Miért csak a pénzedből akarod kihozni a legtöbbet?
Az elmúlt hetekben tanácsadások alkalmával több mérnökkel és egyéb diplomás emberrel beszéltem, akik nevetségesen kevés pénzért dolgoznak. Informatikus nettó 140 ezerért, nyelvekből nagyon penge tanár 150 ezerért, de volt villamos és egyéb mérnők is 210-230 ezer forintos fizetéssel.
Jellemzően volt egy pármilliós megtakarításuk, annak akartak igazán jó helyet találni, ahol sokat hoz a pénzük.
Mindenkitől ugyanazt kérdeztem: miért csak a pénzedből akarod kihozni a legtöbbet és miért nem saját magadból is?
Szerintetek egy tízmilliós megtakarítás mennyivel hozna többet havonta, ha 4%-kal a jelenlegi kamatok felett be tudnád fektetni? Az adók levonása után mindössze havi 26 ezer forinttal. Márpedig a négy százalékos plusz hozam hosszú távon már kifejezetten szép teljesítmény és általában csak igen komoly kockázat felvállalása mellett érhető el. (Bármi mást is gondol erről a néphagyomány.)
Mi lenne, ha inkább ott hagynád az általam csak langyos pocsolyának hívott jelenlegi munkahelyedet és néznél valami normális munkát?
Miután nettó 120-140 ezret még egy fővárosi gyorsétteremben is fizetnek a dolgozóknak, elég gond, hogy te mérnök vagy informatikus létedre ennyiért dolgozol. Ráadásul nem egyszer már 8-10 éve, gyakran félig feketén bejelentve.
Egy villamosmérnök, vagy informatikus Budapesten alsó hangon meg kellene, hogy kapja a 400-500 ezer nettót. Nem azonnal és nem mindenhol, de ki mondta, hogy te ott dolgozzál, ahol ennyit soha nem akarnak fizetni? Én találkozok sok olyan emberrel, aki 800 ezer-1,5 milliót keres ugyanezen állásokban, pedig egyikük sem jobb, okosabb vagy szebb ember, mint te. Csak éppen kifizették az árát, hogy ennyit kereshessenek. Ezeket az embereket állítsd magad elé példának, ne a közalkalmazott kollégáidat, akik szintén 130-140 ezret visznek haza, hozzád hasonlóan.
Ha csak havi 150 ezerrel keresnél többet, mint most (pedig a 300 ezer forint is nagyon hurka fizetés a te szakmádban,), az pont olyan lenne, mintha évente 23%-kal több hozamot érnél el a meglévő 10 millió forintodon! Kockázatmentesen.
A napokban beszéltem egy 28 éves fiatalemberrel, aki közalkalmazott informatikus volt, 145 ezer forintos fizetéssel, amivel meg is volt elégedve. Úgy alakult, hogy örökölt 80 milliót és annak keresett befektetési lehetőséget. Neki is mondtam, hogy azt gondolod, hogy ekkora szerencse már soha nem ér az életben? Tudsz róla, hogy ennél sokkal nagyobb kincs van benned, amiből sokkal többet ki tudnál hozni?
Ha elmennél dolgozni 400 ezer forintért és a különbözetet befektetnénk infláció felett 2%-os hozammal, akkor mostani értéken számolva 167,5 millióval lennél gazdagabb 65 évesen, mint most. (Ha csak az inflációt kompenzálná a kamat, akkor is 113,2 millióról beszélünk.)
Ha még egy havi százezerrel többet keresnél (még egyszer, ez egy informatikusnál Budapesten nem olyan nagy pénz), már 233 millióról lenne szó.
A te tudásod nem ér ennyit szerinted, mert mondjuk te nem programozó vagy az informatika területén? Na és, mi tart attól vissza, hogy átképezd magad? Hogy megtanuljál igazán jól angolul és németül? Hogy elolvass minden könyvet, ami arról szól például, hogyan legyél sikeres vezető?
Szabolcsban nem fizetnek ennyit? Ki mondta, hogy ott kell leélned az életed?
Öreg lennél a váltáshoz? Tudtad, hogy negyven évesen még több van hátra a nyugdíjig, mint amennyit eddig ledolgoztál?
Ugyanez igaz a vállalkozóknál is. Nemrég beszéltem két jól menő vállalkozóval, akik alig rendelkeztek megtakarítással, de annak nagyon jó helyet kerestek. (Szokás szerint magas hozamot kockázat nélkül. Rossz hírem van: ilyen csak a mesékben létezik.)
Megkérdeztem, mennyit költenek havonta. (Ha jól megy a cég, de nincs megtakarítás, akkor nem kell zseninek lenni, hogy rájöjj, hová tűnik el a pénz.)
Olyan egymillióra tippeltek, ami tapasztalataim alapján akkor 1,5-1,7 milliót jelent a valóságban. Megkérdeztem, mi lenne ha egy kicsit átnéznék a költési szokásaikat és mondjuk 300 ezerrel kevesebbet költenének?
Mindjárt úgy éreznék, mintha az ötmilliós megtakarításuk további nettó évi 72%-ot kamatozna. (Ez megfelel évi bruttó 92%-nak.)
Mindezt kockázatmentesen és kiszámíthatóan.
Sokan ugranak bele olyan befektetésekbe, amiről semmit sem tudnak (ez akár lehet egy egyszerű kötvényalap is cikk itt), csak mert a meglévő kis pénzükből minél többet szeretnének kihozni. Miközben milliók mellett mennek el, amiért csak le kellene hajolniuk.
Ha szeretnél többet tudni a pénzügyekről, gyere el az Akadémiára, hamarosan indul a következő. Csekély 25 ezer forintért hat alkalom alatt megtanulsz mindent a pénzügyekről, amit alapfokon tudnod kellene.
Valódi pénzügyi tanácsadásra van szükséged, eleged van már az ügynökökből? Kattints a linkre további információért.
Olvasd el a többi pénzügyekről szóló írást is a kiszamolo.hu oldalon.
Ha szeretnéd tudni, hogy új poszt jelent meg a blogban, jelölj be minket a facebookon:www.facebook.com/kiszamolo vagy RSS-en
De a legtöbb embert a félelmei irányítják és a kényelem/lustaság.
És ez nem újdonság, így volt ez 1000 évvel ezelőtt is. Még ha ezt elolvassák és egyetértenek vele, plusz még abban a helyzetben is vannak, hogy könnyedén váltsanak, akkor sem fognak semmit tenni, mert nem akarnak a kényelmes megszokott életükből kikerülni. Aki meg nincs abban a helyzetben, az végképp nem fog éveket és a szabadidejéből több száz/ezer órát arra áldozni, hogy hátha jobb lesz, ha belevág.
A kéziféket behúzni majd akkor kell, amikor nem tud valaki mit csinálni a pénzével… Tehát mondjuk van már 200M+ vagyona és van már 1M+ havi nettó árbevétele akkor is, ha nem töri össze magát…
De nem 30 évesen 10-20M vagyon felhalmozása után, 200K nettó fizetéssel…
A kiadások csökkentésével nem értek egyet. Akkor kell a pénzt elkölteni, amikor megkereste az ember. Nyilván fel kell halmozni a vagyont, de garasoskodni soha nincsen értelme 40 évesen még fel tudsz mászni a Mount Everest-re, 60 évesen nem fog menni…
Nettó vagy bruttó? Mindent nettóban kell érteni?
azért azzal nem értek egyet hogy mindenkinek Ny-Európába kell költözni, itthagyva a családot, barátokat. Nyilván mindenki többet keresne ott, de van egy “ára” annak hogy a családod, barátaid mellett maradhatsz. Akinek megfelel ez az ár, az ne szégyenkezzen hogy kevesebbet keres, mint ott. 🙂
Peti
Képzéssel stb. maximálisan egyetértek…
Közel a diplomám, mérnök leszek, egy rezsicsökkentett iparágba készülök. Meglátjuk mennyire vagyok szégyellős.
A számok mindenesetre megdöbbentőek. Ismét teljesült: papír, ceruza, számold ki, csak két sor, de ha egyszer leírod, kiesik a szubjektív szemmérték.
Mint már észrevetted, visszajáró olvasó vagyok, a korai blogbejegyzések hiánypótlóak és páratlanok. Mostanában viszont egyre több dologba tudok belekötni, és sajnos bele is kell, már bocs, de egyszerűen nem írhatsz le ilyen mondatot, hogy
“Szabolcsban nem fizetnek ennyit? Ki mondta, hogy ott kell leélned az életed?”
– már amennyiben némileg meg akarod őrizni a színvonalat. Ez a mondat gazdaságilag is részigazság, ha a további társadalmi, környezeti stb. tényezőket is figyelembe vesszük, akkor bocs, de nettó hülyeség.
Ez a “Ha már unod a főnököt, akkor ideje váltani” szalagcímű, rózsaszín női magazinok színvonala.
– Recesszióban?
Gondolj bele kérlek!
Olyan a büdös életben nincs, hogy mindenki megindul felfele és 5x annyi fog keresni. Ha valaki előlép, azzal valaki más helyét foglalja el, aki kiesik vagy lecsúszik.
Akik generáción belül akarnak egynél több társadalmi réteggel előrébb jutni azoknak rámegy szinte az egész életük, még akkor is ha sikerrel járnak.
Igaz, 60 évesen megkaphatnák a legjobb nőt, remek autót, motoroshajót, csak addigra nem tudnak mit kezdeni vele.
Kb. ezek alapján lehetne megalkotni a “Mi lenne, ha Szabolcs egyszer csak kiürülne” fantazmagóriát is, csak egyetlen hirtelen példával:
Jövő tavasszal, ha még lenne is ember, aki az árvízi védekezés fizikai munkálatait elvégezze, de már nem lenne, aki a szükséges munkákat megtervezi, akár az is előfordulhat, hogy nincs ember, aki egy földgyalut, vagy egy markolót tudna kezelni. (Vagy ilyenkor mégis vissza kellene telepíteni a szakikat?)
Következmény: Egy-két városnak (köztük Szolnok) “reszeltek”.
Ez úgy nagyságrendileg elegendő gazdasági kár lenne, az “aki nem hülye, az elmegy innen” elv átgondolására?
Egyébként abban is igazad van, hogy ha ideje van, akkor váltani kell, mert kevés az a munkáltató, aki olyan mértékben emelni fog, mint amennyivel nő az egyre tapasztaltabb alkalmazott tudása, jelentős bér növekedést csak időnként váltással lehet elérni.
Minden pénzt simán el lehet költeni,a 200M esetleg Mo-n valami,de amúgy nem nagy pénz…ahogy nő a fizúd változnak az igényeid is…ezt be kell látni,meg kell tudni találni az egyensulyt/meg kell tudni állni szerintem…mert amúgy mindig lesz nagyobb ház,jobb yacht,szebb utazás,gazdagabb jobban élő ember 🙂
nincsen értelme 40 évesen még fel tudsz mászni a Mount Everest-re, 60 évesen nem fog menni…
Totál egyetértek…mire jó a pénz ha nincs időd élvezni…hogy egy kicsit felszines legyek és romboljam az ázsiómat:60 felett már nem játszik a buli,drogok,kurvák téma :)))) (aztán lehet Jagger rámcáfolna 🙂 )
Ahogy telítődik a piac, a később jövők ugyanazért már kevesebbet fognak kapni. Vagy pl. már az elsőnek érkezőket is szeretnék kiutálni: ld. Anglia.
A gazdaságilag is káros elvándorlást egyetlen dologgal lehet megállítani, úgy hívják, hogy fejlesztés – ne ez az, ami kb. 20 éve az egész országban NINCS, (a multik és autógyártók nem tartoznak ide), a cukorgyárak, a konzervgyárak, a csokigyár, a leépített orosz kereskedelmi kapcsolatok, na az ide tartozott.. – elméletileg még mindig mezőgazdasági ország lennénk (ne szégyelljük kimondani, az iparunk smafu, nem versenyképes, nincs). A mezőgazdaságban sem fejlesztés, hanem a rendelkezésre álló – még el nem lopott – javak kifosztása, végrablása folyik, a gazdák bepalizásával, kiforgatásával, gyakran tudatlanságban tartásával, aki értene hozzá , azt is ellehetetlenítik.
Döntött a Kúria. Te írtad a csütörtöki cikket a pénzkérdés blogon?
És akkor ma olvasom, hogy a nagy állami beruházások irányítását állami kézbe akarják venni! Csak ebből a szempontból nézve: Ki fog oda menni ennyiért? Az majd meg is tudja csinálni a munkát?!
Ezt a pénzt is csak azért adja meg a cég, mert fele/harmada annak, amennyibe az anyaországban kerülne a kedves munkavállaló, azaz így olcsóbb neki. Ugyanannyit nem fog fizetni, mint odahaza, hiszen akkor minek jönne ide? Magyar cégek pedig ennél kevesebbért is húzzák a szájukat és/vagy nem jelentenek be 100%-ra (persze nyilván olyat kell keresni, amely nem ilyen).
A tények kedvéért: _bruttó_ 500e-t mindössze 170e ember (4%) keres Magyarországon (legalábbis hivatalosan, bejelentve).
index.hu/chart/2013/10/25/4_szazalek_fizeti_az_szja_negyedet/
Szóval azért érdemes a realitás talaján maradni.
pont igaz rám. 32 éves, 200 nettó, nyugis mérnök állás, félelem, kényelem, langyos pocsolya, 10 M megtakarítás, hozamvadászat, de érzem, hogy előre kéne lépni. Érdekes hogy pont ma reggel kaptam egy belső állásajánlatot, és rögtön eldöntöttem, hogy meg fogom pályázni. Most meg ez a cikk…
Ja, és ha valaki nem érti, hogy lehet a cikkben szereplő helyzetbe kerülni, nyugodtan kérdezzen engem, szívesen válaszolok 🙂
Igen, ez így van. De senki nem akadályozza meg, hogy te légy az, akiért a fejvadászok küzdenek a meg nem hirdetett, csúcsállásokra.
De ha arról a mentalitásról van szó, hogy nyakig el vagyok adósodva, elköltöm a fizetésemet hó közepére, változtatni nem akarok csak kifogásokat gyártani, és ha végre van egy kis pénz, azonnal 30%-os kamatot akarok kockázat nélkül – ha ezt jelenti amit írtál, akkor egyetértek.
Ha valaki jobban teljesít, akkor nemzetközi összehasonlításban is versenyképesebbé válik a cége, amitől végső soron új munkahelyek vándorolnak ide. Ez nem álom, valóban előfordul itt-ott.
a nyelvekből penge tanár keressen fel fordítóirodákat a neten, én németről magyarra nettó 4-5 ezer forintos órabérért szoktam – hobbiból – fordítgatni.
Vállaljon nyelvoktatást, akár skype-on keresztül.
Menjen dolgozni külföldre, ha vállalja az ezzel járó kellemetlenségeket.
Menjen el egy külföldi multi magyarországi shared service centerébe.
Nálunk a franciákat, olaszokat, spanyolokat, németeket sok esetben bölcsészek támogatják, pedig műszaki cégről van szó, és nettó 200 körül keresznek ők is.
– Hetente találkozok pár informatikussal, mindenkitől megkérdezem a fizetését, kevesen keresnek 500 ezer alatt, nettó 350 ezren már meg szoktam lepődni, azok általában rendszergazdák, meg hasonlóak.
Nyilván keresnek ennél kevesebbet is, de ez egyáltalán nem csak álom. Havi 400 ezer egyáltalán nem sok.
Már mondani se merem azokat, akik freelancer munkát csinálnak és jóval millió felett keresnek.
Senki nem mondta, hogy pályakezdő mérnökként fogsz ennyit keresni, de 35 évesen már illene.
Direkt megkérdeztem a KFC-ben a fizetést, nem hasraütésre találtam ki (eladót kerestek, rákérdeztem az egyik hölgynél, mennyit lehet keresni. De tudom, ha nagyon akarsz, tudsz olyan helyet mondani, ahol ennél kevesebb.
Mi lenne a világgal, ha mindenki elmenne jobban fizetett állásba?
Ki beszélt a világról? Én arról beszéltem, hogy TE menj el egy jobb állásba. Mindig lesznek olyanok, akiknek fontosabb a langyos pocsolya meghitt biztonsága, mint a karrier.
Érdekelne, hogy ezt hol álmodtad, mert ilyen nincs. Nettó 120-at nem kap akkor se ha jó sok túlórája van, főleg nem 140-et, ha így lenne Pesten kánanán lenne minden Mekiben pl. A vidékről (városról) nem is beszélve ahol a 114 már jó bérnek számít és ha fejre áll akkor se adnak neki többet. :-S
A villamosmérnökök elég sokan frissdiplomásként nem találnak melót, mert 1 hónap után kirakják őket. Az a kb. 5 hét iskolai gyakorlat ami a legtöbb helyen van, nem elég a cégeknek.
Valahogy itt nem látom, hogy agyonfizetnék az embereket, ismerek olyan közgazdászt, aki mérlegképes könyvelő is meg még a közgáz után végzett valami kiegészítő gazdász valamit és így két diplomával 175 ezret keres (nettó). Pedig a Külkeren végzett egykor és azután még Pécsre is járt, nem egy buta nő és több nyelven beszél. Ez a legjobb munka itt amit most végez…
Meg lehet élni abból a 140 ezerből is, tisztességesen. A gond pont a kevesebbet keresőkkel van, akik ha akarnának, akkor sem tudnák továbbképezni magukat. Talán ha a kormány nem csillagokat meg hópelyheket rajzoltatna a télen…
“Ennyi pénz csak a számtanpéldában létezik” (Rejtő Jenő) 🙂
Tényleg? :O
Netán mintavételi hiba? 🙂 Aki kevesebbet keres, annak nem lesz annyi megtakarítása, tehát nem fogsz vele találkozni.
Felreertesek elkerulese vegett, Borsodbol koltoztem fel Pestre, amikor rajottem, hogy az a megye zsakutca. A fizetesem 5 ev alatt 3-szorosa lett a borsodinak.
“A tények kedvéért: _bruttó_ 500e-t mindössze
170e ember (4%) keres Magyarországon
(legalábbis hivatalosan, bejelentve).”
És ennek nagy része állami cégeknél illetve az államigazgatásban dolgozik haveri alapon:) Kizárólag megfelelő tapasztalattal és szaktudással:)
Külföldön (Svájc, Németország), ahol meg van hirdetve az állás cégnévvel, fizetéssel, juttatással, cégautóval, tartományonként sok lehetőség ott igen….
Havi nettó 500 alatt alig találsz informatikust? Az IND-re gondolsz, vagy milyen méretű vállalatokra?
A másik h a srác, aki örökölt 80 millát neki adtál tanácsot, hogy mibe fektesse? Te szoktál részvényekbe fektetni, gondolom foglalkozol tőkeáttételes ügyletekkel is.
de az “alsó hangon 4-500 nettó” azért nem kicsit túlzás. lásd még: hup.hu/cikkek/20131121/elerheto_a_rendszergazdakat_kutato_itpro_2013_felmeres_eredmenye
a felmérésben részt vevők 17%-a keres 400 felett, és a 4-600 kategóriából nyilván nem az 599 ezret keresők vannak többségben.
ha azt mondjuk, hogy a felső 10% keres fél misi felett, akkor már elég távol vagyunk az “alsó hangon”-tól. ha valaki bejön az utcáról és szabadidejében beképzi magát a szakma top 10%-ába (lehet az bármilyen szellemi munka, nem csak informatika) az vendégem egy sörre.
ettől még teljesen igaz, amit írsz. mindenki hozza ki magából a maximumot, és változtasson.