Taxival iskolába? Gyakran olcsóbb, mint a saját autóddal.
Van egy autókereskedő ismerősöm, kértem tőle régebben külföldi, keveset használt elektromos autó ajánlatokat, amit azóta is küld rendületlenül.
Egy éve még 12-13 milliós VW id4-eket küldött, most meg 19 milliós Skodákat és hasonló autókat. Az autóárak is drágultak 15-20%-ot, hiánycikk is az autó, ezért a kicsit használt is nagyon megdrágult és hát a forint is 17%-kal gyengébb, mint egy éve.
Már rég lemondtam az autócseréről, még 12 milliót is sokalltam, hiszen főleg csak városban használjuk az autót, ott is azért, mert a gyerekek másik városban tanulnak és a tömegközlekedés nem túl fényes az iskola és az otthon között.
Viszont szöget ütött a fejemben, ilyen elvadult autóárak mellett vajon nem lenne-e olcsóbb taxival járatni a gyerekeket iskolába, mint egy 18-20 milliós saját autóval? Vagy akár egy tízmillióssal? Melyik olcsóbb, a taxi vagy egy második autó megvétele és fenntartása iskolajáratra?
(Nem azt mondom, hogy taxival járasd a gyereked, sőt még azt sem, hogy autóval vidd iskolába és azt végképp nem, hogy 18 millióért vegyél autót, csak mert sokaknak nem sikerült felfogni, miről szól a cikk. A lényeg, hogy vajon nem lenne-e olcsóbb még a taxi is, mint csak ezért egy (második) drágább autó fenntartása? A cikk fő mondanivalója, hogy nagy luxus az autó, főleg ilyen célra. Ezért sem vagyok hajlandó ennyiért autót venni, hiszen ennél már minden más is olcsóbb lenne. De azért elnézem reggelente az iskola parkolójában a sok tízmilliós autókat, amivel sok gyerek érkezik.)
Törvényileg 180 tanítási napnak kell lennie egy évben.
Beszéltem taxis ismerőssel, bevett dolog, hogy reggelente gyerekeket hord iskolába, majd haza, esetleg edzésre és vissza. (Elvben be is vállalta volna a gyereket városon belül, nem mondtam meg neki, hogy csak cikkíráshoz kell az infó.)
Tételezzük fel, hogy alkunak helye nincs, a normál díjszabást kell fizetni minden nap.
Legyen az iskola 5 kilométerre, ez budapesti tarifákkal kiállási díj (ezer forint) és kilométerdíj (5×400 forint) mellett oda-vissza napi 6.000 forint.
Ha a gyerek nem beteg egy napig sem és nincs karantén vagy éppen szénszünet vagy online oktatás, akkor évi 1,08 millió forintot fizetek ki a taxisnak legrosszabb esetben.
A húszmilliós autót eladva (ha csak a gyerekek fuvarozása miatt van, lásd még második autó a családban) és berakva a pénzt jelenleg diszkontkincstárjegybe, az összeg fial egy év alatt 2,36 millió forintot kamatadómentesen.
Ha minden egyéb költségtől eltekintünk, akkor is kevesebb, mint a felébe kerül a taxi, mint egy 20 milliós autónak csak a tőkeköltsége.
Egészen konkrétan már egy 9,2 milliós autó esetén is olcsóbb a taxi igénybevétele, mint az összeg éves tőkeköltsége a jelenlegi kamatok mellett. Vagyis jelenleg ennyi összeg többet kamatozna állampapírban, mint amit kifizetsz egy év alatt a taxisnak.
S hol van még a többi költsége az autónak: biztosítás, műszaki vizsga, adók, üzemanyag és így tovább. (Cserébe a rengeteg egyéb költség mellőzéséért az inflációtól is eltekintettünk, bőven fedezné azt az értékvesztés és a többi kiadás.)
Most nagy hiány van a piacon, ezért felmentek még a használtautó árak is, gyakran előfordult, hogy használtan ugyanannyiért vagy akár kicsit többért is el tudtad adni az autót, mint amennyiért vetted.
De ennek lassan vége, a termelés utoléri magát, így érdemes számolni amortizációval is, ami szintén milliós tétel évente egy ilyen árú autónál.
Bár az emberek nem így gondolják, de nem a gyerekek taxival való iskolába küldése a nagyobb pénzkidobás a mostani kamatok mellett, hanem ha te hordod őket egy nyolc-tízmilliós autóval. Főleg, ha az egy második autó, ami csak azért van, hogy a gyerekeket hozzátok-vigyétek. (De néhány milliós autónál is nagyon durva összeget kapnál évente, hogy mennyibe kerül fenntartani.)
Persze az emberek mindennapi felesleges pénzkidobásnak élik meg a gyerekek taxiztatását, míg az autójuk éves értékvesztését, költségeit és különösen a tőkeköltségét a mindennapi rezsi részének érzik, hiába kerül többe ez utóbbi, mint a napi “pénzkidobás”. A legtöbb ember nem tartana fenn autót, főleg nem második autót, ha tudná, mennyibe kerül valójában. (Autóköltség-kalkulátor linkjét lásd lejjebb a cikkben.)
Erről cikk:
Ha valakinek van kedve, kiszámolhatja, hogy minden kiadást figyelembe véve anyagilag hol van a fordulópont, hol olcsóbb a saját autó, mint a taxi. Ehhez itt találtok kalkulátort (a számok már régiek, de bátran írd át őket.):
Azt is érdemes lenne kiszámolni, hogy milyen kamatok mellett lesz lényegesen drágább a taxi, mint az iskolajáratra fenntartott autó. (Hiszen nem lesz örökre 10% felett a kamat, legalábbis nagyon reméljük.)
Update: a cikk NEM arról szól, hogy taxival küldd a gyereket iskolába és utána a kertész focizzon vele az udvaron, majd a cseléd tanuljon vele otthon. Hanem arról, hogy nagyon drága autóval vinni a gyerekedet iskolába, csak fogalmad sincs róla. Ha tudnád, hogy még taxival is olcsóbb lenne a gyereket szállítani, nem biztos, hogy csak ezért vennél (még egy) autót. Nem a 18-20 milliós autó a lényeg, mert annak az apropója, hogy egy használt Skoda elektromos autót már ennyiért árulnak. De még egyszer, számold ki bátran egy hatmilliós autóra is, hogy mennyibe kerül neked évente.
De bátran azt is számold ki, mennyibe kerül neked havonta egy kétmilliós autó fenntartása.
A fene megette azt a családot, ahol csak iskolába menet van lehetőség szóba állni a gyerekkel.
Remélem sikerült megérteni, miről szól a cikk. Nem arról, hogy a taxis vigye iskolába, a cseléd kérdezze ki a leckét és a kertész focizzon vele.
Hanem arról, hogy sokkal többe kerül egy autó fenntartása iskolábajáráshoz, mint a taxi ugyanezen célból, csak ezt az emberek nem fogják fel.
Ez a cikk is azoknak fog rosszul esni akik 15-20 milliós kocsival hordják a gyereket és/vagy nem tudnak kiszállni az autóból. Korábbi szomszédunk még egy sarokra is autóval ment.
Teljesen jó alternatíva ez a taxi, főleg ha még más is jár a környékről a suliba, oviba.
Az üzenet meg egyébként is nehezen megy át , amilyen szinten van a hazai pénzügyi gondolkozás.
Amíg elviszed, meg hozod a gyereket annyira nem tudsz vele minőségi időt tölteni, kb. 5 perc, kivéve ahol folyamatos a dugó.
Persze más a helyzet ha nem csak erre használod az autót.
folyt…
Így kerestünk alternatívát: barátnőivel gyalog megy (nagyon tetszik nekik) vagy esős, hideg időben a városi helyijárattal (Bp. könyéki kisváros, szerencsére még van helyijárat)
Sokszor 3-4 szülővel is megbeszéljük és beosztjuk mikor ki viszi őket edzésre, szolfézsre, stb. Ez is teljesen jól működik.
Igaz ez nem normál piaci viselkedés, de a 11% DKJ hozam sem állandó
Számoljuk meg, hányszor van benne a cikkben a jelenlegi kamatok mellett kifejezés…. 🙂
S a cikk végén, hogy táblázatba kellene foglalni a költségeket különböző kamatok mellett.
Maga a cikk jol ramutat arra, hogy milyen erdekes közgazdaságtani anomaliak vannak. De a media altal keltett felelmben, meg a haboru, meg a rezsi, meg a… nem biztos hogy mindenbol a legidealisabb megoldas kell, nem biztos hogy mindent feladnek. Nem kell minden csatat megnyerni. Szemely szerint tul extremnek tu nik ez a taxiztatas. Ennyire meg nincs baj, nalunk legalabbis.
A legtöbb dolgot online veszem meg, a boltba autó mellett is kerékpárral megyek, de még be Budapestre is gyakran.
Nem lenne olyan egyszerű elugrani az Ikeába Budaörsre, kicsit több tervezést igényelne, de hát jár arra busz is.
Autót meg lehet normálisat bérelni napi 20 ezer alatt, autópályamatricával, biztosítással, mindennel.
Aztán ott a car share is nagyobb városokban.
Van autóm, de nem fájna nagyon, ha nem lenne, ha a gyerekeket mindig vinné valaki.
Az nem úgy van mint 10 évvel ezelőtt, hogy ha nem akartál taxizni, akkor is a buszmegállóban betámadott vagy 3 taxis mire jött a busz, hogy elvisz, ha kell akkor okosba elvisz, csak menj vele.
Ma az van, hogy odamész a taxi droszton az autókhoz, és vagy ügyfélre vár mindegyik, vagy azt hazudja hogy ügyfélre vár ha éppen olyan úticél ígérkezik ahol üresjáratban jönne visszafelé (utas nélkül), vagy kiderül hogy számla is kell mert mondjuk a céged fizeti. Ok, akkor rendelsz taxit, gondolod te. Aztán 3 taxitársaság lepattint hogy nincs szabad taxi jelenleg, aztán mész busszal. Alig lehet szabad taxit találni, jó adag szerencse kell ma már hozzá, kb 1,5 éve van ez.
A kereslet az egekben a szabad autókra, a taxisok meg elmentek futárnak, éjjeliőrnek, akármi másnak, csak ne kelljen tankolniuk ilyen árakon.
– 62 340,62 Ft/hónap
– 131,2 Ft/km
Ebből a két legnagyobb tétel:
Szerviz 69,0 Ft/km
Tankolás 35,4 Ft/km
Pont az a célcsoport vagyok, akiknek nem éri meg a saját autó Pesten. Viszont felújításnál és költözésnél egyszerűbb.
(Remélem átment, mire próbálok célozni 🙂 költözzetek közelebb az iskolához, és máris olcsóbb lesz a gyerekek bejutása)
Nekem van ilyen taxis ismerősöm, ő vinné is a gyerekeket naponta.
Kötelező irodalom:
vezess.hu/vezetunk/2021/05/16/parkolj-a-szemettelepen-ez-egy-elokelo-utca/
A kis autó fenntartása persze olcsóbb(?) lenne, bár nem tudom, mennyivel… Ha két literrel fogyaszt kevesebbet, akkor az még durván 180000 forint, tehát akkor “csak” bő 1,2 millióval olcsóbb autót kellene szerezni, de ennyi pénzért még mindig nem lehetne használható autót venni (ha egyáltalán).
En, ha akkora lesz a gyerek, tutira keresek egy egyetemistat, aki angolul beszel vele, mikozben hazakiseri.
Számoljuk már ki egy 2-3 millással is a prolik kedvéért.
Egyébként eleve nem kellene autóval vinni a gyereket iskolába, főleg nem öt kilométeres körzetben.
De még a gimnazistákat is sokszor autóval hordják, nehogy buszra szálljon szegény vagy sétálnia kelljen.
Ne haragudj, de hogy jön ez ide? A cikk nem arról szól, hogy ne vidd el a gyerekedet vidéken 30 kilométerre, ha egyébként is arra mész.
Mellesleg meg a legtöbb helyen VAN buszközlekedes befelé a városba reggelente, tehát ez az esetek 95%-ában csak kifogás, mert a gyerek nem akar felülni a buszra.
A települések zömére szimplán nem igaz, hogy nem lehet onnan bejutni a városba autó nélkül. Persze, kényelmesebb autóval.
Én már hatéves koromtól busszal jártam iskolába egész életemben, mégis itt vagyok. Igaz, akkor mindenki ezt tette, nem volt négymillió háztartásban 4,1 millió autó.
Egy gimnazistát merjünk már elengedni egyedül iskolába.
De még egyszer, a cikk nem arról szól, hogy elviszed-e a gyereket reggel, ha egyébként is arra mész.
Azt nem érzem nagy megpróbáltatásnak, hogy busszal/rollerrel közlekedjek, pláne ha nem esik az eső, de az autóimat eladni az borzasztó rosszul érintene. Az említett összegekhez képest csak szakadt öreg autók, de nem bírnék megválni tőlük. Nem az értékvesztésük a sok. Most már.
Más. Nem gondolom, hogy az autók drágulása megváltozna. Úgy gondolom, ez lesz az alapdallam, az inflációt meghaladó mértékben drágulni fog az új autó.
Mikor távolabbi óvodába ment a gyerek , a Hegyvidékre, a feleségem bele volt betegedve, hogy a tízéves Skodával kell beállnia a parkolóba, muszáj volt lecserélni elegánsabbra.
Anyagilag nem érte meg, de a 15. alkalom után beláttam, hogy a régi kocsi rongálja az én eletminőségem.
mrmoneymustache.com/2013/04/22/curing-your-clown-like-car-habit/
Aki 18 milliós autót vesz másodiknak, azt nem izgatja annak költsége. 100k HUF havi megtakarítás mellett is 15 év egy ilyen autó megvétele. (Ha hitelre megy, akkor még kamat is.) 300k HUF mellett is 5 év. Vagy, nyilván olcsóbb BKV-ézni, mint 1 milliárdos Bugattival járni, de ott sem a spórolás lesz a döntő szempont. 🙂
És igen, hál istennek, végre felmegy a lakossági üzemanyag ára, és a sok sznob abbahagyja a gyerekek cipelését iskolába, és lehet haladni majd tömegközlekedéssel is. Csodák-csodája, ki fog derülni, hogy a gyerekeknek van lába is. 🙂
Túlságosan nagy a sznobizmus ebben az országban a lehetőségekhez mérten, most majd picit lecsökken az egó. Ez nem az USA, ahol 15 km-re van a legközelebbi közért is a lakóparktól.
Lehet hogy kockás papíron kijön a matek egy-egy esetben, de olyan szinten életszerűtlen a dolog, hogy arra szavak sincsenek. A rosseb akar autóbérlési ügyintézéssel kínlódni, formanyomtatványok, szerződés, biztosítás, körbefotózás, szokatlan+ismeretlen (+kényelmetlen?) autó, anyámkínja, ha ezt is korrektül be kéne árazni akkor nincs az a kockáspapír, ahol az jönne ki hogy ne olyan autót vegyél ami a céljaidnak megfelel. Szívesen!
(A villanyautósok hirdetik legjobban, hogy vegyél 2x áron villanyautót, de utána meg mivelhogy nem felel meg a céljaidnak (pedig -irgalom atyja ne hagyj el- azért veszel autót…), bérelj egyet pl. a nyaraláshoz! És ezt nem viccből mondják ám, mert annak ugye durva lenne, komolyan gondolják)
A saját autó sajnos tömegpszichózis, azt letenni pedig eretnekség. A legtöbb ember agya képtelen befogadni ezt a gondolatot.
Remélem legalább egy maroknyi ember lesüti a szemét és elgondolkodik egy picit. Olyan jó lenne.
Akinek van rá lehetősége érdemes Cargo biciklik között is nézelődnie, hollandoknak nevük is van rá: bakfiets. Ha valami, akkor ez tényleg összekovácsolja a családot.
Azért szerintem a “napi 3 busz megy” és az autó közti különbség nagy fokozatú elbagatellizálása annyival elintézni hogy “kényelmesebb autóval”. Aki negyedszer kési le a buszt, annál már kis híján bocsánatos bűn ha elgurul a gyógyszere és vesz egy csoffadt autót hitelre. Cserébe ugye nem 180 millióba került az ingatlana mondjukpéldául Pomázon, hogy aztán napi 2x másfél órát üljön a dugóban. Valamit valamiért ugye 🙂
Vannak ilyen autós berendezkedésű falvak, amik kb élhetetlenek autó nélkül, rokonaim laknak ilyenben. Amennyivel olcsóbb ott egy kecó (kertes családi), abból a pénzből 100 évig autót tartasz fenn és járkálsz vele a városba, (ráadásul) dugó nélkül!
Nyilvan elofordul hogy valaki 10+ millas autot vesz rohangalosnak is, de annak ez vagy kb 0 kiadas aranyaiban, vagy teljesen idiota.
A legkisebb kocsira is 17-es a gyári gumi méret manapság, a márkaszervízek rezsióradíjja horror, az üzemanyag ára szintén.
A munkahelyemen vannak emberek, akiknek a fizetése a nettó 200 ezret alulról súrolja, de kocsival járnak, minden nap, nem is kis távolságokról.
Hozzáteszem: szerintem szervízt 2 évente látnak, azt is akkor, ha már működésképtelen az autó.
Gimibe vonat + busz vitt. 4 év.
Utána egyetem 5 évig vonat + villamos/metró.
Tetszenek az autók szeretem az autókat és úgy voltam vele, ha lesz kocsim nem akarok többet álmos unott gyötört emberek arcát nézni minden reggel. Amikor szinte elnézést kell kérnem h leülhessek vki mellé. És a szagok, a késések, a hideg a meleg, a kiszolgáltatottság. Nyilván azóta mérséklődött ez a dolog és pl buli után olyan jó hogy csak felszállnunk-leszállunk a vonatról, de napi szinten leszív. Ja és 5-10 km-en belül bicikli / gyalog megyek.
És ezek után is azt mondom a gyereket kocsival vinni suliba nekem nagyon fura.
Már érdiek vagyunk.
A pénz egy dolog, de az az idö, mig a gyereket elfuvarozod – föleg, ha utána nem is mész tovább az irodába/ügyfélhez/stb., mert HO-n vagy…mindig is lenyügöz mikor az irodában férfiak azon versengenek, ki kel korábban, ki ér haza késöbb, ki megy egy évben több kilométert csak azért, mert értelmes munkahelytöl-irodától-programoktók világvégén laknak egy feleslegesen nagy kertes házban, amit egyébként konkrétan csak alvásra használnak.
Persze a 11. kerületben is piros a waze meg a googlemaps minden oktatási intézménynél reggel-délután, pedig itt aztán jó tömegközlekedés és end-to-end van védett bicikliút, széles járda.
De anyunak a crossover, apunak a SUV, azt szigorúan mindig a gyerek dolgai validálják, ezt mindig hozzá is teszik, afféle szabadkozásként
A költségei mióta nálam van (3 év, 37e km): 1.1 MFt üzemanyag, 1.5 MFt egyéb (ide értve: fenntartás, szerviz, bürokrácia, 2 megyére pályadij, KGFB+CASCO, fogyó-kopó segédanyagok, illatositó, mosás, stb. Minden.) ezen felül havi 45eFt lizing, a saját mélygarázshely a lakáshitel törlesztön és a lakásbiztositáson sokat nem dobott.
Sokszor szimplán azért ugrom el távolabbi Lidlbe, moziba vagy ki Budaörsre auchanba, hogy ha már ki kell fizetni a fenntartást akkor használjam is 🙂
Imàdom, mikor az ilyenek egymàs közt értetlenkednek: hogyhogy nem autóval van valaki, “cégesed van, nem? Cég fizeti! Hehe!” Fel sem merül: nem feltétlen az az idöhatékony / inna egy pohár italt az ember / stb.
Érdekes egyébként a jelenség, ahol vidékiek kikérik: “az ország nem csak Budapest, ti nem tudjátok, itt mi hogy megy” – majd bedobnak 4-5 olyan gondolatot, mintha egyébként a vidék 100%-ban masszivan elszegényedö, kihalàsra itélt BAZ zsákfalu meg elérhetetlen tanyavilág lenne. Csak el ne kelljen ismerni: a szomszéd miatt kell erön felül is “kocsizni”.
Durván változott a helyzet a pandémia és a csok miatt: iszonyat sok család költözött ki a lakótelepekről/társasházakból többnyire a külvárosba/agglo falvakba.
Pár éve előttünk fél nyolckor állt a sor, amibe persze beleragadtak a buszok is (itt még pont nincs buszsáv, mivel kertváros legszéle), amikre 7-től (!) már nem fért fel a mi megállónkba senki. Azaz mi indultunk szépen fél 8 előtt kocsival, bicóval hótmindegy.
Jelenleg 7-kor már beáll a sor. A fél 9-re járó gyerekem simán tud tömegezni, a másik 2 nem. Hiába látok rá pár ablakunkból a buszmegállóra és van 3 percnyire még 3 vonal. Ha nagyon ramaty idő van, akkor indulunk korán. Kocsival, mert a buszok tele és totál hülyén (nem)járnak.
Ha emelkedik a benzin, mennek az emelt számlák és még többen járnánk tömeggel – az talán megoldja a sort, de akkor sem lesz több busz.
(Ja, fél 9 után erre nyugi van 4-ig)
Anno a lakóautós poszt miatt keveredtem ide. Ott le volt vezetve miért nem éri meg. Azóta nekünk is lett és 2 év alatt behozta az árát (ennyivel olcsóbban nyaraltunk). De ez nem az jelenti, hogy a blogger nem tudja mit beszél, hanem azt, hogy abban a konstrukcióban (bérlés, egy kempingben csücsülni főszezonban stb.) nem éri meg.
Ugyanez a helyzet a gyerekszállítás-taxi kérdéssel is. Vagy a rezsivel. Ismerősök szörnyülködnek mekkora lett a rezsi, miközben már csak 2-en vannak a 200nm házban, állandóan megy a medencében a vízforgató, amiben évi 1-2x fürdenek.