Te vagy a pénzedért vagy az van érted?
A pénz remek szolga, de a legborzalmasabb úr, tartja a régi mondás. Ha azért van pénzed, hogy kiszolgáljon téged, akkor kényelmessé teszi az életed. Azonban ha te szolgálod a pénzt, például mindig csak azt nézed, hogyan tudnál még egy kicsivel több vagyonra szert tenni, tönkreteszi az életed.
Ennek ellenére a legtöbben a pénz fogságában élik le az életüket és még csak fel sem tűnik nekik.
Az egész életük a pénz utáni rohanásban telik. Elérnek egy anyagi szintre, de még szinte oda sem értek, már a következő lépés elérése miatt hajtanak.
Amíg nincs pénze az embereknek, aggódnak a megélhetés miatt, a diákhitel miatt, majd a lakáshitel és végén a nyugdíj miatt. Ha szert tesznek vagyonra, akkor meg azért aggódnak, hogy azt el ne veszítsék, tönkre ne menjen a bank, el ne lopja azt valaki vagy ne zuhanjon a tőzsde. A legtöbb embernek, akinek nincs pénze, azért aggódik, akinek pedig van, az általában azért.
Kevesen vannak, akik el tudják engedni a pénzt és nem törődni vele jobban, mint szükséges. Ők azok, akik megelégednek a mindenkori helyzetükkel.
Aki ezt megérti és nem elégedetlenségből vagy aggodalomból (vagyis félelemből) akar többet elérni, hanem mert megteheti és meg is akarja tenni és egy bizonyos anyagi szint felett a tevékenységének nem a célja, inkább csak az eredménye a még több pénz, az elmondhatja, hogy nem ő szolgálja a pénzt, hanem a pénz őt.
Amiért ez eszembe jutott, mert éppen most olvastam Keanu Reeves-ről, nagyon tetszett a hozzáállása a pénzhez.
Ő a nagyon kevés híres színész egyike, akit a legkevésbé sem érdekel a vagyon, nem akar milliárdos palotát három úszómedencével a legdrágább környéken, sem drága autókra nem vágyik. Mert minél több vagyontárgyad van, annál több velük a probléma és a stressz. Ezért sem vesz ingatlanokat világszerte, mint olyan sok kollégája.
A pénzének nagy részét eladakozza, hiába keres rengeteg pénzt, azt mondja, nem akar stresszelni azon, mi történik a bankszámláján lévő pénzzel vagy azért, hogyan növelje azt. A nyugodt élet és az egészség számára sokkal fontosabb ennél. Elég neki egy kényelmes élethez elegendő összeg, nem akar minél több pénzt felhalmozni a bankszámláján feleslegesen.
Több filmjénél megtörtént, hogy a gázsija nagy részét szétosztotta a háttérben dolgozó technikusok és egyéb alkalmazottak között vagy éppen lemondott arról, hogy egy-egy híres színészt még lehessen alkalmazni a filmhez.
Azt mondja, hogy ő azért csinál filmeket, hogy az embereket szórakoztassa, a pénz csak a mellékterméke annak, amit csinál és nem a célja. Ha a szórakoztatás a célod és azt jól csinálod, az sok pénzt fog neked eredményezni. S igaz ez bármire, amit azért csinálsz, mert szereted csinálni.
Ha csak a pénz miatt készítesz filmet, írsz könyvet, tartasz előadást vagy csinálsz bármit, az gyorsan átjön az alkotás minőségén. Ellenben ha elhivatásból vagy örömmel csinálod, az emberek hajlandóak lesznek fizetni érte.
Szóval nagyon tetszik a hozzáállása, nem a pénzért él és nem érdekli egy bizonyos összeg felett, hogy mennyi pénze van. Nem akar a rabja lenni sem a vagyonnak sem a pénzkeresetnek. Nagyon kevés ember van, aki el tudja engedni a pénzt, amikor már nem kell ragaszkodnia hozzá. Nagyon kevesen tudják azt mondani, hogy nekem ennél több nem kell a kényelmes és elégedett élethez, a legtöbben a kapzsiság áldozatai lesznek egész életükben.
Öröm látni, hogy a híres színészek között is vannak ilyen felfogású emberek.
Ebben az értelemben én anyagias vagyok, pedig semmi luxusdologra nem költök.
de ettől függetlenül élvezem amim van, csak lázba is hoz az emelkedés 🙂
“Nekem erről Csányi Sándor (OTP) pénzhez való hozzáállása jutott eszembe. Ez a derék ember, vagy 100 szegény sorsú gyermeket támogat, – ösztöndíjat biztosít számukra, hogy tanulhassanak. Ez persze elég sokba kerül, így aztán Sanyi bácsi vagy 100 ezer másik családot (melyekben összességében több 100 ezer gyermek van) foszt ki, (néhány ezret közülük hajléktalanná is tesz!) hogy “jótékonykodhasson”.”
Remélem csak a cinizmust pörgetted fullra, és nem a kreténséget.
Csányi 100000 jó magyar családhoz személyesen elment, és fegyvert tartva a fejükhöz fosztotta ki őket???
Vagy esetleg az a 100000 jó magyar család azt a döntést hozta, hogy jó lesz az OTP-ben számlát, hitelt, akármit vezetni, merthát ugye más bank nem is létezik Magyarországon?
Egyébként apró tipp: az OTP egy NYRT. Ha részesedni akarsz a nyereségükből, vegyél OTP részvényt. Volt az 2000 forint is nemrég… Most mennyi?
Angliaban elek regota, korulottem csupa gazdag angollal. Ugyanezt mantrazza mind:
Ha majd CEO leszek, ha majd kirepultek a gyerekek, ha majd meglesz a francia villa es oda visszavonulhatok stb.
Mikozben qrvara attol teszik a sajat ertekuket fuggove, hogy mit latnak a golf klubban, egymas barati osszejovetelein, es ki mikor mivel vetit. 🙂
Ugyanezt csinalja mindenki minden szinten, otthon is, itt is. Es mindenki irigykedik valakire. Egy ideig a penzre, majd ha az megvan, akkor mar a szabadidore.
Mi az asszonnyal minden evben megkapjuk, hogy milyen jo nekunk, hogy telen le tudunk lepni 1 honapot Vietnamba.
En mindig elmondom, hogy en ugyanugy csilliokat bukok amiert nem vagyunk itt, az uzletet konkretan bezarom, az alkalmazottak inkabb ki vannak fizetve, mint hogy naponta aggodjak miattuk.
A szuleim nagyjabol 60 millat bagoztak es ittak el 40 ev alatt, es ma nincs meg egy tehermentes lakasuk se.
Tehat mindig van mibol sporolni, ha az ember le akar allni a penzkergetessel.
A gond az, hogy senki sem a 20 millas szintjet akarja megtartani 100 millioval.
Nagyobb haz, tobb es dragabb auto, tobb nyaralas stb.
Es igy a Cash-flow mindig pengeelen tancol, hiaba a tobb bevetel.
Vietnamban minden evben rajovok, hogy jo kaja, jo ido, egy kis 50-60nm jo helyen, es egy robogo valojaban teljesen boldogga tesz.
A kulcsszo az OTT! Mert ott senki sem szembesit napi szinten a nagy hazzal, bentley-vel es egyeb baromsagokkal.
Az igazi eberseg ahhoz kell, hogy ezek a kulsosegek az embert hidegen hagyjak ebben az elcseszett fogyasztoi tarsadalomban is.
2020-01-30 at 00:59
kényelmes dolog átengedni a kontrollt a gondolataink, tetteink, életünk felett másoknak. majd egyszer marha rossz érzés lesz, de addig jót vegetáltunk…
nekem ez nagyon bejott.
leirtad 2 mondatban a vilag lakosaganak 80%
ha hajlandó vagy elszakadni budapesttől (egy órán belülre, céges busz van), akkor pénzügyes aggyal (valamiféle diploma is kell), jó excellel és angol tudással egy hónapon belül kezdhetsz, többért, mint 300, cafeteria, korrekt béremelésekkel, etc.
elérsz a nickemen+1993@gmail.com-on – nem gyorsan válaszolok, mert nem ez a rendes e-mail címem, csak ilyenekre használom
Mellesleg ezt a folyamatos növekedést, szerzést, a mai világ is táplálja. Multinál dolgozom, és ott is azt látom, hogy azt tekintik embernek, aki folyamatosan halad előre, magasabbnál magasabb pozíciókat fogad el, stb. Én meg már vagy 4 éve elértem azt, ahol úgy gondolom, hogy jól vagyok én, és egyáltalán nem megyek fentebb. Persze nem szólnak meg érte, de azért érződik a céges kultúrán, hogy mekkora hype van egy-egy előléptetés után. Szerintem meg csak nagyobb stressz.
Szerintem pedig jó példa a sportoló. Egy profi sportoló (megfelelő sportágban persze) 30 éves korára már egy átlagember több életre való keresetét halmozhatja fel megtakarításként ha jó. Szóval ha nem akar nagy lábon élni, akkor 30 évesen már nem lesz gondja. Nem magamtól vagyok okos: két volt nb 1-es játékost tudhatok a közeli ismerősi (baráti) körömben: 30 éves korukban már mindkettőnek bőven volt elég pénze hátradőlni, és még szeretőket is tartani az éppen aktuális feleség mellett.
Akik valamilyen szinten már nemzetközi szintre is kijutnak végképp más tészta. Minden elismerésem pl. a nyíregyházi születésű Helebrandt Máténak, de az olimpiai 20. hely az nem biztos, hogy ez a szint.
“Most azon gondolkodom, hogy vajon az a +1993 mit jelenthet az email címedben, merthogy azt valamiféle kategorizáláshoz használod, hiszen a Gmail címed igazából nem ez, hanem a nicked@gmail.com Ha mondjuk nicked+kiszamolo lenne, még érteném is Miért pont 1993?”
Szerintem a + jel nem kell oda, és születési évszám lehet esetleg.
Sokan értik (Mercury, Vlad, Migri, Emese stb.), mások meg nem, vagy csak nem akarják. Nekik érdemes lehet egyszer leülni egy csendes zugba egy pohár borral/sörrel/teával némi önreflexióra. A zsigerből jövő véleményüket félrerakva és fejben párat hátralépve végiggondolni a helyzetüket, hogy honnan indultak, most hol vannak, és látnak-e olyan jeleket magukon, amiről a cikk is szól.
Más: érdekes, hogy az “a pénz nem boldogít” mondást mennyire különbözően lehet értelmezni. Az egyik – szerintem hamis – értelmezése az, hogy a pénz nem segít és semmilyen mértékben nem szükséges a boldogsághoz. A másik – szerintem helyes – értelmezés pedig az, hogy önmagában nem elég a boldogsághoz, nem hozza meg automatikusan, tehát lehetsz gazdag és boldogtalan.
Egy kivételével minden ismerősöm kiröhög.
Indok: 500mft+ árbevétel mellett ez nem normális. Miért KÖTELEZŐ elkölteni mindent? Miért kell mutogatni a nagy autót? Rossz szokás semmi egyéb.
Lásd Rambo5, a túl sokadik Rendőrakadémia és méghalálosabb iramban. XD
“Az Orbán kormány legnagyobb bűne a devizahitelesek megsegítése volt.”
Sajnos nagyon nem
Az ember nem tudja elképzelni, hogy a nála 5-ször, 10-szer nagyobb vagyonnal, jövedelemmel rendelkezők vajon mi minden hivalkodásra költik azt a rengeteg pénzt. Lehet, h tojnak rá, a szomszédnak mi van, egyszerűen kényelmesen élnek, minőségi dolgokkal veszik körül magukat és Budapesten jobb helyen laknak egy nem extravagáns méretű, de kényelmes ingatlanban, esetleg fenntartanak egy nyaralót – és nem a kapzsiság vagy munkamánia hajtja őket, hanem a megszokott életszínvonalukhoz annyit kell keresni, ami NEM MEGY félgőzzel…
Persze, látom, van hova fejlődnöm (párezer forintokat adakozok csak párhavonta, illetve úgy diverzifikálok, hogy azt 5x ennyi vagyon se indokolná).
Szenvedélyből lettem mérnök és imádom amit csinálok. Vannak jobban fizető mérnöki állások, de vagyok abban a helyzetben, hogy mondhassam, hogy nincs (sose volt) az a pénz, amiért eladnám a mérnökség szépségét. (Nagy muszáj hatására lennék csak értékesítő/beszerző/manager/vezető.)
A pénz nálam is melléktermék, és most érett be a lelkesedés hatása (Sokat nőtt a fizum az elmúlt két évben).
Büszke vagyok arra, hogy a kollégáim felnéznek a szakmai tudásomra, de nagyon fárasztó tud lenni, hogy folyton tőlem várják a megoldást, és gyakran érzem úgy, hogy visszább kéne venni, de valahogy ez sose következik be.
Jelenleg rengeteg megtakarításom keletkezik, de anyagilag aggaszt egy kicsit a jövő, közép és hosszútáv egyaránt.
Egy kilakoltatás valóban szörnyű dolog lehet, ugyanakkor gondolj bele, mi lenne, ha büntetlenül lehetne nem fizetni. Ki fizetne? Mi lenne a bankrendszerrel? Sajnos a bankrendszer a technológiai civilizáció elkerülhetetlen velejárója.
https://kiszamolo.hu/vesszenek-a-bankok/
Lehet az említett úriembert nem szeretni, de akkor már a “madarat tolláról embert barátjáról” elv alapján inkább azért ne szeresd, hogy kiket tart barátként.
Nehéz azt mondani, hogy a gyerekeidbe invesztálni egy pont felett már nem éri meg. De persze akár húzhatsz is egy határt, mindenki kap ennyit és kész, a többit keresse meg magának.
Soros jut még eszembe, aki úgy indult, hogy 1 millió dollár kell ahhoz, hogy független filozófus lehessen. Aztán szomorúan konstatálta, hogy ezerszer jobb spekuláns, mint filozófus …
Kocsival jársz dolgozni? Vagy ugyanúgy elvegyülsz a metrón?
a “+” nem kell bele és az itteni nevemet kell érteni a “nickem” alatt.
az 1993-on azért lett beletéve, mert mikor regisztráltam, akkor ez volt a legfiatalabb 18 év feletti.
Egy apró technikai észrevételem lenne. Volna rá lehetőség, hogy a kommenteket időrendi sorrendben lehessen olvasni a posztok alatt? Azaz a legutolsó bejegyzés lenne olvasható legelsőként? Sokat kell keresni, hogy megtaláld a még nem olvasottakat. Köszönöm
index.hu/belfold/2020/01/30/szeitl_gergely_eltunes_buda_thai_chi_penz_hozam/
Egy ujabb szomoru es tanulsagos tortenet.
Mar megint azok a garantalt magas hozamok..
Szívemből beszélsz. A mi helyzetünk is hasonló. Normális bérelt lakás, ötéves, nem kirívó autó (5-6 évenként cserélve, soha plusz javítási költséggel), igaz, egészséges étkezés + utazások. Körülöttem a kisebb jövedelműek mindnyájan súlyos SUV-okban, eladósodva a kelleténél nagyobb ház miatt, díszes alkoholválasztékkal a szekrényben 🙂 Röhej. Mintha nem is gondolkodó lények lennének, hanem robotok.
Szerintem egyre kevésbé jellemző, hogy ugyanazon a munkaerőpiacon, ugyanabban a szegmensben a multik jobban fizetnének, mint a kisebb cégek. IT szektorban szerintem a legtöbbet és a legkevesebbet is kicsi vagy közepes cégek fizetik, a multik meg az átlagot.
De konkrétan Dzsudzsák, legalábbis kívülről nézve akkor is jó ellenpélda, mivel ő az aktív éveiben feltűnően kezdte szórni a pénzt, és ezzel párhuzamosan vállalt “szakmailag” kisebb kihívást jelentő, de jobban fizető “állásokat”. Tehát, hangsúlyozom még egyszer kívülről nézve, nem látunk bele a pénzügyeire, nem arra példa, hogy az aktív évei alatt megszedi magát, hogy utána egész életében megéljen. Nem csodálkoznék, ha visszavonulása után pénzszűkébe kerülne, vagy csókos állami, sportszövetségi vagy sportdiplomáciai állást kapna. Vannak élsportolók, akik tudatosan gyűjtenek a visszavonulásukra, egy ilyen emberről hallotam, hogy ennek a blognak is aktív olvasója, de Dzsudzsák esetében nem hiszem, hogy erről lenne szó, bízok benne, hogy tévedek.
Nemrég olvastam végig Faludy György három önéletrajzi könyvét, és nagyon sok szempontból szimpatikus volt az életszemlélete, viszont azért megfordult a fejemben a pénzügyi aspektusa is az életének. Őt tényleg nem érdekelte a pénz, de annyira nem, hogy sokszor volt emiatt padlón (nyugati éveire gondolok, itthon nem emiatt került padlóra…). Szerintem ő jobb példa az “engedjük el a pénzt” hozzáállásra, annak pozitívumaival (sosem görcsölt rajta) és negatívumaival együtt. Keanu Reeves-nél az anyagi helyzetéből kifolyólag csak a pozitív oldal csúcsosodik ki.
Néha gondolkozom egy olcsó (1-2 milliós), jó állapotú használt vételén családlátogatásokhoz, vidéki kiruccanásokhoz, idővel muszáj lesz. Városon belül egyáltalán nem derogál – az egyébként mocskos, lepukkant, csövesekkel és ápolatlan, tolakodó prolikkal teli – buszra, villamosra, metróra felszállni, de kicsit úgy érzem, be vagyunk zárva autó nélkül. Akár egy vidéki wellness-be nem indulok el szívesen vonattal.
En elvegyulok. Gondolkodtam egy 10-12 eves kisauton a parommal kozosen. En csak partizezer forinttal keresek tobbet, mint o, igy egy 1-1.2 millio kozotti kisauto lenyegeben alig kerulne tobbe, mint egyhavi keresetunk kozosen, de aztan elvetettem, mert a 9500 forintos BKK-val akkor sem nagyon tudna versenyezni, ha idoben jobban jarnank az autoval. Viszont a tapasztalat azt mutatja, hogy autoval joval lassabbak vagyunk (Limoval parszor kiprobaltuk). Ezert elvetettuk az otletet.
Szakorvosjelöltként másodállással évi átlagban havi 600 nettó. Ebben van havi 6 ügyelet, munkanaponként 12 órát dolgozom (2500 Forintos nettó órabér, (Németországban 1 millió nettót keresnék napi 8 órában).
A feleségem gy.ped.ként és fotósként havi 250 nettó. (napi 6 óra munka).
Lassan 3 éve vezetem a családi költségvetést. Jelenlegi megtakarítás havonta 300k állampapírba, 2x20k lakástakarékba, 10k unit-linked 😀 (havi 50k-ról csökkentve 3 év után), emellett időnként bitcoinba is beruházok szigorúan hodl stratégiával.
Szülői támogatás nélkül nem élnénk itthon (lakás ahol jelenleg lakunk (nem fizetünk albérletet), autó amit használhatunk).
Mindketten bkk-val járunk, később sem fogunk autóval közlekedni Bp-en. A feleségem fizetéséből igyekszünk megélni (nem veszünk havonta nagyobb értékű dolgokat sem.).
Miklóstól eddig is sokat tanultam, nagyon jó ötlet volt ez a blog!
Ha évente háromszor kell autó, nehogy vegyél.
Multis vezetőként nálam tömegközlekedés. De ennek inkább kényelmi okai vannak, mintsem anyagi: bkv-val 10 perccel hosszabb és ott kényelmesen hallgatok, olvasok vmit és nem araszolok a dugóban.
Sajnos a Bp-i lakáspiac most egy generációt nagyon nehéz helyzetbe hozott: 60M egy normális lakás, de gyerekkel már inkább 70M a szükséges méretek miatt. Ez 2 jó fizetéssel is nagyon sok.
Mi a párommal gondolkodunk azon, hogy leköltözünk vidékre, 35M-ért veszünk egy szép lakást (ez a pénz már megvan és a legtöbb vidéki városban egy nagyon szép 70-80 nm-re elég) és onnantól nyugodtan élünk, a mostani 10 óra helyett 6-8-at dolgozva. Egyedül a jövendő gyerekeim lehetőségeinek szűkülése, ami most visszatart.
2020-01-31 at 06:36
kocsi vs. bkv.: Gyerek kidob kocsival, utána 3-4 perc gurulás a hévig. És utána is tömegközlekedés, sok (3) átszállással 🙂 Így is a leggyorsabb, külső pesti kerület-belváros 35-45 perc.
Nem pénz kérdés ez Pesten belül, szerintem. Vagy legalábbis nem kéne, hogy az legyen. Hanem irány és idő függvénye.
Fejlődhetne, tisztulhatna a BKV, de teljesen használható. Ja, és a vonat is játszik a havibérlettel Pest közig határon belül, ugye tudja mindenki? Persze ez még kötöttebb irányt feltételez, cserébe baromi gyors tud lenni.
Ezzel együtt (NEM dolgozni) sokszor praktikusabb a kocsi, mert ha nem sugárirányban mozogsz, akkor eléggé beszűkül a választék, és lassul a tempó.