Veled is megtörténhet
Megint nem pénzről írok, de valószínűleg egy fontosabb dologról, mint a pénz.
Mindig örültem neki, hogy egészséges vagyok, nem is sokat törődtem mindenféle szűrésekkel, meg egyéb vényasszonyoknak való csacskaságokkal. Szó szerint évtizedekig nem mentem orvoshoz, mert minek. Erős vagyok, mint a vas, már-már halhatatlan.
Aztán egyszer csak nemrég egy 20 éves rokonomnál rákot állapítottak meg. Majd két éven belül gyorsan egy másiknál, egy harmadiknál és egy negyediknél is. Melanoma, vagyis bőrrák, méhnyakrák és vastagbélrák.
Csak kapkodtam a fejem, ahogy csapkodott körülöttem a villám. A bőrrákos személy szerintem még életében nem napozott. Mind a négyen egészséges életet éltek, nem dohányoztak, nem ittak, odafigyeltek, mit ettek. Még csak idősek sem voltak, mint már említettem, az egyik 20, a többiek 40, 50 és 62 évesek.
Hirtelen rájöttem, hogy akár én is lehettem volna az egyik. A legszörnyűbb a dologban, hogy a négy esetből három egy egyszerű szűréssel időben felismerhető lett volna.
Olyan betegségekben halnak meg rengetegen, amiben nagyon nem kellene. Csak oda kellene figyelni az egészségre és el kellene menni szűrésre minden évben.
Tavaly életemben először elmentem melanoma szűrésre az események hatására.
Amikor vastagbél daganat miatti bélelzáródással kórházba került a nálam jóval fiatalabb másik rokonom, rájöttem, hogy nekem is át kell esni ezen a vizsgálaton is.
Erről szeretnék írni, mit kell tudnod róla, mert mindenkinek el kell mennie erre a szűrésre, aki elmúlt 40 éves. A vizsgálat fájdalommentes és gyors, de sok téveszme van vele kapcsolatban.
A vastagbél-daganat előfordulása az elmúlt 30 évben megduplázódott és ez lett a leggyakoribb daganat miatti halálozási ok a nemdohányzók között. A növekedés oka az ülőmunka elterjedése.
Évente tízezer új beteget regisztrálnak és fele bele is hal a betegségbe. Az egészben a legszörnyűbb, hogy a vastagbél-daganat nagyon jól gyógyítható lenne, ha időben észrevennék.
De mivel semmi tünete nincs (a vastagbélben van hely bőven a daganatnak, hogy észrevétlenül növekedjen), a legtöbben csak akkor kerülnek orvoshoz, amikor bélelzáródást okoz a daganat. S akkor már nagyon sokszor túl késő az áttétek miatt.
A rosszindulatú daganatok a vastagbélben legtöbbször az egyébként ártalmatlan polipokból alakulnak ki, jellemzően öt-hat év alatt rákosodnak el és nőnek túl nagyra.
Elég ötévente egyszer elmenned egy szűrésre, hogy te ne halj bele ebbe a betegségbe.
Három módszer van a daganat megelőzésére illetve felderítésére.
Az első inkább csak egy rossz vicc, a székletvér-vizsgálat. Egyetlen előnye, hogy egyszerű, mint a faék, de nagyjából annyit is ér. Amikor már vérzik a daganat, akkor lehet, hogy késő. Ráadásul nem is mindig vérzik egy egyébként vérző daganat, sőt más is okozhat vérnyomokat a székletben.
Másik módszer a CT vizsgálat. Ekkor a kiürült vastagbelet kívülről röntgensugárral vizsgálják, keresve az esetleges polipokat vagy daganatokat.
Első körben ez vált számomra szimpatikussá, de van vele egy nagy gond: ha bármit találnak, vagy csak a gyanú felmerül, utána mehetsz rendes vizsgálatra, mert nem tudják mit látnak (egy ártatlan polipot, vagy valami durvábbnak a kezdetét), csak azt, hogy van ott valami, vagy nincs. (Az, hogy röntgensugár, már csak hab a tortán. 🙂 )
Ezért inkább mindjárt kolonoszkópiára vagyis vastagbél-tükrözésre mentem. Ekkor egy hajlékony kicsi kamerát vezetnek végig az előtte hashajtással kiürített vastagbélben. Ha találnak valamit, azt mindjárt el is távolítják, illetve mintát is vesznek belőle. Ezt végzik érzéstelenítéssel, bódítással és altatásban is. (A bódítás és az altatás nagyon nem ugyanaz.)
Mindenféle szörnyűséget lehet olvasni, milyen kellemetlen vizsgálat ez.
Na, leírom az összes kényelmetlenséget, ami ért:
– Érkezéskor vagy hat oldalt kellett átolvasnom és kitöltenem. (Nem vagyok allergiás, nem volt szívinfarktusom, stb.) Ez tényleg nem volt kellemes.
– Az EKG fém tappancsai nagyon hidegek voltak, amikor rám pakolták őket.
– Az infúzióhoz meg kellett szúrni a kézfejemet.
És ennyi. Itt a vége a kellemetlenségeknek.
Adtak egy kétrészes papírruhát, aminek az ülepén volt egy vágás. Fel kellett feküdnöm egy műtőasztalra, bekötöttek egy infúziót, innentől se kép, se hang.
Másfél óra múlva felébredtem a lábadozóban, fél óráig még ágyban tartottak, aztán miután az orvossal átbeszéltük, hogy semmit nem találtak, kaptam sok szép fotót, meg egy videót DVD-n a belsőmről (tényleg igaz a bölcs mondás, hogy belül minden ember rózsaszín 🙂 ), aztán mehettem haza.
Felpattantam, elgyalogoltam a pályaudvarra 3,5 kilométert, közben beugrottam a Lidlbe ételt venni és el is felejtettem az egészet.
(Székesfehérváron voltam, mert szimpatikusak voltak, viszonylag olcsók és nekem Budaörsről majdnem mindegy, merre indulok. Azt mondták, ha autóval megyek, vigyek sofőrt, vagy maradjak ott tovább, ezért inkább vonattal mentem.)
Állítólag felfújták a beleimet széndioxiddal a vizsgálathoz, de én ebből már semmit nem éreztem, amikor felkeltem. A kamera, amit használnak, az se akkora szerencsére, mint egy GoPro, úgyhogy az sem hagyott emléket maga után.
Tényleg elfelejtettem az egészet ébredés után azonnal. Ettem egy jóízűt, aztán jókedvűen hazamentem.
Mennyibe kerül? Először is megcsinálják állami intézményben is, bódítással. Úgyhogy anyagi oka nem lehet, hogy nem csináltatod meg. Amikor x hónappal később adtak időpontot csak arra, hogy beszélhessek velük, én inkább maszekhoz mentem.
Az árak maszek alapon altatás esetén 80 és 120 ezer forint között szóródnak, erre még jön 10-15 ezer forint szövettan, ha mintát vesznek, mert találtak valamit. Én 85 ezret fizettem plusz ötezret egy infúzióért, amit én nem kértem és az altatáshoz használták. Ez utóbbi rosszul esett, mert mondták volna azt, hogy 90 ezer forint az ára. Egészségpénztárra elszámolható, akkor közel 20%-ot visszaigényelhetsz a jövedelemadódból.
Szükséged van egy három hónapnál nem régebbi vérvétel eredményére, előtte egy hétig nem ehetsz rostosat (zöldség, gyümölcs, magvak), illetve vörös és vadhúst.
Előtte való nap hashajtókat kell bevenni, illetve béltisztító szmötyit kell inni, amit a gyógyszertárban tudsz megvenni. (Ez újabb 6-7 ezer forint.) Evés helyett cukros löttyökkel kell aznap elverni az éhséged. Ez sem olyan nagy gáz, mint amilyennek hallatszik. Azért túl sok tárgyalást aznapra ne tegyél be. 🙂
Aztán az altatás miatt reggel nem ehetsz és nem ihatsz.
Ennyi a dolgod ötévente egyszer.
Kérlek, menj el te is. Azért írtam ezt a cikket két órán keresztül, hogy rávegyelek, hogy elmenj egy ilyen vizsgálatra, ha elmúltál negyven és főleg, ha ülőmunkát végzel.
Ezen kívül legalább egy vérvétel, egy vizeletvizsgálat, egy fogorvos és egy hasi ultrahang is férjen bele évente egyszer. Ha más nem, akkor állami finanszírozásban. (Vérvételre államiba járok, egy maszek hasi ultrahang pedig 15 ezer forint, az sem vágja földhöz a legtöbb embert évente egyszer.)
Nem lepődnék meg, ha találnál akciós árat nyári szezonban, ha körülnézel, hol végeznek ilyen vizsgálatot.
Online oktatás a pénzügyekről. 15 órányi anyag, nézz bele ingyen.
Valódi pénzügyi tanácsadás termékértékesítés nélkül csak 35 ezer forint.
20 millió forintos életbiztosítás havi 4.990 Ft-ért, életkortól függetlenül.
Egyszer bódításban, egyszer altatásban csinálták, egyikből sincs semmi emlékem – így értelemszerűen rossz emlékem sem – utána ugyanaz, mint amit Miklós is leír.
Egyetlen egy tanács: mivel előtte nap már nem lehet enni, célszerű minél korábbra (reggel8-9-10) tenni a vizsgálatot, ha van lehetőség. Nekem az egyik alkalommal délután 4-kor volt, na akkor már azért az éhség a hashajtással együtt már gyötört rendesen. De abszolút kibírható.
De a nevelés, az oktatás sem tanítja a tudatos egészség szemléletet, ahogy a pénzügyit sem. Van aki magától megtalálja ezt az utat, de a többség nem. Ahhoz pozitív ösztönzés és iránymutatás kellene az embereknek.
Amúgy a szervezést a feleségem intézte: a nők ilyenekben sokkal tudatosabbak, hallgatni kell rájuk!
Egy utolsó tékozló vagy, ha busszal jársz, amikor gyalog is járhatnál. Hogy örülne annak a tízezer forintnak egy szegény ember. Minden hónapban.
Önző utolsó dög vagy a logikád szerint.
Egyébként ha megengeded, majd eldöntöm, mit csinálok a pénzemmel. Valószínűleg lényegesen többet adtam mostanában jótékony célokra, mint te.
Ügyes. Hat.
Az egészségtelen ételek már a emésztőrendszer elejét is tönkreteszik..
Privát és állami gyomortükrözésen is voltam már. Az állami ingyenes, gyorsabb profibb és fájdalom mentesebb volt!
Viasza a sebeszhez kell masik onkologus. Kaptunk teljes muteti dokumentaciot. Es egy telefonszamot. A masik azt mondta nincs statisztikai kulonbseg a kemos es a nem kemos kezeles kozott ennel a stadiumnal. Es ugye a Hipocratesi esku resze az is hogy ne arts.. rgo nem kell kemo. Remeljuk itt vege a tortenetnek. Tenyleg nezesse meg mindenki magat aki csak teheti!
De sok jó lehet még a piacon.
2 évente méhnyakrákszűrés
40 felett évente mammográfia
És megint támad a tbc, így a tüdőszűrés sem rossz ötlet.
businessinsider.com/ronald-read-secret-millionaire-2015-2
Ülés közben nem éri külső inger a beleidet, mint amikor mozogsz. Kívülről is meg kell mozgatni a beleket.
Amúgy tudjátok mi az igazán kellemetlen? Amikor eltöröd a lábad, s se sz.rni nem tudsz a merev gipsszel a lábaddal, se rendesen mosakodni. Na az kellemetlen volt, nem a béltükrözés.
Én átlag 3x járok évente. Volt aki azt mesélte, hogy a véradását követően egyből az onkológiára hívták (még időben volt).
Jön az érzés,hogy jó lenne egy nagyot szellenteni de nem szívesen teszed ezt egy olyan emberrel aki a épp a fenekedben turkál…. 🙂
Én haza vittem az a sok levegőt és majdnem szétrobbantottam a wc-t. 😀
40+ ffinak kötelezővé kellene tenni éves labort, 1-2 évente hasi-medencei uh, tüdőszürés (mellkas rtg), urológia, belgyógyásztat, 3-5 évente gasztroenterológia (kockázatfüggően tükör alul-felül). Később aztán mehet a kardiológia, uh kiterjesztés.
Hölgyek esetébe urológia helyett nőgyógyászat méhnyak szűréssel, mell fizikai, uh és mammorgráfos vizsgálata élerkortól és családi halmozódástól függően 1-2 évente.
Ésakkor: Életkortól függetlenül legalább alapszintű anyajegy szűrés.
Alkohol, dohányzás, elhízás karcionogén, szív-érrendszeri, stb. kockázatánek megismerése, megértése, mérlegelése. Lehetőségekhez képest mozgás (akár séta, sport), stresszkerülő életmód.
Részemről ez (lenne) az alapértelmezett.
Olvasgassatok az emésztőrendszerről 🙂
vastagbel.hu/index.php/tudastar/vastagbel-betegsegek
A rákbetegségről ez a legjobb videó: youtube.com/watch?v=81xnvgOlHaY
Tedd meg azt, ami rajtad áll.
56 napnak el kell telnie két véradás között és egy éven belül max. hatszor lehet, azt hiszem, de nem emlékszem pontosan, pedig pont tavaly volt, hogy várnom kellett pár hetet, mert elértem a limitet a véradással. Amúgy B- ritkább. 🙂
A kapszulás (lenyelős) bélvizsgáló készülék valóban “kényelmes”, egy nagy hátránya van – már azon kívül, hogy piszok drága -, hogy nem tud mintát venni szövettanhoz, így ha valami elváltozást látnak a felvételeken, utána úgyis endoszkóp lesz a vége.
A végbéltükrözés államiban is teljesen rendben van, aki nem költene rá külön. Ha kicsit kellemetlen is, egyáltalán nem olyan rossz, mint a híre.
Vért férfiak ötször, nők négyszer adhatnak 365 napi belül. Amióta ezt elektronikusan rögzítik, a rendszer nem enged továbblépést, ha ezt elértük illetve nem telt le a minimum 56 (vagy ilyesmi nap). Nekem egyszer egyetlen nap miatt nem engedtek vért adni.
Emellett
kell a vérvételes labor is, mert az sokkal több mindent szűr.
Elötte nap két tasak hashajtó portál kellett bevenni, féltem, hogy görcs szerű lesz a hatása, de semmi ilyen nem volt.
Kb egy óra múlva kezdett eredményt hozni.
Reggel 9-10 felé hívták be. Sokat olvastam a hódítás/nem hódítás kérdésről. A doki azt mondta, hogy a testesebb alanyok jobban viselik.
Fel az ágyra tv bekapcsol, akár élőben is követheted.
Cső bedug, levegő befúj. Kb 10-20 perc volt.
Érdekes érzés volt. A bél kanyarokban olyan Alien-es érzés, meg érzed, hogy mozog a bőröd.
Mondtam, hogy mi van ha a levegő ki akar jönni? Mondták, hogy megesik, ez van.
A végén kérdezték, hogy fájt?
Erre csak azt mondtam, hogy csiklandozó érzésem volt a bemeneti nyílásnál.
Nevettek, hogy ilyet még senki nem mondott.
Meglátásom:
A gyomortükrözés kellemetlenebb volt!!
Itt maximum csak kiszolgáltatottság érzés volt bennem.
Való igaz, képtelenség mindenfajta rákra szűrni. Azonban a Kiszámoló által felsorolt fajták a leggyakoribbak, abban halnak meg a legtöbben, ezért célszerű bizonyos életkor felett rendszeresen ilyen szűrővizsgálatra elmenni.
Kolonoszkópián én is voltam, mindenféle altatás / bódítás nélkül is bőven elviselhető, de olyan érzés, mint amikor az embernek csikar a hasa és “csavarodnak” a belei.
Utána elmentem enni egy nagyot és egyből befeküdtem a fogorvoshoz hogy kiszedjék a bölcsességfogamat. (Max 2 óra volt a kettő között.)
Rossz hírük van ezeknek, de nem szabad elhinni.
A rák egyrészt genetikai betegség, egyrészt életmód kérdése, egyrészt külső környezeté. A genetikát nem lehet megúszni, a külső környezetre már lehet kicsit odafigyelni (pl. a természetes kozmetikumokat és kozmetikai dolgokat előtérbe helyezni az agonyvegyszerezettek helyett), az életmód pedig már majdnem teljesen a mi kezünkben van (egészséges táplálkozás, mozgás, stresszementtés).
Egészségesen KELL élni és el KELL járni szűrésekre. Ha az ember mindkettőt megteszi, jó esélye van rá, hogy ne kelljen rákban meghalni. A saját felelősségünk mindez.
Miklós nem tűri a kritikát. “Valószínűleg lényegesen többet adtam mostanában jótékony célokra, mint te.” Ezt meg honnan tudja?
Szekletvervizsgalat es hasi ultrahang volt (ez utobbinal a prosztatat is megneztek, igy nem kellett ‘seggturkalas’).
Aki esetleg kepben van: a hasi ultrahang mennyire tudja kiszurni ha valami potencialis gond van (pl. polip, stb)?
szóval nem akarok megijeszteni senkit, de egyáltalán nem fájdalommentes.
valaki említette,h miért nem csinálták államiban. mert nagy eséllyel szarnak rád: pl. a vizsgálat végén nem szívják ki belőled az összes levegőt, és brutális fájdalmaid vannak.
Nem tudom, azért írtam, hogy valószínűleg.
Valaki akkor se kérje számon tőlem és senkitől, mire költi a pénzt és miért nem a szegényeknek adja, ha ő mindenét másnak adja.
De szinte biztos, hogy nem így van, ezért írtam ezt.
Tudom, ez most nagyon okoskodásnak tűnik, pedig csak egy jó tanács: egyszerűen ne reagálj a számodra nagyon nem tetsző megjegyzésekre. Legalább ezért én nem foglak piszkálni, így már jól jársz:)
Ha nem engeded ki, mert felesleges okoskodás, akkor te vagy a rohadt cenzor, aki nem bírja a kritikát.
Ha kiengeded, de nem reagálsz, akkor meg lesz győződve, hogy igaza van. S ez még nem gond, de további több ezer olvasó is abban a téveszmében lesz, hogy igaz, amit a hozzászóló állít.
Ha kiengeded, de elmondod miben téved, vagy rámutatsz a hozzászólás minőségére vagy tévedésére, megint te leszel a felfújt hólyag, aki nem bírja a jogos kritikát.
Aztán meg írhatsz 20 hozzászólást másoknak, hogy ezt megmagyarázd, mint éppen most teszem.
Ezért inkább ki se akarod engedni az ilyen hozzászólásokat, előre tudva ezt így 7 év után.
De akkor te vagy a rohadt cenzor, aki nem bírja a kritikát….