A Nemzetgazdasági Minisztérium stratégiát alkot a lakosság pénzügyi tudatosságának fejlesztésére, különös figyelemmel a fiatalokra és a hátrányos helyzetben lévőkre.
A minisztérium a hónap közepéig várja a hozzászólásokat és a véleményeket, a stratégiát itt lehet elolvasni. A sajtóközleményt a témáról itt találod.
Ha úgy gondolod, van jó hozzáfűznivalód a témáról, oszd meg a véleményed a minisztériummal.
(Személy szerint örülök, hogy az elmúlt egy-két évben valami elindult ezen a területen. Remélem, lesz haszna ezeknek a próbálkozásoknak.)
Addig is egy cikk a témához:
elsőre az iskolai bélyeg is ösztönzőbbnek látszik. érteni vélem azt a szándékot, hogy a gyerek tanítsa a szülőjét pénzügyi izére, de nem fogja át a tudatom:)
klassz lesz, amikor a nélkülöző (esetleg tapasztalatlan) tanár mondja meg a pénzügyi tutit.
+mennyé haza gyerök azt mondd, hogy oecd, azután fuss, amerre látsz:)
pl. ajánlott irodalom? oktatásra való javaslat?
írok a minisztériumnak is, és megemlítem, ezzel sikerre ítélem annak vezetőjét és a kedves feleségét is:DDD
Remelem átveszik a videós akademiad..,
Szia! Érdemes elolvasni?
Kedves Kiszamolo,
Elore is elnezest az off-topic-ert, de valamelyest kapcsolodik a tudatos penzkezeleshez.
Borravalo kartyas fizetes eseten hogyan kezelendo? Egy rovid irasnak orulnek a temaban. En szoktam adni, de nem tudom h eljut-e oda ahova szanom...
Megkapja az az alkalmazott akinek szanom, ha kartyaval adok borravalot, pincer, futar? Vagy kulon kp-ban kellene a kartyas fizeteskor? Mi a helyzet ott ahol kulon fizetopincer van? O visszaosztja annak aki kiszolgalt?
Most olvastam a hírt, iskolában idéntől tantárgy a pénzügyi tudatosság. Végre ezt is megértük.
OFF: Miklós, szoktál javasolni valami appot a költségek írására, mi ez? Már fél órája keresem, a cikkekben, de nem találom, és megszünt az a menüpont, ahol kategóriák szerint lehetett nézni a régi cikkeket (vagy csak én nem találom?). Leváltanánk a táblázatkezelöt, valami okosabbra :D.
Expense Manager.
https://kiszamolo.hu/tartsd-kezben-a-penzugyeidet/
Vagy kulon kp-ban kellene a kartyas fizeteskor?
ez eccerűbbnek tűnik
Mi a helyzet ott ahol kulon fizetopincer van? O visszaosztja annak aki kiszolgalt?
ismerősömnek van étterme - szerintem annyira nem is rossz - úgy tudom, hogy ott szét dobják az összeset.. (a szakács meg tán külön premizálva is van..)
én mindig kp adom, az adómentes, eccerűbb...
Van 63 oldalas stratégia, lesz bizottság is.
Sinen vagyunk 🙁
" A társadalmi egyeztetésen az NGM szeptember közepéig várja a további észrevételeket".
Nade hova? Ez a lényegtelen információ kimaradt a közleményekből.
Gondolom a továbbiakban is ebben a bürökrata szellemben folytatódik a program. 🙁
bürokrata, de a bürök is illik a várható végkifejletetre
@Homeropata
Jah, 52 ezer gyerek vesz benne részt. A közoktatásban tanulók összlétszáma 1 millió felett van. Kezdésnek jó, de önmagában kevés. Gondolom a pénziránytűs anyagra építenek.
penziranytu.hu/iranytuapenzugyekhez
Rendszerváltás óta az első kormány akit ez érdekel.
Ha már lett volna korábban átfogó program, akkor nem igen tudták volna a félországot meghintáztatni a deviza hintába...
off: Érdekes a kommenteket olvasni. Egy pénzügyi blogon, a pénzügyi tudatosságra nevelő programnál is tudnak sírni az emberek. Hát ilyen az amikor valakinek a nem sz*r is sz*r...
Van értelme bármilyen javaslatnak? Mintha segiteni akarna a minisztérium. LoL. Inkább csak van pár milliárd, miből kinyomtatnak 50 ezer szórólapot, aztén ők megtették, amit a haza megkövetelt.
Már szerintem meg is van a könyv amiből tanítani fognak.
"A ma induló tanévben – a hazai középiskolák mellett – 900 általános iskolában kezdik meg a pénzügyi ismeretek oktatását. 52 ezer hetedik-nyolcadik osztályba járó diák kapja kézhez a Küldetések a pénz világában című tankönyvet, amit a Pénziránytű Alapítvány – a Magyar Nemzeti Bank támogatásával – ingyenesen biztosít az általános iskolák részére."
Forrás: penziranytu.hu/mai-nappal-elindul-az-altalanos-iskolakban-penzugyi-ismeretek-oktatasa
Belenéztem a könyvbe, szerintem jó dolgokat tartalmaz.
A lényeg:
A jelenlegi szabályozás gyakorlati tapasztalatainak értékelését követően a vállalatok közötti készpénzes fizetésekre vonatkozó havi másfél millió forintos felső határt két lépcsőben akár 500 ezer forintra lehet csökkenteni
Ezen felül azt is belengették, hogy a szabályozást akár a természetes személyek és vállalkozások közötti készpénzforgalomra is ki lehetne terjeszteni
Értsd: Kevés pénz jött be a tranzakciós adóból növelni kell a bevételt: Adózz még többet.
portfolio.hu/vallalatok/it/varga_szep_csendben_egy_uj_keszpenzgyilkos_fegyvert_jelentett_be.3.261127.html
Krisztián: én mindig megkerdezem, jo-e, ha többet ütnek be. Eddig kb. 2-3%-ban nem volt jó. Persze a kp-t mindenki jobban szereti, de nem mindig van nálam. Sajnos van, ahol a főnök lenyúlja, pedig nem ő szolgált ki kedvesen és figyelmesen.
A cikk témájához: talán elindul valami.
@Raistlin
Ajánlom az Ace Money-t!
mechcad.net/products/acemoney/personal-finance-software-quicken-alternative.shtml
@Krisztián
Ha kártyával fizetsz, nyugodtan kérdezd meg a pincért vagy futárt, hogy megkapja-e, ha így adod a jattot. Ez egyáltalán nem ciki, még örül is neki, hogy gondolsz erre.
Egyébként a legtöbb esetben simán kiveszik, nem okoz gondot. Ahol külön fizetőpincér van, ott általában a közösbe megy.
"52 ezer hetedik-nyolcadik osztályba járó diák kapja kézhez a Küldetések a pénz világában című tankönyvet, amit a Pénziránytű Alapítvány – a Magyar Nemzeti Bank támogatásával – ingyenesen biztosít az általános iskolák részére.”
Szerintem is ügyes könyv, bár éppen csak belepillantottam.
De ami a leginkább szimpatikus: ha közpénzen kifejlesztenek valamit, annak a szellemi tartalma legyen mindenkinek ingyen elérhető.
És ezt a könyvet (munkafüzetet, tanári kézikönyvet) bárki letöltheti. 🙂
penziranytu.hu/kuldetesekapenzvilagaban
Ami viszont negatív: alapítvány és MNB támogatás. Az MNB-nek nem ez a dolga.
A nyereségét be kellene fizetnie a költségvetésbe és a megfelelő minisztérium megrendelésére kellene a könyvet elkészíttetni.
Szerintem fölösleges amit az NGM csinál, mert ahogy a cikk is írta, a nevelésen múlik.
Körülnézve sok okosnál, jó matekosoknál láttam a csillogást, a nagy arcokat, nagy kocsikat, hiteleket, mai napig törlesztés hegyeket, mert ezt hozták otthonról. Van, akinek a szülei albérletben élnek a saját házukban, másik -10millót tud felmutatni 30 évesen, hónapról hónapra élnek, lomiba, vagy díszlet közt, tartalék nulla, mert kifizethetetlen kamatra, és új hitelre megy a pénz a mai napig(!) "Mert már jók a hitelek."
Szerintem ennek az oktatásnak kizárólag úgy van értelme, ahogy itt az oldalon látjuk, egész életmódot átfogóan (bár itt sem mondanak el mindent), csak kérdés mennyire van értelme, mert havonta változtatják a (kötelező)bankok, szolgáltatók az apróbetűs részeket, és lassan alternatíva nélkül belecsúszik az ember abba, amibe nagyon nem akar.
Írja be mindenki napi ötvenszer, hogy alkalmazzák Miklóst 😀 úgy lenne szerintem a legjobb mindenkinek. Bár a vége az lenne, hogy valami rokony kapja a melót, aki nem is ért hozzá, ez így divat nálunk. Vagy szakértőket alkalmaznak, aztán ellehetetlenítik őket, vagy kirúgják a tényleges munka megkezdése előtt, már ilyenre is volt pár példa. Vagy szimplán úgy rontják el és teszik tönkre az egészet, ahogy más nem is tudná...
@Raistlin
Pár napja az eddigi két kiszámolós cikk alól kigyűjtöttem az összes használható javaslatot, tessék. Zárójelben a kommentelők megjegyzései, amiket nem mindig ellenőriztem.
GNUCash
Homebank (csak Linux?)
Financisto
AnMoney (android, 3300 Ft)
you need a budget (fizetos)
CashBook
Expense Manager (Kiszámoló saját maga használja)
koin (magyar, csak 1 számla)
Personal Finance (PC-re)
XX Money Tab ("Nagyon jól átgondolt, és letisztult program" - 250 Ft)
Mint.com ("nálunk használhatatlan sajnos")
inexfinance.com (ingyenes)
CashDroid + GnuCash (ingyen, reklámcsík, van magyar nyelv)
Money Manager EX (állítólag van app is)
ClearCheckbook (android, webes felület)
"personal finance app review" kereséssel talált cikkek árnyalhatják az ajánlásokat.
Én 7 évig használtam az AceMoney-t, két év szünet után most a MoneyManager EX-et kezdem.
Az "XX" a Money Tab előtt megjegyzés volt a saját listámban, nem a neve része.
@Raistlin
2018 január 13.-ától bevezetésre kerül a bankoknál a nyilt API, és olyan appok fognak megjelenni amelyek közvetlenül a bankszámláról nyerik az adatokat, kategóriákba rendezve a kiadásokat.
hwsw.hu/hirek/56255/mkb-fintech-program-akademia-verseny-open-api.html
Amíg a nemzeti bank haveri alapítványokba tolja az árfolyamnyereségét, és az adófizetés helyett fociba ölt milliárdok veszítik el évről évre közpénzjellegüket, nem jósolok nagy jövőt az állami kezdeményezésnek. Még akkor sem, ha ezúttal van látszategyeztetés, látszatkonzultáció. A független, alulról jövő, civil kezdeményezésekben hiszek, mint ez a blog is.
@Pampalini ööö, a haveri alapítvány alatt a saját maga által alapított alapítványt érted? van helye a pénzügyi tudatosságnak azért bőven 😀
@headset, én megtaláltam az email címet, ahová írni lehet. Szerintem ez az első szűrő, hogy tényleg érdemi kommentek jöjjenek 🙂
@antenna
@Fox
@Tamas
Kosz!
Amugy barmi is kerul a tananyagba a semminel jobb sztem. Szulokent ugyis atbeszelem veluk ha hulyesegeket tanitanak, itt is lehet helyesbiteni ha szukseges.
Egyébként nem a pénzügyi tudatossággal van baj, hanem, hogy nincs pénze a dolgozónak, hiába végez rabszolgamunkát.
És itt mikor indul újra csoportos pénzügyi oktatás? 🙂
Zoltán, már csak a bankkártya-elfogadást várjuk, utána online meg lehet nézni a teljes tanfolyamot.
Na nee, "várja a hozzászólásokat", komolyan?? Megkérdezi az embereket, tényleg? És van hozzáértő, aki ezt komolyan veszi, mármint hogy nem fekete lyukba vagy a szemétkosárnak írna és energiát fektetne ebbe?
A minisztérium kérdezzem meg a témában jártas szakértőket, ja és az sem ártana, ha a minisztérium közelében is lennének szakértők, ugye....
Majd nézzük meg, mi lett ebből, remélem tévedek és használható stratégia születik...
Jo lesz, mar csak az kell hogy hozzaertokre bizzak az anyag elkesziteset, nehogy valami olyan legyen belole a vegen, hogy vegyel egy kecsket, meg kis haztajit, es kijossz 47 rugobol.
Gábor
"én megtaláltam az email címet, ahová írni lehet. Szerintem ez az első szűrő, hogy tényleg érdemi kommentek jöjjenek"
Szerintem nem az.
Az ostobaság, a célszerűtlenség és a bürokrata hozzáállás jele. 🙁
@nna "Na nee, “várja a hozzászólásokat”, komolyan?? Megkérdezi az embereket, tényleg? " ez törvényi kötelezettség, az a bunkóság ha kihagyják a társadalmi egyeztetést
@headset "a célszerűtlenség" kérdés mi a cél
@Krisztian
Én is kártyával fizetem a számlát (a tényleges összeget), a borravalót pedig készpénzben adom - étteremben és házhoz szállítós rendelés alkalmával egyaránt. Szerintem így a legegyszerűbb és nagyobb a valószínűsége, hogy biztosan az kapja meg akinek eredetileg is szeretted volna adni.
Baltazar: Nem erről van szó, csak van egy nevetséges abszurditás abban, amikor pont az állam (és most tekintsünk el annak korrupt tolvaj mivoltától) mint "atya" próbálja meg pénzügyi tudatosságra nevelni a birkáit.
Még ha tényleg valami pénzügyi szaktekintélyekből is állna az egész és jól meg lenne szervezve (mikor szervezett meg valaha bármit is jól a magyar állam?), akkor azt mondom, hogy oké, a hittantól meg a jambikus pentametertől több értelme van, de figyelembe véve az egész állami inkompetenciát...
Gondolom a CSOK mellé jól jön a lakástakarékok, babakötvény meg állampapírok népszerűsítése és kb. ennyi lesz majd az oktatás.
Azt kitalálták már, hogy lehet 47 ezerből megélni?
@Teddy
Ez szinte sehol nem így van. Minden jattot beadnak a közösbe (érkezzen az kártyáról vagy kp-ból), és onnan elosztják az előre megállapított arányban mindenki között. Aki régebb óta van ott, az többet kap belőle. Nagyon-nagyon sok helyet ismerek.