Előtted a nagybetűs Élet

2016-06-15
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Egy éve írtam a végzősöknek, hogyan érdemes anyagilag belevágni a nagybetűs Életbe. Azt a cikket folytatva kiegészítem pár dologgal még az ott leírtakat, mivel megint sok fiatal fejezte be most a tanulmányait.

Elég nagy változás lesz az új élet az eddigiekhez képest, azonban abban a szerencsés helyzetben vagy, hogy a legfontosabb pénzügyi döntések még előtted vannak, így nem kell elkövetned azokat a hibákat, amiket sokan mások elkövettek előtted.

Ha már huszonévesen tudatos vagy pénzügyekben mind a költés, mind a magasabb bevétel elérésének területén, semmi nem ment meg attól, hogy anyagilag (is) sikeres legyél.

Ezért már most fogadd meg, hogy nem engeded, hogy a pénzügyeid csak úgy megtörténjenek veled, hanem tudatosan tartsd kézben őket.

Mindig csinálj havi költségvetést

A költségvetés lényege, hogy hónap elején előre eldöntöd, hogyan fogod beosztani a pénzed, mire mennyit fogsz költeni. Utána már semmi más dolgod nincs, mint ragaszkodj a döntésedhez. Ülj le és minden kiadásodat kategorizáld szükséges, kellene és jó lenne kategóriákba. Először arra költs, amire szükséges, ha még marad pénzed, akkor a kellene és csak legutoljára a jó lenne kategóriára. Szükséges az élelmiszer, kellene lehet egy új mikró vagy hűtőgép, jó lenne előfizetni egy (nagyobb) kábeltévére vagy drágább internet-csomagra.

Tudod, mennyit keresel, mennyi a fix költésed (lakbér, rezsi, buszbérlet, stb.), a maradékot oszd be úgy, hogy mindig tudjál is félretenni belőle.

A fix költséget is tudod csökkenteni, ha szükség van rá.

A lakhatást például sokkal olcsóbban kihozod, ha többen béreltek egy nagyobb lakást, mintha te egyedül bérelsz egy kisebbet. Legyél kreatív, hogyan tudod csökkenteni a költségeidet. Ha például tavasztól őszig kerékpárral jársz dolgozni, egyszerre spórolsz a buszbérleten és a konditermen is.

Büdzsé tervezéséhez itt egy segítség (költségvetés) de bármikor meg tudod csinálni a saját táblázatodat is. Hónap elején töltsd ki a tervezett oszlopot és kövesd folyamatosan hónap közben a tényleges költségeidet. Ez utóbbihoz itt találsz segítséget, amit mobiltelefonon is tudsz használni.

Fizess magadnak, mintha valami szolgáltató lennél

A legnehezebbnek az tűnik, hogy a valószínűleg még nem túl magas keresetedből félretegyél magadnak. Ez látszólag lehetetlen, örülsz, ha a költségekre elég a pénzed.

Azonban ebben van a legnagyobb csapda. Ha a megtakarítást sorolod utoljára, soha nem lesz pénzed félretenni. Ugyanis ahogy nőni fog a fizetésed, úgy (vagy még jobban) fognak nőni is a kiadásaid és mindig lehetetlennek fog tűnni, hogy akár csak egy forintot is félretegyél.

Erről itt írtam bővebben: Az életszínvonalad inflációja.

Ezért mindig a legelső legyen az az összeg, amit félreteszel saját magad számára. Minden mást ezután fizess. Olyan lakást bérelj, annyit költs szórakozásra vagy élelmiszerre, ami a maradékból kijön.

Tekints magadra, mint mondjuk egy szolgáltatóra: ahogy kifizeted a telefonszámlát vagy a gázszámlát, ugyanúgy fizess magadnak is. Az is legyen legalább annyira kényszerítő, mint a mobilszámlád befizetése.

A legjobb, ha legalább a fizetésed tizedét elteszed.

Kerüld el a hiteleket

Ne akarj előrerohanni és ne akarj olyan dolgokat birtokolni, amire nincs pénzed. Ne akarj saját lakást, ha legalább az árának kétharmada nincs a zsebedben. Ne akarj saját autót, ha nemhogy fenntartani de még megvenni sincs elég pénzed. Ne akarj amerikai körutazást, ha nem tudod kifizetni az összes költségét. Ennyire egyszerű.

Ha ezt a négy dolgot megteszed (költségek követése és havi költségvetés készítése, hitelek elkerülése, illetve mindig azt költöd csak el, ami a megtakarítás után megmarad és nem fordítva), akkor már nagyon nem tudsz félrecsúszni anyagilag az életben.

Soha nincs túl korán félretenni a nyugdíjadra

Bár 23 évesen borzasztó messzinek tűnik a nyugdíj, érdemes más most elkezdeni félretenni rá. Azonban minél később kezded el, annál többet kell félretenned ugyanezen célra.

Ha csak 30 ezer forintot teszel félre nyugdíjra infláció plusz 3%-os kamat mellett, 65 évesen 30,3 millió forintod lesz mai értéken.

Ha ugyanezt 30 évesen kezded el, be kell hogy érjed 22 millióval, 40 éves korodban kezdve pedig 13,4 millióval.

Abban a reményben, hogy később nő a fizetésed, többet is el tudsz majd tenni a nyugdíjadra, de fontos, hogy már most elkezdd. Ha ma nem kezded el, akkor majd 50 évesen akarod elkezdeni és hiába keresel akkor többet, jó eséllyel már nem lesz rá elég időd. Arról nem is beszélve, hogy a kamatos kamat miatt minél hamarabb elkezded, annál jobban jársz.

Kedves fiatalok. Előttetek az élet, legyetek bölcsek és szemérmetlenül sikeresek anyagilag is. Sok sikert és kitartást a következő néhány évtizedhez.

Previous Post
Napi színes

Hozzászólások:

Komment szekció frissítés alatt!

Kedves Kommentelők!
Éppen egy új kommentmotorra állunk át, azonban a Kiszámoló blog régi kommentjei mind elérhetők, és az elmúlt 1 év Disqus hozzászólásait hamarosan, a következő napokban importáljuk az új rendszerbe. Ha van fontos észrevételed, kérjük, oszd meg velünk! Köszönjük a türelmeteket és megértéseteket.
97 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Köszönjük! 🙂

jo kezdo tippek. remelhetoleg olvassak is joparan vegzosok kozul, nem csak a mar reg dolgozo it-s (vagy ict ha ugy jobb) emberek. anno szerencsere magamtol is volt annyi eszem hogy ne vegyek fel hitelt, meg inkabb szobat bereltem harmadmagammal vagy kesobb kettesben lakast. autot meg kb. harmincparevesen, akkor sem azert mert annyira kell, csak azert hogy a vezetes mint tudas / gyakorlat is meglegyen. az amcsi korut meg varat magara egyelore 🙂

Én ezeket mondanám a végzősöknek:
1. Ha van diákhiteled, miután lett pár havi keresetednek megfelelő megtakarításod, kezdd el előtörleszteni, azaz ne csak a havi minimumot törleszd!
2. Ne köteleződj el 5 évnél hosszabb távra megtakarítások téren, azaz NE írj alá olyan szerződést, hogy havonta X összeget 5-nél több éven keresztül fogsz gyűjtögetni valahol. Ne győzzön meg egy ügynök arról, hogy a végén mennyi rengeteg pénzed lesz így 10-20-30-40 év múlva, nem számít az sem, hogy állítólag minimális összegért cserébe bármikor felveheted az addigi befizetésed. Bő 40 év alatt lesz itt még pár csúnya dolog (globálisak: pénzügyi válság, háború, járvány, sokkal jobb befektetési lehetőség; személyesek: külföldre költözés, betegség, munkanélküliség, életpálya-módosítás, stb.), úgyhogy érdemes ennyire likvidnek maradni. Találni likvid, de látható kamatú termékeket is.

Jo cikk, de a bevezeto utan egy szo sem esett a "magasabb bevetelek elereserol", pedig legalabb olyan fontos (ha nem fontosabb), mint a tudatos kiadastervezes.

Ha egyszer eljönne az a világ, hogy mindenki így gondolkodna és élné az életét...

Szerencsésnek érzem magam, mert én otthonról hoztam ezeket. Kivéve a költségek írását, mert én azokat összevontan kezelem, inkább évi, mint havi megbontásban, de az eredmény kb. ugyanaz. Szerencsére abban a helyzetben vagyok, hogy ha a fizu nem másodikán, hanem hatodikán érkezik, akkor nem történik semmi. De ide is el kellett jutni, és addig (meg azóta is 🙂 ) kell a szigorú költségvetés, annak betartása és hogy ne nyújtózz tovább a takaródnál.

És persze mint ahogy a tavalyi bejegyzés alatt is megjegyezték, ezek nem kizárólag a pályakezdőknek szólnak, van elég érintett, aki lehetne "újrakezdő" 🙂

@laslow
Peldaul meg lehet azt szokni, hogy amikor a befektetesrol beszelnek, az elso dolog legyen az, hogy az ember elvegzi a kovetkezo szamitast:
(havi reszlet)*(futamido)*12>>(a futamido vegen kapott osszeg)
Meglepoen sok kellemetlensegtol meg tudja hihetetlen gyorsan szabaditani az embert.
Merugye a futamido vegi 25Millio HUF az igen vonzonak tunik, de ha pl az kevesebb, mint az osszesen befizetett osszeg, akkor "jo uzlet"-nek csak igen nagy szepitessel lehetne nevezni...

Kiszamolo: sorry, ezt beneztem, valoban benne van az elso cikkben... 🙂

Üdv,

Rendszeres látogatója vagyok az oldalnak és nagyon hasznos dolgokat olvastam itt az évek során. Ugyan tanfolyamon nem jártam, de ezért a sok gondolatért köszönet, amihez ingyen hozzá lehet jutni itt.

Amivel itt (és korábban is megfogalmazódott ez bennem) nem értek most egyet, az a hitelre vásárlás. Én 10% önerővel vágtam neki a lakásvásárlásnak, a többi hitel. Ugyan több pénzembe kerül a végén, mégis sokkal jobban érzem magam tőle.

Ugyanis, a képlet az, hogy hitel nélkül mondjuk 10 év múlva ülhetek be a saját nappalimba, és ezalatt a 10 év alatt fizetek még egy albéreletet is a megtakarítás mellett. De így, 15 év alatt kifizetem, nem kell albérlet mellé, és az első naptól kezdve a sajátomban lakom. Ez nekem sokkal többet ér.

Ez az én meglátásom.

Üdv,

BB

@bb88 :

Errol mar sokszor volt itt szo a Blogon.

A helyzet az, hogy nem latod elore:
- Merre mennek a lakasarak ( 2008 utan zuhantak)
- Merre fogsz 10 ev mulva dolgozni
- Mekkroa lakas kell majd ( feleseg, gyerekek: megszuletnek vagy elkoltoznek? )
- Elveszited-e a munkadat...

Persze, erzesnek jobb a sajat, ez igaz, de 10-15 ev hosszu ido, azalatt sokminden keresztbe huzhatja a szamitasodat.

@bb88 Frissen vegzett koraban az ember nem tudja meg, hogy hol szeretne elni, mi fog vele tortenni az elkovetkezo 10 evben, milyen fejlodesi palyan fog keresztulmenni, stb. Miert jo 24 evesen eladosodni a sajat ingatlan alom hajszolasa miatt? 24 evesen a tobbseg nem tud akkora lakast/hazat venni, amiben csaladot nevelhet, ha igen, akkor is addigra fog a hitel letelni, mire a gyerekek kirepulnek.

Ha anno, amikor vegeztem, ilyen tanacsokat olvashattam volna, mint ebben a blogbejegyzesben, biztosan nem vettem volna meg a lakasom, amit meg mindig eletem egyik legnagyobb hibajanak tartok.

Kedves Végzősök!

Spórolásból soha nem fogtok meggazdagodni....

23 évesen nem kell még a nyugdíjra félre tenni, hanem amit tennetek kell: tanulni-tanulni-tanulni....
Szerezzetek piacképes diplomát, kezdjetek el a szakmában dolgozni, képezzétek magatokat, tanuljatok nyelveket, próbáljátok ki magatokat külföldön, és amikor már jók vagytok, akkor irány a magánszféra: jöhet a saját vállalkozás....
Jegyezzétek meg: bármilyen végzettséggel rendelkeztek, ha ti vagytok a legjobbak, akkor bejön nektek az élet- anyagilag is.....
Viszont hiába van piacképes diplomátok, ha nem teszitek oda magatokat, ha félvállról veszitek a munkát, akkor nem lehettek sikeresek, ez ilyen egyszerű.
Ja, és egyszer vagytok fiatalok, szóval élvezzétek az életet: a fiúk csajozzanak, a csajok fiúzzanak- vagy esetleg ők is csajozzanak....:)

Szóval az élet csak annak jön be, aki kinyitja neki az ajtót. Ennyi a sztori....

Hello,
Nekem is van hasonló excel tábláztom, google dokisban. Telefonról, számítógépről bármikor elérhető.
Bárki viheti és formázhatja, fejleszheti magának.Nekem már több éve ez van, és nagyon jól müködik.

drive.google.com/open?id=1xPVCTUkbMZJV16k9w2T_35Kfg-7rgP0T8Q6etk2sYRk

Üdv
Adam

@stanlee
Azért ez annyira nehéz. Én inkább az arany középút keresését javasolnám. Én már megettem kenyerem javát.. 37 éves fejjel visszatekintve amikortól dolgoztam a havi 20-30 ezer forint félrerakása attól vette volna el a pénzt, amiből ÉLTEM. Fiatal voltam, éltem az "arany" életem, vettem kocsit is (igaz nem hitelből, viszont egy 10 éves kis autót)... 10 év spórolással eljutottam volna oda, hogy... oda ahova. Most havi 300 ezer felett teszünk félre (1 év alatt behoztam az első 9 évem könnyelműségét), és rohadtul bánnám visszagondolva, ha nem így tettem volna.

Ma már veszettül takarékos vagyok (a környezetem szerint, én úgy érzem néha, hogy lenne még hova fejlődni), de még mindig szeretek élni. Ma kb. 5-6 millióval lenne több a számlámon, viszont buktam volna 10-12 évnyi "jobb létet". Sajnálom, én ezzel továbbra sem értek egyet. Fiatalon élni IS kell.

@janos82

...csendben szólok, hogy Budapesten a kiadó lakások árai rakétasebességgel növekednek. A lakásbérlés rövidtávon jó, hosszú távon veszteség. (A lakás ára mint befektetendő összeg a start pillanatában nincs meg 99%-ban!)

@janos82 Az utolsó ponttal vitatkoznék. Ha valaki elveszti a munkáját akkor az albérletben a legkiszolgáltatottabb. Egy keselyűbb bérlő még jó előre ki is vágja és akkor még élheti fel a megtakarításai (ha vannak) nagy részét fuvarszervezés, szabadság (sok esetben csak fizetetlent adnak kamubejelentés mellé), új albérlet, új kaució (régi benyelve).

Saját lakásban meg te diktálsz, amilyen tömegek tepernek lakhatásért simán odavehetsz magad mellé jó pénzért albérlőt. Nem kényelmes meg alkalmazkodni kell (bár annyira közel sem mintha te társulnál be másokhoz), de azért nem egy kategória, hogy te vagy a boss.

Persze ha te egy szabadszellemű programozó vagy, aki idén a Kajmán szigetekről jövőre Bora Boráról utána meg Ausztráliából szeretne távmunkában havi 5000 dollárt keresni, akkor röghöz kötés a saját lakás. De az átlag embernek a fent említett szitu miatt hatalmas biztonsági háló.

@Kiszamolo Huszonévesen még az az élet. Főleg akkor, ha szegény családból származol és soha semmit nem tehettél/vehettél meg, nem mehettél akkor és oda ahová szerettél volna. Ezen szinte minden huszonéves túlesik. Kinek hosszabb, kinek rövidebb ez a korszak. Amikor hirtelen keresni kezd valaki és jóval több pénze lesz, mint addig volt akkor többet is költ. Ha egy kicsit tudatos akkor nem vesz fel hiteleket, de az első pár évben szinte biztosan elszórja a pénzét, főleg, ha egyedülálló. Nincs mit szégyellni rajta.
A jövővel való törődés ekkor szinte kimerül abban, hogy nem adósodunk el és nem vállalunk felelőtlenül gyereket egy szinte ismeretlen emberrel.

"Amiről meg azt gondoltam 20 évesen, hogy az az élet, ma már inkább szégyellem. (Ivászatok, céltalan nőzés, meg a többi.)"

Szerintem ne bánd. Sokan, akiknek ez nincs meg huszonéves korban, 40 évesen kezdik csinálni, tönkrevágva a családjukat. Persze lehet ezeket huszonévesen is ésszel csinálni, de teljesen kihagyni sem érdemes.
Nekem is volt egy kb. 10 éves "bulizós" időszakom, és a feleségem ennek most nagyon örül, mert már nem vágyom a végnélküli bulizásokra, nem járkálok el esténként bulizni, sörözni a hevrokkal, mert egyszerűen nem is vágyom már erre, de szégyellni nem szégyellem, amit abban a 10 évben tettem, sok élményem van abból az időszakból.

@Kiszamolo "Olyan helyeken voltam, mint Bermuda, USA, meg Vietnam."

Na ezért tartom csúsztatásnak az egy tál rizses cikkedet. Normál esetben 80 nettóból (még ha ősök eltartanak is) ezeket nem igazán hozod ki maximum ilyen túrahátizsákos, stoppos, életveszélyes módon. Miért félsz bevallani, hogy te is viszonylagos jómódból indultál és VALÓBAN a 0-ról maximum középosztálybeli szintre lehet felküzdeni magunkat a SAJÁT erőnkből(!) akkor is hatalmas áldozatok árán (=nem élsz)?

Élés, nem élés?
Itt szerintem nem erről van szó. Éljél, de VALAMENNYIT tegyél félre. Ha csak 5000huf-ot, akkor annyit (ez a mai fiatalok esetében 1 átbulizott éjszaka (se). A lényeg, hogy szokássá váljon. És nem hiszem hogy ettől nem lehetne élni. Nem azon az 5000huf-on fog múlni hogy csajozol-e, vagy sem. Persze jól hangzik hogy valaki most 300-at tud félretenni de azért ez nem mindenkire igaz. Szerintem az egészséges egyensúlyt kell megtalálni: éljél is, de azért spórolj is. Saját vállalkozás: nem mindenkinek való, ez egyéniség és neveltetés kérdése is (Bármilyen hihetetlen). Aki nem hisz magába, az akármenynire jó szakember soha az életben nem lesz sikeres vállalkozó. Persze önfejlesztéssel ezt is meg lehet tanulni. De az nem 1-2 év, hanem sokkal több és rengeteg energia.

Miklós, ez komoly, ivászatok? 🙂 El sem hiszem 🙂

Kedves mindenki! Élni is kell. Ha van rá pénzed, és nem a jövődet (meg a gyerekeidét) emészted fel. Ez a kettő így együtt.
Nincs rá pénzed? Tégy meg mindent, hogy legyen és addig ha muszáj, ne élj, hanem maradj életben.
Nincs elég pénzed, hogy mindent finanszírozz, ami szerinted az élni-t jelenti? Szabj határt, és egyelőre élj kevesebbet.

Sokszor volt már téma, hogy a takarékos és tudatos nem egyenlő a fukarral és a zsugorival. A takarékos és tudatos ember sokszor nagyon is él, sőt, gyakran teljesebb, elégedettebb és boldogabb életet él, mint aki hitelből finaszírozza az Élni kell! jeligét. Tapasztalatom szerint az ilyen beállítottságúak belül tisztában vannak vele, vagy legalábbis érzik, hogy rossz úton járnak, és hiába "élnek", mégsem érzik igazán jól magukat, nem boldogok.
Másnak persze hazudhatsz, de magadnak mi értelme?

@parizer-jozsi :

Vagyis a budapesti keruletek nagyreszeben utolerte a 2008 augusztusi arszinvonalat? Az, hogy van 3-5 jo ev, es elotte-utana 10 rossz, az nem azt jelenti, hogy megeri. Ne csak az elmult 2 evet nezd legyszi, hanem legalabb 10-20at.

@penge :

Egy fiatal tobbnyire 1 max 2 szobas lakast engedhet meg maganak. Abba nem biztos, hogy odavesz meg valakit maga melle. Ha ugy vesziti el a munkajat, hogy a lakasar 20%-a megvan tartaleknak ( hiszen ez a minimum onero, akkor legyen meg), akkor honapokig meg tud elni belole, es ha 100 km-re talal munkat, akkor odakoltozik, vagy haverokhoz, vagy szulokhoz. Mig sajat lakas eseten a bank nem lesz ilyen jofej. Ne csak a mai aranyokat nezd, hanem az 5 evvel ezelottieket is. Azt nem tudjuk, hogy 5 ev mulva milyenek lesznek a kamatok/lakasarak/alberleti dijjak.

@penge :

Nalam az elso ket kulfoldre koltozes hirtelen jott. Kb 1 honappal korabban dontottem ugy, hogy megyek, es mentem. Ilyen helyzetben nem szerencses a lakas. A masodiknal mar megvolt a lakasom, de kiadni nem tudtam, emiatt csak a rezsim tobbe kerult mintha minden hazautnal egy hotelben szalltam volna meg...

Ha belegondolsz Kiszamolonak sajat tapasztalat alapjan is jobb otlet volt a lakastalansag, mert ezeken a kulfoldi utjain nem jott volna jol neki, ha otthon egy lakas fogyasztotta volna a penzet. Bar ez nyilvan azon is mulik, hogy mennyi idokre ment ki.

@Penge
Nekem egész jónak tűnik a nulláról áldozatok árán elérni a középosztálybeli szintet (azzal együtt, hogy nem tudom, mit értesz középosztály alatt).

Mondjuk 21-23 évesen kezded, legyen 20 év, hogy eléred, 41-43, jó, 45 éves korodtól halálig középosztályban vagy.

Ezzel szemben ha nincs áldozat, akkor maradsz a nulla közeli szinten életed végéig folyamatosan, és azt nevezed életnek, ami esetleg még szerinted sem az, csak némi pótlékról állítod, hogy élet.

Van egy sanda gyanúm, hogy nagyon sok nullán lévő ember akár utólag, akár előre szívesen bevállalna 20-25 évet az életéből, hogy további 20-40-et ne a nullán töltsön.

@warrior :

A valosagban csak 1-2 evet kell meghuzni. Utana mar a hangya eletszinvonala is megkozelitheti a tucsoket, 5-10 eves tavlatban pedig siman le is hagyhatja.

Ugyanis 1 szigoru ev utan a hangyanak mar megtakaritasa van, ha elromlik a huto nem hitelbol veszi meg a masikat, ha munkanelkuli lesz, nem ker kolcson es gondolkozhat abban, hogy learazasok alkalmaval kicsit tobbet vesz, vagy a magasabb jovedelemert tanfolyamot vegez.

Innentol kezdve ha ugyanannyit keres es kolt mint a tucsok, akkor mar pusztan azzal elorebb jut, hogy o kapja a kamatokat, a masik meg fizeti. 5-10 evvel kesobb pedig mar boven a masik felett jarhat eletszinvonalban is.

Megtakarítás versus Élés.
No erről tényleg hosszú könyveket lehet írni.
Anno én is aranyifjúként éltem, hatalmas bevételekkel, és hatalmas kiadásokkal.
Játszunk egy kicsit mi-lett-volna-ha-t (aminek persze a Lét elviselhetetlen könnyűségében is leirt módon semmi értelme).
Miket csináltam? Repülőt vezettem a kölni Dom felett, lerepültem randizni dél-Spanyolországba, Londonba, sportautó, stb, bulit szerveztem a Citadellánál szilveszterkor, stb.
Vállalkozói lét, stb.
-> Namost. Ha ezeket a pénzeket befektetem akkor, vagy félreteszem, saccra egy-két lakással van többem.
Nade a) egy nagy rakás tapasztalatot szereztem az életről b) lett egy gyönyörű feleségem, családom (extravagáns csajod szűkölködő emberként ha hiszed ha nem, nem lesz az életben - lásd David Bowie idézet: You would think that a rock star being married to a supermodel would be one of the greatest things in the world...)...

@janos82 En is pont igy latom. Frissdiplomaskent egy 1,5 szobas lakast vettem 20% onerovel. Ez 3 misit jelentett anno. A mostani berleti dijakkal is en a lakasomat 30 honapig tudtam volna berelni az onerobol, ha munkanelkulive valok. Ha ennyi ido alatt nem talal valaki munkat, akkor ott nagy bajok vannak. A bank viszont nem var 30 honapot, ha nem fizetem a havi torlesztot.

Az en kulfoldi munkam is ugy volt, hogy majusban eldontottem: kimegyek. Julius utolso heteben mar az uj munkahelyemen dolgoztam, elotte annyit tudtam csinalni, hogy a lakast kifestettem, de mar alberlot nem talaltam bele, csak novembertol, ingatlanos segitsegevel.

2008-tol 2015 kozepeig a lakasom erteke nem fedezte a rajta levo hitelt. 7 ev szorongas nekem sok/eleg volt...

(folyt).

... It is.
No ez a tapasztalat viszont arra jó lett ( meg az, hogy éltem akkor úgy hogy 7számjegyű összeg volt a számlámon, néha meg 0) hogy nagyon megtanultam kezelni az embereket. Persze kell a korból adodó értettség is mellette, de a kulcsszó az emberek és kapcsolatok. Mert spórolhatsz ezerrel, de a jó kapcsolatteremtő képesség hiánya (megléte) ám szintén rengeteget jelent (pénzben...).
-> Elkezdtem befektetni, karriert építeni, stb, mindemellett az élményháttér, és az ebből jövő tapasztalatok, na az segít ezerrel....

Talán ami nagyon nehéz, hogy felismerd, hogy mikor válts irányt az életben. De ez hozza a legtöbbet.

@bambam :

Nem hiszem, hogy sokat szamitott volna neked, ha 10%al csokkented a kolteseidet. Raadasul itt nem a kuporgatasrol van szo, hanem arrol, hogy tegyel felre 10%ot. Ha ezutan meg mindig marad penz evente uj sportkocsit venni 60 millioert, akkor nincs ezzel semmi baj.

En is sokat buliztam, aztan eldontottem, hogy valtoztatok. Csokkentettem a bulizasok mennyiseget es koltseget, es igy 5-6ev alatt egy egesz jo kis vagyont sikerul felhalmoznom. Ott tartok, hogy visszaterhetek a regi eletszinvonalhoz, mert mostmar megtakaritasaim vannak, es ha ugyanannyit koltenek mint anno, akkor is gyarapodnank.

@warrior

Egyetértek. Úgy hozta a sors, hogy az Élet második és harmadik évében nagyon sokat kerestem, magam is meglepődtem rajta. Látszott, hogy egy kezdő lakás kp-re gyorsan elérhető lesz, ezért végigspóroltam 2 évet (pl. étteremben egyáltalán nem jártam ekkortájt).

Lakás kp-re meglett, később autót is akkor vettem, amikor ki tudtam fizetni (még 2 év).

Utána elkezdtem élni, még mindig 2-essel kezdődött az életkorom. Utólag is abszolút jó döntésnek tartom az egészet, nem bánom, hogy 2 évig nem láttam éttermet belülről és olcsóbb helyen vagy házibuliban lazultam.

Nem voltam 30, mikor hirtelen elhatározásból 2 hétre kimentem az USA-ba kirándulni, a következő években már akkor és oda utaztam, ahova akartam, és akár mindennap étteremben vacsoráztam, ha úgy volt kedvem. És mellette a megtakarítás csak nőtt, szinte magától.

@bambam
Mint mindenhez, az élethez is kell némi szerencse. A te történeted is kb. ugyanolyan eséllyel vehetett volna rossz irányt.

@stanlee
Az a baj, hogy általánosítasz. Csak mert neked rosszul jött ki a lépés, nem lehet kijelenteni, hogy hiba 24 évesen lakást venni.
Én mostanában elég sok kétségbeesett családot látok, akik sürgősen albérletet keresnek, mert eladták alólul vagy mert a tulaj valakije költözik oda. Ettől a stressztől például megkímél a saját lakás.

@Kiszamolo
Mennyivel gazdagabb lennél azok nélkül a tapasztalatok nélkül, igaz? Szerintem hibás a gondolatmeneted az utazásaid és cselekedeteid megítéléséről, mert ha azok nem lennének, ma nem az az ember lennél, aki. A múltat nem szégyellni kell, hanem tanulni belőle.

Ami alapokat nem tettél le a pénzügyi területen huszonévesen, azt letetted az élet többi területén. Ha fordítva csináltad volna, akkor most a másikat hiányolnád. Esendő ember vagy, Miklós. 😀

Az en tippjeim a most vegzosoknek:
- Felejtsd el a nyugdijra sporolast. Amit az elejen felre tudsz tenni a kezdo fizetesedbol semmi(kerekitesi hiba) ahhoz kepest amit par(10) ev mulva felre fogsz tudni tenni.
- A tizedetet fordisd magada, azaz magadba fektess(szerezz versenykepes tudast), ne par buta penzugyi befektetest csinalj. Ezek legjobb esetben hoznak evi par szazalekot(vagy 10-20-30-at ha szerencses vagy), egy jobban fizeto allas ennek sokszorosat
- Ha jobban megy a szeker, necsak tizedet fizess magadnak, hanem otodot, azzal a feltetlellel, hogy a masodik reszet kotelezo "elszornod" ertem en ez alatt: utazas, draga hobbi, menoi kocsi, lakas, barmi ami picit tartosabban boldogga tesz.
-A tizedet biztonsagi tartaleknak tarsd meg relative likviden, ha jon egy jo lehetoseg uj munkara, kulfoldre koltozesre, vagy vallalkozasra azonnal ki tuddd hasznalni.

@stanlee
"2008-tol 2015 kozepeig a lakasom erteke nem fedezte a rajta levo hitelt. 7 ev szorongas nekem sok/eleg volt…"

Ne vegyél részvényt, nem neked való. 🙂 Szerintem felesleges volt rendszeresen bújni a környék ingatlanhirdetéseit, hogy most épp mennyit érhet a lakásod, mert gondolom nem eladási szándékkal kutakodtál, mint ahogy nem befektetésnek vetted a lakást, hanem élni akartál benne. Én tojok arra, hogy mennyit ér a lakásom, mert abban élek. Egy-két hullámot még megvárok, és a harmadik csúcsa körül eladom. Vagy megöröklik a gyerekek. Nekem nyolc. 🙂

@Kiszamolo
Annyiban jogos, hogy amiket írtam abból kimaradt, hogy amíg kiélveztem jobban az életet (pl. barátnők száma egyszerre>1), akkor is tanultam, képeztem magam, meglett főállás mellett az első, majd a második cégem. De mint írtam, az első autómat nem hitelből vettem (csak a másodikat:). Az első lakásom hitelből vettem, aminek a törlesztője fele volt, mint a bérleti díj amennyiért kiadtam, amíg ki nem fizettem a hitelt sorozatos előtörlesztésekkel.
Én akkoriban messze nem kerestem annyit, mint te, vagy sokan mások. Nekem az akkori 10% megtakarítás jelenleg csepp a tengerben lenne: ha ma lenne 10 millióval több pénzem, akkor se adnám érte oda a korai 10 évemet 🙂 Viszont külföldön én egzotikus helyeken nem voltam, de azért 10 ország már megvolt a környéken.

Viszont a "céltalan nőzést" nem értem. Nekem mindig volt célom aznap az éppen adott nővel kapcsolatban 🙂

@janos82 Budapestben olyan biztos vagyok, hogy mostanában hajlandó lennék akár hitelre is lakást venni kiadás céljából. Ahogy anno bitcoint is vettem volna akár hitelre is, csak akkor még nem volt maxi kölcsön. 😀 Jó szimatom van az üzlethez, csak elegendő pénzem nincs soha, hogy megvalósítsak bármit. Amikor meg mutatom, hogy "látod ez már a 363. ötletem, ami bejött" akkor megkapom a "nem tudhattad előre" dumát.

Egy saját lakást ha holnap mész is ki tudsz adni, odaadod egy bizalmasodnak a kulcsot és intézze ő. Amilyen szegények az emberek havi 10-ért lábat csókol, hogy "menedzselheti" a lakásod kiadását, amíg te külföldön vagy. Egy albérlet esetén meg szólni kell a főbérlőnek, elhelyezni a személyes holmit valahol, több a nyűg vele.

@Kiszamolo
Tejsen igazad van, a taktikaban valoban van nemi riziko(es mindenkinek nem is valo). Hiszen egyszerre probalsz meg "elni" es felfele torni. Ennel konnyebb, ha csak felfele torsz, VAGY elsz.

Vagy egyket sem csinalod es maradsz a posvanyban("keresek havi 2-3kilot nettoban minek varialjak?"), csak nehogy vallalj egy kis kockazatot.

Ha az elejen elsz*rsz az eletedbol 5-10 evet, de utana beindulsz az sokkal jobb mintha eleted vegeig maradtal volna kozepszeru es elegedtel volna meg a kevesebbel. Azzal csak konzervalod a szegenyseged, egesz eletedben mindig tudsz majd tisztesseges szegenysegben elni es annyi.
Ha valakinek ez megfelel csinalja, de ha van tehetseged en azt mondom, teremtsd meg magadnak a lehetoseget es amint lehet hasznald is ki. Utana lehet felretenni pl nyugdijra amikor 1 honap alatt tobbet tusz felretenni erre mint a kezdofizudbol egy ev alatt.

Szerintem a lényeg, hogy nem szabad elmenni a végletek felé.
Nem kell eltapsolni a kezdő fizetésed 100%-át (vagy hitelekkel 120%-át), de az sem jó, ha valaki ugyanúgy akar még évekig élni, ahogy diákként/kollégistaként tette és mindent félretesz.

Én mikor dolgozni kezdtem nagyjából az első fizetésemből vettem egy motort és szereztem rá jogosítványt, nem Harleyt hitelre, hanem ETZ-t, mert erre már évek óta vágytam.
Aztán a következő hónapokban nulláztam a diákhitelem.

Első perctől tettem félre, amint dolgozni kezdtem pl. nyitottam LTP-t, fizettem önkéntes nyugdíjpénztárat, egészségpénztárat, annak ellenére, hogy nem volt gyógyszerköltségem, bár akkoriban még biciklit is szabályosan lehetett venni EP-ből, vettem is.
Később gyerekvállaláskor jól jön, ha van némi tőke az EP számlán, és azóta házam is lett, hitel nélkül.
Sokat utaztam, de nem irodával AI, hanem fapadossal, saját szervezés..

... csinálhattam volna persze sokmindent másképp, és lehetne most 2x ennyi félretett pénzem is, akkor viszont nem lenne ennyi barátom és nem jártam volna szinte minden környező országban.
Ja, és mellette munka mellett vállalkozásba kezdtem, és többnyire elég sokat dolgozom, de ennek eredménye is van azért.
Nem egyszer megesett, hogy a nyaraláson elő kellett vennem a számítógépet és napi néhány órát dolgozni, mert a határidő szorított.
Erre biztos van aki azt mondja, milyen gáz a nyaraláson dolgozni.
Én meg úgy állok hozzá, hogy megéri a 24 órából mondjuk napi 3-4-et munkával tölteni, mert ha nem ezt tenném, akkor most nem nyaralnék, hanem otthon számolnám a filléreket, hogy kijöjjek a béremből.

Szóval inkább csak 20 órát pihenek naponta, ha a 4 munkával töltött óra teszi lehetővé az egészet...

@gorbag
"kotelezo “elszornod” ertem en ez alatt: utazas, draga hobbi, menoi kocsi, lakas, barmi ami picit tartosabban boldogga tesz."

Uh, ez a tanácsod? Előre sajnálom azt, aki hallgat rád. Meg azt is, akit a menő kocsi tesz tartósan boldoggá 🙂

@warrior Van benne valami, de ahogy a tücskök sem a 20+ évnyi zsíroskenyéren tengődést irigylik, hanem amit ÁLTALA szereztek a hangyák (vagyon), ugyanúgy a hangyák sem a kikapcsolt közműveket, fizetési felszólításokat és a Providentes embertől rettegést irigylik, hanem amit az a tücskök ezek ÁLTAL szereztek (buli, élmények, utazgatás, csajozás, stb.)

Hogy végül mi a célravezető azt sajnos nem tudhatjuk, ahogy azt sem tudja senki, hogy pontosan meddig él és milyen betegségek fogják sújtani.

@Kiszamolo Vietnamban mit dolgoztál amiből olyan jól éltél? 😀

@handalamandala :

Gondolom te szerencses vagy, es mar 10 eve egy munkahelyen dolgozol, ahol jol lepkedsz ( vagy lepkedtel) elore a rangletran es nott a fizetesed is szepen. Az a helyzet, hogy ezzel a kisebbsegbe tartozol. A tobbsegnek erdemesebb lenne neha valtani, es 20-30-50km-t arrebbkoltozni.

Raadasul a 24evesen tokeletes minigarzon lehet, hogy 34 evesen mar nem lesz jo 1-2 gyerekkel.

@warrior

Szerencse = tudás + megfelelő alkalom 🙂

Hogy lehetett volna másképp is? Persze, ahogy bármi más is történhet az életben (pl lerokkansz 20 évesen, stb). De ha százalékos esélyeket, kockázatokat nézem, nem hinném. A kilengések mellett tudatosság mindig volt bennem. Pl kevesebb kiadás mint bevétel.

@Kiszamolo

Teoretikusan igazad van, de az életet nem lehet úgy megtervezni, mint egy folyamatábrát.

Az általad leírt emlékeket, legalábbis az utakat ne sajnáld.

En kb. hasonlóan tettem diploma után, több országban dolgoztam, és még több országba utaztam 4 kontinensen. Saját erőből. Örök élmény. Néha gondolkozom azon, h építhettem volna a karrierem, meg elvesztegettem éveket. De mégsem bánom. Azóta lett karrier is, család is, és ez így jó.

Ha valaki ésszel csinálja fiatal korában is, bármi módon is kezdi el, bármilyen utat is jár be, a végén jön a siker. Ha nem használja az eszét, annak minden szó hiábavaló.

@Kiszamolo

Elutazhatsz 45 évesen is, és akkor is huszonévesnek érezheted magadat. 😀
Még mindig nem érted az összefüggést a tapasztalat és a tudás között, ami felettébb különös tőled.

Hidd el, nem ugyanaz fiatalon, rugalmasan, egészségesen, gyerek és felelősség nélkül utazni, mint 35-45 évesen, esetleg azon rettegve, hogy mi van a hátrahagyottakkal vagy akkor mi lesz velük, ha velem történik valami.
Huszonévesen végig tudtam ülni én is buszon fél Ausztráliát, Spanyolországot, csillió kilométert gyalogolva szereztem élményt, ismerőst ....még jól fizető munkát is későbbre. Megismertem kultúrákat ami később is hasznos volt - én nem szórtam amúgy pénzt, nem piáltam stb. de csak azt a pár utat sajnálom, amit kihagytam. Ma fizikailag nem lennék képes 1200 km-t buszozni élvezettel, nem vinnék hatéveseket mondjuk Angkorba (és nem hagynám őket hátra se szívesen egy hónapra), és utána is nehezebb lenne felvenni a fonalat meg sokba lenne a hátrahagyott dolgok menedzselése.
Bizonyos típusú tapasztalatot fiatalon érdemes szerezni, szerintem is.

A legelső fizetésnél már nyitottam ÖNYP-t, havi 2000 ft-tal.
Most havi 65 megy rá, reméljük gazdag nyugdíjas leszek.:)

itt mindig arról megy a okítás, hogy miként kellene spórolni. szerintem meg élni kell, az adott helyzethez igazodva! én fősuli után (2001) a szerencsés kapcsolatoknak köszönhetően a mostani fizetésem sokszorosát kerestem és költöttem el, minden olyan dologra, ami nekem akkor fontos volt. Ezek volt életem legjobb 5-6 éve?! Anyagilag (egyelőre) biztosan!
Ma sem keresek rosszul, de most már mások a célok, van ház, kocsi, család, megtakarítás, nincs hitel. Járunk nyaralni, telelni, rengeteg időt töltünk a gyerekekkel. Kereshetnék most is annyit, mint huszonévesen, de ahhoz nem napi 8 órát kellene dolgoznom. De nekem ez nem érné meg, nemcsak alvás közben szeretném látni a gyerekeimet. Ezek életem legjobb évei?! Anyagilag biztos nem!
Hogy mi lesz x év múlva nem tudom, nem is akarom!

@Kiszamolo
Hát, azért a párommal érezzük, hogy a kis gyermekünket nem tudjuk mire bízni, így mennyi helyre nem tudunk elmenni még jó pár évig, ahova még 7 éve ketten el tudtunk menni.

Akkor el tudtunk olyan helyekre menni, és olyan emberekkel megismerkedni, akiknek a titkárnőjéig se tudnék eljutni, de a régi idők miatt most csak egy telefonhívás. Ezt a fajta kapcsolati tőkét pedig nem tudnám megvenni az akkor "felélt" pénz többszöröséért sem.

Itt én most meggyőzhetetlen vagyok, sajnálom 🙂 Bár nekem könnyű, mert a végkifejlet pozitív, nincs mögöttem válás, bebukott hitel, semmi negatívum amivel példálózhatnál miért voltam felelőtlen.

Nekem csak annyi a hozzafuznivalom, hogy a blog kommenteloi minimalisan sem reprezentaljak a hazai viszonyokat. A kepzes es onmagad fejlesztese jelenleg ket iranyban tunik rentabilisnak: IT- es mernok-vonal. De egy 40 eves palyakezdo mernokot azert szerintem mar megmosolyognak... (es ez a kisebbik baj, a nagyobbik az, hogy a kora miatt munkat se talal annyira konnyen).

IT-snak es mernoknek most jo lenni Magyarorszagon (meg a vilagon is, de otthon kulonosen), ez most ket slagerszakma, ahol jol lehet kaszalni, de ne felejtsuk el, hogy az, hogy ennyire jol megy most a szeker, legalabb annyira a korulmenyek erdeme, mint a tied.

Ezzel most nem volt celom megbantani senkit sem, de maradjunk a realitas talajan.

@d4n13l :

Ha valaki 40 evesen atkepzi magat egy jol meno IT-s teruletre, akkor mondjuk nem 4-500nettot keres majd, hanem csak 250-300at 2 evvel kesobb? Raadasul elmondhatja, hogy 2 szakmaja van, igy egy adott teruleten dolgozo IT-s cegnek eleve tobbet er, mert belulrol ismeri az adott piacot, mig a frissdiplomas programozo most hall rola eloszor.

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram