Offtopik: VPN, azaz lehetsz amerikai is az interneten
Sajnos magyarnak lenni az internet világában nem egy szerencsés dolog, legalábbis anyagi szempontból biztos nem az.
Ha bármit venni akarsz, sokkal többet fizetsz érte, mint mondjuk egy amerikai, vagy hozzá sem férsz egy-egy szolgáltatáshoz.
Csak néhány példát felsorolva:
Ha elő akarsz fizetni a legnagyobb digitális újságokat forgalmazó cégnél, a zinio-nál egy magazinra, amennyiben európai IP címről jelentkezel be, mindjárt angol fontban lesz megadva az összes ár, ami mintegy 20%-kal magasabb lesz, mint az amerikai dollárban megadott ár ugyanarra az újságra. Ha még azt is bevallod, hogy magyar vagy, akkor további 27% ÁFÁ-t felszámolnak neked. Ami azért vicces, mert ha ugyanezt a magazint papír alapon rendeled meg, arra nem fizetnél ÁFÁ-t, míg egy internetről letöltött fájlnál igen. (Tudnivalókat a zinio-ról itt írtam.)
Az Amazon amerikai lakcím és IP-cím esetén sokkal olcsóbb, mint ha bevallottan magyar vagy. Sőt, rengeteg kiadványhoz hozzá sem férsz magyar címmel.
Az elektronikus könyvek esetében rengeteg szerző úgy akar előre kerülni a találati (népszerűségi) listában, hogy pár napra leviszi a könyv árát nulla dollárra. Nagyon sokan vadásznak ezekre az ingyenes könyvekre, hiszen lehet ár szerint is rendezni a könyveket.
Nos, ezeket az ingyenes kiadványokat is csak amerikaiak tölthetik le ingyen.
De megemlíthetném még a netflix-et is, ahol havi nettó 8 dollárért korlátlan havi online hozzáférést kapsz mintegy százezer filmhez, közte a legújabbakhoz is. Vagyis elfelejtheted a kábeltévét, az HBO-t, a dvd vásárlást, de még a torrentezést is.
“Természetesen”, ez is csak amerikaik számára elérhető.
Szerencsére van megoldás a problémára: a VPN, azaz a virtuális magánhálózat (Virtual Private Network). Ezt igazából arra találták ki, hogy távolról biztonságosan csatlakozhass a céges hálózathoz. Azonban arra is remek, hogy elbújhass a neten egy-egy szerver mögé.
(Egyébként nyilvános internet kapcsolat használata esetén (pl. McDonald’s, plázák, stb.) nem ajánlott még a levelezésedet sem megnézni, mert ellophatják az adataidat. Olvasd el ezt a cikket. Ez ellen is véd a VPN, illetve tulajdonképpen erre lett kitalálva.)
Amikor csatlakozol az internetre, kapsz egy úgynevezett IP-címet, ez alapján azonosítanak be. Ebből a címből (ami egy számsor) azonban az is kiderül, földrajzilag hol léptél fel a netre.
Azonban ha egy VPN szerveren keresztül netezel, ami például az Egyesült Államokban van, akkor a saját IP-címed helyett csak a szerver címe látszik, így egyből amerikainak fogsz tűnni mindenki szemében.
Így elő tudsz fizetni a netflixre, olcsóbban kapod a könyveket és újságokat az amazon-on és a zinio-nál.
Ennek kivitelezése egyszerűbb, mint gondolnád: androidos telefonon én például a Hideninja nevű használom, kiválasztom, hogy melyik országban lévő szerverhez csatlakozzon és nyomok egy csatlakozás gombot. Ennyi az összes dolgom.
Ez a program pro verziója egyszeri öt dollár kiadást jelent, de a legtöbb fizetős alkalmazás is 3-4 dollár 3-5 GB adatforgalomig. Évente egyszer bőven elég feltölteni az egyenleget.
Ha pedig a netflixen akarsz filmeket nézni, akkor válassz havi VPN előfizetést, az is 4-5 dollár, de havonta, korlátlan letöltéssel. Azonban vigyázz arra, hogy VPN-en keresztül lassabb a kapcsolat, ez újságrendelésnél nem feltűnő, azonban filmnézés közben az lehet.
Ha felléptél a VPN-re, a whatismyipadress.com oldalon tudod ellenőrizni, tényleg amerikai lettél-e. Néha téved a térképpel, ilyenkor a netflix oldalára érdemes felmenni. Ha nem azt írja ki, hogy sorry, csak amerikaiaknak, akkor nyert ügyed vagy.
Ha most azt gondolod, hogy ez nem szép dolog, szerintem semmi rosszat nem csinálsz. Nevetséges az, hogy minden könyvet és újságot adó és vámmentesen tudsz behozni az országba, de ugyanezért a kiadványért elektronikusan közel 50%-kal többet fizetsz, ha magyar vagy, mert csak.
Ha a cégek annyira aktívan ki akarnák szűrni a vpn-es ügyfeleket, letiltanák az ismert vpn szerverek IP-címeit, valamint csak amerikai bankkártyát fogadnának el fizetéshez. (Ez kiderül a kártya sorszámából.)
De egyáltalán nem törik magukat, ők azzal takaróznak a hatóságok felé, hogy az IP címet szűrik, de egyébként szerintem örülnek a plusz ügyfélnek. (Állításuk szerint szerzőjogi okokból és uniós adózási okokból sokkal drágább minden az uniós ügyfeleknek. Különösen a szerzői jogi rész tűnik nekem viccesnek, amikor maga a könyv írója árazza be a könyvét az amazonon, vagy egy indiai magazin miért olcsóbb egy amerikainak, mint egy európainak?)
Ilyen vpn programot okostelefonra éppen úgy találsz, mint az otthoni gépedre. Otthoni gépen például ezt használtam, ennek is van ingyenes verziója. Ha elakadnál a beállítással, egy kis böngészéssel meg fogod találni a kérdésedre a választ a gugliban.
(Nagyon fontos!: Senkit nem szeretnék semmire rábeszélni, ha ez szerinted valamiért csalás, ne használd a lehetőséget. Szerintem ez még a pont belefér kategória, hiszen nem lopsz senkitől semmit. Amikor interneten rendelsz valamit, mert olcsóbb Kínából behozatni az adók miatt, mint itthon megvenni, ugyanezt csinálod. Vagy ha az Apple annyiért adja itt a termékeit euróban, mint az USÁ-ban dollárban, csak mert itt többet akar keresni, persze, hogy az USÁ-ból fogod behozatni. Akkor ez is csalás, mert az Apple másképpen akarja, mint te, te meg kijátszod a rendszert, csak mert van egy barátod az USÁ-ban, aki megveszi neked olcsóbban. Ha Ukrajnában tankolsz, mert ott olcsóbb, vagy a németektől hozol élelmiszert, mert ott alig van rajta ÁFA, akkor szintén csaló vagy ezen logika alapján. De még egyszer: ha szerinted ez már csalás, akkor semmiképpen ne használj VPN-t (sem).)
Ha szeretnél többet tudni a pénzügyekről, gyere el az Akadémiára, hamarosan indul a következő. Csekély 25 ezer forintért hat alkalom alatt megtanulsz mindent a pénzügyekről, amit alapfokon tudnod kellene.
Valódi pénzügyi tanácsadásra van szükséged, eleged van már az ügynökökből? Kattints a linkre további információért.
Olvasd el a többi pénzügyekről szóló írást is a kiszamolo.hu oldalon.
Ha szeretnéd tudni, hogy új poszt jelent meg a blogban, jelölj be minket a facebookon:www.facebook.com/kiszamolo vagy RSS-en
Ui.: Európában pedig más kell, mert például Németországban a YouTube-on az összes szám „office” verziója le van tiltva, na akkor másikat kell elővenni, amit saját magamnak írtam át. Amúgy hol vannak a régi szép idők, amikor a jó öreg TOR mögül kellett nyomni valami ál proxy szerveren át az okosságokat!
Ami a VPNt illeti, az inkább olyankor jött képbe, amikor a dolgozók elől elzárják az internet csapot, egy proxival, vagy websensel, vagy hasonló okosságokkal, vagy ha a youtube-on nem tudsz megnézni valamit…
Ilyenre a http://torvpn.com/magyar/ingyen_vpn.html t szoktam használni, és könnyen meg olyan gépen is, ahol az internet beállítások, telepítések ki vannak lőve, annyi, hogy a letöltött cuccot, be kell juttatni, pendrive, CD, vagy mailben, ha az van és belefér az adatmenyiség korlátba. és ezeket ingyen is engedi: http://torvpn.com/free.A
Amugy ha csak a tartalom elerese kell, akkor egyszerubb (es talan olcsobb) egy proxy berlese. Persze ha biztonsag is kell akkor kell a VPN.
a netflix nagyon jol hangzik, de akkor most 9 dollar vagy 4-5? :S
(jo, mindjart megnezem, de a cikkben mindket adat szerepel, talan eves fizetesnel lesz olcso a havidij?)
http://names.igopaygo.com/street/north_american_address
Ha könyvet vám és áfa nélkül rendelhetek, akkor elektronikus könyvért miért fizessek másfélszer annyit?
Ha a szerző ingyen akarja adni a könyvét, az amazon miért tesz rá három dollárt, ha magyar vagyok a szerzői jogokra hivatkozva?
regebben az amazonnal volt az egy eves ingyen idoszak alatt, de fizetoskent mar a legkisebb is nagyon draga ha folyamatosan megy 🙁
Ha valamit a neten rendelsz meg Kínában és nem itthon veszed meg, vagy azt mondod, hogy amerikai vagy és nem európai, mert valamiért ott többért adják, szerintem közel ugyanaz.
Ha az Apple a telefonját Kínában 250 dollárért adja, az USÁ-ban 400 dollárért, Európában meg 400 euróért, akkor az csalás, ha te Kínából, vagy az USÁ-ból rendeled meg? Vagy hozatod be az ismerősöddel?
Azért ez nem ugyanaz, mintha loptál volna egy telefont.
semmivel, sőt, anyagilag tuti, hogy szarabbul jössz ki.
(arról nem is beszélve, hogy azt “üzemeltetni” kell, míg egy bérelt vpn-t csak használni)
bármilyen megoldást használsz (vpn, ssh tunnel, socks, http, tor, stb.), pont úgy fog látszani, mintha ott ülnél..ez nem a http proxy kiváltsága..
felutazni, ha behal? lol.
ha normális szerver, akkor ott van az ilo port a gépen, ha pedig sufni pc akkor mondjuk ip-konzol..
ami ezen felüli (hw hibák), azt majd a hosting cég rendezi /bérelt gép, vps esetén/
Az én problémám lehet, hogy kicsit más tészta, de hátha tudtok rá megoldást. Szintén amazon.com, vitaminkészítményt szeretnék rendelni, viszont Magyarországra nem szállítanak (We’re sorry. This item can’t be shipped to your selected destination.) Azért innen, mert ha itthon venném meg, duplájába kerülne. Tudom, hogy nem véletlen…
azt írtad “ugyanúgy fizetek érte és ugyanúgy dollárt” – én erre az esetre reagáltam. Az, hogy amerikaiak számára ingyenes könyvekhez jutsz hozzá amerikainak kiadva magad, az nem adó-, hanem sima csalás 🙂
Szerintem az embereket önmegtartóztatásra, felesleges költések elkerülésére, pénzügyi fegyelemre, stb bíztatni érték, mutyizásra tippeket adni pedig minimum felesleges, de inkább káros. Ennyiből ez a post tényleg nem hozza a szokásos szintet 🙂
/a válaszom továbbra sem globális igazságokat szeretne kinyilatkoztatni, kizárólag a privát véleményem tükrözi/
Mindenesetre azzal legyen tisztában mindenki, hogy ha nem szolgáltatást, hanem terméket vesz ilyen módon, igen könnyen problematikussá válhat az esetleges garanciális ügyintézés, ha valami gond lép fel a terméknél.
Ingyen posta, ha eleget rendelsz!
Egyébként érdekelne engem is, hogy van-e ilyen helyetted-rendelem cég, USA és UK esetén, hozzájuk megrendelném, ők meg nekem továbbküldenék…
Javaslom az iherb.com oldalt.Rendkívül széles választék, szállítanak Magyarországra (hihetetlen olcsón, néha akcióban ingyenesen).
A rendelés értékénél ügyelj arra hogy az 50 $-t ne lépd túl, akkor általában nem kell vámot+áfát fizetni.
Az első rendelésnél ha beírod valakinek a kupon kódját azonnal jóváírnak 5$ néha 10 $-t.Az én kódom LUS282, ezzel már a szállítási költséget megspórolod ha próbaképpen rendelsz.
– ingyen letölteni (torrent, akármi) ugyanolyan lopás mintha a kezéből kapom ki és szaladok el vele. Elítélendőnek tartom. Nem a btk tényválladék miatt, ez mondjuk ugy kulturálisan programozott. (Van olyan kultura ahol meg nem igy van, valahol az is érthető, de én nem abban nőttem fel.)
– a tudatlan és ostoba szavazók által megválasztott hasonszőrű politikusok által kitalált(atott) korszerűtlen, sokszor értelmetlen, esetleg akár káros szabályok megkerülése meg normális dolog. (Nyilván vannak jó szabálYok is – SAPERE AUDE
Lehet nem mindenki ugyanott húzza meg a vonalat: szerintem a posztban leírt példák messze a “fehér” zónában vannak.
Aki ezzel nem ért egyet az menjen az előírások szerint.
Valaki írta hogy nincs értelme szervert bérelni. Nincs igaza. Egy amerikai VPS-re telepített proxy szerverrel van normális sávszélességed, az ingyenesekkel nincs. Multimédiás tartalmakra gyakorlatilag élvezhetetlenül belassul előbb utóbb mind. UGVPS-nél 2.99 USD havi áron kapsz egy filmnézésre alkalmas szervert, linux rá és go. Ha power forgalmat generálsz akkor van 10.99 USD-ért korlátlan forgalmas. Egyszer feltelepíted, távolról menedzseled ha kell. De miért is kellene? Feltolsz egy debiant, majd iptables, amire találsz step-by-step howto videót a juh-tyúkon. Egyszer elindul és megy.
Az iherb.com-t én is csak ajánlani tudom. Újabb gift code: HLG713
Üdv: Zoli
Igazságtalan hogy amerikaiak kevesebbet fizetnek ezekért? És az vajon igazságtalan, hogy gyakorlatilag nálunk a legmagasabb az adóteher? Mégsem hirdeted, hogy akkor csináljuk azt is “okosba”. Ez a kettő bizony egy kategória, trükközünk, hogy jobban járjunk. Csak nem kellene a legalitás határát átlépni.
Szintén a http://www.iherb.com oldalt ajánlanám neked. Érdemes szétnézni rengeteg termék kedvező áron. Ha vásárolsz akkor majd Te is kapsz egy ilyen kódot amit továbbadhatsz ismerősöknek, családtagoknak stb. Ez annyiban lesz hasznos neked, hogy egy kis kedvezményt kapsz majd a kódoddal vásárlók után a vásárlásaidból + aki használja a kódodat kap 5 vagy 10 dollár kedvezményt az első vásárlásából. Tehát a kódod továbbadása fontos, hogy legyen egy kis kedvezményed. Azt hiszem így már érthető a sok kódmegadás 🙂 giftkódom RNB939 🙂
Sajnos az ilyen trükkök mindig illegálisak. Pl ott a Steam. Ha más országból veszel, más árakat is kapsz, így pl Oroszoknak általában minden sokkal olcsóbb. Viszont ez csak őket illeti meg, így ha VPN mögül vesz valaki, és rájönnek, szó nélkül zárolják az egész accod, tökmindegy ha mondjuk 1000$-nyi értékű játék van rajta, nem érdekli őket.
Úgyhogy csak óvatosan az ilyennel, és szerintem amíg ez nem lesz legális, nem is kellene így nyilvánosan buzdítani az embereket erre. Utána meg majd jön a nagy hőzöngés, hogy miért zárolták a felhasználói fiókokat stb…
– ha bankkártyával vásárolsz akkor annak az adatait beleértve a CVV2-t
– minden jelszavadat, ahova belépsz
– stb.
Ugyanis ennek a proxy/VPN-szolgáltatónak ideális a helyzete egy ún. man-in-the-middle támadáshoz. Ez lényegében annyi, hogy te azt hiszed a szerverrel beszélsz, ő azt hiszi hogy veled beszél – közben meg mindketten a támadóval beszéltek, és ő kódolja át egyik titkosításról a másikra.
_Nagyon_ meg kell bízni a proxy/VPN-szolgáltatóban ehhez.
Akkor ezek mind minde csalnak? Dehogy, csak egyszerűen kihasználja az információkból adta lehetőségeket.
ez a komment is onnan megy:)
Kis embernek elég a kicsi siker is, pl. a vpn 😀
Nem egészen törvényes, legalábbis etikátlan, de jogos 😀