Mit csináljak a meglévő (diák)hitelemmel?

2012-12-27
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Ezt a kérdést olyan sűrűn felteszitek, hogy egyszerűbb, ha itt válaszolok rá.

A kérdés általában  úgy hangzik, hogy van még ennyi meg annyi diákhitelem, vagy bármilyen egyéb hitelem, ki tudnám fizetni, mert van megtakarításom, de érdemes-e?

A válasz roppant egyszerű: mennyi kamatot fizetsz kezelési költséggel együtt a meglévő hiteledre?

Diákhitelnél ez 8-9%, államilag támogatott lakáshitelnél ez 6,5-7,5%.

Mennyi kamatot kapsz a jelenlegi megtakarításodra? A jellemző kamat mostanában 7% alatti és ebből még le kell vonnod a kamatadót is.

Vagyis ha a diákhiteled kamata 9% és a kamatadó előtt nem kapsz a meglévő megtakarításodra 10,71% kamatot, vagy ha a lakáshiteled kamata 7% és nem kapsz a betétedre 8,4%-ot, akkor a legjobb befektetés számodra, ha kifizeted a hiteledet.

Mert annak semmi értelme, hogy kapsz a banktól 6%-ot a betéteidre és ugyanattól a banktól kölcsönt kérsz 9%-ra. Mert ilyenkor a bank a saját pénzedet adja neked kölcsön 3%-os felárért.

Sőt, jövőre még a kamatadón kívül a tranzakciós adót is fizetheted a hiteleid törlesztése után.

Természetesen az összes pénzedet ne told be a hiteltörlesztésbe, mert hat havi megélhetésnek megfelelő összegnek mindig meg kell lennie.

De az efeletti pénzedet első lépésben mindig a hiteleid visszafizetésére fordítsd, mert elhiszem, hogy jól néz ki a számlakivonaton, hogy van ötmillió megtakarításod, de ez csak virtuális vagyon, ha közben van 20 millió hiteled is.

Ilyenkor évente 150 ezret buksz azon, hogy több kamatot fizetsz a hitelre, mint amit kapsz a megtakarításaidra (ha a kamatkülönbség 3% a kamatadó után)

Ez egyhavi nettó átlagfizetés kidobása az ablakon a semmire.

(A diákhitelnél nincs előtörlesztési díj, a lakáshitelnél jellemzően 1-1,5%-a az idő előtt visszafizetett összegnek. De még ezzel együtt is megéri általában.)

Amennyiben éppen most akarsz felvenni 12%-os lakáshitelt, vagy 30%-os személyi kölcsönt, akkor természetesen ne fizesd vissza a 8%-os diákhitelt, hogy aztán felvegyél egy drágább hitelt. Ahogyan akkor se fizesd vissza a hitelt, ha ez miatt kell vállalkozásod számára hitelt felvenni.

A cikk arról szól, ha nem kell a pénz máshová.

Valódi pénzügyi tanácsadásra van szükséged, eleged van már az ügynökökből? Kattints a linkre további információért.

Szeretnél többet tudni a pénzügyekről? A hat alkalmas tanfolyamról itt találsz további információt.

Olvasd el a többi pénzügyekről szóló írást is a kiszamolo.hu oldalon.

Ha szeretnéd tudni, hogy új poszt jelent meg a blogban, jelölj be minket a facebookon:. . vagy RSS-en

Hozzászólások:

Komment szekció frissítés alatt!

Kedves Kommentelők!
Éppen egy új kommentmotorra állunk át, azonban a Kiszámoló blog régi kommentjei mind elérhetők, és az elmúlt 1 év Disqus hozzászólásait hamarosan, a következő napokban importáljuk az új rendszerbe. Ha van fontos észrevételed, kérjük, oszd meg velünk! Köszönjük a türelmeteket és megértéseteket.
26 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Kicsit furcsállom, hogy ilyen triviális dolgokat le kell írni, mert kérdezik. Úgy érzem ha csak 5 percre elgondolkodna a dolgon az ember, magától kitalálná a fentieket. (Bár, valószínűleg már annak is örülni kell, hogy egyáltalán odáig eljutnak sokan, hogy megfogalmazódjon bennük a kérdés, hogy így vagy úgy járnának-e jobban. Sőt, akár az, hogy tulajdonképpen döntési helyzetben vannak.)

Diákhitelnél még bonyolítja a dolgot, hogy ha jól tudom van egy minimum, ami ha nem fedezi a kamatokat, akkor elvileg egész életedben törlesztheted. Na de bizonyos esetekben célszerű lehet pont emiatt minimumot fizetni, ha arra spekulálsz, hogy soha nem akarják majd kifizettetni veled az egészet, már ha ebben a pillanatban a minimum már csak a kamat töredéke.

Másik kérdés a diákhitel 2. Van olyan ismerősöm, akinek megvan a tandíjra a pénze, de inkább leköti a pénzét és felveszi a 2%-os hitelt, na az viszont buli.

Ebben a honapban fizettem ki vegleg a diakhitelemet. Nem akartam uj evet kezdeni veluk, tranzakcio-adozni esatobbi...
Vegre letudtam, mar csak egy lakashitel van,forint alapon, havi 18-al, meg 5 evig. Utanna nezek, hogy azt is erdemes-e kifizetni egyben.

Bár én is visszafizettem annó a maradékot, azért nem tartom teljesen elvetemült ötletnek, ha nagyobb biztonsági tartaléka van az embernek, még kölcsön mellett is. Egy nagyobb megtakarítással több mindent túl lehet élni, és ha nem jelent gondot a havi törlesztő, akkor nem akkora prioritású feladat megszabadulni tőle.
Egyébként meg azt is bele kell kalkulálni, hogy a kölcsönre idővel egyre kevesebb kamatot kell fizetni, míg a megtakarításra egyre nagyobb pénzeket kapunk.

Jövő év első felében a DH kamata csak 7.75% lesz: http://www.diakhitel.hu/index.php/hu/sajtoszoba/sajtokozlemenyek/5526-775-szazalekra-csokken-a-diakhitel1-kamata
Én pont mostanában döntöttem úgy, hogy jövőre, amíg a prémium államkötvény kamata magasabb, addig a diákhitel előtörlesztésem felfüggesztem és inkább TBSZ számlára veszek PMÁK-ot.

Nem értelek téged. Pénzügyi tanácsadóként hogy mondhatsz ilyeneket, mikor valaki talál egy lehetőséget hogy keressen akár évi 5000 Ft-ot is, hogy az nem éri meg. Egyébként szerintem többet is lehet, mert nekem kb. 2,5 millió a diákhitel tartozásom, 7,75%-os kamatadó és 9,5%-os Prémium Magyar Államkötvény kamat mellett (TBSZ számlán tartom, így nem fizetek utána kamatadót) évi 1,25%-ot azaz kb. 31 ezer Ft-ot keresek rajta. És most jön a lényeg, ha nem tudom visszafizetni a Diákhitelt halálomig, vagy amíg betöltöm az öregségi nyugdíjkorhatárt, akkor az állam átvállalja. Magyarul van egy ingyenes életbiztosításom, sőt nem csak ingyenes, még én keresek rajta. Halálom esetén a törvényes örökösöm a Prémium Magyar Államkötvényt örökli, de a Diákhitel tartozást nem. És jó esélyem van rá, hogy nem fogom visszafizetni a Diákhitel tartozást, hiszen jelenleg kb. havi 16 ezer a Diákhitel kamata (kb. havi 20 ezret kapok a PMÁK kamataként), de csak havi 7440 Ft-ot kell majd törlesztenem, ha befejeztem a tanulmányaimat.

Kedves Kiszámoló!

Lenne egy kérdésem, már két cikk alá bejegyeztem, de még nem kaptam rá választ. A Kiszámoló Akadémiával kapcsolatos:

Én szegedi vagyok, így hétköznap munkaidőben nem tudok feljárni, viszont nagyon szeretnék járni a tanfolyamra. Lehetséges, hogy valamikor a tart vidéken is kurzusokat? Vagy: Pl. szombatonként szívesen felutaznék, vagy esetleg péntek délutánonként úgy, hogy még az utolsó vonattal el tudjak jönni. vagy esetleg lesz-e online tanfolyam?

Köszönettel: Szabó Ágnes

Nna ez érdekes lesz. Egyet is értek, meg nem is. A diákhitel minnél előbbi kifizetésével maximálisan egyetértek, minnél előbb meg kell szabadulni tőle. A hathónapos megtakarítással is egyetértek, azzal, hogy mindig meg kell lennie, nem feltétlenül. Saját példából okulva két különböző hitellel rendelkezve, egyenlőre nem tehetem meg (nem is tudom), hogy 6 hónapos megtakarításom legyen. Viszont valamennyinek lennie kell, hogy a kis sürgős eseteket fedezni tudjam. Amint megszabadulok a hiteleimtől, onnantól kezdve van létjogosultsága a hat hónapos biztonsági tartaléknak. Szerintem. Addig viszont az adósság hógolyóba (debt snowball, nem tudom jobban fordítani) nyomom amit megtakarítok, utána már hitelmentesen sokkal könnyebben hozok össze egy hat hónapos alapot. Dave Ramsey után szabadon.

Valóban hiánypótló írás (mint a blog egésze), köszönöm, hogy fárad vele! Bár nagyon sokan éltek a diákhitel lehetőségével viszonylag kevés pontos információ áll rendelkezésre vele kapcsolatban akár a honlapjukon, akár más netes fórumon. Praktikus tanácsokra pedig szükség volna, mert a lakosság eladósodottságának mértéke azt mutatja, hogy a dicső nép nem kellően tájékozott a hitelekkel/törlesztéssel kapcsolatban.

Gyakorló előtörlesztőként engem még egy dolog érdekelne, amire nem találtam egyértelmű és általam is értelmezhető választ: milyen intenzitással érdemes törleszteni?

Olvastam valami olyat, hogy féléves a kamatszámítás, de nem tudtam kibogozni, hogy ez pontosan mit jelent? Érdemes januártól az előtörlesztésre szánt pénzt lekötni/máshogy befektetni és félévkor, vagy december 15-én egy összegben elutalni? Vagy érdemes már januárban minél hamarabb minél nagyobb összeget betolni?

Educatio kiállításon is inkább csak árulják a hitelt, de bonyolultabb kérdésre már nem tudnak válaszolni.

Köszönöm a válaszát, ezek szerint nincs kapcsolat a kettő között. Nem könnyű jól kérdezni, ha az embernek korlátozottak az ismeretei a témában.

Egyes hitelek esetében (pl. folyószámlahitel) a kamatot csak a hitelfelvétel és hiteltörlesztés közötti napokra számítják, míg más esetekben mindegy, hogy a hónap, esetleg az év melyik napján kerül sor a törlesztésre.

Mivel nem tudom, ebben az esetben melyik az irányadó, ezért kérdeztem meg, hogy érdemes-e a havi bevételekből az előtörlesztésre szánt összegeket befektetni és decemberben egy összegben befizetni, vagy célszerűbb úgy strukturálni a kiadásokat, hogy az adott évben minél hamarabb, minél nagyobb összeg kerüljön törlesztésre?

Lehet, hogy a kérdés értelmetlen és a válasz kézenfekvő, de sajnos nem értem a konstrukció díjszámításra vonatkozó logikáját.

Szerintem egy kicsit komplexebb a kérdes annál, hogy osszehasonlitom a betéti kamatot a hitelkamattal. Szerintem élethelyzettöl, tervektöl is függhet, hogy kinek érdemes visszafizetni, kinek nem.

Példák:

1. Van 1M forint, amit betörleszthet a pályakezdö, de a munkához szükség van szerszámra, PC-re, autóra etc. Vegyen fel áruthitelt inkább, de törlessze elö a diákhitelt?

2. Saját vállakozást akar inditani.

3. Kell az önerö valamihez (lakáshitel etc), esélytelen megtakaritás nélkül...

4. A likviditásnak is van értéke. be tudsz esetleg szállni egy jó üzletbe, ki tudsz menni külföldre, egy másik városban albiban újra kezdeni etc.

Persze megnyugtató manapság, ha nincs tartozás, én is jobban alszom, mióta végtörlesztettem...

"1. de a munkához szükség van szerszámra, PC-re, autóra etc."

Kiszámoló már korábban leírta, hogy ha ezt egy munkahely elvárja, akkor az összeget (vételár osztva az élettartammal vagy a munkaviszony időtartamával, ha az a rövidebb) gondolatban vond le a felajánlott fizetésből, mielőtt a munkaszerződést aláírod. Lehet, hogy már nem is lesz olyan vonzó.

"2. Saját vállakozást akar inditani."

Akkor így is, úgy is hitelből indítja. Pályakezdőként, nulla vagyonnal valami bombaüzletnek kell lennie, hogy épeszű ember ilyet tegyen. (Az valóban előnye, hogy ha a fennálló hitelét a vállalkozásra akarná most felvenni, lehet, hogy nem is adnának neki. :-))

"4. A likviditásnak is van értéke."

Ez teljesen jogos.

Gyes előtt/közben érdemes előtörleszteni? Mert én úgy értem (lehet, hogy félre...), hogy gyes alatt állam bácsi átvállalja a kamatfizetést.

A poszttal tökéletesen egyetértek, de ha valakinek külföldről van jövedelme, akkor érdemes lehet megtartania a diákhitel-tartozást, forintgyengülésre spekulálva. Ha az eurójára csak 3% kamatot kap, akkor is elég a HUF/EUR árfolyamnak 4,7%-ot emelkedni ahhoz, hogy ezzel járjon jobban. Egy év múlva 304 forintos euró pedig nem hangzik hihetetlennek.

Forintos jövedelmet viszont csak ezért nem váltanék euróra, a kétszeri váltás veszteségével már nem tűnik olyan szépnek a dolog.

Az átlagárat az EUR bevezetése óta érted? A magyar gazdaságpolitikát ill. a gazdaság kilátásait elnézve a mai helyzetnek nincs sok köze a 10, de még az 5 évvel ezelőttihez sem, így ilyen hosszú távú átlagra nem építenék. USD/EUR, CHF/EUR viszonylatban persze igen... de az amerikai vagy a svájci gazdaságot évszázadok óta biztos kézzel vezetik áthullámhegyeken és -völgyeken, Közép- és Kelet-Európában viszont pár évtizedenként összeomlásba torkollik a hanyatlás.

Most épp úgy 290 HUF az euró, hogy a befektetői környezet már-már fokozhatatlanul kedvező. Lásd: a magyar csődkockázat (CDS-felár) úgy esett másfél éves mélypontra (a csúcs egyharmadára), hogy országon belül semmiféle pozitív fordulat nem történt. Innen felfelé már nemigen vezet út. Lefelé sokkal inkább: a választások közeledtével garantált a pénzszórás, a jegybanki elnökváltással pedig a további kamatcsökkentés. És akkor még semmiféle "unortodox" meglepetéssel nem számoltam.

Persze ha a poszt célja a (szinte) kockázatmentes lehetőségek bemutatása volt, akkor a felvetésem nem igazán ide való, de az árfolyamkilátások esetleg egy külön posztot is megérnének. (Bocsánat, ha már volt: futólag visszanézve nem találtam.)

Az en helyzetem egy kicsiket bonyolultabb mint a visszafizetni, vagy nem visszafizetni.

Kezdjuk azzal, hogy ket hitelem van.
Diakhitel: 1.5 millio forint ( iden havi 35e ftot kell torlesztenem )
Lakashitel: 3.7 millio forint ( 78e ft a havi torlesztoje, ~11% a kamata, tavaj vettem fel, Unicredit, 5 ev mulva lejar )
Fundamenta: 1 eve inditottam, 4 eves, havi 20e ftot fizetek be.

Elotorlesztesre lesz lehetosegem mindket hitelnel. A kerdes csak az, hogy a lakashitelt eri meg elotorleszteni, ( esetleg a fundamentat felhasznalva vegtorleszteni ) vagy a diakhitelt? A lakast amugy szeretnem eladni ( igen, rosz dontes volt a megvetele, de mostmar ez van ) korulbelul 1-1.5 ev mulva, hogy egy masikba koltozzunk.

En is innen a blogbol vettem (meg regebben az otletet a lakashitelem elotorlesztesere. Szerencsere elnyertem egy kulfoldi osztondijat, amelybol felre tudtam tenni fel ev alatt 3M HUF-nak megfelelo osszeget, amivel teljesen torlesztettem a lakashitelt.

Nekem is volt olyan erzesem, hogy "jol mutat a szamlan" az a bizonyos osszeg. 🙂 Orulok a tanacsnak...

Kérdésem: igaz ez a CHF hitelre is? Ha előtörlesztek, akkor azonnal realizálom az árfolyamkülönbséget, nem?

Egyetértek Sandokannal, hogy akinek hitele van (főleg ha több is és/vagy nagy összegű) akkor még nem megvalósítható a hat havi megtakarítás, de biztonsági tartalék mindenképpen kell! Én is azt tervezem, hogy az adósság előtörlesztésére fordítom a megtakarításom reálisan nélkülözhető részét.
Nekem három hitelem van: eredetileg CHF-es, azóta forintosított autóhitelem még 20 hónapig, két hitelkiváltó személyi kölcsönöm még 4 évig - kamatperiódus 1 év - (májusban lesz a fordulónap). A kisebb összegű (970 ezer Ft-os) és magasabb kamatozású (15 %-os) kölcsönömet szeretném gyorsabban kifuttatni, ebbe majd folyamatosan belefizetek. Előtörlesztés évente egyszer 200 ezer forintig díjmentes. Mi a véleményetek mikor járok jobban, ha fordulónap előtt fizetek bele vagy közvetlenül utána?

Kedves Kiszamolo, szeretnek bepillantast nyerni abba, hogyan vette figyelembe azt, hogy a diakhitel tokesedo kamatozasu a cikkben? Ezzel a tennyel nem szamolva vettuk fel, az akkor felvett osszesen 750e Ft-ra 1.5M Ft 10 ev utan is a tartozasom, eves min. 150e Ft torlesztes mellett. Ezt egy "sima" kamatozasu hitelre nem tudom hogy lehet atszamolni. Koszonom a segitseget.

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram