Nagyon sok ember életében komoly negatív változások fognak beállni hamarosan. Az élelmiszerinfláció még hivatalosan is közel 30%, a rezsiköltség is megtöbbszöröződhet sokak számára, az üzemanyagért hamarosan rendes árat kell majd fizetni és a hiteltörlesztők is egyszer felugranak majd a valódi összegükre.
Egyre több embernek kell ráeszmélnie, hogy a fizetése nem elég az eddigi életszínvonalának a fenntartásához.
Soha nem volt még nagyobb szükség arra, hogy az emberek ráébredjenek, a kontrolljuk alá kell minél hamarabb vonni a pénzügyeiket. Napos időben bármit meg lehet csinálni büntetlenül, de ha jön a vihar, ugyanezek a hibák végzetesek lehetnek a pénzügyi életünkben.
Talán még nem késő változtatni a dolgokon, hogy továbbra is elég legyen a bevételed a megélhetésedre.
A legtöbb ember életében minden bevétel úgy viselkedik, mint a gáz, mindig teljesen kitölti a rendelkezésre álló teret. Ezért a bevétel legkisebb csökkenése (vagy ami ugyanaz, a kiadások megugrása a nem változó bevétel mellett) komoly gondot okoz nagyon sok ember életében.
Az életszínvonalunkat nagyon gyorsan tudjuk növelni, ahogy nőnek a bevételeink, de roppant nagy bajban vagyunk, amikor csökkenteni kellene azt. A tegnap luxusa a ma alapszükségletévé vált észrevétlenül, így el sem tudjuk képzelni, hogyan élhetnénk azok a termékek és szolgáltatások nélkül, amikre semmi szükségünk nem volt még öt-tíz évvel ezelőtt.
Ha még nem tetted meg, olvasd el az erről szóló egyik bejegyzést:
Ez legtöbbször a probléma gyökere és ezért nem tudják az emberek, hogyan tudnák összhangba hozni a bevételeiket a kiadásaikkal.
Gondold végig, mennyiből éltél 5-10-20 éve, milyen telefont, autót, nyaralást, lakást, szolgáltatásokat engedtél meg magadnak. Ha ma tartanád ugyanazt a színvonalat, amit akkor, elég lenne-e a mai bevételed a növekvő árak és hiteltörlesztők ellenére? Ha nem voltál boldog 5-10-20 éve az akkori anyagi helyzetedben, akkor most sem vagy az, mert a boldogságod nem abból származik, hogy mid van vagy mid nincs meg. Ha még mindig azt hiszed, hogy a boldogság a megvásárolt termékek és szolgáltatások mennyiségétől és minőségétől függ, akkor biztos, hogy most sem vagy boldog, hiába költesz havonta háromszor annyit, mint 5-10-20 éve.
Mit tegyél, ha már érzed, de legalábbis sejted, hogy az eddigi életszínvonalad ilyen infláció mellett nem fenntartható?
- Döbbenj rá arra, hogy az életszínvonalad költsége nem egyenlő annak a minőségével. A drága életvitel pusztán csak költséges életvitel és nem minőségi életvitel. Ezért építs le mindent, ami felesleges az életedben. Egyszerűen csak tedd fel a kérdést, tudnék-e nélküle élni, illetve megengedhetem-e magamnak továbbra is, hogy fizessek ezért.
- Nőj fel lélekben is, ne az érdekeljen, mint mondanak rólad az emberek, ha ezentúl busszal mész dolgozni a lízingelt autó helyett. Neked egy családot kell eltartani, nem a környezetedet lenyűgözni. Hagyd meg a környezet lenyűgözését a bolondoknak.
(Pontosabban a környezet lenyűgözésének illúzióját. A környezeted nagy ívben tesz arra, hogy neked mid van, az egyetlen érzelem, amit maximum ki tudsz belőlük váltani, az a keserű és ellenséges irigység, amire viszont semmi szükséged nincs. De csodálni senki nem fog semmiért, hiába gondolod ezt balgán.)
- Ha már elmúltál 15 éves, ideje rájönnöd, hogy a marketinggépezet hülyére vesz téged és erről szól az egész életed. Az idei telefon semmivel sem jobb, mint a tavalyi volt és az emberek 99%-ának tökéletesen elég lenne egy öt évvel ezelőtti középkategóriás telefon tudása. De igaz ez minden másra, az egész világ eladni akar neked olyan dolgot, amire az esetek legnagyobb részében semmi szükséged nincs. Tedd fel a kérdést magadnak, a kétszer olyan drága telefon/autó/ruha/bérlakás kétszer annyi örömöt okoz-e, illetve melyik a nagyobb, a birtoklás öröme vagy a tárgy által kiváltott pénzügyi stressz.
- Ne keverd össze a szükségeidet a vágyaiddal. Vedd észre, mire van tényleg szükséged és mi az, amire csak pusztán vágysz. Semmi baj nincs azzal, ha vágysz valamire, de csak akkor nem, ha ki is tudod fizetni. Ha nem, akkor most engedd el egy időre ezeket a dolgokat és koncentrálj arra, hogy a valódi szükségeid be legyenek töltve.
- Add lejjebb az igényeidet a kis dolgokban is, mert sok kicsi sokra megy. Négyrétegű márkás papírzsebkendő helyett vegyél háromrétegű noname terméket, vaj helyett olcsóbb margarint és így tovább. Ne vásárolj tovább megszokásból, ha nem marad pénzed a hónap végére.
Szintén mondj le a felesleges termékek vásárlásáról: üdítők, energiaitalok, ropik, fagyik, nassolnivalók és így tovább. Súlyos tízezreket spórolsz így havonta és a pénztárcádon kívül még az egészségeddel is jót teszel.
- Gondolj át olyan dolgokat is, hogy biztos autóba kell-e ülni most és elmenni valamiért, ahogy eddig mindig megtetted. Ne legyen automatikus egyetlen ilyen döntés sem.
- Először szabadulj meg azoktól a dolgoktól, amik a legkevésbé fájnak, majd ha szükséges, menj tovább a listában. Streaming előfizetések, kondibérlet és sok hasonló néhány ezres vagy tízezres tételek is sokat számítanak.
- Ha még mindig több a kiadásod, mint a bevételed, öld le a szent teheneket is: autófenntartás, magántanár, magániskola és így tovább. Igen, kényelmesebb autóval járni és még időt is takarítasz meg, s igen, jobb helye van a gyereknek a magániskolában, mint az államiban. De ha nem telik rá, akkor nem telik rá, fogadd el. Ha majd újra jobban megy, akkor újra veszel autót és visszaíratod a gyereket a magániskolába.
Ahogy fogyókúrázni is kevés ember szeret, így a pénzügyi fogyókúra sem feltétlen csupa móka és kacagás. De sokkal jobb, mint nézni összeomlani a pénzügyi életedet. Ne tettesd magad halottnak és ne reménykedjél abban, hogy majd jó lesz valahogy. Nem lesz, sőt ahogy kinéznek most a dolgok, akár sokkal rosszabb is lehet. Vedd a kezedbe a pénzügyeid irányítását minél hamarabb és hozd meg a kellemetlen, de szükséges döntéseket.
Mert a fogyókúra önmagában nem tűnik élvezetes dolognak, de az eredmény mindenért kárpótol. Egy cikk a pénzügyi fogyókúráról: