Mire használhatod a KATÁ-t?

2013-01-26
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

A kormány a tavalyi év végén kitalálta a kisadózók tételes adóját, amit nem az eddigi hasonló célú EVA és EKHO helyett, hanem azok mellett vezetett be, tovább bonyolítva a helyzetet.

A KATA legalább annyira átgondoltnak tűnik, mint annak idején az EVA, amikor is alacsonyabb volt az adókulcs, mint az ÁFA összege, így az evás vállalkozónak nem hogy adófizetési kötelezettsége, hanem egyenesen haszna származott abból, ha számlát állított ki.

Jelenleg nem ennyire durva a helyzet, azonban évi hatmillió forintig főállású vállalkozóknál havi 50 ezer, másodállású vállalkozóknál havi 25 ezer forint az összes járulékot és adót kiváltja, illetve még évi 50 ezer forint iparűzési adóval kell csak számolnunk.

(Összehasonlításul: ahhoz, hogy valaki hazavigyen havi 450 ezer forint nettót, ő és a munkaadója összességében kifizet 873 ezer forintot, azaz a teljes közteher nyolc és félszerese a KATA-nál fizetendő tehernek.)

Ezzel sikerült egy újabb értelmetlen és akár igazságtalannak is nevezhető adót kreálni, mert így egy ember ugyanazért a nettóért akár nyolcszoros adót is fizethet.

További előnye a KATA-nak, hogy évi 6 millió bevételig kérhetünk ÁFA-mentességet és ilyenkor elég évi egy bevallást beadnunk, így könyvelőt is maximum csak az év végén kell fizetnünk, sőt vállalkozói számlára sincs szükségünk.

(Évi hatmilliós bevétel felett elveszítjük az ÁFA-mentességünket és a meghaladó részre 40% adót fizetünk.)

Azonban a KATA-nak vannak árnyoldalai is, méghozzá az, hogy főállás esetén csak 86 ezer forintos jövedelemnek felel meg az így leadózott pénz. Ez még a minimálbért sem éri el, így például a nyugdíjba csak évi 10 hónap minimálbérnek felel meg egy évi KATA-s adózás. Ugyanígy visszaüthet, ha majd valamikor munkanélküli segélyre mennénk. Ezért javaslom minden KATA-t választónak, a felszabaduló adómegtakarítás egy részét tegye félre nyugdíjra. Ezen túl adókedvezményre sem jogosít, se a gyerekek, se egyéb pénzügyi termék után.

Mivel szeretnék megakadályozni, hogy mától minden alkalmazott KATA-s legyen, ha ugyanannak a cégnek évi egymillió felett számlázunk, azt be kell jelenteni az adóhivatalnál. Persze ha a főnöknek több cége van, vagy nem neki, hanem felváltva a kollégáknak számlázunk, akik aztán továbbszámláznak, máris nem sokat ér ez a szabály.

Mire használható remekül a KATA?

Kisvállalkozók, akár másodállásban is kiválthatják a KATA-t, havi 25 ezer forintért akár hatmilliós bevételig is minden bevételüket leadózták.

Ilyen alacsony adókulcs mellett egész egyszerűen nem szabad adót csalni.

Erről itt írtam bővebben: Érdemes-e adót csalni? Szerintem olvasd el, tanulságos.

Mit csináljak, ha nincs minden hónapban jövedelmem?

Ha nincs minden hónapban bevétel, érdemes csak tört évre kiváltani a vállalkozóit, vagy szüneteltetni év közben. Ezt könnyedén meg lehet tenni. Arra azonban figyeljünk, hogy fél évre csak fele járulékot fizetünk, de fele összeget is számlázhatunk ki, azaz maximum 3 millió forintot.

Úgyhogy ha már van ez az igen alacsony adóterheléssel bíró lehetőség, használjuk ki, hogy jogkövető módon adózzunk, 5-10%-ot bőven megér, hogy nyugodtan aludhassunk

Fontos! Nem adócsalásra, hanem éppen a fekete jövedelmed leadózására buzdítalak, kérlek ne értsd félre ezt a posztot!

Ha szeretnél többet tudni a pénzügyekről, gyere el az Akadémiára, 3-4 hetente indul a következő. Csekély 25 ezer forintért hat alkalom alatt megtanulsz mindent a pénzügyekről, amit alapfokon tudnod kellene.

Valódi pénzügyi tanácsadásra van szükséged, eleged van már az ügynökökből? Kattints a linkre további információért.

Olvasd el a többi pénzügyekről szóló írást is a kiszamolo.hu oldalon.

Ha szeretnéd tudni, hogy új poszt jelent meg a blogban, jelölj be minket a facebookon.

Hozzászólások:

137 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Tudja valaki, hogy év közben is lehet-e vállalkozóit kiváltani KATAval?

Vagyonosodási vizsgálat cikkhez kapcsolódóan, változott az ajándékozás bejelentésének kötelezettsége, nem kell mostantól egyenes ági rokonok között sem illetéket fizetni, sem bejelentést tenni, ez sok feketén dolgozó embernek "segíthet": http://nav.gov.hu/data/cms278744/38._fuzet___Az_ajandekozasi_illetek_2013.pdf

Amit még tudni kell a KATA-ról. (Zárójelben, nincs siralmasabb mint amikor egy hatóság, főleg adóhatóság, humoros próbál lenni.)

A havi 50e felett még évi egyszer 50e iparűzési adót is meg kell fizetni, vagyis össz. 650e Ft az adó.

A másik, hogy szemben az EVA-val, az adóhatóság deklaráltan ellenőrizni fogja a rejtett munkaviszonyt. A jelenlegi álláspont szerint, ha a bevételed legalább fele egy helyről származik, akkor a hatóság vélelmezi a rejtett munkaviszonyt, és onnantól már neked kell bizonyítanod, hogy az nem az. Ezzel szemben a hivatalos álláspont, hogy az EVA-nál nem vizsgál rejtett munkaviszonyt. (Jelenleg.)

Továbbá, csak korlátlan felelősségű vállalkozás lehet KATA-s, ezt is érdemes figyelembe venni, ha nagy adósságot akarsz a KATA-s cégeddel vállalni. Pl. lízing, hitel, ilyesmi.

"...évi egyszer 50e iparűzési adót is meg kell fizetni..."

Ez nem helyi adó, ami attól függ, hogy az önkormányzat mit állapít meg?

Általában igen, kivéve a KATA-t, ahol 2 500 000 Ft adóalapra vetítve (bevételtől függetlenül) kell 2%-os iparűzésit fizetni. Ez évi 50e Ft.

Köszönöm, talán pont erre lenne szükségem.
Pár dolog nem tiszta:
- Ha alkalmazott vagyok egy cégnél és mellette kiváltom a KATAt, akkor ugyanennek a cégnek számlázhatok is? Nem lesz ez gyanús?
- Ha ÁFA mentességet kérek, akkor az a cég akinek számlázok nem tudja visszaigényelni az ÁFÁt?
- Az 5-10%os adóterhelés a bruttó összegre vonatkozik és ezután már zsebben van a pénz?

Ha bejelentem, az nem egyenértékű egy rejtett munkaviszony vizsgálatára való felkérésre? 🙂

Aki alkalmazott és zsebbe kapja a pénzt, mind ugyanebben a cipőben jár.

Azért az elég aránytalan, hogy alkalmazottként hasonló nettó havi jövedelemért több mint 10 milliós éves költséget jelent egy munkavállaló a munkáltató számára szemben a 6 millióval.
És azért felárért sok nyugdíjra így se számíthat majd a normál munkavállaló, és munkaviszony megszűnése esetén se számíthat sokkal több pénzre...
aránytalan kedvezmény :/

A politikusok így akarják kifizetni a párkatonákat, akik már lázadozhattak, hogy állandóan zsebbe fizetnek nekik? Más épkézláb magyarázatot nem találok.

azért az a 6 milliós korlát árbevétlre vonatkozik, és nem nettó nyereségre egy kiskereskedő esetén, ha mondjuk szép haszonnal egy 30%-os profitmarzzsal számolunk, akkor már már nincs benne semmi kirívó
az érubeszerzés helységbérlet stb költésgeket figyelembe kell venni

nyilván vannak olyanok is ahol ez minimális, de ezek azért kevesen vannak, mert azért elég alacsony a 6 millás küszöb
szóval ez egy jó dolog

hát ha ez az én kommentemre jött, akkor tisztázni szeretnám, hogy eszem ágában sem volt a fekete jövedelem tisztára mosására reagálni.

Szimplán a feljebb lévő hsz-re reagáltam, ahol csak simán a vállalkozó által nettó profitként megkereshető pénznek gondolták a 6 millás
r felső limitet. mint pl egy doldózó nettó bérét. azzal ahsonította az adóterhelést.

Én csak annyit mondtam, hogy egy mikrovállalkozónál jó ha a 30 %-a marad a zsebében pl kiskereskedő.

Aki szolgáltatást nyújt nyilván több de azért ott is vannak költségek, de arra inkább vonatkozhat a kifogása, de azért néhány kivételtől eltekintve ilyen kicsi szinten csak annyit jelent hogy normalizálták a terheket. nem kell túlzásba esni.

az meg kifejezetten sajnálatos, hogy ennyire a csalás felé ment el a hangsúly.ha végre lett egy kis könnyítés arre kéne használni ami a cél nem a csalásra.

A tevékenységtől is függ, hogy KATAzhatsz-e.

Pénzügyi tanácsadással foglalkozom és egy "Esernyőcégnek" számlázom megalakulás óta (3év)! Így bőven 1MFt felett van az éves számlázás. Az alkalmazotti jogviszony nem is lehetséges, ezért csak be kell jelenteni? Aztán várhatok egy ellenőrzést a NAV-tól?

A kisadózók tételes adóját választhatja:
· egyéni vállalkozó
· egyéni cég
· betéti társaság - ha tagjai kizárólag magánszemélyek
· közkereseti társaság - ha tagjai kizárólag magánszemélyek

Nem lehet kisadózó, akinek az adószámát az adóhatóság a választást megelőző két éve belül törölte vagy felfüggesztette. Nem választhatja a kisadózó státuszt a vállalkozás akkor sem, ha az alábbi tevékenységek valamelyikét folytatja:

· Biztosítási ügynöki, brókeri tevékenység
· Biztosítás, nyugdíjalap egyéb kiegészítő tevékenysége
· Saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadása, üzemeltetése.

Valahol olvastam egy feltétellistát, amit a NAV használ. Legalább 2 feltételének kell megfelelni, hogy a NAV elfogadja, hogy nem az alkalmazotti státuszt akarod lecserélni.

Van egy lista (ha jól emlékszem 6 pontból áll), amiből kettő feltételnek kell pontosan megfelelni ahhoz, hogy a NAV ne vélelmezze a rejtett munkaviszonyt.

A saját példám esetében nem tudnám minden előnyét kihasználni ennek a KATA-nak, mivel munkámból kifolyólag sokat kell utazni és magasak a telefonköltségek. Tehát a havi 500 e Ft-os határ nekem azért nem lenne előnyös, mert kb. 160 e Ft üzemanyag költségem és majd 50 e Ft-os telefonszámlám van. Ha ezeket összeadom, akkor a mostani fizetésemnél kevesebbet kapnék készhez, ha befizetem a havi 50 E Ft-ot és nem számoltam még a jármű karbantartási és egyéb költségeivel sem.

Sajnos nem mindenkinek, inkább csak nagyon keveseknek éri ez a KATA meg. Pl. nyelvtanároknak, fordítóknak, szoftverfejlesztőknek, webfejlesztőknek, vagy olyanoknak, akik otthonról egy számítógépről dolgoznak szellemi munkát (tanácsadók?), és kevés a rezsiköltségük (telefon, autó, anyag).

Azt a telefonszámlát (és a hozzátartozó csomagot) érdemes lenne felülvizsgálni!!!

Érdekel-e egy olyan telefoncsomag, ahol bruttó 11 ezer Ft-ért belföldön oda és annyit telefonálsz, ahova és amennyit akarsz?

Engem érdekel, szabad a gazda?

Keress a nagyzol (kukac) index (pont) hu-n.

Benne vagy a tévében! Azaz kikerült a blogod az Index címoldalára!!! 🙂

Bocs tévedtem. Nem az Indexen, hanem a Penzcentrum.hu-n. 🙁
De ott még most is ott van! 🙂

És a portfolion is!

"sőt vállalkozói számlára sincs szükségünk" (mármint a KATÁzóknak).
Ez azt jelenti, hogy lakossági folyószámlára is utaltathatom a vállalkozói bevételt?
A NAV honlapján található tájékoztató füzetből ez hiányzik.

No, nekem olyan kérdésem van, amire senkitől nem kaptam még egyértelmű választ.
Nekem egyértelműen megéri a KATA. Webfejlesztő vagyok, viszont zömében egy külföldi cégnek dolgozok. (kb 80-90%-ban szépen lekötnek)

Na itt most mi van? Az elég irreális, hogy most a külföldi cég szépen a HU adóhatóságnál bejelentkezzen. Viszont a a szerződésben szépen rögzítve van, hogy a 6-ból legalább 3 pontnak megfelelek. Most nekem kell majd a NAVnál bemondani, hogy xy.inc havi z órának megfelelő fejlesztői kapacitást 'rendelt' tőlem?

Nekem nagyon banális kérdésem van:

Mi van akkor, ha az ember nemhogy "csak" két-háromszázezer, hanem néhány tízezer forint fekete jövedelemre tesz szert. Ilyenkor mi a legjobb megoldás a legalitásra? Ha másodállásként/hobbijából szerez valaki egy kis pluszt, mondjuk 40ezer forintot egy hónapban? (most csak mondtam egy viszonylag alacsony számot)

Ha tényleg akarsz utána adót fizetni, akkor érdemes az adott egy napra bejelentetned magad a "munkaadóddal" 1000 Ft-ért házkörüli munkára és nem fognak sem téged sem a másik oldalt vizsgálni. Bővebben itt: http://www.penzcentrum.hu/karrier/igy_kereshetsz_penzt_adozas_nelkul_es_meg_segelyt_is_kaphatsz.1035219.html

Azt szeretném kérdezni,hogy alanyi ÁFA-mentes KATA-s egyéni vállalkozó kereskedőként továbbra is adhatok el árut az EU-n belül évi 10.000 EUR-ig?

Tegyük fel, hogy borravalót vagy hálapénzt akarnék tisztára mosni, ahogy arról szó volt. Mondjuk kiváltom a KATÁ-t valamiféle szellemi tevékenységre, amire éppen megvan a képesítésem. De kinek a nevére, cimére tudnék kibocsátani, kamu számlákat? Így még a havi 1-2 százezeret sem látom, hogyan tudnám lebizonylatolni. Alacsony összegnél meg meg sem éri a havi 50 ezer és az ip.üz.adó mellett. Szerintem a valós tevékenységeken felül bujtatott munkabérre jó a feltételek megfelelő betartása mellett.

Van egy bejelentett heti 36 órás állásom és mellette szeretnék egy webáruházat egyéni vállalkozóként üzemeltetni, viszont az elején még nem lesz annyi bevételem, hogy a KATA 25 ezer/havi díját befizessem. Alanyi áfa mentesként is igaz az, hogy nem kell járulékot fizetnem, ha van bejelentett főállásom, vagy ez csak akkor működik, ha a KATA-t választom?

Üdv!
A kérdésem a következő lenne: jelenleg munkanélkülin vagyok, egy közmunkaprogram keretében nemsokára néhány hónapos munkám lenne, amit el kell vállalnom és szeretném is. Viszont most adódott egy adminisztrációs távmunka lehetőség, de ehhez számlaképesnek kellene lennem. A munkanélküli/közmunka alatt gondolom nem lehetek vállalkozó. Viszont a párom főállású alkalmazott, ő mellékállásban kiválthatja a vállalkozóit erre a néhány hónapra? (azután majd én venném át, ha tényleg bejönne a távmunka) Ha igen, melyik adózást érdemes választani? A főállású fizetése befolyásolja, hogy mellékállású vállalkozóként mennyi járulékot kell fizetnie?
Köszönöm előre is a választ!

üdv. bejelentkeztem katás egyéni vállalkozónak. a járási hivatal kiállította számomra az adószámot, nyilvántartási számot, stb...a kérdésem az lenne h kb. mikor fogom megtudni h a NAV befogad-e alanyi áfa-mentes katásnak ?? illetve szeretnék több külföldi cégnek "hardvertanácsadást számlázni" ehhez kell-e közösségi adószám ?? illetve áfásnak kellene-e lennem mégis ??

köszi

értem, köszönöm.. lenne még egy kérdésem. ha külföldi magán személyeknek végzek munkát akkor gondolom nem kell átmennem áfa körbe !? végezhetem alanyi adó mentesen is a tevékenységet. vagyis ez a katás dolog igazából akkor éri meg ha magánszemélyeknek dolgozom !??

Közalkalmazott vagyok, ez évben nyugdíjba megyek. A munkáltatóm megbízási szerződéssel tud folyamatosan tovább foglalkoztatni. Választhatom-e a KATA-t? Ha eléri a bevételem az évi 6 MFt-ot, a fölöttes rész adója 40%. Ez tartalmazza az ÁFÁ-t, vagy az azon felül van? A 6 MFt alatti rész ÁFA mentes marad? KATA-s egyéni vállalkozó lehet-e BT, vagy KFT tagja is?
Köszönettel:

Jelenleg főállású KATA-s vállalkozó vagyok mint gazdasági tanácsadó. Fizetem a havi 50.000 FT-ot. A vállalkozásom bejelentését az ÜGYFÉLKAPUN végeztem. A jövő hónaptól EU-s tagállamban főállású alkalmazotti jogviszonyba kerülök, de szeretném megtartani másodállásban a KATA-s jogviszonyomat.Így csak 25.000 ft-ot fizetni.
Kérdésem az, hogy mit kell tegyek és milyen módon? Szeretném az ügyfélkapun bejelenteni a változást. Lehetséges ez?
Melyik hónaptól kezdődően fizethetem a kisebb összeget???

Peter:
nem kell AFA korosnek lenni, csak ha (evre aranyositva) eleri a 6millio Forintot a bevete. Az EU-s adoszam, mas kerdes.. ebben nem vagyok biztos de ugy tudom, ha eleri az evi 1millio Ft-ot a kulfoldi bevetel, akkor kell kerni EU adoszamot es negyedevenet bevallani, ami ugye cask sima 0-as bevallas lesz.

Pal:
A KATA nem hasznalhato munkavallalasra! ezt szigoruan kizarja a torveny.
A foglalkoztatas modjatol fugg: ha on otthon sajat PC-jen sajat idobeosztas szerint dolgozgat, akkor jo, de ha be kell jarni munkahelyre, fix a munkarend, megbizo eszkozet hasznalja, az munkavallalasnak minosul, es azt nem lehet KATA-val kifizetni. Alapvetoen minden viszonyt burkolt munkavallalasnak gondol a torveny, es az adozonak kell igazolni, hogy nem az.. es akkor lehet KATA.
KATAnal mindig csak a netto szamit, az AFA teljesen kulon van. Az elso szmalat, amivel netto 6misi fole megy...

.. azt mar +AFA-val kell kiallitani. es onnantol legalabb 2 evig AFA koros lesz, barmennyi is a bevetele. az NAV fele be is kell jeleneti mert mert megvaltozik az adoszama (1-bol 2 lesz a kozepen).
Ha mar egyeni vallakozo, akkor Bt-ben cask kulteg lehet. barmennyi KFT-je lehet meg (de a KFT nem lehet KATA-s).

Gizella:
ha kulfoldon (barhol) megvan a 36 oras munkaviszony, akkor NAV-nak egy valtozasbejelento formanyomtatvanyt kell benyujtani (level vagy ugyfelkapu) azzal, hogy "nem minosul foallasunak xx honaptol". Itt csak attol a honaptol nem szamit foallusank, amiben mar teljes honapra megvan vegig a munkaviszony. benyujtasi hatarid: honap 12-e.

Főállású KATA-s, áfás egyéni vállalkozó vagyok évi 6M bevétellel. Mivel ezt nem éri meg túllépni (idén túlmenne), az egyik megbízónál talán adódik rá lehetőség, hogy felvesz határozott idejű munkaviszonyba (nála az áfa majdnem kifutja a többletköltséget, nálam az 50 ezer helyett a 25 ezer kompenzálja, hogy többet vonnak le), így minden fehér marad. A megbízás távmunka: írás, PR.

1. Ettől minden más megbízásom is megmarad. Az nem gond, ha más megbízótól jelentősen több bevételem származik, mint a fő munkaadómtól ugyanarra a tevékenységre (1 M fölött, projektek)?
2. Ha letelik a fix idő, később számlázhatok-e ismét vállalkozóként ugyanide?
3. A heti 36 órás foglalkoztatásnak kötetlen munkaidő esetén nincs jelentősége, igaz?
4. Vonhatok-e le továbbra is áfát a beruházások (laptop, telefon, stb.) után? Hogy bizonyítom, hogy az a vállalkozáshoz kell és nem a munkaviszonyomhoz?

Azt szeretném kérdezni, hogy nappali tagozatos diákként választhatom a KATA-át?
Web shopot szeretnék, ahhoz nem kell üzlethelyiség, és végzettség sem.

Úgymond másodfoglalkozású vagyok a hallgatói jogviszony miatt, de ha jól tudom KATA esetén így is 50.000 ft kell fizetnem havonta, javítsatok ki ha tévednék.

KATA-ba szeretnék lépni.Tájékozódok itt is,ott is.Azt nem értem,hogy az 1 millió után miért kell jelenteni,mi következik akkor,ha 6 millióig számlázhatok?
KÖszönöm,ha valaki megválaszolja.

oregur: azért kell jelenteni, hogy a NAV könnyebben vizsgálhassa a burkolt munkavállalást. (ez ugye tiltott, büntetendő).
Bármeddig lehet számlázni, csak évi 6misi felett nagyobb az adókulcs és biztos hogy AFA körös is lesz.
DE: év közbeni kezdésnél egész hónapokra arányositva csökkennek a határértékek a KATAnál, és napra arányosítva csökken az AFAmentesség határa!
kevés bevételnél (évi kb 2-3millio) jobban megéri az EVA, de ez mindenkinél egyéni.

Nappali tagozatos hallgatói jogviszonyigazolással főállású kisadózónak minősülök vagy mellékállásúnak?
Előre is köszönöm a választ!

Márk

Egyéni vállalkozóként (KATA) lehet e egy alkalmazottam részmunkaidőben, úgy, hogy neki nincs 36 órás bejelentett munkaviszonya?
Gondolom nekem a KATA költségeit 50/hó+50/év(650/év) kell fizetnem.

E mellett lehet e egy alkalmazott 2 órában bejelentve?

KATA részmunkaidős nem lehet szerintem, ha nincs 36 órája/hét máshol (ez 25eFt lenne, de szerintem a 36 óra hiány miatt nem lehet). Alkalmazott 2 órában minimálbérrel lehetne szerintem, ami kb. 16-17 eFt havi járulékfizetéssel járna.

Az alkalmazott jelenleg 4 órás munkaviszonyban van máshol, de ez meg fog szűnni neki sajnos.

Előre is köszönöm annak aki tud rá válaszolni.

Attila

Attila: valami kavar van még a fejedben a KATA-val. olvasd el a törvényt, mindent szépen leír:
egyéni vállalkozóként csak Te vagy KATA adóalany (illetve Bt-ként csak a tagok/tulajdonosok lehetnek KATA adóalanyok).
mindenki más nem KATA adóalany, így ők csak alvállalkozók/megbízottak vagy munkavállalók lehetnek. KATAsnak "segítő családtagja" sem lehet!
tudtommal a munka tvk-e szerint nincs napi minimális munkaidő meghatározva, vagyis szerintem lehet napi 1 órára is munkavállaló valaki

Azt szeretném megtudni, KATA adóalany vagyok, van egy termék amit 90.ez Ft ért
megvásárolok,ezt az árút 100.ez Ft ért értékesítem tovább, tehát az általam kiállított számlán 100 ez Ft szerepel, kérdésem ebből milyen összeg számít a 6 milliós összegbe vagy mi csökkenti a 6 milliót.Köszönettel

Kedves szerzo!

"Úgyhogy ha már van ez az átgondolatlan, nevetséges adóterheléssel bíró lehetőség"

Miert nevetseges a 10% adozas? Inkabb az eddigi adoterheles volt rablas. Ez teljesen korrekt.

En egeszen eddig feketen dolgoztam, es abban a pillanatban ahogy elindult a KATA beleptem.

Ez korrekt adoteher. Felette mar igencsak demotivalo. Remelem sosem szunik meg. Ha igen akkor ujra feketen fogok dolgozni ahogy az elmult 10 evben is.

Tisztelt fórumozók!
Végigolvastam mindent, de nekem van egy valszeg nagyon laikus kérdésem: A KATA megfizetésével mentesülök az SZJA alól is, vagy azt azért a bevallási időszakban be kell fizetni, vagy hogy van ez az egész?
Köszönöm, ha valaki válaszol.

Köszönöm a választ.

Ha egy ellenőrzés során nem sikerül a rejtett munkaviszony vélelmet megdönteni, kinek kell helyt állni a szankciókért? A KATA-snak vagy annak a Megbízónak (adatszolgáltatásra kötelezettnek), aki befogadta tőle a számlát? A KATA-st milyen szankciók érhetik? A Munkaviszony után kinek/mit kell megfizetni....

Sziasztok,

Hamarosan egy USA-beli cégnek fogok dolgozni freelancerként, állandó munkaviszonyom nincs. A cég a teljes munkadíjat át fogja utalni, az adózásról nekem kell gondoskodnom. Mit kell tennem, hogy a kapott bevételt leadózzam? Eddig csak alkalmazottként dolgoztam, fogalmam sincs, hol kezdjem egyáltalán az ügyintézést.
Köszönöm a tanácsokat.

Sziasztok! Egy magáncégnél (oktatási terület) dolgozom, most kitalálták, hogy ezentúl KATA-s lesz minden dolgozó. Továbbra is meghatározott munkaidőben, a cégnél kell dolgozni, ahogy eddig, csak nem havi fizetésért dolgozunk (nálam 140.000 ft/hó). Szabályos ez? Köszi a választ.

Köszönöm a választ én is így gondoltam.
Szép napot.

Sziasztok!
Az lenne a kérdésem: hogy külföldön csak ugy kapnék munkát hogy ha van vállalkozóim amit ugye ott kellene kiváltanom (vagy itthon?) namost akkor keresek napi 60eurot ×21 munkanap. Azt mondták hogy ezutánn befizetem a havi 50ezret+5ezer hipa és kész.A kérdésem az hogy ez ilyen egyszerű lenne vagy van egy csomó dolog amiről nem szól a fáma??

Valaki azt mondta, nem csak arra kell figyelni egy katásnak, hogy évi 6 millió legyen a max bevétele, hanem hogy a havi 500 ezret ne haladja meg. Ebben van valamikor igazság?
Köszi 🙂

Üdv.
Az érdekelne, hogy Kft tulajdonos-ügyvezetőként, amennyiben katás vállalkozást indítok, szakmai tanácsadásra. Mennyit és hogyan milyen formában kell járulékot fizetnem?
Mivel saját tulajdonú a kftém így csak főállású katás lehetek?, amivel párhuzamosan maradok a kft-ben mellékállású ügyvezető.
Köszönöm

Üdv.
Köszönöm a gyors választ. Igen 8órában vagyok bejelentkezve, a kft-ben.
Maradnék ott, ebben a formában/ ügyvezető-tulajdonos/ és egyéni vállalkozóit váltanék, a cégem profiljába vágó,tanácsadásra / sok kis pár órás mezőgazdasági tanácsadásról kiállítandó számlával számolok/ Másodállásban katásat, ami akkor 25,000ft/hó+ évi 50,000ft Ipa-dó.
Amennyiben ez így kerek lesz ebben a formában.

Üdv. Én főállású katás vagyok, havi 50k-t fizetek. Mellette van egy kft-m, ott ügyvezető vagyok, heti 5 órában csinálom. Ez így minden jogszabálynak megfelel. Havi 7k járulékot fizetek a kft-ben. Annyit hozzá kell tennem hogy a kft teljesen mással foglalkozik mint én katásként....

Üdv. Főállásu katás vagyok. december 29.-én számláztam, de csak január 09.-én kaptam meg a számla összegét külföldről.
A 2014.-es vagy a 2015.-ös bevallásban kell szerepeltetnem?

Szervusztok! Segítséget kérek, választ a köv.re - előre is köszönet érte: egy cég megbízási szerződéssel kezdett fogalkoztatni trénerként, alkalmanként, aztán a KATA-t is elindítottam, mert egy másik cégnél, ahol szintén alkalmi, de más munkát kínáltak, számlát kértek tőlem. Dolgozhatok-e továbra is számlaadás nélkül a megbízási szerződéssel a cégnél - a főtevékenységem a KATA-ban M.n.s. egyéb oktatás. (Megkérdeztem a megbízási díjjal dolgoztató céget, hogy számlát adnék: nos ha számlát adok, akkor nettó-ban sokkal rosszabbul járok, mert azt az infót adták, hogy az eredeti nettó összeg ca. 30%-ával kevesebbről adhatok nekik számlát a megbízási díjjal pedig legalább a nyugdíjba több megy). (Egyébként ha a megbízásosnak számláznék: a megbízási díjas cégnél nem tudom se én, se ők még, mennyi munka lesz, de lehet hogy elérhetem az 1 milliós határt. Mi a legjobb és törvényes lehetőségem?

Saját jogú nyugdíjasként ha egyéni vállalkozást indítok akkor ez kiegészítő tevékenységnek minősül, ennek megfelelően a részmunkaidős KATA-s adót, azaz havi 25000,-Ft adót kell fizetnem?

Üdv. Néhány külföldi cégnek és magánszemélynek adok befektetési tanácsokat, szeretném a jutalékot leadózni amit kapok tőlük. Ha állítok ki nekik utalásos számlát katásként befektetési tanácsadásról az szerinted rendben van ?
Valószínű hogy túllépem az egy cégtől az 1 000 000 hufot, viszont ezek a cégek elég messze vannak tőlem úgyhogy gondolom tekinthetjük a NAV által támasztott feltételeket megdőltnek....

Tisztelt Szerző!
Az a kérdésem lenne, hogy a bújtatott munkaviszony fennállását milyen módon tudja ellenőrizni az adóhatóság? Kit terhel a felelősség: az adózót vagy a számla befogadóját? Milyen eszközök vannak ennek kivédésére? Elég csak ezt egy szerződésben kikötni? Előre is köszönöm a választ

Sziasztok!

Műszaki ellenőrként dolgozom. Megállapodtam heti 3-5 napra egy nagyberuházásra, kiváltottam az EV-t és katázni szeretnék, de a KATA kritériumok nem egyértelműen értelmezhetők a munkámra.
Bevételem kb. 90%-a 1-2 cégtől származik, (össz. 6 millió felett számlázok).
A tevékenység nagy részét az építési területen töltöm, kis részét külső helyszínen, egy részét pedig otthon.
A tevékenység végzéséhez szükséges eszközöket és anyagokat nem a
megrendelő bocsátja rendelkezésemre - saját számítógép, műszer, védőruha.
A tevékenység végzésének rendjét a megrendelővel egyeztetve határozzuk meg, vagyis adott hónapban hány napot, és mely napokon végezzem a tevékenységet.
A megrendelő adhat utasítást a tevékenység végzésének módjára
vonatkozóan.
Ezekkel azért beleférek?
Ha úgy szerződök, hogy nem csak személyesen végezhetem a tevékenységet, akkor már megáll? Köszi előre is!

Üdv!
Én főállásban vagyok egy cégnél.
Ha egyéni vállalkozóként katás leszek
számlázhatok-e havi szinten a foglalkoztató cégem felé
úgy hogy az alkalmazotti viszony megmarad?

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram