöl, a világ végére. De mi lesz, ha munkahelyet kell váltanod vagy újra be kell járni a mostani munkahelyedre? Ha nincs home office, vagy ingázol napi 240 kilométert vagy beéred a mostani 900 vagy 600 ezres fizetésed felével-harmadával a környező cégeknél az új lakóhelyeden.
Nagyon szép a madárcsicsergés, de hamarosan a most még óvodás gyerekeid majd egyedül akarnak iskolába járni és az iskola után elmenni a barátaikkal moziba. Ha az utolsó busz tízkor indul és a megállótól még 25 perc gyalog hazáig a kivilágítatlan mellékúton, gyorsan gyűlölni fogják, hogy ott kell lakniuk. Te meg azt, hogy naponta izgulhatsz a kamasz lányaid miatt, épségben hazajutnak-e a kihalt környéken.
A világ végén, a szőlőhegyen, a földút végén felépíteni egy házat pont annyiba kerül, mint egy felkapott vagy legalább is nem olyan eldugott helyen. Viszont az eladhatósága a két ingatlannak ég és föld és az eldugott helyen épített ház felét sem fogja érni a másiknak, miközben a telek esetleg csak 20 millió forinttal volt kevesebb. De lehet az a telek belterületi is, ha például vasút vagy autópálya mellett van, esetleg egy járhatatlan, meredek szűk utcában, szintén a töredékét fogja érni az itt felépült ház.
Mi lenne, ha elfelejtenénk, hogy van ez az ingatlan és keresnénk hasonlóakat a környéken? Mivel zártkerti, eladhatatlan, legalábbis annyiért biztos, amennyibe került felépíteni. Legyél te a másik oldalon és vedd meg féláron mástól, aki ilyen helyre épített.
A meglévő ingatlant pedig add el. Akkor is, ha a nagypapáé volt, vagy hat éve vettétek ifjú házasként, esetleg a környéken nőttél fel.
Felveszel egy ilyen ingatlanra akár 50-70 millió forint hitelt (szabad felhasználásút anyu házára, hiszen zártkertre jellemzően a bankok nem adnak pénzt), aztán beleragadsz az ingatlanba, eladni nem tudod, vagy csak évek alatt, nyomott áron, bármi változik (munkahely, egészség, stb.), nem tudsz rá mit lépni, mert ott a ház és a hetvenmilliós hitel.
Ilyen esetekben érdemes hátralépni egy lépést és egy kívülálló szemével nézni a helyzetet.
Tedd fel a nagy kérdést: ha már nem lenne a te tulajdonodban ez az ingatlan, akkor is ezt vennéd meg és ide építkeznél?
Vállalnád, hogy óránként jár a busz, hogy nincs normálisan fizető munka a környéken, gyér a közvilágítás és a többi?
Ha mindenképp a környéken szeretnél lakni, nem érné meg jobban megvenni egy már kész és a hasonló körülmények miatt eladhatatlan házat nagy árengedménnyel?
Hiába a tiéd már valami, mindig úgy tekints rá, hogy ha még nem lenne a tiéd, akkor is ez lenne a legjobb választás? Ha a válasz az, hogy nem, akkor máshol vennék telket vagy házat, akkor a bölcs döntés eladni a mostani ingatlant és venni egy olyat, ami igazán jó neked.
(Ha pedig nincs pénzed jobbat venni, akkor se biztos, hogy az a bölcs dolog, hogy még mindig erőn felül, de legalább egy rossz ingatlan miatt adósodsz el. Akkor lehet, hogy egyszerűen még korai a vásárlás vagy az építkezés.)
Online oktatás a pénzügyekről. 15 órányi anyag, nézz bele ingyen.
Valódi pénzügyi tanácsadás termékértékesítés nélkül csak 40 ezer forint.
40 millió forintos életbiztosítás havi 5.990 Ft-ért, életkortól függetlenül
Sajnos nem feltétlen. Ha találsz 600 ezer Ft/nm áron dolgozó kivitelezőt, akkor nagy szerencséd van. Egy nettó 100 nm az bruttó 125, az szorozva 600 ezerrel és ez még csak maga a ház, térkő, kerítés, kert és minden egyéb más nélkül.
Ha nem is a konkrét esetben, de tudok sok 70-80 milliós hitelről, igaz, ott nem 100 nm épült.
A panelt tilos horonymarózni, erre minden töki ezt csinálja, mert falban akarja vezetni a kábeleket. Utólag visszagondolva, amikor panelben laktunk, mindig volt olyan, hogy napokig verték szét valamelyik lakást. Hány ilyen statikailag meggyengített panel lehet országosan, és hány olyan, ahol még valamelyik falat is kivették okosban? Ráadásul ezeknek a paneleknek a tervezett életkora most jár le vagy már le is járt. Erre ezeket adják-veszik 30 milliótól? Hülyék az emberek?
Meg össze lehet szedni azért a központi lakás árnyoldalait is, pl parkoló árak, hatalmas dugók, hajléktalanok stb stb.
Aztán meg kuporgatja az ember a pénzt egy éven át, hogy utazzon egy természetközelibb helyre 1 hétre. Én inkább a saját nagy kertemben teremtem meg ezt helyet egész évben, mert zártkertnél lehet venni nagy kertet is.
Budaörs is tele van ilyen házakkal. Lajtos kocsi viszi a vizet, gáz nincs, csatorna nincs, a buszmegálló minimum két kilométerre, meredek, télen gyakran járhatatlan utak.
Kilincselnek az önkormányzatnál, hogy ez legyen meg az legyen, meg legyen belterület, de az önkormányzat sem hülye, akkor neki lesz sokkal több a kiadása, ezért nemet mond. Ha akkor jó volt, hogy nincs még víz sem, amikor megvetted, akkor most is jó.
Ennek ellenére drága házakat is felhúznak oda.
Az ingatlanosok dumája, hogy hamarosan belterület lesz. Ja, persze.
Nem is kapkodják el az ott lévő házakat, annyiért meg végképp nem, amennyit kérnek értük.
Persze, lehet olyan szerencséje valakinek, hogy pont arra fejleszt a város öt év múlva, de erre én nem mernék építeni.
S ettől még lehet jó itt lakni bizonyos tekintetben, de érdemesebb vásárolni házat féláron, mintsem építeni ugyanannyiért, mint bárhol máshol. Legalább is szerintem.
Olyan problémám van. Két házban vagyok tulajdonos, az egyikben 100% a másikban negyed rész. Ami teljesen a nevemen van, még gyerek voltam, amikor az enyém lett. Anyukám és mamám elcserélték nagynénémmel a másik ház negyed részére. Viszont szerződést nem írtak. Ez már legalább 18 éve történt. Persze anyu tesója jól járt, hisz negyed házért kapott egy egészet, amit most szépen lelakott. Lassan 1 éve alig lakik benne, nem fűt télen, omlik a vakolat kívül az utca fronton. Átépítette belül csak úgy szó nélkül, úgy 10 évvel ezelőtt. Persze átíratni sosem volt pénze. Hogyan tudnám megoldani, hogy átkerüljön a nevére az a ház. Vagy fizessem ki a másik háznak a negyed részét és tegyem ki a lelakott házból? A családi háború így is, úgy is elkerülhetetlen. Viszont sajnálnám azt a házat, ha le kellene bontani. Még talán menthető lenne.
Csak óvatosan…
a linkelt videóban levő horonymarás pont nem ront jelentősen a statikai tulajdonságokon. Ha ez rontana, akkor egy konyhabútor felszerelése is gáz lenne. Ismerem a fószer videóit, marni ő is legtöbbször csak függőlegesen szokott, a vízszintes az, ami tiltott. A panelek FŐ tartófalai 15-17 cm vastagok vagy még vastagabbak. Sokszor acélrudak is futnak bennük, ami szintén erősítés. Na azokat a falakat valóban nem szabad kivenni, de egy 2-3 cm mély marás vezetéknek pont nem oszt, nem szoroz.
Életek, házasságok mennek rá arra, hogy mindenki most akar építkezni, aztán ha nem jönnek a melósok, azért ideges, ha meg jönnek, akkor azért rándul görcsbe a gyomra, mert tudja, hogy valamit megint el fognak rontani, megint veszekedni kell velük és közben fizetni kell nekik, különben legközelebb el sem jönnek.
Persze úgysem hallgat rám senki, mert a saját ház az kell, ráadásul ha az ember már benne van, úgy érzi, hogy már nincs más út, csak előre, és még több pénzt öl a projektbe, ami aztán 20 évre meghatározza az életét.
Ééééés itt a szeptember: ovi, suli, kevesebb ho. És a dugók. Mert hát olcsóbb a ház, belefér a kocsi megvétele/fenntartása. Aha, de utat nem vett senki… Parkoló sem lett több. A munkahelyemnél már reggel 8 előtt körözni kell, pár éve ez csak napközben volt (mellesleg munkahelyi terület, sorompóval, de több telephely, közös bérletkiadás). (Nekem most ok, még biciklizem, de mikor munka miatt muszáj a kocsi, akkor azért szentségelek.)
Ismiék a szülőkhöz költöztek, de jó megoldás, nem kell albit fizetni, anyu vigyáz a gyerekre. Aha, csak épp muszáj a kocsi, mert kertség. Mivel nincs pénzük, hát egy bontószökevény. Mivel az, az albitól többe kerül a fenntartás/javítás/benzin..
elképzelem akár magamat is: 2019, vidék, félre tudok tenni mondjuk jó esetben 200.000-et havonta, összeszedtem 50 hónap alatt 10M-t
kitalálom, hogy veszek telket 3M-ért (cikkben leírt zártkert lesz ennyiért csak), meg építtetek rá könnyűszerkezetest, 7M (20% önerő + 28M hitel = 35M-ért
szembesülök vele a telek vétele után, hogy a könnyűszerkezetes 45nél kezdődik, ami ugye 9M önerő, azaz gyűjtenem kell még 2M-t, ami még 10 hónap – ennyi idő múlva felugrott 50re ugyanaz a ház, gyűjthetek még 5 hónapig
ezen a ponton építhetek a gagyi telkemre, vagy eladhatom 3M-ért a telket, és vehetek normálisat mondjuk 10M-ért, ami még 35 hónap, HA nem romlik tovább az ingatlanpiac
értem hogy az okos döntés az, hogy hátralépek, de a fenti példában én már beletörődnék, és építtetnék a béna kertemre…
(a számok stimmelnek?)
Nem tökéletes, sőt sosem lesz az, de sokkal inkább élek együtt ezekkel a kompromisszumokkal, mint végigszenvedjek egy építkezést.
Ettől függetlenül erősen reménykedem benne, hogy nem vet az élet újra panelbe. Ausztriában ahol albérleteket néztem, ott csak 10-15 éves társasházak vannak, amúgy meg Burgenland egy nagy parasztházas-családi házas vidék. Meg is lepődtem, amikor a 7000-es Oberwartban a város közepén van 1-2 panel. Oda sem költözöm, az tuti 🙂
Magyarországon, főleg Budapesten szopás. Mert az 50 éves, 5 szintes téglaházak sem néznek ki jobban.
Ez nem úgy megy, hogy van a tökéletes betonfal és abba rakják a 3cm horotnyt, ami nem sokat számít. Lehet nem is tökéletes a betonfal, eleve 40 éves vagy még régebbi, a sok tulajdonos lekapart 30szor a vésővel, és lehet tényleg egy két szomszéd még kiszedett falakat is. Na abban a 3cm horony már elég komolyan számíthat.
Itt ugye a terhelést sem néz senki, lehet valaki jól megrakodja tölgyfabútorokkal, vagy berendezte a kis otthoni edzőtermét, vagy 1000w hangszóróról hallgatja a zenét stbstb.
Ha bármi megroskadás, összedőlés lesz, az biztos, hogy ilyen nehezítő tényezők miatt is. Word trade centernél is, belement a repülő és meggyengített egy emeletet. Alatta levő sok sok emeletnek kb. semmi baja nem volt, viszont ahogy összedőlt a sérült, adott egy löketet, amitől az alsó is dőlt, utána az az alatt levő stbstb.
De a nosztalgiával nehéz mit kezdeni. Ismerek olyat aki kizárólag az ország legjobb helyein, a városon belül is a legjobb kerületben vásárolt házakat, lakásokat – és a szüleitől örökölt házhoz ami a putri kellős közepén áll, ragaszkodik (és költ is rá).
habár gépészmérnök vagyok anyagtechnológus szakiránnyal, ezért inkább ez a saját véleményem. Az viszont biztos, hogy a 6-7 cm falak panelben statikus véleménye után(!), de legtöbbször gond nélkül vágható, kivehető. A vizesblokk is kb 6 cm, de mivel “hozzá se ér” a plafonhoz a legtöbb lakásban, konkrétan meg is szüntethető. Ha valaki főfalat szanaszét vés az nyilván bajos, de ha jelentősen gyengítene, akkor gyári hornyok se lennének a falakban. Egy dologtól én is meg szoktam ijedni: ha a lakótelepen flexet hallok. Akkor csak reménykedek, hogy a fűtést vagy fürdőt építik és nem a teljes magasságon végigfutó erősítő szálat vágják…
Ilyen légből kapott dolgokat honnan veszel? A panelházak tartószerkezeteinek legalább 80-100 évet kibírnak, amik korábban elhasználódnak (nyílászárók, szigetelés) azokat meg úgyis cserélik/cserélték.
Nálunk a 70-80-as években épült a panelek többsége szerintem szóval még van jó 30-50 évük minimum.
dh.hu/ingatlan/HZ089057/elado-haz-baranya-megye-pecs-patacson-felujitott-panoramas-medences-haz
2.: es ez nem csak neked szol hanem mindenkinek aki a panelt kritizalja es azt irja hogy 50 évre voltak tervezve (akkor az enyemnek meg van 8 eve, haha),hogy jo lenne vmi konkretumot irni vagy egy komoly reszletes szakmai cikket belinkelni, mert csak ezt az 1 mondatot szajkozza mindenki. Elporlad a beton? Illeszteseknel szetdol? Nalunk a haz szep szigetelest kapott (futesnel a radiator telen elzarva 24 fok), vizcsovek vegig kicserelve, villany is a hazban kicserelve. A sajat lakását belulrol meg mindenki kb ujepitesu szintre tudja varázsolni. A belvárosi 50-100 eves majdnem osszeomlo es buzlo korfolyosos, belso udvarosak sokkal rosszabbak. Laktam mindenfeleben es koszonom szepen a panel a legjobb ar ertek aranyu es meg itt lesz 50 ev mulva is
Egy ingatlanjogban jártas ügyvédet keress fel minél előbb. A tulajdonosváltozáshoz szükséges lesz ügyvéd által ellenjegyzett szerződésre, ha a tulajdonostársak nem tudnak megegyezni, peres úton lehet megszüntetni a közös tulajdont.
Vannak a panelnak igen erős hátrányai, pláne egy kertes házzal szemben, de amilyen ingatlanárak vannak, jelenleg azt hiszem az egyik legvállalhatóbb ár-érték arányú ingatlan a panel. Budapesten főleg. Pláne, ha kicsit nagyobb, 60+ m2.
A 100 éves körgangos szutykokhoz képest meg egyenesen űrtechnológia a panel.
Mivel nagyon sokáig árultam, rengetegszer elgondolkodtam, hogy oké akkor jó lesz nekünk nyaralónak, számolgattam mi lenne a legolcsóbb megoldás, hogy le tudjunk oda járni a családdal (se kerítés, ház, víz, villany, semmi). Mire ezeket megcsináltuk és bekötöttük volna, abból vehettünk volna egy balatoni nyaralót (ha nem is túl fancy-t).
Végül nagyon örültem, hogy sikerült eladni, a vételár ment az egyik befektetési ingatlan hitelébe. Jó döntés volt nem megtartani.
Felejtsük már el a panelban horonymarást, NEM LEHET, TILOS! Egy statikus nem ad erre ki papírt a domino effektus miatt, mivel P A N E L!!! Gyakorlatilag az egész házat fel kellene mérnie, mert mi van ha a kedves szomszéd is horonymarózott ész nélkül?? Az már 15cm – 2x3cm….
A bűzlő körfolyósós épületben max leszakad a födém/folyósó, kiborul EGY fal, de az épület áll! Ha egy panel megborul, akkor kb. vége az egész tömbnek…
Mint utólag megtudtuk, nálunk az újépítésű lakópark mélygarázsát erős mínuszokban betonozták.
Most, pár évre rá, itt is-, ott is szivárog a víz befele a garázsba. Ennek valyon mennyi lesz az élettartama?
Eredetileg 50 évre becsülték a panel élettartamát, de jelenleg (második cikk szerint) már úgy látják, hogy 100 évig is állhatnak.
qubit.hu/2020/01/03/tarsadalmi-kiserlet-ketmillio-resztvevovel-ma-60-eves-a-magyar-panel
dla.epitesz.bme.hu/appendfiles/855-tk%20-%20tatrai%20adam%20-%2015.01.13.pdf
Tudtommal egyébként azok az idomok kritikusak, amivel a paneleket összekapcsolták.
A következő szerintem a helyzet: maga a szerkezet kibírja a hosszabb időt (100 év), de a gépészetet (víz, gáz, lift, fűtés) és az elektromos hálózatot 30-40 évente cserélni kell, viszont itt van egy előnye a régi házakhoz képest: a panel sokkal jobban szerelhető.
(más kérdés, hogy itthon a lakóközösségek nem költenek a házukra)
Kedvencem hogy a mi épületünk pl déli fekvésű, napi MINDEN fényes órában IS idesüt a nap, a felújított lakások nagy részén ahogy látom, nincs redőny (trendi? a berendezés milliós de ezen spóroltak? nem tudom), persze minden szobában van felrakva külön klíma… hogy mondjam, nem túl átgondolt, legalábbis nálunk full lehúzott redőnnyel is 25-26 fok van – most, szeptemberben
alamy.com/residential-building-in-sarajevo-with-bullet-holes-and-marks-of-the-war-in-sarajevo-bih-image402220785.html
Panelokat divat lett utálni, pedig – ellentétben rengeteg akár újépítésű ingatlannal – ezeket hosszútávú lakhatásra tervezték és építették.
Én is ismerek egy ilyen embert, nagyjából ugyanazok az érvei, mint neked. Ha neked megfelelő, nehogy költözz csak azért, mert más nem szeret panelben lakni.
Személy szerint örülök, hogy nincs négy szomszédom két méter távolságban, de sokat laktam lakásokban, szerintem sokkal inkább panel, mint például egy ötödik kerületi bérház borzalom.
Tudtommal tartófalak függőbe marhatók,vízszintesen nem. Közfalak akár bonthatóak is,mivel nem teherhordó elemek. Ettől függetlenül én nem vésem a tartófalakat semmilyen irányban.
Amit eddig biztosan tudok:
Fürdő,wc külön egységként lett legyártva és utólag beemelve. Semmi statikai feladat,véshető rendesen. Nálam a konyhában a vezeték gyári kialakitott horonyban fut(ott),a szobákban viszont alsó saroknál a fallal párhuzamosan futnak a 2 elem között. Terv szerint vagy parkettához olyan szegélyléc lesz,amiben vihető kábel,vagy a padlóra ragasztva a fal mellé,parketta+alátétfólia mellett elfér.
Mivel pont egy ilyen telket vettem nemrég nagyon jó áron, ezért igyekeztem körüljárni a témát. Bizonyos helyeken a zártkert 30%-ban beépíthető, illetve lakóingatlan építhető rá, miután 5 métert a telek elejéből leadunk az önkormányzatnak (a földmérő ezt elintézi, telekalakításnak hívják, kb mindennel együtt 150k körül van). A bankok is adnak hitelt, CSOK-ot és LTP-t is fel lehet rá használni, ha az önkormányzattól kapunk egy igazolást arról, hogy a telekre építhető lakóingatlan. Adásvétel előtt azért érdemes a bankoknál is jól körüljárni a témát.
Annak amit én vettem, két hátránya van: 1) földút, de az aszfaltos út 200m-re van 2) nincs csatorna (de pl gigabites optika van a telek előtt). Ezzel valaki vagy együtt tud élni, vagy nem. Még nem döntöttem el, hogy építkezek-e erre (mostanában biztos nem), de szerintem hosszútávú befektetésnek megfelelő.
Erről ki-mit tud?
Egy frusztrált panellakó szavait hallottuk ismét, aki maga is tudja, hogy egy felújított békebeli belvárosi tégla vagy egy újépítésű minden tekintetben százszor komfortosabb, esztétikusabb….
Nem hiába a panel volt mindig a legolcsóbb és lesz is.
Ár érték arányban már kifejezetten rossz egy panel…
BUda tele van ezekkel a 60-70es evekben felig kalakaban epult tegla tarsashazakkal. Neha nem tudtam eldonteni hogy a felettunk lako maszkal vagy bejott vki az eloszobaba hozzank. Wc-n egy rottyentes es rohansz megnezni, ki jott be hozzatok a klo-ra. Panel ehhez kepest semmi.
Es ezek mennek siman 1mioert per nm. Kivulrol szigeteletlen, gepeszetileg az egesz lerohadva, saletromos budos nedves pincek, garazsok. Futes ossze vissza, kinek hogy sikerult kidobni a konvektort. HA sikerult.
Baráti társaságomban, akikkel hasonlóan keresünk sok embernek van vidéken kúriája, nekem hasonló összegből egy takaros kis tégla lakásom Budapesten, jó környéken. Nem akarjátok tudni, hogy mennyit költenek benzinre és autóra. Csak észre sem veszik.
Nagyon jó a cikk, mert jól megfogja a lényeget. Ha örökölsz, az első gondolatod az legyen, hogy eladod.
“Életem legjobb döntése volt megvenni egy 2007-ben épült házat (nyomott áron az előző gazdasági válságban).
Nem tökéletes, sőt sosem lesz az, de sokkal inkább élek együtt ezekkel a kompromisszumokkal, mint végigszenvedjek egy építkezést.”
Én is így vagyok. Minimális kompromisszum volt, azokkal kibékültem.
Építkezni SOHA A BÜDÖS ÉLETBEN!!
” Sok ember elmegy egy ilyen (adott esetben: jól megépített) objektumba, s mivel “tiszta lyuk, meg tök sötét” azonnal menekül is belőle. Pedig már ajtók kivétele sokat segithet”
Mi is így voltunk a (nem panel, hanem csúszózsalus) lakással.
Félszoba+konyha egybenyitva: szuper jó étkezős konyha.
“világításnál marad az alu”
Tudtommal rossz ötlet az alu és réz vezetékeket összekötni. Szerintem gondold meg, hogy biztosan ezen akarsz-e spórolni!