Magasabb hozam részvények nélkül

2014-10-15
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Mostanában befektetni a fejlett piacok részvényeibe sokaknak túl kockázatos az évek óta töretlenül emelkedő árak miatt. (Erről cikk: Részvényárak: van még út felfelé?)

Mások egyszerűen félnek a részvényektől és a kötvényeket biztonságosabbnak tartják, azok kiegyensúlyozottabb árfolyama miatt.

Számukra a Kiplinger's állított össze egy listát a kötvénybefektetési lehetőségekről.

A lista növekvő hozam szerint van sorba rendezve, ahol lehetett, a magyar megfelelőjét igyekeztem beírni és kiegészíteni némi magyarázattal.

1, Pénzpiaci alapok, rövid futamidejű állampapírok. Az alacsony magyar alapkamat miatt ezek a lehetőségek jó esetben kitermelik a tranzakciós adót, a kamatadót, a számlavezetési költséget és ha sokáig benn tartod a pénzt, még neked marad valami kis plusz.

A legutóbbi állampapír aukción 1,45%-os átlaghozam mellett vették meg a nagybefektetők a magyar féléves diszkontkincstárjegyet. Ez a nagykerár, te igen combos 0,97%-os éves hozam mellett veheted meg a jövő januárban lejáró diszkont-kincstárjegyet. (Árlista itt) . Ha az éves hozam 0,97%, akkor januárig 0,4% kamatot kapsz. Ha ebből levonod a kamatadót (16%), a tranzakciós adót az odautalásra (0,3%), a visszautalásra (0,3%), vagy a készpénz-felvételre (0,6%), akkor örülhetsz, hogy fél év alatt csak pártized százalékot buktál azon, hogy kölcsönadtál az államnak.

Ennél már jobb ajánlat a féléves kincstárjegy a maga éves 2,25%-os hozamával, vagyis fél évre nettó 0,945%-ot fial a befektetésed, ebből már csak a tranzakciós adókat vond le. Itt már az a szerencsés helyzet van, hogy nem te fizetsz, hogy vigyáztak a pénzedre.

A pénzpiaci alapok az elmúlt év során 0,2-2,4%-ot (átlag kb. 1,7%-ot) hoztak. Azonban mivel az év során sokat esett az alapkamat, a következő évre ennél sokkal kevesebbet fognak hozni. Sokan elfelejtik, hogy nem az számít, mennyit hozott az elmúlt évben, hanem hogy mától egy évig mennyit fog hozni egy pénzügyi termék. (A pénzpiaci alapról bővebben: Pénzpiaci alap)

Egyszóval, ezzel a lehetőséggel idehaza sem leszel gazdag, sőt a sok tranzakciós adó miatt inkább vesztesz, mint nyersz ezeken a lehetőségeken.

2, Hosszabb futamidejű kötvényalapok vétele

A hosszabb futamidejű kötvények hozama magasabb, mint a rövid kötvényeké. Csak éppen nem véletlenül. Ennek oka, hogy a nagyobb hátralévő futamidő miatt nagyobb áreséssel reagálnak egy kamatkörnyezet emelkedése esetén, mint a rövidebb kötvények.

(Ha most a történelmi kamat-mélyponton veszel egy állampapírt és fél év múlva emelkedik a kamat két százalékot, sokkal többet vesztesz, ha 10 éves kötvényed van, mintha csak egyévest vettél volna.)

Néhányan úgy akarják tupírozni a hozamokat, hogy nem csak hosszabb futamidejű kötvények vesznek, hanem a kötvények fele még jó minőségű bóvlikötvény is, ami nagyobb hozamot fizet, de kockázatosabb is. Ilyen például a Vanguard Intermediate-Term Corporate Bond ETF (VCIT), ahol a hátralévő átlagos futamidő 6,5 év (ami nem kevés a kamatérzékenység szempontjából) és a kötvények fele nem a legjobb "A" minősítésű vállalati kötvények, másik fele a már a bóvliba tartozó "Baa" minősítésű kötvények. A hozama 3,13% volt dollárban az elmúlt évben.

3, Változó kamatozású hiteleket tartalmazó kötvények

A kötvénytulajdonosok legnagyobb ellensége az emelkedő kamatkörnyezet, hiszen a legtöbb kötvény a lejáratig fix kamatot fizet. Márpedig ami jó befektetésnek tűnt 2,1%-os forintos alapkamat, vagy 0,2%-os dolláros alapkamat mellett, az egy 2-3 százalékpontos alapkamatemelkedésnél már kifejezetten rossz befektetés lesz, főleg, ha még sok évig kell üldögélnünk benne.

Ilyenkor segít, ha változó kamatozású kötvényt veszünk.

A rossz cégeknek nyújtott banki hitelek kamatai általában valami alapkamathoz van kötve, így annak emelkedésekor a hitelek kamatai is automatikusan emelkednek.

Az ilyen hiteleket értékpapírosítják és mi is vehetünk belőle. Ilyen például a PowerShares Senior Loan Portfolio ETF (BKLN), ami most éppen 4,1%-os éves hozamot produkál, de ez jobb lesz, ha emelkednek a kamatlábak.

(Azonban vigyázzunk, nincs ingyenebéd: ha a rossz vállalatok megítélése romlik, vagyis a befektetők úgy gondolják, hogy majd nem fogják fizetni a hiteleiket egyre nagyobb arányban, akkor ez az értékpapír is veszteséget fog elszenvedni.)

Bóvlikötvények:

Bóvlikötvényeknek a befektetésre már nem ajánlott kategóriájú kötvényeket nevezzük, szebb nevük a "high yield bond", azaz magas kamatozású kötvények.

Ebbe a társaságba tartozik például minden magyar államadósság.

Bóvlikötvény és bóvlikötvény között hatalmas különbség van, mert egy európai állam adóssága és egy venezuelai cég tartozása is egyaránt bóvlinak minősül.

Ezért mindig érdemes megnézni, mit is tartalmaz az adott alap. (Minél több az abc első betűi és minél több a betű az értékelésben, vagy ratingben, annál kevésbé bóvli a kötvény. Vagyis a Baa sokkal jobb, mint a Ccc, ami jobb, mint a C. Bővebben itt.)

Az sem mindegy, hogy csak amerikai cégek vannak az alapban, vagy a világ minden tájáról.

A szórás hatalmas, a kínálat is, csak egy példa a sok közül: a SPDR Barclays High Yield Bond ETF (JNK) egy jól diverzifikált portfólió, 6% feletti bruttó éves hozammal dollárban.

Feltörekvő piacok államadósságába fektető alapok

A feltörekvő országok dollárban kibocsátott állampapírjait gyűjti az ilyen alap. Törökország, Peru, Panama, Magyarország és hasonló országok vannak az ilyen alapokban.

Az egyik ilyen a PowerShares Emerging Markets Sovereign Debt Portfolio (PCY). Kilenc év feletti átlagos lejárati idő mellett (ez azért nagyon nem kevés) úgy hozott 4,6%-ot egy év alatt, hogy a legtöbb kötvényalap az elmúlt pár hónapban komoly veszteséget szenvedett el a várható hozamemelkedés miatt.

Lehetne még cifrázni a dolgot kamatozó elsőbbségi részvényalapokkal és hasonló dolgokkal, de mostanra talán ennyi elég lesz. Két dolgot lehet látni: ha hajlandóak vagyunk kockáztatni, kötvényeken is lehet többet nyerni és ezzel szorosan összefüggésben a magasabb hozam esetében sajnos mindig magasabb kockázatot kell vállalnunk, ami a kötvényeknél a hosszabb futamidőt (nagyobb kamatérzékenységet) és a nem éppen legjobbnak minősített adósok nemfizetési kockázatát jelenti.

A kötvények sem egyirányú befektetések, amin csak nyerni lehet, most egy komolyabb korrekció bontakozott ki, ezért is estek az árak.

Ezzel együtt is a portfóliódban van helye a magasabb kamatozású kötvényalapoknak is, bár nagyon nem árt, ha tisztában vagy vele, mi és hogyan befolyásolja a kötvényalapok értékét.

Ha szeretnél többet tudni a pénzügyekről, gyere el az Akadémiára, hamarosan indul a következő. Csekély 25 ezer forintért hat alkalom alatt megtanulsz mindent a pénzügyekről, amit alapfokon tudnod kellene.

Valódi pénzügyi tanácsadásra van szükséged, eleged van már az ügynökökből? Kattints a linkre további információért.

Olvasd el a többi pénzügyekről szóló írást is a kiszamolo.hu oldalon.

Ha szeretnéd tudni, hogy új poszt jelent meg a blogban, jelölj be minket a facebookon.

Hozzászólások:

Komment szekció frissítés alatt!

Kedves Kommentelők!
Éppen egy új kommentmotorra állunk át, azonban a Kiszámoló blog régi kommentjei mind elérhetők, és az elmúlt 1 év Disqus hozzászólásait hamarosan, a következő napokban importáljuk az új rendszerbe. Ha van fontos észrevételed, kérjük, oszd meg velünk! Köszönjük a türelmeteket és megértéseteket.
17 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Az lehet egy jó stratégia, ha az alacsony kamatkörnyezetben referenciához kötött, változó hozamú kötvényt veszünk (itthon nem kell ehhez bóvli vállalat, ott a BMÁK, PMÁK), majd magas kamatkörnyezetben hosszú lejáratú, fix kamatozású kötvényre váltjuk, mikor ismét lemennek a kamatok, akkor meg (jelentős nyereséget realizálva) vissza. Nyilván kettő buktatója van, az egyik a tranzakciós költségek (PMÁK, BMÁK eladása -2%), a másik, hogy senki sem látja a jövőt, mégis mi számít alacsony és mi magas kamatkörnyezetnek, felmennek mondjuk az államkötvények hozamai 6%-ra, akkor az magas vagy alacsony, attól függ, hogy utána a 10% felé megy, vagy a 3% felé. Ennek ellenére, aki jókor lép, az szépen tud keresni a stratégiával.

Az nem lehet jo strategia, ha allami garancias kotvenyeket vesz az ember?

A Diakhitel papirjai ilyenek.
Ha jol tudom, itt az allam helytall, ha a Diakhitel Zrt nem tudna, viszont a kamatai nemikepp magasabbak mint az allampapirhozamok.

A japán alapkamat már vagy 20 éve 2% alatt van (és vagy 15 éve inkább 0%, mint 1%). Miből gondoljuk, hogy a szintén öregedő európai gazdaságban magasabb kamatok lesznek?

@nar
Európában nem biztos, hogy japán típusú válság lesz, mert a japán típusú válsághoz az is kell, hogy ne nagyon költsön a lakosság, az európai nyugdíjasok viszont fognak. Konkrétan Magyarországon meg biztosan nem japán típusú válság lesz, mert ahhoz jelentős lakossági megtakarítás kellene, a hazai demográfiai válság szerintem magas vagy közepes kamatszint mellett lesz.

Az OTP EMEA jó választás lehet ebben az időszakban?

"Az EMEA Kötvény Alap egy meghatározott földrajzi szegmens (Európa, Közel-Kelet, Afrika) fejlődő piacainak kötvény kibocsátásaira fókuszál."

otpbank.hu/OTP_ALAPKEZELO/hu/A_emea.jsp

A tranzakciós adó rövid távra totál agyoncsapja a dolgokat a párnacihához képest. Ez így gáz.

Érdekes, hogy mire egy generáció megtanulta a pénzét használni - jó helyre teszed, kamatozik, bizonyos hozamot hoz, nézegeted a lehetőségeket -, addig most keressük a helyeket, ahol az extra sarcok miatt nem vesztünk a pénzből, hanem legalább infláció követő lesz a dolog 🙂

Elhiszem, hogy ezzel a vállalkozást akarják ösztönözni, de ez kis tételben nem megy: ma vállalkozás = kockáztatás. 25-50m Ft körül talán már fordul a dolog, ott lehet "szépet", tervezettet építeni. De addig?

Én egyelőre csak állampapír dologban tudok nyilatkozni, de kíváncsi vagyok a többi lehetőségre. Annyi előnye van az Államkincstárnál vezetett számlának, hogy az állampapír jegyzésnél webkincstáron keresztül tudsz kártyával fizetni, és azért nem számolnak fel költséget. A visszautalásnál már sajnos nem lehet elkerülni a tranzakciós adót. Ja, még egy előny, hogy nincs EHO, "csak" kamatadó. Gondolom a többi, magasabb hozamú lehetőségnél a költségek is magasabbak, ami jelentősen befolyásolja, hogy megéri-e bevállalni őket.
Egy kérdés: Honnan lehet megtudni, hogy egy adott forgalmazó milyen árfolamon adja pl. a diszkont kincstárjegyet? Az Államkincstárnak van listája, de más forgalmazókét (pl. bankok) sehol nem találtam. Vagy tud valaki esetleg gyűjtőoldalt ezekről, ahogy bankbetétek kamatairól is vannak gyűjtőoldalak?

nem vagyok egy penzugyi szakember de honaprol honapra jelentos megtakaritasom keletkezik, ugyhogy lassan megint gondban leszek hogy hova tegyem a penzt. Az idotav (minimum) 10-20 ev. Mivel rendszeres bevetelem van nem pedig egyszeri nagy osszeg, illetve iden nyitottam TBSZ-t allamkincstarnal, azon gondolkodom hogy veszek rajta 10 eves allamkotvenyt es nem torodve a kamatkornyezettel kivarom a 10 evet. Mire emelkednek a kamatok addigra ugyis lesz ujabb par millio, majd azokat magasabb kamattal fektetem be. Valami azt sugja hogy jelenleg ez a legjobb amit tehetek, inkabb mint varni a kamatemelest. Mellesleg ez pont beleillik a "diverzifikaljuk a portfoliot" elgondolasba is, jelenleg jelentosen tulsulyozott az ingatlan. Errol mit gondoltok?

@dani

Úgy tudom, azt minimum prémium ügyfelek vehetik csak, de javítson ki valaki, ha tévedek. (Már próbáltam és ezt mondták a fiókban. De ez több mint egy éve volt.)

@hungaroborg
Rosszul tudod, az EMEA egy nyilvánosan működő kötvény alap, bárki vehet belőle.

@zabalint

Igen, gyanús is volt egy kicsit, mert már régen foglalkoztam OTP-s alapokkal, de biztos, hogy valamelyik csak a prémium vagy privát ügyfelekre volt korlátozva. Most félve mondom, hogy akkor talán az EMDA, de lehet már mind elérhető mindenki részére. Igazából nem is értettem, miért kell így kizárni valakiket, de már lehet nem így van.

@Kiszamolo ja ok akkor pontositok, igazabol barmi szoba johet amit a TBSZ-re lehet tenni. Olvastam hogy PEMAK-ot mar nem bocsajtanak ki, lehet valahogy a masodpiacrol beszerezni es az allamkincstarnal vezetett szamlara transzferalni? (gondolom nem) mindezt online? Igazabol az ingatlan is M.o-n van, a jozan esz azt dikta'lna' hogy keru:lve az orszagkockazatot valahova mashova tegyem a tobbit. Viszont eleg macera volt kulfoldrol megnyitni a TBSZ-t es egy darabig nem tervezek arrafele jarni, illetve csak par millios tetelrol lenne szo. Decemberig van idom gondolkodni, csak mar lebegtette'k hogy ev vegere lehet MNB beerositi a forintot hogy jobban nezzen ki az allamadossag mutato. Igy lehet celszeru lenne elobb valtani ha vegul a HuF alapu TBSZ mellett dontok.

Engem is olyan befektetés érdekelne, ami TBSZ-szel kombinálható, kis kockázatú és 6% körüli hozamot lehet várni tőle középtávon. Melyek lehetnek ezek?

@steve Pár éve a 8-10-12%-os bankbetétek voltak a kis kockázatúak. Most a 3%-os PMÁK a kis kockázatú. Ergo 6% az már kockázatvállalásos téma 🙂
És mi az a középtáv? Neked lehet hogy 3 év, másnak lehet hogy 6.

Én azt vallom, hogyha 5 éven belül kell a pénz akkor felesleges a pénzpiaci/betét/PMÁK dolgokon túl menni. 5 éven túl meg jól diverzifikált részvényalap.

Ha 1 évre akarom lekötni a pénzemet, a kincstári takarékjegy is jó megoldás, nem? A nettó kamat 2,1 %, a tranzakciós adó megspórolható, mivel kivehetem a pénzt a bankból ingyenesen (igaz, hogy van rá limit), utána meg vissza is tehetem, amikor fizetik. Ha idő előtt kell a pénz, akkor is kapok valamennyi kamatot.

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram