Nem tudom, mikor vezették be, de néhány hete már biztos van egy nekem új funkció a Revolutban, be tudom állítani, hogy a kártya melyik pénzforrásokat használja.
Alapértelmezetten mindig a vásárlásnak megfelelő devizát költi el először a Revolut, ha az elfogyott, akkor a többi pénznemből vált át (vissza) a vásárlás erejéig.
Ez legtöbbször nagyon jó, nem kell sokat gondolkodnod, csak használni a kártyát.
Azonban ez gyakran károdra lehet. Például ha úgy használod a Revolutot, ahogy én, hogy mindig csak 30-50 ezer forintot töltök rá, egyrészt védelmi okból (így bátrabban tudok vásárolni az interneten, mert mindig csak a Revolut kártya adatait adom meg, amin soha nincs jelentős összeg), másrészt nem bízok egyetlen olyan pénzintézetben sem, ami csak online létezik. (Addig jók az online cégek, amíg nincs semmi problémád. Illetve most már akkor sem, mióta a Wise és a Revolut is fizet (valamennyi) tranzakciós adót, mindjárt semmivel vagy szinte semmivel nem jobbak, mint bármelyik magyar bank.)
Ha van devizád is a Revoluton és nem veszed észre, hogy elfogyott róla a forint, akkor akár sokáig is az euródat/dollárodat fogyasztod, amit drága pénzen elváltottál forintról, aztán drága pénzen vissza is váltod minden vásárlásnál. (Egyébként a Revoluton is megdrágult a váltás, nem is kicsit, nem lennék meglepve, ha a tranzakciós adót hárítanák át ebben a formában az agyonadóztatott magyar ügyfelekre. Így kezdte a Wise is, most már viszont a teljes tranzakciós adót át fogja hárítani a Wise februártól.)
Másik lehetőség, hogy ellopják a kártyád akár fizikailag, akár online. Ha bármelyik devizához hozzáfér a kártya, akkor minden pénzedet el tudják költeni róla. (Kivéve azt, amit egy megtakarítási zsebbe tettél, amit melegen ajánlok, ha mondjuk itt gyűjtöd a nyaralásra félretett pénzed. Ilyenkor nyiss egy vagy akár több zsebet a Revoluton és ott tartsd a pénzt, már ha akarsz sok pénzt tartani ott, lásd feljebb.)
A harmadik dolog, ami nem tudom, hogy működik-e Revoluttal, a pénzváltásos lehúzás, amikor a boltokban felismerve a külföldi kártyát, hasbaakasztó árfolyammal akarnak neked devizát váltani. (Erről már sokat írtam, például itt is.) Ez ellen is véd az átállítás, mert mondjuk ha mész külföldre és az eurós egyenleged van beállítva, hiába akarják ezt veled eljátszani, hogy forintban terhelnék a kártyád 440 forintos euróárfolyam mellett, nem tudják, mert csak euróban hajlandó fizetni a kártya. (Nagyon gyakori és nagyon drága ez a lehúzás, ha nem tudod, miről beszélek, mindenképp olvasd el a belinkelt cikket és az abba belinkeltet is.)
(Valaki felvetette a hozzászólásokban, hogy ettől még működhet a lehúzás, csak majd az euródat forintra váltja a Revolut, a bolt meg a forintodat 10%-os sarccal vissza euróra. Lehet, hogy így van, amit nem tudok, hogy a Revolutot milyen nemzetiségű vagy még inkább milyen devizájú kártyának látják a terminálok.)
Hogyan lehet beállítani ezt a funkciót?
Menj be a Revolut alkalmazásba, azon belül is a kártyákhoz (jobb felső sarokban a bankkártya képe). Ott válassz ki egy kártyát (minden kártyát egyenként kell beállítani!), majd nyomd meg a kártyakép alatt a fogaskereket.
Ekkor ez a kép fogad:
A legelső lehetőség, a költés innen az, ahol ezt állítani tudod. Amint látod, ezen a kártyán az van beállítva, hogy csak a forint egyenleget terhelje meg. Ha az elfogy, akkor elutasítja a vásárlást a kártya. Az alapértelmezett beállítás a minden pénzszámla, ezt kell átállítanod, ha szeretnéd igénybe venni ezt a funkciót.
Ha már Revolut, mióta gyűrűm van, szinte mindent azzal, illetve a mögötte lévő Revoluttal fizetek. Mivel harmincezrével töltöm a Revolutot, így gyorsan feltűnik, hogy már megint tölteni kell az egyenleget. Olyan ez, mint tíz éve, ha követni akartad a költéseidet és fizikailag is látni, hogy megint eltűnt egy húszezres a borítékból, akkor készpénzben kivetted a pénzt és beraktad egy borítékba. Csak most nem készpénzt használok, hanem X naponta töltöm a Revolutot, de az érzés ugyanaz, már megint elfogyott a pénz a Revolut egyenlegből. Pont olyan, mint amikor egy újabb húszezrest kell kivenni a borítékból. (Szerencsére a pénzfeltöltés egyszerű, csak egy gombot kell megnyomni az alkalmazásban. Azonban az automatikus feltöltést nehogy bekapcsold, mert akkor ha ellopják a kártyád, addig ürítik, amíg a mögöttes bankszámlán van pénz. Mindig kézzel adj hozzá további összegeket.)
Nekem csak euro van rajta, de Magyarországon már soha nem találkozom olyan terminállal ami nem forintban akarna terhelni. Szerintem annyira fogalmatlanok az eladók/kasszások, hogy egyszerűbb és gyorsabb ha nem próbálkoznak ezzel. Régen még olyan is volt hogy bedugta a kártyát , pislogott, aztán rányomott valamelyikre helyettem. Már az felcsesz ha helyettem teszi be a kártyát mert lusta elfordítani a terminált, de ezen a ponton elkattantam és kapott egy kis fejmosást 😀
Néha ha van időm akkor elmagyarázom hogy még csak nem is gyorsabb ha kiveszi a kezemből a kártyát, bedugja, ekkor kéri a pint, átfordítja, beírom, visszafordítja, kihúzza, visszaadja a kártyát. Ez rutin kb minden boltban. Brainrot.
ha mindenáron ő akarja használni a (wise-os) kártyámat, mindig mondom hogy "forintban szeretnék fizetni", és meg van oldva a nagy probléma
Mondhatod neki, pislogni fog, azt sem értik mit jelent mikor kiírja, hogy "helyezze be a kártyát" (kb minden 10. vásárlásnál muszáj). Ott mondogatja, hogy "de elutasította".
A probléma megoldása az lenne ha felkészitenék őket ezekre a bonyolult feladatokra, nem nekem kellene alkalmazkodni mások ostobaságához/lustaságához. De még jobb lenne ha mindenhol önkiszolgáló kasszák lennének, nem életunt alulfizetett öregasszonyok.
Brainot kartyat cipelni magaddal mikozben teloval is fizethetsz, ami meg biztonsagosabb is.
Igen, tényleg egyszerűbb egy telefont cipelni, ami ha le merül nem is tudnám használni. Meg telefonos fizetésnél is ugyanúgy megkérdezheti a pénznemet. Nekem speciel le van tiltva hogy a kártyámat ewallethez lehessen adni, én ezt gondolom biztonságosabbnak.
found the boomer 🙂
Könyörgöm, engedjük már el ezt a
hazugságotmítoszt, hogy a teló biztonságosabb. Nem az, sőt, ha ellopják/"feltörik" a telefonodat, a rajta lévő pénzügyi alkalmazások (és a bekötött kártyák) miatt csak még több támadási lehetőséget és pluszmunkát okoznak. A fizikai kártyákkal kevesebb gond van: könnyebbek, ha elejted, nem mennek tönkre (de ha mégis, akkor sem sok tízezer forintodba fáj), a CVC-kódot levakarva a visszaélés lehetősége is kevesebb, és RFID-védős tokokba rakva őket, az illetéktelen leolvasás sem hihető.Ok , engedjük el , mennyire életszerű , hogy a telefonodat feltörik ?
Mennyire életszerű, hogy a pénzügyi alkalmazásodat feltörik.?
Csak kérdezem? Mennyire életszerű?
Mert mégis biometrikus védelemmel beállítva , pl. Samu Koxban.tárolt jelszavakkal ez mennyire életszerű?
Szerintem van bőven ügyfél, aki tud annyit szerencsétlenkedni a kártya bedugásával, hogy a gyakorlott pénztáros gyorsabban megcsinálja...
Mikor dugtál kártyát bárhová is utoljára? Nyolc éve?
Én még csak nem is hordom magammal a kártyákat sehova. Egyszer eszembe jutott, hogy meg kéne nézni, hogy hol is van a kártya, kerestem vagy fél napig, mire megtaláltam és eltettem a szokásos helyre, hogy máskor hamar megtaláljam.
Volán járatokon (kelet-Mo) nemrég lett kártyás fizetési lehetőség. Paypass nélkül. Azt hittem sírva fakadok...
Kb. november 7. óta van, én akkor vettem észre és írtam cikket erről.
Igen, Revolut kártyánál is megy az, hogy külföldön a modernebb bankkártya terminálok felajánlják, hogy helyi devizában vagy mondjuk forintban szeretnél-e fizetni, Spanyolországban többször találkoztam már ezzel...
Az a DCC és óriási lehúzás
https://forbes.hu/penz/6-plusz-1-tipp-hogy-elkeruld-a-legnagyobb-bankkartyas-lehuzasokat-euronet-atm-keszpenzfelvetel/
Nem látok ilyet, az app frissítése után sem. Standard csomag.
Nekem is az van
Oké, most már mutatja, eddig nem tudom, miért nem. Kösz!
Egyébként azt vettem észre eddig, hogy fizetéseknél, ha forintban terheltem és nem volt elég a forintegyenleg, akkor nem azt csinálta, amire számítottam, hogy elkölti az összes forintot és kiegészíti azt az euróból, hanem teljes egészében az euróból váltotta át.
Hm, lehet én használom rosszul, de én mindig kizárólag forintot töltök rá. Ugyanígy keveset és mindig zsebet használva, ahogy a cikkíró is írja, főleg azóta, hogy múltkor, amikor egy másik kontinensen nyaraltam, kaptam egy üzenetet, hogy 9 ezer forintot levont tőlem egy friss ételrendelésem kapcsán a Foodora... (Az összeget 2 napon belül visszakaptam a Revoluttól, a Foodora csak széttárta a karját)
Külföldön aztán mindig ezzel a feltöltött HUF összeggel fizetek, nekem mindig banki középárfolyamon váltja gyakorlatilag bármelyik másik devizára (kipróbáltam már Costa Ricától kezdve Kenyán és Kirgizisztánon át Brunei-ig, mindenhol tökéletesen működött, sehol nem éreztem "átverve magam"). Szóval sosem értettem, minek EUR-t vagy USD-t vásárolni előre?
Mert három hete 392 forint volt egy euró, most meg 414 forint a példa kedvéért.
Mert hétköznap jobban (de soha nem középárfolyamon és egyébként is egyre rosszabbul) vált a Revolut, hétvégén pocsék rossz árfolyammal.
Nekem spanyolországi boltban a Mo-i eurós rafi kártyámnál ajánlotta fel, hogy forintban fogja terhelni.
S hányszor a pénztáros maga nyom rá arra, hogy így legyen....
Nagyon észen kell lenni, mocskos lehúzás ez.
> Ez ellen is véd az átállítás, mert mondjuk ha mész külföldre és az eurós egyenleged van beállítva, hiába akarják ezt veled eljátszani, hogy forintban terhelnék a kártyád 440 forintos euróárfolyam mellett, nem tudják, mert csak euróban hajlandó fizetni a kártya
Erre egy fact-check-et lehetne kérni, mert az én tapasztalataim szerint ilyenkor csak annyi történik, hogy EUR számláról von le forintot, miután átváltotta EUR-ra.
A Revolut fog meg dragulni. Amint elkezdenek Magyarorszagon mukodni mint fioktelep. A vege az lesz a Revolut nak hogy olyan lesz teljesen mint egy magyar bank meg most online uzemelnek de hosszabb tavon bankka fognak valni itthon es ugy fognak mukodni mint egy magyar bank. ATM, magyar ugyfelszolgalat, bankfiokok es nemsokara belepnek a hitelezesbe is igaz meg (csak) kulfoldon stb. Egy valakinek igaza volt regen amikor meg kulfoldrol uzemelt a Revolut.
A Revolut addig jo mig kulfoldrol operal ha idejonnek teljesen olyan lesz mint egy magyar bank es jonnek a plusz koltsegek. Sajnos a Revolut olyan sorsra fog jutni mint a magyar bankok atm, magyar ugyfelszolgalat, bankfiokok stb.
Rosszul értelmezted a funciót. Ez csak annyit csinál, hogy csak a forintos számlát terheli. Tegnap kipróbáltam és simán lehet másik valutában fizetni, csak annyi történik hogy átváltja a forintos számláról a forintot még akkor is ha van az adott valutából egy másik számlán. Nem véd ez semmitől.
Te értelmezed rosszul. 🙂
Már devizát is csak addig költhetsz, amíg a forintod tart. Akkor is, ha van csillió euró az eurós számládon.
Nem attól véd, hogy akkor nem tudsz euróban fizetni, de ilyet nem is mondott senki.
Valóban én értettem félre, mea culpa!
"Ha van devizád is a Revoluton és nem veszed észre, hogy elfogyott róla a forint, akkor akár sokáig is az euródat/dollárodat fogyasztod, amit drága pénzen elváltottál forintról, aztán drága pénzen vissza is váltod minden vásárlásnál." - Kiveve, ha eltetted kulonbozo zsebekbe, igy eselyed sincs veletlenul elkolteni, valamint nem is tudnak megkarositani, ha elhagyod a kartyad. A problema ott kezdodik, ami a kartya elonyeinel van felsorolva: "nem kell sokat gondolkodnod, csak használni a kártyát." Szomoru, ha pont ezen nem gondolkodunk el. A penzunkrol van szo, alapveto dolog, hogy atgondoljuk es kerdezunk, ha kell. Amugy nagyjabol ket kattintas es egy ujjlenyomat olvasas, hogy ellenorizd fizetes elott es utan az appban a tranzakciot/egyenleget.
Úgy látom nagyon ráhajtanak a biztonságra.
Ha webes felületen lépek be, akkor
Nem túlzok, ez volt a konkrét procedúra. Én vagyok esetleg túl bohém és könnyelmű ha ezt egy kicst túlzásnak érzem?
nem hinném hogy te vagy bohém, ez... sok