Tanácsadást karácsonyra

2024-12-04
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Újra itt a karácsony, újra írnom kell a témáról, mert egyre több a megkeresés.

Elsőre nagyon jó ötletnek tűnik, hogy pénzügyi tanácsadást adj ajándékba a rokonaidnak, főleg azoknak, aki nem tudják kezelni a pénzt.

Szeretnélek megkérni, hogy ne tedd. A legeslegrosszabb tanácsadások azok, amikor valakit befizet egy másik személy, csak mert úgy gondolja, hogy szüksége lenne egy tanácsadásra.

Amíg a megajándékozottban nincs ott a probléma felismerése és a vágy a változásra, addig nem tudsz rajta segíteni. Ugyanolyan ez, mint amikor szerinted valakinek pszichológushoz kellene járnia, de szerinte vele minden rendben. Ablakon kidobott pénz lesz, amit a kezelésekre fordítasz, amíg a személy nem ismeri fel, hogy segítségre van szüksége.

Ha már rájött arra, hogy problémás az anyagi élete és változtatnia kell, akkor se a tanácsadás a megfelelő forma. Fenn van a Kiszámoló Akadémia a youtube-on, először nézesd azt vele végig. Majd ha az ott elhangzottakat megfogadja és meg is csinálja, leghamarabb egy év múlva van értelme a tanácsadásnak, ha egyáltalán.

Szintén felesleges befizetni édesapádat, férjedet/feleségedet vagy bárkit egy tanácsadásra, ha az összes vagyona 15 millió forint és egyéb anyagi problémája nincs. Tegye be állampapírba a pénzt, forintban, euróban vagy vegyesen. Jó eséllyel a tanácsadáson is ezt javasolnám neki, ha más valami nincs a háttérben. Majd ha ennél lényegesen több pénze van és nem tudja, hogyan kell befektetni rendesen, akkor érdemes beszélnünk. (Ha ő is úgy akarná, lásd első pont. Hiába gondolod úgy, hogy nagyon rosszul fekteti be a pénzét, amíg őbenne ez nem tudatosul, nem tudsz mit tenni.)

Ha a házastársad már évek óta sóhajtozik, hogy milyen jó lenne egy tanácsadás és értelme is lenne, mert álltok úgy anyagilag (vagy olyan nagy anyagi döntés előtt álltok, amit érdemes valakivel átbeszélni), kérlek csak akkor ajándékozz neki tanácsadást. Fizetni ráérsz utólag, kupont csinálj magadnak róla.

Köszönöm a megértést.

Hozzászólások:

Komment szekció frissítés alatt!

Kedves Kommentelők!
Éppen egy új kommentmotorra állunk át, azonban a Kiszámoló blog régi kommentjei mind elérhetők, és az elmúlt 1 év Disqus hozzászólásait hamarosan, a következő napokban importáljuk az új rendszerbe. Ha van fontos észrevételed, kérjük, oszd meg velünk! Köszönjük a türelmeteket és megértéseteket.
Subscribe
Visszajelzés
23 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

"Tegye be állampapírba a pénzt, forintban, euróban vagy vegyesen. Jó eséllyel a tanácsadáson is ezt javasolnám neki"

Ennél jobb ellenérv nem igazán van a tanácsadás ellen, le is lehetett volna zárni a cikket 😀

Szerintem korhoz kéne nézni.. nyilván nem a nyugdíjasnak, de a fiatalabbnak ne legyen már minden pénze állampapírban, ha nincs konkrét cél.. fiatalabban az ember egy esetleges piaci esést is jobban kibír, az etf-nél ez még jobban tompítva van

Az a baj, hogy mostanaban nem eri meg kockazatot kerulni. A 2008-as valsag utan sok evig nullan voltak a kamatok, a penz a tozsdere, ingatlanokba, aranyba ment, felverte az arakat. Ha akkor inflaciokoveto kotvenyben uldogeltel, az a kapott kamatokkal is elvesztette az erteke felet mostanra. A covid ota meg ugyan magasak a kamatok, am az amerikai allamadossag megnott, csak a kamataira elmegy a szovetsegi koltsegvetes 14%-a. A kifizetett kamatok tozsdere, ingatlanba, aranyba vandorolnak, tovabbra is robban fel mindennek az ara. Ezen kivul az amerikai tozsde nem esett mar nagyon regota ugy, hogy ne jott volna egy mentocsomag, nagyon eros az uzenet, hogy nem lehet bukni. Ma mar a 70 eves anyokak is 100% S&P 500 ETF-ben ulnek.

Most inkabb forditva van, aki nem ugrik fel valami durvan kockazatos bandwagonra, azt hatrahagyjak, elolvad a penze az inflacioban, kenheti a hajara.

@Kiszamolo Miklós, erről az értelmezésről érdekelne, te mit gondolsz.
Rövid és hosszú távon egyaránt.
Nem sürgős, ezért ha inkább alaposan végiggondolnád egy egész cikk keretében, az még inkább örömet szerezne.
(Ha már írtál pont erről, csak nem emlékszem elég jól, akkor csak tedd ide a linket, kérlek.)

Last edited 1 hónapja by jurta

Jo iras. A befekteteseknel nem is annyira a hozamok %-a szamit, hanem hogy havonta mennyit tudsz befektetni.

ez a megtakarítás, nem a befektetés.
bár lehet én keverem, nem az a megtakaríás, ha fix hozamú és csak tolod bele havonta.
A befektetés meg amire nincs garancia, pl részvény?

Nagyon jó meglátás. Ma az van a fejekben, hogy ha hóvégén maradt 1000Ft azt be kell fektetni, hogy a pénz dolgozzon helyettünk. Pedig ilyen kis összegeknél nem a befektetésre kéne fókuszálni hanem a megtakarításra: maradjon meg jövő hónap végén is egy ezres, vagy kettő. Mindegy mennyit "hoz" (1 vagy 10 forintot?), csak legyen biztos helyen. Aztán ha eljutottunk a 10-ig meg a 100-ig és már évek óta gyűlik a megtakarítás akkor el lehet gondolkodni, hogy egy részét mibe fektessük.

Igen, kevered. A megtakaritas csak annyit jelent, hogy nem koltod el a fizetesed teljesen. De ettol meg a maradek lehet parlagon a bankszamladon, ahol a nevetseges 0,01%-os latraszolo kamat probalja meg ellensulyozni a vilagbajnok inflaciot.

A befektetes azt jelenti, hogy a megtakaritott penzed munkara fogod, hogy ertelmezheto hozamot produkaljon, lehetoleg az inflacio folott.

okés köszi. nekem furán hangzik befektetésnek nevezni az állampapíromat, mert ott mindenfix, de értem, hogy én használom rosszul.

Tanúsítom.. pár éve hívtak Miklóst. Azt mondta amíg nincs x millió félretéve nyugdíjra stb addig felesleges erről beszélni. Adott tippeket telefonon, hála érte. Van is élet és lakásbiztosításom tőle. A kérdés az Miklós hogy kb 56 millió forinttal 2 gyerekes családosként már érdemes felhívni téged? Vagy még akkor is az állampapír a nyerő? Mert abban van szinte minden de ha nagy kockázatot nem is vállalnék, de diverzifikálnám kicsit. Lakást is nézek de oda muszáj hitelt is felvenni..

Mekkora összegtől kell/érdemes már diverzifikálni?

félig off félig nem, a diverzifikáláshoz kapcsolódik.
Ezek a betét védelmek, az ugye csak a broker oldalon free cash-ként lévő összegre vonatkozik. Mert ami mondjuk részvényben van, vettem google részvényt például, ha tönkre is megy a broker oldal, azt valahogy vissza lehet szedni azt az infót, hogy az a google részvény az enyém volt, ugye? Annak ellenére, hogy a broker oldal vette meg és gondolom ők tömegesen veszik, de valahol ez csak vezetve van, hogy mennyi volt az én nevemen.

Biztos körülményes meg kell eljárás meg igazolás meg nem tudom mi, de ha csődbe menne a broker/bank akinél van értékpapírszámla vagy akármi, akinél tartom a google részvényem, attól a részvényem nem veszne el a ködben, ugye? Max bonyolult és hosszadalmas igazolni, hogy az az enyém volt, amikor a broker csődbe ment.

Köszi előre is a választ!

És mekkora összeg felett érdemes már az értékpapírszámla-vezetők között is diverzifikálni? Magyarul, mikor nyissunk más cégnél is számlát?

Kedves Miklós!
Isten éltessen, jó egészséget kívánok.
Köszönöm a sok jó tanácsot.

Kedves Miklós!

Ebben az esetben is csak az állampapírt javaslod kizárólag (Jelenlegi megtakarításom 10M, ami állampapírokban van vegyesen, de rendszeres ETF befektetésre gondoltam TBSZ-re... ) megtakarításra?

  • Hitelem nincs
  • Saját lakásom igen
  • Havonta 150-200 ezer Ft-ot tudok megtakarítani
  • Jelenlegi megtakarításom 10M Ft

Köszönöm a válaszodat!
Papa

Talán ha komoly diverzifikálást nem is, de kis összeggel jó kipróbálni az etf-ek világát. Benézni az alap hibákat, naponta nézni, hogy pl ma 20 centtel többet ér, mint tegnap, vagy eladom, mert 20%ot esett. Az biztos, hogy a hat havi tartalékot nem tenném etf-be.
Azt szoktad írni Miklós (előre is boldog névnapot), hogy kockázatmentest a kockázatmentessel hasonlítsunk össze. Én felvettem 21ben 4,5%-os kamatra lakáshitelt végig fix kamatra. A mai állampapírok mellett, valahogy nem érzem logikusnak sietni az előtörlesztéssel. Jól gondolom?Maximum lélektanilag jobban hangzik, hogy már nincs hitelem.
Köszönöm!

Az etf-ek kockázata és javasolt tartási ideje megegyezik a mögöttes eszközök ezen jellemzőivel. Részvénynél ez minimum 3-5 (de egyesek szerint 20) év. Ha valaki naponta akarja nézegetni a részvény etf-jét, vagy pánikban eladja 20% esésnél, annak marhára nem valók a részvények.

Sőt, addig kidobott pénz, amíg az igény megjelenése után magatól nem kéri a segítséget…

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram