Te mennyit költesz?
A tegnapi cikk kommentjeiben előkerült, hogy ki mennyit keres és mennyit költ, egyesek szerint sehogy nem tudják 800 ezer forint alá vinni a költéseiket, mások szerint ők vidáman elélnek 450 ezer forintból is.
Arra gondoltam, mivel régen volt már ilyen poszt, írd le a hozzászólásokban, mennyit keresel/kerestek, milyen munkakörben, mennyit költötök és főleg mire. Szintén fontos lehet, hogy hol élsz (megyeszékhely, főváros, kisváros, stb.), illetve az is, hány éves vagy nagyjából, van-e gyerek és hasonlóak.
Tanulságos lesz vagy lehet sokak számára, mások hogyan csinálják, hogy oldják meg az ebédet 800 forintból vagy miért nem elég rá napi 1500 forint sem és így tovább.
Mi az, amin sokat tudsz spórolni vagy mi az, amin sehogy nem vagy képes spórolni? Hogy sikerült visszavágni egy nagy havi kiadást vagy mi volt az, amit megbántál, hogy azon akartál spórolni?
A trollokat majd szokás szerint kigyomlálom, ha neked valaki gyanús, hogy csak trollkodik, jelezd és eltávolítom, ha tényleg.
Nem kell kamuzni se a keresetek, se a költések tekintetében, úgysem vagy más itt, mint egy nicknév, úgyhogy csak akkor írj hozzászólást, ha őszinte vagy. Ha akarod, akkor most használj egy másik nevet, ne a szokásosat.
Akár sokat keresel, akár keveset, mindenképp hasznos a hozzászólásod, úgyhogy ne csak akkor kommentelj, ha legalább egymillió felett keresel havonta.
Hajrá, tiétek a pálya, jöhetnek a hozzászólások.
Ennek oka, hogy hardverközeli fejlesztéssel rendszerint a hardvergyártó cégek foglalkoznak, a hardvergyártás (meg úgy általában bármilyen termelő tevékenység) pedig alapvetően sokkal több befektetést igénylő és kevesebb profitot eredményező vállalkozás, mint a tisztán szoftveres cégek.
Eklatáns példa az autóipar, ahol egy pár % profitnak általában már örülni kell. Ezért ott ritkán lehet olyan jövedelmekre szert tenni, mint amit pl. egy befektetési világcég programozójaként kaphatsz. Ilyen helyen általában azért dolgozik az ember, mert ez érdekli – akkor is, ha a munka nehéz, és mással jobban lehetne keresni. Mert a fizetés nem minden.
Tegnapi ebéd, okostojás. Feleségem palóc levest főzött, tíz ujjadat megnyalod, ha eszel belőle. Kellett hozzá 1 kg jó minőségű lapocka, 1 kg jó krumpli, 1 kg mirelit zöldbab (január nem szezon, ezért mirelit). Meg egy-két apróság. Délelőtt elszöszmötölt vele, marha finom lett, hárman esszük 2 napon át ebédre (gyerek hazajött a suliból, és rögtön kért). Számára nagy öröm, hogy látja, ízlik nekem és a gyereknek. Nekem öröm, hogy élvezettel készíti, és finom megenni.
Nekem ez jobban esik, mint ha fájndájningban ebédeltem volna. Lesz@rom, hogy megvehetném-e a spart vagy sem, ugye elég világos volt?
Sracok, tenyleg, ne foglalkozzatok mar annyit a masik zsebevel, meg hogy mit tekint kulturanak, kikapcsolodasnak, oromforrasnak. Nem is ertem, hogy hihetik itt egyesek magukrol azt, hogy mekkora kulturemberek, mikozben igazi kulturember egyszeruen nem dumal bele a masik dolgaba, ez azert TELJESEN alaveto dolog 🙂
Egy beágyos villanyász is tanult / tud magas szinten programozni, sőt, általában kell is neki (tooling / scripting), szóval simán orientálódhatsz jobban fizető területekre is, ha jobb pénzt szeretnél. Kérdés, hogy téged mi érdekel jobban.
Én úgy vagyok vele, hogy ha csak a pénz számítana, rég elmentem volna politikusnak. 🙂 Nekem az is számít, hogy érdekeljen, amit csinálok, és motiváljon a termék, amit előállítunk. Nem dolgoznék másfélszeres pénzért valami olyasmin, ami nem érdekel. (De persze az is valid megközelítés, ha valaki igen, és igyekszik megszedni magát, utána meg majd csinálhatja, ami érdekli.)
Durván 350-400 havonta amit költünk, megnéztem és tavaly a ruháim 45000-be kerültek, az ételem – a saját diéta miatt ki tudom bogarászni – havi 35000. Meglepő mennyiségű pénzünk gyűlik, mert drágán dolgozunk, pedig egyre kevesebbet vállalunk.
Nem akkor vagy egyensúlyban, ha lemondasz a vágyaidról, hanem ha nincsenek vágyaid.
Én ugyan nem keresek milliót, de napi 2000 forint ebédre nem vágna haza a legkevésbé sem. És mégis…
Egyes embereknek, fájó hogy itt is, súlyosan torz képük van az életről.
* paraszt étel, és?!
* krumpliból és lapockából lehet jobb ételt is csinálni (én mondjuk pont nem eszek krumplit de ezt hagyd meg az én beteg gondolkodásomnak köszi)
* példa volt, esznek mást is de a jó ételt nem dobják ki mert mi a sz.rnak
* sokat főztek valószínűleg, economy of scale mond valamit?!
* ki mondja meg, gazdag ember mit csinál? félmillós fizetéssel egy szakadt melegítőben járok edzeni – ha szerinted szánalmas, akkor csak azért is abban fogok
* nem mondta, hogy az asszony dolga főzni, de funkcionális párkapcsolatokban megtörténik (meg az is hogy a férfi is főz, azt se mondta hogy nem szokott)
* egészséges az ami elég tápanyagot, vitamint és nyomelemet ad mindenhez, ebből a palócleves egyet pont kipipál, a többit meg majd megoldják gyümölccsel, salátával, akármivel ami NEKIK!!!!, megfelel.
Kettőnk között az az egészen pici különbség van, hogy én nem próbálom fikázni a te életedet. Felőlem ehetsz 10 fogásos ebédet is, hidd el, nem fog idegesíteni, és nem kötök bele.
Képzeld el, szeretem a paraszt ételeket. Hmm, ez van, nem érdekel, hogy te nem szereted, az a te bajod.
Képzeld el, a feleségem szeret főzni. Nem, nem ez a dolga, hanem szeret főzni. A te feleséged szokásai se érdekelnek, az is a te bajod.
Képzeld el, szoktunk enni tonhal sztéket is, tudom, az is paraszt étel, azt is az asszony készíti, és nem ez a dolga, hanem szereti.
Képzeld el, nem vagyok gazdag, nem is mondtam ilyet soha.
Te gazdag vagy egyébként? Ha ilyenek a gazdagok, mint te, akkor sokkal jobban érzem magam szegényként.
De gondolom a Gázszerelő féle homár-mangó fraiche meg a fésűkagyló-wakame az igazi magaskultúra Kamuéknál 😀
Én London, főállású nanny (családnál kicsi gyerek egész nap otthon), heti 4 nap melóban.
Nettó £2000-2200
Lakhatás 4-en egy helyen, most olcsó albi számlákkal: £425
Egyéb költségek mellett havi £600 – 800 között a megtakarítás.
A kaja könnyen kijön drágábbra, de miért jöjjön ha nincs értelme? Az idő már érdekesebb kérdéskör, van aki szeret főzni. Vagy nincs annyi programja.
Annyi de annyi élethelyzet van hogy nem lehet kategorikusan kijelenteni ezt se.
Te hatalmas kamu vagy tényleg.
Két valóban középosztályból származó barátom van (egyik belvárosi, másik a hegyről – a belvárosi lakásban szép – nem pianínó – zongora, tudtak játszani is rajta, és hasonlók, szülők komoly értelmiség komoly beosztásban, jó iskolák, ahogy kell, a hegyen lakó ingatlanáról pedig végképp ne beszéljünk).
Az egyik konkrétan csak szakadt pólóban járkál mindenhova.
A másik az 90%-ban inget hord és késsel villával eszi a dinnyét is, de simán vadkempingezik egyet egy erdélyi túrán, és élvezi is. És ugyanúgy grillezi a tarját, ahogy én, pont ugyanúgy, és a salátát is ugyanúgy teszi hozzá. Még nem vettem észre rajta, hogy másképp csinálná. A baconos máj után pedig villával, kulturáltan kitörölte a kenyérrel a tepsit. Majd szólok az anyjának, hogy nevelje meg, mert mi lesz így vele.
Azért megjegyzem, van alapja, amit ír, mert sokkal több nő főz azért, mert ez a szokás, mint ahányan hobbiból szeretnek főzni (most eltekintve azoktól, akiknek az egyetlen lehetősége a főzés, mert máshogy nem jönnének ki anyagilag). És az is gyakoribb, az itteni kommentek alapján, hogy a férj veri az asszony “faszával” a csalánt, mikor kiáll amellett, hogy csak azért is főz az asszony, mert hiába tehetné meg, hogy kaját rendel vagy menzán eszik, az otthoni az egészségesebb (nem feltétlenül, főleg ha megnézem mostani és korábbi munkahelyeimen milyen szemeteket hordanak otthonról a munkatársak, illetve pont ezek az emberek gyakran kövérek…). Akinek nem inge, ne vegye magára, mert tényleg vannak, akik szeretnek főzni, függetlenül attól, hogy férfiak vagy nők.
Való igaz,hogy a gazdagok nem véletlenül lettek gazdagok sikeresek.
Rengeteg éjszakázás, tanulás tanulásadikon, munka napi 10+ órában, mellette állandóan piac figyelése és folyamatos észjárás napi 0-30-ban.
Én csak ilyen embereket ismerek.
Jó M.L. és társai az más, de ez minden országban meg van.
Amúgy a parasztkajákat én is csípem más kérdés,hogy max csalónapon fér bele, nincsen azokkal baj amúgy, sőt a szalonna nagyon egészséges ott pl a kenyeret kellene kihagyni ami nem egyszerű tudom.
Mindegy, senkinek nem kell főznie ha nem akar; a gyereknek jusson, a felnőtt meg azért felnőtt mert megoldja. Ha anyu és apu közösen rendelnek és esznek, akkor úgy van megoldva. De ez élethelyzetfüggő.
Bevétel 1.2 M.
Rezsi: 70 (ebben minden benne van)
Közlekedés: 30 (autó+ BKV, ez utóbbit téríti a cég és praktikus)
Étkezés: 100 (biokert, tervezés, kovászolás, tengeri halak, semmi junk stb)
Zsebpénzek: 150
Nyaralási alap: 100
Sport: 20
Ruházat: Kapszulagardrób
Fodrász, kozmetika: 30 kettőnknek
Két EP kimaxolva.
Nem veszünk cuccokat, túrázunk, színházba, kiállításokra járunk, sokat utazunk, a házunk nem nagy de minimális költséggel fenntartható, energiahatékony. Kizárólag akcióban vásárolunk, nagyon magas minőséget. Az autó nagy, kényelmes, nyolc éves. Könyvtár, Kindle. Egyikünk kap SZÉP kártyát, abból vendéglő, kávéház, éjszakai élet stb. Kütyüt akkor veszünk, ha elromlik a régi és javíthatatlan.
Letisztultan élünk, fogyasztási kényszerektől mentesen. Életmód, nem kénysz. A biztonság többet ér a költekezésnél. Két gyereket tervezünk.
Havi bevételek (nettó), juttatások: feleség (logisztikai ügyintéző) : 350e, férj (IT, szoftver): 800e + céges autó, telefon + cafeteria 40e + bónusz, részvényjuttatás 2,2M / év.
Rendszeres kiadások 600-800e (kaja, vitaminok, gyerek bio, vegyszermentes tisztálkodószerek, stb). Noha a ház tehermentes, eddig mindig kellett jelentősebb összeget költeni rá felújításra, korszerűsítésre. Lassan teljesen rendben lesz.
Megtakarítani rendszeresen nem sokat tudunk (kb. 170/hó), komolyabb összeget a bónuszból szoktam eltenni. Szeretünk többször utazni, nyaralni is. Megtakarítás ~46M.
Szakemberhiány van az online marketingben is, én bátorítalak, hogy nézz szét, próbálj váltani.
Fix költség: 60 ezer lakhatás (én részem)
Többi elmegy a megélhetésre és LTP-re.
Csak hogy a másik oldal is kicsit jobban reprezentálva legyen 🙂
2021 – nettó 300 + 35 szép kártya + 1 havi bónusz
2022 – nettó 360 + 35 szép kártya + bónusz meglátjuk
Kiadás: kb összesen 180-220/hó
lakhatás: 55+15-20e rezsi
Bevásárlás: 60-70e
Közlekedés: 15-20e
plusz egyéb /váratlan kiadás
“Kiváló példa, pont ezt ettük, amikor gyerekként szegények voltunk… Továbbá ez csak egy leves, nyilván kell előtte előétel, utána főétel, és jó esetben desszert a végén.”
Más a szegénységről alkotott fogalmunk.
Gyerekként voltak hosszú periódusok ilyen menüvel: Hetente 3x paprikáskrumpli (kéthetente 1x kolbásszal), 2x tészta (pl. sajtos-tejfölös, néha valami édes), 2x főzelék (borsó vagy bab, feltétidőnként tojás). Sokszor csak kenyér. Nem mondom, hogy egészséges volt. A fent felsorolt ételeket elkerülöm, ha van választásom. 🙂
A nyomorszéle blogot olvasva hálás lehetek, hogy mindig volt otthon kenyér, soha nem éheztem.
Legtöbbször egytálételt főzünk itthon, laktatót, finomat. Ez lehet “csak” egy leves is. Két fogás csak hétvégén. Desszert csak alkalmakkor. Fogalmam sincs, az előétel mire való. 🙂
Nettó 400 + 150 másodállásból.
Párom pénzügyi területen irodista 200.
Havi költésünk kb 400ezer.
20 éves autó, garzonlakás, hitellel.
A hitel+rezsi havi 150, ez a legnagyobb kiadásunk.
A kocsira kb havi 50 megy el, sokat utazunk, mert távol élnek a szülők.
Ezen kívül a kaja tisztítószerek ilyesmik 100-150.
“Más a szegénységről alkotott fogalmunk.
Gyerekként voltak hosszú periódusok ilyen menüvel: Hetente 3x paprikáskrumpli (kéthetente 1x kolbásszal), 2x tészta (pl. sajtos-tejfölös, néha valami édes), 2x főzelék (borsó vagy bab, feltétidőnként tojás). ”
Sajnos az mindenkinek más, a szegénység relatív. Amikor gyerek voltam rengetegszer rántott párizsi vagy rántott löncshús volt a kaja, ehhez rántott tökkel, néha csak simán kakaós/tejfölös tészta. Vasárnaponként pörkölt húslevessel, minden vasárnap. Étteremben, moziban sosem jártam, nyaralni sem voltunk soha, ruháim nagy része turkálóból, vagy a kínai piacról volt, mégsem éreztem azt, hogy nyomorognánk, nem voltunk sokkal szegényebbek mint a környékbeli családok. Most meg azt látom, hogy egyesek panaszkodnak az egymilliós fizetésükkel, elképesztő mekkora különbségek vannak a világban.
Na mindegy, szépen jöttem ki utána Londonba, azóta itt vagyok. Parkokat gondozunk, itt nem nagy pénz, otthoni viszonylatban király lenne. Jelenleg nem tudom hogyan tovább, meddig maradjak még itt, megpróbáljam e otthon stb.
Hogy milyen igaz ez a véletlen idézet! 2 éve írjuk a bevételt, kiadást. Megtakarításban nekünk semmi haszna, de legalább látjuk mi merre alakul. Így 2021-es átlag családi összes kiadás 420e/hó és majdnem ennyi megtakarítás is képződött, picivel voltunk csak 50% arány alatt.
Két szülő, három gyermek.
Leves elé előétel és második fogás és desszert, mint egészséges, te jó isten, gyere le … És a “gazdagok” elfoglaltak …
Semmi baj az álmokkal, mindenkinek joga van hozzájuk.
Ugyanazt a darabot más karmester, más zenekar, más helyszín, más napszak is teljesen eltérővé teszi, nem beszélve a hangverseny-élményről, mint kulturális közlekedési formáról. Életmód teszi az értelmiségi embert: az igénye ezekre.
Igen, tényleg sokkkkkkal fontosabb, hogy mennyibe kerül az autó, amit használatra kaptál a verkliben, ahol éppen kifacsart tucat alkatrész vagy, amíg el nem kopsz, aztán kidobnak oda, ahová valónak gondol a rendszer, amiről elhiszed, hogy megbecsült tagja vagy valami értékesnek. Ez azért nagyon lent van.
Megrázó olvasni, hogy hányan keresnek pénzt a munkával, amit sokan alig várnak ledobni, miközben milyen kevés ember él a szenvedélyéből, hivatalából, tehetségéből jól, napi örömmel. Így tényleg csak a farok méres az öröm.
GYerekek iskolája nincs bele számolva, mivel visszakereshető a díj alapján és nem reklámozni akarok, ezt nem tartalmazza.
Tartalmazza alap élet, 2 autó, nyaralás, pihenés.
Az itthoni javításokat én végzem lehet az műszaki dolog, kapu hegesztés, festés, bútor tervezés és készítés, ezzel is pénzt spórolok.
Havi költések
Bevásárlás kb. 200
étkezés, úton étteremben 70
telefonok korlátlan 20
Net + tv 7
Víz: 20
Gáz 25
villany 25
lovarda 60
karate 50
nekem kondi 25
feleség magán edző 70
feleség szépség 50
nekem rehab, mozgásszerv 120
total hó 742
total év 8904
. köv hozzászólásban folytatom
közlekedés
google szerinti benzin 1152 (Nyaralásokkkal)
gépj, érték vesztés 2 db 800
utdíjak 80
gumi kopás + csere 180
olajcserék 120
fék etc 100
javítások 250 (javítás most kezdődött idáig semmi se volt)
Total közlekedés év 2682
Itthoni karbantartás
Én szerelek mindent, festek kertet rendezek, mosógépet 19 évig életben tartottam, de így is
évi szinten alkatrészek 250
Elhasználódások, tehát kanapét cserélünk tévét cserélünk,
300
Számítógép , alkatrész uj cucc 60
telefonok 70
nyaralás külföld autóval benz nélk 700
jováírás mert itthon nem eszünk akkor -100
itthon hossz hétvége 3 db 300
kis nyaralás itthon 150
5 balaton leugrás 100
részjegyes üdülős hét (ingyen szállás) 230
ruhák, itt tippelek de annnyi elmegy. 500
apróság 300 (kerékpár csere mert a gyerek növekszik etc. )
Total év: 2860
Nincs benne párom szemöldöke ami 80 volt,, az is rendszeres, meg tudom is én mi még. A konyhában is kopnak edények cserélni kell,
a konyhabútor is öregszik az havi 10e ft hogy van konyhabútorunk, havi 5 hogy a kanapéra leülünk, lehetne még fokozni.
Összesítés: 2860+2682+8904 = 14446
Havi lebontásban kerekítve 1.2 millió forint, 2 gyerek, 2 felnőtt, hitel mentesen,
Elnézést a hosszért, maximum a moderátor nem teszi ki, de vaalhogy így lehet éves költést számolni.. Szerintem.
Feleségem osztályvezető egy állami helyen, családi adókedvezménnyel nettó 530e körül + évente kb. nettó 600e jutalom és egyéb juttatások (cafetéria, ilyesmik).
Én magyar kisvállalatnál vagyok alkalmazott, webfejlesztés: nettó 570e + céges telefon. Összesen havi 1,2M körül vagyunk.
Pár napja költözünk újépítésű lakásba, 76M-ért szerződtünk (azóta 92M körül mennek ezek a lakások), 23M hitellel. Kb. 5M likvid megtakarításunk van, ezen kívül van még egy hamarosan lejáró lakástakarékban 1M, illetve mindkettőnknek van kockázati és befektetéssel kombinált életbiztosítása, ezeket kis pénzekkel indítottuk, amikor a gyerekek születtek. Annyira elég, hogy ha egyikünknek kampó, akkor az adósságot ki lehet fizetni.
Két autónk van, az egyik 5 éves, kb. 6M, a másik egy éves elektromos, van rajta 4M tartozás.
Cafeteria vagy egyéb juttatások nincsenek.
Gimnáziumi tanár vagyok.
Havi 70 a szoba bérlés (Bp) + 20 körül a rezsi.
5 a helyi tömegközlekedés, 5 a buszjegy, ha havonta meglátogatom a családom
5 a gyógyszerek, vitaminok.
10 körül a mindennapos használati cikkek (tusfürdő, wc papír, stb.)
10/hó ruhák/cipő (általában használtan veszem)
5/hó az internet+telefon
40/hó az étkezés
És ha így kijön minden, akkor havi 2000 (KÉTEZER!!!) forint megtakarításom marad.
Átlagjövedelem: 131210,
bár így csalóka, folyamatosan növekedett a covidig, amikor is már majdnem elérte a 300-at (amiben minden bevétel benne volt a visszaforgott hozamokkal együtt).
Átlagkiadás: 21395,
ami szintén csalóka, régebben voltak 0-s hónapok is, amik lehúzzák az átlagot, a jobban jövedelmező években felszaladt 53531-ig is.
A starthelyzetnél jobban semmi sem határozza meg az ember életét, még ha ezt szeretik elferdíteni, hogy ne sztrájkoljanak vagy csináljanak forradalmat a szekér után kötött lovak.
Én sem itt tartanék, ha lett volna akár egy fűthető nyárikonyha, ahol csak rezsiért lakhatok, így jobban tudok munkákat vállalni, túlórázni, meghajtani, lett volna értelme, lett volna hozzá lelki erőm, nem azt látom, hogy amennyivel többet keresek, annyival többet kényszerűen ki is kell fizetnem.
Vagy ha lett volna olyan családom, hogy nem az interneten, több éves késéssel jöttem volna rá, hogy mennyire tönkre lettem téve és lenne olyan szakmám, amivel élvezettel keresnék meg félmilliót, abból meg már túlélhető a havi 150+rezsi.
De ebből a spirálból csak szerencsével lehet kikerülni.
Hogy (miért?) bírod, csinálod..? Számomra ez vállalhatatlanul kevés pénz 2022-ben. 🙁
Nehezen. Minen fillért átszámolok, luxuscikkek (csoki, déligyümölcs) szóba sem jöhetnek, egyéb szolgáltatások (színház, mozi, fodrász) szintén esélytelenek.
Magyar-földrajz szakos tanár vagyok, ezzel nem igazán tudok máshol elhelyezkedni, ráadásul mivel a tanárképzés 6 éves, azért az államileg támogatott féléveim is elfogytak, nem tudok másik szakon továbbtanulni.
Őszintén szólva legszívesebben feladnék sokszor mindent… De annyira rossz anaygi heyzetben vagyok, hogy egy hétre sem omolhatok össze, mert annak már végzetes következményei lehetnek.
Most abban bízom, hogy talán a pedagógus-sztrájkkal elérünk valamit.
De ha bárki tud mondani olyan munkát, ami ingyen kitanulható az internetről és meg lehet belőle élni, azt nagyon szívesen meghallgatom.
320m2 ház családi ház havi rezsi 250e Ft
3 autó fenntartása havi 300e
1 gyerkőc maradt havi 200e
Kaja havi 350e
Nyaralás, szórakozás havi 350e
Egyéb havi 100e
hitel havi 60e
befektetés havi 1M
megtakarítás havi 0,84M
Vagy call centerek szívtak anno még föl sok bölcsészt (bocs) – Voda, T-*, akármi magyar ügyfélszolgálattal…
Kitartás, bakker kemény vagy 🙂
Pedagógus sztrájkban ne bízz, ha lesz is emelés nem nagy mértékű.
Ha tanár vagy, gondolom van igény korrepetálásokra. Magyar emelt érettségi földrajz emelt érettségi felkészítés, esténként, hétvégén. Esetleg ismerős gyerkőc tanítása, vagy ált iskolások tanítása. Matekra nagy igény van, de azért vannak emberek, akiknek az általad tanított szakok nem mennek, és kell a felvételihez. Ez kb. a részedről nem sok befektetést igényel, ha online, ahhoz kell pár eszköz, ha offline, akkor nyilván, csak idő meg munka.
Nem tudom, hogy a programozást ajánlanám -e, szerintem nem olyan nagy buli ezeket megtanulni udemyről, azért egy info diploma nem árt. Egyébként én levelezőn tanulok (második diploma, nekem sem volt már államis félév), és Diákhitel 2-vel finanszírozom, így 0% a kamat, majd havonta fizetnem kell kemény 9000-t 15 évig…
A te esetedben ez azt jelenti, hogy nem tanári munkát valószínüleg találnál ennél több pénzért és ezzel kellene kezdened.
Utána tudnál esetleg valamit tanulni és onnan továbblépni.
Tehát azt szerintem engedd el, hogy a pályán kell maradnod, ameddig lesz új szakmád. Először hagyd el a pályát és utána több perspektívád lesz.
Ha Budapesten vagy, esetleg a környékén, akkor az sokat segít, ha nem, akkor az nyilván lényegesen nehezebb.
– Havi átlag jövedelem 460.000 Ft (fizetés, caf., adóvissz.)
– Havi átlag kiadás 190.000 Ft
– Havi 58%-os megtakarítás 270.000 Ft
2021-ben mire ment el 42%:
– 0% lakhatás családi ingatlanban
– 3% rezsi
– 11% élelmiszer, háztartás
– 10% eü (gyógyszerek autoimmun betegség miatt, volt egy szemüvegcsere, ez kb. 5 évente esedékes, megdobta még a költségeket pár fogászati kezelés)
– 1% telefon, bank, BKV (kártyás feltöltős telefon, nem nagyon használom, home office, így BKV=néha jegyvásárlás)
– 4% ruha (ez kb. 1% szokott lenni, volt 2 esküvő, koszorúslányruhát mindenki magának állta)
– 1% illatszer
– 2% ajándék, adakozás
– 7% hobbi, szórakozás, minden, amitől ÉLET az élet 🙂 (táncbérlet, nyaralás, szabadulószoba, társasjáték, színház, múzeum, állatkert stb.)
– 3% önképzés (évente valami tanfolyam, 2021-ben ez jogosítvány volt)
“A palócleves egy hamisíthatatlanul magyaros étel. Receptjének keletkezését több, mint 100 évvel ez előttre követhető vissza, amikor is a legenda szerint Gundel János készítette el a levest egy ünnepségre, ahol Mikszáth Kálmán, a “legnagyobb palóc” megkóstolta azt. Mikszáthnak állítólag annyira ízlett a palócleves, hogy rögtön két tányérral szedett belőle (innen ered a “kéttányéros palócleves” kifejezés is).
Egy másik legenda szerint a palócleves Mikszáth Kálmán születésnapjára készült: az író arra kérte Gundelt, hogy lepje meg egy olyan különleges, magyaros levessel, amit még sosem kóstolt, “amelyik magába foglalja a magyar konyha minden zamatát”!. A meglepetés pedig nem is akárhogy sült el!
Bárhogy is történt, a palócleves mind a mai napig a magyarok egyik nagy kedvence!”