Mit jelent pénzügyileg tudatosnak lenni?
Tegnap megállított egy ember. Azt mondta, bocsánat a zavarásért, csak meg akarta köszönni, amit az Akadémián tanult (mint kiderült, oda járt), mert teljesen megváltozott az anyagi élete. Azzal a kicsi változással és odafigyeléssel, amire szüksége volt, ma már minden hónapban eltesz 50-100 ezer forintot, miközben úgy érzi, nem is költ kevesebbet, csak másképp teszi. Nem is gondolta volna, hogy ez ennyire egyszerű.
Jó hallani az ilyeneket. Ennek hatására gondoltam, érdemes írni egy cikket, honnan tudod meg, hogy pénzügyileg tudatos gondolkozású vagy-e?
(Az új olvasók kedvéért mondom, hogy egyébként már sokat írtam a pénzügyi változás egyszerűségéről és hasznáról. Néhány cikk, ami hirtelen eszembe jutott: Neked is sikerül, Kezdd el még ma, Ha egyedül nem megy, A probléma gyökere, Miért csak a pénzedből akarod kihozni a legtöbbet? Lassan ideje lenne kiadni ezeket a cikkeket egy könyvben. Akár ezt meg is fogadhatnám az újévre… 🙂 )
Tehát, hogyan gondolkodik másként az, aki pénzügyileg tudatos?
– Jobb holnap egy túzok, mint ma egy veréb. Inkább nem költöm el ma a pénzem valami nélkülözhető vagy egyenesen felesleges dologra, hogy holnap legyen pénzem megvenni egy nagyobb dolgot, sőt megvenni bármilyen dolgot, amit szeretnék.
Ugyanis minden pénz, amit ma nem költesz el, holnapra sokkal többet ér, ez a kamatos kamat csodája. Mint ismert, a hollandok 60 guldent, vagyis akkori árfolyamon 24 dollárt fizettek Manhattan szigetéért 1626 novemberében. Ismerve a mai telekárakat New Yorkban, ez igazán jó vétel volt.
Azonban ha ezt a pénzt berakták volna bankba vagy a tőzsdére évi 7%-os kamatra (ennél lényegesen többet hozott az amerikai tőzsde, igaz, csak 1850 környékétől vannak adataink), ma lenne a szerencsés örökösnek 6.916.470.659.400 dollárja. Mivel Mannhattan 59,1 négyzetkilométer, ez ma négyzetméterenként 117.029 dolláros telekárat jelent, vagyis 35 millió forintot.
Ennél még mindig olcsóbb az építési telek négyzetmétere Manhattanben és mennyit rá kellett még költeni az évszázadok során, hogy felmenjenek az árak és ne csak egy kopár sziget legyen. Tehát innen nézve kifejezetten rengeteget adtak a szigetért, főleg az akkori állapotából kiindulva.
Jusson ez eszedbe mindig, amikor ki akarsz adni egy telefonért 300 ezer forintot vagy egy autóért tizenmilliókat. Inkább holnap egy túzok.
– A fenti dolog nem azt jelenti, hogy soha nem veszel semmit, ami szép vagy drága. Csak nem azért és nem akkor. Nem azért veszel autót, hogy a szomszédot megegye a sárga irigység és nem akkor akarsz budai házat venni, amikor még egy panelre sincsen pénzed. Mert akkor egész életedben az adósság kamatterheit fogod nyögni és úgy jársz, mint az átlag amerikai, aki élete során 7-8 évi nettó munkabérét fizeti ki csak a hitelei kamataira. (Cikk) Mára klasszikussá érett a Buta úr-Okos úr autót vesz, de érdekes ez a cikk is.
A pénzt ráérsz akkor elkölteni, amikor már megkerested. Ráérsz akkor venni autót 10 millióért, vagy családi házat 40 millióért, ha már van rá pénzed. Soha ne a vágyaid, hanem csak a lehetőségeid szerint vásárolj és a vágyaidat szabd a lehetőségeidhez és ne fordítva próbáld megvalósítani a dolgot.
– Kétfajta ember van: a gazdag és a gazdagnak látszani akaró. Találd ki, melyik vesz Rolex órát 5 millióért, vagy Hugo Boss öltönyt, esetleg krokodilbőr cipőt? Ha nem vagy biztos a válaszban, olvasd el a Miről ismersz fel egy milliomost.
– Jobban örülsz, ha kifizettél még egy hitelt, vagy elraktál még 50 ezer forintot a nyugdíjmegtakarításodba, mint egy új ruhának, kütyünek, vagy rongyrázó utazásnak? Már biztos nem vagy messze az ideális hozzáállástól. 🙂
– A józan takarékosság soha nem öncélú és soha nem egyenlő a zsugorisággal vagy a fukarsággal. A zsugoriság ugyanolyan hibás hozzáállás, mint a meggondolatlan költekezés, csak az az út másik oldalán lévő árok, amibe sokan belezuhannak. Cikkek: Zsugori vagy takarékos? Ha a házastársad túl takarékos
– A pénzügyi tudatosság nem a pénzről szól. Hanem a szabadságról és a tehermentes életről, amit a vagyon megléte és az adósság hiánya okoz. Hogy nem a megélhetésért, a nagy ház, drága autó és a hitelek kifizetéséért kell dolgoznod. Hogy megvan a szabadságod, hogy felmondj egy rossz állást, ami bár jól fizet, de felőröl, vagy tönkreteszi a családi kapcsolataidat. Hidd el, egyetlen puccos autó, vagy zanzibári nyaralás nem fogható ehhez a szabadsághoz. Bölcs ember lemond ezekről, hogy élvezhesse, hogy nem a pénz szolgája, hanem a pénzének az ura. A pénz nem az életed célja, csak egy hatékony eszköz arra, hogy az életedet úgy élhesd, ahogy te szeretnéd.
Remélem, a cikk végigolvasása után rájöttél, hogy te már pénzügyileg tudatos vagy, ha pedig nem, kedvet és némi segítséget kaptál ahhoz, hogy azzá válj.
Hamarosan újra indul a hat alkalmas Kiszámoló Akadémia, ahol mindent megtanulhatsz a pénzügyek alapjairól 25 ezer forintért. Részletek itt.
Ha szeretnél további írásokat olvasni a pénzügyekről, kattints ide, ha követnél a facebook-on, hogy ne maradj le egy írásról sem, akkor ide, ha pénzügyi tanácsadás kell, akkor pedig ide.
Pár hete írtam egy e-mailt a tanfolyammal kapcsolatban, még nem kaptam rá választ. Érdekelődnék, hogy hol lehet jelentkezni, és mikor lesz a következő tanfolyam?
Részemről 3 hónap van kb a felmondásomig, igazán nem kedvelem épp a munkahelyem, és elég erős a késztetés, hogy felmondjak a vérbe (fel is gyújthatnám az egészet…). Persze, azért a bónuszt még megvárnám, addig valahogy csak kihúzom, ezért a 3 hónap.
Jól fizet, de szerencsére van bőven elég, hogy szinte végtelen ideig kibírjuk nélküle, max nem megyünk 2017-ben Maldívra nyaralni.
Kormánytagokat vagy tanácsadókat ér? 😮
Engem is érdekel az akadémián való részvétel.
Köszönöm, ha értesít a következő indulásáról!
Üdvözlettel
Ildikó
Szemèlyesen ismerem az egyik leggazdagabb magyar milliárdost, aki rajta van az aktuális Top 20 leggazdagabb magyar listáján (ott se hátul…..).
Kockahàzban lakik, 1500 Ft-os kínai inget visel, telefonja a tizenöt èvvel ezelőtti Nokia 6310, amiből felvásárolta az összes fellelhető pèldányt (vagy húszat).
A felesège gyűjti és kivagdossa az aldis kuponokat, úgy megy vàsàrolni.
Az autója az prémium modell, de nem a legmagasabb osztály.
Az autóban a felszereltség nem igazán érdekli, egy dolgot kivève: legyen benne ülésfűtès….
No comment.
Teljesen rossz a példád.
Ő azért teheti ezt meg, mert már célba ért. Ha nem csinál semmit, még az unokái is gazdagok lesznek még a mai kamatok mellett is. Miből és hogyan is lett meg az első 100 millió? Csak nem a privatizációból? Jókor volt jó helyen.
Aki ma kiesik az egyetem kapuján X millió diákhitellel, annak a leírt mentalitással esélye sincs, hogy bármikor is gazdag legyen.
Viszont a Manhattenes példád szerintem nem állja meg a helyét.
Egyrészt 1626-ban nem volt amerikai tőzsde, és nem lehetett előre tudni, hogy mibe érdemes fektetni.
Pl. (ha már a hollandok vették meg) ezután volt pár évvel a holland tulipánhagyma-őrület; ha abba fektettek volna, akkor elveszítik a 60 guldenjüket.
Ha vállalati részvényekbe, akkor elbukhatták az egészet valamelyik nagy válság idején.
Persze ha közel négyszáz (!!) évre előre tudták volna, hogy mi fog bombabiztosan évi átlag 7% hozamot hozni, akkor igazad van.
Júdás is ha befektette volna a 30 ezüstpénzt, akkor most az egész világgazdaságot megvehetné. 🙂
Mintha azért gyűjtsünk a nyugdíjas időkre, hogy majd akkor is tudjunk félretenni. Mint amikor valaki nylont húz az ülőgarnitúrára, nehogy kopjon.
Ha ilyen jól ismered, kérdezd meg tőle, hogy miért így él?
Lehet, hogy így érzi jól magát. Lehet, hogy neki ez csak egy játék, és nem érdekli a költekezés, nem azért csinálja. A vagyon az csak egyfajta eredménye a játéknak.
Lehet, nem foglalkozik a 6310-es Nokiával, mert az neki nem fontos, de ha kedve szottyan, elugrik egy hétre akárhova (még az is lehet, hogy csak horgászni egy közeli tóhoz, mert az a szenvedélye).
Az a kérdés, hogy úgy él-e, ahogy szeretné. Ha igen, akkor nincs további kérdés.
Inkább írója 🙂 csak copy-paste
WordPress guru kerestetik, aki beheggeszti a membership plugint meg a kártyás fizetést.
Létezik valami jó program, vagy excel táblázat a pénzügyek kezelésére-írására? Tudom, hogy elég volna egy bevétel-kiadás vezetése is akár… De olyanra gondotlam, amivel lehetne írni tételesen a vásárlásaimat januártól. akár úgy is, hogy a vásárolt élelmiszerből mi ment tönkre, (külön jelezve a veszteséget). Illetve amivel nyomon lehetne követni az egyes termékek árának változását is. Pl. felment a tej ára, v. amiből látszik, hogy akciósan véve adott terméket mennyit sikerült spórolni az átlagárhoz képest…
Magyar nem nagyon hiszem, hogy van, az angolt meg le kéne fordítanom, de legalább gyakorolnék…
1 kezdeményezésről hallottam már itthon “XXX mérnök” úrtól, de a fiatalember nekem nem szimpatikus, amúgy 10 rugó lenne az ára talán éves szinten…
De mobil app is szóba jöhetne…
Szóval tudna valaki segíteni? Vagy közkincsé lehetne tenni egy fejléces excelt, amiben ez van
videot sajnos nem tudok feltunes nelkul nezni/hallgatni meg plane/ munkahelyen, ellenben olvasni tudnek 🙂
(otthon meg nincs gepem, mert minek)
Az angol verzió melyik?
A pénzügyi szabadság csodálatos érzés – aki még nem próbálta, higgye el, hogy az -, és lényegében független a rendelkezésre álló pénz tényleges összegétől. Egyszerűen a költéseket a lehetőségekhez szabva az ember ura marad a pénznek, nem pedig a rabszolgája lesz. Ebben benne van az is, hogy a lehetőségeket magának kedvezően alakítja, legyen az más tanulmányok, másik munkahely, másik lakhely stb.
Ő és a családja a másik véglet.
Magánrepülőgéppel külfőldi luxusutazàsok úgy, hogy ahol nagyon jól èrzik magukat ott vesznek is egy apartmant…..
Budán termèszetvèdelmi területen építkeztek úgy, hogy az építèsi engedély megadàsàhoz a helyi önkormànyzat módosította az adott terület besorolàsàt….a ház mondjuk valóban nagyon pazar: a szekrényajtók is gombnyomàsra nyílnak automatikus világítàssal….
A gyerekeknek (is) csak Gucci és DG ruhák….
Az asszony mesèlte nekem a múltkor, hogy az egyik alkalmazottjának adta a három éves luxuskabrióját, hiszen
“Hàt tudod, az már semmit sem èr, három èves autóért már nem adnak semmit….”
No comment….
Tudok extrém példákat, amikor pl. külön kasszán vannak. Vagy a pénzszóró társnak nincsen hitelkártyája v. pénze, hanem zsebpénzt kap, amiből gazdálkodhat.
Persze a leggyakoribb a bankkártya és a hónap közepére nullázódó bankszámla.
Én is a 8 éves Nokia 6300-t használom még mindig, pedig azóta kaptam már néhány új céges telefont. Nincs kedvem átállni 🙂 Pedig vehetnék akár évente új iPhone-t vagy Samsung S akármit, de egyszerűen nincs kedvem ennyi pénzt elszórni, hogy aztán zombi módjára meredjek rá a metrón. Az a furcsa egyébként, hogy itt a cégben fordított irányú kapcsolat van a telefon ára és a fizetések között. Kezdők simán kicsapják az iPhone 6S-t az asztalra, pedig nem valószínű, hogy úsznak a pénzben.
Én kérdőjellel írtam, hogy “Létezik ilyen? Bár szerintem létezik…
Azt pedig csak tippeltem, hogy magyar szinte tuti nincs… “XXX Mérnök” -nek van progija, meg mobil appja, de nem ismerem és az okkult, ezoterikus “mellékzöngéi” miatt nekem nem szimpi. Régen egy tizesért árulta, azt tudom.
Azt pedig szintén tippeltem, hogy angol hamarabb akad/találni, mint magyart. Konkrétat egyet sem ismerek, többször kerestem már guglival, és txxxt oldalakon is, de nem jártam sikerrel, mert – szerintem – rossz kulcsszavakra kerestem rá…
De, hogy létezik, arról meg vagyok győződve, 1x olvastam fórumban egyről, (angol), de már nem tudom hol és nem emlékszem a nevére… (ide most egy hülyenézős smile hiányzik… – bocsánat Miklós)
a tőzsdés példádat némiképp árnyalja az, hogy a FED 1913-as megalapítása óta kb. a 4000-szeresére robbantották fel a monetáris bázist és az M2-es monetáris aggregátum is vmi 825-szörösére ment fel azóta
kb. ez és a FED megalapítását “felvezető” durván 15 év monetáris expanziója vezetett az amerikai tőzsde szárnyalása felé
előtte inkább csak 30 pont környékén tanyázott a Dow és az általa produkált hozamszintet tekintve nem nagyon hozott többet egy szimpla bankbetétnél…
gold-eagle.com/sites/default/files/images/lundeen121116-8.gif
ezek voltak az USA legproduktívabb, legtermékenyebb évei, kb. akkor vált gazdasági világhatalommá ez az ország
a buborékfújó kurzus és a világcsendőr szerep kétes értékű folytatás volt
és egyáltalán nem biztos, hogy tovább lehet még vinni ezt…
Aztán ha utazunk külföldre vagy csak kint vagyunk terepen, óránként kunyerálja az okostelefonokat, hogy megnézze az e-mailjeit vagy valami mást.
Igaz Miklós? 😀
(Porszívót egy pénzügyileg tudatos embör max 15 rugóér vesz, és ha tönkremegy kikukázza)
Ma Magyarországon rengetegen a szomszédnak vásárolnak. Lehet dicsekedni a nagy autóval, nagy tévével, nyaralásokkal, aztán meg rettegni a csekkektől.
“Vegye fel most, és kezdje el törleszteni februárban!” Mintha ettől jobb lenne…borzasztó.
Kölcsegvetés vezetéséhez és magyarul is tud:
moneymanagerex.org/
Épp ma kapott a párom egy szívességi segítségért pénzt (tipikus rátukmálós történet, sértődés lett volna semmiképp sem elfogadni). Nem “sok”, de azért 20 ezernél több pénzről van szó amit kapott. Délelőtt 10 körül kapta, de délután 6-ra mire hazaért a párom már nem volt meg a pénz, mert akkor már útba ejtett pár boltot.
Könnyen jött, könnyen ment. 😮
Annyiban szerencsétlen ezzel indokolni a pénzügyi tudatosságot, hogy ez speciel már pár éve nem igaz, és nagyon úgy tűnik, a közeljövőben nem is lesz az.
a dicsőség a tőzsdén is múlandó, pl. lásd a brit példát:)
1844-2016 – Share Prices in the United Kingdom©/Broad Money in the United Kingdom©
fred.stlouisfed.org/graph/?g=cbfI
a monetáris bázissal kiigazított verzió se rossz
1790-2016 – Share Prices in the United Kingdom©/Monetary Base M0 in the United Kingdom©
fred.stlouisfed.org/graph/?g=cbfG
persze a monetáris infláció nagyon jól elfedi, de a brit tőzsde virágkora a brit birodalom virágkorára esett
az USA is hasonlóképpen fog járni
Egy kicsit drága volt de nagyon megérte.
Agyvihar podcastot ajánlom hallgatásra, főleg az első adásokat.
A tudatosság nem azt jelenti, hogy a legolcsóbbat kell megvenni, me’ jó az is.
Szerintem egy dátum, két kategória szint (Rezsi>fűtés, én>kaja, stb), összeg elég a boldogsághoz. Utána 1-2 pivot táblával sok mindent meg lehet nézni. 2012 májusa óta vezetek ilyesmit, nekem nem kellett még ennél több adat. Mégis látom, hogy mikor mire költök, látom havi összesítésben, tudok éves összehasonlítást is csinálni, stb.