Hogyan ne élj máról holnapra
Az MNB felmérése szerint a magyar lakosság 45%-a egy hónapot, 60%-a három hónapot nem tudna átvészelni a tartalékaiból és csak 42%-uk gyarapította akár csak kis mértékben is a megtakarításait az elmúlt egy évben.
Az általában lényegesen jobban kereső diplomások között is csak 61% azok aránya, akit tettek félre valamennyi pénzt az elmúlt évben.
Az adatok alapján az emberek közel 60%-a szó szerint máról holnapra, fizetéstől fizetésig él. Nem hogy nem tesz félre a lakásfelújításra, autócserére, nyugdíjra vagy bármire, de még annyi tartalékot sem képez, amivel néhány hónapig kihúzná munkanélküliség vagy betegállomány esetén.
Elég egy-két hónap munkanélküliség, táppénz vagy egy váratlan kiadás és máris borul minden. Ilyenkor jön az eladósodás, a hitelkártya vagy folyószámla-hitel, amit évekig görgetnek maguk előtt az érintettek.
Ezért érdemes minél hamarabb kitörni ebből a körből, mert minden hónapban pengeélen táncolsz, ha a mindenkori bevételeid éppen csak fedezik a kiadásaidat.
(Arról nem is beszélve, hogy ma kell félretenned a nyugdíjadra, a gyerek oktatására, a lakásfelújításra és minden nagyobb költésedre. Ha ezt elmulasztod, komoly anyagi gondban leszel, amikor ezek a szükségek felmerülnek és nem tettél félre rájuk időben.)
Hogyan tudsz változtatni ezen?
– Ha a probléma gyökere az, hogy egy takarékos megélhetéshez is túl keveset keresel, akkor felesleges is tovább olvasnod, először ezen kell változtatnod. Ki kell lépni a komfortzónádból, akár másik városba is kell költöznöd a jobb fizetés miatt, vagy felnőtt fejjel vissza kell ülni az iskolapadba egy új szakmáért vagy diplomáért, esetleg vállalkozásba kell kezdened. Ez egyáltalán nem lehetetlen, csak a legtöbben a kifogásokat keresik, ők miért nem képesek megtenni. Mától te inkább a “miért nem lehetséges?” helyett gondolkodj azon, “hogyan lehetséges?”.
(Néhány cikk a témában: Ha nem keresel eleget, Neked is sikerülni fog, Neked mi van a szívedben?)
– Add alább az elvárásaidat. Ma Magyarországon egy négytagú család, ha nem is fényesen, de normálisan megél 400-450 ezer forintból. Ha a te családod ennek a dupláját költi havonta és ezért nem tudsz félretenni, akkor bizony az elvárásokkal van baj. Nem arról van szó, hogy nem vagy képes félretenni, hanem nem vagy hajlandó. Nem akarsz a mai jólétedből semmit feláldozni az anyagi biztonságért és a jövőbeni kiadásaid érdekében.
Játssz el a gondolattal, hogy a mostani jó (jobb) fizetésedet elveszted és mondjuk mától csak 600 ezer forint bevétele van a családodnak az eddigi 800 ezer helyett. Máris el tudsz tenni havi 200 ezer forintot, tekints rá úgy, hogy ezt a pénzt meg sem kerested, ezért nincs is.
– Gyakran olyan pénztemetők miatt nincs soha elég pénzed, mint a feleslegesen nagy ház vagy drága autó. Lehet, hogy itt kell elkezdened a változtatást. Cikk: Sokat bukni a nagy dolgokon lehet.
– Kövesd a költéseidet, hogy tudd, hol folyik el a pénz a családi kasszából. Egy kis lyuk egy hatalmas hajót is képes elsüllyeszteni. Ezért derítsd fel, hol vannak azok a rések, amiket be kell tömni a költségvetésben. Használhatsz papírt-ceruzát, excel táblát vagy mobilappot is erre a célra.
– Gondold végig a fix költéseidet. Hogyan tudnál spórolni a rezsin, az utazáson, a lakásbiztosításon vagy a munkahelyi étkezésen?
– Szükséges vagy csak hasznos, de nélkülözhető kiadás? Jó és hasznos dolog a magán angol óra hetente háromszor, vagy a személyi edző, esetleg a 25 ezer forintos kondibérlet és minden hasonló dolog, de ha ennek az az ára, hogy az anyagi életed bármikor összeomolhat, túl nagy árat fizetsz értük. Ma már az internet és mobilappok korában angolul tanulni inkább elhatározás, mint pénz kérdése és egyszeri 25 ezer forintból is vehetsz olyan sporteszközöket otthonra, ami a konditermi edzés nagy részét kiváltja. (Update: példa kedvéért: egy TRX kötél 5 ezer forint, hozzá és mellé ajtókeretbe szerelhető húzodzkodó 3 ezer forint, fitnesz-szalag 3 ezer forint és a maradékért veszel használtan egy pár kézi súlyzót és még néhány apróságot.)
– Legyen válaszod a miért-re. Ha tudod a választ, miért teszel félre, miért mondasz le dolgokról, mit nyersz ezzel (anyagi biztonság, jövőbeni anyagi célok, stb.), sokkal könnyebb lesz lemondani az élvezeti cikkekről vagy felesleges, esetleg nélkülözhető kiadásokról. Mint a fogyókúrában: ne a szenvedésre, hanem a végső jutalomra gondolj, mindjárt könnyebb lesz a dolog. (Bővebben cikk: Fogyj le)
– A hónap elején tedd félre a pénzt, amit el akarsz tenni és élj a maradékból. Eddig fordítva csináltad: ha maradt (volna) pénz a hónap végén, eltetted volna. Mivel az soha nem működött, fordítsd meg: elteszed, amit akarsz és a maradékot osztod be.
– A bónuszokat és egyéb nem rendszeres havi bevételeidet soha ne tervezd be a havi költségvetésedbe. Ezeket a pénzeket inkább mindig tedd félre, ennyivel is növelve a megtakarításaid mennyiségét.
– Legyen egy külön számlád a megtakarításaidnak és lehetőleg egy másik bankban. Még az internetbankba belépve se lásd a megtakarítási számládat, mert könnyen elcsábulsz. A legjobb mondjuk egy számla az Államkincstárnál, prémium állampapírban tartva a pénzt. Macerás visszaváltani és nincs is szem előtt. Az, hogy normálisan kamatozik is, már csak hab a tortán.
– Keress magadnak edzőtársat. Ahogy a hajnali futásban is sokat segít a felkelésnél, ha valaki ott vár az ajtóban minden reggel, a takarékos életmód elkezdésében is keress magadnak társat, akivel együtt kezdtek el takarékosabban élni. Cikk: Ha egyedül nem megy.
– Légy türelmes magaddal. Jobb apró lépésekben haladni előre, mint hirtelen túl nagy fába vágni a fejszédet. Minden hónapban mondj le valami újabb költséges költésről, vagy spórolj meg újabb ötezer forintot a bevásárláson, apró lépésekben haladva afelé, hogy elérd a pénzügyi céljaidat és csökkentsd a költéseidet a szükséges összeg alá.
– Ha hiteled van, igyekezz megszabadulni tőle. Egy hitelkártyára vagy személyi kölcsönre kifizetett havi kamat komolyan csökkenti a havonta elkölthető vagy megtakarítható pénz összegét. Ezért a hathavi vésztartalék képzése mellett igyekezz megszabadulni a magas kamatozású hiteleidtől minél hamarabb.
Addig ne nyugodj, amíg nem éred el azt, hogy minden hónapban kevesebbet költesz, mint keresel, van legalább hathavi megélhetésed félretéve és a távolabbi pénzügyi terveidre is tudsz félretenni. Hidd el, megéri ez a pénzügyi biztonság az erőfeszítést.
Online oktatás a pénzügyekről. 15 órányi anyag, nézz bele ingyen.
Valódi pénzügyi tanácsadás termékértékesítés nélkül csak 35 ezer forint.
20 millió forintos életbiztosítás havi 4.990 Ft-ért, életkortól függetlenül.
de azontul hogy “igy jart” mit tud csinalni hogy kimasszon?
kérdés. melyik akkor a helytálló, melyikhez mérje magát az ember?
Régóta követem az oldalt, nagyon sokat segített az évek alatt, hogy megfelelő döntéseket hozzak a pénzügyeim terén.
A megtakarítás után pedig jöhet a befektetés. Kamatot ugyanis mindig jobb kapni, mint fizetni 😉
Én tudtam hogy a 20+ éves kazán egyszer aszondja hogy nyekk, készültem rá, a másodállásom pénzét ilyenekre tartottam fenn. Kifizettük, de aki máról holnapra él mondjuk családi házban, az ilyenkor mit lép? Nem fűt? Eladja a házat?
A páromat átverték az új munkahelyén, elúszott két havi fizetése, mégis több tizezer pluszban zártuk a hónapot egy fizetésből is. Amig két fizetésből éltünk, konkrétan csak csökkent a megtakaritásunk. Egyetlen dolgot kellett ehhez csinálni: elkülöniteni a szükséget az igénytől. Utóbbit reális keretek között kell tartani. Ennyi a nagy titok.
“Ma Magyarországon egy négytagú család, ha nem is fényesen, de normálisan megél 400-450 ezer forintból. Ha a te családod ennek a dupláját költi havonta és ezért nem tudsz félretenni, akkor bizony az elvárásokkal van baj. ”
Sajnos ez itt úgy hangzik, hogy “négy négytagú család megél 400-450e Ft-ból”
Szívesen olvasnék olyan cikket, ami a szegregált népeknek is segítene, függetlenül attól, hogy nem tartozok közéjük, de ilyen környéken élek. Ezt építő jelleggel vedd kérlek, hisz tudod: a Biblia is tisztánlátásra és gyakorlati alkalmazásra tanít, ahol fontos a hallgatóság helyzete is.
Első körben inkább az apróbb trükkök működnek szerintem, én például nemrég azonosítottam, hogy a munkahelyi büfé és a belvárosi ebédelgetések havi szinten kb. 100.000 forintomba kerülnek. NÉHA megéri kimenni kollégákkal, de jelentősen csökkentettem ezek mennyiségét.
Ami az utóbbi időben botrányosan drága lett: az ételházhozszállítás és maga az élelmiszer, itt nagyon sokat lehet fogni ügyes vásárlással, tervezéssel.
De ha mégis igaz, akkor is tökmindegy sajnos. Az a pénz, ami ma nem ingatlanban van, úgyis elinflálódik.
Számpélda: egy 30 milliós lakás, ha igaz az éves 12%-os emelkedés, kb 300 ezret drágul havonta. Ennyit sosem fog tudni félretenni a havi fizetéséből, akinek még hathavi tartaléka sincs.
Arról nem is beszélve, hogy aki az elmúlt években követte a fenti tanácsokat és takarékodkodott, most nézhet ki hülyén a fejéből ahogy elinflálják a megtakarítását.
A 60%-ból megy a hitel és a lakástakarék. Ezenkívül ehhez a számlához nem nyúlok. Olyan, mintha ez a része a fizetésnek nem is létezne. Ez itt szépen gyűlik.
A másik bankba kapott 40% az amit a havi bevételemnek tekintek. Ez rendszerint elfogy, ebből élek hónapról hónapra, mint mindenki más, ebből fizetem a hitelkártyát is (mindent hitelkártyával fizetek a jóváírások miatt).
Nálam ez így jól működik.
S ma már kéménybélés, engedélyeztetés, miegymás, három hónap egy kazáncsere, nem két nap.
Ennek ellenére sokan addig halogatják a kazáncserét, amíg csak lehet. Pedig biztos, hogy nem nyár közepén fog végleg elromlani.
Engem az erdekel hogy akire mar rarohadt egy csomo hitel, es ezert amugy kenyelmes fizetessel el ugy hogy nincs mibol felretennie, az mit csinaljon hogy felepitse azt az ahitott hathavi almot?
Igen, minden ho vegen par szamlat a jovo honapra…”
Tudtok olyan költségkövető alkalmazást, ami androidon és ios-en is van, és kommunikálnak is egymással?
Ha a párom vagy én felviszek kiadást, akkor lássuk mind a ketten.
Az ingyenesség nem feltétel.
Előre is köszönöm,
Tibi
Esetleg ha megnyered a lotto ötöst, de akkor is az első dolgod lenne visszafizetni belőle a hitelt, gondolom:)
Nehéz lesz, fájni fog, ez van. Sokan végigcsinálták már. Nekem még nem volt ilyenben részem, legalábbis nem hitel miatt kellett végigcsinálnom a fenti lépéseket.
Utána nézni már lehet VPN nélkül.
Mobil app ami Android-ra es iOS-re is van:
Toshl – toshl.com/
YouNeedABudget – youneedabudget.com/apps/
Én az utóbbit használom. Elég drága, de van belőle 30 napos próba verzió. Érdemes végig nézni az okta videókat is
A 400e/4 főt nem értem. Mi 5-en átlag 330 körül költünk. Normális kaját eszünk, 2 kocsi, stb. Jo, nem veszünk 40ezres cipőt, mert az csak egy csoffadt cipő. De akkor is!
Engem is érdekelne olyan cikk, ami az igazán kis pénzűeknek adna segítséget és tanácsot.
Számomra a megoldás az volt, hogy egyrészt minden extra pénzt a hitelbe toltam, ide ment a cafeteria, a bónusz, a 13. havi fizetés, stb. A sok előtörlesztés miatt folyamatosan csökkent a hiteltörlesztő havi összege, az így megnyert pénzt is félre tettem, majd évente előtörlesztettem. Ha kaptam fizetésemelést, akkor onnan kezdve havonta annyival több ment félre. Így a kiadásokat nem kellett vissza fogni, max. az infláció mértékével.
Másrészt amikor pár év után valamivel könnyebb volt, mertem új munkahelyet keresni, több fizetésért. Így sikerült végtörlesztenem évekkel korábban. Azóta újra váltottam, még több fizetésért, de még a mai napig annyiból élek meg, mint régen.
Azért ilyet ne írjunk már. Egy Lidl bolti dolgozók havi keresete eléri a bruttó 290 ezer és 320 ezer forintot. Van Miskolcon is vállalkozásom, a két legrosszabb keresetű embernek is (együtt) 350 felett van a fizetése.
Ahhoz, hogy ennyi ne legyen meg, nagyon h*lyének, lustának kell lenni. Miskolcon már utcaseprő se nagyon van, mert még a hatelemis közmunkás is állandó munkaviszonyban dolgozik.
Az én szakmám munkaerőpiaca 2009. tavaszán még szárnyalt, azután nyáron mintha elvágták volna és azóta sem tért vissza a korábbi állapot (már ahogy látom, mert aktívan nem veszek benne részt), sőt
Beosztottként 1-2 év, középvezetőként 2-3 év, felsővezetőként akár 5-10 évnyi tartalék kell ahhoz, hogy az ember szabadnak érezhesse magát, felállhasson felvállalhatatlan helyzetekből. Amíg ez a tartalék nincs meg, addig a “minek” kérdést kell feltenni bármilyen vásárlás előtt: Busz helyett kocsi, minek? Új mobiltelefon a régi helyett, minek? hetvenedik ing a szekrénybe, minek? Táplálékkiegészítő ilyen-olyan tabletta, síelés, tengerparti nyaralás (nem érzed jól magad otthon?), masszázs, étterem: minek?
Ha persze megvan a tartalék,akkor más a szitu
egy aktív korú háztartás két felnőtt és két gyermek esetében: 341.388 Ft a társadalmi minimum értéke.”
444.hu/2018/06/01/a-magyarok-egyharmada-a-letminimum-alatt-el
Valamint nézz körül, mivel tudsz pénzt termelni – ez feltétlenül csak a munka. Én most futottam neki az önsegélyezőben
cirkuláltatni a pénzt (befizetés, hitertörlesztésre visszaigénylés); plusz az albérletnél alaposan utána olvastam a tételes elszámolásnak. Plusz szemüvegek, iskolakezdés, gyógyszerek is az ep+önsegélyezőn keresztül futtatva Ezek havi szinten kicsi összegnek látszanak, éves szinten kb. 3-400e. A befektetett munka kevés munkaóra. 10 év alatt már 3-4 millió…
A 400e/4 fő esetében érdemes cizellálni, mekkora gyerekekkel. Nálunk az 5 fő is simán megvan ennyiből, ügyesebb hónapban a hitellel együtt; de még ált. sulisok a gyerek.
egy 30 milliós lakás, ha igaz az éves 12%-os emelkedés…
akkor 30 év múlva már 900 milliót fog érni, 50 év múlva meg 8,67 milliárdot. Szerintem most vegyél gyorsan és a gyerekeidnek már nem kell soha dolgozniuk, az unokáid meg milliárdosok lesznek.
@szifonkutya
Miért csak Budapest? Egy pár másik város van a világon. Én is Budapestről költöztem máshova, 3szoros fizetésért.
A kazáncsere kezd kroaszonná válni, de én pl. nem akarok cserélni, amíg tönkre nem megy, mert minek dobjak ki egy egyelőre jól működő készüléket. Ha épp a fűtési szezon közepén adja fel és nem javítható, akkor klímával fűtve is kihúzzuk a szezon végéig.
Az áruházak parkolóiban pedig lassan már minden második autónak P-vel kezdődik a rendszáma 🙂
Nekem FÉG van, szerencsére csak a fűtést látja el, a melegvíz egy másik tartályos gázfűtésről megy.
Azt biztos nem árt egy kazánnak, ha egy szakember a fűtési szezon előtt szétszedi, és esetleg olyanokat is mond, hogy a hőcserélő az idei évet még kibírja, de jövőre mindenképp cserélni kellene/illene. Így akkor nincs akkora meglepi.
Másik példa: még a lakásfelújítás is része a havi költségvetésnek, én. pl. 5-7 évre osztok egy lakásra költött tételt (festés pl. 5 év, fürdőszobafelújítás 7 év).
Olyan nincs, hogy valamire elköltesz pénzt és nem része a költségvetésednek, ez önbecsapás.
Jelentem (főleg azok ösztönzésére, akik a folyamat közepe felé tartanak): el lehet jutni oda, hogy erre többé nincs szükség. Nem zárod el magadtól a pénzt, és mégis marad hónap végén. *Minden* hónapban.
De, mint az összes hasonló kínos témában (edzés, lefogyás, piától megszabadulás, játszmás/mérgező emberi kapcsolatok), ez a győzelem igazán sokára jön, akkor, amikor a folyamatban már te magad teljesen átformálódtál.
Bennem is felmerült, hogy ha ez így van, akkor hogy a pékben fogja ezt az egységsugarú magyar kifizetni?
Vagy akinek itt sok lakása van és kiadja, kalkulálja azt is, mi lesz, ha bedöglik a gázkazán és ki kell pengetni egy millát az újra? De nem is ez lesz a gáz, hanem mit csinálsz a bérlőddel az alatt a kb. 1 hónap alatt, amíg a gáztervvel, engedéllyel stb egy ilyen művelet lezajlik, mert nyilván nem akar megfagyni és mint bérbeadónak a meleget neked kell biztosítani… Egy nagyobb lakást nem lehet hajszárítóval felfűteni, melegvíz, stb.
Lehet, hogy amikor tömegesen romlanak el, akkor lesznek majd olcsók a lakások?
2018-09-04 at 16:25
Nézz körül kérlek Salgótarjánban, vagy egyéb nógrádi helyen, legyen akár város, akár falu. Hidd el, ezek az emberek így élnek, látom… De akkor lehetne szó Tolna megyéről is akár, szintén zenész… Sajnos…