Mobil internet világutazóknak
Ha külföldre mész, a mobil elérhetőség és mostanában már a mobil internet-elérhetőség fontos kérdés. Még a hívásfogadást is aranyáron mérik az Unión kívül, ennél már csak az internet a nagyobb rablás, néha 10 eurót is fizetsz egy-egy megabyte-ért.
Ezen segít, ha minden országban veszel egy-egy helyi kártyát, de kérdés, van-e rá lehetőséged, időd vagy kedved, hogy ezt mindenhol megtedd.
Tibor ajánlott egy kártyát, amit ő vett és elégedett vele, ez a Surfroam. Ez internet elérést ad havi díj nélkül, a világ szinte összes országába. A kártyát gyorspostával küldik ki, a regisztrálás egyszerű, nem kell hozzá édesanyád oltási könyve és a többi marhaság. Feltöltés után egy évig él, bármikor, bárhonnan feltölthető bankkártyával. A tarifákat itt találjátok.
A kártyát teheted a két SIM-es telefonodba, tabletbe, vagy USB stickbe is, nincs korlátozva, hol használod.
Természetesen nem versenyezhet a helyi tarifákkal, de ha sokat utazol, megérheti. A példa kedvéért idehaza kb. 7500 forint egy gigányi adat.
Viszont ugyanennyi a költséged Törökországban is vagy Svájcban, másfélszer ennyi Egyiptomban és fele ennyi például Szerbiában, Ausztráliában, Hong-Kongban vagy Kazahsztánban. (Az Unión kívül nagyon durva roaming díjak vannak, valahol be kell hozni a távközlési cégeknek, amit az uniós roamingon elvesztenek.)
Ha el akarsz szörnyedni, magyar feltöltőkártyával 100 kB adat Szerbiában 370 Ft a Telekomnál.
Igen, jól olvasod, egyszáz kB adat háromszázhetven forint és csak a vicc kedvéért, minden megkezdett 100 kB-ot ki is számláznak. A magyar határtól néhány kilométerre. Ha csak megnyitsz egy hírportál főoldalát, az mindjárt sok ezer forintod bánja. Egy perc viberes vagy skype-os csevegés olyan 3.500 forint körül van. (A GPRS tarifa némileg olcsóbb, de az már 15 éve is cikin lassú volt.)
De ennyi Svájcban és Egyiptomban is a tarifa, Törökországban “csak” 204 Ft 100 kB.
(Ezek után szinte ingyen van a három napig érvényes 100 MB-os “bérlet” 1790 forintért, de az csak előfizetőknek elérhető, ha nem felejtik el időben aktiválni és csak 80 országban használható. Más cégeknek van európai bérlete, amiben még Törökország is benne van.)
Ha sokat utazol akár csak Szerbiába, Ukrajnába, vagy Svájcba, megérheti megvenni a kártyát.
Mivel több ilyen kártya létezik, megköszönjük ha megosztod a hozzászólásokban más kártyák tarifáit és a tapasztalataidat.
Vannak olyan kártyák is, amik ingyenes roaming elérhetőséget és lebeszélhető perceket is tartalmaznak. Ha sokat beszélnél külföldről és nem VOIP-on keresztül, megérheti inkább olyat választani.
Svájcban nincs roaming, bizonyára van az Unióval valami egyezményük. Az uniós roaming eltörlése óta 2szer voltam ott családdal, mind a kétszer jött az sms mindenkinek a Vodától hogy üdv Svájcban, nincs roaming, az otthoni adatkeretedet használhatod mint az Eu-ban. És valóban, hibatlanul ment a net, a számlán nem jelentkezett plusz költség senkinél.
Svájc – telenor nem számolt fel semmilyen roaming díjat. Vígan neteztem telefonáltam.
Izland, Liechtenstein, Svájc, Norvégia, Törökország, ez áll a hirdetményben.
Értsd: A Vodafone roaming Európára terjed ki! Az előfizetéses és kártyás csomagok is,
nyugodtan fellehet hívni bármelyik ügyfélszolgálatot.
És tapasztalatból is tudom, több ismerősnek ezért van Svájcban Vodafone.
Én is csináltam 20.000-es számlát Telenorr-al 5 perc alatt.
Szép napot!
Kicsit drágább, mint a ratesurf, viszont lehet vele telefonálni is olcsón, ami külföldi ügyintézéshez jól jöhet.
Lehet 30 napos 1gb vagy 3gb csomagot venni, az kb ugyanannyira jön ki, mint a ratesurf.
Eddig bárhol stabilabban működött, mint a domino kártyám.
Ha valaki szeret mérföldekkel játszani, akkor akár abból is meg lehet venni.
Annyival végül okosabbak vagyunk, hogy a Vodafone-nál nincs roaming díj egész Európában…
Durva lehet ezekkel a 100+ Ft-os percdíjakkal létezni. Az ilyen szirszar országok, mint macedónia meg szerbia simán megegyezhetnének az eu-val, hogy beszállnak a roamingba. A voda térképén svájc és törökország is eu-s árakkal működik.
(azóta van helyi SIM is, időnként megfordulok ott).
Eu-s operátorra ez is egy példa:
mtxc.eu/en/pricing.html
Ettől függetlenül azt gondolom, hogy utazás előtt internet böngészés:
– árak
– tethering engedélyezett vagy sem
– shop ügyileg és utána döntés.
Román operátorok jó áron adnak pre-paid eu-s datát, hirtelen valami 6 euro / 6 GByte rémlik, de ezt meg kell nézni ismét.
Austria – T-Mobile data probléma: tudni kellene, hogy mi nem működött pontosan.
Pl nem tudtál feljelentkezni, vagy feljelentkeztél, de a data szolgáltatás nem volt elérhető, vagy elérhető volt, de gyenge sebességgel?
Ha volt másik MT készülék, azzal minden rendben volt-e, hol tartózkodtál, más országban is tapasztaltad-e, vagy csak Ausztriában, stb.
Sajnos a TMA-nak elég gyenge helyenként a rádiós fedettsége, és ez is okozhat üf élmény csökkenést 🙁
Határ menti roaming átjelentkezéses probléma: meg kell érdeklődni az operátorortól, hogy fel tudnak-e neked (ingyen) tenni egy operátori roaming tiltást. Ha igen, akkor kérni kell, és hat ténylegesen nyaralni mégy, akkor meg le kell vetetni. A körülöttünk lévő országok közül sokan, magasan tesznek az előírásokra (mennyivel sugározunk be a másik területére) emiatt van a p
Amit senki sem vesz észre, vagy nem értékel kellően a hozzászólásaiban: A citált Surfroam kártya feltöltésének az érvényessége nem 7 vagy 14 nap (mint szinte az összes többi turista SIM kártyának), hanem 1 év – bárhol a világon.
Sokszor nincs idő vagy lehetőség helyi SIM kártyát venni, vagy éppen nem éri meg, mert pl. csak biztonsági tartaléknak kell az internet, hogy ne kelljen a hazai SIM-el kommunikálni. (Egyik ismerősöm “csak egy pillanatra néztük meg a térképet” akciója 18 ezres adatforgalmat eredményezett a telenornál Macedóniában.)
mert alkalomszerűen használnám..
2018-08-27 at 22:37
Köszi, ez megtettem, majd kipróbálom, ezután működik-e.
Ennek utánanézhettem volna, most már látom. Csak naívan azt hittem, hogy átérek a határon és ugyanúgy használhatom a magyar Telekom kártyát.
@Tamás
2018-08-28 at 00:07
Köszi neked is, lásd fent.
Ha utazás előtt ráguglizol, (10 perc), majd lemész az első trafikba, valószínűleg féláron lesz többször ennyi adatod.
Csak a mihez tartás végett, Ukrajnában 750 forintért kaptunk 5GB adatot.
HK – 2GB volt kb 1000 Ft
Panama – itt van némi bizonytalanság, akkora kavarás volt, de 2-3 dollárnál nem fizettem többet, és nagyon sok GB elfogyott.
Ahol ne számíts olcsó mobilnetre: USA. Rejtély, hogy egy teljesen liberalizált, szabad versenyes piacon, ahol 5-7 nagy szolgáltató és még 10-20 kis MVNO VERSENYEZ, miért kerül 1-2 GB adat 30-40 dollárokba.
Összesítve: Nem minden országban éri meg, de egy gyakran utazónak, rövid tartózkodások alkalmával nagyon hasznos “útitárs” tud lenni.
“Ahol ne számíts olcsó mobilnetre: USA. Rejtély, hogy egy teljesen liberalizált, szabad versenyes piacon, ahol 5-7 nagy szolgáltató és még 10-20 kis MVNO VERSENYEZ, miért kerül 1-2 GB adat 30-40 dollárokba.”
5-7 szolgáltató még szerintem kevés az igazi versenyhez, az inkább még csak oligopol helyzet.
en.wikipedia.org/wiki/List_of_United_States_mobile_virtual_network_operators
“Elfeledkezel a (nem 10-20, hanem 96!) MVNO-ról.”
Ők [tudtommal] a nagy cégekkel állapodnak meg, és nyilván nem adhatják olcsóbban, mint amiben megalkusznak a nagyokkal. Vagy de, saját kárra. Ezeknek a virtuális dolgoknak sok értelmét nem látom.
USA-ban a helyi Telekom ad 30 USDért 21 nap korlátlan netet, és korlátlan helyi és nemzetközi smst és 1000 perc helyi hívást. Ez elég jutányos.
Domino SIM kártya 1 év érvényességgel + 80 perc + 5 SMS + 1 GB + 10GB (talán 2 hónap?) = 990Ft.
December 31-ig tart az akció. Érdekes módon az ÁSZF akciós részében még nem szerepel, de levelet kaptam róla és az ügyfélszolgálat is megerősítette.
(Új havi előfizetéssel adnak még 10 000 Ft készülékkedvezményt is.)
A többieknél vagy az adatforgalmi díjak a sokszorosak (5-100x), és/vagy lejár a SIM/feltöltés 7-14-30 napon belül.
Vagy az alapdíj + postázási díj a sokszoros (3-8x) – de itt sem alacsony az adatforgalom díja. Ha beszéd is van hozzá, még húzósabbak az árak.
Az elmúlt 2 hétben bejáram vele Szerbiát, Montenegrót, Bosznia-Hercegovinát, Albániát (+Horvátországot, Magyarországot) – mindenhol kitűnően működött a Surfroam SIM.