Mindeközben Romániában

2016-01-03
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Idehaza a magas adóbevételeket osztogatásra használják fel, egyre inkább kezd az ország a szocialista Magyar Népköztársaságra hasonlítani. Szülj három gyereket, kapsz egy lakást ajándékba és évente egy SZOT üdülést a Balatonon.

Ezzel a rendszerrel csak két baj van: hogy egyszer már megbukott és ez okozza az ország folyamatos lecsúszását is. A kilencvenes évek végén Magyarország még Közép-Európa éllovasa volt, ma már sehol nem vagyunk Szlovákiához vagy Lengyelországhoz képest. Most már csak a balkáni országokkal hasonlítjuk össze magunkat, de ott is egyre rosszabb helyezést érünk el.

Négy éve írtam arról, hogyan száguldott el mellettünk Szlovákia csak azért, mert lemondott a gondoskodó állam drága és önpusztító ideáljáról. A cikk sajnos aktuálisabb, mint akkor. (Itt tudod elolvasni)

Mi maradtunk a régi, nem bevált útnál, éppen most készülünk megint évente több százmilliárd forintot kiszórni egy kétes értékű lakástámogatási programra. (Ennek várható hatásáról itt írtam.)

Ennek ára, hogy fuldoklunk a munkabérre rakodó járulékoktól, a világbajnok 27%-os áfa miatt méregdrága minden és aki csak tud, magánember és vállalkozó adót csal, de ez még a jobbik eset, mert ilyen magas áfa már a konkrét áfacsalást is kifizetődővé teszi.

Mindeközben Romániában is a másik utat választják.

Már két éve levitték a pékáru áfáját 9%-ra, erre csodák-csodája, nem kevesebb, hanem összességében több adóbevétele keletkezett az államnak. A magyarázat egyszerű, mint a faék: a feketézés megszűnt, a feketézők adóelőnye szinte semmivé lett, így tisztult a piac és több adó folyt be, mint előtte. Miközben a pékáru 10%-kal olcsóbb lett a boltokban, mint előtte.

Ennek örömére az összes alapvető élelmiszer áfáját levitték tavaly 9%-ra, most pedig az általános áfakulcsot csökkentették 20%-ra az eddigi 24%-ról.

(Tavaly a hetedik hónapban a magyar költségvetés 894 milliárd forintos mínuszban volt, a román 520 milliárd forintos pluszban.)

De nem álltak meg itt, a mikróvállalkozások adója 31 millió forintig a kiszámlázott összeg 3(!!!!)%-a, de ez is lehet kevesebb(!!!), ha van alkalmazott a cégben.

Egyébként a normál társasági adókulcs 16%, az osztalék után fizetendő adó pedig csak 5%.

Ilyen az, amikor egy országban nem szónokolnak a kisvállalkozások és a gazdaság támogatásáról, hanem tesznek érte valamit. Ingyen lakás ugyan nincs, de adót csalni a mikróvállalkozásoknak nagyjából teljesen felesleges, még akkor is, ha nyilván valamit még kell fizetni a 3% adón kívül is.

Hogyan állnak a kelet-európai államok az államadósság területén a GDP arányában?

Magyarország: 77%

Szlovákia: 53%

Lengyelország: 50%

Csehország: 43%

Románia: 39%

Bulgária 27%

A gazdasági fejlődés a néhai versenytársainkkal összehasonlítva 2008 óta:

hungary

hung2

Ezzel nem azt akarom mondani, hogy Romániában mindent jól csinálnak, mert nem, főleg, hogy most megijedve a bérkövetelésektől emelni akarják a közalkalmazottak fizetését. Ez miatt is majdnem 3%-os költségvetési hiánnyal számolnak 2016-ra és ezen változtatni kellene.

De ezzel együtt is szerintem az az út jobb, mint amit mi itt járunk már közel 30 éve.

Mindegy, remélem még a nyár előtt visszahozzák a SZOT üdüléseket a Balaton mellé. 🙂

Hozzászólások:

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram